Dansend Europa door 'Er is nu meer plaats voor activiteiten' Warme lente .Leusder Krant. Het weer in Opheffing stichting Soccle roept nieuwe vragen op Jubileum Nieuw-Hagenauwe L E U S D E N Vernieuwde Mof na oneigenlijke' opening klaar voor publiek Veldzuring linat onderdag 3 juni 1993 Pagina 7 EUSDEN - Later dan ge land en twaalf dagen voor stra werkzaamheden verder ing cafe-restaurant 'De Mof' p voor de officiële opening. !erst voor genodigden en de ag erna voor het publiek penden zij deze keer zelf de euren van het vernieuwde estaurant. Aan publiciteit eeft de familie van der Weide een klagen, zij het op een zeer pvallende en ongewenste wij- e. Op informele wijze werd de jtspanning al door een in laap gedommelde automobi- st 'geopend'. De man reed met ijn voertuig de voorpui aan' arrels. De leiding van 'De Mof' is in landen van Hannie van der feide en haar twee zonen, 5art-Jan en Piet-Hein. Tussen ebednjven door vindt Hannie tijd voor een gesprek en ■en rondleiding door de zaak Kom maar mee, dan kun je het elf zien." Eerst bezoeken we e geheel nieuwe zaal boven, peciaal voor dineetjes van lasgetrouwden of andere in- ieme etentjes. De zaal geeft uitzicht op de lij iedereen bekende 'achter- aal' Terug naar beneden be- ijken we de nieuw ingerichte n verbouwde ruimte. Bij goed aeurwerk ontdek je met ioeite de twee keer opge duwde uitbouw, een raam- ant is met hout netjes wegge- lerkt maar zal toch nog enige ijd herinneren aan die enthou- laste Leusdenaar die de ope- ling niet kon afwachten. De werkzaamheden zijn ove- ïgens tijdens de opening op mraculeuze wijze gereed ge- :omen. Na onderbrekingen /an de bakker, een muzikant n een telefoongesprek begint lannie voor de derde keer, dit naai ongestoord en zeer spran kelend. Van der Weide: ,,Het is wel onherkenbaar veranderd, ook de keuken is helemaal nieuw Ve willen nu als een la carte :estaurant verder gaan. Dit ieeft te maken met het ïntre- len van mijn zoons. Na twintig aar alleen de bedrijfsleiding te ïebben gevoerd gaan we met :'n driéën verder Met deze be- ietting is plaats voor meer ac tiviteiten, maar de bruiloften :n partijen houden we uiter aard aan." „Ik had altijd de hoop dat mijn kinderen timmerman of De Mof werd dooreen automobilist officieus 'heropend'. Toch draait het restaurant na herstel van de grootste schade op dit moment voluit. (foto: Hans Verhorst). LEUSDEN - Met de titel „Dansante reis door Europa" gaat de Leusdense balletschool van Ilonka Bakker op zaterdag 5 juni 1993 haar uitvoering voor het grote publiek geven. Dit is de vierde grote voorstel ling die Bakker samen met haar kinderen geeft. Zij geeft al twaalf jaar les in Leusden. Ilonka Bakker, balletlerares en houdster van een grote en gezellige balletschool in Leus den heeft de grondbeginselen van het schone dansen op jeug dige leeftijd geleerd bij haar grote voorbeeld en lerares, de balenna Adéle Werten Tien jaar was Ilonka toen zij in Bar- neveld les kreeg van Adéle Werten op de Barneveldse balletschool Haar vakopleiding klassiek ballet deed Ilonka van 1974 tot 1987 op de Rotterdamse dan- saccademie. Na haar opleiding ging zij een jaar stage lopen in Polen, een land waar ballet toen zeer hoog stond aange schreven In Polen bezocht zij eerst negen maanden een bal letschool om daarna drie maanden op te treden in een dansgroep, hetgeen erg zeld zaam was voor een Nederland se balerina. Ilonka kan terug zien op en leerzame periode die zij daar in Polen doorbracht. Balletles ge ven en zelf dansen vond Ilonka in die tijd prachtig, maar een eigen balletschool was een hartewens van haar. In sep tember 1980 begon Ilonka Bakker een eigen