leusder Krant. Minder autogebruik ongewenst de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen POLEN JAZZ-STAMPERS ZOMERAVOND CONCERT 'In dat land zijn goede materialen hard nodig Nieuws uit de verenigingen ONDER SCHEIDING ROMMELMARKT i/OORONDER Bedrijfsleven laat weinig heel van Verkeers- en Vervoersplan Woensdag 9 juni 1993 Pagina 5 ACHTERVELD - Er is weer gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Po len. Het pakket wordt in Po len aan huis afgeleverd. Inleveren van pakketten kan geschieden bij: fam. D. van Doornik, W. van Amersfoort - sestraat 24 te Achterveld, op woensdag 16 juni van 14 00- 18.00 uur. Voor informatie kunt u bellen, tel. 03425-1591. Het pakket kan ook worden ingeleverd bij East Europe Line, De Heuvel 3 te Amers foort op woensdag 16 juni van 9.00-20.00 uur, (tel: 033-564555) De pakketten moeten goed verpakt zijn. bij voorkeur in een stevige, kartonnen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw erom heen. De adressen van ge adresseerde èn afzender die nen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden. De pakketten mogen nu óók brieven, tijdschriften e.d. be vatten. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kg. de kosten zijn 7,50 per pakket plus/ 2,50 per kilo. De jazzband Hammersfield Stampers zal donderdag 10 juni present zijn in Café De Swartesteegh. De aanvang is 21.00 uur en de toegang is gra tis. ACHTERVELD - Door de Achterveldse muziekvereni ging Door Wilskracht Sterk wordt op woensdag 30 juni vanaf 19.30 uur weer het jaar lijkse zomeraVondconcert ge geven Bij mooi weer zal er in de tuin voor Huize Sint Jozef weer een gratis concert ten gehore wor den gebracht Tijdens dit con cert zullen tevens de prijswin naars bekend worden gemaakt van de etalageactie van de Achterveldse winkeliersver eniging en de muziekvereni ging DWS. Deze actie werd ge houden in de week van de mu ziek en Deelnemers aan de etalagewedstrijd konden bij aangesloten winkeliers in de etalage kijken, waarbij mu ziekinstrumenten moesten worden opgezocht en be noemd Tevens was daaraan aan kleurwedstrijd verbonden. Op dit concert zullen alle prijs winnaars worden bekend ge maakt. LEUSDEN- Openbare basisschool 'De Bongerd' heeft een oplossing be dacht vóórhaar oude schoolmeubilair. In het voorjaar van 1994 ver trekt een konvooi met zo'n honderddertig tafels en stoelen naar Albanië. De Bongerd mag zich verheugen op een geheel nieuwe schoolinrichting maar vond de gekozen oplossing van de gemeen te voor het oude meubi lair, namenlijk de contai ner, in strijd met haar normen. Onder aanvoe ring van jufLeonoorvan Muyden werd gezocht naar andere mogelijkhe den. Leonoor„De stoelen en tafels zijn niet alle maal meer in goede staat maar nog zeker bruik baar. We hebben de slech te stukken er uitgehaald maar we hebben nog ze ker honderddertig goede setjes over. Zonde om weg te gooien, vonden wij. Ik heb met de ge meentegesproken en voorgesteld het meubilair beschikbaar te stellen, het is immers eigendom van de gemeente. Als we een andere bestemming wis ten, moesten we dat maar laten weten. Zolang we despullen maarniet in de verkoop zouden doen, maar dat was ook hele maal onze bedoeling niet". „In het tijdschrift 'Sam sam'stond een artikel over scholen in Albanië De Bongerd stuurt het oude meubilair naar Albanië, (foto Hans Verhorst). Van Muyden:Opslaan betekent geld en dat is er niet, bovendien zou het natuurlijk zonde zijn om daar geld aan uit te ge ven. Voor gezinnen met drie, vier kinderen wordt het ech ter wat moeilijk, je kan het niet maken om vier stoelen en tafels mee te geven. We vragen in de brief dan ook netjes naar een eventuele mogelijk heid om de stoelen en ta fels zolang thuis te mogen onderbrengen maar be grijpen wel dat het ge woon niet bij iedereen kan. We zoeken dan ook nog naarstig naar andere mogelijkheden. Voor onze school is het natuurlijk een mooie kans om wat meer te weten te komen over het project in Alba nië". „In het verleden heeft onze school ook een Fos ter Parents kind geadop teerd maar dat werkte niet. Ondanks herhaalde oproepen van onze kant kregen wij telkens weer brieven van een kind met de aanhef: 'Lieve ouders' Terwijl wij dus