Onderzoek naar onveiligheid Soccle .Leusder Krant. Bagger happen voor gevorderden Leusden aangesloten op bibliofoon Bezwaren ,sssissertjes HEMA: schrijven voorvierdaagsen Achterveldse EHBO-ers geslaagd L E U S D E N Polsstokverspringen trok veel publiek 06-8411 voor de antwoorden op alle vragen Dronken bestuurder Bosbrand Bromfietser aangereden Auto-inbreker gepakt Agrariërs bekeurd VLEESWAREN ensdag 12 mei 1993 Pagina 3 USDEN - Corno de dder was woensdag- rond de Leusdenaar met t meeste talent voor ilsstokverspringen. Hij indde met zijn benen op kant en viel achterover •t modderige water in. irno klauterde op de it en stak zijn enkel di jt in de modder om de te sussen. Twintig mi- juten later kreeg hij een achtel om het gekwetste jchaamsdeel en hinkte hij idersteund door twee -ers weg. Feikje, de peaker die erin slaagde de le avond bijna geen rappige, zinnige of taal- undig juiste opmerking te ïaken, begeleidde Corno's ftocht met de woorden: Gefeliciteerd, Corno, je as een goede kandidaat, ie goed sprong en een fij- e uitstraling had. Wij ho en je volgend jaar weer te ■l]D t zien. Dan is je enkel ook wel weer genezen." De Oranjevereniging had voor de festiviteiten op 5 mei een heuse primeur in petto. Voor de eerste keer werd op Leusdense bodem een polsstokverspring- toernooi gehouden. De le den van de Nederlandse Polsstokverspringbond hadden een kuil aan de Horsterweg gegraven en daarin water gespoten zo dat de hindernis er goor uitzag. Een aantal Leusde- naren had zich met ware doodsverachting inge schreven voor de wed strijd. De vrouwen land den allemaal midden in de drab. „Het is gezellig druk en het is een amusant gezicht al die mensen in het water te zien vallen, maar het gaat er bij deze sport toch vooral om een prestatie neer te zetten", vertelde Feikje het toegestroomde publiek. „Daarom komt nu de Nederlands kampioene die jullie laat zien hoe het wél moet." De Nederlands kam pioene holde naar de stok, zwaaide één meter boven de modder en stortte toen als een baksteen naar be neden. Zij ging kopje on der en had moeite om weer boven te komen. De on fortuinlijke kampioene lachte zenuwachtig naar het publiek en klauterde de kant op in de weten schap dat zij de afgang van haar leven had meege maakt. Nu de deelnemers wisten hoe het moest namen zij stuk voor stuk een duik in het vieze water, maar zij kwamen allemaal een stuk verder dan de kampioene. „In deze sport gaat het om training. Als je veel traint, ga je 'goeier' springen en word je vanzelf kam pioen", lichtte Feikje toe. De ene deelnemer draai de eerst een pirouette voor hij bagger ging happen, een ander zakte langs de paal naar beneden en een attente springer landde vlakbij zijn familie in het water, zodat zij met zijn allen naar de stomerij kon den. „Het wordt verve lend", constateerde een toeschouwer terwijl een Leusdenaar zijn gezond heid riskeerde door op zijn nek te landen. Feikje werd ook verve lend. Zij praatte conse quent door. De aankondi gingen klonken als volgt: „Piet gaat nu springen. Mi randa houdt zijn stok vast en maakt een praatje met Piet. Daar komt Piet: lo pen, lopen, lopen, klim men, klimmen, klimmen. Jammer, Piet, dat je kopje onder ging." De springers hadden, optimistisch als zij waren, maar één pak bij zich en stonden in hun natte plunje te blauwbekken op de kant. Uiteindelijk dreigden zij de organisato ren dat zij naar huis zou den gaan als zij niet snel nog een keer mochten springen. Het was flauw van de deelnemers dat zij voor dit geweldige evene ment geen longontsteking over hadden. Het programma werd aangepast. Feikje bege leidde de sprongen nog steeds vocaal. Sommige kleuters werd het allemaal teveel. Zij probeerden Feikje het zwijgen op te leggen door hard aan haar microfoonsnoer te trek ken. Maar zij boekten slechts kortstondige suc ces. Feikje was op deze aanvallen bedacht. Met een eenvoudige