„Het gaat niet om het bloemetje maar om de aandacht" Valleiplan goedgekeurd Wethouder vindt actie voorbarig Na vandaag koeler m Leusder Krant weer Blauwe zone blijft voorlopig Schrijvertje De Zonnebloem Achterveld bestaat 25jaar Gedenkdag Jaarvergadering Leusden '90 Eerste ambtenarenactie in geschiedenis van Leusden Woensdag 26 MEI 1993 Pagina 7 achterveld/leusden - „Breng eens een zonnetje, on der de mensen" zong Alex van Waayenberg in het ziekenpro- gramma van de KRO. Hij sloot zijn programma altijd af met 'Hou de zonzijde". Daarmee ontstond het initiatie voor de Zonnebloem. Een landelijke organisatie met vele plaatselij ke afdelingen bemand en voor al 'bevrouwd' door vrijwilli gers die zieken bezochten. Een kwart eeuw geleden begon de Zonnebloem in Achterveld. Het jubileum wordt op 5 juni in 'Ons Gebouw' gevierd. Cees Straver is voorzitter van de stichting, Truus Kroeze penningmeester. Beiden zijn lang. maar niet vanaf het begin bij de Achterveldse Zonne bloem betrokken. Volgens Truus Kroeze dankt de Achter veldse Zonnebloem haar be staan vooral aan Keja Voets die het verzoek uit het hoofd kwartier in Breda, in 1968 ter harte nam. De Zonnebloem heeft in het verleden vooral bindingen gehad met de ka tholieke kerk. Veel van wat vroeger tot het 'parochiewerk' behoorde is overgenomen. Te genwoordig werkt men zonder onderscheids des persoons, hoewel de pastoor lange tijd vaste gast was en de pastors nog altijd meeleven De hoofdtaak is alle jaren hetzelf de gebleven: Het bezoeken van langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoe vende ouderen. Wie met een griep in bed ligt komt niet in aanmerking, een gebroken been telt ook niet. Maar wie langdurig is uitge schakeld of ernstig ziek is, kan op een bezoekje rekenen. In de kleine gemeenschap van Ach terveld is gauw genoeg bekend wie daarvoor in aanmerking kómt. ,,Veel mensen komen, omdat ze slecht ter been zijn, niet of nauwelijks nog het huis uit. Het gevaar is dan levens groot aanwezig dat ze vereen zamen en in een sociaal isole ment raken. Regelmatig be zoek van een Zonnebloem vrijwilliger kan dat voorko men. Het geeft de mensen het gevoel dat ze er bij horen en er niet alleen voor staan", volgens voorzitter Straver. Tegenwoordig wordt wel geïnformeerd of de zieke be zoek op prijs stelt en is met alles meer vanzelfsprekend Straver: ,,We kregen nog wel eens te horen dat we ons bloe metje of fruitbakje wel in de keuken konden zetten, nog Cees Straver en Truus Kroeze van de jubilerende Zonnebloem. De oudste inwoner van Achterveld, mevrouw Plijnaar, 101 jaar, pakt het cadeautje uit dat ze kreeg van de Zonnebloem-actie 'Zon in de schoorsteen' 'fotoDe Zonnebloem) we zijn geen hulpdienst, we re gelen geen auto's voor iemand die naar Leusden wil. Dat is een oneigelijk gebruik van onze inzet Het bezoeken van zieken vraagt toch al meer dan een beetje belangstelling tonen. 'De dames' volgen cursussen om meer te weten van en beter om te kunnen gaan met de mentie en stervensbegeleiding Het gevaar van te grote betrok kenheid in een dorp waar ie dereen elkaar kent, is levens groot aanwezig. „Je kunt je er niet goed van losmaken", be kent Truus Kroeze. ,,Je bent er niet alleen voor de zieke, ook voor de partner. Je leeft mee Daarom is het volgens de voor zitter geen gek idee om de da mes die op bezoek gaan, van adressen te laten wisselen. „Voor een deel omdat een nieuw gezicht, een nieuw ge luid biedt Anderzijds om dat men de 'dames' gaat claimen. Waardoor