„Sinds de grote vrede hebben wij het drukker dan ooit" Leusder Krant ACOM, vakbond voor militairen voert strijd Vakbond Drukker dan ooit Woensdag 12 mei 1993 Pai LEUSDEN - De gemeente Leusden, in oppervlakte één van de grootste van de provincie Utrecht, is in de afgelopen twintig jaar explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden gestegen, waarbij de concentratie heeft plaatsgehad in het voormalige, charmante agrarisch dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinneringen en nostalgie liggen achtr ons. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven kwamen, bedirjven gingen. Oude, sterk op de agrarische wereld gerichte bedrijven maakten plaats voor moderne industrieën. Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in het snel gegroeide Leusden. De centrale ligging blijkt in veel gevallen een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de keuze van de plaats van vestiging. Het bedrijvenbestand binnen de gemeente wordt overkoepeld door de Bedrijvenkring, waarbij enkele tientallen bedrijven zijn aangesloten. Circa de helft daarvan is werkzaam in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren onder meer de banken, de advocaten-, notaris- en makelaarskantoren, de accountants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. In de Leusder Krant wordt regelmatig aandacht besteed aan één van de Leusdense bedrijven. De elzer wordt meegenomen binnen de muren om te zien wat zich achter die soms sobere, soms uitbundige facades afspeelt. LEUSDEN - Het ongelofelijke lijkt op 13 mei te gaan gebeuren. Militairen gaan met dui zenden tegelijk in den Haag protesteren te gen de gevolgen van de grote vrede De actie wacdt voorbereid en ondersteund door onder andere de Leusdens ACOM, 'de CNV-bond voor militairen'. Aan de Larixlaan coördi neert men de vragen en wensen en maakt men duidelijk dat de dragers van 's Konings wa penrok niet alles van hun bazin meer slikken. Sinds de muur viel en de Sovjet Unie geen bedreiging meer is, zit het bestaan van een militair vol onzekerheden. Op bevordering kan niemand meer alleen op grond van dienstjaren rekenen. Wanneer de comman dant niet meewerkt of de minister reogani- seert, verdwijnt de in jaren opgebouwde ver wachting Overplaatsingen, afvloeiingen en omscholin gen dreigen. Het vredige bestaan van militai ren met als enige vijand het verre communis me, is verleden tijd. Daarvoor in de plaats kwam de met ongevaarlijke inzetbaarheid in Libanon, het voormalig Joegoslavië en Cam bodja. Niet alle militairen zijn blij met deze nieuwe mogelijkheden. Bovendien ontvouwt minister Relus ter Beek plannen om kazernes te sluiten, militai ren te 'ontslaan' of om te scholen tot cipiers, politie agenten of heropvoeders in de kampe menten van Lubbers. Het eens zo rustige, haast dromerige bestaan van militairen waarin iedereen zijn of haar rol wist tot aan de afzwaaidatum op nog actieve leeftijd, is wreed verstoord. In Leusden weet men bij de ACOM daar als geen ander van mee te praten. De ACOM is de CNV bond voor militairen. Ze behartigt de belangen voor de militairen in het algemeen en individueel. Sinds twee jaar zetelt de ACOM in Leusden. Direct na de verhuizing groeiden de werkzaamheden door alle ontwikkelingen harder dan in alle ne gentig jaren daarvoor. „Sinds de 'grote vrede' hebben wij het drukker dan ooit", verzucht Marlies Verhoef, PR-medewerkster en woordvoerder van de ACOM. Hoewel de C van ACOM staat voor christelijk, kent deze bond weinig van de volgzaamheid en het bij voor baat neerleggen van wat autoriteiten voor schrijven waarmee militairen en deze ge loofsrichting nogal eens geassocieerd wor den. Dezelfde kenmerken zijn er waar schijnlijk wel de oorzaak van dat de ACOM de enige 'duidelijke' vakbond is voor militai ren. De FNV heeft een eigen organisatie voor mensen in dienst van het leger maar daarvan is de identiteit minder 'ingeburgerd'. Overi gens zetelt deze Algemene Federatie voor Militair personeel in Amersfoort. De ACOM bestaat nog niet zo lang. Ze is het resultaat van fusies waarbij alle organi saties gericht op verschillende geloofsrich tingen en rangen of standen binnen het leger werden samengebracht. De ACOM telt nu 15.000 leden, verdeeld over 15 regio's, waarvan de centrale in Leus den zit. Hier werken 25 mensen Het hoofd bestuur bestaat uit voor deze functie vrijge stelde militairen, de overige medewerkers zijn burgers. Het merendeel is betrokken bij juridische afdeling. Vooral de omvang van deze laatste is in de afgelopen jaren sterk gestegen. Jaap Scheeres, lid van het dagelijks bestuur schetst in grote lijnen het ontstaan van de bond. „Zoals op alle terreinen het geval was, verenigden militairen zich begin deze eeuw in eigen organisaties. In de eerste plaats betrof dit officieren en onder officie ren. Een van de voorgangers van de ACOM was met name Sint Martinus, de katholieke organisatie voor beroepsmilitairen bestond van 1911 tot 1982. Net als de NCOOV, de Nederlandse Christelijke Onder Officieren