duidelijk hadden geschreven dat wij juist als school een kind wilden adopteren. Voor de kinderen op onze school was dat gewoon niet leuk." „Via 'Wereldkinderen' financieren wij nu een school in Zuid-Sumatra. Door middel van een Fancy-fair verzamelen we het benodigde geld en dat lukt op deze voor ieder een prettige manier pri ma Voor een school is dit een leuk project omdat het een aantal jaren loopt en dus te volgen blijft. De actie met het schoolmeu- bilair sluit dus duidelijk aan bij onze ideeen" De leerkrachten zijn op zoek naar kleine of grote opslagruimtes, zodat straks in het voorjaar alle tafels en stoelen met het konvooi mee kunnen. Be- reidwilligen met overtol lige ruimte kunnen de school bellen, 94 01 28 Op de een na laatste schooldag van dit seizoen zullen de tafels en stoelen op feestelijke wijze en in aanwezigheid van de me dewerkers van Samsam aan de kinderen en hun ouders worden overhan digd. Annclies Heuvel ink Het vorige week vermelde adres van de workshop van Martine Silvana is per abuis verkeerd opgeno men. Het goede adres is: Master Gym. Koppelwcg 106 te Amersfoort. Twee medewerkers van dat blad hebben drie we ken rondgetrokken in dat land en beschreven met name de situatie op de scholen. Die scholen ver keren dus in een erbar melijke toestand. Als je dat leest, kapotte ramen, gebrek aan licht, kachels die het in de winter ook niet doen en we's die niet werken In dit land waar moeizaam gewerkt word aan een beter leefklimaat zijn goede materialen hard nodig." „Dat leek ons dus een prima doel en gelukkig vond de gemeente dat ook en verleende zij ons toe stemming. De kosten ko men wel voor onze reke ning maar ook daar is een oplossing voor gevonden. Ik heb contact opgeno men met de twee mede werkers van Samsam en zij waren echt heel blij met de aangeboden spul len en willen het vervoer op zich nemen Initiatiefnemers zijn de twee medewerkers van het tijdschrift, Frank Greiner en Almar Tjepke- ma. Na hun reis door Al banië besloten zij om de school voor kunstzinnig onderwijs 'Jakov Xoxe'op de een of andere wijze te helpen. Zij zijn druk be zig met de adoptie van deze school en hebben daarbij de hulp in geroe pen van de organisatie beroepsopleiding van schilders en stucadoors. Vanuit deze organisatie worden regelmatig leer lingen uit gezonden om aldaar mee te werken aan het restaureren van dat gebouw. De schoolmeu- bels van De Bongerd lij ken dus zeer welkom. De heren zijn van plan om alle activiteiten van De Bongerd aangaande het beschikbaar gestelde meubilair te volgen en met foto's vast te leggen De reportage hierover kunnen zij gebruiken vooreen editie van dit blad dat met name op ba sisscholen wordt gelezen Zij hebben ook de oplos sing voor het probleem 'opslag'geopperd. De Bongerd wisselt na menlijk in de zomer vakantie van meubilair en het konvooi kan niet eer der dan begin 1994 naar Albanië vertrekken Alle ouders krijgen nu een brief thuis met het ver zoek om tot die tijd een tafel en stoel mee naar huis te nemen, een tijde lijke adoptie van het door het kind gebruikte schoolmeubel. De Bongerd stuurt oud meubilair naar Albanië [JJUSDEN - De Leusdenaar nj H Scholten, directievoor zitter van Intres b.v. Hoevela ken ontving maandagmiddag een koninklijke onderschei- w voor zijn inzet gedurende 29 jaar voor de genoemde in- verkooporganisatie. Een aantal jaren fungeerde Schol len als directie-voorzitter van Intres en heeft hij door ver schillende fusies heen het be drijf steeds doen groeien. In juli gaat de directie-voorzitter net pensioen Naast zijn func tie als directielid van Intres ,ervulde hij verschillende :ommissariaten en bestuurs- uncties binnen andere organi- aties. waaronder de Kamer (an Koophandel te Harder wijk, Centraal Beheer en de (ehem te 's Hertogenbosch. ACHTERVELD - Door Wils kracht Sterk te Achterveld ïoudt op zaterdag 28 augustus ïaar jaarlijkse Rommelmarkt op het terrein bij de Moespot in Achterveld. De baten hier aan zijn bestemd voor aan schaf van nieuwe instrumen- enen uniformen, leeft u voor die tijd nog spui en die u kunt missen, bel dan nimmer 03425-1833 of 033- ►40923. De goederen kunnen huis worden opgehaald. JDUSDEN - De werkgroep iktiviteiten