Löïs Lane grote trekker Puddingpop Het weer in ei en Extreme voorzomer Leusder Krant. WMi Coloradokever Deze ca 10 mm lange kever is algemeen in een groot deel van Europa, maar be hoort niet tot de oorspron kelijke fauna. Hij dankt zijn wetenschappelijke naam, decemlineata, aan de tien donkere strepen die in de lengte over de gele dekschilden lopen. De co loradokever werd voor het eerst beschreven in 1824, aan de hand van exempla ren die leefden op wilde nacht- schadeachtigcn in de Noord-Amerikaanse staat Colorado. Toen in het midden van de 19de eeuw de Transat- latische spoorlijn aange legd werd reisde de kever mee en vond aan de andere kant van de lijn een nieuwe voedselbron in de aardap pelplant, eveneens een nachtschadeachtige. Tus sen 1875 en 1900 ontdekte men de kever op verschil lende plaatsen in Duits land, meegekomen met zeeschepen. Hij werd daar toen uit geroeid, maar de versprei ding ervan kon men niet tegenhouden en al spoedig begon hij in Europa tot de plaatselijke fauna te beho ren. De coloradokever komt in hoofdzaak in aardappelvelden voor maar wordt ook wel ver van de akkers aangetrof fen, waar hij dan leeft van andere nachtschadesoor ten zoals tomaat, tabak, belladonna en bitterzoet. Dat is voornamelijk het ge val in Frankrijk en in Po len. De imago's (volwassen insektcn) kan men vanaf de lente tot het eind van de herfst waarnemen. Het wijfje zet de eieren af aan de onderkant van de bla deren van de voedselplant, beschut tegen de zon en de regen. In totaal legt ze een paar honderd eieren, in hoopjes van 20 tot 80, af hankelijk van de grootte van de voedselplant. Die eieren zijn 1.2 mm lang. Eerst zijn ze melkwit, maar al spoedig worden ze geel. Enkele dagen later komen de larven uit. Ze zijn helderrood met zwarte spikkels. Alles wat groen is aan de waardplant wordt opge vreten, bij aardappel planten blijven alleen de knollen over. Na twee of drie weken zijn ze vol groeit; ze meten dan 15 mm en worden oranje. Ze ver laten de voedselplant, kruipen in de grond waar ze zich verpoppen. De ima go komt twee weken later uit, maar blijft nog een week in de grond, totdat de huidvliezen hard genoeg zijn. Zowel de imago's als de larven vreten de weefsels van de aardappelplant. Af hankelijk van weersom standigheden en het voed selaanbod komen er een of twee nieuwe generaties per jaar. Gelukkig maakt de kever niet gemakkelijk ge bruik van zijn vleugels. De temperatuur moet tenmin ste 27 graden bedra- gen voor hij gaat vliegen zodat plagen meestal plaatselijk optreden. De kever over wintert in de bodem. Men heeft de colorado kever op verschillerde ma nieren bestreden, maar heeft hem niet kunnen uit roeien. Er zijn loopkevers Carabus auratus, C.anccl- latus, C.granulatus) die een bijdra- ge kunnen le veren tot het beperken van de populaties van de Colo radokever, doordat ze de larven en dc imago's op vreten. Tegenwoordig komt dc coloradokever over bijna dc hele wereld voor. De voorzomer van 1993 is wellicht de warmste in deze eeuw geworden Het tijdvak 20 april tot en met 10 juni leverde in de Bilt een gemiddelde tempera tuur op van 15 5 graden Daarmee werd 1992 met 0.8 verslagen, het topjaar 1947 verdween daarmee naar de derde plaats. In beide jaren deed april met mee in de warmteproduk- tie, maar nu werd de gras maand de warmste van de eeuw. De eerste decade van juni scoorde in de Bilt ook erg hoog. De gemiddelde etmaaltemperatuur be droeg 18 2 graden en dat is maar liefst 3.6 graden bo ven normaal. Ook in Leus den