Leusden begint nog maar met ouderenwerk 'nieuwe net stijl „Naast kaarten ook de haptonoom" l .Leusder Krant. Het jaar van de senioren De Zuidzij: Marije Jonker, coördinator Ouderenwerk Leusden: Uitgaan in Leusden u JOL 'Hl Woensdag 23 juni 1993 Pag oc 1993: LEUSDEN - Het jaar 1993 is uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. Nooit tevoren werden in Nederland zoveel mensen zo oud. Nooit tevoren speelden ouderen in onze samenleving zo'n prominente rol in zowel mogelijkheden, de zorg, als de problemen. De ontwikkelingen in Leusden weerspiegelen deze veran deringen in de maatschapij. Veel jonge mensen kwamen hier tien, twintig, dertig jaar geleden wonen, aangetrokken door de nieuwbouw. De kinderen van die generatie zijn nu veelal het huis uit en werd de VUT- of pensioengerechtigde leeftijd inmiddels bereikt. Anderen komen hier nu pas wonen omdat men centraal in Nederland, in een mooie rustige omgeving, de „derde levensfase" wil doorbrengen. Hoe gaat Leusden met de ouderen om? Kun je in Leusden goed wonen, van de wieg tot het graf? Wie is in Leusden voor deze leeftijdsgroep actief? Wat zijn de mogelijkheden, wat zijn de problemen? De Leusder Krant wil in een serie artikelen deze vragen proberen te beantwoorden en meemt daarvoor als leidraad de nota van de Seniorenraad. Aan bod komen onderwerpen als participerende ouderen, de zorg, het welzijn, de voorzie ningen, de huisvesting en de mobiliteit. Deze week: het welzijn in Leusden. Leuk in Leusden? LEUSDEN - Hoe brengen 55 plussers hun dagen door in Leusden. Zonder werk of kinderen om zich op te richten, komen de ver trouwde muren van de ge zellige huiskamer, snel op ze af. Zeker wanneer ze in een buurt wonen, waar de buren wel werk of kinde ren hebben. Voor veel mensen is dit de reden om, vaak voor het eerst in hun leven, om het gezelschap te zoeken van leeftijdgenoten om een kaartje te leggen of samen een fietstocht mee te maken. Vroeger, nog niet zo lang geleden, hield men oude ren 'bezig'. Lieve mensen organiseerden bingo avonden, busreisjes met koffie en gebak onderweg en koersballen voor de li chaamsbeweging. Steeds vaker willen ouderen, ze ker de 55 plussers anders en meer. Ze organiseren liever zelf waar ze behoefte en zin in hebben. Ze verkiezen niet alleen recreatie maar willen ook informatie. Deze mensen willen niet bezig gehouden worden maar bezig blij ven. Niet passief maar ac tief door betrokkenheid en participatie bij de maat schappij. In haar nota vraagt de Senioren Raad hiervoor aandacht. De wensen zijn: - zelfstandig kunnen kie zen uit het welzijn-recrea tie-en sportaanbod. - meer 'maatwerk'. Met an dere woorden, de activi teiten dienen beter te zijn afgestemd op behoefte en mogelijkheden van oude ren. - Daarvoor is volgens de Seniorenraad versterking van de WOL nodig. Ze pleit voor een uitbreiding van uren en mankracht voor de professionele ouderenwer- ker. Deze heeft nu 20 uur per week. De senioren wensen dit uitgebreid te zien tot 40 uur minimaal, aangevuld met een part time administratieve kracht. - Daarbij hoort een voor iedereen goed bereikbaar centrum met een centraal meld-en informatiepunt, zowel voor recreatie als informatie. - Bij het beleid in het kader van de Sociale Vernieu wing, behoort volgens de SR alle ruimte voor ideeën uit de wijken. Verwezelij- king daarvan verdienen serieuze aandacht en waar mogelijk (financiële) on dersteuning van de ge meente. Ze noemt daarbij het initiatief van de Zuid zij als voorbeeld. Ook in Leusden-Zuid kunnen ouderen bij elkaar komen, (foto: Hans Verhorst). LEUSDEN - Marije Jonker is sinds I april 1992, de eerst en enige professionele ouderen- werker in Leusden. Ze is twin tig uur per week in dienst bij de WOL. Haar opsomming van activiteiten en taken is indruk wekkend. Ze stemt niet alleen