en gelijkna mige balletschool In Leusden werd een lokatie gevonden in het kleine maar gezellige gymlokaal van de kleuterschool de Wip Wap. Met vijfentwintig leerlingen in di verse leeftijdsgroepen werd er gestart Al snel groeide de ballet school uit zijn jasje en na eerst nog jaren gebruik te hebben gemaakt van het gymlokaal van de school 'De Heerdt' is Ilonka enkele jaren geleden ge start in een echte balletstudio, met een heuse spiegelwand en een ballet-bar, bij dansschool Takken aan de Lepelaar te Leusden. Tegenwoordig heeft de balletschool ruim tweehon derd leerlingen en staan er re gelmatig velen op de wacht lijst. Eén maal per drie jaar geeft de balletschool een uitvoering, waar belangstellenden kunnen zien wat er op de balletschool geleerd wordt. Per drie jaar weet de balletschool van Ilon ka de zaal in vervoering te brengen. Ook dit jaar staat er weer een grote uitvoering op het drukke programma. Er is tien maanden lang geoefend voor deze grote uit voering. De groepen van balle rina's van de zes jaar tot en met de negentien jarigen zijn druk bezig met het instuderen van hun balletdansen die op zater dag 5 juni 1993 aan het grote publiek zullen worden ge toond. Omdat in Leusden geen ge schikte lokatie voor een derge lijke balletuitvoering voor handen is wordt er ook dit jaar, noodgedwongen, weer uitge weken naar de Veluwehal in Barneveld In deze hal zijn zo wel podium, als decor, en goe de belichting en geluid voor handen. In twee uitvoeringen met bijna twee verschillende cast's zullen de leerlingen hun dansen showen aan het pu bliek. Het thema voor deze ballet uitvoeringen is gevonden in het jaar van een verenigd Europa. Op de muziek van diverse Eu ropese componisten zal in de diverse leeftijdgroepen door geheel Europa worden ge danst. De allerkleinsten zullen met „Dansplezier" en „Dans van de Ochtendnevels" met vrije impressies voordragen. De ouderen zijn, middels „Holland danst" op muziek van de Nederlander Susato, gezamenlijk bezig. De oudsten dansen op de muziek van onder andere Vi valdi, Beethoven, Strawinsky, Bartok en Mozart In een spe ciaal voor deze dag ingestu deerde gelegenheids-pas de deu wordt een ode aan moeder gebracht Op grote balletuit voering mag dan ook de „Ster vende Zwaan" niet ontbreken. Balenna Marije Timmer zal in dit hoofdnummer het pu bliek tonen waarom ballet zo mooi en zo gracieus is. De meeste dansen zijn gemaakt door Ilonka Bakker zelf, zij het dat de jeugd veel eigen inbreng en creatieviteit kwijt kan in de dansen. Het belichtingsplan is gemaakt door Fred Bolderdijk daarin bijgestaan door zijn geluids en lichtcrew, terwijl de kleding is ontworpen en ge maakt door Ilonka Bakker en haar hulp en toeverlaat, haar moeder. De decorstukken zijn ont worpen door Hanneke Bos en de avond wordt aan elkaar ge praat door Vera Jasperse. Kaarten kunnen worden be steld op 951898 De uitvoerin gen zijn op zaterdag 5 juni en beginnen om 14.30 uur met de mattinee en de avondvoorstel ling om 20.00 uur. zoiets zouden worden, alles was goed zolang het maar niet de horeca zou zijn maar helaas, ze hebben duidelijk hun keuze gemaakt. Ik weet niet of ik het echt leuk vind; stiekem had ik de wens om het wat rustiger aan te gaan doen, de bloe metjes verzorgen of zoiets maar in plaats hiervan zal ik het alleen maar drukker krij gen. De toekomst is nu wat on duidelijk. Eerder ging ik rond een uur of zeven naar huis maar dat zal nu denk ik niet meer lukken." Mocht dit wat negatief over komen, aan Hannie is beslist niets te merken van een ver minderd enthousiasme. Alle vragen van het personeel ma ken duidelijk dat zij nog met hart en ziel verbonden