van het vrouwen- ntmoetingscentrum 't Voor nder besluit het seizoen met filmavond. Op woensdag juni wordt er een videofilm edraaid die als titel heeft: Take it like a man, madam!" )eze Deense film uit 1975 gaat ver de vijftigjarige Ellen, die ijdt aan een huisvrouwenneu- Deze vrouw, krijgt een room waarin de rollen van liannen en vrouwen worden ingedraaid. Uiterlijk blijft dereen hetzelfde, het gedrag erandert volledig. Deze room is voor Ellen het sein m haar situatie aan te pak- en. Via een sekretaressekur- us komt ze tercht op een fa- riek waar ze betrokken rordt bij een staking van de rbeidsters voor gelijke lonen. film begint om 20.15 uur. lm 20.00 staat de koffie klaar 't Vooronder aan de Burg. d Postlaan 2. (Achterzijde emeentehuis). De toegang is ratis. AMERSFOORT - Het be drijfsleven in Amersfoort en omgeving heeft het Rotter damse onderzoeksbureau Kol- pron Consultants gevraagd het Verkeers- en Vervoersplan voor Amersfoort te toetsen op de economische gevolgen. Kol- pron laat weinig heel van het tweede externe concept dat door Grontmij en AGV in op dracht van de gemeente is op gesteld. In het plan wordt op geen enkel manier aandacht geschonken aan de economi sche effecten. Volgens Kolpron zijn autoverplaatsingen es sentieel voor de verdere econo mische ontwikkelingen van Amersfoort en de omliggende regio. De Kamer van Koophan del doet er nog een schepje bo venop. Zij vindt een algemeen beleid dat het autogebruik wil tegengaan schadelijk is voor het bedrijfsleven en daarom ongewenst. 'Welke economische gevol gen zijn er voor het Verkeers- en Vervoersplan Amersfoort 2000 (VVP) te berekenen?', vra gen Grontmij en AGV zich na mens de gemeente Amersfoort af Volgens de twee onderzoek bureaus kan er geen betrouw bare kosten-baten-analyses gemaakt worden voor dit plan. Er zal gekeken moeten worden naar de economische gevolgen van een soortgelijk plan elders in het land. Dat is één van de aanbevelingen die zij in het tweede externe concept van het WP aan de gemeente Amersfoort gaven. In het VVP komen de even tuele economische effecten dan ook niet aan bod. Dat baart het bedrijfsleven in Eemland dan ook veel zorg. Zij hebben de handen ineengeslagen en een onderzoeksbureau gevraagd het VVP op de economische ge volgen te onderzoeken Verkeerd plan Het 'Verkeersplan Amers foort: een verkeerd plan voor Amersfoortse bedrijven' is ge maakt door het onderzoeksbu reau Kolpron Consultants uit Rotterdam en is inmiddels al aan de verantwoordelijke wet houder, Roel Boer, aangebo den. Opdrachtgevers waren de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Eemland, de Ver eniging Amersfoortse Bedrij ven, de Amersfoortse Winke liersverenigingen Federatie en de Raad voor het Fliaal- en Grootwinkelbedrijf Kring Eemland. De twee onderzoekbureaus van de gemeente concluderen overigens dat de voorkeursva riant (waarin de verbetering Ongewenst van de bereikbaarheid per fiets en lokaal openbaar vervoer centraal staat) 'een beperkt effect heeft op de reductie van de automobiliteit tussen nu en het jaar 2000' Daardoor scoort de variant ook minder wat be treft verbetering van verkeers veiligheid en milieu. Er mag echter niet geconcludeerd wor den dat men daarom maar niets moet doen Volgens de 'gemeentelijke' plannenmakers zijn de resul taten van de plannen sterk af hankelijk van de door de over heid te nemen maatregelen. Het bedrijfsleven is het daar mee eens. De automobiliteit moet worden teruggedrongen, waarbij de nadruk ligt op het aanpakken van het autoge bruik in het woon-werk ver keer. Daardoor moet er meer ruimte ontstaan voor het zake lijke personen- en goederen vervoer. Volgens Kolpron moet bij de uitwerking van de plannen re kening gehouden worden met verschillende verkeersstro men, omdat niet in alle geval len goede alternatieven voor de auto beschikbaar zijn. 