Veel belangstelling voor Kunst in het bos' mm Leusder Krant let weer in eiqen „Hinderwetvergunning ten onrechte afgegeven" Kat en muis I Woensdag 19 mei 1993 lal Pagina 7 Succesvol initiatief van Culturele Raad in Lockhorsterbos Meningen Koninginnedag-leed Organisator Wicky Nobels vervaardigt, gewapend met een hark, een 'magische cirkel' van beuke- De pyramides van Cheops, nagebouwd van boomtakken (foto: Jan Pit) lierwWad. (foto: Jan Pit) al tfl I LEUSDEN - De opkomst was R overweldigend. In totaal meer L dan tweehonderd mensen heb- P ben op de één of andere manier r deelgenomen aan het project j'Kunst in de natuur' van de FCulturele Raad, dat afgelopen weekeinde in het Lockhorster- I bos werd gehouden. Onder het |motto 'Meedoen, kijken en fo- Itograferen' werden de inwo ners van Leusden attent ge- laakt op het project. Voor lo gisch denkende mensen was alles toegestaan maar voor de tekerheid werd toch even ver meld dat alleen van het 'dode' materiaal gebruik gemaakt mocht worden. Het weghalen, jstapelen, vervormen en toevoe- gen van alles wat los lag was dus geoorloofd. De organisatie van het pro- :ct was in de vertrouwde han- Öen van Imy Baron en Wicky Nobels, zelf beeldend kunste naars en prominente leden van [de Culturele Raad Leusden. De laterdag begon met een druile- hge regen en een twijfelachtige topkomst maar daar hoefden de prganisatoren zich achteraf geen zorgen over hoeven ma- Jen, zondag omstreeks het sluitingsuur bleken tweehon derd mensen langs het start punt te zijn gekomen. De foto wedstrijd die aan dit evene ment was verbonden liep iets inder maar er zijn genoeg Boto's gemaakt om tijdens de •ulturade ten toon te stellen. I De paden op, dan maar. In perste instantie konden de nstwerken makkelijk over het hoofd worden gezien maar met een iets scherpere blik iets verder van de paden af bleek jong en oud toch behoorlijk be zig te zijn geweest. Met behulp van takken, bladeren en stenen is volop gewerkt, in het oog springend was zeker een vrou wenfiguur van zo'n tien keer de normale grootte maar de ka bouterhutjes, gemaakt van al lemaal kleine takjes verried ook enig talent. Mocht de regen en kou de mensen wat langer op bed heb ben gehouden, na het doorbre ken van de zon werd het toch nog behoorlijk druk. Niet dat hier van hinder enige sprake was aangezien de toegewezen ruimte ruim genoeg bleek. Het leuke van dit schitterende bos was wel het feit dat niet altijd duidelijk was of de natuur een loopje met je nam. Omgevallen bomen of afgestorven stronken zagen er soms zo mooi uit dat de inbreng van mensenhanden vermoed kon worden. Door deze actie kijk je wel anders tegen een bos aan en dat zal ook zeker de bedoeling van de initiatiefnemers geweest zijn. Gezeten op simpele tuinstoel tjes gaven Nobels en Baron graag hun visie op de afgelopen gebeurtenis. Imy Baron: ,,Wat hebben wij veel positieve reactie's gehad zeg, eerlijk, iedereen vond het echt heel leuk. Ons idee krijgt wellicht navolging in Gorin- chem, een inwoonster van die plaats was zo enthousiast en wil dit project in haar woon plaats gaan uitproberen." Wic ky Nobels: ,,Het is leuk om al Twijgen en ander bosafval op kunstzinnige wijze gerangschikt, (foto: Jan Pit) die reactie's in positieve stijl terug te krijgen, kijk maar eens om je heen, overal zijn mensen bezig. Veel mensen zijn komen kijken, het is best moeilijk om iets te bedenken maar de vol gende keer willen ook zij daad werkelijk wat maken." Offerplaatsen Verderop zijn twee meiden al geruime tijd druk in de weer met stapels bladeren, tijd voor een kleine inspectie. ,,Je kan toch niet zien wat het is; stom hè?", kraken de twee kunste naars alvast hun eigen werk af Het onstane doolhof laat ech ter aan duidelijkheid niets te wensen over. Opgelucht kijken de makers, Janneke en Judith, op. Bovenop een heuvel liggen twee verse, enorme afdrukken van berenpoten en vanaf die plek is gelijk een goed over zicht op meer kunst mogelijk. Navraag levert de ontknoping op bij een wat onduidelijk