„We zijn in het verleden doorgestroomd en betalen daarvoor nu het gelag" „We doen wat we kunnen, maar hebben het tij niet mee" Leusder Krant Woonvormen voor ouderen let jaar van de senioren iVerhuizen naar )uderenwoning is een ïsychische drempel Echtpaar Jeths wil graag verhuizen, maar kan niet: Wethouder Verduin roeit met de riemen die ze heeft: Tasjesroof hensdag 19 mei 1993 38 Pagina 9 1993: XJSDEN - Het jaar 1993 is uitgeroepen tot het Jaar van de jderen. Nooit tevoren werden in Nederland zoveel mensen [10 oud. Nooit tevoren speelden ouderen in onze samenleving jo'n prominente rol in zowel mogelijkheden, de zrg, als de iblemen. De ontwikkelingen in leusden weerspiegelen deze veran- jringen in de maatschappij. Veel jonge mensen kwamen, lier tien, twintig, dertig jaar geleden wonen, aangetrokken ir de nieuwbouw. De kinderen van die generatie zijn nu •lal het huis uit en werd de VUT- of pensioengerechtigde •ftijd inmiddels bereikt. Anderen komen hier nu pas wo- jn omdat men centraal in Nederland, in een mooie rustige ver omgeving, de 'derde levensfase' wil doorbrengen. Hoe gaat Leusden met de ouderen om? Kun je in leusden oed wonen, van de wieg tot het graf? Wie is in Leusden voor eze leeftijdsgroep actief? Wat zijn de mogelijkheden, wat jjn de problemen? De Leusder Krant wil in een serie artikelen deze vragen roberen te beantwoorden en neemt daarvoor als leidraad de nota van de Seniorenraad. Aan bod komen onderwerpen Is participerende ouderen, de zorg, het welzijn, de voorzie ningen, de huisvesting en de mobiliteit. Deze week: het wonen in Leusden. >ack- ?erdt ïikei :urei op U s ee 2e la choo vai vraaj D* wat; onz noeit: 1 An id et lach inge ka ;USDEN - Wie stopt met rerken, neemt van veel za len afscheid. Menig man if vrouw, maakt daarna -oor het eerst contacten in ijn woonomgeving. Een laar jaar later valt de vol- :nde ingrijpende beslis- Het huis, waarin men iren woonde en waar de ideren groot werden en itvlogen, wordt te groot, it is het tweede gat, aarin men opnieuw af- heid moet nemen van feci vertrouwds. Ditmaal, foor de man èn de vrouw. Men wil verhuizen naar een kleinere woning waar men zo lang mogelijk zelf standig kan blijven. Kopen of huren vragen om be langrijke afwegingen. Slechts 8% van de ouderen komt uiteindelijk in een verzorgings- of verpleeg- sluitia tehuis terecht. Een keuze onder druk van omstan- ïn ga« tfigheden en gezondheid, ersweii t)e rest blijft zelfstandig r 30 l v'onen. Het aantal woon 1 vormen stijgt. Kleine wo- pingen in ieder geval met ertig f ^n, liever twee slaapka- 1 actie\' jners. Ab Linde, voorzitter van de Seniorenraad: „Ou- gep£ deren wensen geen lu- zelfsti lueuze slaapkamer. Een wen E ,ed en een grote kast, meer de vro: poeft daar niet in." De se- ouw-a; torenflats op eerste ver- te ro: Idiepingen en hoger, zou- den voorzien moeten zijn erk. 'Van een lift. In Amersfoort il in 5dit regel, in Leusden uit- Vrfi tondering. Huismeesters, ker larmeringssystcmen en vrouwe krvicepakketten maken oude Zelfstandig wonen langer al bij oc Hogelijk. Er zijn aanleun- Vo vani 'inleunwoningen' met s wil' toeer zorgfaciliteiten. Ser- zich b iceflats en binnenkort raven D *>k in Leusden groeps- oen en 1 woonprojecten, waarin el wills luderen elkaar bijstaan, dankbs Daarnaast zijn er tal van De' angepaste woningen, niet en zijn! Jleen bedoeld voor oude- le vanb ten. het cc Ouderen die een koop- woning of een (dure) huur- woning achterlaten, kun- illiger e< jjen vaak een redelijke biedt Juur of koopsom van rond uk gel-7 twee-en-halve ton wel aar.' stalen. Ze willen kleiner ïjdstip? °aar geriefelijk. Dit in te len op- ^stelling tot de jonge s is ditwensen die het ouderlijk een Vfi kuis verlaten. Jank op1 Jarenlang had Leusden de V geen kleine woningen. De inhaalmanoeuvre wordt geremd door een gebrek aan middelen en grond. Oudere Leusdenaren krij gen tot hun verontwaardi ging te horen dat er voor hen geen plaats is in Leus den. Ze moeten maar naar Lelystad of 'het oosten' verhuizen. Ze voelen zich 