Leusdenaren geridderd ustrumexpositie tekenacademie ELTA bij vijfjarig bestaan Fietscrossers uit de brand Leusder Krant. ucky Ten ook in usden populair El Oplichter gepakt Wethouder vindt oplossing sselvat ggelopen Pagina 9 Mevrouw Van Kalkert. (foto: Hans Verhorst) De heer Schouten, (foto: Hans Verhorst) SDEN - Ook dit jaar had isden deel aan de lintjesre- ter gelegenheid van Konin gendag. Twee zilveren ere- lailles. verbonden aan de an Oranje Nassau wer- respectievelijk op 28 en 29 door burgemeester Panis Leusden overhandigd aan Schouten en Lydia van kert. Een gouden medaille weggelegd voor mevrouw Wolthaus. Zij nam deze erscheiding op 29 april uit den van de burgemeester in angst. chouten begon 55 geleden ongste hulp in het Achter- ise familiebedrijf (bakkerij xuidenier). Tot op heden is hij nog steeds werkzaam in dit bedrijf. Van 1962 tot 1986 was Schouten mede-vennoot van deze zaak. Daarnaast heeft hij veel be langstelling voor verenigings werk en kerk Meer dan 35 jaar is hij penningmeester geweest van de voetbalvereniging in Achterveld, waar hij al 10 jaar erelid van is Verder is hij 20 jaar penningmeester en secre taris van de Achterveldse Win keliersvereniging en 35 jaar penningmesster van het ka tholieke kerkkoor Caecilia ge weest. Ook als voorzitter van de buurtvereniging 'de Hessen' ter gelegenheid van het 600-ja rig bestaan van Achterveld was Schouten actief. Schouten werd onderscheiden met een zilveren ere-medaille.'-- Van Kalkert Lydia van Kalkert heeft als verpleegkundige 39 jaar in de gezondheidszorg gewerkt. Tot 30 april 1992 was zij werkzaam als wijkverpleegkundige In 1990 was zij initiatiefnemer bij de oprichting van de stichting 'de Zuidzij'. Dat is een stich ting ter bevordering van so ciale contacten van personen ouder dan 55 jaar, met name in Leusden-zuid. Als wijkverpleegster stond Lydia bekend als een rustpunt en praatpaal. Zij was een wel kome hulp bij praktische pro blemen in gezinnen en bij al leenstaanden. Ook Van Kal kert kreeg eenzilveren ere-me- daille voor haar verdienste voor de samenleving. Wolthaus Een gouden medaille was voor mevrouw Wolthaus. Zij is Veel jaren werkzaam geweest in de verpleegkunde. In 1958 begon zij haar opleiding tot verpleegkundige om daarna verschillende functies in dit vak te doorlopen en in ver schillende klinieken. Vanaf 1970 heeft zij de docentenop leiding voor verpleegkundigen en de Hogere opleiding voor verpleegkundigen gevolgd. Van 1974 tot 1992 is zij onder andere werkzaam geweest in het Hoger Beroeps Onderwijs en wel op de Hoge School Mid den Nederland. Door haar cir ca 12.000 lesuren, die zij op haar naam heeft staan, heeft zij m belangrijke mate bijgedra gen aan de professionalisering van het verpleegkundig be roep POLITIERECHTER LEUSDEN - Hij wilde al leen die lastig geparkeerde auto uit het parkeervak rijden, omdat zijn vrouw dat niet zelf kon. Dan zou hij weer snel naast haar gaan zitten. Maar ver kwam een 39-jarige inwo ner van Lcusden in november vorig jaar niet weg. omdat hij door de politie met alcohol op achter het stuur werd betrapt. Woensdag moest de man zich verantwoorden voor de Utrechtse politierechter. De Leusdenaar legde uit dat hij destijds enkele biertjes en wat cocktails had gedronken bij een vereniging waar hij als vrijwilliger werkt. Uit een ademtest bleek dat zijn alco holgehalte 745 microgram be droeg, terwijl maximaal 220 is toegestaan Toen hij wegging, besloot hij even de auto uit te