lemaal te Woodstock, weet je wel? Kinderspelen in Achterveld .Leusder Krant. 'Ter Zake Het weer in ei Koudere nachten 9 MEI MOEDERDAG VEENENDAAL Zilvervisje L E U S D E N Nico Speksnijder verhuisd Bloemisterij geopend Bijzondere moeders verdienen een bijzonder boek: Milieubewuste moeders verdienen milieuvriendelijk postpapier: 5,95 4,95 Boekhandel >S'* oninginnedag-popconcert voorziet in een behoefte raatspeeldag toegestaan ssterfte or rioolwater Reebok doodgereden Auto-inbraak jensdag 5 mei 1993 Pagina 7 LEUSDEN - Kwekerij Nico Speksnijder is verhuisd naar de Ursulineweg op nummer 2a. Bijna 30 jaar heeft deze kwekerij, waarperkplanten, groenten en snijbloemen werden gekweekt, op nummer 16 gestaan De kwekerij is opnieuw gebouwd en is gespecialiseerd in perkplanten zoals geraniums, fuchsia's en an dere soorten voor de tuin. Zaterdag 8 mei is er een geranium- markt. ACHTERVELD - Op woensdag 5 mei opent bloemisterij 't Pos- thuys aan de Hessenweg 206 b te Achterveld haar deuren In het voormalig postkantoor wordt heel toepasselijk door Evert en Gretha van Omme hun nieuwe bloemenzaak genaamd 't Posthuys geopend. De officiële opening zal omstreeks 19.00 uur door me vrouw Van Koerten-Groeneveld worden verricht. Genodigden kunnen dan tijdens de receptie en onder het genot van een glaasje en een hapje de nieuwe zaak bezichtigen en bewonderen Op donderdag zijn de mensen uit Achterveld en omgeving uitgeno digd om in een soort van open huis met de nieuwe eigenaren kennis te komen maken en de sfeervol ingerichte zaak te bezichti gen. c x i m (Aicit Cubaanse dromen van Christina Garcia 39,50 Op een veranda aan de noord kust van Cuba waakt een moe der over haar land, haar dochters en haar geliefden ,.Een prachtige roman die Isabel Allende scheel moet doen zien van jaloezie1" Margot Engelen. NRC Handelsblad. Fraai uitgevoerd kringloop briefpapier in diverse dessins A4 blok Enveloppen Langestraat 33 Tel. 613232 rtblt n grc tt'S'1 ïrlti get* stc DOlü og)( Mei heeft het thermische roer flink omgegooid Na de aprilse warmtegolf. is de temperatuur nu op een wat beter bij de tijd pas end niveau beland, het is '-elfs iets te koud voor de lijd van het jaar. Dinsdag- ochtend kon de tempera- lil tuur tot lage waarden da- en. Op veel plaatsen wam het kwik aan de !rond dichtbij of onder "ui Op Soesterberg werd op 10 cm hoogte, ook wel d» L klomphoogte genoemd, zelfs -5 2 gemeten, matige vorst. Een terugval in de temperatuur is niet onge woon na een warme perio- jje in het voorjaar. Het Continent is flink opge warmd, waardoor er een voorkeur bestaat voor la- gedruk terwijl de hoge- drukgebieden zich dan 00! Wist uitstekend vermaken :k aoven dc Oceaan of de re- ?'o IJsland Die beruchte "'1^zinking in mei. staat in onze Volksweerkunde be- lte kend als de 'IJsheiligen- penode'. die officieel van 'n' |1 tot en met 14 mei op de kalender prijkt Nu moe ten we dit tijdvak met een korreltje zout nemen, want soms zijn de Heiligen vroeg en worden we in april op nachtvorsten getrakteerd, soms zijn ze laat en kan het kwik begin juni nog onder het nulpunt zakken. Zo staat bij mij diep in het ge heugen opgeslagen de enorm koude nacht van 2 juni 1975, toen in het Ach- terhoekse Almen in de weerhut -1.2 graden werd afgelezen. Een dergelijk lage temperatuur zo laat is extreem te noemen. Daar na sloeg het weer echter om en de zomer van dat jaar was zeer warm, met een verzengende hittegolf in de eerste tien dagen van augustus In een noordelij ke stroming drijven de vol gende dagen wel wolken velden mee. maar in de nacht lossen die landin waarts door de dagelijkse gang van de thermometer geleidelijk op Ook de ko mende nacht kan het op nieuw koud worden, met vorst aan de grond, maar ook op normale waarne