Ky Cultuur Waterdance': 'City The gewaagde maar geslaagde film over verlamming O Cultuur Oppervlakkige Patrick Swayze in melodramatisch 'City of Joy' agenda .Leusder Krant Expositie Theater De Lieve Vrouw Theater Filmtheater De Lieve Vrouw De Lieve Vrouw mtheater Jeugdfilmtheater De Lieve Vrouw Expositie Theater De Lieve Vrouw foensdag 26 MEI 1993 Pagina 13 Ienke Kastelein en Mare Dor- leyn 'Twee fotografen' Het landschap van de moderne Nederlandse fotografie is bijna oneindig gevarieerd. Dat be wijzen ook de twee fotografen die in Theater De Lieve Vrouw exposeren, Mare Dorleyn en Ienke Kastelein. Twee sterk contrasterende kunstenaars, met misschien maar één over eenkomst. dat beiden hun beelden zorgvuldig enscene ren De werken die Ienke Kastelein laat zien zijn subtie le bouwsels van licht en plooi bare, transparante materialen, vaak stoffen. Het is dikwijls moeilijk te zien hoe de beelden tot stand zijn gekomen, hoe een bepaalde suggestie van diepte wordt bereikt Dat maakt het werk concreet en abstract te gelijk. Juist door het feit dat Kastelein de fotografie als me dium gebruikt behoudt het licht een ongelofelijke inten siteit en expressie. Mare Dor leyn won in 1989 de P/F-prijs voor afgestudeerden aan de fotografische opleidingen, met een fotoserie gemaakt in Pool se kloosters en kerken. Zijn werk heeft documentaire as pecten, maar het is meer dan alleen maar' een reisverslag. Elk element in dc foto is over dacht. de compositie uitgewo gen. Het licht is heel bewust als beeldend middel gebruikt. Theater De Lieve Vrouw Dinsdag 18 mei tot en met zon dag 27 juni Teatro Obstinato met 'Lysi- strata' Met Lysistrata keert Teatro Obstinato terug naar de 'wieg van de westerse beschaving'. Lysistrata kan in de literaire traditie van het Griekse thea ter een 'oude komedie' ge noemd worden. Het is een po litiek stuk. een agressieve sati re, gebaseerd op de realiteit van dat moment, gegoten in een fantastische vorm Aristophanes 455 - 388 v. Chr.) behoorde tot de meer conservatieven van zijn tijd en kon zich in zijn werk regelma tig rancuneus opstellen naar politieke of persoonlijke te genstanders Thema's in zijn werk zijn. het behoud van tra ditionele waarden en het vre desvraagstuk Over dat laatste schreef hij drie vrouwenstuk ken waaronder Lysistrata Hoewel vrouwen politiek en maatschappelijk weinig in de openbaarheid traden, laat hij in deze werken vrouwen een belangrijke rol spelen Met Ly sistrata beoogt de masker theatergroep Teatro Obstinato geen reconstructie van de tra ditionele Griekse komedie. Er wordt niet geprobeerd op z'n Grieks te spelen, maar een ei gen visie van deze komedie neer te zetten. Het 'vrouwelijke geheime wapen' zou nieuwe ideeën kunnen leveren omtrent de relatie tussen mannen, vrouwen en oorlog. Oorlog die 2500 jaar geleden in de mode was en nu nog steeds. Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 29 mei Aanvang: 20.30 uur IERSFOORT - Het gebeurt i( vaak dat een acteur in ee films tegelijk in de bio- ,pen kan worden bewon- rd. Momenteel valt deze eer beurt aan Wesley Snipes. Al jge weken is hij te zien in issenger 57'. In deze wat hte actiefilm moet hij een ping tot een goed eind weten .e brengen. Een compleet an dere rol speelt hij in 'The Wa terdance'. Een film die nieuw is in de Nederlandse bioscopen. 