rijden voor zijn vrouw Aanwe zige agenten zagen hoe hij ver woede pogingen deed het par- keervlak te verlaten. ..Tja, dat waren vijf foute meters voor mij," constateerde de Leusdenaar die nog nooit met de politie in aanraking is geweest. Officier van justitie mr. J van Spanje vond niet dat er sprake was van een 'door- snee'-njder onder invloed. Zij eiste een boete van 1500 gulden en een voorwaardelijke rijont zegging van zes maanden. Po litierechter mr. J Sijbrandij maakte daar 1250 gulden van. De nj-ontzegging legde hij conform de eis op De man moet wel nog de alcohol-ver- keerscursus gaan volgen. LEUSDEN - In Amersfoort is woensdag in de Aidastraat om streeks 17 30 uur een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden De man heeft bekend in Leus den zowel als in Amersfoort mensen te hebben opgelicht. Zeker vijf zaken werden opge helderd. Hij belde bij verschillende huizen aan. waar hij aan de bewoners vertelde dat hij zijn autosleutels verloren had Ver volgens vroeg hij of hij even mocht bellen naar zijn familie in Drachten. Toen deze elke keer niet thuis bleken te zijn, vroeg hij de bewoners om geld om naar Drachten te kunnen reizen. De man was niet op ko men dagen na verlof uit de ge vangenis en moet zijn straf nog uitzitten rii co ?r an< iothej op In alle 76 93' SDEN - De Eerste Leus- e Teken Academie. ELTA, deze maand haar ceste rum. Een overzicht van vijf ELTA komt in de vorm een expositie die op 7, 8, en gehouden zal worden in Llaeverenblad. De opening mjdagavond zal door de zitter van de Culturele Leusden, Harry Hilde- verricht worden. Nu al- li een mondeling overzicht dc afgelopen vijf jaar, ge- n door Ton de Graaff en emarie Nanninga. respec- ilijk p.r. man en p.r. vrouw "LTA. inninga: ,,Het is echt zo snel gegaan, niet te geloven. Onze club bestaat na wat wis selingen nu uit zeventien le den Oorspronkelijk zijn we gestart bij Latent Talent, zo hebben we elkaar leren ken nen. We wilden echter verder dan wat Latent Talent te bie den had, meer weten over de gehele kunstgeschiedenis." De Graaff ,,Het lesseizoen bij Laten Talent vonden wij veel te kort Bovendien was door de steeds wisselende aanmeldin gen geen sprake van continui- teit. Een meer academische op zet sprak ons aan Samen met de lerares van Latent Talent, Francien van Westering heb ben we besloten om met een vaste groep een eigen teken club op te zetten. Negentien leden melden zich aan, als te kenruimte huurden we 'de Kit' en zo was het ontstaan van ELTA een feit." Vanaf 1988 is de academie druk in de weer met penseel', pen en potloden. De opdrach ten van Francien omvatten de hele kunstgeschiedenis, té be ginnen bij de Egyptenaren en eindigend bij de impressionis ten. Voorkomende technieken worden allemaal uitgepro beerd, soms door een duidelij ke opdracht maai' de leden mo gen middels vrije opdrachten ook hun eigen voorkeur uit werken. Gehanteerde technie ken zijn onder andere aqua rellen, acrylschildenjen of pentekeningen. Ton: ,,Het is elke keer weer verrassend te zien hoe een opdracht op ze ventien verschillende manie ren wordt uitgevoerd. Halver wege iedere les bekijken we el- kaars werk en dat blijft span nend. Door de jaren heen zijn we een zeer hechte groep ge worden, een soort tekenfami- lie. Nou moet ik zeggen dat als stimulator Francien prima werkt. Soms kijk ik naar mijn werk en zie ik alleen maar een mislukking. Dan weet Fran cien toch nog positieve opmer kingen te plaatsen waardoor ik