'Er moet onderzocht worden waarom de auto gebruikt wordt en voor welk doel', zegt de Kamer van Koophandel in een begelei dend persbericht. Er wordt teveel aandacht ge schonken aan de fiets en het openbaar vervoer. Volgens de Kamer is het tegengaan van het autogebruik schadelijk voor het bedrijfsleven en daarom ongewenst. In 1991 werd van het totale aantal verreden au tokilometers 40 procent verre den voor recreatief gebruik en 22 procent voor woon-werk- verkeer. De groei in het autoverkeer wordt vooral veroorzaakt door 'economisch belangrijk au toverkeer'. Daarvoor zijn vol gens de Rotterdamse onder zoekers goede bereikbaarheid per auto en goede parkeergele genheid noodzakelijk. Zelfs bij de bouw van kantoren op sta- tionlokaties blijven werkge vers streven naar parkeer plaatsen. Niet voor het eigen personeel maar voor vooral voor het zakelijk verkeer. De verwachting is dat in de ko mende jaren het vrachtau toverkeer nog sterk zal stijgen. Ook voor winkelgebieden weegt een goede bereikbaar heid en voldoende gelegenheid tot parkeren zwaar. De consu ment vindt de kwaliteit van de winkels en de winkelomgeving weliswaar belangrijker, maar een goede bereikbaarheid per auto telt wel degelijk mee. 'Het is dan ook bezwaarlijk dat in het plan geen onder plan accepteert dat het lande lijke verkeer doorstroming van het regionale verkeer belem mert Afgewogen Volgens Kolpron is er geen sprake van een afgewogen to taalplan door het gebrek aan aandacht voor het (zakelijke autoverkeer). 'Het gaat alleen om de keuze voor een zwaarder accent op maatregelen voor het openbaar vervoer en het fiets- verkeer' Ook zou Amersfoort door Grontmij en AGV te wei nig bij de regio Eemland wor den betrokken Daarbij wordt voorbijgegaan aan de regiona le functie van de stad. Het gemeentelijke plan moet een verschuiving van de auto naar de fiets en het openbaar vervoer bewerkstelligen Vol gens Kolpron is het al te simpel te veronderstellen dat dit kan gebeuren door een verbetering van de reistijden voor fiets en openbaar vervoer. Voor som migen is die overstap fysiek niet mogelijk of vormt de kwa liteit van het openbaar vervoer een bezwaar, evenals de sociale veiligheid op fietspaden. Vol gens Kolpron kan het comfort van een auto ook een rol spelen. De Rotterdamse onderzoe ker noemen het opmerkelijk dat bij berekeningen van de effecten van het VVP uitge gaan wordt van een volledige overstap van autoverkeer naar alternatieven. Ook stoort Kol pron zich er aan dat de begrip pen rijtijd en reistijd door el kaar worden gebruikt Bij reistijd speelt ook het voor- en natransport een rol. Bij het be kijken van het effect van de maatregelen van de 'modal- split' wordt echter uitgegaan van rijtijden, terwijl uitgegaan dient te worden van reistijden. De Kolpron waarschuwt dat In het Ver keers- en Ver voersplan Amersfoort 2000 wordt volgens het be drijfsleven to taal geen reke ning gehouden met het zake lijk verkeer, (foto: Hans Verhorst) scheid wordt gemaakt tussen de verschillende motieven voor ritten. Aandacht voor de eco nomische effecten ontbreekt geheel.' vindt Kolpron 'Een al gemeen beleid gericht op het reduceren van de automobili teit is zinloos,' gaat het onder zoeksbureau verder. Volgens de schrijvers van het 'verkeerde verkeersplan' heb ben de verschillende autoge bruikers elk een verschillend motief vor het gebruik van de auto Maar ook wat betreft de beschikbaarheid van alterna tieven manieren van vervoer verschillen zij. 'Binnen bjvoor- beeld het woon-winkelverkeer is de mogelijkheid of beschik baarheid van alternatieven voor de auto voor mensen in de regio geheel anders dan voor de mensen die in de stad wonen'. Naast het motief zou ook ge differentieerd kunnen worden naar lokaal, regionaal en na tionaal verkeer. Het huidige als Amersfoort de huidige plannen wil gaan uitvoeren het de verkeerde kant op zal gaan 'Door een toenemende bevol king en een achterblijvende werkgelegenheid zal het aantal kilometers in het woon-werk- verkeer verhogen en de econo mische basis van de stad ver zwakken.' In het VVP-concept blijkt uit berekeningen dat het autoge bruik (aantal kilometers) met 11 tot 18 procent zal dalen Het is onduidelijk welke vorm van autoverkeer geraakt wordt en in welke mate. Volgens Kol- prom dient er een goede even wicht te worden gevonden tus sen autobeperkende maatre gelen op het gebied van parke ren en bereikbaarheid ener zijds en het behoud van een goed investeringsklimaat an derzijds. Frits Schoenmaker

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5