„Tekenen gaf mij als kind al een eigen plek op deze wereld" .Leusder Krant. Behoefte aan vacaturebank voor vrijwilligers groot Terzake Agenda Vrouwen in de bres voor vrouwen in Joegoslavië Beeldend kunstenaar Francien van Westering heeft succes Enquête Vrouwenraad wijst uit: Chef-kok bij Schakel NCVB Leusden-Zuid KPO-Achterveld Gelezen in Woensdag 26 MEI 1993 Paginaic ei Inleveradres kopij: Marjolijn van Gelder, Ravenhorst 23, Leusden. Telefoon: 945735 Nieuws voor en door vrouwen onder auspiciën van de Vrouwenraad LEUSDEN - Ze heeft succes. Francien van Westering's kat ten staan wekelijks in de Mar griet. Bovendien verschijnen ze op postpapier, prentbrief kaarten en in vrouwen-agen da's. De fijne potloodtekenin gen zijn 'in'. Francien van Westering maakt ze op haar zolderatelier in Leusden, streepje voor streepje, haartje voor haartje. Met veel plezier en de terechte tevredenheid over de waardering. Maar Francien is meer, veel meer dan de illustratrice van prach tige katten. Ze maakt boek omslagen waarin haar stijl na één kennismaking voor altijd te herkennen is; heel anders dan het 'zachte' werk met de poezen. Ze is de stuwende en sturende kracht achter ELTA, de Eerste Leusdense Teken academie. Ze is vooral iemand die op zoek durft te blijven gaan naar de emoties achter en in haar werk, met alle onzeker heden die daar bij horen. Haar zolderatelier is gevuld met licht, boeken, potloden en dierbare attributen De katten met landelijke bekendheid draperen zich op de tekentafel en in stoeltjes. Op het tafeltje vooral engelse tuin tijdschrif ten. Hier werkt een vrouw die bezig is met harmonie Van Westering. Tekenen is voor mij veel meer dan lijntjes op papier zetten. Terwijl ik be zig ben creëer ik een eigen we reld Tegelijkertijd verbeeld ik dat wat ik zie. Het is voor een ander misschien moeilijk te be grijpen hoe ik als het ware 'in' een tekening werk. Ik leef me in Als ik iets maak, ben ik er ook." ,,Pas tekende ik een adelaar voor een boek omslag. Ik stelde me voor hoe hij zich moest voelen wanneer hij hoog boven de heuvels vloog. Hoe de wind onder zijn veren doorjoeg, zijn ogen probeerde te zien of bene den iets bewoog. Ik tekende wat hij zag en voelde en zag en voelde het zelf. Zo gaat het met iedere tekening, of het nu een poes is of een illustratie bij een verhaal. De tekening krijgt daardoor een meerwaarde, uit drukking, een diepte. Het is volgens mij het onderscheid tussen een goede tekening en een aardige afbeelding." Tekenen hoort bij Francien van Westering's manier van le ven Ik kom uit een chaotisch kunststenaarsgezin. Drie kin deren waren, vele jaren ouder dan ik. Ik groeide samen op met mijn broertje. Hij hield van muziek, zoals mijn vader Ik van tekenen zoals mijn moe der en grootvader. We werden gestimuleerd. Het werd van zelfsprekend geacht dat ik kunstenares zou worden en mijn broer verder zou gaan in de muziek. Zelf je geld verdie nen is voor mij altijd vanzelf sprekend geweest Zelfs wan neer is een rijke man zou heb ben, zou ik toch mijn eigen in komen willen, voor wat ik waard ben." ,,Voor de buitenwereld kan zo'n artistiek milieu interes sant lijken, vrijheid, blijheid en onconventioneel. Ik wilde niets liever dan gewoon zijn, met regelmaat en veiligheid. Toch vond en vind ik het bij mensen die alles geregeld heb ben zoals het 'hoort' snel te be nauwend te beperkend. Mijn leven lang heb ik gezocht naar een middenweg Eindelijk heb ik deze gevonden, gebonden (door de katten voor Margriet) en toch vrij." Terugkijkend op haar jeugd stelt ze verbaast vast dat het lijkt alsof ze dromend door het leven is gegaan. ,,Ik trok me veel terug. Tekenen was voor mij echter dan de rest van de wereld. Ik maakte mijn eigen wereld, helemaal van mij, daar kwam niemand aan, kon nie mand iets van afpakken. De