de druk te groot kan worden." Hoogtepunt is ieder jaar de boottocht. Dit jaar vaart een nieuwe boot speciaal voor de Achterveldse en Leusdense uitverkoren zieken, over de Vecht. Vijftig uit iedere afde ling, want hoewel Leusden groter is. is Achterveld nauwer bij haar zieken en bejaarden betrokken. „Leusdense en Achterveldse zieken blijven altijd gescheiden. Ze zoeken elkaar op en blijven bij elkaar zitten." Vroeger gingen er wel vijftig meer mee maar de tegenwoor dige boot is kleiner. „De ere gast zoals de dokter is niet meer zoals vroeger pontificaal aanwezig. Vroeger stond de notabel op de voorplecht, toe te kijken Tot plezier van de ou deren, helpen ze nu mee. Dok ter Lantink begon met kren tenbollen uitdelen. Hij ver baasde zich over het aantal. Dat klopt nog steeds. Het is onvoorstelbaar wat de zieken en ouderen op zo'n dag weg werken." De jaarlijkse loten-actie brengt in Achterveld het meest op van de hele regio In 1992 verkocht men 1500 loten. Met als gevolg een hoge bijdrage waarvan het jubileum een ex tra tintje krijgt. In het gebouw staan diverse stands ingericht, is een video te zien van de boot reis, en foto's van activiteiten in 25 jaar Het Zonnebloemjubileum wordt zaterdag 5 juni van 13 30 tot 17.30 in Ons gebouw in Achterveld gevierd LEUSDEN - De Leusdense ge meenteraad zal naar alle waar schijnlijkheid volmondig in stemmen met de plannen van de zogenaamde Valleicommis sie, voor zover die op Leusden se grondgebied betrekking hebben. Dat bleek woensdag avond tijdens de raadscommis sie voor milieu. De commissie reageerde met name instemmend op de aan passingen in het Plan van Aan pak. die op voorspraak van Leusden zijn aangebracht. Het gaat daarbij met name om eventuele verplaatsingen van Leusdense bedrijven binnen de gemeente. Die zouden in de daarvoor beschikbare gebie den voorrang moeten krijgen boven bedrijven, van elders uit de Vallei. De Valleicommissie is in het leven geroepen om de proble men in het gebied van de Gel derse Vallei integraal aan te pakken. De uiteindelijke plan nen van de Valleicommissie zullen ertoe moeten leiden dat knelpunten op het gebied van agrarische bedrijfsvoering, milieu en natuur, verkeer en toerisme evenwichtig worden aangepakt De Valleicommis- LEUSDEN - In zaal 'Buiten- lust' aan de Hessenweg in Achterveld zal de 'Groep Ach- teveld 1939-1945' op 26 mei de jaarlijkse gedenkdag houden. sie is een samenwerkingsver band van gemeenten, provin cies en andere belangengroe peringen. De wijze van samen werken is in Nederland uniek en vloeit onder meer voort uit de Vierde Nota op de Ruimte lijke Ordening van het Rijk De werkzaamheden van de com missie hebben inmiddels gere sulteerd in een Plan van Aan pak, dat nu door de betrokken gemeentebesturen moet wor den goedgekeurd LEUSDEN - Politieke partij Leusden'90 houdt op 2 juni om 20 00 uur in de kleine verga derzaal van Sporthal 'De Meent', Meent 4 in Leusden, haar jaarlijkse ledenvergade ring. Op de vergadering zal Tiny Bontje haar bestuurszetel ter beschikking stellen, in ver band met het recentelijk aan vaarden van het raadlid- maatschp Ook bestuurslid Jos Haazen zal niet meer in het be stuur van Leusden'90 terugke ren. Er zijn nog geen kandida ten gevonden om de openge vallen functies op te vullen. Het bestuur is bereid dege nen die problemen met het ver voer hebben te helpen. Hier voor moet bellen bellen met het secretariaat, telefoon- 950689 LEUSDEN - De gemeente Leusden zal geen druk uit oefe nen op