'We vagen radio 3 weg als we eerst de zendmiddelen hebben' mm warm, later koeler .Leusder Krant. Drukkend L E U S D E N Lex Harding verwacht nog veel toekomstmuziek van Radio 538 Bosaardbei •fY Woensdag 9 juni 1993 Pagina 7 te ui loth Riai Lehti van p me •n kree ?fke en J 'an Wesi i, H evdai hmn Jerc ring LEUSDEN - „Niks retegoed. Ik houd niet van die term. Wij zijn gewoon een uitstekend ra diostation". Lex Harding ziet de toekomst van zijn nieuwe radiostation rooskleurig tege moet. Op 11 december ging ra dio 538 voor de eerste keer de lucht in en sindsdien groeit het aantal luisteraars langzaam maar gestaag. Is radio 538 nu nog alleen via de kabel te be luisteren, straks hoopt de ex- radiopiraat zijn programma's via de ether aan te kunnen bie den. Dan kan voor Harding het echte feest beginnen hoewel hij nu al concurreert met Veroni ca, de omroep waar hij vanaf het begin bij betrokken is ge weest en waar hij na een ruzie is vertrokken. Een bovenetage van een villa in Bussum Dezelfde villa waar Sky-Radio en Radio Tien ook zitten. Een paar kamers voor de programma-makers en één studio voor alle programma's: De locatie van Radio 538 De jongste zender van Nederland zoals een poster, waarop een kuikentje met een zonnebril, net als bi] de commercial van Radio dne maar dan met het 538-logo, brutaal aangeeft. Het begon allemaal met de wens van Harding om Veronica tot een commercieel station te maken. Met die gedachte dien de hij een stuk in bij de directie van de jonge en 'wilde' omroep die daar dan ook niet bepaald rustig op reageerde. „Voorstel om verandering viel niet in goede aarde. De directie ver telde me dat als ik zonodig iets anders wilde, ik maar weg moest gaan Nou, dat heb ik toen maar gedaan", vertelt Lex alsof het niets is. Hij gaat ver der: ..Het is vanaf het begin de bedoeling geweest van Veroni ca om commercieel te gaan. Nu het dan eindelijk wettelijk mo gelijk is om dat te bereiken wordt er niets gedaan." Sinds juli vorig jaar kan elk commercieel radiostation bij- de de minister een officiële li centie aanvragen. Die krijgt het station als het kan aanto nen dat het in meer dan 60 pro cent van de huishoudens te be reiken is via de kabel „Daar om is radio 538 opgericht. Wij gaan verder waar Veronica in 1974, bij de komst van het pu bliek bestel, eigenlijk opge houden is te bestaan." Harding verwijst hiermee naar de tijd dat Veronica het schip op de Noordzee verruilde voor het vaste land en onder deel uit ging maken van het publieke bestel en daardoor een niet-commerciele omroep werd. „Als Veronica op deze manier doorgaat, is het met deze omroep snel bekeken en ik heb geen zin in stervensbege leiding V- Veronica En zo dachten er meer bij Veronica over. Lex Harding had in Enk de Zwart, Will Lui- kinga en Wessel van Diepen bereidwillige volgelingen en gelijk drie van de populairste discjockeys van Nederland ge vonden. Ook buiten Veronica waren er gewillige oren die aan de oproep gehoor gaven- Rick van Velthuysen, Micheal Pi- larczyk, Ferry Maat, Corné Klijn, Koen van Tijn, Jeffrey Willems, Ruud de Wild, Kees Schilperoort en Shadoe Ste vens, de een bekender dan de ander, konden stuk voor stuk de verleiding van een eigen programma bij 538 niet weer staan. „Ze kunnen nu elke dag programma's maken in plaats van een enkel dagje in de week." „Wij werken met een hori- Lex Harding, de directeur van het nieuwe station, (foto: Jan Pit) zontale programmering: iedere dag dezelfde shows op hetzelf de tijdstip, net als vroeger op de zeezenders. Dat was gewoon een gouden formule," weet Lex Harding nostalgisch. De luis terdichtheid