werkstuk, een heidense offer plaats. Dan toch maar verder kijken naar de gewonere on derwerpen: een takkenschilde- rij, een hut waarbij de verlei ding groot is om even in te kruipen, een van stenen kunstig gestapelde driehoek, de zon, een blad, waar halen de mensen het vandaan In ieder geval heel bijzonder en het geeft inspiratie voor nog een rondje. Imy en Wicky vertellen over de fotowedstrijd: ,,De foto's worden door een deskundige jury beoordeeld. Freek Withof, Jan Wingender, Jim Mak, Jan Verhoef (van Foto Verhoef) en Jacco van der Kuilen (van Foto Muns) zullen zich buigen over de opnamen, die met in bruikleen gegeven wegwerp- toestellen zijn gemaakt. „Dat was een meevallertje; via Freek konden we dertig van die toestellen aan de deelne mers ter beschikking stellen. Ze zijn niet allemaal gebruikt, daarvoor was de belangstelling enigszins aan de magere kant, maar het werkte wel goed. Het vergt wel een accurate admini stratie anders zou de verkeerde een prijs kunnen krijgen. Deel nemers werden verzocht om precies te vermelden wie ze zijn, waar ze wonen en waar van een foto is gemaakt." Twee scholen in Leusden hebben gehoor gegeven aan de oproep: De Montessori-school 't Ronde en De Vallei. In bijzijn van ouders hebben de leerlin gen heel wat foto's genomen, al dan niet door zelf eerst het on derwerp te hebben gecreëerd. De uitslag van deze wedstrijd wordt tijdens de Culturade duidelijk, maar eventuele win naars zullen van te voren van dit heugelijke feit op de hoogte worden gebracht. Wicky. „We hebben volop geadverteerd en in de Leusder Krant heeft een groot artikel gestaan maar dat zoveel men sen zijn afgekomen op dit pro ject is voor ons toch een verras sing. Het vraagt natuurlijk wel om een vervolg. Wat ons be treft is dat een prima idee. Toen de Culturele Raad mede werkers vroeg was dat voor ons geen punt ter discussie. Wij zijn zo op elkaar ingespeeld en zitten op dezelfde golflengte en dat werkt prima. De aangebo den lunch, broodjes, koffie en limonade, werd door andere le den van de Culturele Raad ver zorgt maar verder hebben wij het met z'n tweeen gedaan en dat vinden we dus heerlijk." De sigarettenlucht die bij aanvang penetrant in het bos hing is eindelijk weggetrokken en het ruikt weer naar 'bos' tegen de tijd dat het werken in de natuur is afgerond. Een vol daan gevoel kan niet worden ontkent. Annelies Heuvelink De heer Veldhuizen uit Leus- den-Zuid heeft zich tijdens de viering van Koninginnedag geërgerd aan een aantal plaatsgenoten die meenden te moeten klagen over geluids overlast. Eén keer per jaar moet zoiets toch kunnen, vraagt de briefschrijver zich af. Leusden-Zuid heeft een zeer mooie Koninginnedag achter de rug. Het mooiste weer van de wereld, de goede organisatie en de vele jongeren hebben flink meegeolpen om het een goed oranjefeest te laten zijn Dus hier bij Henkjan Abber- ding en vrienden niets dan lof. Maar mijn en menig zuide naars grootste ergenis. Drie honderd en vier en zestig dagen per jaar is Leusden-Zuid het meest saaie plaatsje van Ne derland. Maar soms. twee keer per jaar is er feest dat tot in de puntjes is geregeld met alia mogelijke vergunningenvoor muziek, afzetten van de weg en opzetten van attracties om elk mogelijk gezeur te voorkomen. Maar elke feestdag hier komt er een vreemd soort slag men sen tot leven En zoals zoveel mensen die een bijzondere vi sie op het leven hebben, zijn deze mensen zich ook gaan groeperen Zoals de volgelin gen van David Koresh in Waco, zo zijn deze mensen in Leus- den-Zuid gaan wonen. Zij heb ben geen leider en zij komen niet openlijk voor hun mening uit. Maar wat zij wel in volle overtuiging doen, is er voor te zorgen dat mensen een niet al te vrolijke kijk op het leven krijgen. Deze groep mensen wordt in de volksmond 'be roepskankeraars' genoemd. Waarscvhijnlijk heet de groep anders maar dat kun je niet vragen want zij ontkennen al tijd dat ze er bij horen. (Deed Judas dat eigenlijk ook niet?) Een tijdje na het verloop van de eerste vergunning