'ij trekken het ons persoonlijk aan' .Leusder Krant. Alleen nabestaanden belangrijk!" )op op laatste moment geweigerd sloot na alcohol De Roskam breidt uit Dader geeft schade aan .eusden krijgt dit jaar uitvaartcentrum en -vereniging Leusden krijgt Groen Links /oensdag 23 juni 1993 Pagina 3 Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. '...Soms doen wij onbedoeld hardwerkende mensen tekort. Mensen die achter de schermen bun nuttige werk doen, maar daar meestal geen ophef over ma ken...' '...Dat overkwam ons onlangs bij de Ronde van Leus den. De wiellerronde wordt elk jaar begin juni gehou den op bet parcours Hamersveldseweg/Zwarteweg/ Princenhof. De editie van dit jaar is al weer enige weken geleden...' '...Het zat de organisatie toch al niet mee, omdat op de bewuste avond het hemelwater met bakken naar be neden kwam. Geen publiek dus, die getuige kon zijn van de glansrol, die een Estlandse coureur vervulde... '...Onze verslaggever moet door het spannende ver loop van de race even zijn gedachten er niet bij hebben gehad, want in zijn verslag schrijft hij de organisatie van de ronde toe aan de Pedaalridders uit Amers foort...' '...Dat kan natuurlijk niet. De Ronde van Leusden is al sinds jaar en dag een initiiatief van de Ren- en Toerclub Amersfoort. Onder de bezielende leiding van Johan Ossendrijver wordt er elk jaar gezorgd voor een vlekkeloos verloop. Dezelfde Ossendrijver, die bin nenkort met zijn mensen uit Achterveld zijn handen weer vol heeft aan de Tour de Junior...' '...Leusden en omgeving werd maandag vlak na 12.00 uur opgeschrikt door de explosie op het terrein van de politieschool. Met een enorme klap werd één van de twee ketelhuizen verwoest en een muur van de sport zaal ontzet...' '...Over het hoe en waarom uiteraard een verslag elders in deze krant. Binnen korte tijd was de com plete regionale en landelijke pers op de plek des on- heils, zodat heel Nederland onder meer door beelden op het Journaal iets van de ravage hebben heeft kun nen zien...' '...Het zal de combinatie explosie en politieschool zijn geweest die geleid heeft tot bet grote alarm bij de pers. Op het moment dat bet journaille werd toegelaten tot de rampplek waren de gewonden al afgevoerd en hadden de leerlingen van de school bet terrein al verlaten... '...Dat gaf een onwezenlijke sfeer bij het verwoeste ketelhuis. Eerst moest de brandweer bet sein veilig geven, voordat de pers het terrein op mocht. Er werd nog gas gemeten, zodat de ramen van de auto's open moesten blijven en de motoren moesten worden afge zet...' '...Zelf het maken van foto's leek al onveilig, wanteen klein vonkje zou tot explosies kunnen leiden. Een politie-auto moest om die reden van het parkeerter rein worden geduwd...' '...Een plaatselijke horeca-ondernemer voer er wel bij. Het bestrijden van calamiteiten maakt hongerig en dus moesten er grote boeveelheden broodjes wor den aangevoerd... '...Een gebruik dat volgens de betrokken ondernemer niet ongewoon is. De Leusdense gladheidbestrijders maken tijdens de wintermaanden volgens hem overi gens ook gebruik van zijn diensten. Zij willen niet eerder met hun voertuigen de weg op. nadat zij inwen dig versterkt zijn met broodjes en koffie...' '...Puddingpop zit er weer op. Dit jaar vroeger dan ooit, want in september, de maand waarin het popge- beuren normaal gesproken plaats vindt, wordt het nieuwe jongerencentrum geopend. Dan is er dus ge woon geen tijd voor popmuziek... '...Een andere reden voor de vroege planning is dat het in juni gemakkelijker is bands te contracteren. Die hebben het dan echter zo druk, da ze moeite hebben op tijd te komen. The Pilgrims moesten helemaal uit de Achterhoek komen en kwamen daarom drie kwartier te laat... '...Dat plaatste de organisatie voor grote problemen, want het festival zou door Lois Lane worden afgeslo ten. die haar optreden