.Leusder Krant. de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen Lisiduna Emmaüsganger Themadienst ïtness <e Nieuws uit de verenigingen Beschouw mij niet als de wonderdokter7 Zwembad De Octopus gaat uitbreiden Muziekschool limrakker tVoensdag 23 juni 1993 Pagina 5 LEUSDEN - Op woensdag avond 23 juni a.s. zal de Leus- dense muziekvereniging een voorspeelavond organiseren voor iedereen die belangstel ling heeft om lid of donateur te worden. Er zal een optreden van het jeugdorkest o.l.v. diri gent Martin de Boer plaats vinden, met bekende num mers van o.a. John Lennon. Verder zullen enkele jeugdige leden hun kunnen op de di verse instrumenten laten ho ren. De avond begint om 19.30 in het Afbouwbedrijf Th. Wouters bv., 't Koendert 1 in de wijk 't Ruijgeveld. Alle muziekleraren en het be stuur van de vereniging zullen op de avond aanwezig zijn om verdere uitleg te geven over het hoe en wat van het lesne- men. Het lesprogramma van Lisiduna zelf bestaat zowel uit groeps- als individueel les. Leerlingen krijgen na het be halen van een muziekdiploma de gelegenheid te spelen in de drumband of het harmonieor kest. De afgelopen tijd kon u nog meer van Lisiduna horen en zien. Dinsdag 15 juni jl. wierf de vereniging voor honderden guldens nieuwe donateurs. Terwijl het orkest en de drum band musiceerden, haalden 'de Vrienden van Lisiduna' de donatie-briefjes op. Ook wer den daarbij spontaan eenma lige giften gegeven, met een totaal van Hfl. 730,00. Het geld is dringend nodig voor vervanging van instrumenten en uniformen. Na de zomervakantie komt de muziekvereniging terug bij verdere donateursacties en de Culturade op 4 september a.s. De auto van de Emmaüsgan gers staat zaterdag 26 juni van 10.00 tot 14.00 uur bij de Kerk van Achterveld, voor het in ontvangst nemen van tweede hands kleding. De opbrengst gaat regelrecht naar de wo ningbouw voor arme mensen en daklozen. LEUSDEN - In de Dorpskerk in Leusden Zuid zal zondag 27/6 a.s. om half zeven 's avonds weer een themadienst gehouden worden over het on derwerp 'Christendom in de Praktijk'. Voorgangster is ds mevr. S. Meter-Post, ziekenhuispredi- kante in de Lichtenberg. Zij zal het hebben over bege leiding en opvang van patiën ten en verplegenden. Een 'ver van ons bed' onder werp, totdat we ermee te ma ken krijgen randenzovoortsenzo voorts" De Haagse praktijk is vanzelf ontstaan,,Ik heb nooit echt de intentie ge had een praktijk te begin nen. Op een gegeven mo ment ontstaat er iets. Bin nen mijn vriendenkring en familie wist men natuur lijk waarmee ik bezig was. Toen ik praktijkervaring moest opdoen, stelden mijn twee dochters zich vaak beschikbaar. Ze merkten al snel dat mijn hekserijen, zoals ze dat plagerig noemden, resul taat hadden." „Dan krijg je hun vrien den en vriendinnen over de vloer, omdat ze gehoord hebben dat jij iets voor ze kunt doen en komen je ei gen vrienden om een be handeling vragen en zo breidt de cirkel zich uit. Puur mond tot mondrekla- me, zou een verkoper zeg gen. Hier in Leusden is dat anders. Ik ken hier bijna nog niemand, niemand weet wat ik doe dus moet ik helemaal opnieuw be ginnen. Niet dat ik dat erg vind, integendeel, ik houd wel van uitdagingen. „Iets in me zegt me dat ik hier, in Leusden, moet zijn. Ondertussen ga ik gewoon met mijn praktijk in Den Haag door. Ik ben ervan overtuigd dat er nog heel wat mensen rondlopen, die mijn hulp kunnen Leusden gebru iken.Voor meer in formatiekan men met Gina Valk een afspraak maken via telefoonnum mer 033-953204. kamer vergtf ;e\ve| LEUSDEN- Therapeute Gina Valk heeft in Den Haag een goedlopende praktijk voor hypnothera pie, voetzónereflexthera- pie, kruidentherapie en magnetiseren. Binnenkort wil zij een tweede praktijk in Leusden beginnen. Mijn vader en mijn vriend wonen in