leusder Krant. Skischansspringers maken adembenemende sprongen de schijnwerper Warmte en voetbalwedstrijd spelen braderie parten 'Het doet me wat op deze manier gekozen te worden' (oensdag 16 juni 1993 Pagina 5 Foto Muns werden op de braderie de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de kleunvedstrijd. prijs ging naar Tanja Vrijhoef, de tweede naar helen Koolstengen, de derde naar Charlotte De andere prijswinnaars waren Sebastiaan Wouters, Mariek van manen, Jantine van den en zus Sanneke, Thomas Wouters, Gerjan Oostveen en Cynthia van de Belt. (foto. Foto kinderboerderij op de braderie, (foto: Hans Verhorst) ectaculaire sprongen bij de skisehans (foto Hans Verhorst) Rondom de poffertjeskraam was het 's middags zo warm. dat het verbazing wekte dat er mensen zich binnen bereik van de extra hitte van de bakplaat waagden. Frisdrank bleek be halve aan de mobiele bar van The Wish nauwelijks meer in de aanbieding. Op een plek helemaal achteraan de markt, bood Coca Cola gratis nog wel, haar nieuwste drankje. De kleine bekertjes vol koele drank vonden gretig aftrek. „Heerlijke frisse wat zurige nasmaak" was het comeentaar en dus namen veel bezoekers na een rondje nog een bekertje om af te koelen. De warme dag leek niet geschikt om de leren jacks, de gewatteerde body warmers en petten met bont te passen. Volgens Ruud Aldenzee wa ren de standhouders aan het eind van de braderie tevreden over zowel het bezoekersaan tal als de verkoop Stapels sok ken, spekjes, t-shirts en snoep. Het van te voren aangekondig de ambachtelijke karakter moest met de nodige creativi teit worden ingevuld. Stoffen kabouters voor bomen' op ei landjes van schors en denne- takken, 'op ambachtelijke wij ze' gemaakt, net als gipsen va zen en met de hand gegrafeerde naambordjes. Bij de laatste stand was ove rigens de ambachtelijke handvaardigheid voor ieder een zichtbaar aanwezig. De beloofde pottenbak- en gips- gietdemonstraties bleven ach terwege, zoals ook de edelsmit uitsluitend wenste te verkopen en niet demonstreerde. De op draaitafels gemaakte room- stelletjes, sieraden en gefi guurzaagde kapstokjes of houtenkinderspeelgoed waren duidelijk het resultaat van veel en hard werken naar perfectie. Lopende band werk voor vrije ondernemers met veel ge wilde eindprodukten voor de verkoop als resultaat. Bij de non-profit kramen deelde de Remu jojo's uit Een jonge klant weigerde de aangeboden waar. „Jojo's zijn uit" beweer de hij. „Dan hadden ze nog be ter gekke stickers kunnen ma ken." Waarop z'n vrienden verzonnen dat 'wanneer het licht uitgaat, is dat onze eigen schuld' een passende tekst zou zijn geweest. De skischans werd het cen trum waaromheen de jongeren draaide De zachte gokkast was binnen handbereik en de stand met gevechtspetten, handboeien en junglemessen binnen oogafstand. De spron gen waren sensationeel De winkeliersvereniging had zon der enige twijfel een attractie van formaat binnen gehaald. Na afloop deelden de springers veel handtekeningen uit aan de meiden en enkele jongens van rondom de veertien, vijftien jaar. Het bleef rustig tot zeven uur. half acht Terwijl ruim tweeduizend deelnemers de derde tocht van de avondvierdaagse afwerkte in een andere hoek van Leus den, steeg het aantal bezoekers op de braderie. Volgens Ruud Aldenzee kon je rond acht uur 's avonds over de hoofden van de bezoekers lopen De stand werkers deden nog een maal goed hun best. De spekjesverkoper bleef rij men. Hij moest opboksen tegen de muziek van het draaiorgel rechts naast hem en het rad van Avontuur links van hem. Een ongelukkige plaats voor een standwerker die het van zijn woordenstroom moet hebben. Voor vijf gulden een zak vol opgeklopt eiwit en suiker, lek ker veel en onweerstaanbaar in de aanbieding. Hij verdiende net als vorig jaar de eerste prijs met zijn onvermoeibare inzet. De tweede prijs ging naar de verkoper van speelgoedauto's. De Burago's zijn geliefde schaalmodellen. De verkoper trok zijn publiek niet alleen met financieel aantrekkelijke aanbiedingen. Hij hield zijn klanten in de greep door auto's te beloven voor een gulden per stuk. 'Een ferran voor een piek'. Deze stonden niet bij de uitstalling van de twintig en dertig centimeter grote schaal modellen. Tot het laatste mo ment, minuten nadat de nieuwsgierige kopers hun gul dens betaald hadden, bleven ze verborgen in de grauw karton nen dozen. Toen uiteindelijk de drie centimeter grote autootjes te voorschijn kwamen, voelde niemand zich genomen. Men had zich geamuseerd. De derde winnaar bracht autopoets aan de man. Hij ein digde gelijk met de autoverko per. Een tiebreak tussen de twee moest de jury doen beslis sen. Tijdens de uitreiking van de bekers, bleef de spekjesver koper rijmen. Hij beloofde te rug te komen om zijn wisselbe ker te mogen houden. Na negenen liep de Braderie op zijn einde. Een uur voor het officiële slot waren de stand houders moe van de hitte, ver langden naar voetbal en hiel den ze het voor gezien De laat ste skishow vond plaats om half negen, de luchtkussens