activiteiten voor ouderen op elkaar af, ze haalt ook nieuwe initiatieven, zoals de Broem- cursus, binnen. Daarnaast is ze betrokken bij vele vormen van 'zorg-overleg'. Marije Jonker geeft adviezen, bijvoorbeeld over huisvesting, aan ouderen, helpt waar nodig of gewenst bij het invullen van (belasting)formulieren en ver wijst naar instanties. Ze is aan spreekpunt namens de oude renbond, zit in de werkgroep voor de organisatie van de ge meentedag. Ze is voorzitter van de beleidsgroep dagop vang, eerste en tweede lijns zorg voor senioren en van de sectie zorg beroepskrachten en vrijwilligers. De bijbehorende administratie komt eveneens voor haar rekening. Uitbreiding van het aantal uren en een administratieve kracht, lijkt geen overbodige luxe. Het verzoek aan B en W zal waarschijnlijk deze dagen gehoor vinden. De verwach ting is dat Marije Jonker tien uur langer per week kan werken terwijl voor eveneens LELTSDEN-ZUID - Lidya van Kalkcrt nam bijna vijf jaar ge leden het initiatief voor een ontmoetingscentrum voor ou deren in Leusden-Zuid. Het lukte haar en haar medestan ders, om in september 1990 de Zuidzij te openen. Het over winnen van alle scepcis heeft alles te maken met de veran derde visie op welzijn van ou deren. De Zuidzij is een voor beeld van een organisatie waarbij ouderen zelf bepalen wat ze willen doen. Naast de gezelligheid van kaarten en koffie, gaat het over samen praten over actuele onderwer pen en erop uit. Daarvoor subsidie krijgen ging niet zonder slag of stoot. Uit eindelijk is het gelukt. Leus den-zuid waar 'niets' voor ou deren te doen was, terwijl in verhouding tot de rest van de gemeente daar veel 55 plussers wonen. In dit 'vergeten hoekje', zonder openbaar vervoer naar het centrum, voldeed de Zuid zij aan een behoefte. Het aantal bezoekers stijgt nog steeds. Dertig tot veertig bezoekers voor een interessante middag zijn geen uitzondering. Daarmee is niet alleen het bewijs geleverd dat de ouderen in Leusden-Zuid blij zijn met een ontmoetingsruimte, maar veel meer nog dat ze zich thuis- voelen bij dat stukje extra be trokkenheid. Op zomaar een warme middag zijn er minder mensen, maar daaronder wel iemand uit Amersfoort. Op de prikborden hangt een kaart waarop staat dat drank niet toegestaan is voor wie on der de achttien is. De Woelige Hoek is een multifunctionele ruimte, waar meerdere leef tijdsgroepen gebruik van ma ken. Ogenschijnlijk niet erg ge zellig. Stalen tafels met lelijke bruingeruite kleedjes. Hingen er ooit wel gordijnen voor de grote ramen? Er is één plant en er staan kunststof stoelen „De gezelligheid maken we zelf wel," zeggen de bezoekers die de inrichting als voor het eerst verbaasd bekijken na een opmerking van ondergeteken de. „We zorgen voor een koekje bij de koffie die we lekker zelf zettei\ en er wordt veel, heel veel gelachen." Het kaarten verschuift zonder omhaal naar een later tijdstip, want even praten over wat ze hier vinden, is geen enkel bezwaar. Doelgroep Cees Donia, bestuurslid en vice-voorzitter behoort tot de doelgroep. Ze is een verhaal apart waard op de emancipa tiepagina. Haar hele leven was ze politiek actief en daarmee is ze nooit opgehouden Mede aan haar is de samenstelling van het programma voor de Zuidzij toevertrouwd. Dat bestaat uit handarbeid, spelen en een spreekbeurt over 'Hoe komt nieuws in dag-en-weekbla- den', haptomonie in het dage lijks leven, de collage van droogbloemen, de notaris, paaststukjes, sieraden maken en logopodie, om maar een greep in de gedane activiteiten te doen. Cees Donia „We vragen heel vaak, weet u zelf iets? En eer lijk is eerlijk, maar weinig be zoekers hebben een goed idee. Dat hoeft ook niet. Iedereen mag doen wat hij of zij wil. In onze activiteitencommissie zijn we creatief. Twee maal per maand willen we met iets ko men, waar