Vereniging van Neder landse Gemeentes (VNG) bij de onderhandelingen tussen de ambtenarenbonden en de VNG over een loonsverhoging van 2,5 procent. De ambtenaren bonden Abva/Kabo, CFO en NOVON hadden de gemeente hierom woensdag gevraagd tij dens de werkonderbreking van één uur in het gemeentehuis. Ruim 50 Leusdense mensen, de helft van het ambtenarenappa raat deden aan de actie mee, die rustig verliep. Het was de eerste keer dat er in de ge meente Leusden door ambte naren aan een vakbondsactie werd meegedaan. De actievoerende ambtenaren werden toegesproken door vakbondsvertegenwoordiger Michel Jansma. Volgens Janmsma gaat het niet alleen om een loonsverhoging, maar zijn ook de arbeidsvoorwaar den in het geding. Wethouder De Jongh reageerde namens het gemeentebestuur. Hij maakte een vergelijking tussen de positie van de ambtenaren en de werknemers in sommige sectoren van het bedrijfsleven. Die laatste groep is er volgens De Jopgh slechter aan toe dan de ambtenaren, die naar de mening van De Jongh alleen maar een pas op de plaats hoe ven te maken. De Jongh vindt de actie voorhang, omdat de bonden en de VNG nog niet uitgepraat zijn. Ook het tijdstip van de actie vond hij ongelukkig ge kozen, vlak voordat het ge meentehuis twee dagen sluit in verband met Hemelvaartsdag. Vakbondsman Jansma ver wees naar de uitspraak van de rechter naar aanleiding van de acties in Amsterdam In kort geding was bepaald dat de ambtenarenacties toegestaan zijn. Hij riep de Leusdense ambtenaren op aanwezig te zijn op de grote landelijke ac tiedag van de bonden volgende week woensdag. LEUSDEN - De blauwe zone. die de afgelopen maanden voor een aantal parkeerterreinen in De Hamershof was ingesteld, blijft in ieder geval gehand haafd tot in het najaar de nota parkeerbeleid gereed is. Na be handeling van die nota zal be sloten worden of in Leusden het parkeren gereguleerd wordt door middel van zones of parkeertarieven of dat, zoals al sinds jaar en dag in Leusden de gewoonte is, gratis parkeren mogelijk blijft. Over enkele weken komen de nieuwe parkeerdekken bij het gemeentehuis gereed Daarbij is plaats voor 150 auto's. Bur gemeester en wethouders heb ben deze week besloten, dat als de dekken in gebruik worden genomen, er een einde zal ko men aan het parkeren op 't Erf sloten of er een einde komt aan het tijdperk, waarbij in Leus den overal gratis geparkeerd kon worden. Sinds de start van de werkzaamheden voor het nieuwe deel van De Hamershof is er al ervaring opgedaan met een blauwe zone. Dat blijkt volgens de gemeente goed te bevallen Het meerendeel van de Leusdenaren houdt zich aan de maatregel. (foto Hans Verhorst) ningen en een feest met toneels, zang en boerenkapel. Daarbij hoort 'de soep van Sint Joseph' en tegenwoordig gelukkig de koffie en broodjes van Ons Ge bouw. „Vroeger waren de gast vrouwen meer bezig met het smeren van broodjes dan met de gasten. Nu kunnen we meer aandacht geven aan wie daar toch voor komt." Voor de Sinterklaasactie maakt men cadeau's voor 'on bekende' zieken in een andere plaats. „Dan is het een echte verrassing wat je terugkrijgt. Als men aan het werk de gever herkent, komen er meer op merkingen en aanmerkingen over kwaliteit en gever. Dat is met Sinterklaas niet de bedoe ling." Het medewerkers bestand bestaat uit zon zestig mensen, vooral vrouwen. Het is wel eens meer geweest. Vooral de jongeren laten het afweten. Truus Kroeze: „Wij zijn opge groeid met vrijwilligerswerk. Wie nu jonger is dan veertig