'Muziek terwijl u wacht' Vriendschap centraal in Oerog 4^? Cultuur Leusder Krant AMBC sluit seizoen af met fraaie puzzelrit Ballet daverde in sneltreinvaart door Europa Sint Jozefschool verbindt goed Oldtimers bij De Roskam H Zilveren 'Zonnebloem' met gouden gloed Muziekstudenten maken bezoek aan kapper aangenaam Verfilming van boek Hella Haasse in première bij Grand Théatre Film g De Lieve Vrouw Woensdag 9 juni 1993 LEUSDEN - Barbara Groene- veld en Judith van der Bij spe len bij de kapper. In de komen de zomermaanden zullen de beide 18 jarige meiden regel matig in de Men's Barbershop te vinden zijn. Barbara speelt saxofoon en gitaar, Judith speelt gitaar en zingt. Hun voorkeur gaat uit naar 'Jazzy nummers'. een beetje pop en af en toe lekker improviseren". Beiden studeren muziekthera pie aan de Hogeschool Midden Nederland. Na hun studie ho pen ze mensen met psychische problemen te kunnen helpen. Door muziek voor ze te maken en door zich uit te drukken via muziek. De klanten van de bar ber's shop krijgen hier een voorproefje van. Terwijl de voornamelijk jon ge mannen in de spiegel van de kapper kijken kunnen de ze klanken ondergaan van de zachte muziek, al dan niet be geleidt door sfeervol gezongen teksten. 'Kapperspraat' is daarbij overbodig. Het idee ontstond in de zomer maanden van vorig jaar. Bar bara Groeneveld werkte toen als vakantiehulp in de dames kapsalon Gironde van dezelfde eigenaresse, naast de Men's Barbershop Ze vertelde enthousiast over haar studie èn over haar straatoptredens samen met Ju dith in Amsterdam. De uitno diging om deze zomer in de Barber'shop te komen spelen betekende het aannemen van haar eerste baan als muzikant. Om het idee van een Barber shop nieuw leven in te blazen en bovendien een bezoek aan de kapper extra aantrekkelijk te maken, werd het poolbiljart tijdelijk opgeborgen. Daarmee werd ruimte vrijgemaakt voor het duo. Op twee stoeltjes zit ten de meiden in het oog maar allerminst storend Vrijdagmiddag drie uur. Twee aardige meiden spelen beschaafd en zuiver een oud jazznummer Wie moet wach ten, hoeft zich niet te vervelen. Het is plezierig om naar deze muzikanten te luisteren èn te kijken. Praten lijkt de sfeer te ver pesten. Wie bij de Barbershop zit, zou willen blijven zitten. Wie weet liet die klant zich in plaats van 'een matje' daarom wel 'een blockhead' aanmeten Een ouder echtpaar kijkt vanaf het plein in het winkelcentrum ACHTERVELD - De Achter- veldse afdeling van 'De Zonne bloem' vierde zaterdagmiddag haar 25ste jubileum. Tijdens een grootse receptie met een aantal stands, enkele toespra ken en een optreden van de Achterveldse muziekvereni ging Door Wilskracht Sterk, werden medewerkers van De Zonnebloem in het zonnetje gezet. Stralend weer was het tijdens de jubileumreceptie van De Zonnebloem afdeling Achter- Barbara en Judith spelen de sterren van de hemel. toe. Zij luistert. Hij wrijft met zijn hand over zijn kalende schedel. Zelfs daar is wel wat aan te doen wanneer 'levende' muziek bij de tradionele aan bevolen extra's van een kapper hoort. De bedoeling is dat Barbara en Judith iedere vrijdagmid- dag-en-avond komen spelen en wanneer de studie het toe laat, af en toe tussendoor. Het hoeft de klanten niets extra's te kos ten De openstaande saxo foon-of-gitaarkoffer ont breekt. LEUSDEN - 'Dansante reis door Europa' daverde zaterdag in twee uitverkochte zalen door de Veluwehal in Barne- veld. De balletschool van Ilon- ka Bakker uit Leusden wist zaterdagmiddag en -avond in twee uitvoeringen twee bom volle zalen meerdere keren in vervoering te brengen. Waar de repetities al blijk gaven van goed ingestudeerde dansen, bleken geluid, licht en sfeer tij dens de echte dansuitvoerin- gen van het Dansante helemaal een groot succes te zijn. Een ongelukje tijdens de repe titie leverde een lichte paniek situatie op Hoofdrolspelster Marjolijn Jansen van het ballet 'Romance' verdraaide haar knie en