'De maatschappij wordt harder' Leusder Krant de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen Dienstregeling streekvervoer Vliegoefeningen Ella Roseboom Moeilijke tijden voor de sociale werkvoorziening in Amersfoort Het RWA Nieuws uit de verenigingen Leusdense kunstenaars Kleding- inzameling Jaarvergadering „Het is prachtig om te zien hoe een kind groeit na een aantal behandelingen" Woensdag 19 mei 1993 Pagina 5 L.EUSDEN - De nieuwe lienstregeling voor de bussen van Centraal Nederland zal op zondag 23 mei aanstaande in- ;aan. De dienstregeling is •ooral in de avonduren en op e'k frondag aangepast aan de hui dige aantallen reizigers. Lijn 80. die onder meer via ^eusden-Zuid van Arnhem iaar Amersfoort vice versa ijdt, zal op doordeweekse da- k't£®en in sPitsPeriocien °P iets *ndere tijden rijden. In de vonduren wordt de dienstre- eling ongeveer 30 minuten ïerschoven. Daardoor onstaat n Rhenen een aansluiting van ijn 50 op lijn 80 voor de ver- recfjinding Amerongen-Veenen- laal. In de avonduren en op ondag rijdt lijn 80 tussen Amersfoort en Wageningen om iet uur. Lijn 82, van Amersfoort via Voudenberg naar Doorn, zal n de avonduren vervallen. Op ondag rijdt lijn 82 drie ritten n beide richtingen. jEUSDEN - Vanwege vlieg- lefeningen en herdenkings- ilechtigheden zullen op 18 en .9 mei tot 21.00 uur 's avonds in gedurende de pinksterda len straaljagers opstijgen van vliegbasis Soesterberg. De straaljagers van het type F-15 ciinnen daarbij ook in Leusden voor overlast zorgen. Gedurende de pinksterda len leveren straaljagers van de vliegbasis Soesterberg een bij lrage aan herdenkingsplech- igheden te Margraten en Opij- nen In verband hiermee zullen ip beide dagen vier straalja gers opstijgen. De start- en andingstijden zijn afhankelijk an de plechtigheden. EUSDEN - Stichting 'Leus- en Wereldwijd' zal de 28-jari- Ella Roseboom volgen tij- ?ns haar drie jarige verblijf in ie Gambia waar zij zich bezig il houden met een landbouw- itwikkelingsproject. In de ;usder Krant van vorige eek stond een uitgebreid in- rview met Roseboom over het erk dat ze in Afrika gaat Den. Zij wordt uitgezonden oor de Dienst Over Grenzen )0G) Ook zal Leusden We- ildwijd iedereen m de gele- ïnheid stellen om Ella vragen Dor te leggen. De vragen zul- n gebundeld naar haar toege- jnden worden en de antwoor- :n zullen regelmatig geplubi- ïerd worden. Het adres van -eusden Wereldwijd' is Vlist- ijk 18. Telefoonnummer: 45036. AMERSFOORT - 'Het lijkt erop dat de maatschappij har der wordt en dat dit niet onge merkt aan het RWA voorbij gaat. De middelen worden schaarser en de noodzaak om daar meer mee te doen groter', schrijft het RWA in haar inlei ding van het jaarverslag 1992. De sociale werkvoorziening in Amersfoort gaat moeilijke tij den tegemoet. De loonkosten stegen vorig jaar met ruim 2,5 miljoen gulden, terwijl daar van de rijksoverheid maar 880.000 gulden tegenover stond. Het RWA heeft altijd naar gestreefd meer mensen in dienst te houden dan er aan vergoedingen binnenkwamen; in 1992 waren dat er nog 55. Voor dit jaar zullen dat er waarschijnlijk maar twee zijn en dat terwijl de wachtlijst on der mensen die op de werk voorziening zijn aangewezen alleen maar groeit. De sociale werkvoorziening in Amersfoort bestond vorig jaar 25 jaar. Dat werd gevierd met een feest in Carré, waar André van Duin een speciale voor stelling hield. Eind juni was er veel belangstelling voor het RWA toen de bedrijven open huis hielden. De feestvreugde werd overschaduwd door de bezuinigingsmaatregelen van de regering, die het RWA noopte tot een drastische bij stelling van de begroting van dit jaar. Het RWA merkt in haar jaar verslag op dat de maatschappij steeds harder lijkt te worden en dat dit ook het RWA raakt. ,,De marges worden kleiner en de