Leusder Krant Michael Douglas in ierrassende rol Nederlandse film in de lift y Cultuur Falling Down': gewelddadige maar duidelijke boodschap De Lieve Vrouw Film Jeugdtheater Literair inderdag 3 juni 1993 Pagina 13 penbt- pr< :d ligtj In lï 'd. lm gen g il rijdl dig t in h oeid lis. Hij IERSFOORT - Romancing Stone, Jewel of the Nile, |al Attraction en Basic In- ict zijn zomaar wat films arin mega-ster Michael uglas de hoofdrol in ver- cte. Al deze actiefilms wer- een kassucces. Hierdoor rd Douglas een veelge- agd acteur die de scripts °P het uitkiezen heeft. Uit- delijk koos hij voor een vrij allend verhaal. jt betreft de avonturen van i doodgewone doorsnee bur- D-Fens, (aardige woord- hng). Net als op al die ande- iagen komt hij op weg naar werk vast te zitten in "de file. Erg ontspannen ziet hij er dan ook niet uit. Plotseling, zonder enige zichtbare aanlei ding stapt hij zijn auto uit en verlaat hij de snelweg. Hier mee begint een merkwaardige reis door een snikheet maar bo venal crimineel Los Angeles. Allereerst probeert D-Fense vanuit een klein winkeltje zijn vrouw te bellen. Als echter de eigenaar hem dwingt iets te ko pen ontstaat er een ruzie over de hoogte van de prijs. Uitein delijk wordt de ruzie beslecht als D-Fense met een honkbalk nuppel de winkel plat slaat. Wel laat hij nog even gepast geld achter voor zijn aanko pen De prijs heeft hij zelf be paald en 'is aangepast aan die van 1965'. Met deze scene is de deur opengezet voor nog een groot aantal, soms erg bloedige, ge welddadigheden. Naarmate het verhaal zich voltrekt blijkt dat D-Fense totaal ontspoort. Zijn woede over misstanden en angstgevoelens leeft hij uit op iedereen die hem in de weg staat. Steeds verder raakt hij verwijdert van zijn vrouw en kind Om hem te stoppen wordt agent Martin Prendergast in gezet (aardige rol van Robert Duvall). Deze is nog maar en- RCUS" O'S km nando literair eraire avond met Armando Cherry Duyns en vertoning de korte film Armando, Victor Nieuwenhuijs en artje Seyferth. Armando >t voor uit eigen werk, onder Here uit de nieuwe bundel Boksers' en uit 'Mensen- |at' Met Cherry Duyns leest ,QJaando uit 'Herenleed', het :esvolle tv- en theaterpro- mma. Op deze avond tevens tweede optreden van Ar- 8*)do's Berlin-Quartett later De Lieve Vrouw idag 4 juni «vang: 20.30 uur W 15,- ^Vraire lunch ^■midden van de theaterzaal. een grote tafel, zitten gas- die met Armando èn met mrzr praten over verschillen- ^Tthema's in Armando's lite- pe oeuvre. Daar omheen is ruimte voor het publiek ge creëerd. Het muzikale intermezzo is van de cymbalist Radu Vincu. Theater De Lieve Vrouw Zondag 6 juni Aanvang: 13.30 uur Jeugd Dirk de dwerg ..Dirk is een eigenwijs dwergje dat heel dwergenland op z'n kop zet Aan de hand van dit sprookje van Armando zijn er de volgende workshops waar uit gekozen kan worden: kos tumeren, decor bouwen, tech niek en toneel Deze middag worden kinderen wegwijs ge maakt in de wereld van het theater De middag wordt af gesloten met een door de kin deren gemaakte voorstelling waarbij publiek van harte wel kom is. Uiteraard hoort daar bij ook schminken, een glas li monade en een verrassing Voor kinderen van 6 tot 12 jaar Theater De Lieve Vrouw Woensdag 9 juni 13.30 - 17.45 uur kele uren verwijdert van zijn pensioen. Zijn laatste opdracht wordt dan ook een race tegen de klok. Gewelddadig 'Falling Down' is een spannen de thriller geworden met een