Overzetactie padden en ikkers groot succes Leusder Krant Voedsel voor Roemenië Achterveld viert de bevrijding Kunst in het bos Sponsortocht 'Puddingpop' tecord-aantal dieren profiteert van werk van vrijwilligers Winnaars wikkelactie gehuldigd Pakketten voor Polen Nieuws uit de verenigingen Zuidzij Ongeval Computer usaer ivram Woensdag 12 mei 1993 Pagina 5 lEUSDEN - Op drie plaatsen lijn dit jaar bijna 1.600 padden jüi kikkers over drukke wegen Leusden overgezet. Het ging jjaarbij om plaatsen aan de jroen Zoom, de Asschatter- veg en de Waterlooweg in Den reek. De overzetactie onder jeiding van het Instituut voor {atuurbeschermingseducatie /N) aan de Waterlooweg jjeeft van 16 maart tot 24 april jim duizend padden en kik kers van de autowielen gered. padden- en kikkerover- etactie aan de Groene Zoom, gestart op 28 februari door het 'omité Milieuzorg Leusden ferzekerde in totaal 522 amfi bieën van een veilige overteek. Jij de Schans heeft de afdeling ihjnilieu van de gemeente onder eiding van Erik van Beurden imstreeks tussen 17 maart en !4 april, 110 dieren de As- chatterweg overgezet. Wanneer het 's nachts wat marnier wordt gaan de kikkers n padden aan hun trektocht leginnen. Zij trekken dan naar lun geboorteplaats om daar iun eitjes te leggen Soms hele eneraties tegelijk trekken iaar die bewuste poel of sloot t-aar ze voor het eerst het le- fenslicht zagen. De padden jaan meestal het eerst op weg, evolgd door de kikkers die een paar weken later hun tocht be ginnen. Op die tocht komen ze verschillende obstakels tegen en soms is dat een drukke weg. De Waterlooweg is zo'n ob stakel. Daar heeft het IVN de handen uit de mouwen gesto ken. Het is de eerste keer dat op deze locatie vrijwilligers zijn ingezet Voorheen werd het overzetwerk gedaan door een buurtbewoonster. Maar gezien haar hoge leeftijd heeft ze dit jaar de hulp ingeroepen van het CML die ons daarop weer benaderd heeft." Dat vertelt Anneke de Jong, vrijwilligster van het IVN. Het CML had de handen al vol aan hun eigen locatie en heeft daarom het IVN gevraagd om de Water looweg, letterlijk, onder han den te nemen. In tegenstelling tot de Groe ne Zoom en de Asschatterweg, stonden er aan de Waterlooweg namelijk geen lage hekjes en waren er geen emmers ingegra ven om de dieren tegen te hou den. De Jong: ,,Wij hebben onze handen moeten gebruiken voor het overzetten omdat de berm door automobilisten re gelmatig wordt gebruikt bij hun inhaalmanoeuvres. De hekjes zouden dus snel omver gereden worden. Ik vond het trouwens best wel eng om zo'n pad op te moeten rapen. Ik had nog nooit zo'n beest aange raakt. Maar het ijs was snel gebroken." Bij elkaar zijn er 123 bruine kikkers, 2 groene kikkers en ruim 900 padden door de handen van de vrijwil ligers gegaan. De twee groene kikkers zijn het vermelden waard omdat deze soort vrij zeldzaam is. Groene Zoom In het geval van de actie van het Comité Milieuzorg Leus den betrof het de Groene Zoom Ook daar dreef het in stinct van de dieren hen naar het water aan de overkant, waarop het Comité tot daden overging. Het CML was jaren geleden de eerste organisatie in Leusden die overging tot het instellen van paddenover- steekplaatsen. Van 28 februari tot 16 april heeft men hier de kikkers en padden belet de weg over te steken door middel van laagespannen gaas en emmers aan beide kanten van het hek werk Op 31 maart trof één van de vrijwilligers een record aantal kikkers en padden aan: 103 exemplaren. De dieren zaten aan beide zijden van het hekwerk, wat duidde op de eerste tekenen van de terugtrek. Tot 14 april zijn er nog kikkers en padden overgezet en op 16 april is het hek weggehaald aangezien de terugtrek toen goed op gang kwam. In totaal zijn er door dit comité 522 amfibieën overgezet, dat zijn er 67 meer dan vorig jaar. Schans Aan de Schans hielden ambtenaren van de milieu dienst van de gemeente Leus den zich bezig met het over zetten van de padden en de kikkers. Ongeveer 20 exempla ren meer dan vorig jaar konden er over de Asschatterweg wor den gezet. In totaal ging het om 110 dieren. Erik van Beurden, coördinator van deze overzet: ,,Dat is in absolute zin mis schien wat weinig, maar het is nog altijd teveel om maar hele maal niets te ondernemen." Verder