was de eerste decade warm Er werd een gemid delde temperatuur bere kend van 18.2 graden, ge lijk aan de Bilt derhalve. De tien dagen leverden 9 maal een warme dag op met een temperatuur bo ven 20 graden Van die 9 waren er 4 zomers en 1 tro pisch Afgelopen donder dag steeg het kwik bij ons tot maar liefst 30.6 graden. In de periode kwam 2 keer onweer voor. Buien brachten 18.7 mm neerslag in Leusden, in Achterveld bedroeg de score 21 mm, iets meer. Vrijdag werd het al iets frisser, maar het af- koelingsproces kwam maandag pas goed op dreef. De temperatuur daalde in de middag, later begeleid door regen, naar 12 a 13 graden. Dan te be denken dat op 13 januari dit jaar het kwik in de avond in de Bilt opliep tot ruim 15 graden. Er was maandag dan ook sprake van een soort zachte win terdag. De oorzaak van de thermische neergang moet worden gezocht in de luchtdrukverdeling, die nu voor het eerst sinds lange tijd minder gunstig is voor zomerweer. Boven het zee gebied zuidwestelijk van Ierland is de druk hoog, terwijl de barometers op het Continent een lage stand aanwijzen. Tussen die grootmachten in staat een kille noordwestelijke stroming. Maandag ver scheen er op de weerkaart een storing, die via Ierland naar het noorden van Frankrijk trok. Een regen- gebied reikte in de ochtend al van zuidwest Engeland tot in Belgie en trok in de loop van de dag verder naar het noorden. Dins dagochtend werd er in Achterveld 6 mm afgetapt. Die hoeveelheden zetten eigenlijk iets te weinig zo den aan de dijk, want er is de laatste tijd een flinke droogte ontstaan. Maar alle beetjes helpen na tuurlijk. Gisterochtend lag de storing net ten zuiden van Limburg en ging op pad richting Frankrijk Daardoor draaide de wind, die eerst tijdelijk naar het oosten kromp, weer naar het noordwesten Er dre ven opnieuw wolkenvel den over, maar een zwak hogedrukgebied boven Engeland gaf de zon in de ochtend nog even een kans. De temperatuur bleef met 16 a 18 graden wel beneden de maat voor half juni Vandaag draaide de stro ming naar het zuidwesten en ging het kwik langzaam iets in stijgende lijn, zon der dat de zomer meteen terugkeert. Het blijft ook in de tweede weekhelft ta melijk wisselvallig, met op vrijdag neerslagkansen. In het weekeinde moet de temperatuur weer wat rui mer in het jasje komen, al thans dat voorzagen de modellen dinsdag. Voensdag 16 juni 1993 j^USDEN - Veel blues door jaar liefst drie bands, onver- giste Amerikaanse rock, Ne- jrska en harmonisch getinte ook van niemand minder dan ,ois Lane. Een greep uit het rogramma laat doorscheme- en dat Puddingpop dit jaar an fel eens heel interessant kan rorden. Voor de achtste keer Tkj D successie zal dit festival los- Ml arsten. Maar nu op 19 juni in laats van begin september. De ■esttent zal in de veilige scha- u\v van het nog niet officieel leopende jongerencentrum de i [sbreker staan. Wat misschien aders zal zijn, is het weer. üi jaar dat is het enige waar de I rganisatie geen invloed op eeft. oen de Geut aan de Zwarte- ieg anderhalf jaar geleden af- tn randde en Puddingpop het fsjonder een vast honk moest lellen ging de organisatie niet itten klagen. Met de riemen ie er voor handen waren werd !cb geroeid. En ondanks het echte weer kwam Pudding- op moet een hartverwarmend rogramma. Met aggregators voor de Iroom, slechts één autotele- oon voor contact met de bui- inwereld en bouwketen voor i artiesten durfde de orga- istie de confrontatie met het oodweer aan. Nu het festival de pasgebouwde IJsbreker _an de Bavoortseweg weer een l-ieuwe uitvalsbasis gevonden eeft zal het dit jaar zeker weer likken De IJsbreker wordt half iptember officieel geopend, ïaar nu al kan de organisatie an Puddingpop er de vruch- »n al van plukken. ,,We kun- en tenminste de artiesten fat- ontvangen. Vorig jaar aoesten we ons behelpen met in paar bouwketen die naast e feesttent stonden," vertelt rganisator Frits Ringers. Ook is er een ander tijdstip itgekozen. Over de reden aarvan: ,,In september kun je ooit zo op het weer aan Vorig lar hadden we stromende re- hjj en In juni is het weer meestal le- jch beter. Ook zitten we nu unstiger in de evenementen- Ie- genda We zullen nu bijvoor- et eeld geen bezoekers mislopen b 'he Pilgrims Pagina 7 Monti Amundson (foto: David Wilds). L,01S Dane. gen band, waarmee hij zich het meest in zijn element voelt. Maar niet alleen wat je ver haalt is lekker. Uit de Veluwe dalen Fabulous Gntt and the two-bit rangers af naar leus den. Deze band speelt Cow boy-rock and roll, oftewel Cowpunk. Men kan hier spre ken van een vrij zeldzame mu ziekstijl. De organisatie verze kert de bezoekers dat deze band goed in staat is om de aftrap te nemen en het publiek op te warmen. Maar dat kun je dan ook verwachten Veluwse cowboys die Rock and Roll spelen. Ska betekent feest. Ook de Nederlandse ska-band Mr. Re- view is daarvan op de hoogte. Deze band, met een supersnelle podiumact en een grote inter nationale schare fans, geeft in Nederland op ska-gebied nog steeds de toon aan. De formatie is opgericht in 1984 en zorgt sindsdien voor feestelijke op tredens, en niet alleen in Ne derland. Door heel Europa toont zanger 'Dr. Rude' met zijn band vocale en atletische hoogstandjes Meer blues krijgt het publiek van Magic Frankie and the Blues Disease. Beïnvloed door Muddy Waters, BB King en Little Walter heeft deze band een heel eigen geluid ontwik keld dat resulteerde in een ste vige blues. Door heel Europa laat Magie Frankie zijn scher pe gitaarsolo's door de zielen van de luisteraars snijden en ook de Leusdenaren krijgen nu hun portie blues-tot-in-de-te- nen te verstouwen. Dit jaar geen bands uit Leus den zelf maar dat hoopt het jongerencentrum de IJsbreker dit ruimschoots te compense ren door de optredens die na de opening van het jongerencen trum nog allemaal zullen wor den georganiseerd. Helaas was er voor Puddingpop dit jaar geen Leusdense band beschik baar maar waarschijnlijk zal dat ruimschoots goed gemaakt worden door de muzikale hoogstandjes die op de achtste Puddingpop de bezoeker voor geschoteld worden. Boudewijn Drechsler l/IONTI AMUNDSON Mr Review. door de Keistad-week. En ver der hebben we in september al de opening van de IJsbreker- Genoeg redenen voor de or ganisatie om het maar eens in juni te proberen. Fnts hoopt dat er weer net zoveel mensen komen als voor gaande jaren want het 'gemod der' van vorig jaar heeft toch wel publiek gekost. Toen kwa men er ongeveer 1000 bezoe kers opdagen. Normaal zijn dat er een paar honderd meer. Toch wil Puddingpop geen grootschalig festival worden. Ringers- .Puddingpop is voor al een Leusdens evenement en dat moet het blijven. Zo blijft het gewoon gezellig. Naast een muziekfestival is het een soort ontmoetingsplaats voor Leus denaren, een reünie van oude bekenden. Nee, we hebben nooit de ambitie gehad om een groot festival zoals Pinkpop of Parkpop te worden." Ondanks de kleinschalig heid van Puddingpop gaat er Fabulous Grit and the Two-Bit Texas Rangers, (fotoJaap Meier). Magic