1 Nauwelijks verhitte gemoederen worden gekoeld met ijs I H Volgende keer plakspullen meenemen, pa" .Leusder Krant. Meer vrijheid bij de besteding subsidie LEZERSSERVICE L E U S D E N Rust kenmerkt eerste ambtenarenactie in Leusden Ilfde fietsvierdaagse onder stralende omstandigheden van start Bel bij klachten over de bezorging van de Leusder Krant direkt onze hoofdagent in Leusden Woensdag 26 MEI 1993 Pagina 3 )e'bond in actie', dus gemeentebode Jan Bergsma ook. (foto: Hans Verhorst) Erik Heyblok vraagt aandacht voor vakbondsvertegenwoordiger Michel Jdnsma. (foto: Hans Ver horst). £USDEN - Wat onwennig erzamelen woensdagmiddag egen 15.00 uur de eerste amb- enaren zich in de zaal, die in ndere omstandigheden het omein van de gemeenteraad De onwennigheid wordt aarschijnlijk veroorzaakt, oordat het de eerste keer is Leusdense ambtenaren leedoen aan een landelijke akbondsactie. De petjes staan reliswaar op de hoofden en de iirtjes geven ondubbelzinnig ian dat het om 'actie' gaat, laar spreekkoren, strijdlicde- en handgeklap blijven rhterwege. luim voordat plaatselijk 'ac evoerder Enk Heyblok van- hter de lessenaar de eerste ireker aangekondigt, nemen e mannen en vrouwen van het eusdense gemeentehuis ge- isciplineerd plaats op de pu- lieke tribune. De eerste keer, at het werk wordt onderbro- en is een historisch moment en daar zijn de aanwezige ac tievoerders zich van bewust. Ook vakbondsvertegen woordiger Michel Jansma slaagt er niet in de vlam in de pan te laten slaan. Af en toe een mager applausje is het enige dat hij van zijn publiek weet los te krijgen. Zelfs wethouder Joost de Jongh, die het ge meentebestuur vertegenwoor digt, krijgt de gemoederen niet verhit als hij zegt dat het met de arbeidsomstanigheden van de ambternaren in het alge meen en die van Leusden in het bijzonder eigenlijk allemaal wel meevalt. ,,In sommige sec toren van het bedrijfsleven hebben werknemers het veel slechter," houdt hij de toehoorders voor. Alleen als hij het gekozen tijdstip van de actie hekelt - vlak voor Hemelvaartdsdag. als het gemeentehuis twee da gen dicht gaat - ontlokt De Jongh een reactie vanaf de tri bune. .Hemelvaartsdag is al sinds het begin van de jaartel ling een christelijke feestdag en de ADV-dag, die daarop volgt, is een vrije dag, die het gemeentebestuur zelf heeft verzonnen." is het gevatte ant woord uit de zaal. Burgemeester en wethou ders hoeven niet bang te zijn dat de eerste werkonderbre king op het gemeentehuis een langdurige traditie van vak bondsacties in Leusden zal in luiden. Zowel De Jongh als Jansma laten weten dat het overleg tussen de gemeente en de vakbonden vrijwel altijd in een gemoedelijke sfeer is verlo pen en dat dat in de toekomst ook zo zal blijven. De Jongh voegt daaraan toe dat de Leusdense ambtenaren niets te klagen hebben over de arbeidsomstandigheden, waaronder zij moeten werken „Dat is het gebied waarop de gemeente invloed kan uitoefe nen. Wat de gevraagde loons verhoging betreft, kunnen wij als gemeente niets doen Als wij het 'gat' tussen de eisen t>an de bonden en het bod van de VNG met eigen middelen zou den opvullen, zal de burger dat moeten betalen met een verho ging van de gemeentelijke hef fingen." Het wordt ogenschijnlijk door de zaal geslikt Iemand probeert de wethouder de toe zegging nog af te dwingen, dat de gemeente Leusden druk op de VNG zal uitoefenen de loonsverhoging van 2,5 pro cent te geven Het gemeentebe stuur heeft echter al eerder la ten weten 'zijn' onderhande laar niet in de wielen te willen rijden en het resultaat van de besprekingen rustig te willen afwachten. Ook daar wordt ge noegen meegenomen, want in de hal van het gemeenthuis staat een ijskar, die gezien het warme weer niet te lang kan blijven wachten. Het gemeen tebestuur laat zich met een ijs je voor alle ambtenaren van zijn goedwillende zijde zien. ïek ül'SDEN - 'Welke route doet 30 of 15 kilometer?' Ruim maal hebben de vrijwilli- rs achter de inschrijftafel op eerste avond voor de ondfietsvierdaagse deze aag gesteld en ruim 425 maal bben ze tussen 18.00 uur en 1.00 uur een stempel op de auwe deelnemerskaart gezet, tt is niet dringen maar het is k niet rustig, ongedwongen aan de mensen op de eerste ond van de fietsvierdaagse ►or de inschrijftafels. De ?rcommisie is niet ontevre- n. Na het 10-jarig jubileum