van Veronica is de laaste tijd met de helft afgeno men „wat natuurlijk niet al leen door ons komt. Dat is ook te wijten aan het huidige be stel." Volgens de oprichter van 538 is het publieke bestel naar de knoppen en dat is naar zijn me ning ook op radio 3 goed te merken. „Met negen organisa ties een radio runnen, dat gaat nooit goed. Elke omroep moet nu eenmaal zieltjes winnen om te kunnen blijven bestaan. Dat is de handicap van het publie ke bestel." „Vanwege die onderlinge concurrentie wordt radio 3 nooit een hechte zender. Ook heeft elke omroep zijn eigen gezicht dus zijn ondanks de ho rizontale programmering de programma's van de verschil lende omroepen met op elkaar afgestemd." Dat is volgens hem erg belangrijk „Een zen der moet zowel horizontaal als verticaal te beluisteren zijn." Toekenning Het enige waar 538 nu nog op wacht is een toekenning van een etherfrequentie. Nu zijn ze alleen nog te beluisteren via de kabel Lex:„Onze toekomst is mede afhankelijk van deze toe kenning. De inschrijving daar voor is nu open en er zijn zeven gegadigden terwijl er maar vijf netten te verdelen zijn Er zul len er dus twee naast de pot moeten pissen Toch heeft 538 alle hoop op een eigen etherfre quentie. „Voor 1 oktober willen we dit net binnen hebben", vertelt de schijnbaar ongespannen op richter vol goede moed. Over de criteria voor de inschrijving weet hij nog niets dan dat het station in meer dan 60 procent van de huishoudens te ontvan gen is en dat er een bepaalde doelgroep bediend wordt maar dat schijnt hem niet veel te doen. De jongste zender van Ne derland richt zich ook op het jongste deel van Nederland. „In eerste instantie zijn we een muziekstation en we richten ons op jongeren in de breedste zin van het woord Onze pro gramma's worden gemaakt voor jongeren van 13 tot 19 jaar, maar we worden beluis terd door mensen uit de groep van 13 tot 35 jaar. Mensen tot die leeftijd willen ook nog bij de jongeren gerekend worden. Verder vertelt de radiopio nier dat ze aan alleen jongeren ook met genoeg zouden heb ben. Dat de groep groter is, is ook uit de luistercijfers op te ma ken. Die laten zien dat het ra diostation zijn luisteraars met alleen uit de bron der jongeren put Met gemiddeld 600.000 luisteraars per week heeft 538 2.2 procent van de totale markt in handen. In januari, een maand na oprichting, was dat 1,4 procent. „Daarmee is het station de achtste in Nederland en de der de commerciële zender samen met RTL-radio," vertelt Har ding trots. Dat laatste is zo moeilijk nog niet omdat er maar vier zijn, waartoe Radio Tien en Sky-Radio ook beho ren. Buiten de verticale luister- mogelijkheid lijkt 538 niet erg lang te hebben nagedacht over de invulling van het program- ma-aanbod. Namen als Van Diepen Draait door en Will Wil Wel laten zien dat er, commer cieel als men is, rijkelijk aan de wensen van het volk wordt vol daan. Het hele etmaal muziek la Veronica. 538 zal zelfs de Nederlandse Top 40 onder zijn hoede nemen aangezien Vero nica hiermee stopt. Toch is het volgens Harding niet alleen 'brood en spelen' wat de klok slaat. Het nieuwe radiostation pretendeert geen 'holle hoofden station' te zijn, dat al leen maar popdeuntjes draait. Harding: „We willen onze luisteraars zeker iets meege ven. Zo hebben we op de zon dagavond het programma 'Green Report', een milieupro gramma in samenwerking met organisaties als Greenpeace en het Wereld Natuurfonds. Ver der willen we in toekomst ook aandacht gaan besteden aan andere idealistische zaken De luisteraars kunnen dan bellen om op verschillende zaken hun reactie te geven. Zo wil 538 een