vertelt hij: ,,De ge meente heeft nu aan weerszij den van deze poel gebaggerd en overhangende begroeiing weg gehaald. We hopen nu dat deze plek aantrekkelijker wordt voor de padden. Omdat door deze ingreep het water sneller warm wordt en daar houden padden van." De cijfers van de komende jaren zullen dat moeten uitwijzen. Ondanks de inspanningen op de verschillende plaatsen is het met de padden- en kikkerstand slecht gesteld. ,,Het zomerge- bied van deze amfibieën wordt steeds sterker aangetast door LEUSDEN - In het weekein de van zaterdag 15 en zondag 16 mei organiseert de Culturele Raad Leusden het project 'Kunst in het bos'. En dat bos is het Lockjorsterbos. De kunst werken, zo is de bedoeling, kunnen op zaterdag worden gemaakt vanaf 10 uur. Ieder een mag meedoen, maar moet dat wel van tevoren melden bij de organisatoren van de Cultu rele Raad, om de organisatie van deze manifestatie zo orde lijk mogelijk te laten verlopen. De deelname is gratis. En de deelnemers krijgen een lunch aangeboden. In tegenstelling tot wat eer der in de plaatselijke pers is aangekondigd, is niet het hele Lockhosterbos beschikbaar In overleg met de boswachter zullen plaatsen worden aange wezen waar men aan het werk kan Dat zal hoofdzakelijk op en bij de looppaden zijn Dit om de broedende vogels in het bos niet te storen. En het spreekt uiteraard vanzelf dat alleen dood materiaal gebruikt mag worden dat in het bos ligt! Wel mag natuurlijk materiaal meegenomen worden voor het binden en samenhouden van onderdelen van uw kunstwerk, zoals natuurlijk touw, sisal, jute en ijzerdraad. De gebruikte materialen ko men dus hoofdzakelijk uit de natuur zelf, in ons geval het bos. Het kusntwerk harmo nieert veeal met het landschap waarin het is opgericht, maakt er deel van uit, maar dat hoeft natuurlijk niet beslist 'Land-art'landschaps kunst, is al heel oud. Je zou de oude pré-historische tekens en objecten in het landschap als zodanig kunnen beschouwen, maar ook moderne kunste naars maken gebruik van de natuur en haar materialen voor het ontwerpen van hun tijdelij ke kunstwerken. Zaterdag na 12 uur en zon dag van 10 tot 17 uur krijgen de bezoekers de gelegenheid om de zaterdagmorgen gemaakte kunstwerken al wandelend door het bos te bewonderen. Als het weer een beetje meezit kan dat een heel genoeglijke wandeling worden. Overigens worden bezoekers dringend verzocht om niet met de auto te komen. Fotowedstrijd Aan de 'Kunst in het bos- manigestatie is ook ene foto wedstrijd verbonden waarmee verschillende mooie prijzen te winnen zijn. Bezoekers (maar ook de deelnemers zelf) met fotocamera worden uitgeno digd om een kans te wagen. Fotografeer de kunstwerken, maak er je eigen kunstwerk van. Uit de ingezonden foto's zal - bij voldoende deelname - een tentoonstelling worden sa mengesteld, die tijdens de Culturade in september te be zichtigen zal zijn. Verschillen de Leusdense scholen doen in ieder geval ook mee De orga nisatoren hebben voor de scholieren Agfa-wegwerpca- mera's ter beschikking gekre gen. Deelnameformulieren zijn bij de organisatie te verkrijgen tijdens de manifestatie. De deskundige jury van de fotowedstrijd bestaat uit de heren Freek Withof, Jan Win gerden, Jim Mak, Jan Verhoeff en Jacco van der Kuilen. Slecht weer Mocht het slecht weer zijn, dan wordt het project afgelast. Wie op zaterdag 15 mei gezien de weersomstandigheden twijfelt over het al dan niet doorgaan, kan bij de organi satoren van de Culturele Raad Leusden telefonisch zekerheid krijgen. Zij kunnen u ook des gewenst meer infonnatie ver strekken mochten er nog vra gen zijn. U kunt bellen met Imy Baron, telefoon 033-942525 of Wicky Nobels, telefoon 942221 LEUSDEN - Els Mensinga, Mariska van 't Klooster en mevrouw Van Dijk zijn de winnaars van de derde wikkelactie van de Leusder Krant Zij kregen respectievelijk waardebonnen ter waarde van f 250,-, f 125,- en f 50,-. De prijzen zijn ter beschik king gesteld door de winkeliersverenigingen De Biezenkamp en De hamersho, in samenwerking met de Leusder Krant. De wikkelactie is een abonneewervingsactie, waarbij elke maand een deel van Leusden de krant huis-aan-huis ontvangt. Na vier weken worden belangstellenden uitgenodigd zich te abonne ren. Alle