„Met z'n allen een boek bespreken is prachtig" „Dat gepruts in de kassen is niets voor mij" Max Havelaar koffie zorgt arme boeren .Leusder Krant. i 'Gezicht in de Misf winnaar in Leusden Verantwoord lopen Elle Roseboom gaat in Gambia een tuinbouwproject opzetten Fietser in elkaar geslagen Auto-inbraken Inbraken Leusdense Kinderjury is een echte boekbesprekingsclub Zuur op auto LEUSDEN - Tien juryleden tusasen 13 en 15 jaar beraden zich over de boeken, die ze la zen. De door bibliotheek-me dewerker Els Steggerda in het leven geroepen plaatselijke jury maakt er geen half werk van. Sinds begin april komen ze wekelijks bij elkaar om drie boeken grondig te bespreken. Om mee te doen met de Natio nale Kinderjury is het voldoen de om de voorkeur in volgorde van 'mooiheid' door te geven. Van de Leusdense kinderjury wordt meer verwacht. De kin deren moeten een mening ge ven over inhoud, opbouw, be doeling en vormgeving van ie der boek. Vijf boeken zijn geselecteerd voor deze lokale jury. Metro van de Angst, geschreven door Eddy Bertin. Stille Getuigen van Gijs Wanders. De stomme van Kampen, van Thea Beek man. Dat heb je gedroomd ge schreven door Ellen Tijsinger en Gezicht in de mist van Paul van Loon. Vijf boeken, bedoeld voor kinderen vanaf een jaar of twaalf. Metro van de Angst lijkt met de buitenaardse we zens nog het meest op Sience Fiction, Stille getuigen ver haalt over dicatatuur in Oe ganda. De stomme van Kam pen is verhalende geschiedenis en Dat heb je gedroomd zou je pedagogische informatie over de belevingswereld van aanko mende brugklassers kunnen noemen. De tien juryleden zijn LEUSDEN - Op dinsdag 11 mei start de cursus 'verant woord lopen'. Het is een cur sus van vier dinsdagavonden: 11,18, 25 mei en 1 juni. De cur sus begint steeds om 19.30 uur en wordt gehouden in het clubgebouw van de tafelten nisvereniging TTCL in het Burgemeester Buiningpark. De kosten van deelname be dragen 2,50 per avond per persoon. Door te hard van stapel lopen ontstaan bij trimmen nogal eens blessures. Deskundige begeleidsters leren, begin nende en gevorderde hardlo pers, een goede looptechniek aan en bouwen een verant woorde trainingsschema's op. Naast een klein deel theorie bestaat de avond uit een groot deel hardlooppraktijk. Aan de orde komt onder meer: war- ming-up, cooling-down, eisen aan kleding, schoenen, voe ding en blessurepreventie. Cursusleidsters zijn Ida van Houten (o.a. gediplomeerd at letiek trainster) en Trix van de Kar, (o.a. gediplomeerd loop- trainster). Meer informatie bij de afdeling Sportzaken van de gemeente Leusden, telefoon 033-961692. Renate van de Berg, Cynthia van Putten, Marjolein van Wandelen, Karin Siegers, El len Blom, Ingrid den Uyl, Maaike van Oosterom, Werner Bredemeijer, Gies Voorburg, Thijs Bokkers en Nico van Dijk. Allen Thijs lijkt te heb ben afgehaakt. Iedere week bespreekt men drie boeken aan de hand van standaard vragen. Zoals wat vind je van de titel en illustra ties Zou het verhaal echt ge beurd kunnen zijn. Vind je dat je de belangrijkste figuren uit het verhaal goed leert kennen. Begrijp je ze. De antwoorden komen weke lijks in de persoonlijke jury rapporten. Karin Siegers schrijft bijvoor beeld over Metro van de angst; ,,Er zitten dingen in bijvoor beeld over 'wezens' die (een beetje overdreven) sterk zijn, die echt niet kunnen!" Ellen Blom vindt hetzelfde boek „een beetje simplistisch' om dat het verschil tussen de goe den en de slechten zo groot en duidelijk is. De stomme van Kampen wordt door iedereen geprezen. Behalve door Maai ke van Oosterom. „Die ellen lange beschrijvingen waarin mets gebeurd, geen illustra ties. Sommige dingen vond ik stom maar misschien was dat toen gewoon." De mening van Gies Voorburg over 'Dat had je gedroomd' laat iets van hem zelf zien. „Ik vond dat dit boek mooi weergeeft hoe Job zich voelt en ik voel helemaal hoe Myrthe zich vrij wil voele- n."Ingrid vindt