'Kinderen mogen het zeggen' 'Principes belangrijker dan mijn carrière Leusder Krant Bieb krijgt tienduizend gulden extra in reservepot Mies Bouhuys praat met kinderen in de Boekenmolen Jorrit de Jong met Europese Jeugd Parlement in Straatsburg De Boekenmolen Donderdag 3 juni 1993 wij ons voorstel verdedigen in de plenaire vergadering." Jorrit beviel want hij werd uitgenodigd om in Den Haag cke landelijke finale mee te ma ken. Hij deed vijf dagen mee aan de discussie in zijn com missie over een nieuwe immi- gratiewet. ,,Dat was hartstikke actueel Wij verzonnen een koepel, die de immigranten over heel Europa moest ver spreiden. Nu komen bijna alle immigranten in Duitsland te recht en dat is niet goed. Wij vonden dat Europa alleen open moest staan voor politieke vluchtelingen De koepel viel in goede aarde en Jorrit werd uitgenodigd om de provincie Utrecht te verte genwoordigen in het Europese Jeugd Parlement dat in Buda pest zou vergaderen. Maar de Nederlandse leiding vond dat de internationale koepel te veel geld over de balk gooide en weigerde deel te nemen. Neusje van de zalm De Nederlanders willen nu een eigen Europees jeugd par lement oprichten Het doel van dit initiatief is de jeugd meer bij de politiek in het algemeen en het Europese parlement in het bijzonder te betrekken De twaalf jongeren, die Budapest misgelopen waren, werden meegenomen naar Straats burg, waar zij veel politici leer den kennen en de vergaderin gen van dichtbij meemaakten. ,,Het was leuk om met mijn leeftijdsgenoten over politiek te praten De anderen waren bijna allemaal lid van een po litieke partij en ik vond het in teressant om te horen wat standpunten zijn vertelt Jor rit. Hij is zelf geen lid van een partij, omdat er geen enkele partij bestaat waar hij het he lemaal mee eens is. ,,Ik ben links-georiënteerd en zal dus nooit lid worden van de WD of LEUSDEN - „Wat ik belang rijk vind is, dat kinderen de kans krijgen en de vrijheid voelen om zich te uiten. Daar door kunnen ze hun eigen rol in de kleine samenleving over zien. Kinderen tellen mee. Ze mogen zich betrokken voelen bij wat er in de wereld gebeurd. Daarover fantaseren, naden ken, zich inleven en uitleven door te schrijven, te tekenen en te praten. Dat vormt hun per soonlijkheid." Aan het woord is Mies Bouhuys. Ze schrijft sinds de jaren vijftig voor kin deren. Vrijdag 4 juni komt ze 's middags naar Leusden. In de bibliotheek van de Boeken molen praat en leest ze met kinderen. Veel vaders en moeders van te genwoordig groeiden op met door haar geschreven boeken en raden ze hun kinderen aan. Boeken over de poezen Pim en Pom die herkenbare kleine avonturen beleven met realis tisch trekjes. Zoals de beschrij ving hoe ze vanuit de warme kamer een vreemde poes in hun dakgoot zien zitten Hij is door en door nat. Pim en Pom vin den het net een 'hippie of een punkie'. Ze willen hem wegja gen omdat hij vreemd is en er anders uit ziet. Hun vrouwtje denkt daar anders over. Ze haalt hem binnen. Geeft hem wat hij nodig heeft en zoekt een goed onderdak voor hem Boeken met verhalen over straatkinderen in Zuid-Ameri- ka. Op deze manier verwerkt Mies Bouhuys haar mening over wat er om ons heen ge beurd, in kinderverhalen, to neelstukken en gedichten. „De algemene trend in mijn werk is het opkomen tegen onrecht. Ook in het klein Met aandacht voor het ongemerkte lijden", verklaart Mies Bouhuys in ons telefonisch interview. 'Lijden' niet alleen in Zuid-Amerika of in de jaren veertig, onderwer pen waar ze nauw bij betrok ken is, maar ook bij de wei- doorvoedde vrije kinderen in Nederland. ,Ik was pas in Groningen op een gewone basisschool in een gewone wijk De leerlingen de den mee aan een project over anders zijn Ik vroeg de kinde ren, wat zij daar onder ver stonden. Een meisje zei toen heel benepen, 'als ik een zee mansbroek aan moet' Eerst dacht ik dat ze een soort ma- trozenbroek bedoelde. Ik be grijp hoe vreselijk het kan zijn om iets te moeten dragen wat je moeder mooi vind. Maar ze be doelde een broek gekocht bij Zeeman, de goedkope textiel winkel Het oordeel van jezelf kan minstens zo hard zijn als dat van anderen Het kan zeer doen en je gedrag, de manier van denken beinvloeden." Beleven Mies Bouhuys schrijft „Schrijven gaat vanzelf. Het hoort bij mijn manier van