Skischans grote attractie op ambachtelijke braderie leusder Krant. Caravans van AZC mogen blijven 7 Liniedijk Sisss 1 Isssissertjes L E U S D E N Racistisch getint incident JUNI: DE MAAND VAN HET SPANNENDE BOEK DGVEENEÏffiAAL Boekhandel Boekhandel - Donderdag 3 juni 1993 Pagina 3 oaj chii d l fUSDEN - Minder kramen. jaar meer attracties kenmer kei en de dertiende braderie van stn finkelcentrum De Biezen- anip. Om het hoogtepunt van et evenement, de Coca-Cola r tïfrec-style ski-show, de ruimte geven hebben tien (kle- ing)stands het veld moeten lit uimcn. Uit de reacties van vo- ,g jaar is gebleken de bezoe- ers vonden dat er wel erg veel ihirts, broeken en petten [erden aangeboden. Dit jaar nvacht men ongeveer de 110 en een gevarieerder alc anbod, waarbij de aandacht oor oude ambachten centraal ule* laat. ka foor de tweede maal doet oeg eusden mee in de strijd om ve et Nederlands Kampioen- at I landwerken. Volgens organi- ator namens de winkeliers- ereniging, zou de Biezenkamp vc< raag een vaste plek op de lijst oor een ronde in deze wed- n ij (rijden krijgen. Ruud Alden- ee „Wat de standwerkers la- en zien is echt straattoneel, let is plezier, leuk om naar te ijken en maakt de braderie jvendiger. Het gaat om de pre statie, niet om hoeveel de tandwerker verkoopt. boe dr De deskundige jury is sa- str iengesteld uit leden van de ezi mkeliersvereniging. De oorzitter van de jury is Pim [erghuizen, voorzitter van mkeliersvereniging De Ha- Eershof. Alle standwerkers die p,eedoen zijn lid van het gilde, ie moeten punten verdienen door het publiek op vermake lijke wijze hun waren aan te prijzen. De winnaar van vorig jaar, de spekjesverkoper Hans Rigter eindigde landelijk, vol gens Ruud Aldenzee op de tweede prijs. „Hij wil in ieder geval zijn Leusdense titel prolongeren De kampioen konden we he laas niet naar De Biezenkamp halen De bepalingen betref fende branchebescherming beletten dit. Die man verkoopt namelijk planten en op onze braderie komen vooral stands met voor de Biezenkamp 'branchevreemde' artikelen." Wel aanwezig is de drievou dig kampioen van Nederland en bovendien Europees kam pioen standwerken. Hij ver koopt een handtas die na wat ingieuze ingrepen uit te vou wen is tot een grote bood schappentas. Alleen de pro- dukten van de verwachte standwerkers zijn al zo bijzon der dat de manier van verko pen wel opmerkelijk moet zijn. Zo komt er in de aanbieding een apparaat waar geen stome rij meer bij nodig is naast een 'dweilstok', speelgoed, leder- creme en een schuurschijf waarmee volgens het persbe richt 'ons kind'de auto' weer in glanzende conditie is te bren gen'. Oud Hollands Naast deze bijzondere stands en standwerkers is gekozen voor veel stands waarin pro- De skischans is de grootste attractie op de braderie dukten gemaakt op een am bachtelijke manier, te koop zullen zijn. Zoals gegoten beel den, pottenbakkersprodukten en beschilderde zijde, gedeco reerde droogbloemen en be werkte porceleinen borden Maar ook Oud-Hollands snoep en een Hollandse gebaks- kraam. Volgens Ruud Aldenzee ma ken de gemeentelijke bepalin gen het onmogelijk om 'huis vlijt' produkten op de braderie te brengen „De gemeente I32j WSDEN - De gemeentwerf bij de aansluiting op de A-28 is onlangs opengesteld voor gebruik ize moet de oude werf aan de Hamersveldseweg vervangen. De bewoners van Leusden kunnen terecht met hun grof- en chemisch afval. (foto: Hans Verhorst) 36, schrijft voor dat alle standnour ders moeten zijn ingeschreven bij de Kamer van Koophandel en de organisatie voor ambu