Vleer huizen voor vluchtelingen Wij hebben voor nieuw elan gezorgd' .Leusder Krant Leusderhei als COT van de baan 6,9% 7,3% Succesvolle Demogyjada-demonstratie Ontruimers laten schilders zitten Verdachte van mishandeling in zwembad Leusden gehoord Beroofd Op zoek naar de ideale hypotheek? estuur van Schaakvereniging Leusden kijkt terug op goed jaar Oefening 'Zinloos geweld' maakt indruk Kip - Natupur-kip - smaakt zoals het hoort - gezonder - onafhankelijk gecontroleerd poelier brons 'T ERF 10 - HAMERSHOF TEL 946594 LEUSDEN - De schilders mochten doorgaan met hun werk op het dak, maar de sollicitant moest mee naar buiten. De ontrui mingsoefening op het ge- meetehuis werd dinsdag middag zeer serieus opge vat. Binnen 6 minuten stonden 150 ambtenaren en mensen die op het tijd stip van de ontruiming in het gebouw waren - 14.50 precies - op 't Erf, nadat het sein voor ontruiming gegeven was. In het draai boek was een tijd van 10 minuten gepland. De 'leiders' van de ope ratie, gemeentebode Jan Bergsma en hoofd interne zaken Jan Fukkink, kon den daarom tevreden te rugkijken op een geslaagde operatie. Die was van tevoren aangekondigd, omdat het de eerste keer was dat de ambtenaren voor het einde van de officiële werktijd massaal het gemeentehuis moesten verlaten. Dat ie dereen al op de hoogte was, was volgens Fukkink no dig, omdat een onaange kondigde ontruiming zou leiden tot grote verwarring en daarom nauwelijks het gewenste effect zou heb ben. ,,De volgende keer laten wij wel weten dat er een ontruiming staat te wach ten, maar dan zeggen wij niet op welke dag." Op die manier wordt de oefening 'opgebouwd' totdat de ver eiste perfectie is bereikt. Dat betekent dan ook dat de ontruimingsleider niet meer met de onver wachte situatie gecon fronteerd worden, dat er schilders aan het werk zijn. De grote winst van de oefening was daarom dat de leiding van de oefening met de neus op die moge lijkheid werd gedrukt. „Bij een volgende ontruiming zullen ook de schilders van het dak af moeten," kon digde Bergsma aan. Een realiteitsgehalte van 100 procent is overi gens niet te bereiken. Zo is er gekozen voor een tijd stip, dat het gemeentehuis niet open was voor het pu bliek, omdat anders de klantvriendelijkheid in het geding zou komen. Dat geldt ook voor eventuele trouwerijen. Het tijdstip van de oefening van afge lopen dinsdag was zo ge kozen dat er geen trouw lustigen in het gebouw wa- LEUSDEN - Wethouder Corri Verduin is blij met de beslis sing om de Leusderhei voorals nog niet als Compagnie Oefen Terrein (COT) in te richten. Vo rige week ontving de gemeente een brief van het ministerie van Defensie, waarin het de partement Leusden meedeelt, dat zij voorrang geeft aan de inrichting van een terrein bij Havelte tot COT boven de Leusderheide. De gemeente maakt zich al jaren zorgen over het voornemen van Defensie om de Leusderheide aan te wij zen als COT. Dat zou inhouden dat er inten siever van het terrein gebruik gemaakt zou worden dan tot nu toe. Het gebied heeft echter te maken met een toenemende geluidsoverlast als gevolg van de aanwezigheid van de mili taire vliegbasis in Soesterberg "EUSDEN - WVC houdt geen «kening met het convenant at Leusden met het ministerie toft afgesloten over de op- *ng van vluchtelingen. Ook nkt het ministerie niet naar t specifieke situatie op de *usdcnse woningmarkt, aarbij sociale huur- en koop- oningen maar mondjesmaat Schikbaar zijn. Dat is de be- 'Agrijkste kritiek, die Dries Aoppien van de VVD heeft op *C, die wil dat Leusden 34 oningen beschikbaar stelt oor de opvang van vluchtelin gen. bijdrage leveren aan de Plossing van het probleem r«n de opvang van vluchtelin- en roept voor onze gemeente herroepelijk andere proble- 'en op die we niet moeten egpoetsen omwille van het ^emoetkomen aan WVC," zei ^oppien maandagavond in öi bewogen betoog tijdens de Ijjjadering van de commissie '*EM ,,Ik wil waarschuwen als urgente woningzoeken den in Leusden langer op een woning zouden moeten wach ten dan vluchtelingen, het niet ondekbaar is dat u wordt ge confronteerd met een emotio neel probleem om dat aan de mensen uit te leggen," hield hij wethouder Corri Verduin voor. Knoppien verwees naar de afspraak die Leusden met WVC heeft gemaakt naar aan leiding van de komst van het Asielzoekerscentrum aan de Doornseweg in 1991. Leusden heeft ingestemd met dat cen trum als de gemeente daarbij vrijgesteld zou worden voor het beschikbaar stellen van woningen voor vluchtelingen. De situatie is echter in de tus sentijd nijpender geworden en op dit moment moet er in Ne derland gezocht worden naar opvangmogelijkeden voor 30.000 vluchtelingen Daarom heeft minister-pre sident Lubbers zich persoon lijk met de zaak bemoeid en een dringende oproep aan alle gemeentes gedaan woningen beschikbaar te stellen Het gaat echter om meer dan alleen een dringend verzoek Hoewel gemeentes vrijwillig kunnen beslissen aan de oproep gehoor te geven, is er de dreiging dat er gekort zal worden op het geld dat beschikbaar is voor de bouw van sociale woningen als een gemeente besluit niet mee te doen. Die dreiging werd door Knoppien omschreven als een vorm van chantage, waaraan Leusden niet zou moeten toe geven. De overige leden van de commissie voelden de druk uit Den Haag ook, maar dachten niet dat er aan het beschikbaar stellen van won ingenue ontko men is. Gert de Weerdt van de PvdA sprak over een dilemma, waarbij de gemeenteraad reke ning moest houden met de plaatselijke belangen, maar niet voorbij kan gaan aan het dnngende probleem van de op vang van vluchtelingen. Ep Oostra deed de suggestie niet alleen goedkope woningen te betrekken bij de oplossing van het probleem, maar ook te kij ken naar de beschikbaarheid van duurdere woningen Verduin hield de commissie voor, dat Leusden weliswaar gedwongen is in strijd met de afspraken met WVC woningen bechikbaar te stellen, maar dat het aantal lager is dan volgens de algemene regeling die elders ook wordt toegepast zou moe ten. Dat komt, omdat twee re gelingen 'in elkaar' worden ge schoven. Leusden houdt net als andere gemeentes, al jaren hui zen in reserve voor ambtena ren, die om dringende redenen in de gemeente gehuisvest moeten worden. Die zoge naamde Rijksvoorkeurswo- ningen zijn al eerder dit jaar beschikbaar gesteld voor de vluchtelingen. Daarboven zou het aantal woningen moeten komen, die volgens de nieuwe regeling beschikbaar gesteld oeten worden. In totaal zou het dan om 68 huizen gaan. Door de regelingen in elkaar te schuiven komt Leusden uit op 34 woningen. en de nabijheid van de A 28. De Leusderheide wordt verder al gebruikt als militair oefenter rein en de tankwerkplaats ver oorzaakt ook geluidsoverlast. Defensie wilde voorheen geen rekening houden met wat door de gemeente genoemd wordt de 'cumulatie van ge luidshinder'. In de brief die de gemeente deze week ontving, wordt echter toegeven dat dat de opeenstapeling van geluids overlast er wel degelijk is. Daarom wordt de voorkeur gegeven aan het terrein bij Ha velte, waar er geen sprake is van dergelijke problemen. Ver duin spreekt daarom van een forse sprong vooruit in het denken van het ministerie over deze zaak. Helemaal gerust is wethouder Verduin overigens niet, omdat in de brief niet de finitief wordt afgezien van de inrichting van de Leusderhei de als COT. Het woordje 'voor alsnog' in de brief is aanleiding voor die zorg. Dat geldt ook voor het ver trek van het Amerikaanse squadron van F 15's uit Soes terberg. „Wij zijn blij, dat de Amerikanen weg gaan, vooral ook omdat met name de Ameri kaanse