zekerheid van het tekenen draagt mijn leven. Of iemand mijn werk, mijn stijl waardeert is daarbij van een andere orde. Ik kan altijd tekenen." „Tekenen om te zien, te ver werken, te werken. Het geeft me de gebondenheid die ik zoek, zodra ik een opdracht krijg. Het geeft me de vrijheid die ik nodig heb omdat het al tijd kan." ,,Een goede leraar neemt je bij de hand. Als een wijze reis gezel laat hij je dingen zien, geeft je de vrijheid ze te onder zoeken en houdt toch een beetje je hand vast. Zo'n leraar was Piet Klaasen op de acade mie. Van hem leerde ik dat het illustreren van boeken, een vak is. Toen wist ik wat ik ging doen. Als ik kind was ik gek op lezen. Nog steeds trouwens. Ik ken niet alleen de boeken uit mijn jeugd maar ik zie ook de illustraties en weet wat ik daarbij dacht en voelde Wat voor weer het was toen ik het boek las, wat op de radio speel de. Nog in het eindexamen jaar verliet ik de academie. Ik vond dat ik geen examen hoefde te doen nu ik wist wat ik wilde en had trouwens mijn eerste op drachten binnen." Bij al het zoeken naar diepte en de beheersing van technie ken is dit ook iets wat haar kenmerkt De beslissing kun nen nemen wanneer haar dui delijk is wat ze moet doen. Van Westering: ,,Na de aca demie is de ontwikkeling door gegaan. Eerst in de breedte, de laatste tijd steeds meer in de diepte. Vroeger deed ik veel meer onbewust. „Wat doe je dat toch mooi", zeiden ze dan tegen mij en ik vroeg me af hoe het ontstaan was. Tegenwoor dig werk ik bewuster. Ik heb Het geld dat opgehaald wordt voor de vrouwelijke oorlogs slachtoffers in het voormalige Joegoslavië, gaat naar de Werkgroep Internationale Kontakten (WIK) van Vrou wen voor Vrede. De WIK be staat sinds het ontstaan van Vrouwen voor Vrede in 1979 en heeft contacten met vrouwen uit heel Europa en daarbuiten. Hierdoor bestaan er nog steeds geode contacten met vrouwen in het voormalige Joegoslavië. Door de gevolgen van de oorlog kwam ook het hulpaan bod voor de sexueel misbruikte vrouwen op gang. Dit aanbod was zo groot, dat op dringend verzoek van de vrouwenhulp groepen in verband met Joego slavië een Internationale Coör dinatiegroep (IC) is gevormd Hierin is Adriënne van Melle van de WIK vertegenwoordigd. De IC ondersteunt: - sexueel misbruikte vrouwen onafhankelijk van nationali teit, etniciteit en religie - vrouwenprojecten, die niet nationalistisch georiënteerd zijn en onafhankelijk zijn van regeringen en religieuze in stellingen. Voorbeelden zijn. - Een huis in Zagreb, waar dertig vrouwen en kinderen wonen. De verkrachte vrou wen en de kinderen zijn nu af hankelijk van charitatieve in stellingen. -gynaecologische eerste hulp projecten voor vrouwen en meisjes in Zenica. De Duitse gynaecologe Monica Hauser werkt in dit project in Bosnië- Herzegovina. Zenica is een kleine stad in een niet bezet, maar geïsoleerd gebied, waar stromen vluchtelingen door heen trekken. Tezijnertijd zullen we u zeker berichten wat er met het geld gebeurd is, bijeengebrahet door mensen uit Leusden op initiatief van vrouwen uit Leusden. Mocht u de collectebussen ge mist hebben, dan kunt u alsnog uw bijdrage leveren door mini maal één gulden per gezinslid op de rekening van het actieco mité te storten Rekeningnum mer: 90 71 63 858 van de SNS-bank (gironummer van de bank' 310031) onde ver- mdling van 'Een gulden geven voor een menswaardig leven'. Betty Dirks, contactpersoon Vrouwen voor Vrede Lcusdcn alle materialen wel leren ken nen maar ben eigenlijk altijd met potlood blijven werken Zoals ik deed als kind „De techniek van tekenen met kleurpotloden beheers ik nu zo goed dat het als vanzelf gaat. De extra ruimte die ik daarmee win stop ik in de meerwaarde Tekeningen zijn altijd een spiegel van wie het maakt Toch heb ik daar nog steeds moeite mee Het is nog steeds mijn eigen wereld waar ik niet teveel van aan anderen wil laten zien. Daar wil ik wel naar toe. In omslagen kun je daarmee meer dan in de poe zen. Maar zelfs in de illustra ties voor Margriet en de daar bij behorende teksten zitten trekjes en grapjes die alleen voor mezelf en misschien voor een paar mensen in mijn omge ving herkenbaar zijn. 