Leusden. Als al les goed gaat, kan ik mij hier na verloop van tijd definitief vestigen." Dat zij haar cliënten heel wat te bieden heeft, blijkt uit haar boeiende verhaal. Jaren geleden runde ik een eigen kapperszaak. Ik merkte dat veel klanten met hun problemen naar me toe kwamen, maar daar stond ik verder niet zo bij stil. Je hoort vaker dat kappers tot vertrouwen spersoon worden uitverko pen. Wat me wel aan het denken zette was het feit dat sommige klanten er op stonden dat ik - en niet ie mand anders - de haren maste omdat hun hoofd en dan overging. Voor mij was het een bewijs dat bepaalde gaven had. Ik ben van jongs af aan dë afi Wntere$seerd geweest in de menselijke geest en alles tot daarmee samenhangt, loor die ervaringen in ae upperszaak begon ik ge mekt te studeren, las ik '*el boeken en deed aller- *1 cursussen. Op een gege- moment kreeg ik het 'bar elkaar dat wijlen Max mn Praag (de eerste Ne- krlandse professor die 'dl bezighield met depa- Gina richt zich binnen de alternatieve hulpverle ning op een breed gebied. „Ik denk dat daarin mijn kracht schuilt. Doordat ik op verschillende niveaus en met verschillende the rapieën kan werken, ben ik in staat mijn cliënten een behandeling te geven die volledig bij hen past. Ik werk niet met standaard therapieën maar stem mijn hulp op de behoefte van de kliëntaf. Vandaar dat ik veel werk maak van het in take-gesprek." „De eerste keer geef ik iemand alle tijd en ruimte om te vertellen wat de pro blemen zijn en hoe h ij of zij daarmee in het dagelijks leven omgaat. Aan het ein de van deze eerste ontmoe ting vraag ik de cliënt of hij vertrouwen in mij heeft. Zonder vertrouwen berei ken we geen van tweeën iets. Zelf zeg ik altijd eer lijk of ik in staat, ben ie mand te helpen. Ik begin alleen aan een therapie als het kans van slagen heeft Ik heb in mijn Haagse praktijk ook wel eens men sen gezegd dat ze iemand anders moesten zoeken." Ik voelde gewoon dat het niet klikte.Wonder dokter Voor welke mensen kan Gina Valk iets doen „In principe kan ik bij alle voorkomende klachten op geestelijk en lichamelijk gebied iets voor de mensen doen. Maar beschouw mij niet als de wonderdokter die het laatste redmiddel kan voorschrijven. Wan neer ik naar mijn praktijk in Den Haag kijk, zie ik cliënten met de meest uit eenlopende klachten. Ik heb mensen met fobieën be handeld: vlieg-angst, hoogtevrees, claustrofobie, watervrees. Ik heb cliënten van hoofdpijnklachten, menstruatieklachten en verstoord eetgedrag afge holpen. Ik heb kankerpa tiënten begeleid, therapie gegeven aan meisjes en vrouwen die waren aange- Haagse therapeute start praktijk in Leusden rapsychologie, red.) mij privéles gaf." Van Praag heeft Gina een aantal keren getest en gaf haar de raad het mag netiseren uit te breiden. „Ik ben toen de opleiding psycho-therapie gaan doen, waarmee ik een stap in de goede richting zette. Daarna volgde ik een op leiding tot hypnothera- peut. Vooral in de oplei ding hypnotherapie heb ik dingen geleerd die tegen woordig de fundamenten van mijn leven en werk vormen." Niet iedereen weet wat hypnose inhoudt. Gina: Veel mensen worden bang wanneer je over hypnose praat. Waarschijnlijk om dat ze het niet kennen. He laas dragen bepaalde pro gramma's op televisie er toe bij dat hypnose in het absurde wordt getrokken. Je ziet mensen op comman do blaffen als een hond of zich gedragen als een baby." „In werkelijkheid is hypnose niets anders dan een verruiming van het be wustzijn, te vergelijken met een trance-ervaring. Wie autorijdt zal dat mis schien wel kennen. Je hebt een aantal kilometers gere den en plotseling schrik je op, je komt erachter datje al die tijd een auto hebt bestuurd, zonder het je be wust te zijn geweest. Een ander voorbeeld is lezen. Je verdiept je zo in een boek