„We zullen niet schromen de rechter te vragen het bedrijf te sluiten" de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen (erkdiensten :riends Jemeente wil erdubbeling Lieverdjes Bewoners hebben genoeg van overlast van Pon „Tegenwoordigzijn de vrouwen er van overtuigd hoe belangrijk een goed verzorgd uiterlijk is" woensdag 26 MEI 1993 EUSDEN - In de dorpskerk eusden is er eerste Pinkster- ig om 18.30 uur een zang- enst waarin uit het liedboek nksterliederen gezongen orden. Op zondag 13 juni zal in de jrpskerk in Leusden-Zuid •n All-Inn dienst gehouden orden. Het thema is 'in de :hijnwerpers'. Medewerking ordt verleend door het koor leformation'. EUSDEN - In cultureel cen- um 'De Moespot' in Achter- :ld zal op zaterdagavond 29 20.30 de Leusdense for- itie 'Friends' optreden. De «gang is gratis. Deze avond is speciaal voor i rond de dertig jaar en ouder i 'Friends',waarvan twee van vijf leden oud-Achtervel- ;rs zijn, zal dan ook voor deze tegenheid muziek uit de ja- n 60 en 70 spelen. vervolg van pagina 1 [ein als voor de bus, die zowel er de rail als over de weg kan den. dat geval komt er een zeer lelie verbinding met het sta- Dn in Amersfoort tot stand. De gemeente is bij het tot and komen van een openbaar ■rvoerbeleid sterk afhanke- jk van andere instanties. In gionaal verband wordt op dit oment gesproken over een re- onaal verkeer- en vervoers- an. Daarbij zijn verschillen- gemeentes uit de regio be- okken. Verder moeten de ver- >ersmaatschappijen bereid jn hun diensten zoveel moge- jk op elkaar te laten aanslui- n en te zorgen voor een zo '|oot mogelijk comfort voor de iziger. Alleen op die manier In bereikt worden dat de psdenaar de auto laat staan ir het openbaar vervoer, een ilstelling die al eerder werd iformuleerd in het verkeers- |an van de gemeente. Opmerkelijk detail in de >ta is een passage over de islus bij het Valleikanaal adat deze enige jaren buiten tbruik was gesteld, werd de deze week na lang aandrin- [n van bewoners van de wij- in De Wetering en Alands- kek weer in gebruik genomen |e bewoners staken hun blij- nd over deze maatregel niet hder stoelen of banken. 'in de nota staat echter over lus „De ontsluitng van de jijk De Wetering en Alands- tek dient nader onderzocht te jorden. De buslus over het plleikanaal is onnodig lang een nadeel is eveneens dat bus op en neer moet rijden er dezelfde weg LEUSDEN - Het kinderkoor 'De Lieverdjes' geeft op woens dag 26 mei om 19.30 uur in De Korf een uitvoering met de titel 'Heksen, spoken en andere beesten'. het koor bestaat uit ongeveer 35 kinderen tussen de acht en twaalf jaar uit Leusden. Deze 'Lieverdjes' staan onder lei ding van Piet Hein van der Ven Verder zal er begeleiding zijn van piano, bas en drum CELSTRAF De aanvoer van auto's bij nacht en ontij vormen de grootste bron van ergernis bij de omwonenden van Pon. (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - De bewoners van de Wildenburg aan de Zuide rinslag hebben genoeg van de overlast. Vanaf half Vijf in de morgen worden zij wakker van het gedender van de vrachtau to's van Pon. Ze hebben bij de gemeente een 'bestuursbevel' ingediend. Hiermee is de ge meente gemaand iets te doen aan de uitritten. Volgens de be woners overschrijdt Pon alle daarvoor geldende regels. Voor de uitrit van de Klokhoek is geen Hinderwetvergunning verleend, hoewel dit wel zou moeten. Een akoestisch onder zoek wijst uit dat de geluids- last inderdaad de limiet ver overschrijdt. Gemeente en Pon zijn in overleg en hopen voor 1 juni afspraken te maken. De bewoners zijn er klaar voor om hun klacht door te spelen naar de Raad van State met de vraag om een sluitingsbevel. Lex van der Heijden, wo nend op de Lagemaathof en Erik Wondergem van de Belt molen spreken namens dertig gezinnen, bij elkaar zo'n 120 belanghebbenden. Allen heb ben last van het geluid en de stank van het verkeer op de Zuiderinslag. „De eerste vrachtauto's rijden soms om vier uur in de vroege morgen al. Kinderen