Klimrakker vecht voor behoud zelfstandigheid Vierde Modelvliegrekreade: vliegen op hemels niveau Leusder Krant Winkelactie voor Joegoslavië üsl Subsidie CML Tienjarige basisschool viert uitgebreid feest 'Hé, buurman waar ga je nu weer met je speelgoed heen' Vrouwenraad presenteert resultaten enquête Behoefte aan vacaturebank vrijwilligers aangetoond Woensdag 19 mei 1993 PaginajP°e LEUSDEN - Basisschool 'De Klimrakker' vierde afgelopen week haar tweede lustrum. Met het hijsen van de vlag werd het startsein gegeven voor de festiviteiten. Deze taak werd uitgevoerd door de leerling die indertijd de opening van deze school op dezelfde wijze had verricht. Hiermee werd de offi ciële opening verricht voor het feest dat een hele week inbe- slag zou nemen. 'De Klimrak ker' bestaat tien jaar en dat hebben de leerlingen, ouders en belangstellenden geweten. Een bomvol programma, toe- gespits op alle kinderen van groep één tot en met groep acht. Natuurlijk kwamen ook de oudleerlingen vanaf 1989 aan de beurt. Als afsluiting werd een disco georganiseerd waar voor zij een uitnodiging hadden ontvangen. De feestcommissie is offi cieel samengesteld uit drie mensen, maar de uitvoering werd door zo'n dertig ouders op zich genomen. José Huurde- man en Verony Duinsbergen, beide ouder en directeur Rob Delen stelden het programma samen en blikken terug op de feestweek maar kijken ook naar de toekomst van een school in deze moeilijke tijden. Delen: ,,Het is vrijdag behoor lijk laat geworden maar we konden dan wel terug kijken op een uitermate geslaagde week. De voorbereidingen be gonnen al lang geleden. Blade rend door het archief ontdek ten we dat in mei de school in zijn huidige vorm tien jaar bleek te bestaan. Tijd voor een feestje dus. Maar om dat nou in één dag af te doen leek ons te weinig, voor de kinderen maar zeker ook voor de publiciteit. Het geeft weer extra bekend heid aan de school en daar moet je gebruik van maken Maandagavond stond de ope ning gepland om half zeven met het hijsen van de vlag Al les zag er schitterend uit, het hele schoolplein was versierd, geen plekje was onbenut gela ten. Enfin, om zes uur barstte dus het onweer los en maakte zelfs een start onmogelijk." De school beschikt over twee grote binnenplaatsen en daar ging het feest alsnog van start. Het speciaal voor deze gele genheid gecomponeerde schoollied werd op de bezoe kers losgelaten. Het loslaten van de ballonnen mislukte enigszins. Hadden de feestgangers door het onweer overlast om buiten bezig te zijn, door de hitte wa ren de ballonnen inmiddels zo ver leeggelopen dat er van op stijgen geen sprake meer kon zijn. Jose: ,,In allerijl hebben we naamkaartjes verwijderd waardoor de ballonnen toch nog de lucht in gingen, zij het zonder kaartjes. We wilden echter niet de kinderen de prij zen ontzeggen die door de plaatselijke middenstand ter beschikking zijn gesteld. Een meneer, opa van twee kinde ren, stelde spontaan vijfen twintig gulden beschikbaar. Nieuwe ballonnen, ditmaal met de kaartjes eraan beves tigd, zijn vrijdag alsnog in de herkansing gegaan." Fanfare De fanfare zette er gelijk goed de vaart in en binnen vij- tien minuten liep iedereen mee met de polonaise. De play- backshow was ook een groot succes, leerlingen en leraren hadden zich behoorlijk uitge sloofd. Voor iedereen was er een leuke button. De deelne mers mochten op het podium hun prijs in ontvangst komen nemen maar toen werd het in de zaal wel heel erg stil; de helft van de aanwezigen had aan de play-back wedstrijd deelgenomen Op het program ma stonden nog leuke zaken als speurtocht en vossenjacht, een spelletjescicuit waarbij de kin deren om de vijftien minuten van onderdeel moesten veran deren en een pannekoeken- feest. Alle leerlingen mochten tussen de middag over blijven en kregen de door diverse ou ders gebakken pannekoeken geserveerd. Rob Delen: ,,Als afsluiting