dit 'een half slecht boek'. Hoeveel meer mening achter de korte zinnen in de juryrappor ten steekt, wordt duidelijk bij de wekelijkse besprekingen in de bibliotheek. Nico A.A. verhaalt hoe het le zen van Metro van de angst hem verging. „Goed boek tot ik bij het einde was". De anderen zijn het met hem eens. Nico had liever 'een langdradiger eind, eerder ingezet en flitsender'. Op deze manier is het maar af gerateld. Feilloos haalt hij de fouten eruit. Onlogisch dat de tien vijanden ineens bijelkaar blijken te zitten. Een doodge schoten dief, blijkt later weer te leven en wat weg was bleek vergeten. Nee dan gezicht in de mist. „Dat wordt het boek dat wint" volgens Gies. Maar de anderen vinden dit voorbarig. Dan de Stomme van Kampen. Echt gebeurd maar hoe zit het dan met wat ze tegen elkaar zeggen, de verliefdheden en al die kleine dingen waardoor het verhaal van de stomme schil der zo herkenbaar wordt. De juryleden realiseren zich de vele verhalen in dat ene ver haal. Over emoties van iemand die voor het eerst verliefd raakt, de beleving van doven en hoe horende mensen met zo'n handicap omgaan, de be tekenis van de schilderkunst in de Gouden Eeuw en de ver schillende opvattingen tussen toen en nu. „Nu je erover praat zie je die verhalen, maar als je leest merk je daar niets van omdat ze allemaal door elkaar en metelkaar spelen" merkt een jurylid op. De verhalen na vertellen met daarbij de moge lijke beweegredenen van de hoofdpersonen en de schrijver De Leusdense Kinderjury kwijt zich met verve van de gewichtige taak. (fotoHans Verhorst) is moeilijk. „Je moet het ver haal goed in je hoofd knopen" volgens Werner. Bij het door praten komen vragen aan de orde als „Wie heeft hem het beste begrepen. Wat is het sterkste karakter, het aangrij pendste moment. Voor wie heeft de hoofdpersoon veel betekent, wat was zijn invloed op anderen." Ze weten de antwoorden. Ingrid den Uyl komt spontaan tot een prachtige definiëring. „De tweede hoofdpersoon is de persoon die het belangrijkste is voor de hoofdpersoon". Allemaal vinden ze het jammer dat volgende week de einduit slag bekend zal zijn. Maaike „We doen dit niet voor de lol. We zijn echt geinteresseerd in boeken. Met z'n allen een boek bespreken is prachtig." Marjolein „Voor de jury lezen we ook een boek uit dat we niet leuk vinden. Plicht is plicht. Achteraf blijkt het dan toch beter dan je dacht." Cynthia „Ik doe het vooral voor mezelf. De landelijke uit slag interesseert mij niet zo. Ik zou wel andere kinderen de zelfde goede boeken willen la ten lezen. Voor het plezier." De eigen opzet in Leusden is voor herhaling vatbaar. Het eindresultaat van dit jaar voor deze tien kinderen m ieder ge val waardevol. LEUSDEN - Elle Roseboom is vorige week vertrokken naar VVest-Afrika om op een scho lengemeenschap een land bouwproject op te zetten. Doel van deze onderneming is de schoolkinderen levensonder houd te bieden door gericht tuinbouwonderwijs te geven. Leusdenaren krijgen de gele genheid dit project op de voet te volgen middels een briefwis seling tussen Elle en de stich ting 'Leusden Wereldwijd'. Het interview met Elle vond de dag voor haar vertrek naar Gambia plaats. Elle Roseboom:„Ik heb tro pisch landbouwkunde gestu deerd aan de Landbouw Uni versiteit in Wageningen. Ik wilde mijn kennis graag in het buitenland aan de mensen, die dat nodig hebben, doorgeven Er is zoveel ongelijkheid in de wereld. Ik heb me ten doel ge steld daar daadwerkelijk wat aan te doen." „Op zeventienjarige leeftijd kies je een studie uit idealisme. Dat idealisme wordt in de 'oop der jaren minder, maar het be staat nog steeds. In Nederland is genoeg te doen op mijn vak gebied, maar dat gepruts in kassen is niets voor mij", aldus Roseboom. Haar twee stages, eerst op de Solomons eilanden en later op Costa Rica verzekeren Elle van de nodige ervaringen. In 1988 krijgt Elle de titel van Inge nieur. Zij kreeg