De magie van de orchidee .Leusder Krant. Geheimzinnig Hobby 510 iensdag 26 MEI 1993 Pagina 11 taar: pro- i hel een no- ijkse hei 'ogel ursit ver- ndsr zijl el ei ind. egf ezel- i-trn- kan' onze 1 (te- zal ver- kat g tol ;USDEN - Ik zal een jaar of acht, negen reest zijn toen ik voor het eerst van m'n een orchidee zag. We bezochten in die ren vrienden, die ergens in Drente op een nping vertoefden en op het toegangspad de kampeerplaats hielden we ineens Mijn moeder dook in de berm naar de ad en bekeek aandachtig een tamelijk loglijk plantje met puntige, gevlekte adjes en kleine rose bloempjes. Aan de nier waarop ze de naam uitsprak, begreep .chter toch dat we hier niet met de eerste jeste madelief te maken hadden. „Gevlekt idekenskruid, een wilde orchidee", imde ze het plantje en wees ons enthou- op deze vondst. Vanaf die tijd heeft het jrd 'orchidee' toch een wat magische la- gekregen. fet plantje stond -aan de rand van het idpad- op een zeer kwetsbare plek. Het de daar -en dat leek een kwestie van vermorzeld te worden onder de wielen aanstormende caravans en ander rollend ipeermaterieel. Daarom leek het mijn eder beter het plantje uit te graven en mee lemen. Hoewel daar in die jaren nog niet ioodstraf op stond, begreep ik al wel dat ook in het midden van de jaren zestig niet gebruikelijke manier was om met wilde nten om te springen en zeker niet met dit zeldzame planten. Toch bleek dit ntje in de omgeving waar wij op dat mo lt waren geen zeldzaamheid; eenmaal op amping aangekomen zagen we op diverse jtjes limonadeglazen vol geplukte orchi- én staan, die 'voor de gezelligheid' een hte dood stonden te sterven. Argeloos af- ilukt door goedwillende kampeerders, die ik niet eens wisten waarmee ze hun boe- jes hadden samengesteld, lm kort te gaan, het orchideetje heeft nog inlang in onze tuin in mijn toenmalige jnplaats Assen gegroeid en gebloeid. De >ie werd alleen nog maar groter, toen elk •in het vroege voorjaar intensief naar de nd werd getuurd of de orchidee alweer kopje opstak. Het had iets van een dage- terugkerend, heidens ritueel, dat werd iracht als de eerste blaadjes voorzichtig itbaar werden. Ironisch genoeg is het ïtje uiteindelijk gesneuveld in de knoesti- erkmanshanden van de plaatselijke ho- ïer, die onze tuin opnieuw kwam inrieh- Een moment van onachtzaamheid werd orchidee noodlottig; voor wij er erg in den stond bovenop z'n rose hoofdje een «Isaaie conifeer. let orchideetje verdween, maar de lief- ibenj in planten bleef In mijn eerste itje, een lapje grond van twee meter bij ng centimeter, kweekte ik vol vuur m'n ite goudsbloemen. Later verschoof mijn nesse meer naar de wilde flora. Orchi- jèn werden in Nederland in de jaren ze- acht tig steeds zeldzamer en er waren buiten- dse reizen voor nodig om de planten in elfde overvloed te zien groeien als eens in Drentse bos. De planten bleven mede irdoor iets geheimzinnigs houden, zeker in biologielessen duidelijk werd dat or- deeën hele specifieke eisen stellen aan omgeving. Omdat het, in het licht van de lutie bezien, gaat om tamelijk primitieve m di nteni is het wortelsysteem van orchideeën lal niet in staat op eigen kracht voedsel uit bodem op te nemen. Daarvoor is een sa- nlevingsverband (symbiose) nodig met (voor het oog onzichtbare) schimmel de organismen zijn op elkaar aangewezen in leven te blijven. De afwezigheid van de maakt het leven voor de ander onmoge- In de tropen groeien de planten meestal eens op de grond. Ze zoeken een lekker kje in een boom en voeden zich slechts met langs de stammen afdruipende regenwa- jdens een korte werkperiode in één van botanische tuinen die ons land rijk is, or di t vai celen liet ar hft naai ch di nous itukji t ;t pat en e ,e toe i-man n hel sekt geworden Door die specialisatie zijn er ook bijna oneindig veel soorten ontstaan. Met bloemen in alle kleuren van de regen boog, in grootte variërend van enkele milli meters, tot enkele decimeters. Over de hele wereld zijn er op dit moment naar schatting 20 000 a 30.000 soorten bekend. En nog bijna dagelijks worden er nieuwe soorten ontdekt. Toch duurde het nog enkele jaren voor ikzelf begon te proberen om in de huiskamer orchi deeën te kweken. En zelfs dat ontstond toe vallig. Gewoon, omdat ik dacht dat zoiets slechts voor specialisten was weggelegd, met een kasje in de tuin. Ik kreeg op een gegeven moment een plant van een kennis, die er zelf geen raad meer mee wist. Het ding kwijnde wat weg en aangezien mijn planten er thuis florissant bijstonden, leek mijn vensterbank hem wel een passend asiel. Het alternatief was de composthoop, dus ontfermde ik me over de plant. Het was een orchidee, maar dat was ook het enige wat ik erover wist. De verzorging ervan zou dus voor een groot deel op basis van 'fingerspitzengefühl' dienen