,Wij willen de mensen in hun waarde laten' .Leusder Krant de schijnwerper nis u Nieuws uit de verenigingen SSD De Zonnebloem Dagbehandelingscentrum Lisidunahof bestaat 10 jaar r r W£ Nieuws uit de verenigingen Vliegoefening AVO nheemse Oud papier Postzegel volken Dierenweidedag 'Deze trainingsvorm zorgt voor een goede houding' Donderdag 3 juni 1993 3'fl9 Pagina 5 Ke< JSUSDEN - De commissie llimulering Sport Deelname leeft voor de maand juni en- tele mformatieavonden geor- raniseerd. Voor bergwande aars zal er op donderdag 3 juni de Korf aan de Smidse een nformatie avond plaatsvin- len. Twee instructeurs van de Nederlandse Bergsportvereni- ng zullen dan uitleg geven -er diverse berggebieden en mogelijkheden voor begin- lende en gevorderde bergbe- limmers. De avond begint om 0.00 uur en de kosten bedra- en 2,50. Op dinsdag 8 juni is jrin Korf een informatieavond ver fietsen in de bergen. De vond wordt door een terk- ochtbegeleider gepresenteerd. Aanvang is om 20.00 uur en de osten zijn 2,50 per persoon. LEUSDEN - De Zonnebloem afdeling Achterveld viert op zaterdag 5 juni haar 25-jarig >estaan. In het gebouw aan de Hessenweg 214 in Achterveld zal het daarom van 13.30 uur if siJtot 17.30*uur opendag zijn. Inde zaal zijn er diverse stands n gericht. Ook zullen er video- jresentaties worden gegeven. )N SP ook j i J r ■m t LEUSDEN - In verband met oefeningen op vliegbasis I Soesterberg zullen zaterdag tussen 13 00 uur en 14 00 en kele F-15's landen. Daarnaast vliegt van 14 tot en met 17 juni j en van 28 tot en met 30 juni het 32ste Fighter Squadron met straaljagers van het type F-15. Deze vluchten zullen elke dag duren tot 22 00 uur. LEUSDEN - De AVO-collecte n Leusden in 1992 heeft na Groningen en Alphen aan de lijn het hoogste bedrag opge laaid. Samen met 24 wijkhoof- ien en 240 collectanten heeft nevrouw Nobel, de organisa tor van de collecte in Leusden, 15.000,- bij elkaar gebracht. Dit is meer dan voorgaande ja- ra. De AVO is een organisatie die ie integratie van gehandicap- en beijvert en voor dat doel elk aar een collecte houdt. Ook dit aar organiseert de AVO, voor ie vijftiende keer, een collecte De colectanten zullen van 13 :ot en met 19 juni weer met de nissen rondgaan. (foto: Hans Verhorst). Margret Overkamp en Bertus Koot voor het dagcentrumfg ACHTERVELD - In verband met de oud papieraktie van de muziekvereniging DWS zal op zaterdag 5 juni een container worden geplaatst op het Groot Achterveldplein. Diegenen die hun oud papier op willen ruimen, kunnen dit in bedoelde containers komen deponeren. Inwoners van Stoutenburg kunnen het papier ook komen deponeren bij W Wouters, Hessenweg 95 te Stoutenburg. late ^EUSDEN - In de bibliotheek Leusden is vanaf 3 juni een 'older beschikbaar met de agenda van een groot aantal tentoonstellingen en andere activiteiten in de volkenkundi- musea in Nederland. Deze tentoonstellingen staan in het teken van het VN-jaar van de Inheemse Volkeren 1993. Door deze tentoonstellingen kunnen de bezoekers kennis maken met de levenswijzen en kunstuitingen van inheemse volkeren over de hele wereld. LEUSDEN - Tien jaar dagbe handeling in het psychogeria- tisch Dagcentrum Lisiduna hof. Aan dit jubileum is afgelo pen week mei uitvoerig aan dacht besteed door een kennis makingsmiddag waar 120 be langstellenden uit de verzor gende en geneeskundige sector aanwezig waren. Door ver schillende sprekers werd uit gelegd hoe het dagcentrum zich in de afgelopen tien jaar heeft ontwikkeld en wat het nu aan ouderen te bieden heeft. De dagbehandeling heeft een in eigen beheer ontwikkelde geheugentraining voor de menterende bejaarden. Dit is vrij uniek. Over deze training heeft hoofd afdeling en mede ontwikkelaar Margret Over kamp een boek geschreven, dat dit najaar uitgegeven wordt. Het dagcentrum bestaat uit twee afdelingen: De tien jaar oude dagbehandeling en de intensieve dagzorg die januari van start is gegaan. De laatste vorm van dagverzorging heeft tot doel de oudere voor te be reiden op opname in een ver pleegtehuis of