piloten vaak moeite hadden zich te houden aan de voorschriften om onnodige overlast zoveel mogelijk tegen te gaan", zegt Verduin m een commentaar op het nieuws dat de Amerikaanse basis wordt opgeheven. Het ministerie van Defensie wil echter volgens haar aan die beslissing geen consequenties verbinden wat betreft de ge luidszones Het is volgens haar mogelijk dat na het vertrek van de F 15' er andere activiteiten komen, zoals commerciële luchtvaart Ook zal het vlieg veld voorlopig gebruikt wor den door een Nederlands heli- koptersquadron in afwachting van de verbouwing van vlieg veld Eindhoven Verduin sluit niet uit dat de tijdelijke stationering omgezet wordt in een permanente. „Helikopters maken meer la waai en veroorzaken meer overlast dan straaljagers," vreest zij. kippevel toe naar deze fantas tische choreografie. Het ochtendprogramma werd afgesloten met een gezamen lijke dans door alle deelne mers en dit was het einde van de eerste demogyjada Om vier uur werd er gestart met het tweede programma. Dit werd op swingende wijze geopend door de Rock'n Roll oefening van Impala. Ook aan deze demogyjada werd meege daan door dansers uit het hele land; nu waren onder andere Hardinxveld, Dordrecht, Ar- kel, Nijkerk, Amersfoort, Achterveld, Naaldwijk, Zwolle en Leusden aan de beurt. De 'blues-oefening' van Impala, (foto Hans Verhorst) Het was weer een swingend afwisselend programma met wat meer house- en kinder- nnummers erin. In deze demogyjada was er plaats voor een schitterende country westemu it voering van de RSG-selectie van Im pala onder leiding van Ma- riska Bunnik en Coosje Roet- man en een acro-gymnummer van Evelien Wolters en Selina Bunnik. Een ander opvallend nummer was het Blacklight- nummer van de Geervlietse GV, het zwart-witte pak gaf een speciaal effect. Na 35 oefeningen werd ook het tweede programma afgeslo ten. Het waren wervelende, swingende shows die we elk jaar wel in Leusden willen LEUSDEN - In het zwembad is zaterdagmiddag een 52-jarige man gehoord, die in mei een Leusdense 15-jarige jongen. Pascal, tot twee maal toe onder water heeft geduwd. In de krant van 3 juni maakten wij melding van dit incident, waarbij vermoedelijk racis tisch taalgebruik werd gebe zigd tegen Pascal, die van Hin- doestaanse afkomst is. Het zwembadpersoneel had de politie destijds volledige me dewerking aan het onderzoek toegezegd Toen het personeel de man zaterdagmiddag her kende als de belager van drie weken geleden, belde het dus onmiddellijk de politie, die ter plaatse een verklaring van de man opnam. De man gaf toe dat hij de jongen bij de schou ders had gegrepen en hem te gen de wand van het zwembad had gedrukt, omdat de jongen zijn vrouw had natgespetterd en uitgescholden De verkla ring van de man wordt samen met de aanklacht van de jon gen bekeken, waarna de aan klacht wegens mishandeling, die Pascal heeft ingediend, kan worden behandeld, wellicht nadat getuigen van het inci dent gehoord zijn. LEUSDEN - Op de Burge meester de Beaufortweg werd woensdagochtend omstreeks 11.15 uur een 42-jarige vrouw uit Leusden bestolen door twee jongens, die haar op de brom mer passeerden Starthypotheek Rente vanaf Effectief 7,2% p.j Hypotheek 7 jaar vast (incl. twee jaar bedenktijd) Rente vanaf Effectief 7.6% p.j. Rabobank Q Rabobank. Aangenaam. Rabobank Leusden Achterveld Woensdag 16 juni 1993 Pagina 9 gUSDEN - De ledenvergade- Dg van de Schaakvereniging eusden verliep vorig jaar bij- mder roerig. Het bestuur trad en enkele leden vertrokken iar andere clubs. Er werd een mniissie geformeerd, die er jor zorgde dat er een nieuw tstuur gevormd werd. Dat euwe bestuur ondernam met root succes veel activiteiten, ij zorgden voor een nieuw an en een betere sfeer op de ub. Op 10 juni hield Leusden eer haar ledenvergadering, eze