bovendien de voorvoeging mevrouw voor haar naam. Deze laatste naam wordt standaard aan vrouwen gegeven om over het geslacht van de ingenieur geen twijfel te laten bestaan. Tuinbouwproject Elle geeft zich dan op bij 'Dienst over grenzen', een ge zamenlijk initiatief van de protestants christelijke ker ken, dat zich bezig houden met langdurende uitzendingen van vakmensen naar overzeese ge bieden Elle had succes. „In novem ber werd ik op de hoogte ge bracht van een project in Nieuw Jeswang, Gambia. In die plaats was met behulp van de EEG en Unicef een oplos sing gevonden voor de water voorziening. Een proefproject werd zo opgezet dat het ver zoek om een groot tuinbouw project op te zetten door de 'Dienst over grenzen' werd goedgekeurd." Roseboom is erg tevreden over de ontwikkeling van dat project. „Ik heb een contract met de verantwoordelijke or ganisatie in Gambia; Adven tist Development Relief Asso ciation. Na wat heen en weer te hebben gefaxt stellen ze nog een medewerker beschikbaar. In eerste instantie had ik in mijn eentje aan de slag gemoe ten." „In de Afrikaanse cultuur zorgt de vrouw voor het spreekwoordelijke brood op de plank. Op die doelgroep is deze onderneming dan ook groten deels op gericht. Duidelijke plannen zijn er nog niet, dat zie ik wel als ik daar ben", vertelt de ingenieur. Het eerste probleem is al in kaart gebracht. ,Ik ben bang dat de gewassen niet met na tuurlijke pesticide maar met chemische middelen worden bestreden. Als je nagaat dat tachtig procent van de bevol king analfabeet is en dus niet de etiketten kan lezen is het logisch dat ik eerst zal trachten het gebruik van verkeerde middelen tegen te gaan." „Tijdens de voorbereidingen heb ik wel een plan opgesteld maar eerst ga ik uit van de be staande gewassen. Ik heb ideeën genoeg, maar ik kan leuk nieuwe groenten introdu ceren. Het moet wel gegeten worden", zegt de realistische Roseboom. Roseboom heeft de talen die daar gesproken worden, Frans en Wolof, bestudeerd Dat vond zij niet het leukste deel van de voorbereiding. „Ver schrikkelijk, ik heb die lessen nooit leuk gevonden, het Wo lof, een Afrikaanse taal, is voor onze begrippen zo onlogisch. De structuur zit totaal anders in elkaar dan een europese taal. Nou ja, ik zit vlak naast een school dus dat moet te re gelen zijn met de docenten. Ik heb er zin in ook al is het nooit honderd procent leuk omdat er een afscheid van familie en vrienden aan vast zit." Briefwisseling Elle Roseboom zocht naar een manier om meer mensen betrekken bij deze vorm van ontwikkelingshulp. Zij werd geholpen door een artikel in de 'Leusder Krant' over de stich ting 'Leusden Wereldwijd'. Ze nam contact op met voorzitter Nel van de Berg die enthou siast reageerde. Na wat over en weer gepraat te hebben bleek dat hun ideeën prima op elkaar aansloten Tij dens haar verblijf in Gambia zal Elle regelmatig verslag uit brengen aan belangstellenden in Leusden. Mensen kunnen met vragen en misschien wel aanmoedigingen reageren op de brieven. „Ik verwacht hier veel van. Het vraagt om een actieve hou ding van mensen. Ik denk dat het voor velen prettig is om echt wat te kunnen onderne men. Door de hongerfilmpjes op televisie wordt een vrij een zijdig beeld getoond van de ontwikkelingshulp „Er gebeurt zoveel meer op dat front. Ik denk dat het goed is als de mensen daar ook op geattendeerd worden. Laat ik voorop stellen dat het puur in formatief zal zijn en er dus niet over geld wordt gepraat. Ik ben benieuwd, het lijkt me ook leuk als via de omgekeerde weg, dus naar mij wordt geschreven. Ik houd me aanbevolen." Belangstellenden kunnen zich via 'Leusden Wereldwijd' op de hoogte laten houden. Na twee keer uitstel omdat de ver blijfsvergunning niet in orde bleek is Elle haar hutkoffers achterna, die stonden al drie weken op Schiphol, klaar voor vertrek. Annelies Heuvelink LEUSDEN - Op één stem na, besliste de jury una niem. Op maandagavond 10 mei, bleek 'Gezicht in de Mist', geschreven door Paul van Loon, voor' bijna alle juryleden het mooiste. Dit boek kreeg uiteindelijk 37 punten. Ieder jurylid had tien punten voor de vijf gelezen en besproken boeken te vergeven. De keuze werd goed door dacht gemaakt. 