worden wakker en blijven wakker door het geden der", aldus de woordvoerders. „De slaapkamerramen kunnen al lang niet meer open 's nachts. De stank van diesel komt met golven binnen. Het tankstation op het Ponterrein is dag en nacht geopend en wordt ook '24 uur per dag ge bruikt Het verkeer over de Zuiderinslag is zeker in de vroege morgen voor 80% aan- en afvoer van Pon. In 1992 wer den er 73.006 auto's aange voerd, waarvan ongeveer 32% per vrachtwagen. Per dag zijn dat ongeveer 12 trailers en 47 vrachtauto's voor de overige binnenkomende goederen, bo vendien de auto's van het per soneel en de klanten Er zijn plannen om dat aantal op te voeren naar 90.000! Daarmee belast Pon de Zuiderinslag en daarmee de bewoners oneven redig zwaar Wanneer de ge meente geen maatregelen treft, rest ons niets anders dan via de Raad van State een sluitings bevel van de uitrit aan de Kle- De woorvoerders van de verontruste burgers. Van der Heyden en Wondergem. (foto: Hans Vere horst) pelhoek te eisen. Bovendien ei sen we dat de rijtijden verlegd worden tot na 7 uur met een dwangsom bij elke overtre ding." De klachten zijn niet nieuw. Op 17 november 1991 klaagde Eric van Beurden officieel bij de afdeling milieu van de ge meente over de geluidsoverlast van vrachtwagens. Zijn mon delinge klacht had geen gevol gen Brief Op 25 mei 1992 stuurden be woners een brief naar Pon Daarbij wees men het bedrijf en de gemeente op het ontbre ken van een Hinderwetvergun ning voor de uitrit aan de Kle- pelhoek. Hierbij is volgens de omwonenden sprake van een overtreding van de wet econo mische delicten, artikel 28. In een eerste reactie ontkende de woordvoerder van het bedrijf enige verantwoordelijkheid De mogelijke toegenomen geluidsoverlast was een gevolg van de 'oprukkende' bebou wing, volgen Ed Servaas, PR- medewerker van Pon, in een brief van 22 september aan alle bewoners. Bij Pon zou niets veranderd zijn Omdat Pon na 25 jaar ge groeid te zijn in Leusden toe was aan een nieuwe Hinder wetvergunning werd besloten tot een akoestisch onderzoek Niet te ontkennen viel dat er een uitrit en een SEAT vesti ging bijgekomen was. Ondui delijk bleef hoe de uitnt aan de Klepelhoek tot stand is geko men. Pon zegt dat dat op aan raden van de gemeente is ge beurd. Bij de gemeente zijn daarover geen stukken. Wet houder Com Verduin ver moedt dat de uitgang is aange legd voor het kantoorperso neel. Daarvoor is geen Hinder wetvergunning nodig. Toen Pon ook hier trailers liet rijden, had het bedrijf daarvoor een vergunning moeten aanvragen. Volgens de woordvoerdster van Pon, Inge de Zaaier, is dit een volstrekt duister verhaal „Deze weg is in ieder geval nooit bedoeld geweest voor kantoorpersoneel. Bij de aan vragen voor een Hinderwet vergunning hebben we onze activiteiten altijd volledig ge meld." Onderzoek Het akoestisch onderzoek vond plaats op 20 en 30 oktober 1992 en op 16 februari 1993, in opdracht van de gemeente en Pon. Klachten van de omwo nenden en eventuele toekom stige woningbouwlokaties in de nabije omgeving staan na drukkelijk als redenen voor het onderzoek genoemd. Volgens dit rapport vertrek ken en komen ongeveer 47 vrachtautos per dag, waarvan er gemiddeld 35 overdag en 12 's nachts ook weer vertrekken, naast de ongeveer 400 auto's van het personeel. Hoewel het streven van Pon is om de 90.000 beoogde auto's vooral per trein aan te voeren, stelt het rapport dat te ver wachten valt dat in dat geval ook de verkeersdrukte zal toe nemen. Uit de resultaten van de geluidsmetingen blijkt dat de piekniveaus de toegelaten herrie ver overschrijdt. Een geluidsniveau van zestig deci bel wordt algemeen als nor maal geaccepteerd. Bij Pon werden waarden gemeten werd een gemiddelde van 74 dba bij de hoofdingang en 69 dba aan de Klepelhoek, met uitschieters naar 80 dba. Met de uitslagen van dit on derzoek gingen de bewoners opnieuw naar wethouder Ver duin, op 27 april. Lex van der Heijden „Zij erkende de pro blemen. Voor verdere