1 „Het leven gaat verder, natuurlijk" Leusder Krant de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen ;;'j Zeskamp kaartavond wemmen oor een piek Hobby's van KPO-ers iwonertal estegen Oud-gevangenen bezoeken Kamp Amersfoort tijdens Dodenherdenking Draaiende motor Werknemer bestolen Aanrijding Jeugdige automobilist Je kan niet met een chagrijnige kop een pilsje sen/eren" Nieuws uit de verenigingen Dagvlinders Rode Kruis Opbrengst collecte Autobanden lek gestoken Gestolen auto's terug Inbraak Brand in papiercontainer Autobrand foensdag 5 mei 1993 Pagina 5 u u tCHTERVELD - Komende •ndagmorgen 9 mei wordt er lp het Kerstenssportpark weer K traditionele zeskamp geor- iniseerd door de voetbalver- iging SVA Na deze zes- jamp, waar iedereen in en om tchterveld aan mee kan doen, fis er ook de jaarlijkse voetbal wedstrijd tussen de Achter- ;ldse carnavalsvereniging De jupenkoppen en de muziek- •rcrnging DWS ook uit Ach- rveld. Naast deze evenementen is !jjr ook de finale van de penal- T-bokaal van de jeugdvoet- [allers van de sv Achterveld, ie Zeskamp begint op moe- [erdag om 10.00 uur en leden ook niet leden kunnen zich opgeven bij Hans van der Joes aan de Rentickstraat 17 Achterveld, tel: 03425-1686. de pauze van de voetbal- edstrijd zal de finale van de •nalty-bokaal worden gehou- r\i den De voetbalwedstrijd tus- De Puupenkoppen en DWS egint om 14.00 uur De op- rengst van deze wedstrijd is jor de Achterveldse afdeling in De Zonnebloem EUSDEN - Donderdag 13 ei wordt uin De Woelige oek in Leusden-Zuid de laat- e kaartavond van het seizoen houden. De kaartavonden orden onder auspiciën van de ferkgroep Leusden-Zuid' orgamseerd. Inschrijven is mogelijk vanaf 0 00 uur; deelnemers betalen 5,- per persoon. Er kan vanaf $30 uur klaverjas of jokeren orden gespeeld. De avond mrt tot uiterlijk 23.00 uur. ior meer informatie kunnen 'langstellenden bellen met: 0046. fcUSDEN - Ter gelegenheid |n het vijf-jarig bestaan van Jvembad Octopus kost het re- leatief zwemmen in de week /an 8 tot en met 14 mei slechts In gulden. Ook de prijzen van |n bak frites (één gulden) en Kn ijsje 0,25) zijn voor de «tegenheid aangepast. De partjes zijn op genoemde da- In geldig van 12.30 uur tot 114.30 uur of van 15.00 uur tot [li 00 uur. De lustrumviering [ordt tevens opgeluisterd met e aanwezigheid van een groot lchtkussen, schminken voor B kleinjes en een video-pre- jntatie in de restorette. 1USDEN - Leden van de Itelandsvrouwenorgamsa- KPO exposeren dinsdag 11 resultaten van hobby's. Zo llen er in De Kom, naast de tholieke kerk aan de Ha- Tsveldseweg, schilderijen, igami, kaarten en foto's te wonderen zijn. De tentoon- ilmg is vanaf 20 00 uur te n Voor inlichtingen kunnen langstellenden bellen met ineke Vermeulen, telefoon: 0046. 987 SUSDEN - Het inwonertal to de gemeente Leusden is in maand februari met 50 toe- nomen. Per 1 maart telde usden 27.760 inwoners; een land daarvoor waren dat er g 27.710 Sinds de jaarwis- 'ing is de bevolking met een 'me 100 mensen toegeno- Op 1 januari van dit jaar dedegemeente 27.675 ïnwo- rs. De groei kwam voornamelijk nr rekening van mensen due •h, komend van elders, in 'usden vestigden. In totaal toen dat er 108. Daartegen- to" stonden 69 Leusdenaren, e elders domicilie kozen. Het skgingsoverschot kwam armee op 39. Naast het vestigingsover- lot viel er eveneens een ge- orte-overschot te noteren In de maand februari za- fn 22 Leusdenaren het le- nshcht, terwijl'11 plaatsge- ten het tijdelijke voor het üwige verruilden. LEUSDEN - Vanaf de politie school 'De Boskamp' vertrok gisteren om 19.00 uur de stoet van mensen die zich verzameld hadden bij het museum van het concentratiekamp Amersfoort om mee te lopen in de stille tocht voor de Dodenherden king. Voorop liep de burge meester van Amersfoort Daarachter elf man oud-ver zetsstrijders en oud militairen van de Bond van Wapenbroe ders. Gevolgd door een lange sliert van ongeveer 300 mensen waaronder onverwacht veel jongeren. De stoet