kon onmogelijk verder dansen met de opgelopen dikke knie. Na eerst de waterlanders te hebben gedroogd, werd een vervangster in de ogenschijn lijk onvermoeibare balletlera res Ilonka Bakker, die de beide voorstellingen met bonkend hart en met hulp van een sou fleur van Marjolijn overnam Hoewel de dag begonnen was met spanning en zenuwen, ble ken de beide voorstellingen tot in de puntjes verzorgd te zijn Van het ballet 'Voor Barba ra' van Ottelien en Maaike kreeg menig moeder een brok in de keel en zelfs de tranen in de ogen Ook de fraaie uitvoe ring van 'Levenswater' en be dacht door Maaike van Kreg- ten wist de echte ballet- ken ners te bekoren. De solopartij ACHTERVELD - De Achter veldse Auto-, Motor- en Bromfietsclub heeft het sei zoen 1992-1993 waardig afge sloten. Waar vorig jaar nog werd gevreesd voor het voort bestaan van deze club, kan men nu terugkijken op een uit stekend seizoen. Afgelopen zondag werd gestart met een puzzelrit in uiterst fraai zo mers weer en met een groot aantal deelnemers. De rit die deze zondagmiddag was uitgezet was niet de ge makkelijkste van dit seizoen. Na terugkomst bij café De Roskam vielen er nogal wat strafpunten te verdelen. In de tourklasse gingen de eerste drie prijzen naar Barnevelders In deze tourklasse werd R.Soetendal eerste met 90 strafpunten. Tweede werd J.Haarsjes met 183 strafpunten en de derde plaats werd ver overd door J Grolleman met 189 strafpunten. De poedel prijs in deze klasse was voor de Barnevelder P.Duits, met maar liefst 309 strafpunten. In de zware sportklasse werd de eer ste plaats ex equo gedeeld door H. Schopping uit Huizen en de heer Van de Put uit Nunspeet, beide met 90 strafpunten. Een gedeelde derde plaats was voor Van der Horst uit Harderwijk en E.Buurman uit Barneveld met 120 strafpunten. De Poe delprijs in deze klasse was voor R.Vink uit Eek en Wiel. Gezien de goede verdeling van het uit zetten van de ritten, het overi ge werk en ook gezien de grote opkomst bij tal van de gehou den betrouwbaarheidsritten van het afgelopen seizoen, ziet het bestuur het komend sei zoen weer met vertrouwen te gemoet. veld In Ons Gebouw tc Ach terveld vierde de vereniging haar vijfentwintig jarig be staan met een grootse receptie, waar zeer velen vanuit Achter veld en wijde omgeving op af kwamen. Het bestuur werd veelvuldig de hand geschud door vrienden, bekenden en ook door buurtverenigingen en andere belangstellenden. Op de receptie waren de meeste oprichters van deze vereniging aanwezig. Zo'n vijfentwintig jaar geleden was het mevrouw J.Snel. destijds inwoonster van Achterveld, die wat wilde gaan doen m de stijl die De Zonnebloem voor staat. Via Wim en Greet Schouten werd een aantal zie ken bijeen gebracht en kon men met de activiteiten gaan starten. De dames van het eer ste uur waren o.a. mevrouw J.Snel, Eefje Bothof, Ans van de Hengel, Tinie Jonkman Joke Eggenkamp Met welfarewerk van zuster Lid? na en de overige activiteit werd het al snel een goed pende vereniging, die hed ten dage niet meer weg te de ken valt uit het Achterveld- Tijdens de vele toesprak, werd duidelijk dat volgens len garde deze vereniging aan zich voorbij te laten ga; want wie de jeugd heeft he de toekomst Het hoogtepij van deze receptie was ong twijfeld de huldiging van drie dames van het eerste Deze drie dames waren nai lijk reeds vijfentwintig jaj dus sedert de oprichting van deze club. Eefje Both Joke Eggenkamp en Ans van Hengel waren de drie jubilai sen. Zij kregen de gouden sp* uitgereikt en een pracht: plaquette en een oorkonde ACHTERVELD - In de afgelo pen weken hebben de kinderen van groep acht van meester Josh op de Sint Jozefschool uit Achterveld hun cursus Jeugd EHBO-A met afgerond. Waar om Jeugd-EHBO? De kans dat er op straat, thuis en dus ook op of rond de school iemand een ongelukje krijgt is altijd aan wezig, dus is het gemakkelijk als er direkt hulp ter plaatse is. Het is dan vooral erg