uitbrei ding zou een vergunning ge weigerd worden zei ze Boven dien was Pon met de gemeente in onderhandelmg voor een nieuwe Hinderwetvergunning. We hebben vooral in de vroege morgen last van het verkeer Daarom stelden wij voor de rijtijden te veranderen. Dit leek onbespreekbaar. De weg verleggen is te duur en een ge luidswal, zeker bij de Beltmo len, onmogelijk Omdat we vrezen op deze manier geen oplossing te zullen vinden, hebben we besloten de ge meente via gerechtelijke pro cedures tot maatregelen te dwingen. We willen vooral eem oplossing voor de kruising Kle- pelhoek-Zuiderinslag Wan neer de gemeente binnen een maand geen maatregelen heeft genomen, gaan we dan naar de afdeling geschillen van de Raad van State, om het conflict daar voor te leggen aan de rechter." Erik Wondergem is als mi lieukundige goed op de hoogte van termen en regels „De brief naar de Raad van State zal ju ridisch goed onderbouwd zijn. Met het rapport in de hand kunnen we aantonen dat de normen dagelijks overschre den worden. Hoewel de over last plaats vindt buiten de be drijfsterreinen van Pon is aan te tonen dat de weg voor 80 tot 90% 's nachts uitsluitend door Pon gebruikt wordt. Uit de ju risprudentie van soortgelijke klachten blijkt dat we goede kans maken deze zaak te win- Verantwoordelijk wethou der Corri Verduin meldt dat op 1 juli de aanvraag voor een Hinderwetvergunning ter in zage wordt gelegd. Op dat mo ment kunnen belanghebben den, zoals omwonenden, daar op reageren Zij is zich ervan bewust dat dit een maand na de uiterste termijn zoals gesteld door de bewoners is. Verduin: „Er is overlast. Zeker nu de zomer weer begint is dit erg vervelend. We zijn dan ook al anderhalf jaar met Pon in overleg om tot een nieuwe Hin derwetvergunning te komen. Daarbij zijn we zeer te spreken over de inzet van het bedrijf Als één van de eerste bedrijven in deze regio zijn ze bereid tot een Bednjfs Interne Milieu zorg. Dit gaat veel verder dan de voor de oude Hinderwet vereiste maatregelen. Eén van de eerste gevolgen is bijvoor beeld de manier waarop ze op de wasstraat, waar de was van de auto's verwijderd wordt, milieuvriendelijk werken. De overlast voor de omwonenden is te verminderen door het aantal passerende auto's terug te brengen, de rijtijden te ver anderen over de overlast te verplaatsen. Alle maatregelen hebben grote gevolgen voor de bedrijfsvoering. Pon werkt mee bij het vinden naar een oplossing maar het is een inge wikkeld probleem. Misschien hebben ze de overlast een aan tal jaren geleden wat onder schat. toen het bedrijfsmatig voordelig was om zo vroeg mo gelijk te gaan rijden en de files voor te zijn. Een sluitingsbevel van de rechter zal voor het be drijf grote gevolgen hebben Voor de gemeente geen andere dan dat zij het uit zal voeren Het is in het belang van het bedrijf om dergelijke maatre gelen te voorkomen. Overigens zal bij de uitspraak van de rechter zeker meewegen of het bedrijf alle medewer king weigert en de gemeente de zaken heeft laten liggen Dit is geen van tweeen het geval." Volgens Inge de Zaaier, woordvoerster namens Pon 'loopt het allemaal zo'n vaart niet,' „De zaak heeft al een aantal jaren onze volle aan dacht. In verband met 'het ge voel van overlast' bij de bewo ners hebben wij samen met de gemeente besloten tot een on derzoek Immers er is een woonwijk gebouwd die er in de beginjaren van Pon niet stond en de verkeersintensiteit neemt overal toe, dus ook op de Zuiderinslag. Het onafhanke lijk onderzoeksbureau heeft tussen vijf en zeven uur 's och tend inderdaad te veel lawaai voor de bewoners vastgesteld. Daarom zoeken we naar een oplossing voor nu en in de toe komst Helaas vergt dit wat tijd. We verwachten op 1 juli te weten waar we aan toe zijn. De bewoners kunnen hierop rea geren." De Zaaier „Hun grief is ons overigens met precies bekend De brief van de bewoners met het ultimatum is aan de ge meente gestuurd, niet aan ons We zijn, samen met de ge meente, serieus