lante handel. Veel mensen ver wachten bij een braderie leuke door amateurs gemaakte din gen te vinden of te kunnen snuffelen tussen de oude din gen van een rommelmarkt Door de bepalingen van de gemeente is dit helaas niet mo gelijk. Het aanbod bestaat uit sluitend uit commerciële, pro fessioneel gemaakte produk ten. Alleen voor instellingen als de Zonnebloem, die trou wens ingeschreven staan bij de Kamer van Koophandel, kan een uitzondering worden ge maakt. „Aan het toelaten van kinde ren hebben we wel gedacht Hoewel daar ook controle voor nodig is. Maar omdat we daar voor een andere dag hebben vastgesteld en de Braderie sa menvalt met de avondvier daagse hebben we voor dit jaar besloten geen kinderhandel toe te staan." Voor kinderen van alle leeftijden zal veel te doen zijn op de braderie. Voor de allerkleinste is de draaimolen weer aanwezig. Fred Timmer, voorzitter van de winkeliersvereniging, zorgt voor een mini-treintje. Kleu ters kunnen zich laten rondrij den in een van de zes 'wagons', voortgetrokken door een trac- tortje. De ritjes zijn gratis Voor ie dereen is de kinderboerderij gevuld met een ezel, een kalf. geiten en bokjes met een hoge aaibaarheidscapaciteit Onder leiding van voormalig bakker uit de Biezenkamp, van de Ho ven, mogen kinderen brood bakken aan wilgentakken bo ven een open vuur Verder zijn zoals vorige jaren, de mini- scooters en het 'kasteel'lucht- kussen er weer. Nieuw is wat de grootste at tractie belooft te worden de coca-cola free-style ski-show. Geoefende springers van een demonstratie-team zullen twee maal per uur een show geven door van een 10 meter hoge schans op een dertig me ter breed en vijftig meter lang kussen te springen Bij elkaar beslaat deze attractie zo'n 150 vierkante meter. De schans is gemonteerd op een Amerikaanse brandweer ladderwagen die alleen al het bekijken waard is. Vanaf de schans voeren de ski-acroba ten spectaculaire sprongen uit, zoals salto's en vooral de 'rapid fire'. Volgens Ruud Aldenzee krijgt Leusden de primeur van een aantal nieuwe sprongen die vanaf 9 juni onderdeel moeten worden van een nieuwe show. Aan deze show is een foto wedstrijd verbonden, terwijl de sponsor er alles aan zal doen om haar merk goed onder de aandacht te brengen. Tussen de shows door mag de jeugd vanaf een jaar of twaalf op het enorme kussen springen De schans blijft echter verboden terrein Wie daar dorst van krijgt kan terecht op een van de ter rassen van café The Wish. Be halve het vaste terras aan de overkant van de Hamersveld seweg heeft de eigenaar van The Wish gezorgd voor een 'mobiel' terras in de Biezen kamp. De organisatoren ver wachten op woensdag 9 juni tussen 14.00 en 22.00 uur min stens 20.000 bezoekers. Spectaculaire stunts op de schans in De Biezenkamp. CUSDEN - De caravans van t Asiel Zoekers Centrum ZC) aan de Doornseweg mo- n van de Raad van State blij- d De Raad kwam woensdag deze uitspraak. Met deze slissing komt er een einde n een langdurige procedure, e omwonenden van het cen- um hadden aangespannen te rn de gemeente, omdat zij vinden dat de caravans onvei lig zijn. Ook zeggen zij overlast te ondervinden van het AZC, omdat de caravans te klein zijn. Tegen de uitspraak van de Raad van State is geen beroep mogelijk. Eerder vernietigde de Raad van State de bouwvergunning die de gemeente had verleend vervolg van pagina 1 agen. Ze bleven ondanks hoofdpijn van Pascal. Die irheid werd dezelfde avond :ocht met pijn en duizelig- De huisarts stelde de vol de dag kneuzingen vast- ïlde. Daarop werd aangifte jaan bij