Een zonnig Oranjefeest Leusder Krant Scholieren doen verkeersexamen Woensdag 5 mei 1993 Paraplu's tegen de zonnebrand, (foto: Hans Verhorst) Het droge, warme en zonnige weer zorgde ervoor dat de crossbaan door de brandweer m goede conditie moest worden gebracht, (foto: Hans Verhorst) even op het laatste stemmen van muziekvereniging 'Lisidu- na' maar toen mocht de jeugd vertrekken De inmiddels be kende route werd lopend, fiet send, bolderkarrend, zittend of duwend afgelegd. Het oranje zonnetje waar men nogal eens over placht te spreken scheen dit jaar wel zeer uitbundig. Na een half uurtje zakte het tempo dan ook zienderogen af en de gaten begonnen te vallen in de colonne. Dankzij de keurig ge lopen bochten van de harmo nieband konden de achterblij vers toch nog de aansluiting maken. De auto's die her en der langs de straten geparkeerd stonden kwamen er dankzij snel ingrijpen van begeleiders meestal zonder krassen van af. Het viel ook niet mee om als optochtlopers van de beschik bare acht meter straatbreedte ineens te moeten inkrimpen tot een smal rijtje omdat aan weerszijde van die straat au to's stonden De oorspronkelij ke blije kindergezichtjes ver anderden bij sommigen tot vermoeide rode hoofdjes en ou ders werden genoodzaakt om te gaan dragen De vele belang stellenden langs de route maakten het allemaal wat makkelijker te lopen en boven dien kwam het einde in zicht. Het bleef echter nog wel zaak om alert te blijven want zonder waarschuwing stond de hele stoet een aantal keren stil, waardoor het risico er in zat tegen een fiets aan te lopen Of, nog erger, als oplettende loper een nietsvermoedende fietser achter je te hebben Gelukkig, in de verte kwam het gemeen tehuis in beeld Voor velen ook een teleurstelling want een optocht meelopen is natuurlijk ook een hele leuke gebeurtenis. Graffiti 't Erf stond vol en ook op het bordes was het dringen gebla zen Wethouders, raadsleden, bodes, echtgenotes, kinderen, een erelid en een kleinkind stonden klaar. Als middelpunt was daar de kersvers geridder de burgemeester achter de mi crofoon om de toespraak te houden. De burgemeester at tendeerde de Leusdense bevol king op de gekleurde tegels van het bordes. Speciaal voor deze gelegenheid hadden twee meisjes met stoepkrijt de boel wat opgevrolijkt Omdat de dames na afronding zo attent waren om het geheel te signe ren kon de burgemeester Lide wijn en Christa persoonlijk be danken. Na een zeer uitgebreid dankwoord voor iedereen en de felicitatie's aan de koningin nam de voorzitter van de Oranje-vereniging het over. Na een zeer uitgebreid dankwoord voor iedereen en een steeds ho ger wordende temperatuur werden de oud-Hollandse lie deren ietwat aarzelend gezon gen. Het Wilhelmus ging al een stuk beter en het 'lang zal ze leven' was duidelijk voor groot en klein bekend en werd luid keels meegezongen. De hon derden oranje ballonnen wer den opgelaten en dat gaf het geheel een mooi aanzien. Met een inmiddels wapperende vlag als afscheid en de oranje- markt in het vooruitzicht was het even tijd voor een korte pauze. Het was van belang om op tijd op de markt te zijn want de verkoop startte eerder De jeugd deed goede zaken op de vrijmarkt (foto: Hans Verhorst) Ook uit de kelen moest het stof drastisch worden weggespoeld, (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Leusden heeft Koninginnedag op gepaste wijze gevierd. Mede bijgestaan door zomerse omstandigheden, werden de activiteiten die her en der werden georganiseerd een groot succes en konden zich verheugen in een grote pu blieke belangstelling. De vrij markt, het popconcert en de autocross waren daarbij grote trekpleisters. De rust rondom het Hamers- veld werd op de vroege ochtend van Koninginnedag binnen een paar minuten verstoord door, zo leek het, alle Leusdense kin deren en hun gehele familie. Iedereen was vrolijk in het oranje en bezat een flinke dosis energie. Het wachten was nog dan aangekondigd was. De markt was dit jaar met een paar stukken straat uitgebreid waardoor er meer plaats was voor kraampjes met speelgoed, kinderkleding, prullaria en snuisterijen. Er was een aantal kramen waar zelfgemaakte sieraden, meestal door de kin deren die de kraam bemanden te koop werden aangeboden. Daar zaten heel veel leuke din gen tussen waar veel tijd aan was besteed. Dat kwam in de prijs beslist niet tot uiting want voor een paar gulden had je al een fraaie speld of ander sieraad in je bezit. Ondanks de vele mensen was er toch vol doende ruimte om alles goed te kunnen bekijken. Stands met diepgang Op de Hamersveldseweg was de ruimte bestemd voor negen stands van de diverse organi- satie's van stichting 'Leusden Wereldwijd' Over het geheel genomen waren de orgahisa- tie's tevreden met het resul taat. De actie 'Gered