handgreep herstelde zij de schade en las de opstandige jeugd de les. De kleuters lieten het er verder maar bij zitten. Uiteindelijk kwam Cor no weer aan de beurt. Feikje kondigde hem aan: „Corno staat bovenaan, maar hij zal met zijn ge scheurde enkelbanden vanavond wel niet meer willen springen." Daar had zij groot gelijk in en aan Corno's gezicht te zien hoeft Feikje volgend jaar ook niet op zijn gewaar deerde deelname te reke nen. Ondertussen tuimel den de springers nog steeds als dode mussen de modder Gerhard te Winkel jaar viel de Avondvierdaagse gedeeltelijk in het water, tropische wolkbreuken moest de organisatie liefst twee en voortijdig afblazen, (foto: archief BDU) >DEN - Vanaf de Roda- ne op het Burgemeester ingsportpark zal elke dvan 24 tot en met 28 mei ondfietsvierdaagse, geor eerd door de Trim- en jlub, van start gaan. In- iving van tevoren is mo- bij de Leusdense rijwiel- Blom aan de Zwarteweg Fiets-Inn van Dick Meer- an de Grutterij in De Ha- lof. Maar ook in de kantine kan men zich in- ven, op de eerste en twee- ond. starttijd is tussen 18.00 in 19.00 uur en te kiezen uit routes van 15 en 30 ïeter per avond. avondfietsvierdaagse t voor de elfde keer in suc- georganiseerd door de en Toerclub. Van de vijf likbare avonden kan de lemer één avond vrijaf ne en elke avond staat er een re route op het program- onderweg zal er een ver ering worden aangeboden lullen er bezemwagens i]den om bij pech hulp te nen. odvierdaagse iaf de Antilopen-kantine, sns op het Burgemeester ingspark zal maandag 7 de avondvierdaagse van start gaan. Deelnemers voor de vijf kilometer starten om 18.00 en de deelnemers aan de tien kilometer-tochten om 18 15 uur. Aanstaande maandag- en dmsdagavond kunnen de be langstellenden zich hiervoor van 19.00 uur tot 21.00 uur in schrijven. Anders dan de twee jaren daarvoor start de derde Avondvierdaagse vanaf de Antilopenkantine omdat de Roda-kantine dan wegens schilderwerkzaamheden niet bruikbaar is Verder blijft het opstellen hetzelfde. Vorig jaar waren er 2.050 deel nemers, in leeftijd variërend van 7 tot 70 jaar oud. Dit jaar verwacht Peter Lablans, voor zitter van het organisatie-co mité, minstens evenveel deel nemers in de hoop dat het weer hen dit keer niet teleur stelt. Het noodweer deed vorig jaar de avondvierdaagse aardig in het water vallen. Dat weet La blans, samen met de 2.050 wandelaars, zich nog levendig te herinneren. Verder zou het hij 'prettig vinden als er ook wat meer deelnemers uit Achterveld mee zouden doen'. Na de opheffing van de avondvierdaagse daar laten de Achtervelders, vol gens Lablans, het een beetje afweten op de Leusdense Avondvierdaagse. LEUSDEN - In opdracht van de politie zal, tussen 17 mei en 4 juni, het marktonderzoeks bureau NIPO, onderzoek doen naar het 'veiligheidsgevoel'. Het onderzoek dat de naam 'politiemonitor' draagt, moet tevens in kaart brengen hoevel personen het afgelopen jaar slachtoffer zijn geworden van verschilende vormen van cri minaliteit, zoals woningin braak, fietsdiefstal, mishan deling en dergelijke. Tijdens het onderzoek zullen 3.800 in woners van de provincie Utrecht worden geënquêteren Ook Leusden maakt hiervan deel van. De enquête in Utrecht maakt deel uit van een groot landelijk onderzoek waarbij totaal 47.500 vraaggesprekken wor den gevoerd. De politie wil de uitkomsten daarvan gebruiken om beter in te kunnen spelen op de behoeften en wensen van burgers en om zo hun veilig heid of het gevoel van veilig heid te kunnen vergroten. De politiemonitor zal ook worden gebruikt om over en kele jaren te kunnen nagaan of dé gewenste effecten ook daad werkelijk zijn bereikt De en quête zal regelmatig worden herhaald. LEUSDEN - De bibliofoon is een 06-nummer waarachter medewerkers van de provin ciale bibliotheek klaar zitten om voor iedere vraag een ant woord te vinden. Sinds 1 mei bestaat deze mogelijkheid om snel