Regentenmentaliteit en gebrek ian professionaliteit bij WSL ölitieke 'topontmoeting op parkeerplaats .Leusder Krant. .sssissertjes iestuur zwijgt na forse kritiek op ontslag directeur L E U S D E N its Bolkenstein bezoekt Leusden Woensdag 16 juni 1993 EUSDEN - De Woningstich- Leusden (WSL) zou pro- ssioneler moeten worden. dagelijks aanwezige di- cteur, deskundig op het ge- ed van volkshuisvesting, zou ondig verbetering kunnen engen in de dagelijkse gang in zaken bij de woningstich- ng, waar tot nu toe een part- me bestuur de scepter zwaait, et de aanstelling van direc- r Flip Bakker, een voorma- top-ambtenaar bij het mi- sterie van VROM, zou een ode moeten komen aan het oeizame overleg met bewo- •rs, de eindeloze besluitvor- ing door het vaak afwezige ■stuur en aan de soms ellen- oge wachttijden voor repa- ties en onderhoud. Negen aanden na zijn aanstelling zit recteur Flip Bakker weer uis in zijn reeds verkochte lis in Zoetermeer. De dage- kse leiding is in handen van n interim-directeur die niet ;r dan twee dagen in de ik beschikbaar heeft voor werk. Bewoners en ge rente zijn onaangenaam ver st door het plotselinge en on- wenste ontslag van Bakker. een hoorzitting bij het kan- ngerecht in Amersfoort cht Bakker vorige week zijn itslag aan. Hij pleitte voor mgkeer op het kantoor van WSL, eventueel onder toe- :ht van een onafhankelijke rde. Uit de hoorzitting ram het beeld naar voren van n manager, die zijn werk op ortvarende wijze deed, maar aanvaring kwam met het be stuur, dat niet bereid was be voegdheden af te staan en hem de ruimte te geven zijn werk te doen. De voormalige ambtenaar van VROM was in september vorig jaar benoemd om de organisatie van de WSL op professionele leest te schoeien. Dit proces van pro fessionalisering vindt mo menteel bij veel woningcorpo raties in den lande plaats, om dat Den Haag liever vandaag dan morgen alle woningcorpo raties financieel zelfstandig en professioneel ziet functione- Evenals de landelijke over heid juicht ook de gemeente Leusden een dergelijke ont wikkeling bij de WSL toe. Wet houder Corrie Verduin bena drukt dat het ontslag van Bak ker een interne aangelegenheid is, maar hoopt wel dat de door Bakker in gang gezette ont wikkeling doorgaat. Verduin: ,,De gemeente kan alleen met de WSL zaken doen als deze instelling op een professionele manier geleid wordt." Volgens wethouder Verduin maakt de gemeente zich al ja ren zorgen over het gebrek aan professionaliteit bij de WSL .Juist in deze tijd, waarin wo ningcoöperaties op een andere rtianier moeten gaan werken, is een goed management noodza kelijk," vindt zij. ,,Wij hebben behoefte aan een volwaardige gesprekspartner. Het bestuur van de WSL kan die rol om begrijpelijke redenen niet al tijd vervullen en is ook niet al tijd beschikbaar. Een directeur kan dat wel." Hoewel zij weigert in te gaan op de details van het ontslag, zegt zij het te betreuren als een directeur van de woningcoöpe ratie niet de vrijheid van het bestuur zou krijgen, die hij no dig heeft om zijn werk te doen. ,,Als het bestuur alles zelf wil blijven beslissen, wat is dan de zin van het aantrekken van een manager," vraagt zij zich af. Zij kon niet zeggen of de affai re rondom het ontslag van Bakker nog gevolgen heeft voor de rol, die de WSL kan spelen bij de bouw van wonin gen in 't Vliet. In een brief aan de gemeente, oktober vorig jaar, heeft de WSL zich na drukkelijk geprofileerd als mogelijke partner. Ook Albert Moens, sector- hoofd Welzijn op het gemeen tehuis, hoopt dat de in gang gezette processen bij de WSL niet in gevaar komen door het ontslag van Bakker. Moens: „We waren met Bakker juist zo goed op weg. In het rapport dat Bakker schreef over sociale vernieuwing, staat betrokken heid van buurtbewoners op hun woonomgeving centraal en wordt gepleit voor bewo nersparticipatie. Dat rapport werd ondertekend door het WSL-bestuur en sluit perfect aan op wat we als gemeente willen en op wat de betrokken bewoners op prijs stellen." ,,We hebben toen als ge meente samen met Bakker op volslagen vrijblijvende basis gesproken over het inschake len van een extern bureau dat deze sociale vernieuwing zou kunnen vormgeven. Het ging ons om een offerte, zodat we ook de kosten zouden weten voordat het beleid kon worden gemaakt." ,,De initiatieven die in het rapport waren aangekondigd, namelijk meer bewonersparti cipatie. betere dienstverlening aan ouderen en de opzet van woning-, buurt- en wijkbe heer, liggen door de interne problemen bij de WSL inmid dels alweer drie maanden stil en zullen nog wel enige tijd worden vertraagd. Dat vinden we als gemeente heel erg jam mer." Vergoedingen Ook alle fracties in de ge meenteraad hebben, volgens raadslid Joop Kool (Leusden '90), in de afgelopen tijd kritiek gehad op de gang van zaken bij de Woningstichting Kool vindt dat het bestuur zich deze kritiek moet aantrekken en heeft anderhalve maand gele den in een brief vragen gesteld aan het bestuur van de WSL. Kool: „Onze fractie wil on dermeer weten hoe het kan dat de bestuurders vergoedingen vragen voor directiewerk zaamheden, terwijl dit in strijd is met de statuten. Een bestuur mag helemaal geen vergoeding ontvangen We zijn in de frac tie de moeizame relatie met het WSL-bestuur zat en zien het bestuur liever vandaag dan morgen opstappen Overigens is het niet alleen de gemeente die met spanning de uitkomst van de civiele pro cedure van Bakker afwacht, ook bewoners van de WSL rea geerden negatief op het ont slag Een groep huurders uit De Wetering hebben zich geor ganiseerd hebben in een belan gengroepering. De groep is nog erg jong en had juist enkele vruchtbare ge sprekken gehad met voormalig WSL-directeur Bakker. De be woners van De Wetering lazen pas in de krant over Bakkers ontslag en waren hierover zeer verbaasd. Woordvoerder Mar- tinus hoopt dat de bewonersin spraak zoals Bakker die wilde invoeren door het bestuur ver der zal worden uitgewerkt Vertegenwoordiger Spek ken, van een groep bewoners op de Brinkhorst en de Bruin- horst, betreurt het ontslag van Bakker. ,,Wij zaten voor Bak kers komst qua communicatie op dood spoor met het WSL- bestuur. Er werd wel naar ons geluisterd, maar er werd niets mee gedaan. We spraken in dat verband wel eens van een 're gentenmentaliteit': het be stuur bepaalde helemaal wat er gebeurde en inspraak was er nauwelijks. Toen Bakker kwam dachten we. ,,Ha, ein delijk komt er een directeur die aanspreekbaar en bereikbaar is. Met Bakker hadden we in ieder geval tijdens de gesprek ken de indruk dat er echt naar ons werd geluisterd werd." „Hij zat er echter te kort om onze klachten echt te kunnen behandelen, maar we weten ook niet hoeveel bevoegdheden hij kreeg om iets te kunnen doen met onze opmerkingen. Wat we wel weten is dat aan het onderhoud van onze hui zen. waar wij om gevraagd hadden, nog steeds niets ge daan is, terwijl vorig jaar de WSL nog beschikte over een riante bedrijfsreserve van 23 miljoen gulden." Voorzitter Van der Weijde van de WSL weigert elk com mentaar op de aantijgingen van de bewoners en de kritiek van de gemeente op zijn rol in de ontslagaffaire. De voorzit ter, die een regentenmentali teit wordt verweten, hult zich in stilzwijgen, ook na het be kend worden van de