de politie wegens ishandeling en rasistisch ilgebruik Sindsdien is de in onderzoek, gens bedrijfsleider Frans Konijnenburg van het ibad heeft de badjuf- iw naar wat ze op dat mo il wist, juist gehandeld. Ze de jongen zien bovenko- met de man in zijn nabij- maar begreep pas uit het al van de jongens wat daarvoor had afgespeeld, schatte de zaak niet ernstig idat de verwondingen niet 'tbaar waren De jongen ogenschijnlijk ongedeerd de man was verdwenen Desalnietemin heeft ze de °uw van het echtpaar, die ze regelmatige bezoeker van :l°pus kent, gewaarschuwd, fnan bleek op dat moment de kleedkamers te zijn ge- en is vertrokken. De me dewerkster van het zwembad heeft volgens haar rapport de vrouw vertelt, dat dergelijk ge drag niet getolereerd wordt en tot een aanklacht bij de politie kan leiden Sindsdien is het echtpaar niet meer m het zwembad ge signaleerd Volgens de direc teur is het incident gemeld en doorgesproken „Dagelijks ge beuren veel dingen, waarbij het personeel moet sussen en moet inschatten hoe ernstig de klachten zijn. Wanneer een jongen roept: ,,Die man is gek en begint te schelden, lijkt een waarschuwing in eerste in stantie op zijn plaats Toen in de daarop volgende dagen de ernst van het incident duide lijk werd, is excuses aangebo den en alle medewerking aan zowel ouders als politie toege zegd." „Wij nemen dit soort zaken hoog op Het zou niet de eerste keer zijn dat we mensen door verwijzen naar de politie dan wel meewerken aan een aan houding Deze zaak loopt nog en is beslist niet van tafel. Wat dat betreft zijn we net een pit bull. Al duurt het een jaar, het signalement is bekend en het gaat pas van tafel als we hem hebben." aan het ministrie van WVC, de beheerder van het AZC. Reden daarvoor was, dat de inrich ting van de caravans niet aan de wetteljke eisen voldoet Zo ontbreken er keukenblokken De gemeente kreeg de op dracht naar mogelijkheden te zoeken om toch een rechtsgel dige bouwvergunning te verle nen. De gemeente slaagde daar echter niet in en deed een op roep aan het parlement met een wet te komen, die voor een op lossing van het probleem zou zorgen. Het centrum werd door de gemeente in de tussentijd gedoogd. De omwonenden gingen echter door met hun procedure bij de Raad van State, omdat zij zeggen overlast van het centrum te hebben Dat wordt volgens hen veroorzaakt door de te kleine caravans, waar door er spanningen ontstaan, die onder meer leiden tot vechtpartijen. De Raad van State bleef deze week kritisch over het feit dat het centrum wordt gedoogd door de ge meente zonder dat er een wet tige bouwvergunning is. Toch voelt de Raad er niets voor het centrum te laten ontruimen, omdat er dan ruim 300 asiel zoekers op straat zouden ko men te staan. Daar is de over last volgens de Raad niet ern stig genoeg voor vervolg van pagina 1 zitten, gaan die knallen be hoorlijk irriteren." Daarnaast is de dijk een ge liefkoosde plaats voor snel heidsduivels om met hun mo toren de voetpaden onveilig te maken „Er zijn nu te veel slui proutes naar de dijk. Deze zou den door de gemeente moeten worden afgesloten. Er zouden eigenlijk bordjes moeten ko men om aan te geven dat dit een wandelgebied is. Dat is het zeker waard want het is er heel mooi Het is gewoon een na tuurgebied", vindt echtgenote Kesler, die de dijk gebruikt om samen met andere hondenlief- hebbers haar huisdier uit te laten Folders Met de herrie van de jongeren is de kous nog niet af. Menig bezorger denkt zijn geld ge makkelijk te kunnen verdienen door zijn folders op de dijk achter te