aan het zoeken naar oplossingen, waarbij ver schillende varianten, zoals ge noemd en ook een geluidswal sluiten we niet uit. mogelijk zijn. De ambtelijke regelingen vragen nu eenmaal om tijd De dreiging naar de Raad van State te gaan, lijkt vooral be doeld om de druk op de ketel te houden Zij hebben daartoe het recht wanneer de gemeente binnen een maand na aan schrijven niet reageert Maar uit jurisprudentie blijkt dat zes tot acht weken goed mogelijk is, zeker wanneer blijkt dat men wel degelijk bezig is de huidige en eventuele toekom stige situaties te verbeteren." Marianne de Valck NA DIEFSTAL LEUSDEN - „Er zit niets anders op dan een celstraf te eisen. Bij deze verdachten kan ik geen meer rekening houden met gunstige persoonlijke vooruitzichten. Die zijn er ge woon niet." Met die woorden eiste officier van justitie mr. G. Hofstee maandag voor de Utrechtse rechtbank een ge vangenisstraf van zes maanden tegen twee broers (26 en 25) uit Amersfoort. De mannen bekenden alle feiten, waaronder diefstal van autobanden bij een bedrijf in Leusden, waarvoor zij terecht stonden. Politierechter mr. C. Nunninkhoven legde de oudste een celstraf op van zes maan den. De jongste werd veroor deeld tot vijf maanden vrij heidsstraf omdat hij niet bij een woninginbraak betrokken was. Het duo, dat al jaren ver slaafd is, heeft begin vorig jaar regelmatig autobanden gesto len bij Pon Holding op de Zuiderinslag in Leusden. De mannen kwamen het terrein op door het hekwerk in te knip pen. De banden gingen naar „een vaste afnemer" die er 125 gulden per stuk voor betaalde. „We deden het voor het geld", vertelden de broers, „we had den het nodig voor de dope." De jongste Amersfoorter heeft vorig jaar in zijn woon plaats twee snorfietsen gesto len. Hij bekende ook dat hij regelmatig kratten heeft ont vreemd bij de Amersfoortse Drankenhandel. De man werd ook nog veroordeeld wegens heroinebezit en omdat hij in 1991 een jack heeft gestolen in een winkel in Amersfoort. Zijn oudere broer werd ver oordeeld wegens winkeldief stallen in zijn woonplaats, he ling en een woninginbraak in de Van Brakelstraat in Amersfoort. Daarbij heeft de man een stereo-installatie, twee elektrische gitaren en een versterker gestolen. Beide broers vertelden dat ze willen afkicken. „De enige ma nier om ze van de drugs af te krijgen", redeneerde advocaat mr. F. Weijzen, „is hen op een drugvrije afdeling in een ge vangenis te plaatsen. Tot nu toe zijn alle andere pogingen mislukt. Misschien klinkt het vreemd uit ^ijn mond, maar wc zijn met z'n drieën tot deze conclusie gekomen." Officier van justitie Hofstee zei dat hij geen invloed had op de gevan genisplaatsing. LEUSDEN - Leusden is een nieuwe verzorgings studio rijker, de eerste in haar soort. Het gaat hier om een nagelstudio of, om de officieele naam te ge bruiken, 'creative nails studio'. Eigenaresse Mary R. Sternbach, Amerikaan se van geboorte, startte haarstudio begin 1993 die is gevestigd op Gor zen 12. Aangezien de folder leert dat handen het visi tekaartje zijn leek een kleine vijl- en schoon maakbeurt geen overbodi ge luxe. Zonder rouwran den maar met een flinke dosis nieuwsgierigheid op naar de studio. Mary: „Daar let ik echt niet op, hoor. Natuurlijk wel bij een klant maar dat is logisch Ik weet zelf hoe het is. Jaren lang, ei genlijk al van kinds af aan was ik zelf een nagel bijter. En niet zo'n klein beetje ook. Ik kon er maar niet van af komen, verschrikkelijk. Dat is de reden van deze nails stu dio. In California, waar ik vandaan kom, ben ik er uiteindelijk van afgeko men. Om de drie weken bezocht ik daar een stu dio In Amerika zijn deze studio's aan de orde van de dag maar hier in Hol land begint het nu pas te lopen. Dat vind ik trou wens een van die opmer kelijke kanten van jullie, lang afwachten en pas Amerikaanse Mary Sternbach start nagelverzorgingsstudio dan beginnen als alle fou ten eruit zijn gehaald. Een hele goede eigen schap overigens." „Ik woon nu vijftien