Met goede moed maar weinig de paden in, de dijken af zang, Leusder Krant HEMA7 GORDIJNEN Inbreker ontsnapt door traangas Weer meer deelnemers bij derde Leusdense avondvierdaagse Pagina3 Gordijnstoffen, dir. kleuren en dessins. Per meter 22.95/25.95/29.95 nu 15. Per nieter IJ. 95/15.95/ 17.95/19.95 LEUSDEN - Enkele bewo ners van de Houtvester za gen in de nacht van zater dag op zondag een inbre ker bezig in het huis van hun niet aanwezige buren. Twee mannen gingen erop af en stelden zich op bij een raam en bij de voordeur. De inbreker, die gerucht hoorde om het huis, pro beerde te ontsnappen via een raam aan de zijkant van de woning. Daar liep hij echter recht in de ar men van één van de twee buren, die vervolgens trachtte hem tot staan te brengen. De inbreker spoot echter met traangas in het gezicht van de man, die hierdoor los moest la ten. Na een korte achter volging door de twee man nen keerde de inbreker zich om en bedreigde de mannen opnieuw met traangas. Dezen moesten hierop de achtervolging afbreken. Bij thuiskomst bleek de 53-jarige be woonster een bedrag van drie vierduizend gulden aan vreemde valuta te mis sen. Een tas met video-ap- paratuur stond in de ka mer klaar om meegenomen te worden. De inbreker heeft het blijkbaar niet aangdurfd deze ook mee te nemen op zijn vlucht. De voortvluchtige is een jon geman van tussen de vijf tien en twintig jaar, met donkere krullen tot op dc schouders, vermoedelijk van buitenlandse afkomst. De man droeg donkere kle ding en witte sportschoe nen. deelnemers nog vers in het ge heugen. Op twee van de vier avonden werd met lopen ge stopt doordat een onweer recht boven de wandelaars losbrak Kinderen bang, ouders in pa niek, waarbij de gestroomlijn de organisatie door het ontbre ken van een noodplan, veran derde m chaos. Daar is van ge leerd Dit jaar dragen alle begelei ders een officiële gele band Wanneer nodig zijn ze door de 24 begeleiders van de organi satie, herkenbaar aan hun ver keersveilige oranje vesten, on middellijk aan te spreken voor mededelingen en overleg. Dui delijke instructies vooraf aan deze begeleiders waardoor deze zijn geïnformeerd over wat ze in onvoorziene gevallen moeten doen en laten Bovendien zijn meer maatre gelen tegen auto's genomen. Zo wordt bijvoorbeeld voor het défilé op donderdagavond een flink stuk van de Lanxlaan voor alle verkeer afgesloten van 18.00 tot zeker 21.00 uur. Oppassen Op de eerste avond blijken de verkeersmaatregelen geen overbodige luxe. Bij het uit zetten van de route kiest men het liefst de autovrije versie en als tweede keus de autoveilige routes. Voor de resterende de len hoopt men op begrip en ge duld van de automobilisten. Dat lijkt op sommige plekken te veel gevraagd Bij de over steek na de Tabakssteeg, langs de Coöperatie blijkt de route langs de Hamersveldseweg voor de kleuters op de vijf kilo meter niet zonder gevaar. Auto's scheuren soms onver schillig dicht langs de keurig twee aan twee lopende kinde ren Zelfs de jongeren die mee lopen namens dansschool Tac- ke zien hun groep gesplitst door automobilisten die hun oversteek doorkruisen. Daar bij knjen ze bovendien het een en ander naar het hoofd geslin gerd, wanneer een chaufeur bij net zien van de eindeloze stoet ongeduldig wordt. Overigens kan dit de pret van met name de dansers van Tacke niet drukken. Zij voeren de stoet aan. Letterlijk doordat ze aan kop lopen, figuurlijk omdat zij door hun gezang op grote afstand te horen zijn.. Vooral vanaf de brug aan de Langesteeg is dit een prachtig gezicht. Tot ver voorbij de bocht aan het Valleikanaal zijn de gekleurde puntjes van de t- shirts van de school te zien. De jells