The Assassin gewelddadig Amersfoort vol clowns en beren y Cultuur .Leusder Krant. mioren voordelig ar de bioscoop Bridget Fonda speelt moeiteloos rol van junk en 'killer' Clowntjesdag op zaterdag 26 juni kent nu ook goed doel Clowntjesdag De Lieve Vrouw Isdag 16 juni 1993 mal Pagina 11 SFOORT - Amerikanen rom bekend dat ze Eu- nse films graag in een jasje steken. Want aan nct ondertiteling hebben ijjnbaar een hekel. Zo Don gemeend van de suc- Nederlandse thriller 'Spoorloos' een Amerikaanse versie te moeten maken. En zo als we van de Amerikanen ge wend zijn: nu met een happy end. Een recentelijk succes volle remake is 'Scent of a Wo man'. Gemaakt naar het Ita liaanse origineel 'Profumo di Donna'. Momenteel speelt er in de bioscopen weer een remake: 'The Assassin'. Een Ameri kaanse versie van het Franse cult-succes 'Nikita'. En het moet gezegd worden: het is een geslaagde remake ge worden. Men heeft er een span nende en boeiende thriller van weten te maken. Het verhaal is niet geheel geloofwaardig maar wordt in ieder geval wel goed gebracht. Hoofdpersoon is Maggie (Bridget Fonda), een wild om zich heen slaande en aan drugs verslaafde misluk keling. Vanwege een koelbloe dige moord krijgt zij de dood straf die ook uitvoerig in beeld wordt gebracht Einde verhaal, zo lijkt het... SFOORT - Eén dag in is Amersfoort voor de *n en voor wie zich jong Meer nog dan de intocht 3 oi) Fonda (links) krijgt een lesje van Anne Bancroft Echter, een geheime organi satie ontfermt zich over haar. Deze stelt Maggie voor de keu ze. of alsnog de doodstraf of meewerken aan een opleiding tot moordenaar. Niet een echte keus dus Onder leiding van mentor Bob (Gabriel Byrne) wordt ze opgeleid tot een ijs koude moordmachine Om de verfijnde manieren en eti quette bij te brengen wordt Amanda (Anne Bancroft) inge schakeld. Door deze lessen kan ze makkelijk in contact komen met haar 'elite-slachtoffers'. Vele maanden verstrijken voordat Maggie eindelijk ver andert is in een mooie, nette maar gevaarlijke vrouw Na een laatste test wordt ze de we reld ingestuurd in afwachting van haar eerste opdracht. In tussen raakt ze verliefd op een jonge fotograaf. Met hem lijkt een normaal leven weer tot de mogelijkheden. Haar verleden laat haar echter niet met rust want al gauw krijgt ze haar eerste gruwelijke opdracht. Daarna volgen de andere op drachten in een toenemend tempo. Deze plichten jegens haar geheime werkgever ver sperren helaas de weg naar het geluk. En een weg terug is er niet. Moordenaar Assassin betekent zoiets als moordenaar. En moordaansla gen zijn er volop in beeld. Op allerlei manieren worden vij anden van de staat (voorname lijk grote criminelen) uit de weg geruimd. Zelfs een com plete hotelverdieping met ma- fiakopstukken wordt wegge blazen. Natuurlijk ruimt dat lekker op. Maar het moge dui delijk zijn: geheel in de trend van de recentelijk gemaakte actiefilms is 'The Assassin' een harde en gewelddadige film geworden. Vooral de scenes waarin 'Vic tor the Cleaner' voorkomt blin ken uit in gruwelijkheid. Hij heeft de taak de vermoorde li chamen te laten verdwijnen. En daar heeft hij zo zijn mid deltjes en methoden voor. Verantwoordelijk voor al die dode lichamen is Bridget Fon da. Een verrassende keuze voor de hoofdrol. Want hoewel deze actrice door haar rollen in 'Single White Female' en 'Singles' (momenteel ook in de bioscopen) volop in de belang stelling staat, is zij