jaar m Nederland en de laatste anderhalf jaar in Leusden dus ik weet wel een beetje hoe het hier toegaat. Ik bezocht regel matig een manicure in Haarlem tot iemand mij vroeg waarom ik het zelf niet ging doen. Ik heb daar lang over na gedacht en in die tijd zoveel mo gelijk informatie ver gaard. Bij zo'n stap wilde ik wel goed op de hoogte zijn van alle in omloop zijnde artikelen en moge lijkheden" Sternbach volgde twee cursussen, manicure en nailstylist en rondde deze eind 1992 af. Haar pro ducten zijn van Ameri kaans fabrikaat en sa mengesteld uit natuurlij ke stoffen. Na een dege lijk onderzoek, onder an dere op de beurs voor schoonheidsspecialisten besloot zij deze te gaan gebruiken. Mary„Het is een goed product en als voorheen fervent nagelbijter kan ik het weten. Een sterkegel zorgt voor een onzichtba re maar keiharde onder laag, hier, voel maar eens, daar kom je met je tan den echt niet doorheen. Deze gel gebruik ik altijd bij een behandeling en na het aanbrengen van de door mij samengestelde nagellak zie je dat echt niet. Waar meer en meer gebruik van wordt ge maakt zijn de syntheti sche nagels, kunstnagels dus In mijn studio heb ik vier dozen met ieder tien vakken, allemaal ver schillende soorten kunst nagels, want zoveel ver schillende vingers zijn er nou eenmaal." De grote vraag is na tuurlijk wie er gebruik maken van de aangebo den diensten. Sternbach: „De meeste vrouwen werken buitenshuis waar door het belang alleen maar toeneemt. Er zijn mensen die regelmatig hun nagels laten verzor gen maar incidentele be handelingen komen ook vaak voor, bijvoorbeeld als er een feestje te vieren valt." „Het is hier nog niet zo bekend maar wel ontzet tend mooi, het versieren van de nagels. Ik heb daar speciale steentjes voor en die plaats ik op de nagels. Het effect is schitterend, het valt op zonder ordinair over te Nagelverzorger Mary Sternbach aan het werk. komen. Echt iets heel ap- parts. In principe is alles mogelijk maarik richt me uiteraard naar de klant. Voor sommige vrouwen zijn lange nagels gewoon met praktisch en dan maak ik er speciaal voor desbetreffend persoon ook wat moois van. Het is echt zo dat mensen totaal anders naar buiten stap pen alleen al door haar nagels goed te behande len Na een kleine voorbe reiding en het gebruik van de speciale gel zoek ik samen met de klant de gewenste kleur uit. Die meng ik zelf en als dat nodig is gebruik ik wel drie kleuren. Ik eindig al tijd met een handmassa ge, dat is zeer aangenaam na al die tijd stil zitten. Vijftien jaar Nederland (foto: Hans Verhorst) heeft het Amerikaanse ac cent niet helemaal wegge nomen maar de Neder landse taal zit er wel goed in Een enkele maal worden uitspraken kracht bij gezet met een: 'can you believe it', 'really'of 'sure' maar dat verleven digd de conversatie op plezierige wijze. Mary zou niet meer te rug willen. Het enige wat zij zegt te missen is het echte Mexicaanse eten. Afkomstig uit Zuid-Cali- forma, dus vlak aan de Mexicaanse grens is hier dan ook sprake van een kenner. Mary „Ik voel me hier echt thuis. Mijn hele fa milie woont in Amerika maar we zoeken elkaar met enige regelmaat op. Mijn moeder is hier vorig jaar geweest en die laat ik dan half Nederland zien. De tulpenvelden, bloemencorso's, Amster dam natuurlijk maar ook nog vele andere plaatsen. Nederland is zo mooi, ik woon hier graag. Wat ik helemaal prachtig vind zijn die speciale winkels. In Amerika kennen ze ei genlijk alleen maar enor me supermarkten, daar moetje alles zelf doen terwijl je hier met alles geholpen wordt. Wat ik het leukste vind zijn de eendjes hier in Leusden Voor het huis voeder ik ze niet meer want ze poe pen de hele tuin onder maar achter kan ikhet niet laten, enig." Mensen met belangstel ling voor de nailsstudio hebben geluk, de maan den juni en juli zijn de kortingsmaanden bij Mary Sternbach. Het adres is Gorzen 12, tele foon: 948999. Annelies Heuvelink

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5