te geschieden. Enfin, met de plant ging het al snel de goede kant op, maar het duurde nog jaren voor de beloning kwam Zeven jaar om precies te zijn (over magie gesproken!) Ik kwam terug van vakantie, toen onze aan dacht ineens werd getrokken door een merk waardige uitstulping. Bij nadere bestudering bleek dat een bloemknop te zijn en enkele weken later werden we voor de jarenlange inspanningen beloond met een paar fraaie bloemtakken. Toen ging het snel; ik was de kennis van wie ik de plant gekregen had al enkele jaren uit het oog verloren, maar belde hem op met de mededeling dat de plant bloeide. We maakten een afspraak en nog diezelfde week stond hij op de stoep Hij was echter niet alleen, onder zijn arm droeg hij een kistje, waarin nog een flinke hoeveelheid planten zat. Voor mijik had kennelijk groene vingers en bij hem wilde het niet lukken. Gesterkt door de eerdere ervaring, kocht ik bij een boekhandel wat literatuur voor de 'gevorderde hobbyist' en verdiepte me enigs zins in de verzorging van de orchideeën. De angst om de planten überhaupt aan te raken verdween en de nieuwkomers werden, aan de hand van wijze adviezen uit de boeken, in een nieuwe pot gezet en van speciaal voor orchi deeën samengestelde grond voorzien. Een potje vloeibare mest maakte de uitrusting compleet. Succes was echter allerminst ver zekerd, daar mij in de literatuur werd verze kerd dat bepaalde soorten uit mijn collectie beslist in een warme kas dienden te worden gekweekt. De nachttemperatuur mocht daarbij niet onder de 15 graden celsius zak ken In een slechts met een gashaard ver warmde kamer is dat niet eenvoudig, zeker niet gezien het feit dat de vorst in de winter periode in de woonkamer regelmatig bloe men op de vensters toverde. Het deerde de planten echter niet zichtbaar Weliswaar kwam de groei vrijwel tot stilstaand, de planten bleven in leven. De beloning kwam al snel en uit onverwachte hoek. Eén van de als tropisch te boek staande planten toverde in een kille februari-maand drie ongelofelijk fraaie, slanke, oranje bloemen tevoorschijn. In de zomermaanden die volgden, beloonde de plant de goede zorgen met vier jonge scheuten, die de afgelopen winter het vol wassen stadium naderden Dit voorjaar draagt de plant liefst dertien bloemen Het kweken van orchideeën is bij mij een bijzondere plaats in de liefhebberij gaan in nemen. Niet zozeer omdat de bloemen vaak zo fraai zijn, maar ook omdat de geheimzin nigheid, de magie gebleven is. Een orchidee kan jarenlang een kwijnend bestaan leiden, om plotseling zijn fraai gevormde bloemen tevoorschijn te toveren Zonder aanwijsbare oorzaak. Evengoed kan een gezond ogende plant in een paar dagen tijd ineens afsterven. Zonder dat ook nog maar iemand daar iets aan lijkt te kunnen doen. maakte ik ook kennis met de orchideeën uit de tropen en aanverwante streken In het toenmalige Cantonspark in Baarn werd de orchideeëncollectie van de Utrechtse univer siteit beheerd en pas daar me werd echt dui delijk, waarom de orchidee over de gehele wereld geassocieerd wordt met liefde, passie, op vergelijkbare wijze als dat met dure edel stenen gebeurd. Aan de ene kant zijn de planten in hun evolutionaire ontwikkeling in een tamelijk vroeg stadium blijven steken, aan de andere kant zijn ze haast tot in het oneindige gespecialiseerd Omdat veel orchi deeën voor de bevruchting afhankelijk zijn van één bepaald insekt, zijn de bloemen in geur, kleur en bouw vaak bijna zelf een in- Tijdens de Pinksterdagen houdt de orchideeënvereniging Kring 't Gooi, in samenwerking met de stichting Ruimte-onderzoek Nederland, een grote orchideeëntentoonstelling in de botanische tuinen van de universiteit in Utrecht, in de Uithof. Op de tentoonstelling, die op fraaie wijze is ingericht in de tropische kassen van de botanische tuin, zijn planten te zien van leden van de vereniging, maar ook van professionele kwekers. Op de tentoonstelling zijn exposities ingericht en er zijn deskundigen aanwezig voor adviezen. De stichting Ruimte-onderzoek laat, onder meer via een model van een sateliet, zien hoe in de tropen onderzoek wordt gedaan naar de bedreigingen van het tropisch regenwoud, de belangrijkste groeiplaats van orchideeën. De tentoonstelling is vanaf vrijdag 28 mei geopend voor het publiek en duurt tot en met tweede Pinksterdag. De tentoonstelling is dagelijks van 10.00 uur tot 18.00 uur te bezichtigen. Volwassenen betalen 7,50 entree, kinderen 4,50en 65-plussers 6,-. Het entreebewijs geeft ook toegang tot de rest van de enkele hectaren grote tuinen, waaronder de rotstuin. Het adres van de botanische tuin is: Fort Hoofddijk, Budapestlaan 17,De Uithof, Utrecht. Informatie: 030- 535455. Tekst: Daan Bleuel Foto's: Hans Verhorst

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11