niet de eer ste die je in een dergelijk harde rol zou verwachten Toch brengt zij het er zeker niet slecht vanaf. Moeiteloos speelt zij de verslaafde junk die getransformeerd wordt tot 'killer'. Maar als je uit een fa milie komt met wereldberoem de acteurs als Jane en Henry Fonda kan dat haast ook niet anders. Ook de andere hoofd rolspeler, Gabriel Byrne, zet zijn rol van de verliefde mentor uitstekend neer Deze Ierse acteur is relatief onbekend bij het grote publiek maar heeft toch een indrukwekkende staat van verdienste. Het meest indrukwekkende hiervan is zijn gangsterrol in 'Miller's Crosing'. Remakes zijn niet altijd even geslaagd. 'The Assassin' is hierop een positieve uitzonde ring. Ook voor degenen die het origineel hebben gezien (bij voorbeeld afgelopen maandag op tv), loont het de moeite om te gaan kijken hoe men het er nu van af brengt. Gabriel Byrne en Bridget Fonda in The Assassin. nterklaas wordt 26 juni waarop de pret voor en voorop staat. Clowns "ere hoek van de straat, in soorten en maten te te knuffelen. Allemaal •oor de pret en het goede 13^n voor de verkoop en de let feest is georganiseerd Stichting Amersfoort- gi< otact Commissie in sa- erking met de Amers- J Binnenstad Onderne- 9^ 2 r Clowns spelen dit jaar en een hoofdrol. Maken tradioneel grappen ter eigenlijk treurig zijn, brommen wel maar heb- groot hart. Een ideale natie waarmee clown- dit jaar mikt op ieder- let gevoel voor humor, leid en ïnlevingsvermo- Zowel aandoenlijke als beren van stand aanwezig zijn Daarmee Clowntjesdag aantrek- voor een groot publiek, berenjiefhebbers vind je leeftijden en alle rangen nden. verkleed als de figuren nachtwacht staan in de bij Vroom en Drees- Beren serveren een hop deiGroenmarkt voor en die zijn beer of knuf- eeneemt. Inclusief een berebroodje en een t slimonade plasje. Beren de stands op de beren- in zowel pluche, houten issteekjes uitvoeringen. Ier ft Oê 26 juniClowntjesdag in Amersfoort. ns j i ijst aktiviteiten is te lang ze Paêma m^e te vullen. Varkensmarkt verschij nen vanaf elf uur clowns op stelten, clowns met fratsen, muziek en theater. Daar ko men ook de attracties als de suikerspin, het schmincken, de schiettent, ponyrijden, een kinderboerderij, bakkerij en poffertjeskraam en zelfs een indiaan die vuur belooft te gaan spuwen. pi RSFOORT - Het Grand ok Ire staat bekend om de di- rltf acties die men organi- Zo zijn er in samenwer kt deze krant diverse tfagen gehouden. Een re- lijk voorbeeld hiervan is slaagde prijsvraag die ge- I-'n het teken van de Os- irkiezing stond. n heel opmerkelijk inia- Ivan deze bioscoop is de •preview'. Iedere don- S wordt er een verras- ilm vertoont die pas we- ater in première gaat, tèe richt men zich op de filmliefhebbers. Dat dit hef een schot in de roos is vel uit de volle zalen. ook aan de wat oudere Öhebbers heeft men ge- Want voor hen is er nu speciale actie: op ver ban hun 65+-pas betalen tien slechts de geredu- e entreeprijs van 8,—. :4ien krijgt men op dag 21 juni en dinsdag 22 juni, tijdens de pauze in de middag- en avondvoorstellin gen, op vertoon van de 65 4--pas een gratis kopje koffie geser veerd. Met de actie hoopt men deze doelgroep van dienst te zijn Vaak hoort men dat vooral dit deel van onze bevolking 's avonds maar liever niet over straat gaat vanwege de toene mende criminaliteit. Door de verlaagde entreeprijs en het kopje koffie wordt er nu een aantrekkelijke gelegenheid ge boden om eens 's middags de bioscoop te bezoeken. Groot voordeel hierbij is dat het Grand Théatre goed met het openbaar vervoer is te berei ken. Het filmaanbod is in ieder geval een bezoek waard. Uit schieter is de nieuwste Neder landse film. 