'weggestuurd'. Opnieuw ergens als vreemde begin nen is vaak een te zware opgave. Ze willen in Leus den blijven wonen. Des noods in het te grote, te dure huis waar zoveel ge gadigden voor zijn en zo veel subsidiegeld heen gaat. In de nota van de Senio renraad wordt bitter ver wezen naar het advies dat zij uitbrachten over het ge meentelijke Volkshuis vestingsplan Fase 3. Ge volgd door een reactie met aanbevelingen op 24 sep tember 1991 met de titel 'Prettig (blijven) wonen in Leusden'. Van het beloofde overleg is sindsdien weinig gekomen. Het uitgangs punt is voor de Senioren raad dat mensen die in Leusden willen blijven wonen, hiervoor de gele genheid krijgen. De Senio renraad (SR) haalt een lan delijk onderzoek aan waaruit blijkt dat 78% van de 55-plussers die in 1988 een nieuwbouw huurwo ning in gebruik hadden 'te duur' woonden, gezien de verhouding huur en be steedbaar inkomen. 65 procent maakte gebruik van de individuele huur subsidie, waarbij een stij ging is waar te nemen in zowel het aantal mensen als de hoogte van de subsi die. De SR kijkt uit naar cij fers van recentere datum. De SR vraagt zich af of de gemeente Leusden weet hoeveel 55-plussers huur subsidie krijgen, hoeveel er kleiner zouden willen gaan wonen en wat de wensen zijn. Ze raadt de emeente om overleg te voe ren in regionaal verband, met woningbouwcorpora ties en andere bij bouw en onderhoud van woningen betrokken instanties. Hierdoor zouden kosten te drukken zijn en meer mo gelijk kunnen worden. Zij zouden in dit overleg mee willen doen. Waarbij gemeente en betrokkenen open zouden moeten staan voor nieuwe initiatieven zoals groepswonen of on- derhouds-alarmerings contracten voor koopwo ningen. Het 'aanpasbaar' wonen door de gemeente, waardoor voorzieningen makkelijker zijn aan te brengen om mensen langer zelfstandig te kunnen la ten wonen, wordt toege- juichd. Dit lijkt echter in tegenspraak met de vele woningen die niet met een lift bereikbaar zijn. Im mers een 'vitale' oudere, kan in snel tempo zijn vi taliteit zien verdwijnen. Na een eerste verhuizing uit de gezinswoning naar het appartement op twee de of derde verdieping, moet dan te snel opnieuw verhuisd worden. Met alle kosten en ellende van dien. LEUSDEN - Alle hoop van Cor en Janny Jeths is gevestigd op de toewijzing van een apparte ment in de nieuwbouw bij de Hamershof. Ze willen graag hun fantastische, maar te grote woning aan Koolzaadland, verruilen voor een comforta bele kleinere behuizing. Maar de eigenaar van hun huurhuis. Het Sociaal Fonds Bouwnij verheid, verkoopt hun huis zo dra zij het verlaten. Daardoor laten ze geen huurwoning achter en maken ze minder kans op toewijzing van een van de flats boven de winkels. Cor Jeths: „We zijn al twee jaar bezig. Eerst zei men bij de ge meente dat er voor ons geen mogelijkheden in Leusden zijn. We moesten maar 'naar het oosten'. Ik kreeg visioenen van verbanning. Voor Amers foort komen we ook niet in aanmerking. Voor Lelystad voelen we niets. We zijn in het verleden doorgestroomd en betalen daarvoor nu het ge lag." Cor (68) en Janny (62) Jeths wonen sinds 13 jaar in Leus den. Ze ontvluchtten de flat neurose in Amersfoort. „Leus den is fantastisch", zegt Janny. „Laagbouw, groen, de mensen zijn gezellig en sociaal." Cor Jeths vult enthousiast aan: 29 huizen rond een pleintje, wij hier met 28 bevriende echtpa ren. Ik heb, tot ik hier kwam. nooit geweten dat zoiets be stond." Het huis waarin ze wonen is ruim. Een kamer op zolder, drie slaapkamers, een grote huiskamer en een prachtige tuin. Ruimte genoeg voor haar LEUSDEN - Wethouder Corri Verduin ziet de problemen en roeit met de riemen die zij heeft. Met enige tevredenheid somt zij de subsidies op die ze tegen de verwachting in ver kreeg. Daarmee kwam het voorrangsbeleid voor 55-plus- sers tot stand voor de 210 wo ningen in de nieuwbouw van de Hamershof en de 34 zorgwoningen bij 't Hamersveld. Maar ze erkent dat daarmee de inhaalpogin- gen om een woningenbestand beter af te stemmen op alle la gen van de bevolking, niet he lemaal geslaagd is. „Lange tijd bestond Leusden voor 70% uit koopwoningen, tegen een landelijk gemiddelde van 20%. 