datje de wereld om je heen vergeet. Iedereen ervaart de hypnose verschillend.,, „De één voelt zich licht en ontspannen en de ander voelt zich zulaar en loom. Overigens heb ik tot nu toe alleen maar meegemaakt dat de hypnose prettig er varen werd. Men kan zich volledig ontspannen en dat werkt voor sommigen al helend." Volgens Gina Valk is de wil van een cliënt van grote betekenis. „In hypnose doet niemand dingen tegen zijn wil. Wan neer ik een cliënt de sug gestie meegeef meer bietjes te eten - om maar een heel eenvoudig voorbeeld te noemen - maar de persoon in kpjestie wil pertinent geen bietjes eten, zal hij het ook niet gaan doen. „Daarmee verklaar ik meteen het feit dat hypno se alleen maar werkt wan neer een cliënt zich over geeft en vertrouwen in de therapeut heeft. Iemand die hypnose aanwendt om van een bepaalde angst af te komen, heeft in de mees te gevallen grote kans van slagen. Een cliënt die via hypnose een zoveelste po ging doet om van het roken af te komen, maar diep in z'n hart niet echt met zijn verslaving wil stoppen, is natuurlijk veel moeilijker te helpen." LEUSDEN - Fitness-Gym di kntre "SHAPELY" houdt ;oensdag 30 juni demonstra- van haar jongste pupillen anaf de leeftijd 5 t/m 13 jaar. )eze zullen plaatsvinden aan e LEPELAAR 6 in Leusden, ianvang 13.00 uur tot 14.30 ijr. Een ieder is van harte fêlkom. )elessen die gegeven worden, vet ijo: bewegen op muziek, con- Entratiedansen, puzzelen met spieren, kennismakings- ansen, verbeeldingsdansen, Efeningen. De kinderen staan 05 cder professionele begelei- flg. september starten de lessen :kll eer voor de jeugd to^ eeft u interesse neem kon- it op met "SHAPELY" rdagt u naar Josefa Pijpers, 952160 's maandags- en oensdagsochtend tussen DO en 10.00 uur. EUSDEN - Traditiege- }u\v sluit de Muziekschool lusden het schooljaar af met n einduitvoering, geheel reorgd door de leerlingen, et thema luidt: Rondom de sta ipressionisten. rzal muziek ten gehore wor- n gebracht van overwegend anse componisten die leef- n rond het jaar 1900, zoals sbussy, Poulenc, Roussel, Dnnegger en Satie. Instru- In(1( enten die bespeeld zullen arden zijn: o.a. piano, fluit, ooi en cello. Daarnaast zal k het vokale aspekt niet tbreken. Het geheel wordt ilijst met dia's van schilde- en uit die periode. Schilders t die tijd zijn bijvoorbeeld moir, Monet, Pisaro, Degas, urat. Bij dit'alles zal een rte uitleg gegeven worden, batum: 25 juni. Aanvang ,00 uur. Plaats: St. Joseph- I prk, Hamersveldseweg 51. i U; SDEN ooi 'Klimrakker' houdt op iderdag 24 juni, van 10.30 11.30 uur haar derde en tste inloopuur van dit ooijaar. Ouders die over- gen hun kind(eren) op de imrakker' te plaatsen, zijn pen met hun kind, van te welkom tijdens dit in- uit puur, ouders van heel jonge deren (1 en 2 jaar) kunnen en kijkje komen nemen, informele wijze kunnen Iers en kinderen kennisma- met de school. Gastouders wcJjorgen een rondleiding ter- ,fjj 1 de kinderen onder toe- hg, it in de poppen- en bouw- k kunnen spelen, oekers krijgen een infor- iepakket mee naar huis en lerc or de kinderen is er een r m-fine attentie. LEUSDEN - Twee en half miljoen gulden kosten de wen sen van het verlanglijstje van Frans van Konijnenburg, be drijfsleider van zwembad De Octopus. De Zwembadstich ting is in gesprek met de ge meente om toestemming en medewerking te krijgen voor een uitbreiding van het zwem bad, zowel in oppervlakte als in faciliteiten. De investerin gen zijn volgens Van Konijnen burg hard nodig om het aantal zwembadbezoekers op peil te houden, de knelpunten weg te nemen en een eventuele verho ging van de toegangskaartjes voor het publiek acceptabel te maken. De gewenste investeringen lij ken haaks te staan op de door de gemeente opgelegde bezui nigingen. Voor 1994 moet de zwembadorganisatie