'Oeroeg'. Deze film over het oude Neder- lands-Indië, met Jeroen Krab bé in de rolbezetting, is zeker aan te bevelen. In de Utrechtsestraat staat het 'Rad van Avqntuur', dit jaar alleen met prijzen speciaal voor kinderen Bovendien is hier het springkussen, de Miss Piggytrein, kegelbanen, sjoel bakken, de caviabak en nog het een en ander. In de Langestraat delen clowns ballonnen uit en jongleren ze. Terwijl beren ijs verkopen of schminken. Ook hier veel te veel attracties om op te noemen. Een kleine greep, de 'Piratenboot', een popcomstand, sjoelbak, springkussen, stokvangspel, de Kop van Jut en een electrische boksbal. Nog meer clowns en beren in de zijstraten Met als bijzonde re activiteit het speciaal voor deze gelegenheid ontwikkelde voetstappen en beren-telspel. Iedereen kan meedoen en een ontvangst in de dierentuin van Amersfoort winnen. Ook hier veel muziek gespeeld door clowns en beren En net als overigens op de eerder ge noemde plaatsen marionet voorstellingen of poppenkast De Groenmarkt wordt die dag ingericht voor de Beren- brunch. waar beren bedienen op de terassen Terwijl het Lie ve Vrouwekerkhof gevuld zal zijn met standjes vol beren, poppen en knuffels. Inclusief een 'beren-dokter' voor alle beschadigde beren dan wel zie ke beren met lichamelijke, emotionele of psychische moeilijkheden. Waaromheen een reuze glijbaan, nog meer schminkmogelijkheden, een draaimolen en opnieuw veel muziek, aanwezig zullen zijn. De hele binnenstad tot op de Kamp zal bruisen van de grap pen en grollen van clowns. De beren die muziek maken, be dienen en jongleren hopen op niet te warm weer. Kindvriendelijk Uit alle activiteiten blijkt dat de organisatoren van de Amersfoortse Contact Com missie inventief bedacht heb ben wat de jeugd allemaal leuk zou kunnen vinden Het team clowns en beren blijkt goed voor een gevarieerde invulling waarbij wat de gek maar kan bedenken een plaatsje kan krijgen Alleen al het lezen van het pro gramma doet de nieusgieng- heid groeien en de zin om jong te zijn stijgen. Wie lacht er niet om clowns. Wie houdt niet van beren? De belangstelling voor beren is actueel en zeker niet aan een leeftijd gebonden. Steeds meer moeders maken de beer tot ge wild object in het interieur, terwijl voor het raam een uit gezaagde beer staat. Kinderen en clowns blijven vrienden voor het leven. De hamburg- keten die met een clown de kin deren weet te bereiken, is ruim vertegenwoordigd tijdens Clowntjesdag Net als het was middel met de beer die de ver koop moet ondersteunen. Het initiatief is in vijf jaar tijd uitgegroeid tot een rijk ge schakeerd evenement waarbij enthousiasme, menselijke warmte en een hoge aaibaar heidsfactor duidelijk aanwezig zijn Voor het eerst is bij de orga nisatie, een goed doel opgeno men. Terecht want kinderen willen zich niet alleen amuse ren met 'namaak'-dieren Ze voelen een grote verantwoor delijkheid voor alles wat echt, lief, klein en liefst zielig is. Een hond in het dierenasiel is per definitie zielig; net als een ko nijn in een te klein hok. Enige speelruimte wordt de dieren Hoor kinderen van harte ge vuld. Het goede doel is daarom raak gekozen. Verschillende deelnemers stellen