platform worden voor jonge ren die iets kwijt willen. Nu heeft dit allemaal nog niet veel inhoud omdat we voor deze programma's nog niet veel geld hebben. Het is finan cieel niet makkelijk in het be gin." Op het moment wordt Green Report door één persoon gemaakt. Dat moeten er meer worden in de toekomst maar daar is nu het geld niet voor. Wel blijven deze programma's overheerst door muziek Naast het platform voor jon geren kunnen de luisteraars ook bellen om mee te doen aan een radiospelletje, waarmee er kaartjes voor filmpremières gewonnen kunnen worden. Onder andere in het program ma van Erik de Zwart, Erik de Zwart Draait Op Volle Kracht. Daar schijnt behoorlijk goed op gereageerd te worden. Ietwat wat zijn stuk ge bracht meldt De Zwart tussen de aankondigingen van twee plaatjes door „We hebben er nu 40 tegelijk De lijnen zijn overbelast. Er moeten nieuwe lijnen bij komen Verder ver telt hij over het spelletje.„Voor alle winnaars hebben we een bioscoop gereserveerd waar zij dan de nieuwe film kunnen be kijken. Dat was zo'n eclatant succes dat ook andere station dat zijn gaan organiseren." Of Harding ook Jeroen van Inkel in zijn gelederen wil heb ben9 „Van Inkel is erg duur", weet Harding „Maar ook al had ik het geld, dan zou ik het nog niet voor hem betalen." Het brein achter 538 schijnt zo al tevreden te zijn „Waarom zou ik We zijn toch een uitste kend radio station?" Voor Leusden is radio 538 te bereiken op de frequentie 110.4 FM Vros g ni >UW an Bf De afgelopen dagen is er op de weerkaart driftig gesleuteld aan de zoveelste warmtegolf dit jaar. Het begon allemaal met een veel te droge maart, vervolgens schoot april ther misch flink uit de slof. Mei ge droeg zich nogal jojo-achtig wat de temperatuur betreft, maar de bloeimaand sloot op nieuw warm af en veroverde een zesde plaats in deze eeuw. De topper van verleden jaar, die een gemiddelde scoorde van 15.6 graden, bleef ruim schoots buiten bereik. Soms wil juni wel eens roet in het mooie zomerse menu strooien, vooral als de depressies zich willen nestelen op het Conti nent en de hogedrukgebieden zich veilig terugtrekken op de arc E nog kille Atlantische water plas In dat geval wordt er een frisse noordelijke stroming in stelling gebracht en daardoor is de eerste zomermaand noal ^ns magertjes in de klimaat- boeken verdwenen, en fr topjaren, met zomers die Aspect afdwongen, zoals 1959, 1976 en 1947, deed juni wel degelijk mee in het produceren g l2i van warme en zomerse dagen fr 1976 kregen we eerst een Europese Moesson te verwer ken. maar nadat de langste dag op de kalender verschenen was, werden alle remmen los gegooid en tegen het einde van de maand kwam de eerste hit tegolf op het programma. Op dit moment verkeert juni in een blakende vorm. want sinds vandaag is de warmteproduk- tie op een wat hoger pitje gezet De hogedrukgebieden bevin den zich wel op afstand, maar uitlopers reiken tot over de Noord- en Oostzee, zodat de depressies de pas wordt afge sneden En zo moet een on weersstoring, die in wisselval lige perioden geen enkele te genstand ondervindt op weg naar ons land, al bij Frankrijk op een ander spoor en wordt waarschijnlijk op pad ge stuurd naar het westen van En geland. Dergelijke afzwaai-operaties deden zich ook voor in de eer der genoemde zomers, die daardoor erg droog en warm geschiedenis konden maken De storing zal de stroming ge leidelijk naar de oost en later de zuidoosthoek laten verhui zen. Er wordt morgen nog wat vochtiger lucht aangevoerd, waarm de thermometer 29 gra den kan aanwijzen, maar door de bewolking zal het drukkend aanvoelen. In de