Frankie and The Blue Disease. nog heel wat voorbereiding aan vooraf, voordat de eerste noten uit de speakers te voor schijn worden getoverd. Al een maand of tien wordt er door 75 vrijwilligers, veelal jongeren, druk gewerkt aan de voorzie ningen, de publiciteit, het vin den van sponsors en natuurlijk de bands. Ringers „Om de prijs van het festival en de comsupties voor de bezoeker aan de plezie rige kant te houden, heb je nu eenmaal sponsors nodig. Naast bedrijven die ons steunen heb ben onze vrijwilligers een sponsor-fietstocht rond Utrecht gehouden. Voor elke kilometer kregen ze een gul den. Bij elkaar leverde dat 3000,- op. Zo lukt het ons om elk jaar weer quitte te spelen." Puddingpop hoeft niet winstgevend te draaien. „Dat past niet in de filosofie van het jongerenwerk van de IJsbre ker. Het gaat er om dat de jon geren zinvol bezig zijn met het met elkaar worden afwisseld Twee jaar geleden maakte deze Nederlandse band met een Amerikaans geluid haar de buut met de hit 'White Men'. In 1991 kwam hun eerste cd, 'On ce to Everything' uit. Deze werd in 1992 gevolgd door 'Red' De strakke gitaarpartij en en de doorleefde stem van zanger Reniet Vrieze zullen het Leusdense publiek zeker niet onberoerd laten. Uit de Verenigde Staten komt Monty Amundson over waaien. Van hem wordt be weerd dat hij een van de meest veelbelovende bluesrockgita- risten van Amerika is. Monty heeft samengewerkt met nie mand minder dan de Robert Crayband en de Red Hot Chili Peppers. Ook heeft hij getourd met Johnny Winter en John Lee Hooker, de tandeloze blueskoning. In september staat hij op het het internatio nale Bluesrockfestival in Te- gelen, op 19 juni is hij in Leus den te bewonderen met zijn ei opbouwen en inrichten van het festival," vindt Frits Ringers Herrie Wat de bands betreft kan Ringers in zijn handen knijpen. „We hebben ontzettend geluk gehad met een band als Lois Lane. Je weet het namelijk nooit. Vorig jaar hadden we de Scene bijna bin nengehaald, maar die zeiden bij nader inzien toch maar af omdat ze plotseling in België konden spelen. Ook al heeft een band toegezegd te komen spelen, da mogen ze gewoon afzeggen als ze in het buiten land kunnen spelen. Natuur lijk niet een paar weken van te voren. Dat is een ongeschreven wet en dat maakt het nogal on zeker allemaal." Wat natuur lijk nooit zeker is, is of de bands in de smaak van het pu bliek vallen. Maar dit jaar zal er voor ie dereen wel wat bijzitten. Naast Lois Lane kan de bezoeker ge nieten van nog vijf andere bands. Het publiek zal het wel prima vinden. De omwonen den kunnen er echter niet alle maal van genieten. Vorig jaar zijn er ondanks de kwaliteit van de aangeboden muziek toch nog enkele mensen ge weest die over 'herrie' klaag den. „Het viel wel mee hoor," vertelt Frits „We hadden na het festival de politie opgebeld en die ver telde ons dat er maar een paar meldingen waren geweest Hij voegt daar aan toe: „Wel zou ik willen vragen of ook die mensen voor één keer een beetje begrip op willen bren gen. We hebben maar één keer per jaar zo'n festival En we staan toch nog zo afgelegen dat we met onze bands niet vlak naast de huizen spelen. De an dere concerten die we het ko mende jaar organiseren, zullen we overigens binnen de goed- geïsoleerde muren van ons nieuwe gebouw geven. Eén van die 'herrieschop pers' dit jaar is de formatie de Pelgrims. Deze band heeft een veelzijdig repertoire waarin soul, rock en rythm and blues

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7