als overbrug ging tot dat het zover is en juist om opname uit te stellen. Deze afdeling dient voornamelijk om de familieleden van de be zoekers even te ontlasten en ook om de problemen die de mentie met zich meebrengt met de bezoeker maar ook met de familie te bespreken. De dagbehandeling daaren tegen is er op gericht om oude ren die zelfstandig of in een bejaardentehuis wonen zo lang mogelijk in hun vertrouwde omgeving te laten functione ren. Alles wordt er aan gedaan om de zelfstandigheid te be houden of te vergroten. Erg belangrijk daarvoor is het trai nen van het geheugen. De afdeling dagbehandeling is gevestigd in een aparte vleu gel van het gebouw en strikt gescheiden van het verpleegte huis dat naast het dagcentrum ligt. ,,Voor veel van onze be zoekers is het verpleegtehuis een bedreigend iets. Daar wil len de ouderen nog zo weinig mogelijk mee te maken heb ben", vertelt Margret Over kamp. Dit gedeelte heeft dan ook een andere ingang. Tussen 9.00 uur en 10 00 uur arriveren de bezoekers en ver zamelen zich in de huiskamer van de dagbehandeling. Hier drinken ze tot 11.30 uur koffie en wisselen ervaringen met el kaar uit. Margret: ,.Dat is erg belangrijk. Zo komen de be zoekers met hun lotgenoten in aanraking en weten ze dat ze niet de enige zijn die wel eens vergeten wat voor een dag het is of wat hun adres is." De Heer Blom denkt daar anders over. Hij is zelf bezoe ker van het centrum en vindt die lange koffietijd maar ver spilling. ,,Het is eeuwig zonde om zoveel tijd aan koffiedrin ken te besteden. Als het aan mij ligt beginnen we gelijk bij bin nenkomst met de geheugen training Nu hebben we maar van 11 30 uur tot 12 30 uur de tijd, want dan gaan we al eten", vertelt hij. Hij is slechthorend en slecht ziend en heeft zodoende weinig aan de lange koffietijd die dient om ervaringen uit te wis selen. ,,Ook daar proberen we rekening mee te houden, maar dat is moeilijk omdat je dan weer anderen tekort doet", weet Margret. De geheugentraining bestaat uit het stellen van vragen aan de ouderen. Deze variëren van 'wat voor dag is het vandaag7' tot vragen over hun woon/leef situatie De bezoekers zijn erg gemotiveerd voor deze training wat wel blijkt uit de reactie van Blom. „Wel is het vaak een hele stap voor de mensen om zich als bezoeker aan te mel den. Maar na een week of drie is men gewend," zegt het hoofd van de afdeling Verder vertelt ze dat deze dagbehandeling structuur geeft aan het leven van de ouderen, omdat zij op vaste tijden langs komen. De huiskamer waar de oude ren zitten, heeft een keuken en een paar grote tafels waar de bezoekers bij aankomst aan kunnen schuiven en zich kun nen bedienen van een kopje koffie. Het geheel is heel huiselijk ingericht, zodat het mogelijk is daar de dag, die om vijf uur eindigt, door te bren gen. Woensdag is de dag voor de ouderen die het minst aan de mentie lijden. Op andere dagen worden de ouderen ontvangen met ernstiger vormen van de mentie. Deze scheiding is ge volg van de gedifferentieerde aanpak van het dagcentrum „Na tien jaar ervaring werd een duidelijke zorgvisie ont wikkeld. Dat houdt een ge- richtere en systematische werkwijze in en dat komt on der andere tot uiting in een ge differentieerde aanpak Individueel „We proberen de bezoekers met dezelfde klachten te clus teren in groepen die op ver schillende dagen het centrum aandoen. Zo kunnen we zo veel mogelijk op de individuele be hoefte van de ouderen inspelen en tegelijker tijd efficiënt werken", vertelt Bertus Koot, de coördinator van de afdeling dagbehandeling Door deze werkwijze kan het centrum volgens Koot ondanks de bezuinigingen, die ook de bejaardenzorg treft de kwali teit behouden. Zo kon het cen trum namelijk toch inspelen op de behoefte die onstond aan een nieuwe afdeling intensieve dagzorg. Aan de muur van de huiska mer van de dagbehandeling hangt een kalender die nog op 1 juni staat. „Dat doen we expres om te kijken of de bezoekers het opmerken Zo kunnen ze zich zelf trainen om alert te blijven. Als ze het niet zien