Voor filmliefhebbers een mooie zomer' Cultuur I 'Stay Tuned': persiflage alleen voor kenners mm|| IM agenda am HI Ky Cultuur .Leusder Krant. yijfcs [omerprogramma barst los in Nederlandse bioscopen De Lieve Vrouw Woensdag 23 juni 1993 Pagina 11 IVIERSFOORT - Het filmpro- ,mma van de afgelopen we en vertoonde weinig bewe- mg. Maar nu de zomcrvakan- es weer beginnen barsten de remières weer los. Zo beleef- en afgelopen week maar liefst films hun vuurdoop. En er aat ons nog veel meer te achten. Wat dat betreft ordt het voor filmliefhebbers ■ker een mooie zomer. 'ant wat te denken van de ieuwe Stallone: 'Cliffhanger'. Morgen beleeft deze geheide kassakraker zijn Nederlandse première Dat het een succes wordt staat wel vast. In deze produktie zien we Stallone nu niet eens als Rocky of Rambo maar als bergbeklimmer. Wie had dat ooit kunnen verzinnen. Hoog in de bergen beleeft hij de meest spannende avonturen. Met deze produktie levert Stallone één van zijn beste rollen af. Het gemompel uit de Rocky- en Rambo-reeks heeft nu plaats gemaakt voor serieus acteerwerk En dat is weer een wat anders. Volgende week meer aandacht voor deze 'Cliffhanger'. Verder is er in een groot aantal bioscopen o.a. in Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag Breda en Den Bosch) de ero-thriller 'Whis pers in the dark' in première gegaan. In deze film droomt de New Yorkse psychiater Dr. Ann Hecker (Annabella Scior- ra) regelmatig over ,vrij hefti ge, sex nadat een patiënte haar tot in de details heeft verteld hoe, waar en hoeveel maal zij het met haar vriend doet. Later blijkt dat deze potente vriend ook het vriendje van Dr. Ann is. Jalouzie en ruzie zijn het gevolg. De situatie wordt er niet beter op als deze vriend van moord wordt verdacht. Wat verder volgt is een ver haal dat, ondanks het soms toch wat trage tempo, zeker boeiend is te noemen Na af loop zal echter menig kijker het er mee eens zijn dat de ma kers wel heel veel naar 'Basic Instinct' hebben gekeken. En alle goede bedoelingen ten spijt, dit niveau wordt zeker niet gehaald. Een andere spannende film die in première is gegaan is 'Trespass' (te zien in Amster dam, Alkmaar, Arnhem, Den Haag en Rotterdam). Een har de thriller met de vooral in Amerika populaire rappers Ice Cube en Ice T in de hoofdrol- efc Hooghe Landt speelt 'Romulus ogeschool Midden Nederland Een heftig gesprek tussen de teur en de schrijver die op de neelvloer nog een eind voor ui stuk moeten zien te vin- in. Zo begint het bijzondere uk ,,God" van Woody Allen. inn et stuk waar regisseur en ac- luie ur over rede twisten, ge- hreven door Hepatitis van ados, wordt later ten tonele voerd. Hierin speelt de ac- le|ur Diabetes de rol van Phidi- des de slaaf. Inderdaad, het wel een beetje vreemd. Die ee spelen een stuk dat 'oody Allen geschreven heeft, het publiek kijkt naar hen raks gaan ze een stuk zien it Hepatitis geschreven heeft waarin Diabetes speelt. Een uk in een stuk. Maar stel nou ins dat mensen in het publiek juren waren uit een ander uk, of stel dat er niets echt staat en dat wij allemaal )or iemand anders gedroomd orden Of erger nog, stel dat alleen die dikke man op de rde rij echt bestaat. Mis trien dat „God", de jonge lappe Zeus, redding kan engen. Woody Allen heeft vele films schreven, geregisseerd en speeld. ,,God" werd vertaald >or Barbara van Kooten. Het inkt uit in zijn absurditeit en uider in de diepgaande psy- ologie die we van Woody len gewend zijn. Regisseur Evers is van mening dat oody Allen het toneelspelen de hak neemt middels ,,diep osofische" vraagstukken erkelijkheid tegenover fictie dan ook het thema van het uk te noemen. De hallucine- nde sfeer in het stuk uit zich »or middel van stoffen zuilen evan bmnenuit verlicht wor- iteli i dt ti,ki eki >Bt hall lerc (koe aa: -Ëiev aandag 28 juni, Theater De ieve Vrouw, 20.30 uur; 7,50; 'lwassencn; 5,- scholie- 'cjp. ^-College Eemvoorde Traditiegetrouw presente- n leerlingen van