stond de disco gepland, die werd verzorgd door een oud leerling. Daar zijn wij gewoon te oud voor, house-muziek en dan die lampen. Het leek wel of alles zich m slowmotion af speelde. Maar de kinderen vonden het prachtig en daar ging het natuurlijk om. Op drie na, met afzegging, zijn alle oudleerlingen geweest. We hebben bewust gekozen om niet verder terug te gaan met uitnodigen dan 1989, anders is het leeftijdsverschil te groot. De jongens en meiden van groep acht mochten ook mee doen en dan moet je daar wel rekening mee houden. Wat de leerkrachten betreft hebben we het op het huidige team ge houden anders krijg je teveel mensen die niemand meer kent." Vroeger was de school een heel stuk groter, acht volle klassen en negen leerkrachten. Tegenwoordig is de formatie wel enigszins anders samenge steld. Het team bestaat nu uit zes mensen die samen vier plaatsen opvullen. Een oud leerkracht geeft Engelse les en er is een vakleerkracht die mu zieklessen geeft. José: ..Hoewel we nu voor het tweede jaar onder het toe gestane aantal leerlingen zit ten is de prognose voor het schooljaar 1994/1995 goed. De dreigende fusie met de basis school 'Kinderland' gaf het personeel en de ouders de Kinderen van de feestvierende basisschool De Klimrakker ver maken schoolgenoten met een optreden tijdens de play-back- show. rondleiden Er zijn tot nu toe twee inloopuren geweest en daar kwamen gemiddeld vijf paar ouders op af, geen gek re sultaat toch?" In Leusden zijn drie katho lieke scholen, waarvan 'De Klimrakker'er één van is Van uit een katholieke achtergrond wordt les gegeven, echter zon der Rooms te zijn, aldus de di recteur Rob. ,,De school is voor ieder een toegankelijk maar we be steden uiteraard aandacht aan de Katholieken feestdagen en een keer in de week volgen de kinderen catechismus lessen. Een tijd terug was er een Maro- kaans meisje op school en dat geeft natuurlijk een prima ge legenheid om een andere ge loofsovertuiging te belichten. Wat voor veel ouders een reden nini geeft om hun kind hier plaatsen is het gehanteerd! schoolsysteem. We gebruiketj- hier het zogeheten blokure: r°t systeem De kinderen leren deze wijze zelfstandig werken op tijden die ze zei- kunnen bepalen en dat is ee: goede voorbereiding als ze la ter op de middelbare scho: huiswerk moeten maken." 1 Het blijft een kwestie vat tellen, elk jaar is de grote vraa; of er genoeg leerlingen zijn. Di school knokt er hard voor wac: zoals ze zelf zeggen: onz* school is absoluut de moeilt waard om voor te vechten Au nemijn, 14 maanden oud aanwezig tijdens dit gesprek denkt er het hare van en lack voortdurend. Zij is al inge schreven dus niemand kat haar wat maken. kracht om zich te mobiliseren. Heel spontaan melden ouders zich om actie te ondernemen. We hebben niets tegen 'Kin derland', maar we blijven lie ver zelfstandig. Er is een PR- commissie in het leven geroe pen om te kijken wat we kon den doen om de school onder de aandacht te brengen. Kleine dingen zoals de naam van de school zichtbaar te maken voor langsrijdend verkeer, maar ook het opzett en van de zoge heten inloopuren zijn onder meer punten die de PR-com- missie heeft opgezet. Deze ïn- loopuren zijn op vastgestelde dagen waarop belangstellen den door ouders wegwijs wor den gemaakt op de school. Hiermee hopen we de drempel wat te verlagen zodat ouders makkelijker binnen komen. Een ongedwongen sfeer werkt beter voor een gesprek, dus ou ders die ouders inlichten en LEUSDEN - Het organisatie adviesbureau Meijer, dat re centelijk voor bijna 20.000,- gulden een enquête hield naar de behoefte aan een vrijwilli- gers-vacaturebank in Leus den, maakte maandag de re sultaten bekend. Het onder zoek had de bedoeling zowel de behoefte aan vrijwilligers als de belangstelling voor vrijwil ligerswerk te peilen. Zoals ver wacht werd oversteeg de be hoefte de belangstelling. De organisaties meldden 256 va catures. Ruim 80 mensen vul den in eventueel vrijwilligers werk te willen gaan doen, 361 mensen gaven aan al actief te zijn als vrijwilliger. 