gelopen jaar is het aantal elnemers voor de elfde keer et afgenomen. Het is nog vroeg in de avond, uur, en het is schitterend tsweer. De zon schijnt nog lop. het waait niet en het is et te warm maar daarentegen >g wel T-shirttemperatuur. et verwonderlijk dat de ensen weer in dezelfde getale n gekomen, lijkt de meest jische conclusie Dat dat ets uitmaakt weet Gert Hert- rs, voorzitter van de Toer- mmissie gelijk te ontzenu- ,Het aantal deelnemers is t afhankelijk van het weer. >ng jaar was het helemaal t zo mooi, maar er kwamen I evenveel mensen opdagen. hebben altijd een vast &ep deelnemers, vooral wat dere mensen Meer deelne- rs kunnen we trouwens niet is bolwerken Stel je voor twe er duizend zouden heb- Dan zouden we een andere ntine moeten zoeken.'' ^aast de veel oudere deelne- zijn er toch ook veel kin- 'en van de partij die samen 'hun ouders de 15 kilometer ,r hun rekening nemen. In ^telling tot de wandelvier- agse wordt hier niet veel in npsverband meegedaan dus 3 er ook niet veel deelne- nde scholen »oordat de rit begonnen ,rdt, drinken de meesten nog n een kopje koffie. Druk "end zitten de mensen rond tafeltjes in de kantine Ze chten op vrienden of drin- gewoon hun kopje koffie aniak *>j de uitgang bestijgen en- mensen alvast hun fiets en makkie", en „kom op, r' rijden we hem effe uit", akt het uit de mond van en- e doorgewinterde vierdaag- Wsers Zij lijken de bedoe- van de fietsvierdaagse net e te missen. Rustig fietsen ?oed om je heen kijken lo nen namelijk ook dit jaar weer ruimschoots de moeite. De or ganisatie heeft de mooiste stukjes in de omgeving op de kaart met elkaar verbonden. ..Vooral met de 30 kilometer kun je mooie gebieden opzoe ken. met de 15 kilometer is dat gewoon wat moeilijker vanwe ge de geringere afstand", ver telt Hertgers. „Per vierdaagse proberen we overlapping te voorkomen zodat je elke avond verschillende gebieden aan doet." Maandagavond leidt de tocht langs en door de weilan den richting Woudenberg om vervolgens koers te zetten door het Leersumseveld naar Maarsbergen en weer naar Leusden terug. De deelnemers zijn nog maar net buiten de bebouwde kom of ze kijken al recht in de ogen van koeien die in de weilanden wat staan te herkauwen en hen niet al te intelligent en met wat onbegrip aanstaren Het plat teland ligt open om verkend te worden Vooral jongere deel nemers manifesteren zich als onderzoekende Woudlopers, of in dit geval fietsers. „Kijk mama, vogeltjes", attendeert een jongetje zijn moeder. „Pas op, een auto!", antwoordt zijn moeder die er zo voor zorgt dat haar zoon de aansnellende auto ziet. Avondvierdaagse of geen avondvierdaagse; er zijn altijd van die maniakken die een leuke fietstocht tevens tot een gevaarlijke onderneming maken. Plakkertje Na ongeveer 7 kilometer met z'n allen te hebben gefietst splitsen de deelnemers voor de 15- en de 30 kilometer zich. Daar waar de korte-afstands- fietsers naar rechts afbuigen, staat een gezin langs de kant van de weg. Vader en moeder en twee dochters „Je neemt die vrouwen één keer mee en ze krijgen gelijk een lekke band", klaagt de vader die op zijn beurt wordt beschuldigd van generaliserende en vrouwon vriendelijke uitspraken. Hij kan de bandeplakspullen van een toevallige voorbijganger lenen en begint mopperend aan het bij elke fietser o zo gehate karweitje „Volgende keer je plakspullen meenemen, hè?", wrijft zijn oudste dochter hem als zout in de wonden Toeval lig komt net de materiaalwa gen langs die de man van een proffegsioneler plakkertje kan voorzien. Zowel fietsenhan delaar Blom als de Fiets-Inn zorgen voor deze service. Op de Heulweg richting Leersum wordt de omgeving wat glooiend van karakter en veranderen de weilanden in een lichtbebost coulissenland- schap Langzaam wordt het steeds bosrijker. De route voert de 30 kilometer-fietsers het Leersumseveld in waar de stilte van de adembenemende natuur slechts verbroken wordt door het zacht knerpen van de schelpjes onder de ronddraaiende banden. Af en toe wordt de rust ver broken door een wielrenner die met hoge snelheid voorbij raast. Naast de tochten voor de gewone fietsers is er ook een tocht voor wielrenners georga niseerd. Dit is een tocht van zestig kilometer en mag alleen worden gereden door leden van de Toer en Trimclub De heer Zweers is zo'n deelnemer. Hij doet voor de eerste