is bezig met inkomen en carrière en heeft geen tijd of zin meer in vrijwilligerswerk." Wat in te genstelling staat met de toene mende behoefte aan vrijwilli gers nu steeds meer zorg nodig is en onbetaalbaar wordt. „We moeten onze taken, scherp afbakenen", weet de voorzit ter. „Aan alle kanten wordt aan ons getrokken. Bijvoor beeld om klusjes te doen Maar voor we binnen waren. Tegen woordig doen we dit niet meer als regel. We nemen nog wel eens iets mee bij een bijzondere aanleiding maar de aandacht die we willen geven aan de zie ke is toch het belangrijkste." De 'welfare' is een organisa tie die werkt voor degenen die niet ziek zijn. Tientallen vrou wen broduren, breien en haken voor de verkoop. Truus Kroe ze- „De welfare is ontstaan vanuit de bejaardensoos. Hier maakten we samen met oude dames allerlei handwerken Met de opbrengst van wat we verkochten werd nieuw mate riaal gekocht. Nog steeds werkt niet iedereen voor de verkoop. Iedereen is welkom, iedere eerste dinsdag van de maand Samen bezig zijn is het belangrijkste Voor de mannen zouden we graag een knutsel club in het leven roepen." „Er worden hele fraaie dingen gemaakt. Dat moet ook wel willen we ze kunnen verkopen. Tegen dat Taiwan-spul kun nen we niet op We moeten iets moois en gewild bieden. Zo hebben we eindeloos veel gan zen gemaakt, doosjes met stof beplakt en eieren kunstzinnig beschilderd. Vooral Mien Blom's ideeën waren goud waard." De Nationale Ziekendag wordt in Achterveld groots ge vierd, compleet met DWS fan fare, kerkdienst, kinderteke- De zomermachine draait sinds maandag weer op volle toeren, althans voor het grootste deel van ons land In de noordelijke provincies was het vrij fris. want daar werd met een noordcomponent lucht over het frisse zeewater aangevoerd. waardoor men in die streken ther misch duidelijk achter bleef. Bij ons in Leusden en Achterveld werd zowel maandag als dinsdag de zomerse grens van 25 gra den doorbroken De war me sfeer kon terugkeren door samenwerking van een depressie bij de Golf van Biscaije en een hoge- drukgebied met centrum net ten noorden van de Wadden. Hierdoor werd er een oost tot zuidoostelijke stroming in stelling ge bracht en kon er warmere lucht vanaf het Continent naar ons toestromen. We worden eigenlijk wel op onze wenken bediend deze voorzomer. Vrijdag was er even een inzinking met temperaturen onder de 20 graden, in het weekeinde trad een snelle verbetering in en gisteren kon de zo- mervlag al weer uit. Het is bepaald niet te hopen dat onze reguliere zomer maanden het straks laten afweten, want dat zou met de vakanties in zicht zeker tot een daling van het alge mene humeur leiden. Juni is met noordenwinden wel eens vaker tegengevallen na een prachtige mei maand. Het Continent is dan door de warmte ge voelig voor het ontstaan van lagedrukgebieden, terwijl de hogedruk zich in die gevallen nog wel eens wil terugtrekken naar de westelijke Oceaan. Die noordelijke stroming voert in de regel kille wolkenvel den aan met tegenvallende temperaturen Zo ver is het echter nog lang niet en de luchtdrukverdeling zit nu gewoon op slot In het hoge noorden van Europa is een krachtig hogedrukgebied heer en meester, terwijl in het zuidwesten de druk laag is, ook in de hogere sferen van de atmosfeer vinden we die verdeling te rug. Steeds zien we de ho gedruk zich westelijk ver sterken en die tegendraad se beweging, ook wel re trograde genoemd, is ken merkend voor een solide opbouw van de atmosfeer Dit