liep van het museum naar de fusillade plaats met het monument 'De Stenen Man' en vervolgens naar de erebegraafplaats De Rusthof. Langzaam komt de lange stoet in beweging en gaat rich ting fusilladeplaats. Hier wer den tijdens de oorlog gevange nen van het voormalige 'Poli- zeiliches Durchgangslager' Amersfoort door het vuurpe loton geëxecuteerd en begra ven. De Stille Tocht volgt de zelfde tweehonderd meter, die de vele gevangenen in de oor logstijd aflegden, in de weten schap dat dat de laatste meters van hun leven zouden worden. Daar, op de oude fusillade plaats, wordt een moment van stilte in acht genomen bij 'De EUSDEN - Aan de Asschatter- weg ter hoogte van de Reiger heeft dinsdagmorgen om 4 00 uur de draaiende motor van een truck gezorgd voor klach ten van buurtbewoners. De chauffeur had de motor draai ende gehouden omdat hij 's morgens vroeg toch moest werken. De chauffeur lag te slapen LEUSDEN - Een werknemer van een supermarkt op de Bie- zenkamp, een 17-jarige vrouw uit Leusden, is op maandag om 11.50 uur op haar werk besto len. De vrouw had haar jas in de kantine van de supermarkt gehangen. Daaruit zijn 25,- en een pakje kauwgom ont vreemd. Stenen Man', het sobere, maar indrukwekkende monument dat na de oorlog in 1953 ont huld is door de toenmalige mi nister-president Willem Drees. De beide burgemeesters leggen namens de gemeentebesturen twee kransen, terwijl de af gevaardigden van de Bond van Wapenbroeders in de houding gaan staan. Onder de aanwezigen zijn ook enkele ex-gevangenen van het concentratiekamp Amers foort, die elk jaar in een groter aantal deze stille tocht bijwo nen Allen dragen het nummer op hun jas dat ze in het kamp moesten dragen ten tijde van hun gevangenschap. Ze heb ben hun nummers al die tijd zorgvuldig bewaard. Zo kun nen ze elkaar herkennen. Onder hen bevindt zich een man die helemaal voor de her denking uit Vancouver, Cana da, is gekomen. Hij is daar na de oorlog in 1953 met zijn vrouw naar toe geëmigreerd. Het is de 69-jarige Aart van Diermen. Omdat hij in 1943 op 19-jange leeftijd opgeroepen werd om te werken in de Duitse machinefabrieken is hij op ver schillende adressen onderge doken geweest. In juni 1943 werd hij toch opgepakt en naar kamp Amersfoort gebracht waar hij drie maanden heeft doorgebracht om vervolgens naar een gevangenis in Berlijn overgebracht te worden. Zijn nummer, 1324, heeft hij op zijn borst gespeld. Over zijn gevan genschap in het Amersfoortse concentratiekamp: ,,De hele dag moest je het stellen met een halve liter soep met daarin wat blokjes koolraap en drie sneetjes brood. Ik ben in die drie maanden 30 pond afge vallen Maar het ergste was nog de onzekerheid Je wist nooit hoelang je moest blijven in het kamp/' ,,In de barakken kon je de schoten niet horen, maar in het kamp heb ik eens gezien hoe de SS een jood met zijn hoofd te gen de muur doodsloeg. Toen daarna het appèl werd gebla zen moest ik de dode man uit zijn barak halen, naast mij op de appèlplaats leggen en zijn nummer afroepen", vertelt Aart van Diermen, rustig, in accentloos Nederlands en ui terlijk onaangedaan Langzaam loopt de stoet om 'De Stenen Man' heen en be geeft zich naar de Rusthof waar 400 slachtoffers, zowel militairen als gevangenen uit het kamp, begraven liggen. Daar klinkt om acht uur de trompet. De veteranen oud verzetslieden gaan weer in de houding staan: De twee minu ten van stilte gaan in Wanneer de trompet weer heeft geklonken en de herden king is geëindigd, wordt de Russische erebegraafplaats aangedaan. Hier liggen, in te genstelling tot vorig jaar, nog geen bloemen op de graven. Besloten is om dat pas op 9 mei te doen omdat dat voor Rus land de herdenkingsdatum is. Op die datum eindigde name lijk voor dat land de oorlog Het einde van een herden kingsmoment dat voor velen nog erg moeilijk is. ,,Het leven gaat verder, natuurlijk. Maar deze dagen zijn heel naar Neem nou al die films op tv bijvoorbeeld. Eigenlijk wil je het niet, maar op de één of