onthutsend blik op het alle daagse leven. Douglas speelt een tragische held die je eigen lijk moet veroordelen om zijn geweld maar waarvan je de frustraties heel goed kan be grijpen. En dat is de kracht van de film. Natuurlijk mag het niet zo zijn dat bij iedere fru stratie naar de wapens wordt gegrepen (al lijkt het er van daag de dag wel op). Maar wie zou niet eens hard willen optreden tegen de mis standen in deze wereld7 Vooral de machteloosheid is frustre rend. De kijker zal zich dan ook heel goed in de situatie van de hoofdrolspeler kunnen ver plaatsen. Douglas speelt daarom ei genlijk geen 'bad guy'. Hij speelt een man die zich in deze maatschappij probeert over eind te houden door zich te ver dedigen. Het hiermee gepaard gaande geweld wordt onder steund door spitsvondige dia logen. Deze zorgen voor de no dige humor. Maar als je je rea liseert dat de situaties zo uit het dagelijkse leven zijn gegre pen vergaat je het lachen. Regisseur Joel Schumacher heeft met 'Falling down' een prima film afgeleverd. Mede door het indrukwekkende ver haal en uitstekende spel van Michael Douglas is deze film een aanrader. Michael Douglas in een verrassende rol. AMERSFOORT - Na jaren van diepe treurnis lijkt het erop dat de Nederlandse film langzaam maar zeker weer aan betekenis wint. Zowel in commercieel als in kwalitatief opzicht. Zo was 'Flodder 2' de best bezochte film van 1992 (ruim 1,4 miljoen bezoekers). Ook Alex van War- merdam's 'De Noorderlingen' werd goed bezocht. Maar ook in kwalitatieve scoorde deze film want diverse nationale en internationale onderscheidin gen vielen deze produktie ten deel. Inmiddels zet de Neder landse film zijn opmars voort. Al in het begin van dit jaar waren er een aantal spraakma kende produkties: De drie beste dingen in het leven' en 'Vals licht'. De laatst genoem de, over de onmogelijke liefde tussen een onervaren student en een hoertje, stond keer op keer in de belangstelling van de media. Maar dat dit niet ga rant staat voor succes werd al snel duidelijk. Nieuwkomer Ellik Bargai en de buitenland se Amanda Ooms ovetuigden niet in deze als erotische thril ler bedoelde film. Na een paar weken verdween de film ge ruisloos uit de bioscopen. Maar toch was de aandacht weer eens gevestigd op het Ne derlandse produkt en dat kan natuurlijk nooit geen kwaad De Nederlandstalige film kreeg ook een flinke duw in de goede richting door het inter nationale succes van de Belgi sche /Nederlandse co-produk- tie 'Daens'. Deze ontving zelfs een Oscar-nominatie In diver se bioscopen is momenteel nog een andere Belgische produk tie zien; 'De 7e Hemel'. In deze derde produktie van Urbanus schittert ook onze eigen Rene Stoutendijk. Nog meer Neder lands talent is momenteel te zien in 'De kleme blonde dood' Deze verfilming van Boude- wijn Buch's gelijknamige best seller trekt al weken volle za len. Het is toch al een tijd geleden dat er zoveel Nederlandstalige films in de belangstelling ston den. En zoals het er nu naar uit ziet gaat de come-back van de Nederlandse film onverstaag door. Want vanaf 31 maart j.l. wordt er druk gewerkt aan de opnamen van de volgende Ne derlandse produktie: 'Angie'. Deze film vertelt het verhaal van drie jongen mensen, Angie, Alex en Frank. Zij proberen zich staande te houden in een genadeloze wereld die niet de hunne is. Ze proberen wanho pig iets van het leven te maken. Dat blijkt niet eenvoudig. Ze ker niet als ze in criminele sfe ren terechtkomen. 