laten of in een van de bunkers te verbranden. „Ja, als het regent, kan ik me zo voor stellen dat de bezorgers er wei nig zin in hebben hun werk te doen, dus dumpen ze hun spullen maar hier," zegt een buurtbewoonster die op de dijk haar hond uitlaat Wijselijk keert ze op ruime afstand van de rottende Barneveldse kip en de resten van de overige kada vers weer om Soms zit het de bewoners zo hoog dat ze er met een groep op uittrekken om de boel een beetje op te ruimen. „Dan ko men we met zakken vol vol flessen en plastic troep terug," zegt mevrouw Kesler. De be woners willen grag meewerken om de dijk op te ruimen. „Maar dan moet de gemeente ons wel in de gelegenheid stellen door zelf ook wat te doen Als de gemeente dit deel van Leusden blijft verwaarlozen dan is er geen beginnen aan." (advertentie) Hoe uw voorkeur ook ligt, de komende weken komt u vorstelijk aan uw trekken. Want op initiatief van de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) is juni ook dit jaar weer uitgeroepen tot De Maand van het Spannende Boek. Wat in de praktijk betekent dat wij een ereplaats hebben ingeruimd voor het thriller/detective/spionage/horror-genre. Stap eens binnen en ga op speurtocht. U komt de nieuwste titels tegen, maar ook klassiekers. En u loopt geheid tegen allerlei voordeeltjes op. Dick Francis: Goudkoorts op de renbaan Bundel met vier korte verhalen van Dick Francis. Inclusief gratis cheque boekje met 20x5 gulden korting op Ludlum, Cook, Rendell, Clancy en 16 iKKKm. andere topauteurs. Slechts qq John Grisham: De Cliënt Twee jongens zijn getuige van een dramatische zelfmoord. Hun leven neemt daarna een drastische wending Bekend van „Advocaat van de duivel" en „Achter gesloten deuren" qq Martin Cruz Smith: Rood Plein De schrijver van Gorki Park; Perestrojka en Glasnost hebben ervoor gezorgd dat Arkadi Renko weer terug is bij de politie. Dit gegeven zorgt weer voor een superspannende thriller. ^4 qq Robin Cook: Terminaal Een medisch student bindt samen met een verpleeg kundige de strijd aan met een wereldberoemde arts, die dubieuze methoden hanteert om zijn impone rende succes te bereiken. 29.90 Voor een kennismaking met Elisa beth George; speciaal ter gelegen heid van het 125-jarig jubileum geeft A. W. Bruna een mini-thriller uit met een spannend kort verhaal van E. George: Het zesde zintuig GRATIS bij een thriller van uitg. Bruna. Vraag ook naar de misdaad-krant! Langestraat 33 Tel.: 613232 Amersfoort Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94 Sinds de uitvinding van de computer lijken pen, papier en schrijfmachine langzaam maar zeker van de aardbodem te verdwijnen. Maar niet alleen het schrijfgerei raakt uit de mode, dat geldt ook voor zaken als inventiviteit en creativiteit. Dat kan soms tot problemen leiden, wanneer die alom geroemde computer het laat afweten...* *...De dag na Hemelvaart viel de computer uit van het nieuwe politiedistrict Utrecht, waar Lcusdcn sinds maart ook bijhoort. Vóór de reorganisatie van de po litie werden de plaatselijke media dagelijks 'bijge praat' over ongelukken en diefstallen door een voor lichter van het bureau Leusden...* Nadat de Utrechtse korpsen tot één district waren samengevoegd, kon dat niet meer. De voorlichting kwam in handen van Amersfoort. Enkele weken ging het goed, maar sinds die dag na Hemelvaart lijken er in Leusden geen diefstallen meer plaats te vinden of ongelukken te gebeuren...