35 daarvan willen nog wat meer te willen gaan doen terwijl 40 het even tueel zouden willen overwe gen. Daarmee denkt het onder zoeksbureau genoeg basis te hebben gevonden om vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen door een vrijwilli- gers-vacaturebank. Het onderzoek werd gehou den op initiatief van de Vrou wenraad. Deze kreeg 25 000,- uit de pot van de So ciale Vernieuwing dankzij het geopperde idee om een vnjwil- ligers-vacaturebank te begin nen. Een bijna 20.000,- kos tend onderzoek moest de haal baarheid van deze instelling aantonen. De rest zou voor de realisering van het idee ge bruikt moeten worden Bureau Meijer komt in de aanbevelin gen uit op een investering in hard/software van 6.590,- een salarispost voor minstens één vaste medewerker (wan neer daarvoor geen vrijwilliger gekozen wordt) van tussen de 15.000,- en 25.000,- per jaar en huisvestingskosten van ƒ5.000,- tot 10.000,-. Zodat voor realisenng uiteindelijk een veelvoud van het resteren de bedrag nodig zal zijn Tussen 8 en 12 maart bezorg de de PTT 10.000 enveloppen huis aan huis, elk met drie en quête-formulieren. In te vullen door alle bewoners van 18 jaar en ouder. Circa 800 brieven bussen voorzien van de sticker waarmee ongevraagd druk werk ongewenst blijkt, werden gepasseerd. Deze bewoners kregen een kans via de infor matiestand op 't Erf. Het on derzoeksbureau gaat er vanuit dat alle circa 27.500 inwoners van Leusden bereikt zijn. Al leen zij die vrijwilligerswerk verrichten dan wel willen ver richten werden gevraagd de in gevulde lijsten op te sturen. In het totaal zijn 443 enquête formulieren retour ontvangen; 361 formulieren van bewoners die al vrijwilligerswerk doen, 82 formulieren van mensen die bereid zijn dit te gaan doen Het onderzoeksbureau com penseert de geringe opbrengst met de waarde van de inventa risatie .aangezien het aantal actieve vrijwilligers tot nu toe een onbekend gegeven was." De al werkzame vrijwilligers blijken gemiddeld bij 1,5 non profit instellingen actief te zijn Zij vertegenwoordigen ongeveer 560 vrijwilligersta- ken van de door de organisaties ongeveer 3.000 opgegeven me dewerkers. Op basis hiervan schat Meijer dat in Leusden zo'n vier tot 5.000 activiteiten door vrijwilligers uitgevoerd worden. Wat betekent onge veer 1 op de 5 inwoners van 18 jaar en ouder, is 20%. „Voor het overige is een verdere ana lyse van de response van het onderzoek eigenlijk minder relevant en is het belangrijker in welke mate het onderzoek zicht geeft op mogelijke kandi daten voor vrijwilligerswerk die opgenomen zouden kunnen worden in een eventuele Vrij willigers Vacature bank", al dus één zin uit het rapport. Vacaturebank Bijna 100 van de 330 aange schreven organisaties hebben gereageerd. ,,Een redelijke res pons", volgens het onderzoek bureau. De Unie van Vrijwilli gers leverde te laat in zodat de computer-uitslag een beetje vertekend is De organisatie schat dat 86% van de Leusdense non profit organisaties van een vrijwilligers vacaturebank ge bruik zal gaan maken. Zij den ken in het totaal 3.080 vrijwil ligers nodig te hebben. De meeste vraag komt van de sportverenigingen (28%). de patiënten- (11%) en ouderen zorg (14%). Terwijl de catego rie overige met 21% niet is uit gesplitst. Meer darvde helft van de organisaties geeft aan soms problemen te hebben met het werven van vrijwilligers. Slechts 18% beschikt over 'ei gen' mensen genoeg. De groot se moeite hebben de vluchte lingenhulp en de natuur- en milieuorganisaties. 