de middel- beroepsopleiding ago- sch werk een voorstelling °r bepaalde doelgroepen uit ■t werkveld, aan het eind van stage jaar ,,Je zou ons het nfant terrible'' onder het yr ^ooltheater kunnen noe- en- in die zm dat uitgangs- M uit, werkwijze, script en oral publiek verschillen van H. andere Schooltheatervoor- W. fUingen." Voor de inhoud van het stuk )rdt cohmik gemakt van er- \y< nf de Grote' varingen van leerlingen; het uiteindelijke script wordt ge schreven door twee ervaren re gisseurs. Het publiek bestaat al jaren uit kinderen vanuit het speciaal onderwijs en geeste lijk gehandicapten Het pu bliek kan in beperkte mate ge bruik maken van het reguliere theateraanbod Onze spelers kennen hun publiek omdat ze met hen hebben gewerkt, een half jaar of een jaar. Zij weten wat hen bezighoudt en boeit, hun geheimen, verdriet, woe de, vrolijkheid, opwinding e.d Voor wat de spelers betreft is dit de belangrijkste voorberei ding op het eigenlijke spelen, wat leidt tot een unieke over dracht als de voorstelling een maal gespeeld wordt. De voor stelling wordt gekenmerkt door visuele effecten, groot en vooral fysiek spelen. Een ander uniek gegeven is dat de eigen lijke voorstelling in slechts tien dagen gerealiseerd wordt en dat betekent keihard werken aan spel, decor en kostuums. Waar dit jaar de voorstelling over zal gaan is nog een verras sing; of wordt uitgegaan van primaire emoties of meer ab- strakte gegevens, doen er wel of geen dieren mee en kunnen we specifieke bepaaldheden van de leerlingen benutten is nog de vraag. De voorstelling is zo bijzonder vanwege de com municatie van spelers en haar publiek; De laatste jaren worden de twee voorstellingen gegeven op een lokatie die juist voor dit publiek zeer geschikt is, nl het openluchttheater Het weer is een onberekende factor, maar de natuur, het buitentheater zorgt voor rust en ruimte en een prachtig basisdecor. Ook de bereikbaarheid geeft geen problemen voor rolstoelge bruikers. Wat ons betreft wordt deze lokatie traditie. Donderdag 24 juni, vrijdag 25 juni, openluchttheater, 13.30 uur, 7,50 volwassenen; 5,- scholieren/ejp. 't Hooghe Landt College De ochtend van de zestiende maart 476 na Christus. Ijlbode Spurius Titus Mama stormt het paleis van keizer Romulus in Campanië binnen met de me dedeling dat Pavia in de haden van barbaarse Germanen ge vallen is, dat alle soldaten overlopen en de staatskas leeg is. Alleen de totale mobilisatie kan het Romeinse Imperium nog redden. De keizer doet nipte O"1 "»iïn rijk te verdedigen Hij wordt volledig in beslag genomen door zijn kippetjes, de eieren die zij leggen en zijn whirl pool" Om zijn kippevoer te kunnen betalen verkoopt hij de borstbeelden van beroemde Romeinse dichters, keizers en denkers. Vooral Aemilianus, zijn schoonzoon, die drie jaar lang in Germaanse gevangen schap de gruwelen van de bar baren aan den lijve ondervond, roept op tot verzet. Om het rijk te redden wil hij zelfs afzien van een huwelijk met Roa, de dochter van de keizer. Romu lus lijkt echter regelrecht aan te sturen op de ondergang van het rijk In de nacht van de vijftiende op de zestiende maart roepen zeven mannen, bewapend met dolken, Romu lus ter verantwoording. In vlijmscherpe bewoordingen smijt de keizer hen de waar heid in het gezicht. In deze niet historische-his- torische komedie bekritiseert de Zwitserse schrijver. Dür- renmatt, de steeds verder voortschrijdende normsverva ging en vooral het loze machts misbruik. Dürrenmatt breekt langs een lans voor de onschul dige slachtoffers van de macht. Er wordt op deze chaotische planeet veel bloed vergoten, omdat vele idioten zonodig hun machtswellust moeten botvieren. De media toont ons dagelijks de duizendvoudig bezoedelde slachtoffers van de macht: dwaze moeders in Zuid-Amerika, Koerden in Irak, buitenlanders in Duits land, Nederland, zigeuners enz. enz. enz. Een Noord-Ierse moeder schreeuwde het uit op de begrafenis van haar door