betref fend het afzetten van de straat, is de politie er al. niet alles is opgeruimd en daar zijn klach ten over De hekjes moeten weg Dat gebeurt dan ook met een Er zijn echter op dat mo ment nog wat activiteiten be zig Een uur later weer de poli tie. Er is vergunning tot 23 00 uur voor muziek op straat. Er zitten op het plein mensen te praten en te lachen. Toch is de klacht geluidsoverlast. Als de band eenmaal begint te spelen alweer en weer komt de politie. De band speelt tot 22.30 uur De politie laat zich nog drie ker zien maar doet niets vanwege de vergunning. Maar door de vele telefoontjes moeten ze wel langs komen Dus lieve bellers: het is maar één keer Koninginnedag en de politie heeft nog zoveel belang rijke dingen te doen Ga vol gend jaar nou eens gezellig naar Amsterdam of ga de hele dag nou eens op je eigen fouten letten of. en is dat niet de be doeling, doe gewoon mee met het plezier. Dan is het gewoon leuk. Dan hoeft u de ptt en de politie niet lastig te vallen met deze onzin. Beste Leusdenaren, denk niet dat dit nou allen dit jaar is. Een feit op zich. Nee, dit komt alke Koninginnedag en feest dag terug. En zij die nu zeuren, zijn ook degene die gaan zeu ren als Henk-Jan Abbering vrienden geeen zin meer heb ben om nog eens een leuke dag in Leusden-Zuid te organise ren. J. Veldhuizen DEN HAAG - De vergunning die de gemeente Leusden aan een veehouder op de Ooievaar- horsterweg heeft verleend, lijkt onterecht. Dat schrijft al thans een deskundige van VROM, het ministerie van mi lieubeheer, in een advies aan de Raad van State. De vergunning die veehou der De Bie heeft aangevraagd, is door de gemeente in augus tus 1991 verleend. Een regio naal inspecteur van de volks gezondheid voor de hygiëne van het milieu in Utrecht, vindt de vergunning echter niet terecht. Het gevaar voor verzuring van het achterlig gende landgoed Den Treek- Henschoten. wordt volgens de mspecteur door de bedrijfsuit- breiding vergroot. De uitbreiding van de vee houderij van De Bie is door de gemeente toegestaan omdat het even verder gelegen bedrijf van veehouder Donselaar, aan de Treekerweg, gaat luiten. Volgens de gemeente vermin dert door het verdiwjnen van Donselaar de ammoniakuit- stoot in het gebied en kan De Bie daardoor iets uitbreiden Het belangrijkste bezwaar van de inspecteur hiertegen is echter dat de gemeente een verkeerde optelsom maakt. Volgens de inspecteur is de to tale uitstoot als de twee bedrij ven bij elkaar zijn 'samenge voegd' groter dan in de tijd dat er twee bedrijven waren. De gemeente gaat daarmee vol gens de insapoecteurt lijnrecht in tegen het eigen beleid om de ammoniakuitstoot te vermin deren. Veehouder De Bie voert als argument voor de uitbreiding van zijn bedrijf aan dat hij met een grotere omzet milieuvrien delijke investeringenn kan doen. De Raad van State doet over enkele maanmden uit spraak I Zo langzamerhand moeten Jfre de voorzomer van 1993 in [de categorie opmerkelijk on derbrengen. April was extreem farm in deze eeuw en mei •oit ook regelmatig met [hermische verwennerij. Op jommige plaatsen zijn al vijf lomerse dagen gescoord in ?ze bloeimaand. Het is te ho- i dat de zomer met te vroeg pt kruit verschiet. Na een jprte inzinking, draait de farmteproduktie sinds maan- Pgweer op volle toeren. Even »or het middaguur wees de Jermometer op diverse plaat- 1 al ruim 20 graden aan en s was er weer een warme dag nnen. Ermelo noteerde zelfs M graden, voluit zomers. Het [erstel komt op conto van een lagedrukgebied, dat tijdens pt weekeinde in de steigers |erd gezet boven Duitsland en rvolgens op reis ging naar falen Daarentegen was er in k wateren rond Ierland een Jgedrukgebied actief en dat steem fungeerde als trek- paard van een zuidelijke tot zuidoostelijke stroming, waar mee het transport van warme lucht weer op gang werd ge bracht. Met een pittige wind tussen zuid en oost werd nage noeg geen bewolking aange voerd, hooguit kwam er wat dunne sluierbewolking voor In de afgelopen nacht bleef het warm in de