an dere manier moet je ze toch kijken Dat maakt veel herin neringen los", vertelt de ex-ge- vangene H G. Veis uit Amster dam. Van november '44 tot een week na de bevrijding heeft hij samen met zijn vrouw in het kamp gezeten. Hij werd ge snapt met een stencilmachine voor de verzetskrant 'De Waarheid'. Tijdens zijn gevan genschap was hij hoofd van de verpleging in de ziekenbarak van kamp Amersfoort. Veis: ,,Ze hadden me zo geslagen dat ik naar de ziekenboeg moest. Toen ik beter was ben ik daar maar gebleven.In zij woorden klinkt een tikkeltje humor maar duidelijk is dat hij en ve len met hem nog heel wat tus sen de oren hebben zitten. Boudewijn Drechsler LEUSDEN - Op de Smidse is op maandagmiddag om 16.00 uur een 69-jarige vrouw uit Leusden met haar auto achter op de auto van een 37-jarige Leusdenaar gebotst. Beiden kwamen uit de richting van 't Erf toen de 37-jarige Leusde naar plotseling moest remmen. De vrouw merkte dat te laat en reed tegen haar voorganger. Er was slechts materiële schade LEUSDEN - Op de Doornse- weg is op zondagavond om 22.30 uur een 14-jange Amersfoorter aangehouden De jongen reed in personen auto waarvan de achterlichten zwart gespoten waren Hier door viel hij op en werd hij aangehouden Toen pas bleek dat het ging om een te jeugdige bestuurder. Ralf Wijnen won regionale wedstrijd biertappen ÜE US DEN - Ralf Wijnen, de barkeeper van 'De Meent', is de beste bier tappervan de regio Amersfoort Dat is de me ning van de vakjury bij de biertapwedstrijd in Hoogland anderhalve week geleden. Aan de wedstrijd deden alleen 35 professionele tappers en 37 teams mee. Het was geen verrassing dat Ralf de wedstrijd won in 1991 en 1992 had hij al beslag weten te leggen op de tweede plek. Wijnen gaat op 12 januari 1994 mee doen aan de landelijke fi nale biertappen tijdens de Horecava, waarde 60 overwinnaars uit heel het land samen komen om voor de hoogste eer te strijden „Ik was tijdens de eer ste ronde bloedzenuwach- tig", vertelt Ralf„Er wa ren meer dan driehonderd toeschouwers en die ken de ik bijna allemaal. Bo vendien wisten zij alle maal dat ik de vorige ke ren tweede geworden was Iedereen ging op de tafels en stoelen staan om te zien wat ik ervan maakte. Ik ga niet graag af voor mijn hele kennis senkring, dus was ik ge spannen. Het tappen ging niet zo lekker. Ik haalde maar 150 van de maxi male 170punten. De tweede tapronde ging een stuk beter, ik haalde 163 punten. De selectieronde verliep soepel en tijdens de finale voelde ik al dat het perfect liep." De grootste concurrent van Ralf speelde een thuiswedstrijd en dat bevorderde de gemoeds rustvan Ralf niet. „Ik was, voor de definitieve uitslag bekend werd, nog gespannen. De organisa tie houdt tot het einde de spanning erin. Er waren drie finalisten Ik wist dat ik anker tweede zou wor den, omdat een van mijn tegenstanders drie goede biertjes tapte en een milkshake (een glas met veel te veel schuim). Dan kun je het gewoon schud den Ik maakte geen fout en had dus goede hoop, maar je moet geluk heb ben. Ik zal wel een goede uitstraling naar de jury gehad hebben. Mijn con current was erg gecon centreerd. Je kan geen pilsje serveren met een chagrijnige kop. Ik deed het lekker ontspannen en dat zal goed overgekomen zijn." Henk Post, de baas van Ralf, was natuurlijk aan wezig om de overwinning van Wijnen mee te ma ken. Post deed vorig jaar mee met de wedstrijd en haalde een veertiende plek. Hij heeft diepe be wondering voor Wijnen, omdat Ralf altijd zo kalm blijft. „Je kan wel den ken: 'Ik ben een stoere jongen en tap al meer dan 25 jaar bier, maar op zo'n moment trillen je handen De jury hangt echt met hun neus over je nek mee te kijken. En je kunt je fouten niet meer herstel len. Het gaat er tijdens zulke wedstrijden vooral om datje de handelingen Rlaf Wijnen tapt het ideale biertje. (Foto: Hans Roggen) in de goede volgorde uit voert. Het tappen is maar een klein onderdeel. Het bier serveren is eigenlijk een ritueel." Ralf