gebeurtenis was aanlei- om een interview te hou- met drie bestuursleden rer het turbulente jaar en annen voor de toekomst. Aan tafel namen de voorzitter rn Boogaard, de wedstrijd- ider interne competitie Carel os en vice-voorzitter Jan Nij- o( plaats. De bestuursleden geven ver- hillende oorzaken voor de isis die de schaakvereniging mg jaar teisterde Een van de ilangrijkste redenen was de iod van Joop van Santen een ntal jaren geleden. „Joop an Santen was het bindmid- alvan de club. Hij is lange tijd aorzitter geweest. Hij runde de bar en wist van iedereen hoe zij over dingen binnen de vere niging dachten. Van Santen leidde bovendien bondscom- petitieteams en was er altijd," vertelt Carel Vos. Het bleek moeilijk in de voetsporen van deze illustre voorzitter te treden, die elk jaar nog geëerd wordt met het snelschaaktoernooi, dat naar hem genoemd is. De club miste de laatste jaren een centraal aanspreekpunt. De directe aanleiding voor de problemen waren onderlinge meningsver schillen over de manier waarop de leden ingedeeld moesten worden en hun speelsterkte ge waardeerd moest worden. Verschillen van mening over de clubcompetitie zijn in de loop van de tijd explosieve on derwerpen brnnen schaak clubs gebleken en Leusden vormde geen uitzondering op deze regel Het meerendeel van de leden van een schaakclub doen mee aan twee competities. De bondscompetitie, in het geval van Leusden dig van de regio nale bond SGS. Deze competi tie bestaat uit negen rondes. De rest van de tijd doen de leden mee aan een onderlinge com petitie. De vraag is altijd hoe moeten de leden ingedeeld worden en welke waarde heb ben die resultaten. Bij de meeste clubs bepaalt de eind stand van de interne competi tie in welk team een schaker speelt. Opvallend Boogaard licht het probleem toe: „Een gedeelte van de leden van Leusden was vorig jaar ontevreden over de manier waarop de interne en externe competitie verspeeld werden. Daar kwam nog bij dat de bei de wedstrijdleiders door om standigheden weinig op de club kwamen. Dat leverde een hoop irritatie. Daardoor groei de kleine puntjes van kritiek, die normaal gesproken mak kelijk gladgestreken kunnen worden, uit tot heikele pun ten." „Ik denk dat het vorige be stuur gewoon te weinig met de leden en de buitenwereld com municeerde. Daar hebben wij van geleerd," zegt Jan Nijhof. „Wij geven regelmatig een clubblad uit waarin een ver- oorzitter Leen Boogaard, de wedstrijdleider interne competitie Carel Vos en vice-voorzitter \n Nijhof van Schaakvereniging Leusden. (foto: Hans Verhorst) slag staat van de bestuursver gadering zodat de mensen we ten waar wij mee bezig zijn. Bovendien vonden veel leden het vervelend dat er geen ver slagen meer m de Leusder Krant kwamen, daar zijn wij hard aan gaan werken. Wij hebben ook een aantal com missies opgericht waarin be stuursleden samen met gewone leden zitting hebben." „Wij vinden communicatie belangrijk. Wij willen opval lend, maar niet hinderlijk aan wezig zijn," vat Vos de houding van het bestuur samen. De be stuursleden benadrukken dat zij zichzelf niet op de borst willen slaan. Boogaard valt Vos bij. „Het vo rige bestuur heeft zijn uiterste best gedaan en had erg veel pech met ziekte en mensen die ineens drukke banen kregen Het gaat nu erg goed, maar wij merken dat het allemaal veel tijd kost en besturen is vrijwil ligerswerk Maar het gaat nu erg goed met de club." Het nieuwe bestuur boog zich over een nieuwe opzet voor de interne competitie en stelde een compromis voor. Vos is een voorstander van een systeem met de zogenaamde gesloten groepen. „Maar die groepen liggen niet zo goed bij de leden. Zij willen liever een indeling op ranglijst. De spelers spelen ge woon tegen iemand die bij hen in de buurt staat Als zij dan een