ma ken we er toespelingen op en als ze het dan nog niet door hebben maken we hen daar attent op voordat we hem af scheuren." Verder krijgen de mensen die niet meer goed we ten waar ze wonen een kaartje met hun adres mee als geheu gensteuntje Dingetjes Zo zijn er meer van dat soort terloopse oefeningen die on derdeel uitmaken van het pro gramma. In het rustkamertje worden bijvoorbeeld de enkele bedden die daar staan na de rustperiode van de bezoekers niet opgemaakt om hen te prik kelen dat zelf te doen Aan het voeteneind van een van de bed den staat een strijkplank. Mar gret. „Zo af en toe zetten we er een mand met wasgoed bij om te kijken wie de 'verleiding' niet kan weerstaan om te gaan strijken." In dit centrum zijn het de kleine dingetjes die het hem doen. „Juist het zelf koffie in schenken, het zelf openmaken van de suikerzakjes. Dat laat de mensen in hun eigenwaarde. We laten de bezoeker zoveel mogelijk doen en als ze iets niet kunnen dan helpen we ze." Al deze oefeningen en uitda gingen zijn onderdeel van het geheugentrainingsprogramma dat door Margret en een sta giaire psychologie ontwikkeld is. Daarover heeft Margret een boek geschreven met de titel 'De Geheugengroep' dat dit najaar verschijnt. Het bestaat uit twee delen. Het ene deel is een handleiding bij de geheu genoefeningen, het tweede deel beschrijft de geheugentrainig zelf. Voor deze training heeft het centrum aparte kamertjes in gericht Aan de muren van deze kamertjes hangen geen pos ters „Zo worden de deelne mers aan de geheugentraining nergens door afgeleid", ver klaart Margret. In de loop van de tijd heeft ze een goede band gekregen met de ouderen Dat is essentieel voor haar werk „Zonder we derzijds respect en een goede verhouding kun je nu eenmaal niet werken en dat is het leuke van mijn baan." LEUSDEN - De Leusdense postzegelvereniging "De Loupe, Leusden" houdt maan dagavond 7 juni om 20.00 uur in "De Til" haar laatste club bijeenkomst van dit seizoen. Ditmaal geen specifiek thema, maar een gelegenheid tot het kopen en/of ruilen van postze gels en het aanschaffen van postzegelbenodigdheden. Daarnaast vindt een veiling plaats van Nederlandse post zegels (series en losse exem plaren) die in de officiële cata logus van 6 tot 240 gulden wor den gewaardeerd en nu op de avond met een inzet van slechts 1 gulden worden aan geboden. De Valleischool staat vrijdag 11 juni weer bol van de aktivi- teiten in het kader van de die renweidedag. Een jaarlijkse fancy-fair zal worden gehou den met als doel geld bijeen te brengen voor een jaar onder houd van de dierenweide. Dit zal de negende fancy-fair zijn. Volgend jaar hoopt de dieren weide haar tweede lustrum te vieren. Ook dit jaar weer veel be kende aktiviteiten zoals: play- backshows, rad van avontuur, springkussen, poppenkast, paardrijden en diverse eetten- ten. Nieuw is het kindercircus, bedacht en uitgevoerd door een aantal kinderen van groep 7. De dierenweide bij de Val leischool is dit jaar verrijkt met een gerestaureerd hek werk. Een subsidie van de ge meente Leusden maakte dit mogelijk. LEUSDEN - Eigenares van een schoonheidssa lon/ zonstudio, record houdster aerobic dan sen/lesgeven, auteur van artikelen en twee boeken, verzorgt de dagelijkse lei ding bij sportschool 'Lady Fit'en ontdekker van ae- ronatics: kort samenge vat: Martine Silvana. Veel inwoners van Leus den maar ook van ver daar buiten zullen haar hebben leren kennen tij dens een van de velen manieren om het lijf weer wat op peil te brengen Een nieuwe actie onder neemt Martine met een workshop die zal plaats vinden op 13 juni op de Beaufortweg 63. Het nieuwe trainings programma, aeronatics in theorie en praktijk zal dan onderricht worden. Martine: „Deze workshop komt eigenlijk op verzoek van collega 's uit de sport wereld, zij hoorden van de techniek die ik had ontwikkeld en wilden daar meer over weten. Deze trainingsvorm be werkstelligd een goede houding door spierver- sterkende oefeningen. Het is niet speciaal gericht om af te vallen maar met een goed dieet