belang rijk dat de helper of helpster precies weet wat te doen en wat te laten. Het is daarom best belangrijk dat de Jeugd-EHBO aanwezig is en dan ook weet hoe te handelen bij kleine on gevallen. Vanaf je elfde tot je dertiende jaar kun je deze cur sus volgen. Op de cursus leer je onder andere wat je doen moet als iemand een schaaf- of een snijwond heeft, of welke eerste hulp je moet verlenen bij iemand die een arm- of een been breekt. Ook leer je om te gaan met mensen die brand wonden oplopen, flauwvallen of bewusteloos raken of ie mand die plotseling niet meer ademt. Al deze gevallen wor den in de cursus Jeugd-EHBO behandeld. Afgelopen week deden de leerlingen van groep acht examen en konden zij uit handen van de voorzitter van de Achterveldse EHBO en huisarts Dr B. Schaeffner het zo fel begeerde diploma in ont vangst nemen. Op deze dag ga ven zij aan de aanwezigen nog enkele demonstraties en brachten het geleerde in prak tijk. De slachtoffers van deze dag werden geschminkt door An neke Huurdeman en waren niet van echte slachtoffers te onderscheiden. De lessen wer den de afgelopen weken gege ven door Peter, Herman, Ria Greet, allen lid van de Achti veldse EHBO. Na afloop van cursus kregen deze groep me sen van de geslaagden e prachtige bos bloemen kreg aangeboden. De geslaagden zijn: Elly Hak, Jeroen Hoefke Robbie Houtveen, Timo en Huurdeman, Ronald van Hoven, Terry Ikking, We. Kerkhof, Mark Koolos, I, kert van Middelaar, Dzem Mustajbasic, Inge van Nimw gen, Debbje Tolboom, Jero Vos, Henk van de Wetering Jessica Wijntjes. van Manje Timmer in de mid dagvoorstelling en van Merel Egberts in de avondvoorstel ling van 'De Stervende Zwaan' waren adembenemend. Beide ballerina's waren fraaie zwa nen en deden de liefhebbers van het ballet watertanden De tweeëneenhalfuur duren de uitvoering ging in sneltrein vaart door het programma Een tiental dames die de gehele dag de kinderen bezig hielden tijdens de repetitie de uitvoe ring en het sminken, bewezen hun goede en grootse inbreng door dit op uitstekende wijze te doen Na afloop werd een moe gestreden maar voldane Ilonka Bakker door haar leerlingen in de bloemen gezet Een voorbe reiding van vele maanden en een enorme spanning vielen na de voorstellingen van deze avond van haar af. Een woord van dank was er voor alle me dewerkers en medewerksters, maar vooral voor moeder Bak ker die vele tientallen avonden met haar naaimachine paraat had gestaan om de vele kos tuums te helpen ontwerpen te naaien en te strijken. De staan de ovatie aan het einde van bei de voorstellingen was voor al die genen die hun medewer king hebben verleend aan een echt jeugdig amateur-ballet dat eens per drie jaar wordt uitgevoerd. Na een betrekke lijke rustperiode met haar Job, zal de balletschoolhoudster Ilonka Bakker weer gaan be denken wat er komende voor steling zal worden gepresen teerd. Haar werk van de ballet school, in de dansschool aan de Lepelaar te Leusden, gaat weer onverdroten door en zal weer al haar inzet en aandacht vra gen. ACHTERVELD - Op het groot Achterveldplein te Achterveld vond zondagmiddag een bij eenkomst plaats van oude M.G.-auto's. De M.G. 'T-Type' owners Holland club hield in en rond Achterveldse dreven een zogenaamde meeting van deze oude auto's. Medeorgani sator Monique Nijhof uit Bar neveld van de M.G. 'T-type' club Midlands, wist met een soort van betrouwbaarheidsrit een veertigtal M.G.'s naar deze omgeving te lokken en in het fraaie zomerweer mee te laten doen aan de meeting. De start was in Lunteren en voerde via de west-Veluwe naar Achterveld, waar men eindigde in de zaal De Peer- denstal van restaurant De Ros kam. De fraaie Engelse kar retjes bleven niet onopgemerkt en trokken veel bekijks. Vele tientallen ouders en kinderen kwamen een blik werpen op de in slagorde geparkeerde, le gendarische wonderen van vernuft. Met veelal open daken en in de meest prachtige uit voeringen kwamen de