paar keer winnen stijgen zij op de lijst en krijgen zij ster ker tegenstanders. Bij gesloten groepen weet je van te voren tegen wie je op welke datum moet spelen. Dat vinden veel mensen toch niet zo leuk." Anonieme sponsor Voor het komende seizoen is er gekozen voor een systeem met een soort gesloten groepen tot de kerst en daarna een ranglijstsysteem' genoemd naar de geestelijke vader, die ook op Leusden speelt, Van Tuyll. „Er zit nog wat haken en ogen aan dat systeem en dat proberen wij er nog uit te slij pen de komende maanden," zegt Vos. Het bestuur toog met verbij sterende energie aan het werk. In een paar maanden tijd wer den nieuwe statuten en regle menten voor de club opgesteld Er werd een toernooi voor huisschakers en een toernooi voor bedrijven georganiseerd Het Joop van Santentoer- nooi ging ook gewoon door Bovendien kregen de leden, die daar voor voelden, drie zater dagen les van internationaal meester Herman Grooten. Deze activiteit werd mede mo gelijk gemaakt door een ano nieme sponsor. „De mensen hadden het idee dat de boel een beetje ingesla pen was, maar wij hebben voor nieuw elan gezorgd," stelt de voorzitter. En dat klinkt als het understament van het jaar. Vos voegt daar aan toe „Enkele le den dachten dat zij een zin kend schip verlieten, maar de boel is gerepareerd en ligt pri ma op koers." Het bestuur heeft grote plan nen voor de toekomst en weet zich in de rug gesteund door de jeugdafdeling, die loopt als een trein. „Jos Boemaars is al jaren onze jeugdleider. Hij steekt er veel tijd en behaalt uitstekende resultaten. Wij hebben er veel jeugdleden, die het leuk vinden om te schaken, goede resulta ten halen," vertelt Nijhof. Een minpuntje is dat Leus den. zoals zoveel kleine clubs, moeite heeft de sterke jeugdle den te behouden. Boemaars heeft de laatste jaren wel twee sterke KNSB-teams, de KNSB is de landelijke bond die een nationale competitie organi seert, opgeleid maar al die jon gens spelen nu elders Het eerste team van Leusden hikt al jaren tegen promotie aan, maar heeft tot nu toe de stap naar de promotieklasse, de hoogste regionale klasse, nog niet kunnen maken. Het bestuur verwacht dat ook het komende seizoen promotie niet gerealiseerd zal worden. Joost Schaefner. een talentvolle jon ge speler heeft namelijk zijn vertrek bekend gemaakt. „Het eerste zal komend sei zoen niet sterker worden, maar misschien melden zich nog een paar sterke spelers aan." zucht Vos. „Wij werken aan een ge zellige club, die in de breedte sterker wordt. Dan moet de promotie er toch een keer in zitten,' besluit Leen Boogaard hoopvol Gerhard te Winkel Impala organiseerde afgelopen zondag met succes een regionale 'Demogyjada'-demonstratie in De Korf. (foto: Hans Verhorst) Zondag 13 juni organiseerde gymnastiekvereniging Impala samen met de gymnastiek- bond (KNGB) twee regionale demogyjada's in De Korf. De mogyjada staat voor demon straties jazzgymnastiek en jazzclans. Het eerste programma startte om 10.30 uur met een opening door alle deelnemers gevolgd door de Blues-oefening van Impala: met een mooie solo van Jessica en Jolinda. Alle oefeningen gedanst door ver enigingen uit het hele land. van Dordrecht tot Assen en Noordwijk tot Apeldoorn, volgden elkaar snel op. Het ochtendprogramma was een wisselend programma met hele jonge deelnemers tot vol wassen deelnemers. Er werd gedanst op house, hip hop, klassiek, blues, jazz en noem maar op. Eén van de hoogtepunten van dit programma was de oefe ning 'Zinloos geweld' van KDO Apeldoorn onder leiding van Margo van der Burgt. Op muziek van de Simple Minds 'Belfast Child' werd duidelijk gemaakt hoe zinloos geweld eigenlijk is. Het was een zeer emotionele dans en het pu bliek keek ademloos en met

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9