verder kan gaan." Eerste optreden Op uitnodiging van de Cul turele Raad Leusden kunnen de leden voor het eerst het pu bliek kennis laten maken met ELTA. In een hoekje van de Culturade waren de resultaten van het eerste jaar te bezichti gen. Nanninga: ,,Aan de ene kant was er veel aarzeling om eigen werk te laten zien maar het was natuurlijk ook leuk om naar buiten te treden. De ruimte was vrij beperkt maar er was veel waardering vanuit de be zoekers en dat maakte een ver volg wat makkelijlcer. We heb ben nu drie keer deelgenomen aan de Culturade en de reac- tie's werden steeds enthou siaster." De club zit na wat afvallers en aanmelders nu op zeventien leden en daar willen ze niet overheen. „De groep zou te groot worden en vóór nieuw komers wordt het ook wel moeilijk om in de hechte groep te komen", aldus Ton de Graaff. „Aanmeldingen komen op de wachtlijst", gaat Ton verder. „Zeventien is gezien de ruimte de limiet. Als er een plaats, vrij komt maken we eerst kennis met de persoon en bekijken we 'hoe ver' iemand is. Na vijf jaar intensief bezig zijn zitten we nu toch op een redelijk niveau. Er moet een vorm van aansluiting zijn an ders werkt het niet Naast de lessen ondernemen we nog een aantal andere activiteiten. Ie der jaar organiseren we een werkweek en trekken we er met z'n allen op uit. Van tien tot vijf uur zitten we met onze ezeltjes en andere attributen m het Lockhorsterbos." Na het doorlopen van ver schillende schilders zoals Rembrandt, Rubens en Frans Hals en opdrachten als 'oude schoen, schelp of verfrommeld blikje' heeft ELTA genoeg moed en materiaal verzamelt voor de eerste expositie in Leusden. De belangstelling is groot, vierhonderdmensen be kijken het werk van tweeën half jaar tekenacademie. An- nemarie: „Dat was boven ver wachting, het ging allemaal maar net in 't Verstek, want daar zaten we toen. Inmiddels zijn we voor de derde keer ver huist en nu is de ruimte naast 'Groot Krakhorst' ons onder komen." Een leuke opdracht komt binnen; slijterij Van de Hengel wil speciale etiketten voor nieuwe wijnen Boerderijen in Leusden worden gefotogra feerd en door ELTA uitge werkt, de verschillende flessen wijn liggen in de etalage van de winkel. De lessen gingen on dertussen gewoon door; zowel binnen als buiten werd keihard gewerkt. Op 30 december zaten wij tussen de schaatsende mensen in gewoon buiten te schilderen. De aquarelverf be vroor op het doek maar het was wel een speciale ervaring. De Beerenburger tussendoor deed trouwens wonderen. En nu dan ons eerste lustrum. Van elk lid komen drie werken te hangen, de keuze hebben we gezamen lijk bepaald. De expositie ruimte in het Claeverenblad is natuurlijk schitterend. Daar hebben we wel geluk mee ge had want eigenlijk wordt het hier niet meer voor gebruikt. Via een kennis van de vrouw van de verhuurder, zo gaat dat dan." Ton: „De vooruitgang die we hebben geboekt kan ik het beste omschrijven met de wijze waarop ik met mijn eigen werk omga. Van eerst schoorvoetend een werkje in het trapgat van mijn huis tot de huidige situa tie van verschillende stukken m de woonkamer." De expositie is geopend van af vrijdagavond 7 mei om 20.00 uur en is vervolgens te bezich tigen op zaterdag 8 en zondag 9 mei van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Annelies Heuvelink SDEN - Het nieuwe kans- [Lucky 10', dat op 14 april i de stichting Nationale ptotalisator geintrodu- f is. lijkt ook in Leusden slaan. Dat blijkt uit een gang langs de plaatselijke iet-winkeliers. Verwoerd SDEN - Op een opslagter- Dp de hoek van de Nabbert E Ruige Velddreef hebben schijnlijk jongeren een iet diesel leeg laten lopen, een kraantje te openen, lie stroomde naar de weg. randweer moest er aan te omen om de -rommel op te en Van verontreiniging is noeg geen sprake. en De Tabakker. Landelijk is de introductie van het kansspel eveneens succesvol verlopen. 