ver werken, beleven en uitdragen van wat volgens mij belangrijk is. Schrijven is geen behoefte van me. Het gebeurd gewoon, ondanks jezelf en vaak tot mijn verbazing. Het is geen bewust proces. Wat je bent dat schrijf je, met alles wat je geleefd en beleefd hebt. Het kleurt je ma nier van kijken. Als onderwijzersdochter in Weesp, verzon ze de toneel stukjes die ze speelde met haar broers en zussen. „Het is de atmosfeer van die tijd Ik was een kind in de oorlog. We had den geen radio en televisie, maar waren ons bewust dat er veel in de wereld gebeurde waar we mee te maken hadden. Door de verhalen kreeg de ver beelding een kans, van onze ei gen wereld maar ook van de wereld van anderen. In rq^jn boeken ga ik nog steeds grSag in discussie met de lezers. Ik wil zo graag bereiken dat toe schouwers niet onverschillig toekijken maar zich betrokken en geraakt voelen Van haar ouders leerde ze om zich heen te kijken en niet pas sief te blijven. Haar naam is vaak te vinden bij de onderte kenaars van één of andere ak- tie. Met name wanneer het gaat om het levend houden van de waarden die in de Tweede We reldoorlog vertrapt werden, de vluchtelingen en de situatie in Zuid-Amerika „Ik ben niet zo'n lawaaifiguur als men soms wel eens denkt", zegt ze in een eerder interview. „Ik wil een zo groot mogelijk publiek op een speelse manier aan 't denken zetten", voegt ze daar door de telefoon aan toe. Haar vele korte verhalen („Ik ben niet iemand van de lange adem zijn mischien voor kinderen geschreven maar worden door grote men sen met minstens zoveel en thousiasme gelezen Volgens mij heeft iedereen de plicht, om de werkelijkheid vleugels aan te doen en op te stijgen. Daarna keert hij weer met beide voeten op de grond terug met de herin nering aan zijn vlucht, om voort te leven In de afgelopen veertig jaar is haar stijl veranderd. Korter, bondiger geworden. Aan de mode om in kinderboeken alle ellende van de wereld samen te ballen (ouders gescheiden, in cest en drugs) heeft ze nooit meegedaan. „Ik werd daar zo treurig van. Natuurlijk is het goed om in je verhalen taboes te doorbreken, vooroordelen door te prikken. Boeken kun nen kinderen op een spoor zet ten door problemen herken baar te maken. Maar wie een verhaal schrijft met als enige doel het doorbreken van ta boes, is verkeerd bezig. .Mijn verhalen ontstaan al schrijvend. Het is geen bewust proces. Ik word ergens door getroffen en spin daar omheen. Achteraf zwak ik mijn bood schap weieens af. Bij de toneel stukken werkt dit heel duide lijk. Met 400 kinderen in de zaal gebeurt veel onvoorspel baars. Soms schrikken ze echt wanneer je te sterk doorgaat. Dan werkt het niet meer. De ontmoetingen met kinderen, zoals vrijdag in Leusden, heb ben zo'n zelfde effect. Het zijn belangrijke ontmoeting waar je nooit te oud voor wordt Ik wil altijd weten wat ze willen weten. Het is de wisselwerking die boeit en waarbij zij iets bij mij, ik mischien iets bij de kin deren raak." Verbeelden Dit 'raken' is voor Mies Bou huys belangrijk. „Ik vraag dik wijls aan kinderen waarom ze iets zielig vinden. Bij poëzie- projecten geef ik ze de op dracht iets te dichten met als eerste zin, ik weet nog hoe.. Daarmee kunnen ze een eigen beleving uiten. Iets wat voor kinderen dikwijls een onbe kend terrein is. Ze moeten niet alleen lezen, ze moeten vooral zichzelf verbeelden „Waar het om draait is, dat een mens niet passief blijft. Hij of zij moet zich niet als vee laten leiden. Een kind kan zijn eigen rol zien, en de rol van anderen Tederheid is daarbij voorwaarde. Dit betekent im mers jezelf kunnen inleven Te derheid zit in ieder mens en wie daar niets mee kan, kan zich I onmogelijk uiten, zit opgeslo- ten in zich zelf en doet zichzelf en zijn omgeving tekort." Kinderen luisteren in De Boekenmolen bij een vorig evenement aandachtig. fotoarcheif BDU) LEUSDEN - „De gemeente is wat lief geweest voor het bi- bliotheekbestuur", zo meldde wethouder Bram Vroon vorige tijdens de raadsvergadering in het gemeentehuis. Daarmee doelde hij op ruim ƒ10.000,- die de gemeente extra toevoegt aan de egalisatie-reserve van de bibliotheek. Het biblio- theekbestuur had de tiendui zend gulden overgehouden van de gemeentelijke bijdrage voor bibliotheekexploitatie in 1991. Burgemeester en wethou ders hebben