sluipschutters beschoten zoontje: „Wanneer komt er een eind aan deze waanzin?" Over al vallen onschuldigen ten prooi aan machtsmisbruik in Nederland, Amersfoort, op school en in de klas Volgens Dürrenmatt tollen we rond op een dwaze planeet die stuur loos is geworden Degenen die denken dat ze de loop van de geschiedenis kunnen beïnvloe den worden belachelijk ge maakt. Niemand kan de ge schiedenis corrigeren We kun nen hooguit berusten en trachten onze eigen directe omgeving zo leefbaar mogelijk te houden en op onze hoede te zijn, waakzaam te blijven, op dat kwalijke gezwellen zich niet over het hele lichaam van de zieke aarde verspreiden. Zondag 27 juni. Theater De Lieve Vrouw, 20.30 uur. 7,50 volwassenen; 5,- scholie ren /cin len. Hiermee richt deze film zich dus vooral op jeugdige bioscoopgangers Het verhaal bevestigt dit nog eens. Geen ingewikkelde toestanden of enige diepgang Nee, veel schietpartijen en veel grote ex plosies. En dat allemaal omdat een paar blanke jongens per ongeluk getuige waren van een executie door een bende zwar te gangsters. Om dit toch wat magere gegeven heeft men des ondanks een film weten te fa briceren die zeker wel span nend is en dat ook blijft Geen onaardige prestatie van regis seur Walter Hill. Voor de lief hebbers dan ook een aanrader Niet echt aan te raden is 'Mo Money'. Een actie-komedie over twee berooide zwarte jon gens die op illegale wijze de kost verdienen. Hun vrolijke leventje neemt een geheel an der wending als ze achtervolgd worden door echte zware cri minelen. Dus weer veel actie en geweld. Maar wel gecombi neerd met leuk bedoelde hu mor. En dat hadden men beter niet kunnen doen. Daarvoor zijn de grappen te flauw en is de actie niet serieus te nemen Het script is geschreven door de jeugdige Marlon Wayans. Voor het gemak bombadeerde hij zijn broer en zichzelf tot de hoofdrolspelers. Helaas is dat er goed van af te zien. Voor een goed script en overtuigende acteerprestatie komt toch wel wat meer kijken dan alleen goede bedoelingen. AMERSFOORT - Van alle pre mières van deze week is 'Stay Timed' misschien wel de meest opvallende. Deze is in een groot aantal steden in première gegaan, waaronder de grote steden maar o.a. ook in Arn hem, Zwolle, Ede, Harderwijk en Apeldoorn. Alles draait in deze komedie om TV-versla- ving en het bijbehorende 'zap pen'. Roy Knable (John Ritter) is in dit geval de verslaafde. Op een avond krijgt hij bezoek van een man die de allernieuwste tele visies verkoopt, inclusief een speciale satelliet waarmee je alle programma's kunt ontvan gen Roy tekent een voorlopig koopcontract, niet wetende dat hij daarmee zijn ziel verkoopt aan een handlanger van de dui vel. Een wel heel moderne me thode om zieltjes te winnen dus. Als Roy echter het toestel in- schakeld worden hij en zijn vrouw naar de studio van de hel gezapt (je moet er maar op komen). Hier moeten ze 24 uur lang meedoen aan een reeks TV-programma's van het sta tion 'Hellvision'. Alleen als ze dit overleven mogen ze terug naar de aarde. Dit gegeven is de inleiding van een aaneenschakeling van satire op de Amerikaanse films en TV-series. Zo komen ze'bij- voorbeeld terecht in Three men and Rosemary's baby', 'Beverly Hills 90666'. 'Sadistic candid camera' en zelfs in de videoclip van Salt-n-Pepa: 'Start me up'. De kinderen van Roy, die hun avonturen op de televisie kunnen volgen, be denken ondertussen een plan om hun ouders te redden Film en TV freak 'Stay Tuned' biedt een aantal leuke vondsten Maar om deze te herkennen moet je wel een echte film- en televisie freak zijn. Of Amerikaan. Want in Amerika maken film en TV im mers een belangrijk onderdeel John Ritter in 'Stay tuned'. Do. 24 juni t/m wo. 30 juni GRAND THEATRE SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 CLIFFHANGER Dag. 13 45-18.45-21.30 uur Zo. 13 30-16.00-18.45-21.30 falling nowN Dag. 13.45-18.45-21 15 uur Zo. 13.45-16.15-18.45-21.15 ALIVE Dag 13 30-18 45 uur