verwachtingen blijven on veranderd". Het landelijke rijksbudget bleef door allerlei bezuinigingen nagenoeg gelijk (van 3,37 naar 3,45 miljard gul den), maar de lonen stegen ui teraard wel. Bij het RWA ste gen de loonkosten met ruim 2,5 miljoen gulden. De bijdrage van het rijk steeg slechts met 880 000 gulden. Door het tekort kan het RWA geen extra mensen meer plaat sen; vorig jaar nog 55 Boven dien moesten ruim 30 mensen afvloeien, weliswaar via de natuurlijke weg. Voor het lei dinggevende personeel is voorlopig een selectieve vaca turestop ingesteld. Volgens het RWA wordt het steeds problematischer zowel meer personen tot een dienst verband toe te laten als de ex ploitatie sluitend te houden. De wachtlijst van werkzoeken den groeide vorig jaar tot ruim 330 mensen. Doordat het voor het RWA steeds moeilijker wordt mensen te plaatsen zal de lijst waarschijnlijk alleen maar langer worden. Kosten Bij De Brandaen vinden alle drukwerkprocessen plaats on der één dak. Bijna tweehon Het RWA, de sociale werk voorziening voor de regio Amersfoort, ziet zichzelf als een veelzijdig en pro fessioneel bedrijf dat werk beschikbaar stelt voor ie dere werkwillige, die niet aan slag kan komen op de reguliere arbeidsmarkt. Het is een samenwerkings verband tussen de ge meenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Hoe velaken, Leusden, Soest en Woudenberg. Het RWA bestaat uit vier nagenoeg zelfstandige produktiebe- drijven en een centrale stafdienst: De Brandaen (grafische totaalservice), De Nijverheid (industriële co-produktie). De Schot horst (cultuurtechnisch en schoonmaakbedrijf), De Stapsteen (industrieel be drijf) en De Vierbaak (hoofdkantoor). De doelstellingen voor het RWA voor dit jaar zijn als volgt omschreven: 1. Het vervullen van ten minste het aantal in het budget aangegeven ar beidsplaatsen van 38 uur. De daarbij behorende op brengsten moeten mini maal gelijk worden aan de totale kosten. 2. Het voor de toekomst ga randeren van de huidige verhouding tussen de han- dicapgroepen: 37 procent lichamelijk, 38 procent verstandelijk, 15 procent psychisch en 10 procent anderszins. 3. Integratie met het regu liere bedrijfsleven door middel van externe plaat singen en 'enclaves'. 4. Daling van het ziekte verzuim naar 13,5 procent in dit jaar en naar 12 pro cent in 1994. 5. Het vinden van een op lossing - buiten het RWA - voor medewerkersm die niet meer voor hun welzijn op loonvormende arbeid zijn aangewezen. 6. Het bestemmen van de bijdrage van de deelne mende gemeenten voor versterking van het eigen vermogen. 7. Het bevorderen van de totstandkoming van een regionale werkvoorziening in het gewest Eemland. Potloodtekening van de Bloemendaalsestraat rond 1900 van Gerard de Gans, die bij het RWA werkzaam is. Een voorbeeld van de creativiteit, waarover de medewerkers van de RWA beschikken. derd mensen houden zich daar mee bezig. Ondanks de tegen wind is de afdeling 'grafische totaalservice' erin geslaagd uit het diepe dal van 1991 te ko men. De kosten stegen nog al tijd flink, maar die konden ge dekt worden door een stijging van de omzet. De Nijverheid is een bedrijf dat op het gebied van metaal bewerking (lassen, plaatbe werking en verspaning), elec- tromontage, assemblage en verpakken mogelijkheden biedt. Het is bijvoorbeeld voor een bedrijf mogelijk pieken in de produktie op te vangen bij De Nijverheid, zodat het geen extra mensen hoeft aan te ne men. Er werken rond de twee honderd mensen. Het was een zeer succesvol jaar voor De Nijverheid. De omzet en de verkoop stegen beide met 18 procent, terwijl de kosten zelfs iets daalden Daardoor was de netto-opbrengst bijna vol doende om salariskosten en overige kosten te dekken De Schothorst is een bekend hoveniersbedrijf. Ook het af gelopen jaar hield de groei aan, het