Gereed schap' van wereldwijd liep pri ma, veel mensen hadden ge hoor gegeven aan de oproep om oud gereedschap in te leveren. De opbrengst van die dag kon in kilo's worden berekend; 500 kilo aan werktuig, waaronder een draaibank en 15 zagen. Dit gereedschap, wat nog steeds ingeleverd kan worden bij de Emmauswinkel in Amersfoort, zal na een opknapbeurt wor den verdeeld over verschillen de projecten. Het schminken door 'Vrou wen voor Vrede' leverde 300,- op. De koffie die 'live' geproefd kon worden op het terras trok veel tevreden klan ten. De actie 'Bus op wielen' kreeg enigszins beperkte maar wel enthousiaste belangstel ling van aanlopers. Don Bosco kon nu eens op een centrale plaats naar buiten treden. Er was een postzegelstand maar daarnaast verkochten ze ook goederen uit Haiti. Het tevre den gevoel breidde zich ook uit naar de mensen van de Am- ACHTERVELD - In Achterveld hebben de basisscholen afgelopen week gezamenlijk de schoolt! keersexamens afgelegd. Zowel het theoretische als het praktische examen werden op één i gedaan. Het examen werd afgenomen door de plaatselijke politie. De leerlingen van groepen acht van de basisscholen De Regenboog', 'Sint Jozef en Hei Startbh vo waren aan de beurt voor het jaarlijkse schoolverkeersexamen In de ochtenduren werd in één pro groep op de Sint Jozefschool het theoretische examen afgenomen. In een blok van zeven moesten er minimaal vier worden gemaakt. Alle kandidaten maakten alle zeven testen en naark' bleek met goed gevolg. Maar liefst vier kandidaten, Arline, Jeroen, Petra en Sanne, waren gete foutloos in hun testen en wisten de maximale scoren van veertig punten te halen. Na het eten was in middels oranje borden met zwarte pijlen een parcours uitgezet om te teste de geleerde verkeersregels ook in praktijk gebracht zou worden. Een zestal hulpjes van de pol'' Loes, Roy, Margriet, Janet, Margret en Marja hielden op diverse punten langs de route een oogji het zeil. Leerlingen die of niet goed rechts reden, geen richting aangaven of niet stopten voor overstekende mensen bij de oversteekplaats en meer van dat soort situaties, werden genoteerdt>0 de hand van de rugnummers die zij op hadden Het resultaat werd daarna meegerekend bij' gi( beoordelen van de ochtendtest. Met de fietsen pico-bello in orde en voorzien van een rugnum*jni werd de route door een achttal personen zelfs zonder grote fouten gereden. Arline, Henk-Jan, Moniek, Petra, Ron en Sanne waren de leerlingen die de rit met goed gevolg voltooiden. Dit hiek\ dat Arline, Petra en Sanne de beide onderdelen het best onder de knie hadden. Alle deelneme leerlingen slaagden voor dit examen en kregen namens het Veilig Verkeer Nederland, afdei Leusden/Achterveld het verkeersdiploma en een fraaie pen en sticker uitgereikt door Diepevee" politieman die deze examendag samen met hun was opgetrokken, (foto: Hans Verhorst) ter de Co ya ?oi jei in nesty-stand. Het bleef de gehele dag zeer, zeer warm De bar die bij de Til stond opgesteld was dan ook de best bezochte stand, heerlijk m de schaduw met een ijskoud drankje, dat wilden we alle maal wel. De keiharde hip-hop muziek werd door jong en oud, voornamelijk oud, voor lief ge nomen. Na deze zeer tijdelijke opfrisser konden de kleinste zich weer warm springen op het springkussen. Voor het be drag van 1,50 mochten ze een paar minuten te keer gaan. Dat hier geen kwetsuren zijn op gelopen moet toeval zijn want er vonden nogal wat botsingen plaats. Door middel van een schril voetbalfluitje werden de kinderen gemaand plaats te maken voor een volgende groep springers. Zaak was om weer vlug ver der te gaan naar een volgende ijskraam want de kinderen maakten een uitgeputte in druk. Datzelfde gold duidelijk ook voor de verkopers, vanaf een uur of drie begonnen de eerste kinderen en de ouders de spullen alweer in te pakken. Ook kon het gebeuren dat een kraam lange tijd onbemand was, de eigenaar bleek elders bij een ijscokraampje te ver- De vrijmarkt rond De Til werd door duizenden bezocht, (foto: Hans Verhorst) blijven. Het pupliek kon pro fiteren van de oververmoeide handelaars, voor een prikkie gingen de laatste artikelen er uit. Voor vijf cent een paar rol lerskates, om maar eens een voorbeeld te geven. Dus toch nog maar een nieuw rondje lo pen. Om te zeggen dat het stil was om vier uur is misschien overdreven maar rustig was het wel. Het half lege terrein gaf wel een duidelijk beeld van onze invulling van 'milieu be gint bij jezelf'. Papier, plastic tassen, kapotte vuilniszakken, dozen en dekens markeerden nog de plaatsen waar eerder de koopwaar aan de man was ge bracht. Annelies Heuvelink Examenkandidaten ontvangen de laatste instructies van de politie, (foto: Hans Verhorst) zei

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6