'Angie' is een modern sprookje waarin grootheden als 'familie', 'vriendschap', 'sex', 'geweld' en 'werk' een belangrijke rol spelen Annemarie Rottgering maakt haar filmdebuut in de hoofdrol 'Angie'. Haar tegen speler Daniel Boissevain speelt 'Alex' De rol van Frank, de vriend van Angie, wordt ver tolkt door Hidde Schols. Allen zijn jonge veelbelovende ac teurs die elkaar zeker aankun nen. Regisseur en scenario schrijver Martin Lagestee is *ook uitermate tevreden met de invuling van de andere rollen door acteurs als Derek de Lint, Peter Tuinman en (in een gast rol) Gijs Staverman De opnamen zullen binnne- kort worden afgerond. In okto ber 1993 zal 'Angie" door Me teor Film BV in de bioscoop worden uitgebracht. Te zijner tijd zal deze film door Veronica op TV worden uitgezonden. Wij houden u op de hoogte De spelers uit 'Anqie', van links naar rechts: Hidde Schols, Annemarie Rottgering, Daniël Boissevain. Expositie Tot en met 27 juni Ienke Kastelein en Mare Dor- leyn Film Woensdag 2 juni 20.30 uur: Benny's video Theater Zaterdag 5 juni en dinsdag 8 juni 20 30 uur Danstheater Dee Zondag 6 juni 20.00 uur Bokswedstrijd Maandag 7 juni 14.30 en 20.30 uur. Scholie- rentheater met 'Het mes' Woensdag 9 juni 13.30 - 17.45 uur: Dirk de dwerg Armando De volgende onderdelen van de manifestatie vinden plaats in Theater De Lieve Vrouw. Theater/dans/boksen Danstheater DEE met 'Raum' In het kader van de Armando Manifestatie heeft de Amers- foortse Culturele Raad aan Danstheater DEE opdracht ge geven een dansproduktie te maken, gebaseerd op teksten en beeldend werk van Arman do. Typerend voor het werk van Armando is de humor, het relativeren, het ondermijnen van vaste denk- en waarne mingspatronen, het helder en kernachtig signaleren „Naijver, dat is het. Het is naij ver. Omdat jij geen plant bent, of een steen, maar een mens. Is dat dan niet genoeg? Nee, dat is niet genoeg. Het wachten is op de blindheid van de stilte." (Armando, 'De straat en het struikgewas') Ieder mens ver langt naar dat wat er niet is Iedereen leeft echter met be perkingen. Danstheater DEE geeft, afgebakend door het de cor en met de beperkingen van een theaterzaal, vorm aan het verlangen naar de oneindige ruimte. In een verrassende voorstelling waarin de dage lijkse werkelijkheid wordt af gewisseld met het zoeken, staat de voortdurende confrontatie met de begrenzing centraal. De werkelijkheid geeft aanleiding tot leedvermaak De dagelijk- sebeslommeringen zijn het eni ge houvast Houden cultuur en natuur het verlangen levend of zitten zij elkaar in de weg? i Theater De Lieve Vrouw Zaterdag 5 juni en dinsdag 8 juni Aanvang: 20.30 uur Bokswedstrijd Voor het eerst in Theater De Lieve Vrouw: een bokswed strijd, georganiseerd in nauwe samenwerking met de Amers- foortse boksvereniging Boxing '80 Er worden tien partijen in verschillende gewichtsklassen gebokst, door boksers uit alle delen van het land. Tijdens deze avond worden de 'Boksdialogen' van Armando voorgelezen. Theater Dc Lieve Vrouw Zondag 6 juni aanvang 20.00 uur Het mes Tekstcollage uit de roman 'De straat en het struikgewas' van Armando door leerlingen van 't Hooghe Landt College. Over de taal van een jongen die tien jaar oud is als de oorlog uit breekt. Over veranderingen in de wereld, maar vooral in de leefwereld van een opgroeiend kind. Nieuwe woorden een nieuwe realiteit