'The Waterdance' is een ge waagde film over de humor, de moed en vasthoudendheid van de menselijke geest als drie mannen die niets met elkaar gemeen hebben samen plotse ling met hetzelfde noodlot worden geconfronteerd: ver lamming. De manier waarop zij langzamerhand hun leven i het taal- in de Tra- ver- este- wel :h in ;roep ngen 'oor- aald OP TS of Tra- gvaa .ance n en Jaar- meer inder itbe- tekst Ipro- kenhuisfilmfestival ziekenhuizen in Amster- Deventer, Eindhoven, derwijk. Nijmegen, en ersfoort hebben samen met ïlmtheaters in de respectie- ijke steden het initiatief ge- tot een uniek filmfesti- met in de hoofdrol het zie- ihuis en de ziekenhuispro- lonal. Het is de eerste keer een dergelijk evenement rdt georganiseerd. Dankzij samenwerking van gere- nmeerde partijen uit de wereld en de gezondheids- ■g kan het festival zowel uit cinematografisch oog- it, als vanuit publieksoog- it worden gekwalificeerd een interessant evenement, programma voor Amers- rt. bestaande uit maar liefst films waarvan één fami- ilm en een Nederlandse mière. ensberichten erlandse documentaire in delen (video), avondvul- in aanwezigheid van de isseur zelf. Films die zich in ziekenhuis afspelen be ten altijd elementen van lief eed zowel van patiënten als medisch personeel Bij Le- isbenchten is het niet an- Een maand lang volgde irry Duyns het wel en wee de mensen op de oncologi- e afdeling van het acade- :h ziekenhuis te Amster- n. In die periode verzamelde '25 uur materiaal waaruit drie documentaires destil de die sidderen van het op- ste geluk en het diepste ver- el van mensen die dagelijks onfronteerd worden met de kte kanker. Cherry Duyns itte de camera vooral op de liènten en soms op het per- jeel. De medische aspecten eresseren hem niet. Zonder spoortje van vals sentiment istreert de camera de ups en vns op de afdeling. Door te integere manier van kij- i laat Cherry Duyns ons der gevoel van schaamte pin de ziel van deze mensen ken In 1987 onderscheiden ide Nipkov-schijf, de meest stigieuze televisie-onder- leiding in Nederland. Cher- Duyns zal zelf op de avond aanwezig zijn. (bron- Cinema- nënburg, Henk Westenend) Filmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 26 mei Aanvang: 19.30 uur Benny's video Benny is een jongen van 15 met ouders die geen tijd voor hem hebben. Compensatie vindt Benny in het permanent kijken naar videofilms en het spelen met opname-apparatuur. Zijn van de buitenwereld afgeslo ten kamer is een donker hol met monitoren Als zijn ouders een weekend weg zijn, neemt Benny een meisje mee naar huis. Hij toont haar zijn video rijk en het slachtpistool dat hij stal tijdens zijn bezoek aan het slachthuis. De grens tussen vi deo en werkelijkheid lijkt voor Benny niet meer te bestaan als hij het meisje uitdaagt het pi stool op hem te proberen. Als zij weigert, draaien de rollen om. Benny's video wordt het voorbeeld genoemd van een nieuwe existentialistische ci nema die zich verzet tegen ge makkelijke antwoorden. Mi chael Haneke heeft de gebeur tenissen onderkoeld, uiterst precies en indringend close verfilmd Zijn stijl be staat uit registreren, de invul ling is aan de kijker. Met louter filmische middelen roept hij een kille, meer dan keurige, burgerlijke, maar in wezen wrede wereld op. De film maakt deel uit van een trilogie waarin hij de ijzige verhoudin gen in de huidige Oostenrijkse samenleving in kaart wil bren gen. Benny's video is daarin het tweede deel, het eerste is Der siebente kontinent, het derde is in voorbereiding. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 27 mei tot en met woensdag 2 juni Aanvang: 20.30 uur Giulittta degli spiriti Fellini's eerste kleurenfilm in een nieuwe kopie. Giulitta is een vrouw van middelbare leeftijd die vermoed dat haar echtgenoot haar bedriegt. Als gevolg hiervan krijgt ze eroti sche dromen en wordt ze ge plaagd door jeugdtrauma's. Filmtheater De Lieve Vrouw Vrijdag 28 en zaterdag 29 mei Aanvang: 23.00 uur araat it de land ie al kken is. heel iheb- 1 hun di cap olpen chien Is bij rtaal- ri een ;ennis >rden naakt hele- ?n m- zo'n dage- be- It* te weer oppakken wordt met veel zwarte humor vertoond. Hier door geeft de film een verlich tend beeld over dit beladen on derwerp. Hoofdpersoon is Joel (Eric Stoltz); een jonge schrijver wiens leven in duigen valt als hij een ongeluk krijgt tijdens kamperen. Hij raakt verlamd tot aan zijn middel. Het reha biliteren valt hem zwaar