'Wel leuk' is voor mij niet genoeg. Ik wil iets positiefs van mijn kronkels maken. Tekenen is mijn werk, mijn manier van le ven. Geen hobby, noch lopende band werk. Wanneer ik de op dracht krijg voor een servies is een bordje een andere op dracht als een kopje. Dit kan ik doen doordat ik in mijn vrije werk dingen gevonden hebben, vaardigheid gekregen heb De innerlijke vrijheid is mogelijk dankzij de opdrachten Met Elta wil zij lesgeven zo als ze zelf gehad zou willen hebben. Ze neemt haar leerlin gen mee op avontuur, vanaf de Egyptenaren tot het heden „Het werkt naar twee kanten. Ik verdiep me opnieuw in kunstgeschiedenis en technie ken met andere ogen dan ik deed als academieleerling Aan iedereen is techniek te le ren. Niet iedereen laat zich meevoeren in hetgeen hij maakt. Wanneer een tekening voor tekenaar of bewonderaar iets meer zegt dan een mooi plaatje is de meerwaarde aan wezig. „Tekeningen zijn altijd een spiegel van degene die ze maakt." Marianne de Valck Francien van Westering; .Tekeningen zijn altijd een spiegel van degene die ze maakt." (foto: Hans Verhorst) Als je aan een wedstrijd mee doet, hoop je te winnen. De Vrouwenraad doet mee en wint de eerste prijs in het kader van de sociale vernieuwing. Ideeën zijn leuk, maat de uitwerking is een grote verantwoording, waarover we niet lichtvaardig hebben gedacht. Allemaal we ten we hoe belangrijk vrijwilli gers zijn, maar ook dat het vrij willigerskorps vergrijst en te rugloopt. De jongere mensen moeten werken en worden geacht ook een stuk in het vrijwilligers werk in te vullen, wat niet al tijd gemakkelijk is. Daarom heeft de Vrouwenraad laten onderzoeken. Hoe ziet vrijwil- ligersland in Leusden eruit? Wat kunnen we doen om nog meer mensen te activeren? Want dat Leusden actief is, is door de uitslag van de enquête wel bewezen; 1 op de 5 inwo ners boven de 18 jaar doet 1,5 vrijwillige taak. Het loopt dor alle leeftijds groepen heen. Toch is de vraag om meer vrijwilligers heel dui delijk De vraag overtreft nog steeds verre het aanbod. Onge veer 150 mensen hebben zich aangemeld voor zeer uiteenlo pende taken Er worden 250 vrijwilligers gevraagd! Deze uitslag rechtvaardigt het nut van het opzetten van een vrij willigers vacaturebank Bij het aanbieden van de uit slag aan wethouder Corri Ver duin heeft de Vrouwenraad erop aangedrongen deze uit slag heel serieus te nemen, het rapport niet in de la te laten liggen, anders is het wegge gooid geld Met een stukje professionele inzet en een aantal vrijwilligers moet het mogelijk zijn de vacaturebank operationeel te maken en te houden! Het kan niet vaak genoeg herhaald worden dat dit voor alle Leusdense verenigingen en instellingen geldt. Ook voor de gemeente is het een groot voor deel dat het aantal vrijwilli gers dat zich nu inzet voor het algemeen belang ondersteu ning en waardering blijft ge nieten. Dus gemeente, doe wat met de uitslag en maak de vacatu rebank in het belang van alle Leusdenaren en Achtervelders operationeel en wel zo spoedig mogelijk! We wachten erop! Evelien Blom, voorzitter Vrou wenraad LEUSDEN - De klanten van slagerij Schakel konden vorige week genieten van de hapjes, die waren klaargemaakt door de chef-kok van het Bedrijfsschap slagers. De kok was er op uitnodiging van de Leusdense slagerij uit de Hamershof. Hij liet zien wat er allemaal met de bereiding van vlees mogelijk is De slagerijen, die bij het bedrijfsschap zijn