'Luckv 10', dat elke dag bij circa 2 Ó00 Spelnet-winkels in den lande gespeeld kan wor den. heeft een maximum prijs van 100.000 maal het ingelegde bedrag. De inleg kan varieren van 2,50 tot 50,-. Dagelijks worden 20 getallen getrokken uit een reeks van 1 tot en met 80. Deze getallen worden elke dag via de televisie bekend ge maakt. De speler heeft de keu zemogelijkheid om met ten hoogste tien getallen mee te doen. Landelijk zijn er al zo'n 70.000 inleggers per dag. En dat getal loopt alleen nog maar op. „Het loopt fantastisch Ge lijk vanaf het begin was was het aantal deelnemers groot. In het begin zo'n 180 per week. Nu is dat al bijna 300." Dat zegt Nel Groeneveld, filiaal- houdster van tabakswinkel Verwoerd in winkelcentrum De Biezenkamp. Ook bij De Tabakker in De Hamershof is een zelfde tendens waar te ne men. Over de reden van deze populariteit van het spel zegt de filiaalhouder, Lex Poelman. „Je hebt de Lotto en de Toto. Maar het aantrekkelijke van Lucky 10 is dat je het elke dag kunt spelen, vanaf een rijks daalder per inzet. De Lotto én de Toto zijn maar één keer per week en met een hogere inzet. Daarom is het een gat in de markt." Wat de mensen ook aantrekt in het kansspel is dat bij de maximale voorspelling van 10 getallen het mgezette bedrag viervoudig wordt uitgekeerd, als de deelnemer geen enkel getal goéd heeft voorspeld. Een soort troostprijs dus. In de korte tijd dat het mo gelijk is om op deze manier een kansje te wagen is het spel bij al aardig ingeburgerd. Groene veld. „Sommige mensen ma ken er gewoon een sport van. Ze maken een apart potje met speelgeld en met de winst spe len ze verder Ook zijn er be drijven waar er een personeel- spot wordt gemaakt om te spe len." Zowel jongeren als ouderen spelen mee. Al verschilt de in zet per leeftijd. „De wat jonge re deelnemers zetten gemid deld 2,50 per keer in, terwijl de volwassen inleggers al gauw voor 10,00 tot 15,00 spe len". aldus Groeneveld Maxi maal kan er voor vijftig gulden per keer gespeeld worden LEUSDEN - De kinderen van het Ruige Veld krijgen een ter- reintje om te crossen. Wethou- I der Bram Vroon vond een op lossing. Iii het Ruige Veld is ruimte gepland voor eventuele woonwagens. Zolangs deze er nog niet zijn, mogen kinderen daar spelen. De wethouder be loofde de grond een beetje op te hogen, met aarde die de ge- i meente nog heeft. Tot het op knappen van de oude cross baan aan de Noorderinslag, heeft hij nog niet besloten, daarvoor moeten eerst min stens vijftig kinderen een club vormen. Dennis Timmer en Enk Tes- sels vroegen de wethouder ruim drie weken geleden om een plek waar ze kunnen cros sen In hun wijk, 't Ruige Veld, is weinig speelruimte De jon gens en hun vrienden van tus sen de zeven en twaalf jaar, hebben allemaal een crossfiets Geen dure, waarmee ze voor zien van helm, hoge sprongen en draaien maken. Gewone speelfietsen De wethouder beloofde na te denken en vroeg ze na twee weken terug te ko- men. Dat deden ze Het werd eerst een teleur- stelling De wethouder raadde ze aan een club