* Schuldige, zoals vaak bij dit soort zaken, is de computer. Die staat in dit geval in Utrecht, vanwege de centralisatie van de werkzaamheden. Dat blijkt uit een mededeling van politiewoordvoerder Henk te Roller. Volgens hem is er wat mis gegaan, toen de software van de voormalige rijkspolitiedistricten aan die van de voormalige gemeentepolitie 'geknoopt' moest worden...* *...Die knoop is zo onontwarbaar geworden, dat er niets meer uit die magische machine komt. „Kan ge beuren", denken wij dan begripvol als redacteuren, die dagelijks op de tekstverwerker onze stukjes uit de computer rammelen. Bij ons gaat met dat apparaat ook wel eens wat mis... Wij hebben echter altijd nog die oude vertrouwde schrijfmachine achter de hand. Dat kost wel wat meer moeite, maar niets is erger dan een lezer die zijn krant moet ontberen. Daarin horen natuurlijk ook de poli tieberichten te staan...* *...Dc computer doet het echter niet en papier en pen zijn achter slot en grendel. Niemand kan erbij en niemand is in staat de pers te woord te staan. Als er nu eens echt iets ergs gebeurt en de computer doet het niet? Blijft de politic dan machteloos toekijken?...* Over rampen en pscudo-rampen gesproken. Vorige week moest do brandweer uitrukken naar huize Sint Josef in Achterveld. Het brandalarm was afgegaan en omdat de bejaarde bewoners nu eenmaal niet snel ter been zijn. kon de brandweer niet alert genoeg zijn...* *...Het alarm bleek te zijn afgegaan, doordat er vlieg jes in terecht gekomen waren. Niets aan de hand dus. De Achtervcldse brandweer gaat echter niet zo maar af op apparatuur, maar komt in actie, ook als dat achteraf niet nodig is...* *...Onzc fotograaf meende deze weck ook in actie te moeten komen, maar wachtte vergeefs op de mensen, die hij op de gevoelige plaat moest vastleggen. Hij zou de aftrap fotograferen van het jeugdtoernooi van Roda. Alles zat mee, het verkeer, de verkeerslichten en ook zijn andere opdrachten waren niet uitgelopen. Hij was dus stipt op tijd en klaar voor de klus...* *...Op de redactie kwam evenwel een telefoontje bin nen van een van de organisatoren van het toernooi, die in paniek meldde dat er nergens een fotograaf te bekennen was. Wij raadden de man aan rustig te wachten. Msschicn had de fotograaf pech onderweg of zoiets. Wij hadden hem echter besteld en wisten zeker dat hij zou komen...* *...Even later belde de fotograaf op naar de redactie. Hij stond nu al een hele tijd te wachten op de aftrap, maar er gebeurde maar niets. Twintig meter verder stond de organisatie zich te verbijten...* Waar blijft de fotograaf nu,vroeg men zich af. Langer wachten kon niet meer. dus werd er begonnen. En daar maakte de fotograaf zich los uit het publiek, opgelucht adem halend dat hij eindelijk zijn werk kon doen...* *...Dcze week in de krant een verhaal over een aantal kadavers, die al wekenlang in het Valleikanaal drij ven zonder dat de verantwordelijke instanties iets doen. Wandelaars en bewoners ergeren zich hieraan, maar weten niet hoe zij de dierenlijken weg kunnen krijgen... *...In deze tijd van het jaar zijn er helaas heel veel dode dieren te betreuren. Opmerkzame verkeersdeelne mers kunnen overal langs de kant van de weg kada vers van eenden, egels, konijnen en dergelijke ontdek ken. De dieren zijn in dit seizoen op vrijersvoeten en dus niet meer zo schuw als goed is voor hun veilig heid... *...Het zou daarom goed zijn als met name automobi listen daar rekening mee zouden willen houden. Voor een moeder eend met kleintjes even vaart afremmen en opletten of een egel niet naar de andere kant van de weg probeert te komen...*

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7