rekening houden met 50.000,-- minder subsidie. Het jaar daarop krijgt de stichting in vergelij king tot 1993 een ton minder. Het aanvankelijk voorgestelde rekensommetje van raadsleden om ter compensatie het zwem badkaartje vijftig cent duurder te maken, vindt geen genade bij Frans van Konijnenburg. Volgens hem is een verho ging van de toegangskaartjes alleen te verkopen, wanneer het zwembad daarvoor ook iets meer te bieden heeft. Mensen zijn bereid een prijsverhoging te accepteren wanneer de kwaliteit van het gebodene verhoogd is, en kan niet be doeld zijn om de economische balans in Leusden in even wicht te brengen", zegt hij. Met de gekozen oplossing om de be zuinigingen te dekken uit de reservers cfïe" zijn aangelegd De r;lc tBSSs^1 v0°1^ ^et groot onderhoud is hij evenmin gelukkig.De proble men zijn daarmee vooruitge schoven. Over zes jaar ziet men wel weer." De noodzaak om een aantal knelpunten bij het zwembad op te lossen, dringt zich in toe-* nemende mate op. Octopus heeft grote behoefte aan een instructiebad, in jargon doel- groepenbad genoemd en aan meer terrasruimte. Bovendien zou voor het evenwicht tussen instructie/prestatiezwemmen en recreatief zwemmen een paar nieuwe speelse impulsen welkom zijn. Om deze investeringen op lange termijn terug te verdie nen, leverde creatief denken het idee van een volledige saunainrichting op. Onderzoek heeft volgens de directeur uit gewezen dat hiermee drie jaar na opening, winst gemaakt kan worden. Daarmee kunnen de tekorten van het 'doelgroepen- bad' worden gecompensereerd. Het zwembad Octopus is vijf jaar oud. In het afgebrande zwembad Oud Bavoort was een apart instructie- of 'doelgroe- penbad'. Welbewust is bij de bouw van het nieuwe zwembad gekozen voor een 25 meter bad met een beweegbare vloer. Hierdoor leek een apart in structiebad niet nodig De bouwprognose van 1987 hield rekening met 160.000 be zoekers per jaar. Volgens som migen toen, een onmogelijk hoog aantal, gezien het gemid delde van 50.000 bezoekers in het oude bad. Het streefaantal is echter ruimschoots over schreden. Jaarlijks passeren 190.000 mensen de kassa, daarbij de mensen die partciu- liere lessen volgen en bij schoolzwemmen of verenigin gen betrokken zijn, niet mee gerekend. Frans van Konijnenburg ,,Je bouwt een zwembad niet voor piekbelasting. Maar gezien de grote belangstelling is het zwembad aan de krappe kant. Op drukke dagen is het hier bomvol. Na vijf jaar zijn daar van de eerste negatieve effec ten vast te stellen. Dit eerste kwartaal kwamen er minder bezoekers in vergelijking tot voorgaande jaren. In de voor jaarsvakantie bijvoorbeeld 1500 in plaats van de gebrui kelijke 1700. Dit lijkt mis schien een kleine terruggang, maar berekend over het hele jaar, met de effecten voor de horeca, telt dit. ,,Het is duidelijk: We berei ken ons verzadigingspunt. Ons succes speelt ons parten. Men sen blijven in de voorjaars vakanties weg, omdat ze geen zin hebben in de drukte. Ze zijn bovendien gewend aan de fa ciliteiten en willen wel eens wat nieuws zien. Aan onze toe gangsprijs die in verhouding tot wat in de omgeving voor een bezoek aan het zwembad gevraagd wordt, laag is, raakt men gewend. Het is nu alle maal nog niet dramatisch maar willen we aantrekkelijk blij ven, dan moet er iets gebeuren. Net als bij een pretpark is een regelmatige investering nodig om te kunnen blijven scoren." ,,Veel mensen klagen dat Octopus te weinig ruimte biedt voor de sportieve-recreant. Mensen die baantjes willen trekken, krijgen te weinig gele genheid. Het 25 meterbad is volop in gebruik voor de zwemlessen, de verenigingen en de topsporters. Ons zwem bad is altijd geopend voor de recreant. Op zich is dit redelijk uniek in deze regio. Maar voor de sportieve recreant hebben we water te weinig. Aan de