onstaat. Oude woorden krijgen een nieuwe inhoud of veranderen van be tekenis. „Stemmen, voetstap pen, geroep, het slaan van deu ren. Wat is er toch. Gaat er iets gebeuren?" (Armando). Theater Dc Lieve Vrouw Maandag 7 juni Aanvang 14.00 en 20.30 uur Film Tijdens deze manifestatie zal de filmzaal van Theater De Lieve Vrouw het decor zijn van een groot aantal films over de kunstenaar Armando en docu mentaires die Armando in sa menwerking met onder andere Cherry Duyns, Hans Verhagen en Victor Nieuwenhuijs heeft gemaakt. Verder een selectie Donderdag 3 juni en zaterdag 5 juni 20.30 uur: Laurel &z Hardy, Beau hunks Ein jahr Vrijdag 4 juni 23.00 uur: Der Feldzug Armando en het gevecht Zondag 6 juni 20.30 uur Der Feldzug Armando en het gevecht Zondag 6 juni Armando Zaterdag 5 juni 23.00 uur: Triumph des Wil lens Maandag 7 juni 20.30 uur: Geschiedenis van een plek Dinsdag 8 juni 20.30 uur. De gedaantewisse- ling Vrijdag 4 juni 20.30 uur. Armando literair Zondag 6 juni 13.30 uur: Literaire lunch van favoriete films van Ar mando zelf. Het hoogtepunt vormt de Nederlandse premiè re van de korte film Der Feld zug. Laurel Hardy, Beau Hunks Als zijn geliefde hun verloving verbreekt, neemt Ollie - ziek van liefdesverdriet - dienst in het Vreemdelingenlegioen. Filmtheater de Lieve Vrouw Donderdag 3 juni en zaterdag 5 juni Aanvang: 20.30 uur Ein Jahr Film met opnamen van Berlijn gemaakt in de periode decem ber 1944 tot december 1945. Filmtheater de Lieve Vrouw Vrijdag 4 juni en woensdag 9 juni Aanvang: 20.30 uur Der Feldzug Een kort filmgedicht op basis van bewegende beelden van toenmalige oorlogshandelin gen en oorlogstaferelen, frag menten uit filmjournaals in een vervormde en geabstra heerde vorm weergegeven. Filmtheater de Lieve Vrouw Vrijdag 4 juni 23.00 uur en zon dag 6 juni Aanvang: 20.30 uur Armando en het gevecht Portret van Armando, gemaakt voor de NOS-televisie Diverse verklaringen van Ar mando worden afgewisseld door opnamen van landschap pen en schilderijen. Een favo riete film van Armando, even eens gemaakt voor de NOS-te- levisie. Filmtheater de Lieve Vrouw Op zondag 6 juni aangevuld met: Armando Triumph des Willens Misschien wel de beroemdste film die tijdens het nazi-be wind in Duitsland is gemaakt. Schijnbaar een documentaire over de NSDAP-Reichspar- teitag, waarvan onderdelen uiterst zorgvuldig in scène werden gezet. Riefenstahl heeft hier haar cinefiele talent op het gebied van montage en esthetiek ten volle gebruikt Filmtheater de Lieve vrouw Zaterdag 5 juni Aanvang: 23.00 uur Geschiedenis van een plek Een voor de VPRO gemaakte documentaire over Kamp Amersfoort Naar aanleiding van de verhalen van enkele overlevenden wordt terugge gaan naar de Tweede Wereld oorlog. Zeer indrukwekkend is de geslaagde vluchtpoging van een gevangene, waaraan ruimé aandacht wordt besteed. Filmtheater de Lieve Vrouw Maandag 7 juni Aanvang: 20.30 uur De gedaantewisseling Een zeer uitgewerkte impres sie over de sfeer van Berlijn in de jaren '30 - '45 en de tijd van De Muur Een film waarin vele plekken die als het ware nog zwanger zijn van de geschiede nis. worden afgewisseld met archiefmateriaal. Gecombi neerd met het commentaar van de twee Berlijn-kenners. Zo ontstaat een 'ascinerend beeld van de specifieke relatie tussen deze stad en de oorlog. Filmtheater de Lieve Vrouw Dinsdag 8 juni Aanvang: 20.30 uur

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9