fan gemiste kansen voor open loei en onversneden kluitjesvoetbal «o. tMNUKG .Leusder Krant. Het weer in eiaen reqio Iets frisser wmA Thomas Boerma grootste talent L E U S D E N tecorddeelname aan succesvol verlopen 21ste Schoolvoetbaltoernooi en Woningsubsidie LEZERSSERVICE Bel bij klachten over de bezorging van de Leusder Krant direkt onze hoofdagent in Leusden TEL 943453 igina i0ensdag 12 mei 1993 Pagina 7 bescU rzijkl 'ergol Dal eelteli optel USDEN - 1250 leerlingen in elftallen, waarvoor 22 rheidsrechters en 7 organisa- iren opdraafden, speelden itbal ter meerdere eer en rie van hun school. Het 21 Schoolvoetbaltoernooi be ploeg de hele donderdag in de :uwe 'tulpvakantie'. Alle .holen deden mee. Ouders die en' kwamen kijken, bleven. e 19-J[yant het was spannend, leuk, ;t mooi voetbalweer en veel, veel prijzen. Ir waren dit keer minder indoeken en 'yells' dan in •rgaande jaren. Maar er was istens zoveel sfeer en veel leer publiek. Er werden ruim 10 wedstrijden afgewerkt. In |njf categorieën met één tot ier poules met maximaal tien ledstrijden. Wie in de halve lale kwam was enthousiast, ilaar het betekende wel nog* ?ns twee wedstrijden spelen. verliezers in de halve finale ;onden de strijd om de derde of ierde plaats slechts buiten idem, met rode hoofden en -are voeten volbrengen 'anneer de uitslag dan ook ïog eens bepaald moest wor- ;n door het nemen van straf- ihoppen, die nogal eens de irste tien keer ook nog geen verandering in de stand trachten, dan mag in onver valst sport jargon gesproken orden van 'gelijke krachten' een 'nipte' overwinning. Er as prachtig voetbal te zien. Volgens Ajax-scout Harm iGreving liep er veel talent rond. Niet allemaal voetbal- |lers-van-huis-uit maar dat is juist het aantrekkelijke van het schoolvoetbaltoernooi Meisjes tussen de zeven en twaalf jaar, die in Leusden niet in clubver band hun sprot kunnen beoefe nen, bevochten de bal. Ze de den dit met een fanatisme waar geen inzicht bij nodig was. Ze speelden onversneden 'kluitjesvoetbal', volgens een kenner aan de kant. Een soort variant op de scrum bij rugby, waarbij iedereen rechtop blijft, zo dicht mogelijk bij de bal. Ook in deze teams versche nen sterren. Kleine meisjes zo als Chanon Esveld. Ze was met bang. Ze leek over een aange boren technisch inzicht, een enorme Wendbaarheid en snel heid te beschikken. Ze speelde de bal rond haar tegenspeel ster, die niet begrepen waar ze dat ding zo snel liet. En ze maakte doelpunten. Daphne de Vries van de Bongerd was ook zo'n ster, volgens organi sator Rita van de Biggelaar als toeschouwer. Daphne passeer de vier, vijf meiden om voor open doel te scoren. Een toe schouwer na een mislukte po ging op een heel ander veld: „Het is moeilijk hoor om voor open doel in te schieten. Want dan word je zenuwachtig." Prijzen Op alle velden en kleedka mers van Roda '46, Antilopen en TTCL, heerste spanning en plezier. Exact 82 elftallen, ge stoken in de kleuren van hun school. Zes teams meer dan vo rig jaar. De uitbreiding zat hem vooral in de jongere teams van zeven, acht jarigen en de meidengroepen. Want meisjes en jongens strijden apart. Or ganisator Ton van de Broek: „Dit geeft geen problemen meer. Vorige jaren werd wel eens een meisje tussen jongens gemeld of brugklassers die hun oude school kwamen verster ken, maar dit jaar hebben we niets gezien of gehoord. Een uitstekende sfeer, sportief en met veel enthousiasme." Niet alleen bij kinderen. Veel ou ders kwamen kijken om de hele dag te blijven. Voor het sport park stonden de auto's gepar keerd in langere rijen dan het eerste elftal van Roda kan be werkstelligen. Achter het raam van de 'lei ders-kamer' blonken de vele prijzen in het zonlicht. Het toernooi