details van het conflict tijdens de hoorzitting van vorige week Rechter beslecht impasse WSL vervolg van pagina 1 Tomlow:,,Het conflict heeft niets te maken met het functio neren van mijn client. De moeilijke situatie bij de WSL was er al voordat mijn cliënt in beeld was. De woningstichting heef gewoon moeite met de om schakeling naar een professio neel werkend bedrijf Het be stuur vind het moeilijk dingen los te laten en dat zie je vaker bij stichtingen als de WSL. Er is iets loos, en daar moet je met zijn allen doorheen. Het is dan ook van belang voor de WSL, dat een objectieve derde komt beoordelen hoe de situatie is. Het is goed als het bestuur, dat er nu al jaren zit, een spiegel voorgehouden krijgt. De WSL is een hiërarchisch geleide or ganisatie. Daar mag mijn cliënt niet de dupe van worden. Een derde kan een objectief oordeel geven." Opvallend is, dat het niet beleidsinhoudelijke zaken zijn, waarop de relatie tussen dagelijks bestuur en directie van de Woningstichting Leus den steeds vastloopt. In de vi sies op volkshuisvesting staan de neuzen dezelfde kant op. De rapporten over sociale ver nieuwing bijvoorbeeld, die Bakker heeft opgesteld, zijn door het bestuur volledig on derschreven. Het is met name de scheiding van taken en be voegdheden die problemen oplevert Aanvaringen op per soonlijk vlak lijken steeds te maken te hebben met deze scheiding van taken Opval lend is ook dat het bestuur de kwaliteiten van Bakker zeker niet ontkent. Bakker heeft de externe contacten van de WSL in het half jaar van zijn zitten zelfs zeer verbeterd. De rechter mr.C.Meekers, had dan ook zowel aan het be stuur als aan Bakker kritische vragen over de gang van zaken sinds de op non-actief-stelling in maart. Op 30 juni van deze maand doet de rechter uit spraak. J I0SDEN - Afgelopen niaan- gmiddag vond er op de car- jlplaats in de stromende re- een 'top'ontmoeting plaats Ken enkele kopstukken van landelijke politiek en de lo- le politiek. De Leusdense af- van de VVD was mede- lanisator van een werkbe- ikvan Frits Boleknestcin en sele andere kopstukken van liberale partij aan Amers- arten Leusden. De delegatie, aronder Erica Terpstra, fd onder paraplu's, ontvan- door wethouder Joost de ,'h en enkele Leusdense ge- knteraadsleden. I in de bedoeling om de öeentewerf te bezoeken, door de regen en het type tijdsschema werd hier- n afgezien en toog men naar I hoofdkantoor van het Ast- ty>nds. Vorzitter André van r Louw ontving het gezel- laP- Ook hier speelde het Schema een grote rol. In de te toespraak van directeur W kwamen de aspiraties n het Astmafonds toch tot tyg Grappig was dat de heer Bol stern blij verrast was om de heer Van der Louw hier te treffen; WD ontmoet PvdA op neutrale grond. Daarna was het de beurt aan de burger De hele stoet ging per auto naar winkelcentrum De Hamershof, waar dankbaar gebruik ge maakt werd van de nieuwe parkeergarage en voor een be zoek aan de plaatselijke mid denstanden de burger. Helaas viel dat laatste letterlijk in het water, want door de regen was het winkelcentrum praktisch uitgestorven, doch het bezoek Frits Bolkenstein wordt ontvangen bij het Astmafonds (foto: Hans Verhorst). aan onder andere de bakker die zijn etalage speciaal had aangepast (allemaal kleurige clowntjes) maakte dit met de overhandiging van een taart weer goed. De avond Van de 1400 genodigden had den zich zo'n tweehonderd mensen opgegeven om de avond met de WD door te brengen. Opvallend was daar bij het aantal ouderen; of men is aan verjonging toe of men wordt snel grijs bij de VVD. Het programma zag er op pa pier leuk uit; een Indonesisch buffet