17-18% sociale huur woningen, tegen landelijk 40%. Tegenwoordig streven we naar een andere verdeling. Sinds 25 jaar, komen hier veel jonge mensen wonen. Ze be trokken eensgezinswoningen en kregen kinderen. De kinde ren zijn nu onze starters, die 'eenvoudig' zelfstandig willen wonen. De ouders zoeken klei nere 'comfortable' woonruim te Onze vergrijzing is lager dan het landelijke gemiddelde maar groeit. Volkshuisvesting is een knelpunt waarvoor we bij het zoeken naar oplossin gen het tij niet mee hebben. De rijkssubsidies krimpen, we hebben binnen de gemeente nog nauwelijks bouwgrond. Voor onze voorstellen om te bouwen in 't Vliet en de Pon- driehoek hebben we nog geen toestemming van de provincie Desalnietemin is er de laatse jaren veel gebouwd en wordt er nog gebouwd voor ouderen en starters. Daarvoor zijn door rijk en provincie extra 'conti- genten' toegewezen en heeft de gemeente zich ingespannen om bijvoorbeeld grond te verkrij gen voor het groepswonen project. Blijft het feit dat er onvoldoende huizen zijn voor de wensen. Op dit moment is de maatschappelijke sociale bin ding nog een van de criteria. Dit voorrecht zal in de nabije toekomst waarschijnlijk ver vallen om alleen aan de eigen woningbehoefte te kunnen voorzien." Verduin: „Het is de keuze van de gemeenteraad om de doorstroming daarvoor zoveel mogelijk te benutten. Door ou handwerkhobby en zijn vlieg tuigmodelbouw. Minstens 13 vliegtuigen onstonden hier van romp tot staart. De verhuis plannen betekenen dat ze veel zullen moeten inleveren. Cor: „Wanneer je met je 61e met de VUT gaat, denk je dat de grote vakantie begmt. Maar reisjes gaan vervelen Waar zit je lekkerder dan in je eigen stoel Maar het huis wordt de bewerkelijk." Met dezelfde precisie die zijn vliegtuigen in de lucht houden, krijgt het huis iedere maandag een beurt. „De trap lijkt iedere maand een tree hoger", bekent Cor Jeths „Nu kan ik in alle vrij heid beslissen. Straks moeten we misschien onder druk van een minder wordende gezond heid en andere omstandighe den kiezen. Nu kunnen we het comfortabel houden. Een ideale woning boven de win kels. groot balkon, twee slaap kamers, schuur, terras, 945,- huur, geen probleem." Het probleem zit in de toewijzings criteria. Doorstromers van 55 jaar en ouder die een huis ach terlaten onder de huursubsi- diegrens krijgen voorrang. Daarna de andere Leusdense 55-plussers met een koopwo ning of duurdere huurwoning of woning die na verlaten koopwoning wordt. Wat over blijft is voor 55-plussers van buiten Leusden met een sociaal maatschappelijke binding (oftewel een kind dat in Leus den woonachtig is). Maar het aantal gegadigden is niet be kend De dure koopapparte menten van minimaal 250.000 gulden zijn snel ver kocht. Met drie maal zoveel liefhebbers als kansen. Het fantastische huis van de Jeths dreigt hen nu vast te houden. „Dit huis moeten verlaten is erg genoeg. Maar het niet kun nen verlaten is benauwend." Het echtpaar Jeths is bang geen kans te maken. „We heb ben niet zo gek veel tijd meer te verliezen. Wanneer we verhui zen willen we een beslissing nemen die goed is voor min stens tien jaar, hopelijk langer. We zijn doorgestroomd. We verhuisden met verhuispremie en de bereidheid meer te beta len. Daar worden we nu voor gestraft." Tot 31 mei is de in schrijving open, daarna valt de beslissing. deren uit grote woningen met een lage huur te lokken, kun nen we starters en jonge gezin nen helpen. Het was ook een beslissing van de gemeente raad om geen liften te subsi- diëeren wanneer het Rijk daar niets aan bijdraagt. Staatse cretaris Heerma stelde pas 48 miljoen beschikbaar voor dit doel. Dit geld gaat naar de re gio. In het regiooverleg beslist men, welke gemeente hiervan profiteert. Ik dien daarvoor voorstellen in." De wethouder geeft toe geen cijfers te hebben over het aantal ouderen onder de huursubsidiegrens en het