herinnert zich een finalist van vorig jaar „Die man tapte vier ge weldige biertjes en liep vijftien meter naar de jury. Hij serveerde drie biertjes perfect uit en kan toen tot de ontdekking dat zijn vierde glas nog bij de tap stond. Zo'n fout is natuurlijk dodelijk." Ralf beschrijft de proce dure van het tappen: „Je naam wordt genoemd en je loopt naar de tap. Eerst droogje het blad af en leg je de viltjes er op. Dan spoel je de glazen en kijk je of er geen vet meer in ziet. Je pakt de glazen onderaan vast en tapt een biertje. Je moet levend af schuimen, anders krijg je luchtbellen en die kosten je veel punten. Je zet het getapte biertje ver bij de pomp vandaan en tapt er op deze wijze nog drie, bij voorkeur met dezelfde manchet-hoogte. Daarna zetje de glazen op het blad en loopje naar de jury. Je legt de viltjes neer en zet de glazen met het embleem naar de jury neer. Daarna kun je al leen maar hopen datje geen fout gemaakt hebt." In Amsterdam op de Horecava hoopt Ralf bij de beste dertig tappers van Nederland te eindi gen „Daarkomen alle maal tappers uit het So- nesta en het Hilton. Die mannen tappen dagelijks op deze sjieke manier hun biertjes en zij hebben dus een grote voorsprong op mij. Ik zie die finale als een extra dagje uit. Ik ben erg blij dat ik met voor de derde keer twee de geworden ben in de re gionale finale. Dan had ik in 'De Meent'eindeloze verhalen dat ik een twee de Joop Zoetemelk ben aan moeten horen." Gerhard te Winkel LEUSDEN - In het Milieu centrum Leusden in de voor malige basisschool De Wegwij zer aan de Biezenkamp wordt donderdag 13 mei een bijeen komst gehouden over 'Dag vlinders in Leusden'. Onder zoek heeft aangetoond dat er naar schatting 21 soorten vlin ders in de gemeente voorko men De avond begint om 20 00 uur met een dia-presentatie. De koffie staat vanaf 19.30 uur klaar. LEUSDEN - De afdeling Leus den van het Rode Kruis houdt donderdag 6 mei de algemene ledenvergadering Aan de orde komen onder meer het finan ciële beleid over het afgelopen jaar en de plannen voor het ko mende jaar De vergadering vindt plaats in Groot-Krak- horst aan de Boldenkhof 18 ACHTERVELD - De afgelopen week hebben de collectanten voor de Nederlandse Hart stichting 4131,75 ingeza meld De collecte werd gehou den in Achterveld en Stouten- burg. LEUSDEN - Op een parkeer-' plaats tussen de Akkerwinde en de Ereprijshof hebben van dalen in de nacht van donder dag op vrijdag een onbekend aantal autobanden leeg laten lopen Dit deden zij vermoede lijk door stokjes in de ventielen te stoppen. LEUSDEN - Aan de Vloos- wijkseweg zijn op zondag 2 mei om half tien 's morgens op een parkeerplaats bij een restau rant twee gestolen auto's aan getroffen. De één bleek gesto len in Hoogeveen, de ander in Winschoten LEUSDEN - Aan de Lisidu- nalaan is tussen 14 00 en 17.00 uur 's middags ingebroken in een vakantiebungalow. Twee tassen en een leren jas zijn daarbij gestolen De inbrekers kwamen binnen door de deur te forceren. Verder is uit een auto die voor de bungalow ge parkeerd stond, een autoradio gestolen. Ook die was van de bewoners van het vakantie huisje. De tassen en de leren jas waren eigendom van een 21-ja rige vrouw uit Veenendaal en een 23-jarige vrouw uit Leus den. De autoradio was van een 43-jarige Leusdenaar. LEUSDEN - De brandweer heeft op Koninginnedag een brand geblust in een papier container in het plantsoen bij de kerk aan de Arnhemseweg. Om 18 15 uur kwamen er mel dingen van rookoverlast bin nen waarop de brandweer uit rukte De brand is vermoede lijk aangestoken. LEUSDEN - Op de Burge meester de Beaufortweg brandde afgelopen zaterdag een auto uit. De 43-jarige be stuurster uit Leusden rook tij dens het rijden een doordrin gende benzinelucht en zag haar benzinemeter gestaag te ruglopen. Toen ze stopte zag ze rook onder de motorkap van daan komen en stapte uit. Daarop vloog de auto in brand. De brandweer moest er aan te pas komen.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5