met een diapresentatie van de gemeente Leusden. Daarna was het tijd voor het avondprogramma in De Korf. De zaal zag niet alleen blauw van de rook, maar ook van de blazers; de muziek, verzorgd door de 'Hammersfield Stom pers', was stereotiep voor de VVD, namelijk dixieland. Youp van 't Hek zou smullen bij deze combinatie De afde lingsvoorzitter, mevrouw Bril- stra-Oosterhuis, opende de avond met een welkomst woord Daarna was de partij voorzitter, mevrouw Van Leeuwen-Schut aan de beurt, die een korte toespraak hield; onder andere over op welke wijze de VVD zich zal gaan presenteren bij de komende verkiezingen. Daarna was de heer Bolken stein ongeveer een half uur aan het woord over actuele politie ke zaken. Hij deed dit op gees tige wijze. De pauze die daarop volgde werd gebruikt voor weer een kopje koffie en om gezien te worden. Tijdens het 'pittige' debat, welke geleid werd door de heer Henk Visser voormalig parlementair re dacteur 'Den Haag Vandaag' en oud-hoofdredacteur van de Amersfoortse Courant, werd overmatig de naam Wiegel ge noemd en kreeg de VVD te ho ren dat de partij niet hard ge noeg oppositie voert. De heer Bolkenstein pareer de deze verwijten met gevoel voor humor. PvdA/CDA halen de voorpagina's van de lande lijke dagbladen door ellende en strubbelingen; de WD kent deze problemen niet, dus mo gen de PvdA/CDA op deze wij ze tot in lengte van jaren de voorpagina's blijven halen- ,"was zijn commentaar. Aan het einde van het debat, rond half tien, kregen de aanwezi gen de gelegenheid om vragen te stellen aan de heer Bolken stein. Door tijdgebrek werd hier slechts in zeer beperkte mate gebruik van gemaakt en na de afsluiting van het programma verliet de delegatie onder luid applaus het podium en de zaal en werd er druk nagepraat in de hal van De Korf over dit bezoek. Liesbeth van Putten Pagina 3 Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redaetie: 94 14 94. '...„Het verhaal is ook van toepassing op mezelf. Ik was net zo stom,"geeft Coen van den Berg toe. De bij velen bekende Leusdenaar. voormalig eigenaar van de gelijknamige zaak aan de Hamersveldseweg. laat een artikel zien uit het vakblad Neto van de electrotechni- sche ondernemers. '...Daarin staat het verhaal beschreven van zakenman Ben Roelofs. die zich heeft laten belazeren. Roelofs ging in op het aanbod van Uitgeverij Universal Busi ness Guide uit Nijmengen vooreen 'gratis'registratie in een zakengids...' '...Net als Roelofs vulde Van den Berg op de ant woordkaart van de uitgeverij JA in op de vraag of hij geïnteresseerd was in de kostenloze vermelding van zijn naam en adres in de gids, die in zijn regio zou worden uitgebracht...' '...Zo kosteloos bleek het echter allemaal niet te zijn, want het ging niet om één. maar om twee registraties. Zijn naam kwam ook terecht in de gids van de nabij gelegen regio, te weten Gelderland. En daarvoor moest Van den Berg 235,— betalen. Van den Berg had echter op de kaart ingevuld, dat hij geen belang stelling had voor registratie in de overige gidsen van bet bedrijf...' "...Als hij het aanbod goed gelezen had, was hij er niet, zoals Roelofs overkwam, ingestonken. Op de ant woordkaart stond namelijk zeer duidelijk dat het ging om vermelding in de gidsen van Gelderland en Utrecht. Alleen de registratie in de 'Utrechtse' gids was gratis... '...Een brief, waarin hij zijn interpretatie van het aanbod gaf, hielp niet meer. Sterker nog de uitgeverij stuurde hem een aanmaning om die f 235.