mensen uit het bewerkte deel van Leusden kunnen aan de prijsvraag deelnemen. Op de foto de prijswinnaars, geflankeerd door de voorzitter van de winkeliersvereniging De hamershof, Berghuizen, en Bart Ver- weij van de Leusder Krant. (Foto. Hans Verhorst) LEUSDEN - Op 19 juni a.s. vindt in een grote feesttent naast jongerencentrum de Ijs- breker het achtste Pudding popfestival plaats. Voor het eerst niet in september maar halverwege de maand juni. Zaterdag 15 mei start de voor verkoop voor dit evenement, dta ook in zijn eerste 'voorzo- merse' editie een aantrekkelijk programma kent. Het festival opent 19 juni met de country-rock van The Fabulous Gritt. Het interna tionale tintje in het program ma komt van de amerikaanse bluesrocker MOnty Amund- son. Het avondprogramma start met Ska van Mr. Revieuw. In verband met zijn spectacu laire optreden in 1990 maakt de bluesformatie van Magie Frankie zijn rentrée in 1993. Het hoofdprogramma kent twee toppers uit dé nederland- se popscene Allereerst de Pil grims met stevige strakke Rock. Afsluiter is Lois Lane met melodieuze funk met in ternationale allure sinds deze band samenwerkt met Prince. Op 15 mei fiets een groep, hoofdzakelijk ongetrainde, medewerkers van het festival langs de grenzen van de pro vincie Utrecht om gedurende 203 kilometers geld bijeen te trappen om de begroting voor het festival sluitend te maken De tocht is iets kleinschaliger dan in 1992 toen men in twee dagen het ijsselmeer rond fietste. De oplevering en in richting van de Ijsbreker vergt te veel om een dergelijke tocht in deze periode te herhalen Maar ongetwijfeld zal de groep tijdesn de meer dan 200 kilo meter zeer 'diep' moeten gaan om de gesponsorde kilometers bij elkaar te fietsen. Wanneer men rond acht uur 's avonds bij het nieuwe jongerencentrum de Ijsbreker terug keert hoopt men de festivalpot met een ex tra 2500 gulden te kunnen vul len. Vanaf 15 mei zijn de kaar ten voor Puddingpop te koop bij: Café the Wish, Zwarteweg 3, Leusden Cafetaria de Boogschutter, Ire- nelaan 15, Leusden Zuid Muziek Staffhorst Hellestraat 11-15, Amersfoort WV-Kantoor, stationsplein 9, Amersfoort De kaarten kosten 20,- in de voorverkoop en 25,- aan de kassa op 19 juni ACHTERVELD - Bij de familie Van Doornik aan de van Amersfoorsestraat 24 m Ach terveld kunnen weer paketten voor Polen ingeleverd worden. Het maximale gewicht is 25 kilo De dozen moeten goed dichtgeplakt worden. De do zen worden in Polen aan huis afgeleverd. LEUSDEN - Onder leiding van slager Willem Schakel, die met anderen de stichting 'Help Roemenie' in het leven heeft geroepen, is maandagochtend vanuit zijn woonplaats Bameveld richting Roeme nië vertrokken met een hulptransport. Het transport omvat twee volgeladen opleggers en en busje. In totaal zijn er acht personen op weg, waaronder een Roemeens echtpaar dat als tolk fungeert. Ook in Leusden is ten behoeve van dit transport ingezameld. Het transport bestaat uit voedsel, kleding, medicijnen en ziekenhuisbedden. Drie Leusdense basisscholen, de Groenhorst, de Gereformeerde basisschool en de Loysderhoek hebben, met behulp van de kinderen, 600 voedselpakketten bijeenge bracht. (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - De Stichting De Zuidzij organiseert voor de senioren van Leusden Zuid de volgende aktiviteiten in de maanden mei en juni in het ge bouw de Woelige Hoek, Prinses Irenelaan te Leusden Zuid op de maandag en donderdag, aanvang 13.30 uur. Donderdag 13 mei, Handen- I arbeid en spelen; maandag 17 mei, mw. van Duinkerken maakt duidelijk hoe men zich kan opmaken, kosten 10,- p.p Vrijwilligers brengen een padenoversteekplaats aan de Asschatterweg in gereedheid. De actie heeft het afgelopen seizoen een record-aantal dieren gevrijwaard van grote risico's bij het oversteken van drukke wegen, (fotoHans Verhorst) de huidige landbouwmetho den. Daardoor zijn er minder ruige gebieden te vinden waar ze kunnen verblijven. De kwa liteit van het water is voor pad den en kikkers niet zo belang rijk dus daar zal het niet aan liggen", weet Alice van Hunnik van het CML. De enige die hoge eisen stelt aan de kwaliteit van het water, is de groene kikker. Deze zeldzame verschijning is in Leusden dit jaar weer voor het eerst