loop van de dag zijn enkele regen of on weersbuien te verachten. Tot en met vrijdag blijven we in de warme lucht, maar het kwik zal wellicht wel wat gas moe ten terugnemen, de zomerse grens van 25 graden lijkt ook dan haalbaar. Vanaf zaterdag neigt de stroming wat meer westelijk tot noordwestelijk te worden onder pressie van een nieuwe hogedrukgordel bij Biscaije en een depressie oostelijk van ons Of het hogedrukgebied later wederom belangstelling gaat vertonen voor ons gebied is nog onzeker., gelet op de gunstige trend van de afgelopen tijd, is er zeker een kans op Frisjes is het de komende dagen in het noorden en oosten van Europa. Een koudeput zorgt daar voor onstandvastig weer met tem peraturen die moeite hebben de 15 graden te overschrijden. Engeland draait nu aardig mee in de zomercaroussel Londen noteerde eerdér deze week al 26 graden. Het uiterlijk van de Bo saardbei komt vrijwel overeen met de bekende tuinaardbei, evenwel in alle delen kleiner. De plant kan zowel in de volle zon als in de halfschaduw groeien, op lichte plekken in het loofbos en in hei- deachtige vegetaties, op leemachtige grond of zan dige klei, zowel op droge als op matig vochtige, maar niet op natte plaat sen. In gunstige omstandig heden kan de Bosaardbei ongeveer twintig centi meter oog worden, maar over het algemeen wordt hij niet hoger dan vijf tot tien centimeter. Er worden veel uitlopers gevormd die over de grond kruipen en op de knopen wortelen, waardoor nieuwe plantjes ontstaan. Op die manier kunnen, in korte tijd, grote plakkaten worden ge vormd. De kleine bloempjes van de Bosaard bei zijn wit en de meeldra den en stamperhoofdjes u <S6. V i eosAArtoec. vormen samen een goud geel hartje. Gedurende de nacht en bij regenachtig weer is de bloemsteel gebogen zodat het bloempje op z'n kop hangt. Hierdoor wordt het stuifmeel beschermd tegen dauw en regen. Na de bloei groeit de bloembodem af gerond kegelvormig uit, wordt vlezig, tenslotte hel derrood en vormt een schijnvrucht die aan de buitenkant met zaden is bezet. Verspreiding van de zaden door vogels komt maar weinig voor omdat de vruchten bij rijpheid onder en tussen de bladeren han gen en door vogels niet worden opgemerkt. Het zijn meestal de slak ken die van de vruchten profiteren. De blaadjes worden door deze slakken niet gegeten vanwege de aanwezigheid van een be schermende stof (tanine) in de bladeren. De kleine, zoetzure aardbeitjes van de wildcplant hebben een aroma waarbij de vruchten van de gecultiveerde ver wanten niet in de schaduw kunnen staan. Het zijn te vens de vitamine C-rijkste vruchten: in 100 gram zit wel 60 mg vitamine. Verder zijn er waarde volle mineralen als kalium, magnesium, ijzer, calcium, cobalt, koper, mangaan, fosfor en nog enkele ande re vitamines in de vrucht aanwezig. Het geeft dus geen verwondering dat de Wilde aardbeitjes, in het verleden, als een probaat middel golden om herstel lende zieken weer op de been te helpen en 'de blos weer op de wangen terug te brengen'. Verder wordt van alle plantedelen de genees kracht vermeld als galzui- verend, wondgenezend, zweetuitdrijvend en laxe rend. De aardbei gold vroeger ook als het sym bool van begeerte en we relds genot. Jeroen Bosch schilderde de aardbei, om ringd door monsters die de verschillende ondeugden moeten voorstellen. Met het kweken van aardbeien is men pas in de 18de eeuw begonnen. De huidige ge kweekte aardbeien, met hun grote vruch- ten, heb ben met ons Bosaardbeitje weinig verwantschap. Het zijn kruisingsproducten van enkele Amerikaanse soorten. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7