en het geroezemoes klin ken luider en luider Tot de lopers bij de brug de verschillende kraampjes van de scholen zien, waar moeders met de limonade klaar staan. Daarvoor kan wel een sprintje gemaakt worden. Om vervol gens het smalle pad langs het Valleikanaal volledig te blok keren De rustpauze word door een enkeling benut om 'even' naar de overkant van het ka naal te spurten om de bunkers te beklimmen, dan wel om daarachter zich te ontlasten van wat te zwaar weegt. De deelnemers van dans school Tacke rusten niet Zij zingen uit volle borst hun ac tuele clublied. Daarmee vor men ze letterlijk een lopend nieuwsblad. Het nieuws komt er op neer dat de dansschool groeit als kool. ,We gaan dan ook verhuizen, naar een hele mooi nieuwe plek, de Biezenkamp geheten, dat wordt dus onze nieuwe stek! Stilte Na het Valleikanaal lijken de laatste kilometers een peule schilletjes. Door de bebouwde kom, met overal publiek, loopt niemand blaren op Slechts een enkeling geeft de meester een hand en alleen de hond waar mee Vincent Patty loopt, laat de tong uit de bek hangen. Aleen het zingen blijft onder de maat. Hier en daar een jell, zelfs het potje met vet wordt opgehaald, maar daar blijft het bij. Nergens krijgt men de in druk dat er zanglessen gegeven worden op de basisscholen. Wanneer de organisatie dan ook nog eens walkmen's ver biedt, blijft er niet veel anders over dan stappen te tellen en te kletsen Ver voor de eerste groepen terug bij de Rodavelden waren, stroomden de individuele lo pers binnen Bij de aankomst was het een gezellige drukte van moeders en vaders die wel op hun gemak hadden kunnen eten. Om kwart over acht wa ren de meeste lopers binnen. Naar huis gaan bleek nog iets moeilijker dan arriveren Ter wijl de groepen door het tun neltje binnen stroomden wil den zij die de tocht volbracht hadden met ouders en fietsen door dat zelfde tunneltje in omgekeerde richting. Strikt genomen was dat de enige weg die voor vertrek met de fiets in aanmerking kwam Voor wie het waagde, was er de oversteek bij de burge meester van der Postweg maar deze was op deze eerste avond niet beveiligd en behoorlijk ge vaarlijk Het organisatiecomi té, bij monde van Theo Boeck- hout beloofde daar vanaf dins dagavond op te letten. Ondanks alle drukte zijn de zes commissieleden al bezig met de vierdaagse van volgend jaar. Ze willen dan huis-aan- huis een vierdaagsekrant ver spreiden, waarin naast goede raad, de routes staan afge drukt Niet zozeer om verdwa len te voorkomen, maar om de voorbereiding te vergemakke lijken. Maar eerst op donderdag avond het défilé en de uitrei king van de ruim 1250 medail les. De bloemenverkoop zal weer ongekende hc.ogten be reiken om over wortelkettin gen maar te zwijgen Snoep is bij veel scholen niet toege staan Vanaf dit jaar krijgen alle kin deren, ieder jaar, een nieuwe medaille. Alleen wie de vierdaagse voor de elfde, twaalfde, dertiende of veertiende keer volbrengt, moet het doen met een schildje. Voor minstens één deelnemer ligt een zware medaille klaar, wanneer hij of zij er voor de vijftiende keer in slaagt om leerlingen van zijn of haar school tot over de eindstreep te brengen. Verder lopen een aantal mensen de Avondvier daagse voor de 24ste keer. Tijdens het défilé op donder dagavond zijn door het organi serende comité in samenwer king met de politie een aantal maatregelen genomen om au to's van de route te weren. Vooral de mensen die werken op het bedrijventerrein rond het gebouw van ARAG verze keringen dienen met afsluitin gen, vanaf 18.00 uur rekening te houden De volgende route zal gelo pen worden door alle deelne mers: Het défilé zal vertrekken vanaf het