te vormen van j 'minstens dertig jongens en meisjes ouder dan 11 jaar I Daarmee zouden ze meer kans maken wanneer ze een officeel verzoek om een 'eigen' plekje wilden mdienen. Tot zolang moesten ze het doen met de voorziening bij het zwembad. De jóngens waren diep te leurgesteld. In het Ruige Veld dertig leeftijdgenootjes verza melen zou nog wel mogelijk zijn. Maar om daarmee een club op te richten lijkt teveel gevraagd. Ze willen alleen maar met hun vriendjes een stukje gras of asfalt waarop ze kunnen spelen. Een officieel verzoek maakt dat hun wens ineens veel groter lijkt dan ze eigenlijk bedoel den. Ze schrokken van het moeilijke verhaal. En naar het zwembad voor de crossfiets- baan daar, mogen ze niet van hün ouders Te ver en te ge vaarlijk. Een paar dagen later vond de riETSCRCéSv n N Guillaume van Uffelen en Jeroen Jansen willen dat de gemeente de fxetscrossbaan aan de Noorderin slag gaat opknappen, (foto Hans Verhorst) wethouder ineens een oplos sing Hij was eens gaan kijken en zag een ongebruikt veldje. Het ligt helemaal in het ooste lijk deel van 't Ruige Veld In de buurt van Blokland en Veld- dnft. Daar kunnen woonwagens ko men te staan Tot nu toe heb ben nog geen woonwagenbe woners Leusden opgezocht. Het veldje wordt niet gebruikt „Met aarde die we nog wel heb ben kunnen we wel wat stevige hobbels maken", belooft de wethouder Hij weet niet pre cies wanneer dit zal gebeuren. Maar voor de grote vakantie begint zal de tijdelijke cross baan zeker klaar zijn. De jongens van 't Ruige Veld zijn blij Dit was precies de oplossing die ze wensten. Formulieren De actie van Dennis Timmer en Erik Tessels heeft ook ande re jongens aan het denken ge zet. Guillaume van Uffelen en Jeroen Jansen, allebei twaalf jaar, willen ook crossen Ze vroegen Dennis en Erik hoe zij dit hadden aangepakt. Zodra Guillaume en Jeroen wisten van de fietscrossclub die ze moeten oprichten, gin gen ze achter de computer zit ten. Ze maakten prachtige in schrijfformulieren en span doeken. Daarmee gaan ze de deuren langs. „We willen op de inschrijfformulieren graag een stempel van de gemeente. Dan weten de mensen dat we het echt menen en het geen grapje is van een paar kinderen." Op het formulier kunnen kinderen zich opgeven voor een fietscrossclub. De jongens hopen op deze manier „min stens een stuk of vijftig leden binnen te krijgen." Hun vader en Guillaumes grote broer willen vast wel in het bestuur gaan zitten, denken ze. Andere ouders zoeken ze nog. Wanneer de club is opgericht, willen ze naar wethouder Vroon toe. Ze gaan hem vragen of hij de oude fietscrossbaan. bij de ijsbaan, wil opknappen. Ze dromen niet van een echte wedstrijdbaan, zoals in Soest langs de rijksweg te zien is. Ze willen met 'gewone' speelfiet sen 'crossen' „Veel hoeft dit niet te kosten", denkt Jeroen „Alleen het gras moet eruit en de kuilen moeten weg. Wanneer het starthek te rug kan komen zou dat heel mooi zijn maar echt nodig is het niet", denken ze. Ze willen daarbij best een handje helpen of vrijwilligers vragen. De grote broer zegt onmiddellijk toe de handen uit de mouwen te willen steken. De wethouder weet van de wensen Hij wacht af of er werkelijk heel veel kinderen zijn, die op de oude crossbaan willen spelen. Wanneer een grote groep kinderen tussen de 8 en 14 jaar zich opgeeft, zegt hij misschien de crossbaan aan de Noorderinslag te gaan op knappen. Marianne de Valck

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9