omstreeks 24.00 uur zou beéin- digen. Het alternatief zou zijn Lois Lane eerder te laten spelen dan The Pilgrims, maar dat was natuur lijk geen echt alternatief...' '...Als je een topact aantrekt als afsluiter voor je festival, moet je je als organisatie daaraan houden. Dus was Puddingpop een uur te laat afgelopen. De polite, die moest toezien dat de organisatie zich hield aan de sluitingstijd, zoals die in de vergunning was vermeld, deed niet moeilijk en trad soepel op...' '...Of bet verlate sluitingsuur nog van invloed was op het aantal klachten over geluidsoverlast is onduide lijk. Er hadden in ieder geval 5 mensen geklaagd. Maar dat hoort bij de tradities van Puddingpop. Niet iedereen in Leusden is popminded. Een keer per jaar een beetje leven in de brouwerij moet toch kunnen blijven wij ieder jaar herhalen...' ISDEN - Tot grote teleur- van de familie ging de van het dochtertje van ihtpaar Meuldijk, afgelo- zondag niet door. invraag voor deze doop bij irefomeerde kerk, wees de leraad op formele gronden teder en moeder zijn geen jdend of praktiserend lid deze kerk. De kerkorde ist dat één van beide ou de doopvragen moet kun- uitspreken. Hiervoor is jdend zijn een voorwaarde, afwijzing is niet doorgege- aan de ouders. e dagen voor de betreffen- ioopdienst kregen ze te ho- dat het feest voor hen niét ■ging. Hoewel dominee van ten en de betrokken wijk- positief adviseerden, had Kerkeraad afwijzend be- De familie die uit I-Frankrijk moest komen de doop van het eerste ïkind, moest ter elfder ure den afgebeld. ft echtpaar Meuldijk heeft gevoel dat de kerkdeur hen is dichtgeslagen. Na fboorte van hun dochter, -luan, zochten zij contact dominee Van Belzen. Deze positief tegenover een doop in de Gereformeerde kerk, maar maakte daarbij wel enige kanttekeningen. Beide echtelieden hadden geen ge loofsbelijdenis afgelegd. Dit kan na een aantal jaren kate- chisatie (geloofsleer). Het echt paar Meuldijk gaf aan van Ge reformeerde huize te zijn en de doop belangrijk te vinden voor hun dochter, gezien hun ge loofsbeleving. De aanvraag werd voorge legd aan de wijkraad en de Kerkeraad. In principe werd de doopdatum vastgesteld op 20 juni. Sindsdien werd niets meer vernomen. De dominee ging op studieverlok Twee da gen voor de doop belde de moe der naar de domineesvrouw om nadere informatie over de plechtigheid. Pas toen hoorde ze dat het feest niet doorging. Hoewel dominee Van Belzen zich afgelopen zaterdag met bloemen bij het echtpaar kwam verontschuldigen, voe len deze zich incorrect afgewe zen door de kerk. .,Bij het eerste gesprek heb ben we gezegd van eventuele bezwaren geen halszaak te ma ken en waren wij bereid om naar oplossingen te zoeken Nu we zo zijn weggestuurd ligt het anders. Het optreden van Van SDEN/AMERSFOORT ■hndat hij onder invloed alcohol met zijn auto in sloot terecht was geko- is een 57-jarige Leusde- dinsdag door de «htse politierechter ver- :ld tot vijftienhonderd tn boete en een voorwaar de rijontzegging van een har. Naast de boete was 'Qtzegging geëist van een jaar, waarvan de helft *aardelijk. 'erdachte verklaarde dat «bewuste dag nu een jaar zijn auto alleen even e verzetten van een voet bij het Verzetsplein in rsfoort naar een reguliere ««rplaats. Naar zijn zeg- ü(i hij inmiddels een taxi 'K omdat hij wel wist J] teveel had gedronken. emaoeuvre slipte hij ech- p bet natte gras, waarna het talud in de sloot gleed. De gewaarschuwde po litie onderwierp de Leusde- naar aan de bloedproef. Hij bleek een alcoholpromillage van 1,63 te hebben, terwijl maximaal 0,5 is toegestaan. Verder had de Leusdenaar toe gegeven ook de nodige medi cijnen te hebben geslikt. Raadsman mr. F Weijzen vroeg zich af of het gebeurde zich wel op de openbare weg had afgespeeld. ,,Het is niet meer dan een paadje van be tonnen ribbels met gras tussen flats, alleen bestemd voor de