mingshoogte kan de tem peratuur dichtbij of iets onder het vriespunt zak ken Het is verstandig maatregelen te nemen om gewassen te beschermen indien nodig uiteraard Overdag wordt het onge veer 15 graden. Aandacht vraagt een koudeputje in de hogere lagen van de at mosfeer, die als een soort luis in de pels dicht bij ons in de buurt cirkelt Dat geeft een zeer kleine kans op een lokale bui later in de week te zien. maar m grote lijnen blijft het deze week droog. April heeft dit jaar geschiedenis geschreven Het werd de warmste gras maand in deze eeuw. met op ons landelijk instituut in de Bilt een gemiddelde van 11.1. tegen 8.0 nor maal Door die score werd samen met 1865 en 1894 een gedeelde tweede plaats veroverd in het klassement van warmste grasmaanden sinds 1706. Koploper blijft 1794, toen het gemiddeld 11.3 graden werd. Er wer den in de Bilt drie zomerse dagen op rij geboekt, nog nooit eerder deze eeuw werden er in april zoveel dagen met een tempera tuur van 25 graden of ho ger opgetekend. Ook in Leusden werd een zeer warme maand bijgeschre ven Het etmaalgemiddel de kwam uit op 11.3, in 1987 was het met 11 7 wel iets warmer Er werden 3 zomerse dagen genoteerd en het aantal dagen met een temperatuur van 20 graden of hoger, ook wel de warme dagen genoemd, bedroeg 10 Erg nat was de maand niet. in de regio werd 49 mm afgetapt Nor maal moet er ongeveer 51 mm in de trechter belan den. Hoewel er in elk huis on getwijfeld veel leven, kom je zilvervisjes maar zelden tegen. Af en toe zie je er eentje razendsnel weg schieten bij het openen van een keukenkastje. Ze hou den namelijk van donker en vocht en kunnen nau welijks zien. Alleen het verschil tus sen licht en donker kunnen ze waarnemen, maar hun tastzin is daarentegen hoog ontwikkeld. Vliegen mimrn 13 kunnen ze niet, maar lopen des te beter Het valt niet mee er eentje te vangen Als je meent er eentje te pakken te hebben blijkt dat je allen wat zilverkleurig poeder in de handen hebt. De schubben van het zil vervisje laten namelijk ge makkelijk los. Dat loslaten gebeurt ook regelmatig in het normale leven. In hun jeugd vervellen ze ver schillende keren en pas na drie jaar zijn ze volwassen Ook daarna vervellen ze nog van tijd tot tijd, iets dat bij andere insekten niet voorkomt. Zilvervisjes kunnen wel acht tot tien jaar oud wor den Ze eten zo ongeveer alles wat voorhanden is, levensmiddelen, papier, stof en alle mogelijke afval Van de levensmiddelen zijn ze vooral verzot op sui ker en van papier geven ze 3-. Zl IVL-RV L>JC de voorkeur aan het oude, handgeschepte papier. In oude archieven hebben ze daardoor, in het verleden, ware rampen veroorzaakt. Zilvervisjes zijn. evenals pissebedden, primitieve le vensvormen die al in de tijd van de dinosauriërs voorkwamen en sindsdien weinig of niet zijn veran derd. De naam zilvervisje slaat uiteraard op de zil verachtige kleur en de vis- achtige vorm Ook worden ze wel suikergasten ge noemd, vanwege hun voor keur voor suiker De hele populatie bestaat voorna melijk uit vrouwtjes; man netjes zijn betrekkelijk zeldzaam Gelukkig is dat geen probleem voor ze, want ze kunnen nieuwe ge neraties zilvervisjes op de wereld zetten, zonder dat er een mannetje aan te pas komt. Die generaties die uit de onbevruchte eitjes komen bestaan dan uitsluitend uit vrouwtjes. Is er wel een mannetje in de buurt, dan begint een fascinerende balletvoorstelling, waarbij het mannetje en het vrouwtje exact dezelfde bewegingen maken. Na de paring komen er zowel mannetjes als vrouwtjes uit de eieren. G. van Leeuwen - Het popconcert Koninginnedag op de bij het voorma- op de gehouden werd in een duidelijke be- bezoekers, die aan j stoffige rampgebied dat genoemd werd, ont waren, kwamen een uitrusten en