is met haar werk. Van der Weide „Ik heb het altijd met veel plezier gedaan en dat blijft ook zo, in die twintig jaar heb ik al zoveel zien veranderen, het hoort er allemaal bij. Je moet echt mee groeien met alle veranderin gen." „Wat mij opvalt is de smaak van jonge mensen, die vervlakt helemaal. Onze menukaart be vat dan ook uiteenlopende ge rechten, dus exclusief naast de sateh en spare ribs, voor ieder wat wils." Hannie van der Weide orga niseert al twintig jaar met groot succes de dansavonden voor alleenstaanden. De be langstelling uit Leusden is niet overdreven groot, maar daar entegen komen de mensen uit het hele land op deze feesten af „Want dat zijn het," benadrukt Hannie. „Het heeft veel weg van bruiloften, ik regel een orkest en dat kan ik maar beter goed doen, want de mensen zijn zeer kritisch. Mijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar 'dixie- landmuziek' maar toen een groep uit die richting was uit genodigd bleek dat geen suc ces. Een band met dansbare, moderne muziek slaat gewoon het beste aan. De meesten ko men om te dansen en niet, zoals men placht te denken om een partner te vinden. Het is beslist geen markt voor alleenstaan den maar als je iemand ont moet is dat natuurlijk mooi meegenomen." Jazz De bedrijfsleider kan haar hart ophalen, sinds drie weken zijn de jazz-avonden van de Hak- horst overgegaan naar 'De Mof'. In principe treedt elke maand een jazz-groep op. en het eerste optreden heeft drie weken geleden plaats gevon den Honderdvijfenzeventig enthousiastelingen kwamen op deze muziekavond af. Hannie: „Tijdens het bood schappen doen kwam ik één van de organisatoren tegen en zij vroeg of wij interesse had den. Ik was zelf wel eens in de Hakhorst geweest voor een jazz-avond en dat was ver schrikkelijk leuk, dus waarom niet. Het brengt mensen in huis en je naam wordt' weer ge noemd. Op een leuke manier reclame krijgen, prima toch?" De dagen voor de vaste staf, bestaande uit een kok. een dame in de bediening en de drie bedrijfsleiders zijn overvol Naast bruiloften en partijen worden beurzen gehouden die altijd veel belangstelling trek ken. In de tuin wordt een grote tent opgezet waar de produc ten van bedrijven worden aan geboden. „Dat zou je eens moeten zien, ijskasten, diep vriezers, televisie toestellen, de tuin staat vol met allerlei elec- trische apparaten", vertelt Hannie. „Verder verzorgen wij regel matig een catering voor bedrij ven en particulieren, kortom, druk genoeg. In de toekomst blijven we ook zes dagen in de week geopend, de openingstij den zullen dan van tien uur s morgens tot tien uur 's avonds zijn." „We zijn benieuwd, eerst de receptie woensdag, ik hoop dat we de bank boven nog op tijd bekleed krijgen. Wat het inte rieur betreft zijn we goed ge slaagd, vind ik. We hebben het nu met z'n dnëen uit moeten zoeken en dat is zonder proble men verlopen. Er zijn natuur lijk wel eens meningsverschil len maar hierover waren we het alledrie eens." De familie hoopte op een grootse opening en dat lijkt gelukt De tekst op de uitnodi ging bleek te zijn over geko men. Voor alle zekerheid staat op de uitnodiging een dringend verzoek: 'P.s. Komt U door dc deur, a.u.b.' Annclies Heuvelink LEUSDEN - De stichting Soccle wordt per 1 juli defini tief opgeheven. Dit was in maart al vast komen te staan, toen het stichtingsbestuur in opheffing bewilligde. Dat be tekent dat de vier sociaal-cul turele faciliteiten. Groot Krak- horst, De Til, Dc Moespot en De Woelige Hoek, waar Soccle het beheer over had, vanaf juli zelfstandig verder zullen gaan. Deze stap riep vorige week in de raad opnieuw dc vraag op, welk centrum met