Za., wo. 18.45 uur Zo 16.00-18.45 uur NOWHERE TO RUN Dag. 21 30 uur LOADED WEAPON 1 Do. 13.45-18.45 uur Dag. 13.45-18.45-21 15 uur Zo 13 45-18.00-18 45-21 15 OEROEG Dag 13.45-18.45-21.30 uur Zo. 13.30-16 15-18 45-21 30 THE ASSASSIN Dag 13.45-18 45-21.15 uur Zo 13.30-16 00-18.45-21.15 SOMMERSBY Dag. 13.45-18.45-21.30 uur Zo. 13 45-16.15-18.45-21.30 JUNGLE BOEK Za.. zo., wo. 14.00 uur Special Vrijdag 25 juni 20.00 uur Soirée Frangaise groots Frans feest Programma 20.00 - 21.30 uur Frans buffet op het plein 20.30 - 21 15 uur Frans strijkje 'La Joie' op het plein 20.30 - 22.00 uur Film 'Le jour de fête' van Jacques Tati 21.30 - 22.00 uur Beiaard Lieve Vrouwe Toren, franse melo- dieèn 21.30 - 22.30 uur Café Chan- tant in de filmfoyer 22.00 - 22.45 uur 'La Joie' in het Theatercafé Vanaf 21.30 Doorlopend voor stellingen Tam Tam 'Souvenir' Vanaf 21.30 Karikatuur-teke naar in het Theatercafé 22.30 - 02.00 uur Grote Zaal open met Franse muziek 23.00 - 01.00 uur Band 'Les Charmeurs' 01.00 - 02.00 uur Discothèque Frangais in de Grote Zaal Schooltheater Woensdag 23 juni 20.30 uur: Hogeschool Midden Nederland met 'Niet doen Sneeuwwitje' Donderdag 24 juni en vrijdag 25 juni 13.30 uur: MBO-college Eem voorde (openluchttheater) Zondag 27 juni 20.30 uur. 't Hooghe Landt College met 'Romulus de Gro te' Maandag 28 juni 20.30 uur: Hogeschool Midden Nederland met 'God' Dinsdag 29 juni 20.30 uur: Valleicollege met 'Zomernacht' Woensdag 30 juni 20.30 uur: Stedelijk Gymna sium Oldenbarnevelt met 'De visioenen van Simone Ma- chard' Expositie Tot en met 27 juni Ienke Kastelein en Mare Dor- leyn Film Woensdag 23 juni 20.30 uur en 23.00 uur Swoon Donderdag 24 en zondag 27 tot en met woensdag 30 juni 20.30uur Orlando Vrijdag 25 juni 20.30 uur Jour de Fête Zaterdag 26 juni 20 30 uur: Tato Kotetishvili Vrijdag 25 en zaterdag 26 juni 23.00 uur: Orlando Film uit van de 'cultuur'. Bij hen zijn namen van acteurs, films en TV-programma's bij iedereen overbekend. Voor het Neder landse publiek ligt het toch even wat anders. Van de 24 films en TV-programma's die in 'Stay Tuned' op de hak wor den genomen zullen zeker een groot aantal herkend worden Maar toch zullen er ook een redelijk aantal grappen niet overkomen omdat simpelweg de programma's hier onbekend zijn. En dat is het gevaar van een dergelijke film. Want verder heeft het verhaal weinig te bie den. Precies hetzelfde geldt voor 'Loaded Weapon 1' (mo menteel ook in de bioscopen). Toeval of met- ook hier is spra ke van een persiflage op beken de films en series. Dergelijke films zullen alleen bij de echte kenners een glimlach op het gezicht toveren. Overige bio scoopbezoekers kunnen beter een andere keus maken. Met het ruime zomeraanbod moet dat zeker lukken. Swoon In 1924 ontvoeren en vermoor- I den Nathan Leopold Jr. en Ri chard Loeb, twee Joodse stu denten in Chicago, een 14-jan- ge jongen. Ze worden opgepakt I en berecht. De moord zou de 1 geschiedenis mgaan als 'crime of the century'. Kalm s verfil ming van dit waargebeurde verhaal belicht m n de liefdes relatie tussen beide mannen waarin misdaad, als daad van overgave aan de ander, wordt beloond met sex. In gestileer de, poëtische beelden, afgewis seld met documentaire-mate riaal, geeft de film een beeld van de Amerikaanse maat schappij tijdens de 'Roaring Twenties' waarin geen plaats was voor de homosexuele lief de tussen Nathan en Richard. Filmtheater De Lieve Vrouw- Woensdag 23 juni Aanvang: 20.30 uur Jour de fête Een feest van een film, ver toond in het kader van het Franse feest in Theater De Lie ve Vrouw. In deze komische film speelt de als regisseur de buterende Franse comediant/ mimespeler Tati een postbode wiens pogingen om' het bestel len te moderniseren een aan eenschakeling vormen van grappen, gesitueerd tijdens de feesten op 14 juli in een klein dorp. Tati's bekwaamheid en timing maken hem tot een van de betere grappenleveranciers van het witte doek. Filmtheater De