parkeerterein van 'ARAG' verzekeringen aan de rechtsaf Lankslaan. Van daaruit loopt men recht af de Zwarteweg over Deze gaat over in de Hamersveldseweg. Bij de Burgemeester van de Postlaan gaat men rechtsaf (Op dat moment is de verwachting dat over de hele Hamersveldse weg wandelaars lopen). Aan het einde van de Postlaan steekt men de Groene Zoom over om te eindigen bij de in gang van het sportpark. Marianne de Valck week in Hoogland, ze doen deze week Leusden en volgen de week Scherpenzeel. Ze kun nen kiezen. Volgens G W. de Vroede, die namens het be stuur van de Stichtse Gooische Wandelsportbond een kijkje kwam nemen, worden er in deze en volgende maand 32 avondvierdaagsen in de regio gelopen Daarvoor zetten 640 vrijwil ligers zich in om de ruim 60 000 mensen op het goede pad te hóuden. In het hele land wordt dezer dagen 600.000 maal een avond vierdaagse-kruisje uit gereikt. Overigens neemt een groep uit Amersfoort om ande re reden aan dit Leusdense evenement deel. Alleen hier is een rondje van vijf kilometer mogelijk. In Amersfoort is de korste afstand tien kilometer Een basisschool verkiest daar om de Leusdense 'vijf'. Start De Leusdense avondvierdaag se lijkt inmiddels een ingebur gerd begrip. De start bij de Roda-velden verloopt geolied. Duidelijke borden en een hel dere plattegrond wijzen ieder een de weg. Het organisatieco mité zit dit keer in de Antilo pen-kantine. Twee van de vier routes zijn nieuw. De andere twee werden vorig jaar door niemand 'officieel' gelopen. De 'ramp' van vorig jaar ligt zowel bij de organisatoren als de (advertentie) iEUSDEN - Half Leusden oopt weer uit om de aandoen- ijke kleuters, de stoere school raderen en de niets ontziende lubers te zien beginnen aan un uitdaging. En om ze min- tens een uur later ogenschijn- ijk nog even fris terug te zien omen. Er doen 2276 deelne- ïers mee aan de avondvier- aagse van 1993. Weer meer an vorig jaar. Ruim 1100 lo- len vijf kilometer, evenveel de ien kilometer en ruim vijftig e vijftien kilometer. Onder eze laatste groep bevinden ich ook een aantal schoolkin- eren. Ze liepen een aantal ja- en de tien kilometer en voelde ich nu rijp en sterk genoeg oor een grotere uitdaging met en zwaarder kruis. Iet weer tweehonderd deelne mers meer dan vorig jaar zet de tijgende lijn zich voort. De ieuwkomers zijn vooral af- omstig uit Amersfoort en de ilind De Amersfoortse deel- emers behoren tot het selecte Ezelschap dat binnen de regio oveel mogelijk kruisjes haalt, ;r voorbereiding van de vier- aagse in Nijmegen of Apel- oorn. Daar zullen ze zeker 55 ïlometer per dag moeten lo- en, zodat de Leusdense af- anden van vijf, tien en vijf- en kilometer per avond voor eze mensen een peuleschil- itje moeten zijn Ze liepen twee weken gele en mee in Amersfoort, vorige Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. '...Paaltje erin. paaltje eruit, de bewoners van De Maten en De Boterkamp kregen er het heen en weer van. Een typisch geval van ambtenarij op de vierkante meter speelde zich de afgelopen weken af in 't Ruige Veld...' *...Het ging allemaal om de plaatsing van een uit- neembaarpaaltje op het middenterrein van Dc Maten, dat moet voorkomen dat het grasveld oneigenlijk wordt gebruikt.... *...Het terrein is alleen toegankelijk voor de mensen van de RWA, die het gras regelmatig maaien. In het bewuste blok bij De Maten werd tijdelijk een paaltje geplaatstdat niet kon worden weggenomen...