soort situaties doet zich ook voor in strenge winters, met wekenlang hogedruk tussen IJsland en Noorwegen. Vandaag kwam een koufront nader bij en dat verhoogt de kans op een regen of onweers bui. Daarna wordt het fris ser en ook wat wisselvalli ger, maar als de trend van de afgelopen tijd wordt herhaald, is er misschien toch een aardig Pinkster- weekeinde uit te slepen. Het is nu nog te vroeg om daar al met zekerheid over te kunnen spreken. De tweede tien-daagse perio de van mei verliep ther misch gezien op rolletjes. De gemiddelde etmaal- temperatuur bedroeg in Leusden 15.7 graden en dat is ongeveer 3 graden boven normaal Van de tien dagen waren er 6 met een temperatuur van 20 graden of meer en op twee dagen kwam het kwik zelfs boven de 25 graden Dan spreken we van zomerse dagen. Er kwam op twefe* dagen onweer voor en de neerslag bedroeg in leus den bijna 18 mm De voor zomer zit er bijna op en vanaf 1 juni spreken we meteorologisch van zomer Het lijdt geen twijfel dat we een hoge score halen over de maanden april en mei. Het wordt wellicht de warmste voorzomer in de eeuw En zo blijft het re cords regenen Op de grens van lucht en water leven de schrijver tjes. Ze drijven niet op het water, maar hangen er in. Als ze eens een ogenblik stil wilden staan zou het niet moeilijk zijn in het diertje een kever te her kennen Met hun vier roei- poten, die sterk zijn afge plat en aan de zijkant van stijve haren zijn voorzien waardoor ze de vorm van peddels hebben, kunnen ze een behoorlijke snelheid ontwikkelen. Bij de slag naar voren lijken de roei- blaadjes veel te smal, maar tijdens de roeislag kante len ze breeduit en waaieren de borstels uit. Ze bezitten echter niets dat maar enigszins op een kiel of een roer lijkt en daardoor draaien ze alle kanten uit. Vandaar dat ze ook wel draaikevertjes worden ge noemd. Die stuurloosheid is echter maan schijn, ze welen met grote behendig heid obstakels en soortge noten te ontwijken. Voor het leven halfop en half in het water zijn de ogen aangepast. Deze zijn duidelijk in twee helften verdeeld, de onderwater helft om onder water de omgeving af te zoeken naar prooi en de bovenhelft om te waarschuwen voor ge vaar vanuit de lucht. Tus sen beide helften is een dui delijke scheiding en daarop staan een paar sprieten die precies in het water hangen en elk tril- linkje opvangen Bij ge vaar duikt het schrijvertje onmiddelijk de diepte in en neemt bij die duik meteen een luchtbel mee aan het achterlijf. Die luchtbel en de aanwezige lucht onder de dekschilden stelt hem in staat geruime tijd onder water te blijven. C U C»O OT rf SCHR'JVCRTJCS Dat die lucht onder de dekschilden zo belangrijk is voor het ademen komt doordat insekten niet met een neus of een mond ade men, maar met een vertakt buizenstelsel dat uitmond in een aantal openingen onder de dekschilden. Dit zeer beweeglijke, staal blauwe diertje, dat met zijn sierlijke en draaiende bewegingen als een kam pioen kunstrijder over het wateroppervlak zwiert, wordt ook wel 'vrolijke wa tertor'genoemd Het inspi reerde de bekende Vlaamse dichter Gezelle tot het schrijven van een bekend geworden gedicht. Daarin spreekt hij van het 'krinklende, wmklende waterding'. Op warme zo meravonden blijken ze ook goed te kunnen vliegen. Dan wordt de vrolijke wa tertor een luchtacrobaat een middel om een uitdro gend leefgebied te ont vluchten. Ofschoon ze ook wel lopend over land emi greren. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7