aangesloten kunnen van de diensten en adviezen van de kok gebruik maken. Er was veel belangstelling van de kant van de klanten van slager Schakel In deze rubriek willen wij ons graag aan u voorstellen. Wij, NCVB-Zuid, zijn een afdeling van een landelijke organisatie. NCVB staat voor: Nederlandse Christen Vrouwenbond. Wij erkennen Christus' Koning schap als onze grondslag. Van uit die visie geven wij infor matie over vraagstukken op maatschappelijk, politiek, cultureel en mondiaal gebied. Een oplossing voor de vele vragen en problemen hebben wij niet. Maar wij proberen wel informatie te verstrekken, een persoonlijke mening te vormen en indien mogelijk ook te ver woorden. Elk seizoen hebben wij een ontspanningsavond, waarop we handenarbeid be drijven tot ieders vermaak. In het afgelopen seizoen heb ben wij ons bezig gehouden met de volgende onderwerpen: Hoe lees je een bijbelverhaal7 - Vrouwen in Europa - Origami (Japans vouwwerk) - Kerstvie ring - De geschiedenis van Leusden - Thuiszorg; nieuwe zorg voor vrouwen? - Dia avond met schilderijen van A. Kaay over de Schepping en de Openbaring - en de laatste nevb Nederlands© ChristenVrouwcnbond avond: barbeque of koud buf fet. Op de gezellige afscheids avond zijn alle behandelde on derwerpen door de leden beoordeeld Het is een rapport met veel lovende woorden ge worden. Nieuwe ideeën zijn in gebracht door onze leden en wij zullen proberen deze in het komende seizoen te gebruiken. Onze afdelingsavond hou den wij elke tweede dinsdag avond van de maand. Wij be ginnen om 19.45 uur en eindi gen omstreeks 22.00 uur in 't Trefpunt (naast de Dorpskerk in Leusden-Zuid). Wilt u als vrouw bewust leven in deze tijd?! Wilt u graag een eigen mening vormen?! Houdt u van gezelligheid7! Als u geïnteres seerd bent, neem dan contact op, telefoon: 942644 of 616849. De KPO (katholieke platte landsvrouwen organisatie) is een al jaren bekende organisa tie in vele plaatsen en zo ook in Achterveld. Maar zoals ook het dorp veranderd is, zo heeft de KPO zich aangepast aan haar omgeving en is een organisatie die openstaat voor alle vrou wen vanuit allerlei maatscha- pelijke achtergronden. Het is dé ontmoetingsplaats waar u vrouwen kunt spreken en be reiken uit uw directe omge ving. Samen met die vrouwen kunt u dan ook u bezighouden met zaken die ons als vrowuen specifiek interesseren. In de doelstellingen van de KPO staat onder andere dat de KPO een ontmoetingspunt wil zijn voor vrouwen Die ont moeting probeert de KPO vorm te geven door middel van cur sussen, voorlichtings-, crea tieve- en ontspanningsavon den. Natuurlijk zijn deze avon den niet alleen interessant, maar vooral ook gezellig. Het zijn avonden waar u andere vrouwen ontmoet in een ont spannen sfeer Door andere vrouwen te ontmoeten, hoort u ook ideeën van andere vrou wen. Deze ideeën kunnen bij u weer tot nieuwe initiatieven leiden Ook dit jaar hebben wij in ons programma weer veel in formatieve en recreatieve acti viteiten. Zo hebben we in maart een avond gehad over alternatieve voeding Hier werd een andere kijk op voe ding gegeven door de heer Mossink. Hij hield een lezing over natuurvoeding. Dat deze avond gewaardeerd werd, bleek wel uit de reacties van ruim 50 leden die aanwezig waren. Natuurlijk hebben we vrij. dag 16 april het Isidorusfeest gevierd, samen met de KPJ de ABTB. Dit was een gezellige avond met toneel en daarm muziek om een dansje te ma ken Naast deze activiteiten staar staan er nog vele op het pro gramma voor de rest van hel jaar. Enkele daarvan zijn: een gezellige fietstocht met de no dige tussenstops, ons jaarlijkse zomerreisje (dit jaar naar hei oprachtige stadje Elburg, waar we onder andere de prachtige tuinen van dokter A Vogel gaan bezoeken), een excursie en een voorlichtingsavond ver zorgd door de