informatie te verzamelen ook voor Leusdenaren. Een lidmaatschap van de biblio theek is nodig voor het raad plegen van deze informatielijn. Via de bibliofoon zijn alle naslagwerken bereikbaar ge worden. Het is een aanvulling op de computer waarmee in ie dere bibliotheek boeken, au teurs en onderwerpen zijn op te vragen. Van 'hoe heette de opa van prinses Juliana', via 'wie behoorden tot de Verlichting', naar 'In welk boeken staan versies van de Halewijn'. Voor elke goede vraag vindt de Bi bliofoon een passend ant woord. Geroutineerde bibliotheca rissen nemen de telefoontjes aan Ze beschikken over een groot aantal naslagwerken en aansluitingen op databestan den. 'Antwoorden vinden op elke vraag, op elk gebied', luidt hun devies. De openbare bibliotheken willen met de bibliofoon dui delijk maken hoeveel infor matie in en via bibliotheken te vinden is. Door de samenwer king van de plaatselijke vesti gingen in provinciaal en lan delijk verband, komen steeds meer gegevens beschikbaar via LEUSDEN - In de nacht van zondag op maandag, om streeks half één, trof de politie op de Smidse een verlaten auto aan die een bouwhek had ge ramd. De bestuurder was spoorloos. Even later, toen de politie weer weg was, reed de zelfde auto met hoge snelheid op de Hamersveldseweg rich ting Noorderinslag. De be stuurder. een 25-jarige Leus denaar, werd tot stoppen ge dwongen. De ademtest wees uit dat de man aanzienlijk te diep in het glaasje had geke ken. De test wees uit dat hij bijna 2 promille alcohol in zijn bloed had. Dat is meer dan drie llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll MUI Hl ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||_y CHTERVELD - Na een iizoen van hard studeren veel oefenen is het de egentien deelnemers en eelneemsters gelukt het HBO-diploma te beha- n. k Achterveldse EHBO is trots op zoveel mensen kunnen feliciteren en HBO-er af te leveren die animeren hebben ge- erd. Onder leiding van de chterveldse huisarts °ch en EHBO-docent Peter Vromen werd de groep voorbereid op het oficiële examen. Op maandag 10 mei wer den aan de negentien leer lingen in 'Ons Gebouw' de diploma's uitgereikt en op deze grond mogen zij nu eerste hulp verlenen aan ongevalsslachtoffers en acuut zieken tot er een arts of andere deskundige hulp ter plaatse is. Het examen werd afgenomen door de arts mevr. J.H. Keern - Van Gaasbeek en kaderin- structrice mevr. R Boersen - Koelewijn. De geslaagden: Yvonne van Laar, Yvonne Hamers- veld, Gerbrand van Dijk, Edwin de Looze, John Vos, Jos van 't Klooster, Ina van Burgsteden, Anette Snij ders, Moniek Tolboom, Nol van de Velden, Ab Vlug, Sandra de Jong, Marjorie de Greef, Denise Lokhorst, Ina Bos, Martha Smink, Gerda van Deelen, Rina Herde en Ronald de Vette. maal de toegestane hoeveel heid. De man kreeg een rijverbod van 10 uur opgelegd. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. vervolg van pagina 1 bar, zodat niet duidelijk is dat de overlast veroorzaakt wordt door café Hamersveld Een eerdere uitbreiding van het café zou in 1989 gereali seerd zijn in de vakantie van de familie Haaksma. De gemeente wijst er echter op, dat de ver gunningen daarvoor eerder zijn verleend en op de normale wijze zijn gepubliceerd Ook het bezwaar, dat de sloop werkzaamheden voor de huidi ge opbouw al waren verricht, voordat de vergunning was verleend, doet volgens het col lege niets af aan het correcte verloop van de procedure. '■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiT LEUSDEN - Aan de Kolonel van Royenweg is zaterdag om streeks 12.00 uur bij een mili taire oefening een stuk bos en heide in de brand gevlogen De militairen konden het vuur zelf de baas, maar hebben veilig heidshalve toch de brandweer gewaarschuwd om wat na te blus'-en. computerbestanden en het ge- zamelijk bezit van boeken. De bibliofoon is een door de provinciale bibliotheek in Utrecht van