maar met een grote dosis humor, stijl en innerlijke kracht weet hij zich te handhaven. Zijn vrien din Anna (Helen Hunt) wordt echter heen en weer geslingerd tussen haar liefde voor Joel en de angst voor de toekomst met haar zowel lichamelijke als geestelijk veranderde vriend. In het ziekenhuis ontmoet Joel twee anderen die in het zelfde schuitje zitten: Bloss (William Forsythe) en Hill (Wesley Snipes). Bloss is een rauwe 'biker'. Hij uit zijn fru straties door het toeschreeu wen van beledigende en discn- merende opmerkingen tegen een ieder die bij hem in de buurt komt. Raymond Hill is een charmante versierder die zijn nieuwe lichamelijke toe stand maar niet onder ogen wil zien. Ondanks de verschillen groeit tussen Joel, Bloss en Hill langzamerhand een vriend schappelijke band die hen doet ontdekken dat oude vooroor delen niet langer meer spelen in hun nieuwe leven. Zwarte humor Schrijver en mede-regisseur Neal Jiminez geeft met deze iatze ]f niet «lofl to Salad met 'Jambo' AMERSFOORT - Momenteel speelt in het Grand Theater in Amersfoort de film 'City of joy' met Patrick Swayze in de hoofdrol. Zijn verschijning doet menig vrouwenhart snel ler slaan. In 1985 vergaarde hij al roem door zijn rol in de TV- serie 'North and South'. In 1987 vestigde hij definititief zijn naam met het wereldsuc ces 'Dirty Dancing'. Met deze mega-hit vestigde hij zijn stoe re bink-imago. Nu probeert hij echter van dit imago af te komen Met 'City of Joy' wil Swayze bewijzen meer te kunnen dan dansen. Deze rol moet een visitekaartje zijn voor een carrière als serieus te nemen acteur. Het is dan ook wel even wennen om Swayze in zo'n andersoortige rol te zien. Hij speelt Max Lowe, een jonge arts, die met zichzelf overhoop ligt Deze verwijl zichzelf de dood van een jonge patiënt en vlucht naar Calcutta om vergetelheid te zoeken in drank en vrouwen. Dat lukt niet echt goed. Zeker niet als hij beroofd en in elkaar gesla gen wordt. Berooid zwerft hij door de stad. Op zijn zwerftocht ontmoet Lowe een aantal straatarme mensen die door de maat schappij zijn uitgespuugd Dit arme gedeelte van Calcutta wordt door de inwoners dan ook cynisch 'City of Joy' ge noemd, de stad van de vreugde. Scène uit City of Joy. Hun erbarmelijke leven wordt nog eens bedreigd door een een maffia-baas die over leven en dood beschikt. Temidden van al deze ellen de ontmoet Lowe verpleegster Joan Bethel. Zij probeert zo goed en kwaad als het gaat. Do. 27 mei t/m wo. 2 juni GRAND THEATRE SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 SNEAK PREVIEW Do. 21.30 uur FALLING DOWN Dag. 13.45-18 45-21 15 uur Zo 13 45-16 15-18.45-21 15 uur SOMMERSBY Dag 13.45-18.45-21 30 uur Zo. 13.30-16 00-18 45-21 30 uur PASSENGER 57 Do. 13 45-18 45 uur Vr 13 45-18 45-21.15 uur Za., ma di., wo. 18.45-21 15 uur Zo. 16 15-18 45-21.15 uur DE KLEINE BLONDE DOOD Dag. 13.45-18 45 uur Zo. 13.30-16.00-18.45 uur SCENT OF A WOMAN Dag 21.00 uur LOADED WEAPON 1 Dag 13 45-18.45-21.15 uur Zo 13.45-16 15-18 45-21 15 uur NOWHERE TO RUN Dag 13 45-18.45-21.30 uur Zon 13.45-16 15-18 45-21 30 uur Dinsdag met THE DISTINGUISHED GENTLEMAN Dag 13.45-18.45-21 15 uur Zo. 13.45-16 15-18.45-21.15 uur JUNGLE BOEK Za., zo., ma., di. wo. 14 00 uur HOWARDS END Di. 1 juni 13 30-20.00 uur arme mensen te helpen. Ze doet dit met opvallend veel enthou siasme. Langzaam maar zeker raakt Lowe onder de indruk van haar werk. Ook begint hij sympathie voor de arme stak kerds te koesteren en helpt hij af en toe in de kliniek van Joan Daar komt hij erachter hoe bang de mensen zijn voor de maffia-baas. Max spoort de mensen aan tot verzet. Als dit niet lukt pro beert hij zelf een opstand tegen de maffia-familie te organise ren. Aanvankelijk lijkt dit te lukken maar de gangsters slaan keihard terug. De arme mensen lijken nu nog verder in de modder van de 'City of Joy' weg te zakken... Armoede Toen regisseur