'De stom me van Kampen', geschre ven door Thea Beekman kwam op een tweede plaats met 25 punten. 'Metro van de Angst' ge schreven door Eddy C. Bertin werd derde met 17 punten en 'als troost omdat het toch wel goede boeken waren' kreeg 'Stille getui gen' van Gijs Wanders er 11 en 'Dat had je ge droomd' van Elly Tijsinger toch nog 10 punten. Van ieder jurylid 1 punt dus. Gezicht in de mist werd verkozen om dat dit fanta- sy-boek 'een heel ander verhaal vertelt dan alle an dere boeken'. „Het is eng, spannend, apart en on voorspelbaar. De emoties zijn zo goed beschreven dat je ze mee voelt. Het be schrijft gebeurtenissen die onvoorstelbaar zijn en toch heel herkenbaar", al dus het oordeel van de ju ryleden. Spanning, liefde, magie en fantasie, het zit allemaal in 'Gezicht in de Mist'. De schrijver van dit boek, Paul van Loon, krijgt een uitnodiging om naar Leusden te komen. De ju ryleden bedenken wat ze hem kunnen vragen. Zeker is dat Paul van Loon, als hij komt, minstens tien zeer geïnteresseerde lezers zal ontmoeten. Ze hebben zijn boek, net als de vier andere boeken, serieus doorgesproken en zich ver diept in verhaal, stijl en bedoelingen. Zijn komst zal een feest zijn waarbij iedereen welkom is. lori LEUSDEN - Op de Landweg le S donderdagavond omstre* loeg 23.45 uur is een 19-jarige fn Jeu- ser uit Leusden door drie jc cbo gens in elkaar geslagen, j eveï drie jongens spraken de 19-j rige aan waarop hij stopte zonder duidelijke aanleid: ieel klappen kreeg. De jongen v nog in staat om naar huis ter span te fietsen. De 19-jarige Le: denaar heeft er een pijnlilnins linker knie en dijbeen overgehouden. Over het mot 10 v en de identiteit van de dad «jf tast de politie in het duister )e\ LEUSDEN - Aan de Sn« baars is in de nacht van vrijd j( op zaterdag uit een auto t 3i; radio-cassetterecorder gest len. Het rechter voorraam; d werd ingeslagen. De gedupet de eigenaar is een 40-jari "j man uit Leusden. Op de Speelkamp is in nacht van vrijdag op zaterd op een parkeerplaats ingebr ken in een auto. Het link voorraampje werd ingeslag en een radio/cd-speler dween, evenals vier CD's, eigenaar van de gestolen sp>j len is een 26-jarige Leusii naar. Een bijbel en een radio-c« .- setterecorder zijn in de nac JU1 van vrijdag op zaterdag uite auto aan de Lisidunalaan stolen. Het rechter voorrai was ingeslagen. De eigenaar een 27-jarige Leusdenaar. Aan de Dionet is in de nac van vrijdag op zaterdag uit e auto een radio-cassetterew der gestolen De 27-jarige eig naar uit Leusden vond om 8.i uur zijn auto, zonder radio met een ingeslagen recht achterruit, terug. Aan de Viltroos. is in dezelli nacht een radio/cd-speler de auto van een 46-jarige Leu denaar gestolen. Het portie raampje aan de rechterka werd ingeslagen. De auto h; een auto-alarm, die wai schijnlijk wel is afgegaan, reageerde echter niemand op Elle roseboom. „Ik doe het uit idealisme. (Foto: Hans Roggen) LEUSDEN - In de nacht van zondag op maandag zijn uit een pompstation aan de Rand weg twee stofzuigers gestolen. Aan de Grutterij in winkel centrum De Hamershof is gis teravond om 23.45 uur in een fietsenwinkel ingebroken. De daders hebben een zwarte scooter ter waarde van 3.395,- meegenomen. was LEUSDEN - De Wereldwin- kei werd twaalf jaar geleden in Leusden geopend. Sinds drie jaar is de winkel te vinden op de eerste etage van het Jeugd honk aan de Hamersveldseweg 100. De winkel is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur en wordt beheerd door de dames Catrien Ruijgrok en Chlien Steenwin kel. Zij doen dit werk op vrij willige basis. Nu wordt er een campagne gehouden met het gebruik