ver enigingen en topsporters kun nen we al minimaal toezeg gen." „Het knelpunt werd twee jaar na de opening al duidelijk. Wanneer we toen hadden inge grepen had de uitbreiding mis schien gefaseerd gekund. Nu kunnen we eigenlijk niet lan ger meer wachten." Moeilijk kan de uitbreiding volgens Frans van Konijnenburg niet zijn. Het bad zou naast het 25 meterbad kunnen komen. Dit kost een stuk van het speelveld. Hoewel de plannen 'geen toe ters of bellen' bevatten, schat men de aanleg-kosten op onge veer 1,2 miljoen. Dit bedrag hoopt men te vinden door ver hoging van de structurele sub sidie, of een investeringssubsi die van de gemeente zonder structurele wijzigingen of door het tekort van Ocotopus op ter mijn te verrekenen. Voor dit laatste model is naar een 'creatieve oplossing' gezocht. Een onderzoek bevestigde dat een proffesionele sauna inrichting de oplossing zou kunnen zijn. ,,Ik denk daarbij niet aan een hokje achteraf, of een soort speelsauna waar ie dereen in en uit loopt en zwemkleding verplicht blijft. Het moet een zelfstandige unit worden. Zwemmers kunnen daarvan gebruik maken, zoals bezoekers van de sauna naar het zwembad kunnen, maar het moet een gescheiden acti viteit zijn. Ieder met eigen voorzieningen zoals kleed ruimte, terras en horeca. Voorlopig De voorlopige plannen gaan uit van een saunaruimte voor 45 bezoekers, die gelijktijdig van de voorziening gebruik kunnen maken. Ze kunnen te recht in twee saunacabines voor twee verschillende tem peraturen, een Turks stoom bad, af koelruimte, whirlpool, rustruimte, zonnébanken, luchtbad (buiten bloot zitten), dompelbaden, warme voetba den, eigen sanitair, kleed ruimtes en horeca." „Een volledige sauna maar zonder de toeters en bellen van sauna's zoals in Soest. Dit vergt een investering van Uitbreiding van De Octopus is -noodzakelijk om het bestaan van het bad in de toekomst te 'verzekeren, foto: Hans VerhorstJ. voorlopig begroot 1,4 miljoen. Met aanloopkosten van onge veer 1 ton per jaar, aflopend in 3 jaar, In het vierde jaar is winst te verwachten Oplopend tot in het 10 jaar zo'n 170.000 gulden." Met de aanleg van het in structiebad moet haast ge maakt worden. De knelpunten zijn groot Hetzelfde geldt voor de vergroting van het vloerop pervlak waarmee de bezoekers meer ruimte vinden. Zowel loop-terras als kleedruimte. Daarmee kan het recreatieve gedeelte een aantal noviteiten krijgen. Gedacht wordt aan 'kostendekkende voorzienin gen' zoals een 'whirlpooltuin' en 'sauna-stoomcabines' „Zo'n 'tuin' bestaat uit een met groen aangeklede ruimte met een aantal eenpersoons whirlpools. De klant kan na inworp van een munt kiezen uit tijd en gewenste kruiden. Zodra de betaalde tijd om is, wordt het water ververst in het 'bubbelputje'. Een andere 'ver wen-machine' is de eenper soons sauna of stoomcabine die werkt met hetzelfde principe. Met deze uitbreiding zou 'on- middelijk' begonnen kunnen worden." „De sauna heeft minder haast, maar is niet helemaal los te koppelen van het mogelijk maken van het instructiebad, dat geld zal blijven kosten. „Gefaseerde uitvoering van de voorstellen geeft niet alleen lange tijd overlast. Het zou ook de opbrengsten kunnen vertra gen van de investeringen." „Duidelijk is dat er volgend jaar iets moet gaan gebeuren", zegt Van Konijnenburg. De ar chitect die het zwembad ont wierp, Johan Koenis, is bezig zijn creatie op papier uit te werken. In september presen teert het zwembadbestuur, de voorstellen met tekeningen aan de gemeenteraadscommis sie Welzijn. Een snel besluit van de ge meente zou kunnen betekenen dat de nader uitgewerkte plan nen in 1994 hun beslag kunnen krijgen In 1995 kan zwembad Octopus groter zijn, met meer voorzieningen en een duurder toegangskaartje.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5