ter onder steuning kan dat wel ef fect hebben op de 'slanke' lijn". Martine Silvana verzorgt workshop aeronatics Aeronatics, de naam zegt het al, is een combi natie van aerobic en aero natics Aerobics is meer op de conditie gerricht en aeronatics maakt het li chaam gespierder en be ter geproportioneerd en is wat dynamischer. Aero natics is ook makkelijker thuis te doen want er ko men geen trainingstoe stellen aan te pas. Het programma wordt afge stemd op het eigen tem po. Naar aanleiding van deze nieuwe vorm zijn van de hand van Silvana inmiddels twee boeken uitgegeven waarin alle oefeningen uitvoerig wor den beschreven. Ter illustratie zit bij elke oefening een foto waarop Martine zelf het goede voorbeeld geeft Werden in deel een de heupen, billen en benen aangepakt, in deel twee komen de buik en taille aan bod. Tijdens de work shop wordt alles behan delt en geeft een bekende aerobic beoefenaar een demomstratie. Deelnemers aan deze les sluiten de ochtend of middag af met in ieder geval een certificaat. Martine: „De gast tijdens de workshop is Patrick Nahafahik, die is echt professioneel bezig Bij de laatste wereldkampioen schappen behaalde hij de vierde plaats. Ik heb zelf ook meegedaan met wed strijden en ik vind het prachtig hoor, maar het lijkt een beetje op, hoe heet dat nou, van die mensen die op eikaars hoofd gaan staan, acroba tiek ja." „Als mensen voor het eerst komen kijken en zo iemand bezig zien dan schrikken ze zich naar en beginnen er al niet meer aan. Zo gaat het niet tij dens de normale lessen, ik vertel dat ook altijd even. Samen met Karina Buunk verzorgen wij de lessen bij 'Lady Fit, een sportschool van Ben Her der. Er zijn momenteel nog drie anderen sport scholen in Leusden en ik vind dat er in Leusden genoeg plaats is voor ie dereen Nederland iseen klein land en er bestaat toch vaak een soort kou de oorlog tussen de sport scholen „Dat vind ik jammer want tenslotte zijn we allemaal met dezelfde sport bezig. Wie weet, heel diep in de pen zit wel het idee om een grootse happening te hou den, een aerobic dag waar de consument zijn/haar voordeel mee kan doen. Misschien ooit nog eens. Door het zeven jaar les geven bij 'sportschool 2000', het helpen opzetten van een sportschool in Zeewolde en het volgen en geven van verschillen de docentenopleidingen heeft Martine aan beken den binnen de aerobic wereld geen gebrek Ook het geven van een drie maanden durende cursus aan sportschoolhouders en andere belangstellen den heeft haar naam door het hele land verspreid. De geslaagde poging om in het Guinness Book of records te komen (twee maal/bezorgde Martine de nodige publiciteit om naam te maken. Silvana. „De consument stelt ge lukkig steeds hogere eisen en dat komt de zaak al leen maar ten goede. De roep om erkenning is groot, in feite kan ieder een op de hoek van elke straat een sportschool be ginnen maar de meeste sportschoolhouders zien wel in dat een goede ba sisopleiding echt noodza kelijk is. De instructeurscursus bewees dat wel want over belangstelling hadden we geen klagen, tweeentwin tig mensen volgden deze zware lessen, die deze maand zullen worden af gerond. In september van dit jaar start deze cursus weer en dat houdt in dat belangstellenden zich 72 uur volledig kunnen gaan inzetten Het lijkt Martine alle maal voorde wind te gaan maar er is nog plaats vooreen wenseen eigen sportschool. Marti ne„Ja, het staat hoog op mijn lijstje om samen met mijn man, die zeker als de stuwende kracht ach termij genoemd mag worden, een multi-func tioneel centrum op te zet ten, dus alle facetten van deze sport in een gebouw. Mensen zijn gauw ge neigd om voor deze sport als maatstaf de weeg schaal te nemen maar het is echt een sport die je beoefend omdat het leuk is. Een strak lichaam is dan een prettige bijkom stigheid." Voor de workshop van 13 juni zijn 's middags nog enkele plaatsen vrij. Kij kers zijn altijd van harte welkom. Voorinformatie: tel.nr.945018 Annclies Heuvelink

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11