kost ongeveer zesdui zend gulden. Een gedeelte van dit geld is verkregen door sub sidie en bijdragen van scholen. De rest kwam van sponsors. Iedere speler ging minstens met een vaantje, een pen en wat snoep naar huis. De verliezers kregen tastbare cadeau's. Zo als heuptasjes voor de meisjes van de Groenhorst, die de meeste doelpunten tegen kre gen. En de 15 zwemkaartjes voor de jongens van Rossenberg 2 om dezelfde afgang van zich af te spoelen. Bekers waren er na tuurlijk voor alle teams die in de halve en hele finales kwa men, voor de sportiefste ploeg en medailles voor alle spelers. Verder waren er posters, stic kers en ballen te verdienen, waaronder eep hele bijzonde re. De droom van iedere jongen - ïw£!'rA /-s/ met voetbalaspiraties. Een voetbal geschonken door Ajax, voorzien van alle handtekenin gen van de selectiespelers. In clusief Wim Jonk, Dennis Bergkamp en Louis van Gaal. Eén prijs ontbrak nog. De prijs voor de meest verzorgde teams. Die prijs zou naar basis school de Brink moeten gaan. Alle spelers waren gekleed in uniforme shirts, broeken en sokken. Daarmee werd ook psychologisch gescoord. De Roda-spelers werden onher kenbaar Bij alle andere teams verraadden de rood-zwarte sokken de jongens met voet- balkunde. Daar werd voor ge waarschuwd, dan wel de sterkte van afgelezen. „Ze had den veel meer Roda's dan wij", verklaarden een jongetje zijn verlies. Het schoeisel was veelal ge leend en vaak bijzonder. Laar zen ontbraken dit jaar, maar gewone schoenen, sport-, hoc key- en tennisschoenen wer den gezien. Volgens Sitty van de Pijpekamp, één van de EHBO-ers, kwamen daar de meeste blaren, blauwe tenen en schaafplekken op de wreef door. Terwijl bij deze kinderen de scheenbeschermers die de 'echte' Roda's meestal hebben ook ontbraken. Soms waren de shirts zo lang dat de spelers m hun eigen kleding verstrikt raakten. Wat bij De Brink- spelers ontbrak was het sym pathiek individualisme van een voetbal-analfabeet in ber muda tot aan de knieën, of in leggings, joggingbroeken, rose wielrennersbroek met bloe metjes en een geleende, te grote sportshort. De stand werd voor het laatst met de hand bijgehou den. Een computerprogramma liep mee. Volgend jaar zal het scoreverloop zijn geautomati seerd. Daarmee zijn de klach ten de wereld niet uit. Doordat iemand per ongeluk de stekker van de sirene had uitgetrok ken, werden doelpunten ge maakt terwijl de wedstrijd ei genlijk was afgelopen. Het sig naal werd soms niet gehoord. De punten telden niet. B4 van 't Ronde klaagde dat een scheidsrechter een doelpunt had gemist, gemaakt door Da vid. David zorgde uiteindelijk voor een derde plaats, door de winnende penalty te maken, dus dat kwam goed. De hoogste score was 0-10 tussen Hobbit 2 en Kinderland. Uitslagen van 7-0 en 8-0 waren geen uitzondering. Na de eer ste poule-wedstrijden steeg de spanning. „Mogen we door gaan?" De eerste verliezers konden om twee uur naar huis. De meesten bleven De wed strijden werden harder, er werd af en toe zelfs over ge speeld Alles hing af van de angst voor de bal. Hoe minder, hoe beter Het publiek drom den samen op de laatste velden. Vaders in nette kantoorpakken kwamen het terrein op Yells klonken. Jo Jo bleek een popu lair begin. 