aantal werknemers steeg tot boven de 300. De omzet steeg onvoldoende om de kos ten te kunnen compenseren. Het groenbedrijf bevindt zich momenteel in een moeilijke marktpositie. De gemeentep zijn terughoudend met op drachten en ook de concurren tie neemt toe'. De sector schoonmaak betrok een eigen huisvesting en noemt zich sindsdien IDS (Interieurver zorging De Schothorst). De Stapsteen kan verschil lende diensten leveren, zoals handmatig en machinaal ver pakken, zeefdrukken, decore ren (van aardewerk, glas en porselein), assemblage en confectie. Er werken bijna 250 mensen Bij het industrieel be drijf was er sprake.van een da ling van de kosten. Door een stijging van de omzet werd het resultaat flink verbeterd Er verdwenen wel een aantal ar beidsplaatsen, 32 medewer kers werden overgeplaatst naar een dagverblijf voor ou deren Het hoofdkantoor De Vier baak, met twintig medewer kers, hield zich het afgelopen jaar vooral bezig met de vie ring van het 25 jarig jubileum. Daarnaast leerde de landelijk bednjfsvergelijking het RWA 'enige bescheidenheid wat be treft het bereikte niveau van professionalisering en de daar mee verbonden rentabiliteit' Taakverbreding Onder de hoede van het hoofdkantoor is een initiatief ontstaan in het kader van de 'Werkvoorziening Nieuwe Stijl' (WNS). Dit moet worden gezien als een taakverbreding met als inzet meer kansarmen op de arbeidsmarkt te krijgen Het initiatief komt voort uit een door de NOSW (Nationaal Overlegorgaan Sociale Werk voorziening) aan gezwengelde discussie. Het doel is versnip pering te voorkomen door in tensieve samenwerking. De afdeling WNS heeft een aparte ruimte van waaruit de coördinator Sociale Vernieu wing gestart is met de opbouw van een netwerk van contacten met het Arbeidsbureau, het CBB (Centrum Beroepsoriën- tatie en -oefening), Regio- Werk, het Jeugdwerkgarantie- plan, het RIGG (Regionale In stelling voor Geestelijk Ge zondheidszorg) en het GMD (Gemeenschappelijk Medische Dienst) Het CBB is inmiddels bij de WNS met een cursus de tailhandel begonnen, omdat in het midden- en kleinbedrijf behoefte is aan vakbekwame medewerkers. Een ander initiatief van het RWA dat nauw verwant is met de doelstelling van het WNS is 'Job-coaching'. Daarm worden verstandelijk gehandicapten begeleid, terwijl werkgevers geleerd wordt hoe om te gaan met deze mensen De provincie Utrecht financiert deze acti viteit. Daarnaast is er nog een zoge naamde 'werkcursus', waarin mensen met een psychiatrisch verleden de gelegenheid krij gen werkervaring op te doen en stageplaatsen te verwerven. Een vierde initiatief in het ka der van de WNS is het vinden van een geschikte detache- nngsplek voor mensen die dreigen tussen de wal en het schip te raken. Doorstroming Het RWA streeft er naar voor medewerkers werk te vinden in het 'normale' bedrijfsleven. Vorige jaar waren dit er slechts zeven. Volgens de RWA wordt het 'doorstromen' steeds moei lijker. Vooral door de hardere opstelling van het bedrijfsle ven, dat steeds meer werk maakt van het terugdringen van het ziekteverzuim Het RWA probeert door middel van externe plaatsingen (bij De Schothorst) en via 'enclaves' de integratie te bevorderen. 'Op die manier kunnen meer werknemers tegen lagere kos ten een dienstverband krijgen met een veelal hogere op brengst'. Volgens de RWA zijn de werknemers er zelf zeer en thousiast over. Bij een enclave is er sprake van een groepsge wijze externe plaatsing. In dit geval bij een vijftal 'reguliere' bedrijven, onder andere bij Hewlett Packard Het RWA verwachi _.i de toekomst meer dere enclaves te kunnen op zetten Ondanks de sombere voor uitzichten ziet het RWA de toe komst met vertrouwen tege moet. Het bedrijf heeft een aar dige reserve opgebouwd; zo'n twee miljoen gulden voorna melijk opgebouwd uit