andere provincia le bibliotheken overgenomen initiatief. De meest noordelijke provincies zijn er in oktober 1990 mee begonnen en hadden meteen groot succes. In Utrecht wordt nauw sma- negewerkt met het telefoon team uit Noord-Holland, maar ook met de andere 'biblio- foons'. Deze service zal binnen een jaar uitgegroeid zijn tot een landelijke dienst. Leusden heeft zich ook aangesloten. Zestig uur De bibliofoon is zestig uur per week bereikbaar Anonie me vragen beantwoorden de medewerkers direct. Terug bellen is dan niet mogelijk. De praktijk wees uit dat ruim 70 procent van de vragenstellers niet onmiddellijk antwoord kon krijgen maar teruggebeld moest worden. Voor uitgebreidere infor matie verwijst de telefoonme dewerker altijd naar de lokale bibliotheek met een opgave waar naar gezocht moet wor den Bij specialistische vragen verwijzen de bibliofoonmede- werkers door naar de weten schappelijke bibliotheken en andere instellingen. Het telefoonnummer van de Bibliofoon is 06 - 8411. De te lefoonkosten bedragen veertig cent per minuut. Als de mede werker van het telefoonteam verwacht dat het zoeken naar een antwoord meer dan vijf mi nuten in beslag zal nemen, wordt de vraagsteller terugge beld. Marianne de Valck LEUSDEN - Op de Arnhemse- weg heeft een 22-jange be stuurder van een personenauto uit Ermelo een 23-jarige bromfietser uit Woudenberg aangereden De bestuurder van de auto kwam uit de rich ting van de Dodeweg en reed richting Schutterhoeflaan toen hij om wilde keren. Bij het ke- ren kwam hij gedeeltelijk op het fietspad terecht en raakte de bromfietser Die brak daar bij zijn been. De auto heeft al leen blikschade, de bestuurder bleef ongedeerd LEUSDEN - In de omgeving van een parkeerplaats aan de Kastanjelaan is maandagmid- vervolg van pagina 1 Alle fracties van de gemeen teraad juichen een dergelijke oplossing toe Er zal in de com missie Welzijn en Onderwijs de komende maanden verder ge werkt aan een voorstel om de oudercommissie vorm te ge ven. Het gaat om de overdracht van een omvangrijk takenpak ket. Dat stelt hoge eisen aan de werkwijze en de samenstelling van de commissie. Daarom werd in de commissie Welzijn en Onderwijs gepleit voor een zorgvuldig uitgewerkt voor stel. dag aan auto-inbreker opge pakt. Tijdens de inbraak op de parkeerplaats is de dader, een 31-jarige Leusdenaar. door verschillende getuigen gezien. Hij had het portier van de auto geforceerd en de radio, eigen dom van een 20-jarige inwoner van Putten, weggenomen Even later is hij dankzij de tip van de getuigen door de politie gepakt De radio werd terugge geven aan de eigenaar. Het portier en de radio hebben bei de schade. LEUSDEN - Gisteravond om 20.45 uur zijn twee Leusdense agrariërs, een 46-jarige man aan de Arnhemseweg en een 20-jange man aan de Leus- broekerweg, bekeurd voor het uitrijden van mest. Dit is ver boden in deze tijd van het jaar Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94 Londen, Parijs, Berlijn, Amsterdam. Als het aan de Vrou wen Advies Commissie (VAC) ligt, is dat rijtje niet compleet en zou het aangevuld moeten worden met Leusden... *...De VAC is een organisatie, die is opgericht om te advise ren bij nieuwbouw. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de praktische indeling van de gebouwen, maar ook andere zaken kunnen aan bod komen. Ook bij bet ontwerp van het nieuwe deel van de Hamersbof is de VAC om advies ge vraagd...* *...Die kans werd met beide handen aangegrepen om een krachtig pleidooi te doen voor een openbaar toilet in De Hamershof. Met name vrouwen komen wat deze voorzie ning betreft er meestal bekaaid vanaf. Mannen hebben het veel gemakkelijker. In uiterste nood is een boom of struik snel gevonden... *...De laatste jaren is aan dat ongerief in een aantal plaatsen een einde gekomen. Met name in de grote buitenlandse steden is een speciale voorziening in het straatbeeld ver schenen...