47 van de organisaties die heb ben gereageerd denken van een vacaturebank gebruik te wil len maken, 22 organisaties moeten daar eerst meer over i01 lil weten, willen ze een besluit ik men. Maar weinig jongeren gave dig zich op voor vrijwilligerswen He slechts 7% is ongeveer 30 C grootste groep bestaat vrouwen (74%). Waarvan meeste tussen de dertig vijftig, terwijl mannen actiën worden in het vrijwilhgei#ai werk nadat ze de zestig gepi dei seerd zijn. Dan zijn ze zelfs U rijker dan de vrouwen I Je< vrouwen vooral bij de vro: new wenverenigingen (vrouw-zij hio is voorwaarde om actief te id: die gen zijn bij deze clubs) e dei maatschappelijk werk, mannen zitten vooral in h stuursfuncties en religie. Vro; lor wen collecteren vaker mannen, jonge vrouw3 werken op scholen, oude tel: vrouwen werken vooral bij too deren De meeste 74% vani huidige vrijwilligers will- toe geen extra taken op zich b vic men De 35 die aangaven n: ooi wat meer te willen doen en^ra 40 die dit eventueel will* overwegen worden dankbé bij het potentieel geteld De ai mannen en 66 vrouwen zijn' 1I< bijna iedere bladzijde van b ten rapport terug te vinden. In de conclusies stelt het d ganiatiebureau te verwacht: ?o; dat het aangeboden brede s la, voor iedere vrijwilligere geschikte vacature biedt, hebben ook de indruk gen dat het gevraagde aan1 iet inzetbare uren en tijdstipp afgestemd kan worden op b en aanbod. „Ons inziens is dit^"' voldoende basis om een Vit willigere Vacature Bank op zetten." Marianne de Val k' de LEUSDEN - Bredere maat schappelijke acceptatie.' Met dat doel zal volgens Leusde- naar Edward Stots, bestuurs lid van de modelvliegclub Gooi en Eemland (G&E) in Zeewol- de, op Hemelvaartsdag op het modelvliegterrein aan de Gooimeerdijk voor die regio de vierde Modelvliegrekreade worden gehouden. Hemel vaartsdag heeft door de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart (KNVvL) zo zijn eigen invulling gekre gen. Voor de vierde maal in successie is deze dag uitgeroe pen tot Nationale Modclvlie- grekreade-dag. Massaal zullen dan de leden van modelvlieg club G&E met hun vliegtuigen het luchtruim kiezen. De KNVvL is de overkoepe lende bond voor luchtsporten in Nederland en kent enkele honderden aangesloten vereni gingen Op de tientallen mo delvliegvelden, verspreid over het hele land, zal het die dag gebeuren: Beoefenaars van de modelvliegerij zullen dan voor de ogen van het publiek hun toestellen startklaar maken en de lucht in sturen. Een open dag voor iedereen die belangstelling heeft. En dat is volgens Edward Stots, een van de organisatoren van deze dag, dan ook hard nodig: „Veel mensen nemen onze sport niet echt serieus Ze vmden een mo delvliegtuig maar een stukje speelgoed. Maar er komt veel meer bij kijken. Dat willen we op Hemelvaartsdag laten zien: Wat het modelvliegen precies inhoud en wat er voor de men sen die deze sport willen beoe fenen allemaal bij komt kij ken." En dat is heel wat vol gens Edward. Onwetendheid Voordat er ook maar naar een vliegtuig kan worden geke ken, zal het apparaat eerst in elkaar gezet moeten worden en dat is, naast het vliegen ermee, al een kunst op zich. Stots „Je kunt voor een modelvliegtuig een bouwdoos kopen. Daarin zitten al gauw meer dan 100 verschillende onderdelen die je moet bewerken volgens de wetten van de aërodynamica. Ook moet je kijken naar de ba lans van je vliegtuig en tot slot krijg je te maken met de elek tronica: het radiografische systeem." „En dan moet je nog maar afwachten of het maaksel de lucht in wil." Natuurlijk moet het vliegen eerst geleerd worden Daarvoor zijn er in structeurs Na zo'n 15 tot 20 lessen is het voor echt geïnte resseerden mogelijk om op ei gen houdje het vliegtuig de lucht in te zenden. Edward Stots: „Als je dat weet is het soms niet zo leuk als je buren zeggen wanneer je in je auto stapt om te gaan vliegen, 'Hé, wat ga je nu weer met je speel goed doen?', maar ja, de men sen weten er gewoon niet veel van af." In het Madurodam van de luchtschepen zijn net als bij hun grotere broers op Schiphol alle soorten vliegtuigen te vin den. Helikopters en zelfs