'Jo Jo Jo, de Klim- rakker gaat zo' en 'Jo Jo here we go' van een andere school. Een spandoek van De Brink „Het taem (doorgehaald voor team) van de Brink heeft geen yell maar het team van de Brink, wint wel." Een ander spandoek maakte haar tekst waar. „De Vallei wil spelen want we willen de eerste prijs niet delen Thomas Boerma showt de hoofdprijs; een voetbal met alle namen van Ajax 1, inclusief die van Dennis Bergkamp en Wim Jonk (foto. Hans Verhorst) LEUSDEN - Thomas Boerma werd op zijn eerste Leusdense schoolvoetbal toernooi uitgeroepen tot de ster van het toernooi. Hij woont nog maar pas in Leusden. Harm Greving, jeugdscout van Ajax voor deze regio, koos hem tot beste speler. Deze had al leen naar de finale-wed strijden gekeken. Daarbij zag hij veel goeds rondlo pen maar Thomas blonk uit. ,,Zijn technisch inzicht is heel bijzonder. Zijn spelin zicht groot. Het is echt een persoonlijkheid in het veld met een grote snelheid van handelen", volgens de scout. Uit waardering voor de organisatoren van dit tournooi, schonk hij daar om een echte Ajax-bal, voorzien van handtekenin gen. 'Frappant' noemde Greving het dat Thomas geen voetbal speelt. Hij speelt hockey. Zijn vaar digheden komen daar min stens even goed tot hun recht. Thomas begreep eerst niet hoe kostbaar zijn prijs is. De bal met handteke ningen van alle Ajax-se- lectiespelers en hun trai ner is natuurlijk aardig maar hij streeft naar het nationale hockey-elftal. Omstanders maakten hem snel duidelijk hoe waarde vol het leer waarop Berg kamp en Jonk een van hun laatste Ajax-daden ver richtten, kan zijn. „Daar mag je nooit tegenaan schieten hoor. Die moet je niet weggeven maar goed bewaren." Waarmee de eerste twijfel gezaaid werd. Zou hij toch maar gaan voetballen? Voorlopig blijft hij in zijn oude woonplaats Huizen hockeyen. DEN HAAG - De financiële steun en de huur van 26 wonin gen aan de Jonker Bolpoort in Leusden zouden niet goed zijn vastgesteld De Stichting Ver antwoord Wonen (SVW) uit Nieuwerkerk a/d IJssel bekri tiseerde met deze uitspraak donderdag voor de Raad van State in Den Haag het beleid van de staatssecretaris van Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer Voor de woningen in Leus den, maar ook voor 66 wonin gen in Den Haag heeft de staatssecretaris van VROM subsidie toegekend volgens een richtlijn uit 1975. Volgens SVW wordt hierbij door de staatssecretaris een aantal stichtingskosten niet vergoed, waar het wel zou moeten. Ten minste wanneer je volgens Ver meulen het beleid van de staatssecretaris bij andere bouwprojecten bekijkt. De vergoeding die voor alge mene kosten staat, bedraagt 1 procent van de bouwsom. In veel gevallen overschrijdt de subsidie volgens Vermeulen de norm van 1 procent. Bij de wo ningen aan de Jonker Bolpoort hanteert VROM volgens SVW echter andere normen en wordt de norm van 1 procent strak aangehouden Vermeulen bezorgde de staatsraden in Den Haag grote hoofdbrekers door begrotin gen van andere bouwprojecten aan te voeren. Woordvoerster Welschen van het ministerie van VROM mativeerde daarbij de door Vermeulen aange vochten beslissingen over sub sidie De kwestie is voor SVW voornamelijk een principe- zaak, voor de huur van de wo ningen zou het slechts enkele guldens per maand verschil opleveren. De Raad van State doet op over enkele maanden uitspraak. AFVALSTATION Op 1 juni 1993 verhuist het afvalstation aan de Hamers- veldseweg naar de nieuwe plek aan de Randweg. Tot die tijd kan doro de verhuizing de ge bruikelijke service niet worden verleend. Dat kan leiden tot wachttijden. Daarvoor vraagt de gemeente uw begrip. Mis schien is het beter uw bezoek aan het uit te stellen tot na 1 juni 1993. Zoals u weet is de gemeente bezig met de bouw van een nieuw afvalstation. Dat komt aan de Randweg en zal afval station 't Spieghel heten. Die bouw is bijna voltooid. Naar verwachting zal 't Spieghel op 1 juni haar poorten kunnen openen. Voor het zover is, moet er nog wel het een en ander gebeuren. Zo moeten de con tainers worden verplaatst, moet het depot voor klein che misch afval worden verhuisd enzovoort. Voor u, als consument van deze gemeentelijk dienst, heeft de verhuizing veel positieve