de bij dragen van de deelnemende gemeenten. De gemeenten be sloten vorig jaar echter wel de bijdrage te verlagen van 800 gulden naar 640 gulden per werknemer. De te verwachten tekorten kunnen daar voorlo pig mee worden opgevangen Volgens de RWA moet er, nu de financiële middelen steeds krapper worden, 'een steeds groter beroep worden gedaan op ieders bijdrage ten behoeve van een zo lang mogelijk hand haven van de kwaliteit van ons bedrijf' Het RWA doet een be roep op haar werknemers te volharden in deze moeilijker wordende tijden Frits Schoenmaker LEUSDEN - Een groot aantal Leusdense kunstenaars houdt deze week een expositie in De Buytenplaets, het voormalige huize Hohorst aan de Heiligen- bergerweg De expositie wordt donderdag geopend en is daar na dagelijks te bezichtigen van 11 00 uur tot 17 00 uur De toe gang is gratis. Voor meer infor matie kunnen belangstellen den contact opnemen met Fen ny Hardebol. telefoon. 751755 LEUSDEN - De Kleding Inza meling Charitatieve Instellin gen (KICI) zal op dinsdag 25 mei in Leusden een inzame lingsactie houden voor pro jecten in Roemenië, Indonesië en Lesotho Leusdenaren kun nen de actie steunen door die dag voor 9.00 uur een zak met kleding, schoeisel of bedde- goed buiten te zetten Ook gor dijnen zijn welkom Met opbrengst van deze actie wordt aan drie stichtingen toe vertrouwd- De Stichting Ne- derland-Roemenië' die hulp geeft aan projecten zoals kin- der- en bejaarden tehuizen. De stichting 'Hulp aan Landge noten in Indonesië'. Deze stichting komt families in In donesië die tussen wal en schip zijn geraakt en geen Neder lands paspoort meer bezitten te hulp met een maandelijkse gift. De stichting 'Lesotho-Ne- derland' houdt zich bezig met kleinschalige projecten in dit koninkrijk ter ontwikkeling van de landbouw, de veeteelt, van onderwijs en van de volks gezondheid. LEUSDEN - In het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg 100 houdt de Solidariteitswinkel op donderdag 27 mei om 20.30 uur haar jaarvergadering. De vergadering zal in het teken staan van de campagne 'Open voor Afrika'. Ank Smit, éen van de drie wereldwinkeliers die in fe bruari in het kader van deze campagne naar Tanzania zijn geweest, komt op de jaarverga dering vertellen over haar reis. Zij zal het voornamelijk heb ben over het dagelijkse leven van de verschillende Tanza- niaanse vrouwen; over hoe zij handel drijven en hoe zij leven met man en kinderen Daarbij zal zij dia's laten zien. Ook be steedt ze aandacht aan de pro- dukten die Tanzania voort brengt en die te koop zijn in de Wereldwinkel. LEUSDEN-In Leusden is sinds kort een praktijk voor Cesar-oefentherapie gevestigd, die zich voor namelijk toelegt op het behandelen van kinderen. Deze Cesartherapie houdt kort gezegd in om door middel van beweging en houding de klachten te laten verminderen, dan wel op te vangen en mee om te leren gaan. Tanja Verest behandelt kinde ren die door arts of schoolarts worden aange boden met een vermeende motorische achterstand. In haar praktijk in het Jeugdhonk'aan de Ha- merveldseweg 100 maakt zij gebruik van de zoge heten sensomotorische therapie. Sensomotorische thera pie is een koppeling van het bewegen motoriek en het gebruik van de zintuigen (sensoriek). Bij voorbeeld: om een bal te kunnen vangen moetje de bal kunnen zien. De sensomotorische ontwik keling is van belang voor de totale ontwikkeling van een kind. Als voor beelden uit haar praktijk noemt Tanja kinderen met een motorische ach terstand, kinderen met faalangst of hyperactieve kinderen. Bij kinderen die op school vaak alleen staan en niet meespelen kan de oorzaak liggen bij een niet eerder ontdekte motorische achterstand. Het is logisch te veron- Cesar-oefentherapeute Tanja Verest specaliseert zich in de behandeling van kinderen