gage of opbrengst be schikbaar aan de niet gesubsi dieerde kinderboerderij de Vosheuvel aan de Heiligerber- gerweg en het dierenasiel aan de Laan 1914. De kinderboer derij hoopt van de bijdragen eindelijk de felbegeerde nieu we konijnenhokken te kunnen maken en kopen, terwijl het dierenasiel een dierenspeel- weide hoopt in te kunnen richten. De Amersfoortse Accordeon Vereniging is de hele dag aan wezig op verschillende plaat sen in de binnenstad. Alles wat zij met hun muziek verdienen is voor dit goede doel. Net als de opbrengst van het Rad van Avontuur op de Utrechtse- straat. De hoofdprijs bestaat, ....uit beren en clowns. Acteurs Natuurlijk kijken de winke liers van de binnenstad uit naar veel publiek. Op alle mogelijke manieren dragen ze bij aan het aantrek kelijk maken van deze dag. Met name door het dragen van de kosten verbonden aan het uit nodigen van de verschillende groepen. Aan de organisatie van deze dag werken tientallen organisaties mee Zoals de Amersfoortse Carnevalsver- eniging, de Amersfoortse red dingsbrigade, Sportschool Boersma. de Amersfoortse Kleinveefokkers, de sjoelbak- vereniging, scoutingsgroep Karei Doorman (verzorgt rondvaarten door de grachten) en leerlingen van de Pallas Athene school(helpen bij de activiteiten). Voorop staat echt het orga niseren van een kindvriende lijke dag met veel attracties. Gezien het aantal schmink- punten lijkt het onvoorstel baar dat op 26 juni iemand on geschminkt de binnenstad kan verlaten. Voor de optredens zijn zowel proffesionele als amateur acteurs gecontrac teerd. Clownsgroep de De Frisse Fratsen, Brons Kiniade Pro ductions met een clownserie vol grappen, ballonnen, beren en buikspreken horen bij de professionals Terwijl leerlin gen van theaterschool de Boe merang plus vijf studenten van de Hoge School Midden Ne derland met allerlei clown- sacts laten zien waar toe een kind in staat is als hij gek mag doen. Bij de muzikanten zijn boe- renkapellen die voor deze gele genheid een clownspak aan trekken maar bijvoorbeeld ook De Beers Blazers die vanaf half vijf in theatercafé de Lieve Vrouw van funk tot Jazzy, van Minimal tot Afrikaans spelen. Voor wie dit wat te heavy is draait van 10 tot half vijf 's middag de kmder disco Feu op de Kamp. Attracties ^Het schminken is gratis maar voor andere attracties moet men betalen Hiervoor zijn bij alle schminkkramen attractiekaarten te koop. Een kaart kost een gulden, zeven kaarten, vijf gulden, 15 kaar ten een tientje. Overal door het centrum verspreidt staan twintig Kiddy-Rides. Volgens een van de organisatoren, Ma rie Louise Hohenkamp, zijn dit van die dingen waar je als moe der je kind nooit langs krijgt omdat ze strategisch naast een winkeldeur staan opgesteld. Dingen op op te wippen, in te zweven dan wel te sturen. Nor maal zeker goed voor een gul den Op Clowntjesdag betaald men 35 cent of wel twee Kiddy Rides voor een kaartje Overi gens is bij het kiezen van de attracties rekening gehouden met alle leeftijden met de na druk op speelsheid en veilig heid Marianne de Valck Vanaf 10.00 uur is op zaterdag 26 juni het centrum van Amers foort gevuld met clowns en beren. Clowntjesdag zal dit jaar, meer nog dan voorgaande jaren, een dag zijn voor kinde ren van alle leeftijden. Naast de clowns heeft men dit jaar activiteiten gezocht die iets met be ren te maken hebben. Gezien de grote belang stelling voor beren in pluche, van hout en in levensgrote