van koffie met het Max Havelaar- keurmerk, onder de leus: „Max Havelaar in de Wereldwinkel de beste keus". Chlien Steen winkel: „De koffie wordt gega randeerd door een keurmerk. Dit is een garantie dat een pro- dukt aan bepaalde eisen vol doet, zoals bijvoorbeeld de Kema-keur. Een keurmerk vereist een onafhankelijke or ganisatie die controle kan uit oefenen Voor deze koffie is dat de Stichting Max Havelaar". Een koffieverkopen kan voor zijn koffie het Max Havelaar keurmerk aanvragen als hij voldoet aan de criteria voor „zuivere koffie", „zuivere kof fie" is koffie waar meer voor wordt betaald en die zo recht streeks mogelijk van de koffie boeren wordt ingekocht. Op deze manier worden de kleine koffieboeren (zij zijn in het be zit van een klein stuk land) in staat gesteld hun grond te be werken, koffieverwerkings- machmes aan te schaffen, kortom de kwaliteit van de koffieoogst te verhogen. Multatuli De criteria zijn gebaseerd op de voorwaarden die S.O.S. We reldhandel hanteert voor de import van „zuivere koffie". S.O..S Wereldhandel is de im porteur van deze koffie. Vol gens Catrien Ruijgrok gaat het hier om eerlijke handel, zonder tussenkomst van handelaren en woekeraars Deze handela- Catrien Ruigrok (links) en Chlien Steenwinkel: „De arme boeren profiteren van 'Max havela koffie. (Foto: Jan Pit) ren en woekeraars benadelen de kleine boeren. De prijs van de Max Havelaar-koffie va rieert van 3,65 tot 4,25 per pak 250 gram. Een kleine koffieboer ontvangt daarvan circa 0,98. Chlien: „De kleine boeren zijn verenigd in een coöperatie, waardoor zij samen sterker staan tegenover de tussenhan delaren" Catrien- „Van con currentie met de echte koffie handel is hier geen sprake, men koopt de Max Havelaar uit principe". Het merkwaardige van de gekozen naam Max Havelaar is dat het associaties met Indone sië oproept. Chlien en Catrien. „Uit Indonesië? Nee, natuur lijk niet, onze koffie is afkom stig uit Latijns-Amerika en Afrika. Voor de naam Max Ha velaar is gekozen omdat hij De Nederlander erg aanspreekt". Onder het pseudoniem „Mul tatuli" schreef Eduard Douwes Dekker in 1860 „Max Have laar", waarin hij misstanden ten aanzien van de lokale be volking in het voormalig Ne- derlands-Indië aan de kaak stelde Mevrouw Steen winkel: „Men heeft keuze uit een groot assortiment koffie met het Max Havelaar-keurmerk, van rood merk tot goudmerk, cafeïne vrije koffie, snelfilter en biolo gisch verbouwde koffie". Een voorbeeld is de „Residentie" koffie „Residentie" koffie is een zilvermerk kwaliteit en heeft een pittige smaak. De naam „Residentie" vindt zijn oorsprong in de Tweede Kamer Voor deze „bijzonde re" klant werd in 1987 een me lange samengesteld die de naam „Residentie" mee kreeg Catrien: „Nadat veel bedrijven en overheidsinstellingen het voorbeeld volgenden kwam in 1992 de „Residentie" ook consumentenverpakking op markt. De introductie was succesvol, dat dit een zeer vee belovende koffie genoemd mi worden". De koffiesoorten die het Mi Havelaar keurmerk drage zijn gemaakt van Arabicab: nen met een mild karakter Robustabonen die voor pittige krachtige smaak zo' gen. Chlien- „Behalve kotó verkopen wij kunstnijve' heidsartikelen uit derde reld landen", Mevrouw Ruijj rok: „Wanneer men bijvoo: beeld op zoek is naar een len verjaardagscadeautje, tö men hier erg leuk slagen Ind winkel hangt een lijst waart men de herkomst van de artf kelen kan aflezen. Chlien deze winkel kan men zijn gd goed besteden, het geld kor» zeker daar waar het nodig is Woensdag 12 mei 1993 i°er Pagina LEUSDEN - Op de Prelat< hove vond een 37-jange Le denaar dinsdag omstret 21.30 uur zijn auto fors besci digd terug. De rechterzijkj van de wagen was overgoi met een bijtend zuur. Da; door was de lak gedeelte! verdwenen en op andere pla; sen ernstig beschadigd schade bedraagt naar sch; ting 1.500,--. et y Id 'el J

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6