bewoners. Omdat mijn cliënt invalide is, parkeerde hij zijn auto zo dicht mogelijk bij de flat, op het voetpad." Weijzen concludeerde daarom tot vrijspraak. Rechter J. Sil- vis was dat echter niet met hem eens. Wel hield hij er re kening mee dat de verdachte zijn auto nodig heeft vanwege de handicaps van hemzelf en zijn moeder. Belzen was wel sympathiek en correct. We hebben sterk het idee dat er in Leusden een aantal tradionele krachten zijn die moderne stromingen tegen houden", aldus Lex Meuldijk De scriba van de Kerkeraad Algemene Zaken, Leen Nieu- wenhuize ontkent dit. „Leus den is in veel opzichten juist heel modern bezig. In menig Gereformeerde kerk mogen kinderen nog met deelnemen aan het Avondmaal en is de samenwerking met de Her vormde Gemeente niet zo goed als in Leusden. Op formele gronden is de afwijzing van deze doop terecht. De kerkorde schrijft voor dat de doopvra gen worden uitgesproken door een belijdend lid van de Gere formeerde kerk „De ouders hadden wel doopgetuigen kunnen oproe pen die namens hen de doop vragen hadden kunnen stellen In de vergadering is overeenge komen deze beslissing en de mogelijke oplossing aan het echtpaar mede te delen Wat daarna is misgelopen is mij on bekend en is trouwens een zaak voor de wijkraad De betreffende wijkraad stond positief tegenover het verzoek, mogelijk is het studie verlof van de dominee er de oorzaak van dat het echtpaar niet goed geïnformeerd is over de beslissing van de Kerke raad. aldus de voorzitter van de wijkraad Tom Zwart. Volgens het echtpaar Meul dijk zijn ze niet op de hoogte gesteld van enige voorwaar den. „Wanneer gevraagd was om doopgetuigen hadden we deze in rotten van drie kunnen laten opdraven". Dominee Gerard van Belzen ACHTERVELD - Hotel-res taurant De Roskam gaat uit breiden. Het Achterveldse ho- reca-bedrijf aan de Hessenweg had aan de gemeente toestem ming gevraagd voor de bouw van een nieuwe keukenruimte op de begane grond en voor het bijbouwen van enkele hotelka mers op de eerste verdieping. De gemeente heeft deze toe stemming in principe verleend. stond positief tegenover de doop, ondanks de geldende re gels. Hij verwees naar het con cept van een nieuwe kerkorde, waarin de bepaling van het be lijdend lid zijn van de ouders niet staat opgenomen Boven dien betekent de oecumenische samenwerking met de Her vormde gemeente dat niet be lijdende hervormde ouders hun kind door de gereformeer de dominee kunnen laten do pen. Zijn collega dominee Jan Si mon Ridderbos bevestigt dit maar zegt daarbij dat deze do pen plaatsvinden onder ver antwoordelijkheid van de Her vormde gemeente waar de do pelingen ook bij ingeschreven worden. Hetzelfde geldt voor mensen met bijvoorbeeld een katholieke achtergrond. Voor gereformeerde ouders geldt de huidige kerkorde „Verande ringen kunnen nog wel een paar jaar duren. Daar lopen wij niet op vooruit voor dat op synode niveau een beslissmg over gevallen is. Voor heel Leusden volgen wij daarin de zelfde lijn. Van rechtsongelijk heid kan daarbij geen sprake zijn. De wijkraad beslist daar in niet, de dominee evenmin. Zo'n aanvrage toetst de kerke raad Algemene Zaken." Tom Zwart, voorzitter van de wijkraad, betreurt de gang van zaken hoewel hij niet om de formele kerkrechtelijke uitleg heenkan. Volgens Nieu- wenhuize zou een nieuwe aan vraag mogelijk zijn wanneer de ouders als dooplid in Leusden staan ingeschreven en zij doopgetuigen kunnen voor dragen Zo'n aanvraag zit er volgens vader Meuldijk niet meer in. „Ik zou een discussie op gang willen brengen onder Gerefor meerden in Leusden In hoe verre in deze tijd van ontker kelijking en het teruglopend aantal belijdende leden, we om kunnen gaan met de doop op een nieuwe manier. Hoe het bij ons gebeurd is, trekken wij ons persoonljk aan. Het staat in schril contrast met wat wij voor dit kind wilden." vervolg van pagina 