keer mee, samen met nog acht sportge- noten Het zit hun niet echt mee want één van hen is al af gehaakt en een ander heeft op dit moment een lekke band. „Persoonlijk vind ik het wel meevallen. Ik had gedacht dat het tempo hoger lag" meent de wielrenner. Sprookje Op een parkeerplaats in het bos zitten aan een picknickta fel enkele mannen met de stempel in de aanslag. De con trolepost. Voor hen een paar kisten met appels voor de ver moeide fietsers. En dat sommi ge het best wel een beetje moeilijk hebben, wordt niet altijd onder stoelen of banken gestoken „Een mens is ook ei genlijk niet geschapen om te fietsen", klaagt een wat oudere man terwijl hij naar zijn ach terste wijst. Of hij alle avonden meefietst7 Hij moet er in ieder geval nu nog niet aan denken. Hij vervolgt zijn weg over het fietspad, dus niet brommen. Het is niet moeilijk zijn ge dachten te lezen. Had ik maar een brommer Voor de meesten is de tocht echter niet zo'n grote opgave; het landschap biedt genoeg af wisseling. Naast het Leersum seveld is de Maarsbergseweg een echt hoogtepunt van de tocht. Onder een koepel van hoge dichte bomen voert de route langs schitterende tuinen waar de rododendrons in volle bloei staan Op sommige plek ken schijnt de avondzon door het gebladerte heen, wat een sprookjesachtig decor ople vert Het einde van de tocht is bij- na.in zicht. Nog enkele weilan den moeten getrotseerd wor den en de fietsers rijden de be woonde wereld weer binnen De weinig inspirerende naam van deze weg langs de weilan den; Slappe Del, heeft op som migen blijkbaar een licht de motiverende werking. Langs de kant zitten namelijk vier dames die, in de greep van de meligheid, niets anders uit kunnen brengen dan een aan stekelijk gegiechel Wie nu Hennie is en wie Alie. ze schij nen het zelf ook niet zo goed meer te weten, laat staan de namen van de twee anderen. Eén van de twee vertelt dat ze al voor de zesde keer meedoet. Over het waarom zegt ze. „Een beetje gek doen met een stel vriendinnen. Dat is gewoon heel leuk En je komt steeds weer andere mensen tegen." Meer komt er niet uit maar het is verder wel duidelijk. Rond negen uur begint het wat fris te worden, maar Leus den is in zicht. Over de Leus- broekerweg langs het voor de tweede maal verbouwde res taurant worden de deelnemers naar de Hamelsveldseweg ge loosd. Op deze weg worden de deelnemers nog even door de uitgestrektheid van de ge meente Leusden op de proef gesteld om vervolgens voldaan in de Roda-kantine Op deze weg worden de deel nemers nog even door de uitge strektheid van de gemeente Leusden op de proef gesteld om vervolgens voldaan in de Roda-kantine Bij de finish hun stempel te halen. De eerste dag zit er op. Boudexvijn Drechsler LEUSDEN - De gemeente is van plan het systeem van sub sidiëring van instellingen en organisaties op het gebied van welzijn ingrijpend te verande ren. Het gaat daarbij om orga nisaties als culturele vereni gingen en dergelijke. Deze in stellingen krijgen nu nog sub sidie op basis van hun activi teiten of benodigheden. Een muziekvereniging krijgt bij voorbeeld een bepaald per centage van de kosten van uniformen vergoed. De ge meente wil nu overgaan op het systeem van budgetsubsidié- ring. Dat houdt in dat de vere niging een van te voren vastge steld bedrag krijgt en dan zelf kan bepalen hoe dat besteed wordt. De verwachting is. dat off deze manier een einde komt aan veel bureaucratische rompslomp, die veel controle bij de uitvoe ring vergt Ook kunnen mste- lingen niet beschikken over het geld dat na een bepaalde perio de overblijft Bij budgetsubsi diëring is dat wel mogelijk Het geeft de instellingen veel meer vrijheid dan nu is toegstaan. Toch kunnen de betrokken instellingen niet zo maar hun gang gaan Er zullen contrac ten met de gemeente moeten worden afgesloten, waarbij de voorwaarden worden vastge steld waaronder de subsdie verstrekt wordt. Eén van de voorwaarden is, dat er 'ge presteerd' zal moeten worden Uitgaande van het voorbeeld van een muziekvereniging zal er onder meer gekeken worden naar het aantal optredens per jaar, het bezoekersaantal, het aantal leden en dergelijke. Het nieuwe systeem werkt al bij enkel grote instellingen, zo als de bibliotheek en de zwem badstichting. De komende maanden zal onderzocht wor den hoe het nieuwe systeem het beste kan worden uitgevoerd. Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. Haringoorlog in Leusden? Het lijkt er wel op. De eerste vis van het seizoen is vandaag nog maar net aangevoerd en de Leusdense horeca-ondernemers gaan elkaar te lijf. Wie zorgt er voor de eerste Hol landse Nieuwe in Leusden is de vraag die vandaag beantwoord moet worden...* *...De naam van deze zeer gewaardeerde lekkernij is overigens misleidend, want de vis wordt niet meer in Scheveningen aan land gebracht, maar vanuit Dene marken aangevoerd...* *...Deze wetenschap deert de betrokken ondernemers niet, die er alles aan gelegen is de traditie in stand te houden. Wie woensdag over de Hamersveldseweg rijdt zal daarom getroffen worden door de ambiance, die waarschijnlijk zal lijken op die van vlaggetjesdag in Scheveningen...* *...De lucht zal bezwangerd zijn van de geur of stank (al naar gelang men liefhebber is of niet) van haring. Twee eetgelegenheden aan de dorpsstraat van Lcus- den proberen het publiek te paaien met de eerste haring onder het motto De eerste de beste'...* Winnaar lijkt 't Ros Beyaart te worden, waar om 12.00 uur wethouder De Jongh naar vis zal happen. Acht uur later treedt burgemeester Panis in het strijd perk, die dan het startsein zal geven voor de haring party van Quick and Easy... *...Of de deelnemers aan deze edele strijd zich wel houden aan de regels van fair plav wensen wij echter te betwijfelen. Het Ros Beyaart zorgt al sinds jaar en dag voor de eerste aanvoer van haring in Leusden... *...Dit jaar dreigde het restaurant overtroefd te wor den door Quick and Easy, die goede contacten heeft met een plaatselijke vishandelaar, die op zijn beurt weer connecties heeft enzovoort, enzovoort...* Eigenaar Holst Pellikaan van 't Ros liet dat niet op zich zitten en gooide al zijn improvisatievermogen en relaties in de strijd om René Gorter en Wim van den Hengel van Quick and Easy voor te zijn...* *...Hij verx'roegde bet tijdstip van zijn visfeestje en nodigde wethouder De Jongh uit. Waar een dorp al niet groot in kan zijn. Leusden heeft sinds vandaag zijn eigen Hoekse en Haringjauwse twisten...* Vorige week werd er in Leusden nog een andere strijd uitgevochten. Op het gemeentehuis legde de helft van de ambtenaren het werk neer, omdat zij vinden dat zij recht hebben op een loonsverhoging van 2,5 procent...* *...Het was de eerste keer, dat Leusdense ambtenaren aan een vakbondsactie meededen. Dat was te merken, want de wil was er wel. maar de echte strijdlust ont brak nog...* *...Zo kreeg wethouder De Jongh volop de kans zijn ongenoegen over de actie, die volgens hem voorbarig was, kenbaar te maken. Alleen vakbondsvertegen woordiger Michel Jansma diende hem van repliek...* *...Er is vandaag een landelijke actiedag gepland, als de onderhandelaars van de bonden en de gemeentes er niet uitkomen. Dan krijgen de Leusdense ambtenaren een herkansing. Jansma deed in ieder geval alvast een oproep om massaal acte de presence te geven... *...Het blijft duffe ellende met het openbaar vervoer tussen Leusden en Amersfoort. De busverbindingen zijn slecht en de alternatieven bieden vaak geen goede oplossing... *...Dat het geen pretje is om van Amersfoort naar Leusden en andersom te reizen, blijkt bijvoorbeeld uit het verhaal van een mevrouw, die een dagje naar Rotterdam ging en weer terug naar Lcusden moest... *...De trein kwam te laat aan in Amersfoort, waardoor zij de bus miste. Een uur wachten vond zij te lang. De treintaxi leek een goede oplossing. Bij de speciale halte van de taxi bleek echter dat er nog veel meer mensen op dat idee waren gekomen...* *...Zij moest aansluiten bij een lange rij wachtenden, maar bad het geluk dat er nog vier mensen waren, die ook naar Leusden moesten. Na twintig minuten wachten konden zij mee...* *...De route van de taxi was niet ideaal, zodat zij besloot zich niet voor haar woning boven het post kantoor te laten afzetten, maar om op de Noorderin slag uit te stappen. Een barre voettocht door het mulle zand van bet bouwterrein van De Hamershof volg de... *...Uit haar verhaal blijkt voor de zoveelste keer, dat er nog heel wat water door het Valleikanaal zal moe ten stromen, voordat het openbaar vervoer een echt alternatief is voor het gebruik van de auto in Leus- den...*

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3