naar de mu- van Cauliflower, The Lo- en Gruppo Sportivo luis- Het zou fijn zijn als het voortaan op een gra- gehouden zou den, want de parkeerplaats niet tot zitten uit. De van het programma wel. was er iets mis met de De leukste festival. Iruppo Sportivo werd voor door The Losers En een naam geschikt zou Jvoor Gruppo Sportivo dan wel The Losers. Gruppo hrtivo was ooit, maar dat is [eer vijftien jaar geleden, de van de Nederlandse die tijd is er veel mis- in de carrière van de band. Zo ook op Ko- Hun kleine De Leusdense band Cauliflower stal de show bij het oude gemeen tehuis. (foto: Hans Verhorst) Cauliflower in actie, (fotoHans Verhorst) Gruppo Sportivo kwam te laat. Maar uiteindelijk stonden zij dan toch op het te kleine po dium en brachten zij hun lulli ge liedjes voor sneue mensen ten gehore. Zelfspot siert ieder mens, maar Gruppo-zanger Hans van der Burg overdrijft De band begint met een cover. „Wij schrijven geen eigen nummers meer, want die verkopen voor geen meter", vertrouwt de kale Even later vertelt Van der Burg dat van zijn laatste c.d. twee exemplaren verkocht zijn en noemt hij het nummer 'Suc ker of the century' autobio grafisch. Dan gebeurt ineens het wonder. Het publiek her kent een nummer. Het heet Tokyo en is al meer dan vijftien jaar oud. Van der Burg pest het publiek dat en thousiast reageert Gelukkig heeft Gruppo Sportivo daarna weer genoeg sneue nummers om de sfeer te doden Uitein delijk perst de onfortuinelijke zanger er nog een welgemeend. „Wij zijn goed. hé?' uit, maar het blijft ijselijk stil. The Losers is een Amers- foorts Rockabilly-tno dat heel alert met vier man komt opda gen Dit soort muziek betekent dat alle 'kuifjes' uit de omge ving komen opdagen om de fa vorieten aan te moedigen Het was dus gezellig druk. Wilhelmus The Losers werkten zich manmoedig en redelijk vaardig door het voorgeschreven stan- daardmatenaal heen, maar vertilden zich aan een versie van 'When the Saints go mar ching in' waar Lee Towers zich niet voor geschaamd zou heb ben. Leuke band, The Losers, je moet er van houden, maar dan is het ook fantastisch Op het heetst van de dag had de Leusdense band Cauliflo wer de ondankbare taak het gebeuren te openen. Het geluid was nog niet goed afgesteld, zodat de gitaren klonken alsof zich in de versterkers een zwerm hysterische bijen ver school. Later trok het geluid bij en maakte Cauliflower het meeste enthousiasme bij het publiek los. De muzikanten spanden zich zo in dat hun gezicht al gauw de kleur van een bosbessen- milkshake kreeg Cauliflower mengde covers met veel leuke re en betere eigen nummers waarin veel dieren een droevig einde vinden De band straalde spelplezier en kracht uit. Cauliflower was ook de eni ge band, die een link naar Ko ninginnedag legde. Voor de gelegenheid had zij de 'gouwe ouwe' het Wilhelmus op het re pertoire gezet De muzikanten behandelden het nummer zoals dat van Jimi Hendrix-adepten verwacht mag worden. Het was even helemaal te Wood stock, weet je wel. Gerhard te Winkel ging kapot en Hagenees het publiek toe JSDEN - De gemeente ft een vergunning verleend r de organisatie van een atspeeldag op donderdag nei op de Uilenhoeve en de kenhoeve Op die dag zul- de bewuste straten gedeel- |k voor het verkeer worden aioten tussen 15.30 10 uur. e gemeente had als voor- irde voor het verlenen van itemming geëist, dat een •rderheid van de bewoners de bewuste straten er geen waar tegen zouden hebben, een enquête blijkt, dat dit geval is Er werden 61 for- ieren verstuurd, aaruit bleek dat 19 bewo- problemen hadden met de JSDEN - Door overstort rioolwater uit Veenendaal ;terochtend in het Val- naal ter hoogte van het ;je en de Asschatterweg hoeveelheid dode vis aan- »ffenDe overstort veroor- Ie