1 het repareren van de ketel, die was uitgevallen. Dat was het gevolg van het kapottrekken van een gasleiding tijdens graafwerkzaamheden voor de aanleg van bluswatervoorzie ningen. De brandweercommandant wil een dag na de klap nog niets zeggen over de exacte toe dracht, maar is wel bereid iets te vertellen over de omstandig heden waaronder een en ander kon gebeuren. „Vlak voor het weekeinde werd de leiding ka- potgetrokken. De ketel kreeg daarom geen toevoer van gas meer en sloeg daarna af, omdat de veiligheidsklep van de ketel dicht sloeg Het lukte niet meer voor het weekeinde de ketel weer aan te krijgen en daarom werd besloten het op maandag nog een keer te proberen." Eén van de twee slachtoffers merkte al gauw dat er iets mis was en hij waarschuwde de an der door 'Gas, gas' te roepen. Zelf kon hij wegkomen, hoewel hij door de hitte van de ont ploffing brandwonden opliep. De ander werd bedolven onder het puin. De politie maakt op dinsdag bekend dat de monteur uit Renswoude er ernstig aan toe is Behalve tweede en derde graads brandwonden liep hij een bekkenbreuk op en moest hij maandagavond geopereerd worden. Daarbij werd een in wendige bloeding geconsta teerd. Mensen van het Gevin, een instituut dat deskundig is op het gebied van gasontploffin gen, voeren de komende dagen in samenwerking met de Ar beidsinspectie en de techni sche recherche een onderzoek uit. De school is tot vandaag gesloten. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend, maar zal vermoedelijk enkele tonnen bedragen Een wand van de sportzaal is volledig ontzet LEUSDEN - De veroorzaker van een aanrijding op de Ba- voortseweg, vorige week woensdag, kwam daarvan deze week melding doen op het po litiebureau De man, afkomstig uit Leusden, had bij het weg rijden een geparkeerde auto beschadigd Hierop noteerde hij het kenteken en kwam later aangifte doen bij de politie Deze belde de eigenaar van de beschadigde auto, die tot dan toe de geringe beschadiging nog niet had opgemerkt De schade wordt onderling gere geld. trum, noch wij als uitvaarton derneming zijn belangrijk, al leen de nabestaanden zijn be langrijk", vervolgt Zwarte- veen. „De drempel om naar het centrum te komen moet zo laag zijn, dat wanneer een nabe staande midden in de nacht be hoefte heeft naar het centrum toe te komen voor bezoek, dat hij of zij me dan opbelt en dan is dat mogelijk. Het woord 'huiselijk' klinkt in dit verband misschien gek, maar ergens streven we er toch naar dat het centrum een verlengstuk van thuis wordt. Vroeger lagen overledenen altijd thuis opge baard, waardoor nabestaan den ieder moment nog even af scheid konden nemen. Dat systeem is er nu grotendeels uitgegaan, maar juist die laat ste momenten zijn voor nabe staanden heel belangrijk en moeten, net zoals vroeger, nog steeds ieder moment kunnen plaatsvinden... Dat is het voor deel van een uitvaartcentrum dat vlakbij is. in het eigen dorp." Om Leusdenaren de gelegen heid kennis te laten maken met het nieuwe uitvaartcentrum, wordt een Open Dag georgani seerd zodra het centrum eind dit jaar wordt opgeleverd. LEUSDEN - In de gemeente woonachtige leden van Groen Links kwamen op 15 juni jl. bijeen in Groot Krakhorst. Be sloten werd tot oprichting van een eigen Groen Links afdeling in Leusden. Gebleken is dat nu al vol doende draagvlak bestaat voor deelname aan de Leusdense politiek. Bovendien valt zeker te verwachten dat de landelij ke vooruitgang van Groen Links ook voor de gemeente Leusden zal gelden De enthousiaste aanwezigen bleken voorstander te zijn van een aktieve rol bij de komende raadsverkeizingen In welke vorm die rol wordt gegoten zal op een later tijdstip worden be paald omdat daarvoor ver schillende mogelijkheden open staan. Voorlopig wordt het piep jonge afdeling in haar werk ge steund vanuit het provinciaal Utrechts Groen Links secreta