Nederlandse Brandwonden Stichting Naast deze activiteiten zijn wij ook actief in gemeentelijk verband (Vrouwenraad) provinciaal in KPO-verband. Heeft dit alle u interesse ge wekt en wilt u eens zo'n gezel lige en leerzame KPO-activi- teit meemaken? Dat kan' Neem dan contact op met ona voorzitter Riet Tijmensen (te lefoon: 03425-1672). Zij zal graag verdere informatie ver schaffen. De contributie geen bezwaar zijn. Graag tc: ziens! en jr gi lel idj ig' a. |np »d ïei do oc itt vel' kar 'tj re iei Gelezen in. Ja waarin? Bij het doorbladeren van de Haarlijn pluk ik dit keer eens een aantal onderwerpen, zoals: Meisjesbeleid, met leuzen als: een slimme meid en een slimme vent... emancipatieraad, wil nog ver der werken, maar er wordt al aan de duur van deze raad ge knabbeld... Starterskrediet voor een ei gen klein bedrijfje, kredieten die zowel landelijk als Euro pees kunnen worden opge vraagd, ook in Leusden zijn in de loop van deze jaren wel klei ne bedrijfjes opgericht.. De Chippendale, een paar apart in de vrouwenwereld Thuiswerkuitbuiting maar het kan ook anders... Sociale vernieuwing, resul teerde in een enquête voor een vrijwilligersvacaturebank en het blijkt een succes... Sexueeel geweld, opvang bij de krijgsmacht.. Individualisering, wat ver staat iemand hieronder. Kinderopvang... Subsidieregeling positieve aktie, vrouwelijke artsen maar niet in besturen... vrouwenscholen vinden for mule die werkte, waardoor vrouwen met deze opleiding werk konden vinden... Emancipatienota gemeente Leusden. Verstrekkenden gevolgen van deze nota De vrouwen raad zal nu zelf met de betrok- 0- eli - lal bo lle ken vrouwenorganisaties gelden verdelen.. Een beroepskracht voor d vrouwenraad is in zicht En wat was nu het nut va: ên deze en andere aangebracht! onderwerpen en artikeler fa Werkelijk rendement is niet a! te lezen, maar ik kijk naar he: begin van de Haarlijn en naai het jaar 1993, dan is toch de lrc* emancipatie van de vroui weer een heel klein stukje vooruitgegaan. Er wordt veel over geschreven maar het pad naar volledige integratie in d- nf( maatschappij is lang doornig Ik denk dat wij mannen vrouwen deze tijd en in de toe komst onder werkelijke eman cipatie moeten verstaan he: de zelfstandig keuze maken omk de maatschappij mee werken in halve of hele tijdei Ook om tHuis de verzorging te: hand te nemen in deeltijd enu j.,( goede samenwerking met c- partner Een begin is gemaafc met het vak verzorging in hc basispakket van jeugd. Ee: lange weg ligt voor ons, ma< het is de moeite waard om me te doen aan dit proces en nif langs de zijkant toe te kijke hoe anderen - vrouwen mannen - ploeterend, blijmoe dig, hoopvol en stimuleren doorgaan op de nu ingeslagc weg naar werkelijke volwas senheid van de emancipatie. Liesbeth Takken-Achterkamf or< la ijc bo Datum: 26 mei, 20.00 uur Onderwerp: Bingo voor vrouwenproject ten bate van vrouwen in Joegoslavië Plaats: 't Vooronder Contact: Betty Dirks (tele foon. 946494) of Geiske Hibma (telefoon. 945433) Datum: 7 juni, 20.00 uur Onderwerp: Video-cursus, laatste avond Plaats: 't Vooronder Contact: H. Gierman, tele foon: 948322 (na 17.00 uur) Datum: 10 juni, 13.30 uur Onderwerp: CDA Vrouwen- beraad Plaats: 't Vooronder Datum: 16 juni, 20.00 uur Onderwerp: Afsluitavond 't Vooronder voor medewerkers Plaats: 't Vooronder Contact: Tineke Hekhuis, telefoon: 941799 Datum: 1 september, 20.0 uur Onderwerp: Derde feministi sche golf door Ciska Dressel huys Plaats: 't Vooronder Contact: Tineke Hekhuis telefoon: 941799 Datum: 4 september Onderwerp: Culturade (n< dere gegevens komen later) Datum: 25 september Onderwerp: Gemeentedag Jeugd - Ouderen Plaats: Leusden Datum: 25 september Onderwerp: Wandelen Amnesty International Contact: Siebe Keegstra, lefoon: 946281

Leusder Krant | 1993 | | pagina 10