deelne mers kort na elkaar Achterveld binnen rijden. Aan het geluid was al te horen dat het niet ging om auto's van deze tijd. Het snorren vanonder de mo torkappen deed menig autofa naat opkijken en indien op dat moment mogelijk een uitstapje maken naar De Roskam, waar de 'tentoonstelling' stond op gesteld. Leerlingen van groep 8 van de Sint Jozefschool zetten afgelopen tijd m voor een EHBO-diploma. AMERSFOORT - In deze ru briek meldden we het verleden week al: het gaat goed met de Nederlandse film! Terwijl de ene nog in première moet gaan is men al druk bezig met de volgende film. Deze week alle aandacht voor het nieuwste produkt van het Nederlandse filmfront: 'Oeroeg'. Een verfil ming van het gelijknamige bock van de Nederlandse schrijfster Hella Haasse. Het verhaal speelt zich af in de jaren veertig in het voorma lig Nederlands-Indië, het te genwoordige Indonesië. De liefde van de Nederlanders voor dit prachtige land werd niet altijd gelijkelijk beant woord door de bewoners van de archipel. Zij werden immers overheerst door de blanke Ne derlanders. Johan ter Berghe (Rik Laun- spach), zoon van de Neder landse planter Hendrik ten Berghe (Jeroen Krabbé), heeft hiervan geen weet. Voor hem is Nederlands-Indië zijn vader land, zijn thuis, het groen eldo rado dat zoveel geheimen ver bergt. Zijn vriend Oeroeg is de persoonlijke boodschapper van het andere Indië, het Indië van de oorspronkelijke bewo ners, het Indië van de mystiek en de verwondering. Tussen Johan en Oeroeg bloeit een liefde op zoals die alleen kan ontstaan tussen twee onschuldige kinderen. Wat weten zij nu van de span ning tussen de Nederlandse kolonisten en de Indonesische gekoloniseerden? Maar als de jongens ouder worden raken ze zich hiervan terdege bewust. Hierdoor worden de vrienden uit elkaar gedreven. Zeker als Johan voor zijn studie naar Ne derland verhuist In dat kille land krijgt hij heimwee. Maar inmiddels is er in Indië een harde bevrijdings- strijd losgebarsten En Johan weet maar al te goed: Neder lands-Indië moet teruggegeven worden aan de Indonesiërs In de hoop wat te kunnen doen, keert hij als Nederlands mili tair terug. Hij is nu niet langer de Nederlandse jongen die zonder problemen bevriend kan zijn met een Indonesiche jongen Hij staat aan de kant van de onderdrukker, of hij dat wil of niet. Kort na aankomst zoekt hij zijn ouderlijke huis op. Maar dit loopt uit op een nachtmer rie. Het landgoed is m verval geraakt, de bewoners zijn ver dwenen en zijn vader is ver moord door de opstandelingen Vanaf dat moment wil Johan maar één ding: de moordenaar achterhalen Niet zozeer uit wraak maaar omdat hij het vreselijke vermoeden heeft dat zijn oude vriend Oeroeg de da der is. Dan ontstaat een wan hopige zoektocht naar het Ne derlands-Indië van voor de oorlog, naar de wereld van zijn kindertijd. Goed script Hella Haasse schreef haar novelle 'Oeroeg' in 1947. Sinds de publicatie zijn er meer dan dertig herdrukken verschenen. Inmiddels zijn er ook vertalin gen in het Italiaans, het Frans en het Hongaars. Al met al dus een populair werkje En nu een verfilming. Hella Haasse ver klaarde dat ze zich in het script kon vinden. Dat betekent niet dat het boek consequent is aangehouden: het eind diende meer als uitgangspunt. Het slot van het boek is de rode draad die door de film loopt. Ook legt de film meer nadruk op de politionele acties en de revolutie. Desondanks vindt Haasse het een eerlijke en integere film geworden waar ze gelukkig mee is. Iets wat bijvoorbeeld schrijver Joost Zwagerman met kon zeg gen van de recente filmversie van zijn boek 'Vals licht'. Opvallend is dat de belang rijkste hoofdrolspelers onbe kende acteurs zijn Zo speelt Rik Launspach (Johan) voor het eerst de hoofdrol in een film Net als Martin Schwab (Oeroeg) komt hij van de To neelschool. Beiden hebben hoofdzakelijk ervaring in het theater opgedaan. Desondanks doen zij het op het witte doek