Roland Joffé (van o.a.'The Killing Fields') zich voorbereide op de verfil ming van 'The City of Joy', werd hij herhaaldelijk door Patrick Swayze lastig geval len. Swayze moest en zou de hoofdrol krijgen. Hij zag hierin een mooie gelegenheid om te bewijzen dat hij ook zwaardere rollen aan kan Wat dat betreft was zijn hoofdrol in het drama 'Ghost' al een eerst aanzet hiertoe geweest. Om zich toch maar vooral waar te maken heeft Swayze zijn eigen scènes net zo vaak over gespeeld totdat hij er ein delijk zelf tevreden over was. Dit tot grote ergernis van de rest van de filmcrew. Maar he laas: het resultaat is toch wat teleurstellend Ondanks alle ellende die over de kijker wordt uitgestort is er niet echt sprake van een drama dat boeit. Niet dat de acteurs hun best niet doen maar nergens raak je echt door hun spel bij het verhaal betrokken. Zo blijft Swayze's rol een beetje oppervlakkig. En de rol van Pauline Collins, als de kruising tussen moeder Teresa en Florence Nightingale, komt ook niet echt uit de verf. Ze komt wat gladjes over. De meeste indruk maakten nog een aantal Indiase acteurs. Zij geven de film sfeer en geven inhoud aan het verhaal Als basis diende de roman van Dominique Lapierre. Maar voordat men dit boek kon verfilmen moesten er nog een groot aantal problemen wor den overwonnen. Want voor dat de camera's in Calcutta be gonnen te draaien moest het script eerst door de Indiase overheid worden goedgekeurd. Dit had een groot aantal wijzi gingen tot gevolg Zo mocht er niet in de echte sloppenwijken van Calcutta worden gefilmd. Daarom besloot men in de om geving van deze plaats maar een sloppenwijk na te bouwen Terwijl er toch alleen al in Cal cutta, met 11 miljoen inwo ners, zo'n 1500 echte sloppen wijken zijn. Met al deze ellende had Patrick Swayze graag zijn huidige imago naar die van se rieus acteur willen ombuigen. In dansen was hij beter. Zaterdag 29 mei 20.30 uur. Teatro Obstinato met 'Lysistrata' Woensdag 26 mei 14.30 uur: Het onderaards ge heim Woensdag 26 mei 19.30 uur Levensberichten Donderdag 27 mei tot en met woensdag 2 juni 20.30 uur Benny's Video Vrijdag 28 en zaterdag 29 mei 23.00 uur. Giulietta degli spi riti Tot en met Zondag 27 juni Ienke Kastelein en Mare Dor leyn Vooraankondiging Armando- manifestatie 3-9 juni In het kader van het Derde Cultureel Festival Amersfoort wordt van 3 tot 9 juni een grote Armando Manifestatie georga niseerd. De Amersfoortse Cul turele Raad organiseert deze manifestatie in samenwerking met 23 culturele instellingen m de stad. Armando is een kunstenaar die op verschillende terreinen van de kunst actief is Hij is een internationaal gewaardeerd schilder en beeldhouwer. Voor zijn literaire oeuvre is hij ver schillende malen onderschei den. Velen onder ons zullen zich Herenleed herinneren waarin Armando, samen met Cherry Duyns en Johnny van Doorn, vaak op het televisie scherm te zien is geweest. Min der bekend is misschien dat hij met Herenleed ook in Neder landse theaters op de planken heeft gestaan Armando treedt regelmatig op als gastviolist bij het Ko ninklijk zigeunerorkest van Tata Mirando. In Berlijn, zijn huidige woonplaats, speelt hij samen met een combo jazzmu ziek. Er zijn verschillende do cumentaires van en over Ar mando gemaakt Redenen ge noeg om een week lang aan dacht te besteden aan deze bij zonder veelzijdig begaafde kunstenaar! In Theater De Lieve Vrouw zal het tijdens de Armando Manifestatie gonzen van de activiteiten. Het filmtheater besteedt ruim aandacht aan documentaires van en over Ar mando zoals bijvoorbeeld 'De geschiedenis van een plek' (ge maakt door Armando en Hans Verhagen) en 'De gedaantever wisseling' (van Armando en Cherry Duyns). Armando is erg betrokken bij de voorbereiding van het programma en hem is gevraagd een lijst van favoriete films te maken waarvan er een aantal te zien zullen zijn, zoals