Vereniging in 1901 ontstond. Toen deze twee clubs fuseerden en toegankelijk werden voor alle militairen, dus ook de gewone soldaten en de beroepsmilitairen ontstond in 1978 de FACO, de federatie algemeen christelijke or ganisatie voor Militairen. In de zomer van 1982 werd dit de ACOM Het is een autonome vakorganisatie aange sloten bij de vakcentrale van het CNV." De militaire wereld blijkt ingewikkeld. In het woud van bonden en belangenbeharti gers functioneren vele clubs. Zoals de ambte naren werkzaam bij het leger, de verschillen de kaderorganisaties, krijgsmachtsonder delen, het onderwijspersoneel, het admini stratie personeel, het burgerpersoneel enzo voorts Allemaal hebben ze met de komende veranderingen te maken Daarom sluiten steeds meer organisaties zich alsnog bij de ACOM aan, want gezamelijk hoopt men meer te bereiken dan afzonderlijk mogelijk is. Op 4 juni 1992 bijvoorbeeld vond ook de Marechausseevereniging onderdak bij de ACOM. De ACOM wil de belangen van allen be hartigen 'vanuit een christelijke visie maar niet alleen voor wie zich meldt als christen'. In feite staan op het aanmeldingsformulier geen vragen meer naar de levensbeschou wing. Bij de ACOM heeft men het drukker dan ooit. Het hoofdgebouw in Leusden werkt als een bij enkorf. Mensen gaan in en uit. Persoonlijke klachten en misères komen terecht op de juridische afdelingen. De problemen kunnen bestaan uit arbeidsconflicten rond bijvoor beeld functies en bevordering, veiligheids- conflicten als 'we hebben geen kogelvrije vesten alleen schervenvrije vesten' tot breed- schalige ingrepen waarbij duizenden mensen betrokken zijn. Marlies Verhoef: „Over de gebeurtenissen bij DAF spreekt iedereen als over een drama De omvang van de voorgestelde ontslagen bij defensie zijn in verhouding veel groter. Daar hoor je bijna niemand van zeggen dat ze ze begrijpen hoe erg en ingrijpend dit moet zijn voor de mensen die het aangaat." Medewerkers van ACOM gaan naar de ka zernes om het uitgestippelde beleid met alle gevolgen uit te leggen. Om vervolgens de bezwaren te verzamelen en te behandelen, door te spelen en te weerleggen in visies, praatstukken en als dat niet helpt voor het eerst sinds haar bestaan...het voorbereiden van protestacties. Sinds de prioriteitennota van minister Re- lus ter Beek is Leiden in last. De daarin opge nomen voorstellen houden bezuinigingen in waarbij kazernes verdwijnen en manschap pen vervroegd moeten afzwaaien. Maar het rommelt al langer. Sinds een aantal jaren voeren Nederlandse militiairen vredestaken uit. In Libanon, de Golfoorlog, Cambodja en het voormalig Joe goslavië. Deze taken zijn niet zonder gevaar. Veel beroepsmilitiaren hadden nooit gedacht nog eens zo dicht bij de vuurlinies te komen. En naarmate de vrede zich uitbreidt, groeit de vredesmacht die nodig is om incidenten de kop in te drukken. Een vredesmacht is tussen vrienden niet nodig. In zijn Defensienota spreekt de minister zich uit voor een be roepsleger met selectieve taken voor de vre desmacht Daarmee voelen vele militairen zich letterlijk en figuurlijk in hun bestaan bedreigd. De veranderingen hebben veel persoonlij ke gevolgen. Opheffing van twee eenheden in Seedorf (Duitsland) in 1994 betekent bij voorbeeld dat 200 gezinnen in Nederland een woning moeten vinden. Alleen de mensen met een 'organieke' functie als economische voorwaarde kunnen zich bij een gemeente laten inschrijven. Maar wie welke functie krijgt is nog lang niet bekend en daarmee groeit de onzekerheid. „De onzekerheid geeft momenteel het meeste werk", volgens Marlies Verhoef. „Wat vooral ontbreekt zijn de uitstroom- bevorderende maatregelen met een sociaal beleidsplan. De plannen zijn bekend maar voor het opvangen van de gevolgen is nog niets ingevuld." Daarom vinden op steeds meer kazernes actiebijeenkomsten plaats, georganiseerd door de ACOM en andere bon den. Dit is nog nooit eerder zoveel en vaak gebeurd. Militairen hebben geen stakings recht. Maar voor 13 mei beraden de bonden zich op een protestbijeenkomst voor duizen den in den Haag. Marlies Verhoef: „Dit is voor ons een ande re manier van werken dan jarenlang gebrui kelijk was. Militairen zijn niet gewend om te protesteren en om aandacht voor hun proble men te vragen. Er vindt echt een mentali teitsverandering plaats waarin de automati sche loyaliteit naar de werkgever verandert in kritisch bewustzijn. Steeds meer gaat men beseffen dat de mensen die de vrede hebben bewaard ook maar gewone mensen zijn, met een gewone baan en bijbehorende zorgen De grote vrede is mooi maar het mag niet zo zijn dat de militairen daarvoor de prijs betalen Er moet een goed sociaal beleidsplan komen Wij van de ACOM willen niet wachten tot het regent. Wij willen luid en duidelijk waar schuwen voor de bui valt. Wat betekent dat we steeds vaker tegen de mening van de auto riteiten ingaan. Onze mening zal vanuit Leusden in heel Nederland te horen zijn, want wij staan vooraan." Marianne de Valck

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8