toestemming ge geven het geld over te hevelen naar de bibliotheek-reserve- pot, die na de brand van vorig jaar langzaam weer moet wor den opgebouwd Met deze ex tra gift doorbreekt de ge meente echter de met de raad gemaakte afspraken over bij dragen aan de bibliotheek. Dit kregen burgemeester en wet houders dan ook uitgebreid te horen tijdens de raad. Verschillende fracties, waaronder Leusden '90, CDA en D'66 maakten bezwaar te gen de vanzelfsprekende ma nier waarop de gemeente het bedrag heeft toegekend. Roef Blauw (L'90): „Er is inmiddels een flinke reserve en de ge meente draagt daar in principe al genoeg aan bij, dus waarom deze extra bijdrage?" Het college voerde als verde diging aan dat het bibliotheek- bestuur een goed financieel beleid voert en een extra mid delen na de brand van vorig jaar goed kan gebruiken Bo vendien moet de bibliotheek voor de besteding van het geld toestemming vragen aan de ge meente, zodat de laatste in principe nog zeggenschap heeft over het bedrag Met deze verdediging het grootse gedeelte van de raad genoegen, waardoor het voor stel met drie stemmen tegen en een meerderheid voor toch kon worden aangenomen. LEUSDEN - Meneer S Wempe en Mevrouw M Wempe-Hollaar vierden woensdag 2 juni hun 60- jarig huwelijk. Loco-burgemeester Vroon kwam het jubilerende echtpaar om 11.00 uur in hun woning aan de Zaaier 66 opzoeken om de felicitaties namens de gemeente over te brengen, (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Jorrit de Jong overweegt al een tijdje om later politicus te worden. De 17-ja rige Leusdenaar was er dan ook als de kippen bij om zich op te geven voor deelname aan het Europese Jeugd Parlement, toen zijn leraar Frans vroeg wie daar belangstelling voor had. Na een uitvoerige selec tieprocedure werd hij gekozen voor het Europese Jeugd Parle ment, maar vlak voor de twaalfkoppige delegatie naar Budapest af zou reizen, kreeg de Nederlandse leiding ruzie met de internationale koepel en ging het feest niet door. De Nederlanders werden schade loos gesteld met een excursie naar 'The Real Thing', het Eu ropese parlement, waar de twaalf jongeren meerdere da gen rondliepen. Het werd een indrukwekkende gebeurtenis. „Ik gaf me op voor het 'Euro pean Youth Parliament', om dat ik erg geïnteresseerd ben in een politieke carrière Ik wist toen nog niet hoeveel tijd er in de procedure zou gaan zitten, maar ik kreeg vrij van school en dat was mooi meegeno men," vertelt Jorrit. De Ne derlandse afdeling van het Eu ropean Youth Parliament se lecteert hun afvaardiging na melijk heel zorgvuldig. „In Spanje en Portugal wor den dure particuliere scholen aangeschreven en betalen de ouders de reis. In Nederland maakt iedere scholier kans op uitzending naar het parlement. Er zijn regionale voorrondes. Ik moest naar het provincie huis in Utrecht. Daar verga derden wij twee dagen in com missies. Ik was voorzitter van Sociale Zaken. Wij hebben een voorstel voor een abortus/eu thanasie wetgeving gemaakt. Ik vertegenwoordigde Italië. Ik moest me dus inleven in de denkwereld van de mensen uit dat land. De derde dag moesten het CDA De manier waarop zij naar de maatschappij kijken is niet de mijne Ik twijfel op dit moment sterk tussen D66 en Groen Links. Ik ben er nog niet uit." Jorrit is met zeer gemengde gevoelens bij het Europese Parlement vandaan gekomen. Hij staat niet te trappelen om daarover te praten. „Ik ben maar een jochie van zeventien en wil niet de indruk wekken dat ik weet hoe de wereld in elkaar zit," begint hij zijn ver haal voorzichtig. Maar het is duidelijk dat hij zich op de re cepties, die de afvaardiging be zocht niet erg op zijn gemak voelde. „Wij werden overal voorge steld met de woorden: 'Dit is het neusje van de zalm van de Nederlandse Jeugd. Dit is het aanstormend intellect, de toe komstige parlementariërs.' En dan kon ik wel door de grond zakken. Ik vond dat vreselijk, maar zo was de sfeer daar. Ik werd bang dat je je voortdu rend belangrijker voor moest doen dan je je voelde om aan dacht en publiciteit te krijgen Ik zou nooit zo kunnen functio neren. Ik kreeg de indruk dat veel mensen er veel voor over hadden om hun positie niet kwijt te raken Jorrit zag zijn ziel al dwalen „Ik kan niet op zo'n manier met mensen omgaan Ik houd niet van dat naar boven