gevolgen. U kunt straks im mers gebruik maken van een modern, goed geoutilleerd af valstation. Maar in de reste rende tijd tot 1 juni kan soms niet meer de gebruikelijke ser vice worden verleend. En om dat de verwerkingscapaciteit tijdelijk wat minder is, kunnen zich wachttijden voordoen. Met name geldt dit op zater dag. Op die dag worden nor maal gesproken de helft van het aantal bezoekers per week geregistreerd. Lange wachttij den kunnen we op die dag niet uitsluiten De gemeente doet op u een beroep om uw bezoek aan het afvalstation zoveel mogelijk uit te stellen tot na 1 juni 1993. En als het echt niet anders kan, bezoek het station dan door de week en niet op zaterdag. TEVENS OPGAVE l NIEUWE ABONNEES. 'ffi/t «V Na binnenkomst van de meeste gegevens bleek dat het noodweer van zondag avond voornamelijk op trad in een strook over het Montferland via de Veluwe naar het noordwesten. Hoewel er ook in Leusden en Achterveld veel gerom mel en vuurwerk te zien was, viel het daar met de regenval wel mee, althans gelet op de monsterscores die elders werden geboekt Zo noteerde Klarenbeek op de Veluwe 38 mm, Doesburg 42, Eerbeek 36, Brummen 39 mm, Gorssel 27, tegen 'slechts' 16 mm in Leusden en 19 in Achter veld Het betrof hier wat wij in weertermen wel noe men 'Ost-gewitter', buien die boven Duitsland in de loop van de middag ont staan en vervolgens met de heersende west-oost ge richte bovenstroming naar het noordwesten worden gedirigeerd. Het kenmerk van dit soort buien is dat ze veelal langdurig en zwaar van karakter zijn De weerkaart ziet er al da genlang echter zeer solide uit en ondanks de felle buien van de zondagavond en nacht was het maandag weer volop zomers m ons land Bij veel zon liep de temperatuur op tot 23 25 graden, alleen vlak aan zee bleef het wat koeler. Leus den noteerde zowel zondag als maandag met ruim 25 graden een zomerse dag. Ook vandaag veranderde er weinig in het heersende luchtdrukpatroon, zodat de zomerse inslag nog even voortduurde, maar er zijn wel veranderingen in de maak. Een nieuw en krachtig hogedrukbol- werk nestelt zich later in de week in de regio Groenland-IJsland. Sa men met een depressie bo ven Scandmavie komt een meer noordelijke stroming op gang, waarmee geleide lijk frissere lucht in onze richting gaat stromen. De temperatuur zet een dalen de tendens in en tegen vrij dag wordt het niet veel warmer meer dan 17 a 18 graden. Er komt ook wat meer bewolking en een en kele bui behoort tot de mo gelijkheden. Ik moet er wel bij vermelden, dat de mo dellen niet geheel in over eenstemming zijn, want Offenbach houdt wat be treft de afkoeling een lichte slag om de arm voor wat betreft het tijdschema. Volgens de kaarten die dinsdagochtend uit de ma chines rolden, bevinden we ons vrijdag nog dichtbij de warme lucht en treedt de meeste afkoeling op in de westelijke helft van het land. We laten de bereke ningen maar even rusten en zien morgen wel hoe de verdere ontwikkelingen zullen zijn. De eerste deca de van mei verliep bepaald niet slecht De gemiddelde temperatuur bedroeg in Leusden rond 13 graden, ongeveer 2 graden boven normaal. Er werden twee 2 zomerse dagen gescoord. Er viel in Leusden bijna 24 mm neerslag, in Achter veld bedroeg de oogst eveneens 24 mm Tot nu toe doet het mei het dan ook zeker niet slecht, ondanks het feit dat de IJsheiligen deze week officieel op de kalender staan Maar die houden zich in de regel niet zo aan het schema, het ene jaar zijn ze wat Vroeger, het andere jaar wat later en soms komen ze hele maal niet. Dit keer waren ze aan de vroege kant, want vorige week werd vooral in het noorden lo kaal pittige nachtvorst ge registreerd. Pon Automobielhandel LEUSDEN - Ingenieur