Lieve Vrouw- Vrijdag 25 juni Aanvang: 20.30 uur Soirée Fran^aise Het begin van de zomer? In elk geval het einde van het thea terseizoen. Dit willen we niet met de Franse slag aan ons voorbij laten gaan. Kortom op vrijdag 25 juni staat Theater De Lieve Vrouw m het teken van La France Zes uur lang théètre, film, chansons, musi- que et automobiles Een avond met surprises, in een speciaal aangekleed theater vol am biance De avond wordt mede mogelijk gemaakt met spon sorbijdragen van - Délifrance, Varkensmarkt, - Bressot en - Albert Heyn, Hellestraat Vanaf 20.00 uur kunt u op het plein vóór het theater aan schuiven aan een frans buffet met live muziek van La Joie. In de Kleine Zaal brengt theater groep Tam Tam doorlopend de bijzondere voorstelling 'Sou venir'. Het publiek kiest welke miniatuur-voorstelling er ge speeld wordt Filmliefhebbers kunnen naar Jour de fête van Jacques Tati. Een film vol vi- suele poëzie en slapstick Bo ven in het theater worden i chansons naar ongekende hoogten gebracht in het Café Chantant. Vanaf 23.00 uur staat de Grote Zaal volledig ter beschikking van Les Charmeurs, met hun ruwe, semi-akoestische mixtu- rp van mok flampnpn 'Souvenir' van TAM TAM Een voorstelling van 10 minu ten voor 10 volwassenen in een wel zeer bijzonder theatertje! Souvenir is geïnspireerd op het boek Exercises de Style van Raymond Queneau: hetzelfde verhaal kan op vele manieren verteld worden. Er zijn dan ook 8 titels waaruit het publiek kan kiezen. Het publiek wordt ontvangen in een aangename franse atmosfeer. Als een van de acht versies gekozen iS, wordt met souvenirs, speel goed en wat zand spelender wijs een landschap tot leven gebracht. Marije van der San- de en Gérard Schiphorst voe ren daarin vervolgens zicht baar, de betreffende versie uit Zonder tekst, maar met geluid seffecten en muziek. De spelers verstoren wreed doch humo ristisch met zeer uiteenlopende objecten en effecten de harmo nie van de herinnering. Hot Club Quintet La Joie Deze formatie is opgericht in de zomer van 1992 en bestaat uit musici die in het Noord oosten van ons land wonen. De bandleden zijn allen enthou siaste liefhebbers van de mu ziek van Django Reinhardt en Stéphane Grapelh - de Hot Club de France stijl uit Parijs, ontstaan in de dertiger jaren. Zij spelen in de originele be zetting nl. viool, drie gitaren en bas. Dit was kenmerkend voor de stijl - een ensemble met al leen snaarinstrumenten. Les Charmeurs Les Charmeurs spelen 'Pat- chanka'. een ruwe, semi- akoestisch mixture van Rock en Flamenco, in het Frans ge zongen. Het begon in 1989 toen een toevallige ontmoeting tus sen zanger Jan O. en gitarist Alain Labne uitmondde in muzikale liefde op het eerste gezicht Deze vonk resulteerde in Les Charmeurs. De eerste erkenning kwam uit de hoek van collega muzikanten. Eind 1990 werd de demotape van Les Charmeurs door het muzi kantenmagazine 'Music Ma ker' uitgeroepen tot 'Demo van het Jaar'. Vanaf dit moment groeiden Les Charmeurs uit tot één van de meest gevraagde live acts in Nederland. De vele live-optredens op radio en te levisie droegen bij aan hun re putatie van extravagante po diumpersoonlijkheden. Jan O. ontpopte zich tot een geboren performer, een charmeur, die weet hoe hij zijn publiek moet verleiden; gepassioneerd, me lancholisch en oprecht 'Les Charmeurs zijn gevoelig zon der zich in valse sentimentali teit te verliezen en uitbundig zonder oppervlakkig te wor den' concludeerde het toon aangevende muziekblad Oor. In 1992 tekenden Les Char meurs een platencontract bij BMG/Ariola, hetgeen resul teerde in hun debuut-cd 'Allez hop tralala. Na Nederland kwam de cd uit in België; Frankrijk zal binnenkort vol gen Ondersteund door een steeds groter wordende schare fans slaan Les Charmeurs hun vleugels verder uit. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 25 juni Aanvang: nur Silvester Stallone in 'Cliffhanger'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 11