Berlin, Stunde 0. De korte film Der Feldzug, een filmgedicht op basis van oorlogs journaalbeelden (ge maakt door Victor Nieuwen- huys, Moskito Film), gaat op vrijdag 4 juni in het filmthea ter in première Niet alleen werk van Armando zelf is tij dens de manifestatie te zien in Amersfoort; zijn werk is voor kunstenaars uit verschillende disciplines aanleiding geweest tot het ontwikkelen van nieuwe pro- dukties. Zo gaat de speciaal voor de manifestatie door Danstheater DEE gemaakte produktie Raum in Theater De Lieve Vrouw in première. Deze dansgroep heeft zich laten in spireren door het beeldende en literaire werk van Armando. Bij de theaterproduktie 'Het mes', gemaakt door leerlingen van 't Hooghe Landt College onder professionele regie van Moniek Nusselein, is uitgegaan van Armando's roman De straat en het struikgewas. Ook deze voorstelling is in Theater De Lieve Vrouw te zien. Door de Stichting Literair Amersfoorts Café wordt in de grote zaal een literaire lunch georganiseerd waar Armando aan deelneemt. Onderwerp van gesprek is zijn literaire oeuvre. Tijdens een literaire avond in ons theater treedt Armando op met zijn jazz-combo uit Ber lijn. Daarnaast zal hij samen met Cherry Duyns fragmenten Herenleed laten horen. Natuurlijk wordt de jeugd niet vergeten. Armando's sprookje Dirk de dwerg vormt het uitgangspunt voor ver schillende workshops zoals on der andere kostumeren, decor bouwen en techniek. De mid dag op 9 juni wordt afgesloten met een zelfgemaakte voor stelling waarbij publiek van harte uitgenodigd is. (Wel even voor 4 juni laten weten dat je komt en voor welke workshop.) Theater De Lieve Vrouw, tel 033-618865, maandag tot en met zaterdag 19.00 - 20.30 uur. Bijzonder tenslotte is op 6 juni een bokswedstrijd in De Lieve Vrouw, georganiseerd in samenwerking met Boxing '80. Er zullen 10 partijen gebokst worden door boksers uit het hele land Waarschijnlijk zal Armando zelf, die een liefheb ber van de bokssport is, zijn boksdialogen voorlezen. Wesley Snipes in 'The Waterdance'. film de kijker een blik achter de schermen van een rehabili tatiecentrum voor lichamelijk gehandicapten Op zich een ge waagd onderwerp. Want het risco dat men al te snel vervalt in valse sentimenten is groot. Gelukkig heeft Jiminez dit ge vaar goed onderkent. 'The Waterdandce' is een hierdoor een warme, menselijke maar nooit sentimentele film gewor den Dit is mede te wijten aan de grote dosis zwarte humor waarmee het verhaal is door spekt Maar achter deze facade van humor schuilt de echte bood schap: de feiten (hoe tragisch dan ook) onder ogen zien en zo goed en kwaad als het gaat doorgaan met leven. Deze boodschap wordt door de hoofdrolspelers voortreffelijk overgebracht. Vooral Ene Stolz maakt wat dat betreft diepe indruk als hij samen met zijn vriendin erachter probeert te komen wat voor leven (en wat voor een sex-leven) voor hen is weggelegd. De relatie met zijn vriendin Anna ver toont hierdoor grote hoogte - en dieptepunten. Stoltz schitterde al eerder m een rol waarm de menselijke geest een handicap probeert te overwinnen: in 'Mask' speelde hij tegenover Cher de zoon met het mismaakte gezicht. Een rol waarvoor hij terecht een Gol den Globe-nominatie ontving. Maar ook de andere hoofd rolspelers zetten hun rol uit stekend neer Smpes toont nog maar weer eens aan hoe veel zijdig hij is: was hij in het ge welddadige 'New Jack city' nog een drugsbaron, in de vi deoclip 'Bad' danste hij als bendeleider tegenover Michael Jackson. Momenteel is hij dus ook nog eens in de bioscopen te zien als terroristenbestrijder. Als laatste mag de uitsteken de rol van William Forsythe niet ongenoemd blijven. Hier mee is het trio compleet. Door hun overtuigende spel, gelar deerd met een grote dosis hu mor, is 'The Waterdance' een hele aardige film geworden.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 13