een so ciaal-culturele functie in de toekomst zal worden uitge breid. Wethouder Bram Vroon maakte zich hard voor uitbrei ding van Groot Krakhorst, ter wijl verschillende fracties van de raad ook oren hebben naar het onlangs door de Culturele Raad gepresenteerde meerja renplan van De Korf. In deze laatste voorstellen vraagt De Korf om een krediet van ruim een ton, voor de bouw van een extra verdieping, zodat het ge bouw in de toekomst ook be schikking krijgt over enkele kleine zalen en kantoorruim ten Wethouder Bram Vroon bleek echter erg enthousiast over verbouwing van Groot Krakhorst, wat slechts rond de vijftigduizend gulden zou kosten In enkele gespreksron des bleek vorige week tijdens de raadsvergadering dat het laatste woord over deze kwes tie nog niet gezegd is De raad ging uiteraard wel acoord met de opheffing van de stichting Soccle. Deze beslissing was dan ook niet meer dan een logisch ge volg van overleg tussen de ge meente en het stichtingsbe stuur, eind maart van dit jaar. Al enkele jaren was een onder zoek gaande naar mogelijkhe den om de structuur van de stichting Soccle te verbeteren. De stichting, die belast is met het beheer en de exploitatie van de sociaal-culturele centra in Leusden. was teveel gebon den aan goedkeuringen van de gemeente, waardoor de bewe gingsvrijheid en daarmee de efficiency van de stichting te wensen overliet Het onder zoek naar verbetering hierin resulteerde eind maart al in een accoord van het stichtings bestuur om de stichting op te heffen. In dit stadium kan echter niet worden ingeschat hoe de discussie omtrent de uitbrei ding van één van Leusdens culturele centra verder zal verlopen. LEUSDEN - De Rijvereniging Nieuw Hagenauwe viert op 20 juni haar tien-jarig bestaan. Op die dag zal het groot feest zijn in de manege. Wethouder Vroon zal de opening verzor gen en herauten te paard zullen het nieuwe vaandel aanbieden. De hele dag zal een keur van leuke spelletjes georganiseerd worden Er is onder andere een echte Rodeo-stier. Leden van de club kunnen zich tot 6 juni opgeven bij de manege De Pinksterdagen ver liepen in een wat wissel vallige sfeer, waarbij de wind maandag overduide lijk spelbreker was en er op zondag enkele pittige (on weersbuien vielen, op Pinkstermaandag waren de buien wat minder actief evenals de zon overigens Mei zit er op en daarmee behoort ook de meteorolo gische lente van 1993 tot het verleden. We zijn enorm verwend, want de drie maanden van het af gelopen seizoen waren al len te warm. Uitschieter was natuurlijk april, die met een gemiddelde et- maaltemperatuur van 11.1 graden in de Bilt ruim schoots de warmste gras maand van deze eeuw werd. Mei deed het ther misch zeker ook niet slecht, maar kon niet in de schaduw staan van de bloeimaand van 1992, toen er 15 6 graden in de boeken werd opgetekend. Toch heeft ons landelijk insti tuut met ruim 14 graden in ieder geval een plaats bij de eerste tien veroverd en dat is bepaald niet slecht Over de lente als geheel be staat nog geen zekerheid, maar de kans is vrij groot dat er een etmaalgemid delde van 10.3 of 10 4 op ons landelijk hoofdkan toor uit de bus rolt. Bij de laatste score hebben we een gedeelde eerste plaats veroverd, samen met 1945, 1990 en 1992. Als er 10 3 in de wacht wordt gesleept, veroveren we formeel een tweede/vierde plek. Wat het aantal warme dagen betreft is er al een record bmnen, want zowel de za terdag als de zondag lever den in de Bilt een tempe ratuur boven de 20 graden op en daarmee is het totaal over de lente gekomen op 24 Het oude eeuwrecord uit 1952 (22) is zodoende naar het tweede plan ver wezen. Hiermee is weer eens