regio, met tempe raturen tussen 13 en 15 graden. Zoals het er nu naar uitziet zal de zomerse .inslag ook morgen nog wel kunnen standhouden, maar de opbouw van de atmo sfeer wordt geleidelijk wel een stuk onstabieler. Dat verhoogt de kans op een regen of on weersbui in de namiddag of avond. De temperatuur zal iets boven de 20 graden uitkomen. Op donderdag, de Hemel vaartsdag, gaat de weersitua- tie geleidelijk veranderen. waarbij de prognoses aan on zekerheid onderhevig zijn aan gezien de diverse modellen niet helemaal in lijn zijn Volgens Offenbach komt een storing dichtbij ons in de buurt en dringt aan het aardoppervlak koelere lucht op. In de boven lucht kan de warmte zich wat langer handhaven, zodat buien kunnen ontstaan. Daarbij lijkt de paraplu op donderdag geen overbodige luxe te zijn tijdens uitstapjes op die dag. In het algemeen neigt het kwik tijde lijk iets te dalen in de tweede weekhelft. En zo blijft het een spelletje tussen warme lucht, voortdurend aanwezig boven het Continent en veel koelere lucht die het heeft gemunt op de meest westelijke delen van Europa Daarbij fungeert de warme lucht als een kat. de koelere als de muis Zolang die verhouding in stand blijft, zit het met de zomer wel snor Droog is het nog altijd in het noorden, met op Eelde slechts 1 mm regen sinds 23 april Eén van onze zonnigste planten in de meimaand is het fluitekruid. Het is de eerste en op het moment de enige van de grote scherm- bloemfamilie die in bloei staat en daarom niet met anderen te verwarren. De wetenschappelijke soort naam 'sylvestris' betekent bosbewonend, want fluite kruid is oorspronkelijk een bewoner van vochtige bos sen maar voelt zich in de grazige wegbermen, al dan niet overschaduwd door bomen en struiken, best op z'n plaats De verticale, begroefde stengels zijn van onderen behaard, van boven kaal en bereiken een hoogte van 60 tot 150 cm. De bladeren zijn fijn gedeeld in getande slippen. Ook is de plant direct herkenbaar aan de kruidi ge geur. Nadat de gehele winter lang de geveerde bladeren de grond hebben bedekt, schiet in het voor jaar de stevige stengel om hoog, om zich in acht- tot vijftienstralige scherm- bloemen te vertakken. Die bloemen zijn bundeltjes van heel kleine bloempjes die een scherm vormen; schermbloemen dus. Ver schillende vliegensoorten, vooral de pikzwarte rouw- vliegen, komen op de krui dige geur af. Men ziet ze dan ook vaak over de schermen wandelen om van het gemakkelijk be reikbare voedsel te genie ten. Er zijn weinig planten die zoveel verschillende volksnamen hebben als het fluitekruid De meeste na men zijn wel overeenkom stig zoals fluitelof, toeters, toeterlof, fluiters, pieper lof, piepers, pijpkruid en nog veel meer. Deze namen slaan allen op het gebruik dat de jeugd vroeger van de holle stengels maakte; men sneed er fluitjes van. Er werd een stuk van de hoofdstengel afgesneden, waarbij gezorgd werd dat in dat gedeelte een tussen- schot, een zogenaamde knoop zat. De eenvoudig ste manier was om op de stengel te blazen als bij een panfluit. Iets ingewikkel der was het maken van een fluitje door in het tussen- schot een spleetje te maken en achter de knoop een driehoekig gat te snijden zoals bij de blokfluit. Ook werd de plant, voor al in onze streken, wel kik- kerbloemen genoemd om dat de kikkers zich graag onder de koele, vochtige loofmassa ophouden. De naam koegroente spreekt voor zich. In het voorjaar, wanneer deze plant reeds vroeg blad maakt, kan het uitstekend als veevoer die nen, de naam schapenker- vel duidt er eveneens op dat het als veevoeder werd gebruikt. Waar de naam hollandse kant vandaan komt zien we als ze in volle bloei staan. Dan is het alsof de wegen met kant zijn afge zet. Opvallend is dat de plant in de volksgenees kunst geen grote rol heeft gespeeld. We vinden alleen vermeld dat een aftreksel van zaden werd gebruikt bij chronisch eczeem. G. van Leeuwen chritteli|^e reacties Asscna«-e92______ 1 i fiusden.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7