aantal gegadigden voor de ver schillende soorten woningen. „Vanaf nu verricht Leusden echter voor ieder nieuw project een gericht onderzoek. Of we dit zelf gaan doen en met wie, of dat we dit uit besteden is nog niet beslist." „Ik moet nodig weer eens met de Seniorenraad spreken", weet ze. Marianne de Valck LEUSDEN - Op de Burge meester de Beaufortweg is vrij dag 14 mei een 72-jarige vrouw uit Leusden door twee jongens van ongeveer 17 jaar van haar handtas beroofd. De vrouw fietste richting de Groene Zoom toen zij twee jongens passseerde, die met hun brom fiets langs de weg stonden. De twee volgden haar en gristen de handtas uit de fietstas van de 72-jarige inwoonster van Leusden. In de handtas zat een portemonnee met ongeveer 100,-. In de uitbreiding van de Hamershof wordt ook woonruimte voor ouderen gecreeerd, onder meer aan de Zeilmakerij, waar enkele tientallen luxe koopappartementen wordt gerealiseerd. LEUSDEN - In toenemen de mate bouwt Leusden voor 'kleine huishoudens'. Deze woningen zijn ge schikt voor jonge starters of voor 55-plussers. De lu- xere versies wijken van de standaard-uitvoering af, bijvoorbeeld door de toe voeging van een extra slaapkamer, grotere ka mers, tuin- terras of bal kon, dichte in plaats van open keuken, de ligging op zonrichting en hoogte en natuurlijk de gebruikte materialen (vaste trap in plaats van vlizo trap) en extra's (kasten). Voor de 55 plussers kent Leusden de volgende mo gelijkheden. De gemeente wijst toe, ten zij anders is aangegeven. - 34 benedenwoningen aan Grasland en Klaver- land met evenveel boven woningen. Geen lift. - 24 Hoekwoningen in de wijk Alandsbeek, met een slaapkamer op de eerste verdieping. 12 van deze woningen hebben beneden een extra zijkamer. Met trap. - Kleine woningen in de wijken Akkerhoeve en Noordwijck, met één slaapkamer. Zonder lift. - In Zwanenburg, 10 be nedenwoningen met één slaapkamer, 18 met twee en 28 bovenwoningen met twee slaapkamers, geen lift. - 28 bejaardenwoningen aan de Hamersveldseweg, in twee woonlagen, ieder voorzien van één slaapka mer. De bovenwoningen hebben een zolder, de an deren een berging. Hier is een lift. Toewijzing door de Stichting Gecrtrudishof. - 56 aanleunwoningen Albert Buininggaarde, verbonden aan 't Hamers veld. 32 woningen met twee slaapkamers, in twee bouwlagen gebouwd. 24 woningen met één slaap kamer in drie bouwlagen met een alarsysteem en lift. Toewijzing door de Stich ting Bejaardenzorg Leus den. - In Achterveld staan 18 aanleunwoningen, 14 met één, 4 met twee slaapka mers. Daarnaast 22 huisjes met een slaapkamer aan de Wagenberg. Allen voor Achtervelders. De stich ting Huize Sint Joseph wijst toe. - 92 55-plus apparte menten in Groenhouten met één of twee slaapka mers en een servicepakket, lift en alarmsysteem. - 38 premie-huurwonin gen boven de winkels van de Hamershof met twee en drie slaapkamers zijn met een lift bereikbaar. - 42 drie-kamer apparte menten aan de Korte Geer, op drie woonlagen. Geen lift. - 33 55-plus apparte menten in 't Ruige Veld. Gebouwd in vier woonla gen, met lift en twee slaap kamers. - In dezelfde wijk 88 ap partementen in vier woonlagen. Hiervan zijn er 24 geschikt voor ouderen omdat ze op de begane grond zijn. 32 apparte menten zijn volgens de ge meente vooral geschikt voor vitale ouderen. Geen lift. - In aanbouw: 264 wo ningen. 54 boven de win kels van de uitbreiding van de Hamershof, 31 in de corridorflat ten noorden van het nieuwe politiebu reau, 48 in de flat ten zuiden van de gerefor meerde kerk, 32 'urban' villa's en 44 huurwoningen op de plaats van de huidige Boni. Bovendien 55 koop-terrasappartemen ten in de bocht van Burg van der Postlaan en 34 zorgwoningen bij 't Ha mersveld. - Groepswoningen in 't Ruige Veld 'De Vallei horst'. Koop en huur. dreigt door regelingen van de gemeente Leusden (foto: Hans Verhorst) Het echtpaar Jeths wil graag verhuizen naar een kleinere behuizing, maar tussen de wal en het schip terecht te komen.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9