* '...Als de grasmaaiers op het terrein moesten zijn, trokken de RWA-werknemers het paaltje er met grof geweld uit, zodat er na verloop van tijd een groot gat ontstond...' Een gevaarlijke situatie.constateert coördinator Maurer van het buurtpreventieproject. Hij trok bij de gemeente diverse malen aan dc bel...' '...Dat leidde tot een situatie, die in de revue van André van Duin niet zou hebbeb misstaan. Paaltje erin. paaltje eruit en een boze ambtenaar, die zich afvroeg wat de bewoners nu wilden: het gat dicht of een paaltje...' '...De bewoners wilden echter een uitneembaar paal tje, zodat de RWA bij het grasveld kon. De medewer kers van het bedrijf dreigden namelijk dat zij het veld links zouden laten liggen als zij nog eenmaal met geweld zich toegang tot het terrein moesten verschaf fen... '...De wethouder is er zich persoonlijk mee gaan be moeien en inmiddels is het probleem in sneltreinvaart opgelost. Maar dat heeft in eerste instantie wel weken in beslag genomen... '...Vorigjaar werden in de vroege ochtenduren bewo ners van 't Erf opgeschrikt door een vreselijke klap. Een auto was door de voorpui van Radio Drieenhuizen gereden. De bestuurder bleek een inbreker te zijndie zich met grof geweld toegang tot de etalage had ver schaft...' '...Een oplettende bewoonster kon via de telefoon de politie een ooggetuige verslag geven, waardoor de da der snel gepakt kon worden. De schade aan het pand was groot, 150.000,—Maar dat was nog niet alles, want de auto, die als stormram was gebruiktm, bleek gestolen en werd bij de actie zwaar beschadigd...' '...De dader was een bekende van de politie en met dat 'verledenzou het toch niet moeilijk moeten zijn hem een flinke straf op te leggen. Hij moest vorige week voor de politierechter verschijnen, die zo was dc ver wachting bij de betrokkenen, dat varkentje wel eens even zou wassen...' '...Zijn uitspraak zorgde echter niet voor 'bevrediging van het rechtsgevoel', maar voor pure verbijstering. Veertig uur dienstverlening en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden...' '...Dat betekent dus, dat dc 'puicrimineel' ervan af komt met het in zijn vrije tijd opknappen van enkele klusjes. De schrik en verontwaardiging na dc inbraak zat er bij de bewoners vorig jaar goed in. Daar komt dus nu boosheid en verbijstering bij...' '...Ook bij de politie neemt de frustratie toe. Door een snelle actie in samenwerking met de bewoners kon deze opzienbarende inbraak snel worden opgelost. De dader wordt echter in de ogen van de betrokkenen nauwelijks gestraft... '...Er wordt overal in den lande geklaagd over een chronisch cellentekort. In Amsterdam moest onlangs een moordenaar worden losgelaten omdat er in de gevangenis geen plaats meer was. De politierechter lijkt een eigen oplossing te hebben gevonden voor het cellenprobleem... '...Als alles goed was gegaan, hadden dc parkeerdek ken naast het gementehuis vandaag vol gestaan met auto's. Volgens de gemeentelijke planning was het de bedoeling dat de dekken gisteren in gebruik genomen zouden worden...' '...Het mocht echter niet zo zijn. Vorige week werd nog met man en macht gewerkt om de parkeervoorzie ning op tijd klaar te hebben, maar de leverancier van de verlichting gooide roet in het eten...' '...De boogx'erlichting laat langer op zich wachten dan gedacht was. Verder moeten er nog wat kar weitjes worden afgerond, voordat wethouder De Jongh als eerste zijn auto kwijt kan...' '...De niet ingewijde buitenstaander zal denken dat niets hem meer in de weg staat om vóór vrijdag zijn auto buiten de blauwe zóne op een van dc dekken te parkeren. Maar daar is dus een stokje voor gesto ken...' '...Wie de verleiding niet kan weerstaan, zal gecon fronteerd worden met grote betonnen blokken, die het onmogelijk maken de dekken op te rijden. Nog even geduld alstublieft dus...'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3