aangetoond super voorzichtig te zijn met het vroegtijdig publiceren van maand- of seizoengege- vens. Afgelopen vrijdag waren er op teletekst al cijfers te lezen afkomstig uit de Bilt, die een aantal van 22 warme dagen te zien gaven. Ik vraag me af, waarom het KNMI met wacht met het vrijgeven van "de cijfers tot alles in kannen en kruiken is. De meimaand was trouwens knap onweerachtig, want in Leusden werden 6 dagen met gerommel genoteerd. De meteorologische zomer startte gisteren met aardig weer. Een hogedrukgebied gaf wat zon en het bleef droog. De temperatuur kroop weer in de richting van de 20 graden. Donder dag is het wisselvallig en dan wordt het opnieuw frisser. Vervolgens gaat het spelletje verder en wordt het vrijdag/zater dag waarschijnlijk weer warmer met meer zon De meimaand is ook in Leus den warm verlopen. De ge middelde etmaaltempera- tuur kwam uit op 14.7 gra den en dat is ruim 2 graden boven normaal. Er konden 17 warme dagen worden bijgeschreven en het totaal over dit jaar werd daarmee 27, drie meer dan in de Bilt. Op 6 dagen in de mei maand kwam het kwik bij ons op 25 graden of hoger, de grens van een zomerse dag. Tot en met 31 mei is de score daarmee gekomen op 9. Er viel in de afgelopen maand in Leusden 60 mm neerslag, in Achterveld 65 en dat is ongeveer nor maal. Door de droge maart is de hoeveelheid over de lente iets beneden nor maal, 120 mm tegen 175. Zuring hebben we in ver schillende soorten en sma ken. Zo kennen we Rid der-, Schapen-, Veld- en Krulzuring, om er maar een paar te noemen. We be palen ons nu bij Veldzu ring, een soort die we hier nu veel in de bermen zien staan. Sommige zurings- oortcn zijn èènhuizig, maar de Veldzuring is een tweehuizige plant, wat zeggen wil dat er mannelij ke en vrouwelijke planten zijn. Dc vrouwelijke plan ten zijn talrij- kcr dan de mannelijke. Ze hebben een hoogte van dertig tot zestig centimeter. De stengel is bovenaan groen en onderaan rood achtig. De bloemen zijn onbeduidend en staan in kransen die samen een slanke pluim vormen. De hele plant heeft een zure smaak. Ze bevat, net als rabarber. spinazie en postelein, oxaalzuur dat de zure smaak veroorzaakt. In grote hoeveelheden is dat oxaalzuur nadelig voor gew'ervelde dieren, dus ook voor dc mens. omdat het calcium aan het lichaam onttrekt en zo de groei van de beenderen bena- deelt. In gekookte toestand is dat gevaar minder groot, om dat bij het koken een aan zienlijk gedeelte van het oxaalzuur verdwijnt. Vroeger werd zuring veel toegepast en zelfs ge kweekt om alsgroente ge geten te worden of om te dienen als toekruid, bij voorbeeld bij spinazie. Het sap dronk men bij koorts, want het leste de dorst. In oude geschriften wordt het genoemd als middel tegen 'inwendige, vurige en ver terende koortsen'. De plant bezat ook de kracht om wapens met feilloze ze kerheid hun doel te laten treffen. Dat geloof zal wel voort gekomen zijn uit dc vorm van de bladeren. Ook ge loofde men dat het vee vlooien zou krijgen wan neer ze de zaden van de zuring aten. Het kauwen op de stengel was een pro baat middel tegen dorst. Het oxaalzuur ontwikkelt de plant als afweermiddel tegen consumenten en is daar wel in geslaagd. Toch zijn er verschillende in- sekten die geheel op de plant zijn aangewezen. Enige vlindersoorten, waaronder het Kleine groentje en verschillende vuurvlinders brengen het rupsstadium er op door. Ook een paar snuittor- soorten en haantjes zijn voor hun voedsel van de plant afhankelijk. Het sap van de plant is een uitste kend middel om roest- en bloedvlekken uit kleding te verwijderen. G.van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 13