aangetroffen, wat betekent dat de waterkwaliteit hier goed is. Om de padden aan de goede kant van de weg te houden heeft de gemeente aan de Groen Zoom twee nieuwe pad- depoelen laten graven en een oude poel opnieuw uitgegra ven. Het Comité Milieuzorg Leusden heeft daar een emmer kikkerdril en padde-eitjes uit gezet in de hoop dat de nieuwe generaties dieren daar zullen blijven en voortaan niet meer de weg overtrekken. Of het een goede plaats voor de padden en kikkers wordt, is nog de vraag aangezien de gemeente de na tuur daar haar gang wil laten gaan. Paddepoelen moeten juist open zijn Het water warmt dan eerder op ,,Het plan bestaat om bij het open houden van de poelen de basis scholen in te schakelen", aldus Alice van Hunnik, coördinator van de overzetactie aan de Groene Zoom. ,,Zo kunnen we er misschien voor zorgen dat in de toekomst het Comité Mi lieuzorg Leusden zich hier niet meer bezig hoeft te houden met het overzetten." Er bestaat al enige tijd de wens bij de natuurbescher mingsorganisaties om onder de wegen tunnels aan te leggen, maar daar zal het op korte ter mijn waarschijnlijk niet van komen. Enk van Beurden, zelf werkzaam op de afdeling mi lieu van de gemeente Leusden: ,,Door bezuinigingen zal de ge meente die buizen hoogst waarschijnlijk niet aanleggen maar er zijn altijd wel mensen te vinden om de dieren over te zetten. Maar ja, buizen onder het wegdek zijn natuurlijk wel beter Boudewijn Drechsler LELTSDEN - Vanuit het zwem bad aan de Bavoortseweg is gistermiddag een 12-jarig meisje, woonachtig in Voort huizen, naar het Elizabeth Zie kenhuis afgevoerd nadat ze al spelend was uitgegleden op de gladde tegelvloer. Het meisje bleek een hersenschudding te hebben. LEUSDEN - Uit de laadbak van een geparkeerde vracht auto op de Biezenkamp is op bevrijdingsdag tussen 14.45 uur en 15.00 uur een handcom puter gestolen. De 34-jarige chauffeur uit Zeist heeft hier aangifte van gedaan. Het is niet bekend wat de waarde van het ontvreemdde apparaat is. door, sluip door tijdens de Zeskamp in Achterveld. FotoHans Roggen) et waterparcours zorgde voor dolle momenten in Achterveld. (Foto: Hans Roggen) CHTERVELD - Moederdag d zeskampdag vormden een ouden combinatie in Achter- eld. Het Achterveldse publiek wam massaal opdagen en ge- lot met volle teugen van de ele leuke spelletjes, die door organisitoren verzonnen aren. m tien uur was het al aardig ol m de kantine van SVA. 'ele gezinnen kwamen deze A ag gezamenlijk vieren. Het 'eer was prachtig en de spel- n waren rijkerlijk met water edacht. Er waren meer dan b- onderd deelnemers. Elke iko; eelnemer bleek over onge achte kwaliteiten te beschik- en. de één bij het kubus 'bieten, de ander bij het met rote zeven-mijlslaarzenpar- ours afleggen. Iedereen was enthousiast over het parcours waar veel water moest worden ver plaatst De vele toeschouwers genoten van de inspanningen van hun favorieten. Karei en John van de Hengel wonnen in de lage leeftijdsgroepen. Thijs van Wieringen en Sander van Houtveen waren de winnaars bij de oudere jeugd Zij verwe zen Remco, Jorn, Maarten en Jeroen naar het tweede en der de plan. Bij de meisjes was de strijd een nek aan nek gevecht tussen Elly Hak, Susan Smal en Na- tasje Blom. In deze volgorde ook wist Elly als eerste in de groep te eindigen Ook de lei ders van de diverse elftallen deden deze dag mee met de zes kamp. De beide leiders of zijn het nu lijders, van de F-l pupillen van SVA waren oppermachtig. Gezamenlijk wisten zij hun te genstanders op het verkeerde been te zetten. In de eindsprint heeft de oudere en verstandi gere leider Pieter Bokkers zijn opvolger en veel jongere lijder Menno Bontje te laten winnen, zodat deze daar geen complex aan over zou houden. Derde bij de leiders werd Erik Hak die het allemaal wat van een af stand bekeek en toch ook zijn punten bijeen wist te vergaren. De Achterveldse jeugdpe- nalty-bokaal werd na de span nende voorrondes van vorige week gewonnen door Edwin van de Hengel voor Jasper van Middelaar en John Tijmensen. Vierde tot en met zesde werden Ben Houtveen, Thijs van Wie- ringen en Nicole van Druten. De gehele dag werd er sportief en fanatiek gestreden om de hoogste eer.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5