Smeets, algemeen directeur van Pon's Automobielhandel B.V., zal per 1 juni om gezond heidsredenen zijn functie neerleggen. Hij wordt opge volgd door mr. H. Th. E. M. Rottinghuis, die sinds januari 1993 in dienst van de onderne ming is. Op maandag 15 maart heeft de heer Smeets (56) het mana gement, de Ondernemingsraad en de medewerkers van Pon's Automobielhandel B V. op de hoogte gesteld van de voorbe reidingen die worden getroffen om per 1 juni 1993 zijn functie van algemen directeur over te dragen aan de heer Rottings huis. Dit besluit is genomen nu blijkt dat de heer Smeets na een zware operatie in 1991 fy siek niet meer de kracht kan opbrengen om het importbe- dnjf te leiden. In overleg met de directie van Pon Holdings BV. te Nij- kerk zal de heer Rottinghuis vanaf 1 juni 1993 de taak van algemeen directeur overne men. De heer Rottmghuis (37) was tot zijn benoeming bij Pon's Automobielhandel op 1 januari jl. lid van de divisie-di rectie van Nedlloyd Road Car go, onderdeel van de Kon. Nedlloyd Groep gevestigd in Rotterdam Hij studeerde rechten in Groningen en busi ness-administration in Boston. Na zijn afstuderen trad hij 1982 in dienst van Nedlloyd waar hij verschillende mana gementfuncties vervulde. Verleden week werd ik, door een vogelliefhebber, er op attent gemaakt dat bij verschillende huizen nog vetbollen en pindaslin gers aanwezig waren. Door de zachte winter hebben de vogels niet veel gebruik ge maakt van onze wintervoe- dering en het is daardoor goed mogelijk dat er hier en daar nog een restje is blijven hangen Het is ech ter raadzaam dit te verwij deren aangezien het nu eerder kwaad dan goed kan doen, en wel om de vol gende reden: Veel van onze insektenetende vogels ne men, wanneer in het najaar het voedselaanbod af neemt, de wijk naar zuide lijker landen. Mezesoor- ten hebben echter van na ture een aanpassingsver mogen meegekregen dat ze in staat stelt hier de winter door te brengen. Reeds in de nazomer wordt de me- zemaag langzaam groter, sterker en gespierder en gedeeltelijk gevuld met heel kleine steentjes om hard voedsel te kunnen vermalen en verteren. Die maagvergroting is moge lijk doordat de voortplan tingsorganen kleiner zijn geworden. Zo schakelt de insekteneter over op olie houdende zaden. In het vroege voorjaar krimpt de maag weer in tot zomer- maag, klein en slap en al leen maar geschikt om ge makkelijk verteerbaar voedsel te verwerken, spinnen, insekten en rup sen. De ruimte die dan vrij komt wordt weer ingeno men door de sterk vergrote voortplantingsorganen. Wanneer een mezen- paartje een nestje jongen groot moet brengen is daar een enorme hoeveelheid voedsel voor nodig. Als het aanbod maar groot genoeg is zullen de ouders geen neiging vertonen iets an ders dan het juiste voedsel aan hun jongen aan te bie den maar als, na een perio de van slecht weer, het aanbod sterk terugloopt en de jongen steeds harder om voedsel bedelen, wordt de verleiding voor de ouders groot om alternatieven te zoeken. Vinden ze dat in de vorm van pinda's en wor den de jongen daar mee ge voerd dan sterven de jon gen, met een volle maag, van de honger. Hun maag is niet geschikt dit voedsel te verteren. Bij een onderzoek van het Centraal Diergenees kundig Instituut in Lely stad is gebleken dat 28,5% van de, naar de doodsoor zaak onderzochte, kool meesnestjes stierf tenge volge van een pindaver stopping. Liefhebbers, die •+6SSf*ïPr a •v KOÖLMCTLN zich de moeite hebben ge troost om door wintervoe- dering de mezen de winter door te helpen, kunnen er zo de oorzaak dat het kroost een voortijdige dood sterft. Verwijder dus, indien aanwezig, de res tanten van uw wintervoe- dering.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7