riaat: Wiardi Beckmanstraat 222, 3762 HG Soest £USDEN - De bouw van het jtvaartcentrum aan de Val- in De Wetering is deze eek van start gegaan met een ficicle handeling. Dit is ênhalf jaar nadat de ge- eente Leusden het principc- esluit voor een eigen uitvaart- ,nlrum heeft genomen. Het foces is lang vertraagd, on- £rnieer doordat omwonenden ervaar maakten. Nu de lachten van tafel zijn en met bouw is begonnen, zal het ivaartcentrum waarschijn- jk medio november kunnen orden opgeleverd. igijna vier jaar geleden speel de gemeente met de ge- chte van een eigen uitvaart- itrum, waar de laatste ver- rging van overledenen, con- Jeance en diensten zouden innen plaatsvinden. Leusden voor deze activiteiten dan ft langer zijn aangewezen op nersfoort Gezocht werd ar een uitvaartondernemer imee samen te werken. Lan- tijd werd die niet gevonden, tdat de heer Freek Zwarte- jn zich bereid verklaarde te werken aan het project, iwarteveen: „Ik ben toen praten met Nuvema Uit- tverzorging, een uitvaart- ;keraar die zich ook bezig t met verzorging van uit- :en. Deze wilde wel funge- ls initiatiefnemer. We zijn de zaak op touw gaan en eigenlijk zou een half geleden al met de bouw len begonnen. Helaas it het bouwschema iets ge- igd worden doordat de trialen veranderd werden, daardoor is de bouw deze week pas echt begonnen. Overigens zijn in het afgelopen jaar ook nog een flink aantal bezwaren van buurtbewoners wegge werkt." Overigens maakt Zwarte- veen zich niet druk over de klachten die buurtbewoners hebben ingediend tegen de bouw van het uitvaartcentrum. Zwarteveen: „Het is nou een maal een gegeven dat waar ge bouwd wordt, daar gaan men sen klagen Maar in ons geval konden de buurtbewoners al ver van tevoren weten dat op deze plek een uitvaartcentrum zou komen; het stond al gelijk tijdig met de bouw van de aan grenzende huizen in het be stemmingsplan." „Concreet verwachten de klagers ondermeer problemen met parkeerruimte. Dat be zwaar lijkt me ook niet erg reëel: want het uitvaartcen trum beschikt over een par keerplaats voor vijftig auto's en daarnaast nog acht parkeer plaatsen op eigen terrein. Dat is mijns inziens echt wel ge noeg Een andere klacht was overlast van verkeer. Ook dat is denk ik een beetje ver ge zocht Bij een uitvaart zou ik niet uitgaan van langsscheu- rende auto's met gierende rem men en piepende banden. Wat dat betreft zal men waar schijnlijk meer geluidsoverlast hebben van de tennisvereni ging Natuurlijk komen er tij dens een condoleance wat meer auto's voorbij, maar als dat nou iedere dag was... In de praktijk zal dat neerkomen op zo'n drie, hooguit vier keer per week", aldus Freek Zwarte veen. De klachten hielden ook bij de gemeente op de lange duur geen stand, waardoor Leusden over een half jaar zal beschik ken over een eigen uitvaart centrum Daaraan gekoppeld is inmiddels de Uitvaartver eniging Leusden en Omstreken U.A. opgericht, die straks haar kantoor zal hebben in het nieu we uitvaartcentrum. Initiatief nemer is opnieuw Freek Zwarteveen, maar deze zal zich op langere termijn terug trekken uit de vereniging, om ruimte te maken voor een be stuur dat wordt samengesteld uit de leden van de vereniging. In Leusden lijkt vooralsnog voldoende animo voor een uit vaartvereniging. Zwarteveen „We hebben enkele maanden geleden een folder huis-aan- huis verspreid, waarin de nieu we uitvaartvereniging werd voorgesteld, en daar zijn tien tallen aanmeldingen op bin nengekomen. Men stelt het dus zeker op prijs een eigen uit vaartvereniging te hebben, waar met veel zorg en zeer per soonlijk wordt omgegaan met mensen, in een tijd die voor veel nabestaanden toch vaak moeilijk is. „Respect en ruimte voor de nabestaanden is daarbij heel belangrijk Dat is ook waar we met het uitvaartcentrum naar streven: De regels van het een-

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3