berenpak- ken, een gelukkige keus. de levende en opgezette ber^n blijven, buiten beeld, op Clowntjesdag is alles vriendelijk, zacht en ontroerend. De beren, clowns en de vele attracties omlijst door muziek zijn te vin den in de Utrechtse- straat, de Langestraat, de Krommestraat, Achter het oude stad huis, de Hof, Zevenhui zen, Groenmarkt, Lieve Vrouwekerkhof en de Kamp. Clowntjesdag duurt tot ongeveer 16.00 uur. Kaarten voor de attracties zijn verkrijg baar bij de vele schminkstands. Expositie Tot en met 27 juni Ienke Kastelein en Mare Dor- leyn Theater Vrijdag 18 juni 20.30 uur: Theatersportwed strijd Film Woensdag 16 juni 20.30 uur De bende van Rouch en Madame l'eau Donderdag 17 tot en met woensdag 23 juni 20.30 uur en 23.00 uur Swoon Schoolthcater Woensdag 16 juni 20 00 uur: De Meiden met 'Dertien' Zaterdag 19 juni 20.30 uur 't Hooghe Landt met 'Het mes' Zondag 20 juni 20.30 uur. Het Nieuwe Eem- landcollege met 'De Burger- edelman' Woensdag 23 juni 20.30 uur: Hogeschool Midden nederland met 'Niet doen Sneeuwwitje' Film De bende van Rouch De positie van Jean Rouch bin nen de cinema is paradoxaal te noemen: enerzijds §is hij één van de belangnjk^é naoorlog se Franse cineasten, terwijl hij aan de andere kant één van de minst bekende is Dat komt grotendeels doordat hij zijn films realiseerde buiten het commerciéle circuit Rouch heeft de improviserende aan pak met niet professionele ac teurs tot kunst verheven Veel van zijn fictieve films heeft hij gedraaid met vier Nigerijnse vrienden met wie hij inmiddels al meer dan 40 jaar bevriend is In de documen- taire wordt de filmploeg van 'Madame L'eau' gevolgd en geeft daarmee op subtiele wijze een blik achter de schermen van het filmma ken door Rouch en zijn Nige rijnse vrienden. Filmtheater De Lieve Vrouw- Woensdag 16 jiini Aanvang: 20.30 uur Madame L'eau Drie Nigerijnse mannen ko men naar Nederland op zoek naar een oplossing voor de droogte in eigen land Hun tocht voert langs molens, de Deltawerken en universiteiten. Terug in Afrika wordt er een windmolen gebouwd. Het contact tussen beide culturen leidt tot vele hilarische en ont roerende momenten. Rouche, naast filmmaker/etnograaf, waterbouwkundige in Niger, raakte geïnteresseerd in de plaatselijke bevolking en hun problemen. Zijn sterke betrok kenheid en onconventionele cameravoering hebben een zeer vitale en persoonlijke film opgeleverd, waarin realiteit en fictie in elkaar overvloeien. Filmtheater De Lieve Vrouw- Woensdag 16 juni Aanvang: 20.30 uur Swoon In 1924 ontvoeren en vermoor den Nathan Leopold Jr. en Ri chard Loeb, twee Joodse stu denten in Chicago, een 14-jari- ge jongen. Ze worden opgepakt en berecht De moord zou de geschiedenis ingaan als 'crime of the centurv'. Kalin's verfil ming van dit waargebeurde verhaal belicht m.n. de liefdes relatie tussen beide mannen waarin misdaad, als daad van overgave aan de ander, wordt beloond met sex In gestileer de. poëtische beelden, afgewis seld met documentaire-mate riaal, geeft de film een beeld van de Amerikaanse maat schappij tijdens de Roaring Twenties' waarin geen plaats was voor de homosexuele lief de tussen Nathan en Richard. Filmtheater De Lieve Vrouw- Vrijdag 18 en zaterdag 19 juni Aanvang: 23.00 uur Zondag 20 tot en met woens dag 23 juni Aanvang: 20.30 uur Pijnlijke onverschilligheid Tijdens de le wereldoorlog komt een groep mensen samen in een villa Het gezelschap sluit zich op in