lang niet onverdienstelijk. Ze ker met als men ziet hoe ze zich gemakkelijk staande weten te houden tegenover oudgedien den als Jeroen Krabbé en Peter Faber Krabbé zelf verklaarde ook onder de indruk te zijn van de jonge acteurs, vooral het spel van Rik Launspach vindt hij buitengewoon sterk. Krabbé zelf is tegenwoordig nog maar Houdt de vriendschap tussen Oerog en Johan in Nederlands lndie stand. weinig in een Nederlandse film te zien Hij heeft het simpelweg te druk in het buitenland Ook heeft hij ooit eens geroepen dat hij nooit meer in een Neder landse film wilde spelen. Maar het script van Oeroeg vond hij zo goed dat hij op zijn besluit terug kwam. En voor het geld hoeft hij het echt niet te doen Want mo menteel werky hij in Amerika mee aan de 'Fugitive', een film met wereldsterren als Harrison Ford en Tommy Lee Jones. En uiteindelijk praat men in Ame rika wel over hele andere be dragen dan in Nederland. Maar Krabbé zegt voeling te willen houden met de Neder landse film en dat siert hem. Verstoorde vriendschap 'Oeroeg' is een emotionele, indrukwekkende film gewor den met als thema: 'kan een vriendschap de veranderende werkelijkheid doorstaan?' Het antwoord in de film is eigenlijk 'nee'. Maar ook de werkelijk heid zegt 'nee'. (Momenteel wordt dit pijnlijk duidelijk door de verstoorde vriend schap tussen Serviërs, Bos- mërs en Kroaten) Hoewel het thema van de film dus heel uni verseel is, is het verhaal puur Nederlands. De film maakt iets duidelijk over de geschiedenis van ons land en doet dat op een manier die voor een groot pu bliek spannend en boeiend kan zijn Met 'Oeroeg' is de Neder landse cinema weer een trede hoger gekomen want de film is het aankijken meer dan waard. Wie zich hier van wil overtui gen kan vanaf morgen in diver se Nederlandse bioscopen te recht. De bende van Rouch De positie van Jean Rouch bin nen de cinema is paradoxaal te noemen: enerzijds is hij één van de belangrijkste naoorlog se Franse cineasten, terwijl hij aan de andere kant één van de minst bekende is. Dat komt grotendeels doordat hij zijn films realiseerde buiten het commerciële circuit Rouch' heeft de improviserende aan pak met niet professionele ac teurs tot kunst verheven Veel van zijn fictieve films heeft hij gedraaid met vier Nigenjnse vrienden met wie hij inmiddels al meer dan 40 jaar bevriend is. In de documen- taire wordt de filmploeg van 'Madame L'eau' gevolgd en geeft daarmee op subtiele wijze een blik achter de schermen van het filmma- ken door Rouch en zijn Nige njnse vrienden. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 10 tot en met 16 juni Aanvang: 20.30 uur Rope Tijd: tussen 19 30 en 21.15 uur. Plaats, een appartement in New York. Handeling, moord John Dall en Farley Granger, twee jonge homosexuele vrien den, vermoorden hun school vriend en verbergen het lijk in een kist. In diezelfde kamer ontvangen ze even later de ou ders en verloofde van de jongen en een vroegere schoolleraar. Om hun leraar te imponeren geven de jongens gedurend avond allerlei aanwijzu I weg. Hitchcock wilde Rope^^ idee geven van een toneelss d w z. van één continue zonder onderbrekingen. In genstelling tot zijn and! sterk gedecoupeerde films 1000 shots), werd ROPE shots van elk 10 minuten 05 nomen. Doordat tussen shots niet van camerasU punt werd gewijzigd, lijkt voor de kijker één lange i De geruchtmakende m( waarop Rope is gebast werd onlangs ook gebn door Tom Kalin. Diens Svs is in het filmtheater te zie de week van vrijdag 18 woensdag 23 juni. Filmtheater De Lieve Vrol Vrijdag 11 en zaterdag 12 j Aanvang: 23.00 uur De we aai dit me vei mi dr< wa ma me eer De die vai sch wil mo voc wil ner Tot en met 27 juni 2iel Ienke Kastelein en Marei no^ leyn Pla ■fris stel boe In Donderdag 10 tot woensdag 16 juni 20 30 uur De bende van R( en Madame L'eau Vrijdag 11 en zaterdag 12! |'an 23.00 uur Rope In

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6