likken. Gelukkig liepen daar ook ge noeg mensen rond die dat niet deden, want ik zou graag in de politiek willen functioneren zonder dat ik mezelf hoef aan te passen. Mijn principes zijn belangrijker dan mijn carriè re." Jorrit besluit zijn verhaal met de opmerking- „Ik ga nog eens goed over nadenken, wel ke studie ik ga volgen. Ik wilde eerst politocologie gaan doen. maar dat lijkt me te theore tisch. Misschien ga ik Interna tionale Studies in Amsterdam doen en als ik helemaal niet kan beslissen, word ik filo soof Gerhard te Winkel Jorrit de Jong: ,,Er werd gezegd dat wij het neusje van de zalm zijn." (foto: Hans Roggen) Haar grote angst is dat het creatieve individualisme aan het verdwijnen is. „Het indivi dualisme stijgt, ook bij kinde ren. Daarmee wordt het egoïs tische individualisme bedoeld. Alles voor ikke. Wat verdwijnt bij het zitten voor de televisie, de computer en in de vele trends is de ruimte voor eigen gedachten, verbeeldings kracht. Daarmee ontstaat geestelijke armoede Ik vertel kinderen wel eens over het speelgoed dat straatkinderen in Zuid-Amerika zelf maken van flessendoppen. Vaak krijg ik dan te hoor dat ze dat ook eens gaan proberen, vaak is dat teveel moeite gevraagd voor iets dat makkelijker en mooier te koop is." Uit haar boeken en toneel stukken blijkt steeds weer warmte en respect maar ook de overtuiging dat er altijd rottig heid op de wereld zal zijn. Haar visie is geëngageerd, hoopge vend, nergens 'sprookjesach tig', altijd herkenbaar. Ook wanneer de landbouwmachi nes ruimtewezens zijn en de domste, een konijn. Mening Bij het lezen van haar boe ken, ligt de verbeelding die zij kinderen toewenst voor de hand, maar bij het kijken naar de door haar geschreven to neelstukken is dit minder. „Ik kan dan ook boeken schrijven naar aanleiding van een to neelstuk. Van boeken kan ik geen toneelstukken schrijven", verklaart Mies Bouhuys. „Op toneel geef je een deel van je verhaal aan een ander. De ge dachte erachter geeft de schrij ver. Maar de invulling is af hankelijk van de regisseur, de spelers, het toneel." „Toneelschrijven is een hele andere vorm van schrijven. Een boek schrijf je verbeel dend. De lezer schrijft als het ware mee. Hoe vaak kijk je niet een paar bladzijden verder om te zien of het verhaal verloopt zoals je denkt dat het verlopen zal. Bij toneel volg je wat je ziet Maar allebei is het een vorm van communiceren". Mies Bouhuys komt naar Leusden. Ze praat hier alleen met kinderen van de basis scholen in Leusden Zuid. Kin deren uit de bovenbouw, 10 tot 12 jaar oud. „Ik heb een zwak voor deze leeftijd" bekent ze. „Deze jongens en meisjes be ginnen net om zich heen te kij ken, gaan zich een eigen me ning vormen. Ze hebben be langstelling voor de wereld. Juist een schrijfster die niet altijd achter haar bureau blijft zitten, maar de wereld introk kan iets van en voor deze kin deren begrijpen. Juist wie vast in deze wereld staat kan de we reld een beetje open voor ze maken." „Niet om alleen de ver schrikkingen laten zien. Naast teleurstelling is er veel hoop. Met de zekerheid dat er altijd mensen zullen zijn die het goed proberen te doen, naast het ge- geven dat mensen zich makke lijk door het hier en nu laten overdonderen. Veel komt weinig aan bod. goede kant van het leven derde wereld landen, het lieleven, de verhalen van grootouders. Dat hoort verteld te worden. Lezen is mers niets anders dan iets der kijken dan naar de vlakte van de dingen." Marianne de LEUSDEN-ZUID - Het interieur van de biblio theek in Leusden-Zuid is gemoderniseerd, de admi nistratie is geautomati seerd. Om dit te vieren, heeft bibliotheek De Boe kenmolen Mies Bouhuys uitgenodigd. Op vrijdag 4 juni komt de schrijfster van kinderboeken, toneel stukken, gedichten en nog veel meer. Ze praat van 16.00 tot 17.00 uur met kinderen. Hiervoor zijn z'n vijftig kaarten te koop in de bi bliotheek in Leusden- Zuid. In de afgelopen we ken stond in de bibliotheek al een kleine expositie van haar boeken en besteedden leerkrachten aandacht aan haar verhalen. De ver wachting is dat de belang stelling groot zal zijn. Lief hebbers voor kaartjes moeten snel zijn want de ruimte is beperkt. Mede hierom is de bijeenkomst alleen bedoeld voor kinde ren.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 12