het huis en geeft zich, gevoelloos voor het we reldleed. geheel over aan ego centrische problemen en fan tasieën, soms met haast deca dent plezier en soms met een mengeling van sadisme en ma sochisme. Pijnlijke onver schilligheid is losjes gebaseerd op Heartbreak Hotel van Geor ge Bernard Shaw, over de mo rele verloedering van de Engel se elite tijdens de le wereld oorlog. Sokoerov vond hier iets terug van de decadentie van de Sowjet-elite in het Brezjnew- tijd- perk. De film is opge bouwd uit een kaleidoscopi- sche beeldenvloed die in eerste instantie willekeurig lijkt. Gaandeweg ontwikkelt zich toch een patroon. Een film over de ondraaglijkheid van het be staan. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 juni Aanvang: 20.30 uur Expositie Twee fotografen: Ienke Kaste lein en Mare Dorleyn Het landschap van de moderne Nederlandse fotografie is bijna oneindig gevarieerd. Dat be wijzen ook de twee fotografen die in Theater De Lieve Vrouw exposeren, Mare Dorleyn en Ienke Kastelein. Twee sterk contrasterende kunstenaars, met misschien maar één over eenkomst: dat beiden hun beelden zorgvuldig enscene ren. De werken die Ienke Kastelein laat zien, zijn sub tiele bouwsels van licht en plooibare, transparante mate rialen. vaak stoffen. Het is dik wijls moeilijk te zien hoe de beelden tot stand zijn geko men, hoe een bepaalde sugges tie van diepte wordt bereikt. Dat maakt het werk concreet en abstract tegelijk. Juist door het feit dat Kastelein de foto grafie als medium gebruikt, behoudt het licht een ongelo felijke intensiteit en expressie. Mare Dorleyn won in 1989 de P/F-pnjs voor afgestudeerden aan de fotografische opleidin gen. met een fotoserie gemaakt in Poolse kloosters en kerken. Zijn werk heeft documentaire aspecten, maar het is meer dan 'alleen maar' een reisverslag. Elk element in de foto is over dacht, de compositie uitgewo gen Het licht is heel bewust als beeldend middel gebruikt Theater De Lieve Vrouw Tot en met 27 juni Theatersport Theatersportwedstrijd Op vrijdag 18 juni is er weder om een theatersportwedstrijd in Theater de Lieve Vrouw. Dit maal zullen de teams 'Bruin Tapijt' uit Amersfoort en 'T.S.A.' uit Amsterdam het te gen elkaar opnemen 'T.S.A' is een van de oudste theater- sportgroepen in Nederland en kan bogen op heel wat wed strijdervaring. 'Bruin Tapijt' is een jonge enthousiaste groep, die dit seizoen voor het eerst in de competitie meedraait. Dat kan dus spannend worden. Theatersport is improvisatie- toneel in wedstrijdvorm. Elk team van vier spelers daagt el kaar uit tot het spelen van geïmproviseerde sccnes. De spelers weten wel in welke spelvorm ze gaan improvise ren, maar de inhoud weten ze niet. Die wordt ter plekke door het publiek bepaald; het on derwerp, de personages, de emoties, de situatie, enz De ge bruikte spelvormen leveren daardoor altijd een onver wachte, grappige of ontroeren de scène op Een deskundige jury en het publiek beoordelen de gespeelde scènes met pun ten De jury let daarnaast ook op de speltechniek van de spe lers, de geloofwaardigheid van de scènes en kan desgewenst ingrijpen als de scènes te lang dradig worden of inconsequent worden uitgevoerd. £.1 met al is het bijwonen van zo n theater sportwedstrijd een bijzondere, (ont)spannende en plezierige ervaring. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 18 juni Aanvang: 20.30 uur

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11