een tijdelijk zuurstofte- Het water in het Valleika- was tijdelijk diepbruin leur. De Milieudienst was ilaatse maar constateerde het om vissterfte van be te omvang ging. De dienst daardoor geen aanleiding it alarm te slaan. gehele afsluiting van hun buurt. Daarvan maakten er 8 geen bezwaar tegen gedeelte lijke afsluiting. De Montesso rischool 't Ronde had geen be zwaar tegen afsluiting vanaf 15.30 uur. Op dat tijdstip gaat de school uit. LEUSDEN - Op de Lockhor- sterweg ^eeft in de nacht van maandag op dinsdag en 42-ja- rige Leusdenaar een overste kende reebok aangereden. De man was niet in staat het dier te ontwijken, wat de dood van de reebok tot gevolg had. LEUSDEN - In de nacht van donderdag op vrijdag is uit een auto aan 't Koendert een ra dio-cassetterecorder gestolen. De eigenaar is een 41-jarige in woner van Leusden. Aan de Asschatterweg, op een parkeerplaats bij winkel centrum De Biezenkamp, is op Koninginnedag een auto van een 27-jarige Leusdenaar openbebroken. Het portierslot werd geforceerd en de radio- cassetterecorder ontvreemd. ACHTERVELD - Het Feestco mité Achterveld had zoals ge bruikelijk de organisatie in handen van de diverse activi teiten op de Koninginnedag festiviteiten. De avond vooraf gaande aan 30 april was er een lampionnenoptocht onder be geleiding van het muziekkorps van DWS uit Achterveld. Ver over de honderd kinderen lie pen deze avond, al dan niet fraai uitgedost, mee achter de muziek aan en mee met deze optocht. Het mooist versierde groep je, duo of individu kwam vol gens de organisatie in aanmer king voor een prijsje. Ook de mooiste lampion zou worden bejureerd. Bij de individuelen won de 'Vogelverschrikker', bij de paren de 'Tweeling Boersen' en bij de groepen of wagens de 'Kabouters'. De mooiste lam pion was gemaakt door Tim Tolboom. Sfeervol werd de rondgang door het inmiddels donker geworden Achterveld bij De Moespot afgesloten. Vrijdagmorgen, Koningin nedag dus, was het tegen de klok van zeven uur weer rede lijk druk bij De Moespot. Ruim dertig fietsers met daarachter rinkelende bussen en een en kele vreemd klinkende hoorn hielden ochtendreveille in de dorpskern van Achterveld. Een soort luilak, maar dan zonder vervelend knetterende brom fietsen. Velen werden uit hun slaap gewekt middels deze rammelende blikken sliert achter de fietsen aan, dus was men vroeg genoeg op om deze feestelijke Koninginnedag te beginnen. Veel vlaggen werden met oranje wimpel werden in Achterveld aan de gevels be vestigd en men was er klaar voor. Acht uur marcheerde DWS, voorafgegaan door de minirettes, de leerling-mini- rettes en de majorettes weer door de straten en de muzikale aubade voor de inwoners sloeg bij heel velen goed aan. Later op de dag konden de kinderen op het Kerstenssportpark mee doen aan de kinderspelen Ook hier was het prachtige weer mede de oorzaak dat er velen, zo'n kleine 150 kinde ren, op deze spelen afkwamen. Het Feestcomité Achterveld had ook hier de zaken goed on der controle en de vele deelne mers beleefden dan ook een ge slaagde dag Waar de kinderen soms ploeterden en zwoegden in de felle zon wisten de ouders hun kroost tijdens de vele spelletjes aan te moedigen en verder het terras te bemannen De fietstocht van zo'n 25 ki- lometere leverde ook dit jaar weer veel deelnemers op Ook hier ruim honderd deelnemers die van het mooie weer en de prachtige natuur konden ge nieten In het avondprogram ma van het feestcomitee was er bij cafe Buitenlust het Oranje bal gepland. Ook hier weer een gezellige drukte waar menig een op de muziektonen van het dansorkest Split de voetjes van de vloer kreeg Voor alle leeftijden waren er wedstrijden in Achterveld. (Kolo: Jan Pit)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7