* *...Een zelfreinigend openbaar toilet waar men tegen beta lingvan een gering 'entreebedrag' naar binnen kan. In Parijs staan ze al jaren en zijn een groot succes..* *...Dat ziet de VAC voor Leusden ook wel zitten. De comissie stuurde zelfs een foto van zo'n toilet naar burgemeester en wethouders. Die werd in Amsterdam enige tijd geleden op het Museumplein geplaatst...* *...Dat zou volgens de dames van de VAC ook wel wat voor op 't Erf zijn. De toiletten worden geplaatst door Publex, een bedrijf dat gespecialiseerd is in het plaatsen van zogenaam de billboards, bedoeld voor reclame-uitingen. De toiletten van Publex zijn voorzien van dergelijke billboards, die voor het bedrijf uiteraard geld opleveren...* *...De gemeente is bij Publex eens gaan informeren en kreeg te horen dat een toilet Leusden een bedrag kost van 35.000,— kost. Met een reclameboodschap erop wordt dat bedrag verminderd tot f 20.000,--. Zelfs dat vindt het colle ge nog te duur, zodat het advies van de VAC niet wordt opgevolgd... *...Als het echt nodig is, kunnen vrouwen in nood altijd nog terecht in het gemeentehuis, redeneert men daar. Probleem is wel dat deze oplossing alleen tijdens de openingstijden van het gemeentebuis soelaas biedt...* *...Daar waar enkele maanden geleden nog restaurant De Pepermolen stond, ligt nu al weer enige tijd een bouwput, waaruit in hoog tempo de eerste funderingen verrijzen voor het nieuwe kantoor- en winkelcomplex...* *...De betonmortelwagens rijden al dagen af en aan ei: de vrachtwagens met bouwmaterialen draaien regelmatig bet parkeerterrein bij De Biezenkamp op. De ruimte om de bakstenen en bet isolatiemateriaal bij het bouwcomplex op te slaaji in afwachting van bet eigenlijk gebruik is echter beperkt...* *...Dus worden de stapels stenen op de plekken gedepo neerd, die bedoeld zijn voor het parkeren van auto's. Ook de invalideparkeerplaats werd daarbij in eerste instantie niet ontzien...* *...Het vak ligt dichtbij de bouwput, dus begrijpelijk was deze opslagmethode wel. Kennelijk kregen de bouwvakkers echter te boren dat de plek vrij dient te blijven, dus werden de stenen verplaatst...* *...Hct bouw\'erkeer gaat echter gewoon z'n gang met als gevolg dat de parkeerplaats op de dagen dat het beton voor de fundering gestort werd, ook voor invaliden onbereikbaar was...* Boven het parkeervak draaide de kraan met de betonbak vervaarlijk naar de bouwput. Dat leverde enkele bloedstol lende taferelen op. De invalideparkeerplaats bleef daarom enkele dagen leeg...* *...Ermoet in Leusden iemand rondlopen, die een bloedhe kel heeft aan Volkswagens. Dat is tenminste af te leiden uit de waarneming van enkele bewoners, die in de buurt van de Wilgenlaan wonen. Auto's van bet merk, waarvan de im porteur in Leusden gevestigd is, werden volgens ben regel matig beklad met witte verf...* Andere merken blijven tot nu toe buiten schot. Dat geeft te denken. Wat bezielt de 'kladderaar' die bet vooral gemunt beeft op het merk Volkswagen? Gaat het om iemand die slechte ervaringen heeft met deze auto of is er misschien een rancuneuze (ex-)werknemer van Pon aan bet werk? Wel licht levert politie-onderzoek een antwoord op...* *...Er waren vorige week nog meer vandalen aan het werk. Met name de sportaccomodaties moeten het ontgelden. Hekken worden vernield en gehouwen worden beklad, De boe key vereniging moest vorige week drie maal ruiten ver vangen van het clubgebouw in het sportcomplex aan het Valleikanaal. Voorzitter Goldsmann werd er bijna moede loos van...* (advertentie) Aanbieding geldig t/m 15 mei 1993 Zo lang de voorraad strekt Dit artikel is met verkrijgbaar in vestigingen in Axel. Best Bladet Dordrecht Sterrenburg. Driebergen, Geldrop, Gemert Horst Kaatsheuvel, Klazienaveen, Tegelen, Utrecht Hoog Catherijne, Vrierenveen en Wassenaar.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3