derstellen dat bij zo'n achterstand een kind zich ongelukkig voelt. Tanja: „Het is prachtig om te zien hoe een kind groeit na een aantal be handelingen: er ontstaat een zelfvertrouwen waar door het kind makkelij ker op iemand afstapt, waardoor ook de vriend jes komen. Als een kind binnenkomt merk ik dat het vaak bang is om iets te doen. Ik ga dan met de spelletjes en oefeningen iets onder het niveau zit ten, dat maakt het voor het patientje wat makke lijker, en langzamerhand bouw ik het op." Omdat de motoriek niet goed functioneert is de training erop gericht om bij het begin te beginnen, de eerste zes jaren, waar in een kind een enorme ontwikkeling doormaakt, worden aan de hand van spelletjes en oefeningen in feite herhaald Verest: Wanneer het vermoeden bestaat dat een kind een motorische achterstand heeft bekijk ik in een onderzoek met welke functies het kind problemen heeft. Ik let op de motorische ontwikke lingsfase, op het even wichtsgevoel, maar ook op de houding en ge drag skenmerken Het plan dat wordt opgesteld is dus individueel en be vat ook de mogelijkheden van het kind en zijn leef situatie, waarbij contact met de ouders natuurlijk heel belangrijk is. Voor het kind is de behande ling eerder leuk dan ver velend, touwtjespringen, balspelletjes en samen oefeningen doen is niet echt naar te noemen Tanja Verest studeerde in 1991 af als oefenthera peute Cesar en is momen teel bezig met de oplei ding tot kindertherapeut 'Iets'met kinderen doen lag ten grondslag aan deze beroepskeuze. „Als Cesar-therapeute ontmoet ik kinderen en de indivi duele vorm van werken spreekt mij erg aan. Op dit moment heb ik één dag in de week patientjes maar ik ben nog niet zo lang bezig, een jaarpas Voor zover ik weet ben ik de enige in Leusden die deze vorm van therapie toepast. Het logo van mijn praktijk laat aan duidelijkheid niets te wensen over, een kind wat met een beertje en een schooltas onder aan een trap staat, dus leren en spelen op weg naar de toekomst Kinderen brengen veel tijd door met televisie kij ken of zitten lang achter de computer. Daardoor ontstaan soms lichamelij ke klachten. Trouwens, ook kinderen die veel met lego spelen hebben een verkeerde houding en als dat maar lang genoeg duurt komen de klachten van zelf. Een kind met een motorische achter stand heeft een probleem maar met de grote klas sen worden deze proble men natuurlijk veel gro ter. In het huidige sys teem ligt de aandacht te veel bij het prestatiege richt werken, de geestelij ke ontwikkeling gaat soms sneller dan de fysie ke ontwikkeling toelaat. Dat leidt tot frustraties en dat geeft dan allerlei problemen Tegenwoordig beginnen ze al in groep twee, de kleutergroep, met schrijven Veel kinde ren zijn daar misschien wel aan toe maar voor sommigen is dat gewoon te hoog gegrepen. Ze wil len toch meedoen en ra ken nog meer gefrus treerd, enfin, het bekende verhaal. Ik werk samen met het instituut dat op basisscholen testen doet om probleemkinderen op te sporen op elk gebied, de onderwijs begeleidings dienst (OBD) en via hen krijg ik kinderen aange boden waarbij een achter stand wordt vermoed Na tuurlijk ontstaan proble men niet altijd door een motorische achterstand maar daarvoor is het on derzoek ingesteld .Je moet niets uitsluiten ui teraard. Tijdens een stage heb ik een jongen van negen behandeld die een pure hekel aan schrijven had, maar-die met een bal zeer vaardig bleek. Goed kij ken leverde het resultaat op dat hij links met de bal speelde maar met rechts zijn pen vast hield. Onbewust aangeleerd of afgekeken, het was met veel oefeningen in ieder geval oplosbaar. En dat is toch heerlijk." Voor informatie is Tanja Verest telefonisch te bereiken op nummer 953109 Annelies Heuvelink

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5