liepen direkt daarna leeg, het brooddeeg was op, de draai molen stond stil en de drop werd opgeborgen.De gezellig heid groeide op de terrassen, de rommel steeg rond het stand beeld. Om elf uur veegden de schoonmakers de markt schoon. LEUSDEN - Zevenduizend bezoekers was de schatting het bezoekersaantal van de brade rie op de Biezenkamp, die een van de standhouders van het bezoekersaantal maakte. Dit was veel minder dan de voor gaande jaren. Een verklaring daarvoor was de concurrentie van de braderie op het Euter- peplein, de voetbalwedstrijd Nederland- Noorwegen en de avondvierdaagse. Bovendien was het ruim dertig graden waardoor veel mensen liever in de tuin of in het zwembad ble ven. Nietemin leek iedereen te genieten van de gezelligheid en tevreden met de organisatie en de verkoop. Zelf broodjes bakken, (forto: Hans Verhorst). De winnaars van de Leusdense voorronde voor het Nationale standwerkersconcours, (foto Foto Muns) Plezier in de draaimolen (foto: Hans Verhorst). LEUSDEN-De penning meester van het bestuur van het nieuwe jongeren centrum de IJsbreker, was niet zo maar een bestuur der Volgens jongerenwer ker Ringers stond de on langs op 58-jarige leeftijd overleden Ton de Wit ten alle tijden klaar om bij te springen. Veel jonge men sen kregen met hem te ma ken wanneer ze bij de pen ningmeester de contanten moesten halen en afgeven voor de boodschappen. Daarbij droeg hij verant woordelijkheden over, op een manier waar mets on duidelijk bij bleef. Naast vertrouwen altijd het opgeheven vingertje ter waarschuwingTon de Wiï voelde zich betrokken bij de organisat ie en was voor veel bezoekers een be kende en graag geziene gast. De jongeren van de Geut en daarna van de IJs breker, hadden veel waar dering voor hem. Ton de Wit overleed onverwacht De verslagenheid was groot. Veel bezoekers van de jongerencentra namen afscheid van hem. De me dewerkers waren het er met elkaar over eens dat deze man niet vergeten mocht worden. Ze besloten tot zijn nagedachtenis een Frank van der Pol, jongere van het jaar wisselbeker in te stellen voor de medewerker van het jaar. Een medewerker, geko zen volgens de normen van Ton de Wit, bestemd voor de stille werkers met grote inzet, die zich daarbij niet op de voorgrond zetten of privileges voor verdien sten opeisten. De staf van het jongerencentrum koos uit een aantal nominaties afgelopen zaterdag Frank van der Pol. Frank van der Pol is bij het jongerenwerk betrok ken als vrijwilliger Hij be zocht de Geut voor het eerst vlak voor deze ten on derging. Hij bleef komen en werkte mee bij alle acti viteiten die de groep vaste bezoekers bij elkaar hield. Sinds de oplevering van het nieuwe gebouw is hij regelmatig in de IJsbreker te vinden. Samen met an derejongeren maakt hij banken en stoelen voor de zitjes en kwam er een fan tastische kleedkamer tot stand, compleet met kas ten, toilettafel, spiegels en lampen. Hij heeft sinds kort in het jongerenbe stuur de verantwoording voor het onderhoud van het gebouw. Tijdens het medewer- kersfeest van afgelopen za terdag, reikte de weduwe van Ton de Wit de naar haar man genoemde wis selbeker aan Frank van der Pol uit. De kleine plechtig heid maakte minstens zo veel indruk als de enorme beker waarmee Frank van der Pol volkomen verrast werd. De overige mede werkers stemden met deze keuze van de staf volledig in. „Thuis moesten ze een beetje om deze uitverkie zing lachenMaar ik moet eerlijk zeggen, het doet me wel wat om op deze manier gekozen te worden."zegt de winnaar, een man van weinig woorden Bijna ie dere avond is hij met een aantal vrijwiligers in het jongerencentrum bezig om voor de afwerking en in richting van het gebouw te zorgen. Voor de officiële opening in september doen de jon geren veel zelf. Behalve de kleedkamer en de opbouw achter de bar, spuiten ze het plafond en de daaraan hangende kokers zwart en maken ze de meubelen voor de zitjes. Bij het meu belmaken telt vooral de stevigheid Frank van der Pol heeft bij zijn ontwer pen niet op de vormgeving gelet. „Jepakt een stoel die lekker zit en kijkt hoe die in elkaar steekt. Als je in een kroeg komt let je er meer op hoe het meubilair is dan da je kijkt naar vorm of kleur, je kijkt meer naar materialen." We maakten een frame van metaal, want ik ben werktuigbouwkundige, dus ik kan lassen. Daarop komen houten zittingen en rugleuningen, die we ver volgens in een leuk bij het interieur passend kleurtje lakken. Bekleding komt daar niet op. Ze zitten zo ook wel lekker." Rondom het jongeren centrum is het een paar da gen voor Puddingpop be gint, nog een grote mod derpoel. Frits Ringers blijft optimistisch De gemeente heeft belooft de grond ge lijk te maken en voor bete re verlichting op de secun daire weg naar de IJsbre ker, te zorgen. Naar het moment waarop alle acti viteiten officieel van start mogen gaan, in het gebouw kijkt de groep van veertig vrijwilligers (allemaal rond de 25 jaar) en de twee man en één vrouw tellende staf reikhalzend uit.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5