para chutes zijn geen zeldzaamheid Grofweg kan er een onder scheid worden gemaakt tussen zweefvliegtuigen en gemotori seerde vliegtuigen Voor deze categorieën zijn van regionaal tot op wereldni veau wedstrijden. Voor de zwevers gaat het er dan om zo lang mogelijk in de lucht te blijven. Met de gemotoriseerde modellen moeten bepaalde fi guren in de lucht worden ge vlogen die door een jury beoor- deld worden. Veiligheid Op 20 mei zijn er echter geen wedstrijden maar een demon stratie, hoewel die volgens Stots niet mipder spectaculair zijn. „Ik kan voorspellen dat er wel een of twee vliegtuigen neerstorten. Ook al zijn de vliegers getraind, je hoeft maar een storing in de zender te heb ben en het is bekeken. En dat is voor het oog van zo'n 500-kop- pig publiek voor de vlieger geen pretje. Maar dat hoort er nu eenmaal ook bij." Ondanks het neerstortings gevaar van de modelvliegtui gen is er, in tegenstelling tot vliegdemonstraties met de grotere broers, geen gevaar voor het publiek „we hebben het veld zo ingericht dat de toe schouwers achter de vliegers komen te staan. Daarbij is het een vaste regel dat er voor de bestuurders uit wordt gevlo gen." Dat is geen overbodige luxe als je je bedenkt dat ook voor de leken die een kijkje ko men nemen op de open dag het moglijk is om even met een vliegtuig te stunten. Boudewijn Drechsler LEUSDEN - Op 't Erf is maandagmiddag de winkelactie, opgezet door een comité van vrouwen in Leusden ten behoeve van verkrachte vrouwen in het voormalig Joegoslavië, van start gegaan. De actie duurt tot en met 21 mei Het doel is geld in te zamelen voor diverse vrouwenprojecten in ex- Joegoslavië. Evelien Blom, gemeenteraadslid en tevens voorzitter van de Vrouwenraad Leusden, gaf het startsein voor de actie. Van 17 tot en met 21 mei zullen bij beide winkelcentra in Leusden actievoerders staan om het winkelend publiek dat een boodschappenkarretje terugbrengt te vragen de gulden die ze daarvoor terugkrijgen voor Joegoslavië af te staan. Het actiecomité voert de leus: f 27.000,- voor de mishan delde vrouwen in ex-Joegoslavië. Dat streefbedrag is afgeleid van de norm één gulden per inwoner van de gemeente Leusden. Volgens een woordvoerder van de actievoerders is de opbrengst van de eerste dagen nog niet geïnventariseerd. „Maar de geldbussen zaten maandagavond goed vol", verluidde het hoopvol in die kringen. Op woensdag 26 mei wordt de actie afgesloten met een bingo-avond in het Vrouwenontmoetings centrum. De aanvang daarvan is 20.00 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. Ook staat er nog een ballontocht op het programma, waarbij burgemeester Panis eregast zal zijn. Nadere bijzonderheden daaromtrent ontbreken nog. (foto. Hans Verhorst) EUSDEN - Het Comité Milieu zorg Leusden krijgt een een malige subsidie van 4.800,- als tegemoetkoming voor de inrichting van een lokaal in de voormalige basisschool De Wegwijzer. De commissie milieu, die woensdagavond over het voor stel sprak, had daartegen geen bezwaar. Alleen was een aan tal raadsleden niet erg gechar meerd van het feit dat het geld wordt geput uit het fonds voor sociale vernieuwing. „Dit heeft natuurlijk absoluut niets met sociale vernieuwing te ma ken", liet Dries Knoppien van de VVD wethouder Corri Ver duin weten. Ep Oostra (D66) suggereerde dat de subsidie voon de aanschaf van het meu bilair uit deze pot uitsluitend was gedaan om te voorkomen dat de aanvraag via het MAP zou moeten gaan lopen. „En dat zou veel langer hebben ge duurd", aldus Oostra. Wethou der Verduin ontkende met klem dat dat het geval zou zijn en bleef van mening dat het wel degelijk om een project voor sociale vernieuwing betrof. „Het begrip 'sociale vernieu wing' zal aan de basis steeds opnieuw gedefinieerd moeten worden Wat mij betreft is dit sociale vernieuwing", aldus de wethouder

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8