— zo snel mogelijk te betalen. ..Wees gewaarschuwd." is daar om de %vijze les die Van den Berg aan zijn collega-on dernemers in Leusden geeft. '...Die wethouder De Jongh toch. Praatgraag als hij is, laat hij zich soms wel eens dingen ontvallen, waar hij later spijt van krijgt. Het gaat om een opmerking die hij vorige week in de commissie Ruimtelijke Ordening maakte over het karakter van de nieuwbouwwijk 't Vliet. '...De commissieleden vroegen aan De Jongh boe hij de nieuwe wijk zou willen omschrijven. Ontwerper van de wijk, stedebouwkundige De Brouwer zat op de publieke tribune, maar kon niet meer voorkomen, dat De Jongh een typering gaf, die hij zich in een eerder gesprek met Brouwer ook al liet ontvallen...' '...De wijk zal volgens de wethouder een oude ver trouwde uitstraling moeten krijgen, met een straten plan, waarbij het weggedeelte duidelijk is te onder scheiden van de trottoirs. Bij andere Leusdense wij ken is die onderscheiding niet altijd waar te nemen... '...Tot zover was er nog niets aan de band. De Jongh voelde echter zelf al aan, dat de opmerking, die hij daarna maakte, hem net in dank zou worden afgeno men. In eerste instantie wilde hij zich daarom niet door de commissie uit de tent laten lokken. „Het gevaar bestaat, dat het begrip da t ik in gedach ten heb, een eigen leven gaat leiden,probeerde hij nog... '...Het floepte er uiteindelijk toch uit. „Een soort Nostalgia moet 't Vliet worden," zei De Jongh tot ontzetting van Brouwer. En daar krijgt hij volgens de laatste spijt van. want je kunt het een stedebouwkun dige nu eenmaal niet aandoen zijn werk te typeren als iets uit het verleden...' '...Op diezelfde publieke tribune viel ook de aanwe zigheid op van een groot aantal leden van de motor club Renamed MC. De club had tot vorig jaar onder dak in het voormalige Defensiegebouw aan de Am- ba chtsweg. Daarvóór stond het clubgebouw vau de motorliefhebbers op een terrein aan de Valleilaan...' '...De keet moest echter plaatsmaken voor nieuw bouw. De gemeente verleende de club tijdelijk onder dak in het Defensiegebouw, maar kon die toezegging alleen doen, als zij aan de omwoneudeu plechtig be loofde dat de huisvesting tijdelijk zou zijn...' '...Dus na een jaar moest de club weer vertrekken en zit daarom zonder onderdak. De Jongh beloofde ech ter, dat Renamed voorkeursrecht heeft bij de toewij zing van een kavel in het toekomstige bedrijventer rein, dat over enige jaren aan de Ambachtsweg za! verrijzen... '...De gemeente is echter afhankelijk van het ministe rie van Defensie, die de grond aan Leusden moet verkopen. Die transactie laat op zich wachten. De leden van Renamed zitten nu elke maand op de pu blieke tribune van de commissie van De Jongh om hem aan zijn belofte te herinneren...' '...Twee weken geleden schreven wij op de voorpagi na van deze krant over een incident dat in zwembad De Octopus had plaatsgevonden. Een jongen van Hin- doestaanse afkomst.' geadopteerd door een Neder landse familie, was door een man enige minuten onder water gedrukt, nadat de jongen zijn vrouw had natge- spat..." '...Dat ging gepaard met racistisch getinte opmerkin gen. Volgens de moeder van de jongen kwam hij er nog maar net levend vanaf. De moeder uitte kritiek op de badjuffrouw, die alles gezien zou hebben en niet zou hebben ingegrepen. De moeder deed aangifte bij de politie. Bedrijfsleider Frans van de Konijnenburg zat erg in zijn maag met het incident...' '...Hij beloofde onmiddelijk in actie te komen, als de dader in bet bad gesignaleerd zou worden. Dat ge beurde afgelopen zaterdag. Het personeel herkende de man en waarschuwde de politie, die hem kon ver boren. Een pluim dus voor Van de Konijnenburg en zijn personeel...'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3