toch zeker de helft van onze bezoekers interesse voor heeft." De bezoekers van die warme middag zijn bijna allemaal wel eens in een andere ouderensó- citeit geweest Heel gezellig, keurig verzorgd met vriende lijke dames maar toch meer voor 'oude mensen'. En ja al zijn ze ver over de zeventig, oud zijn ze niet. „Ik ken geen oude mensen", zegt er een „Daar ga ik niet mee om Die zitten in een tehuis, of thuis te suffen in een stoel." Ciska Krijnen vult aan „We zijn het misschien wel maar we voelen het niet zo, we zitten niet te kniezen." Als alles voor ze georganiseerd zou worden kwamen ze niet. „Je laat toch niet over je lopen," roept één van de bezoekster verontwaar digd. Wil Louis probeert het verschil te omschrijven met de opmerking. „Hier gaan we ge lijk op met elkaar. We maken niet alleen gebruik van elkaar of van allerlei zorg, we staan naast elkaar als leeftijdgeno ten Leeftijd zegt daarbij niets, de instelling alles. We zijn nog in voor nieuwe dingen." Waarop Jannetje Drost en thousiast aankondigt deze zo mer weer 'te gaan zwerven' Ze hebben een buskaart ontdekt waarmee je vrij kunt overstap pen. Een goedkoop en leuk avontuur. Net als eten bij de Horecaopleiding in Maarsber- gen. „Durven we dat aan! Meid het is heerlijk! Steun Jannetje Drost: „Toen ze bij me langs kwamen om steun voor een ouderensöciteit wilde ik die wel geven. Maar ik zei toen dat ik er wel geen gebruik van zou maken Niks voor mij leek mij dat zo'n clubje oude mensen die elke week bij el kaar gaan zitten. Nou, het is anders gelopen. Ik sla bijna geen week over en zou de Zuid zij niet willen missen." Ciska Krijen „Zo dachten er meer mensen over Eerst kwa men er maar twee of drie, via via komen er meer. Je moet veel mensen vertellen wat ze hier kunnen vinden voor ze er iets voor voelen. Je moet gewoon je huis uit." „Op een gegeven moment willen je kinderen geen truien meer van je. Dus moet je iets anders doen voor je zielig thuis gaat zitten." Bijna alle mensen in dit kleine gezelschap, 8 vrouwen en 2 mannen, hebben hun leven lang gewerkt. Ze zijn gewend aan organiseren, mee denken en kritisch zijn. En ze zijn er aan gehecht. Voorbeelden van vitale se nioren die het gevonden heb ben in de Zuidzij. Daarbij knaagt onzekerheid. Met het opheffen van de Soccle, krijgt de Zuidzij de maken met een andere beheersvorm. Cees Do nia: „De nieuwe regeling gaat op 1 juli in. Wij weten nog niet wat deze inhoudt Wat zijn de voorwaarden, hoe gaat het fi nancieel verder, wie zorgt voor schoonmaken en onderhoud? We hebben vragen waar we snel antwoord op willen Overleg is nodig voor we kun nen besluiten De tijd is toch voorbij dat ouderen stilzwij gend accepteren wat voor hen geregeld wordt Marianne de Valck tien uur een administratieve kracht mag beginnen. In haar eerste jaar kreeg ze te maken met de verhuizing van de tijdelijke huisvesting in de Wip Wap naar het gebouw aan de Asschatterweg. Tegen de verwachting m zal dit pas in oktober klaar zijn, zodat Ma rije Jonker afgelopen maandag een tijdelijk onderdak vond in de Lisidunahof. WOL De WOL is de Vereniging voor Welzijn Ouderen Leusen. Dit is bij uitstek de Club die zich ten doel stelt het welzijn van de ouderen in Leusden de bevor deren. Het ontstaan van de WOL heeft alles te maken met de veranderingen in visie op ouderen. Nu deze vaker en lan ger zelfstandig zijn, zitten ze minder automatisch in de re creatiezalen van de verzor gingstehuizen. Bovendien vra gen ze om andere activiteiten. Engelse les naast bingo. De WOL kan zelf cursussen geven, of aansluiting zoeken met bij voorbeeld Latent Talent. Het zelfde geldt voor initiatieven van ouderen. De WOL kan wensen realiseren Ze is vooral de uitvoerende organisatie. Bijvoorbeeld voor de alarme ring, tafeltje-dekje en 'de mantelzorg'. De WOL geeft over al deze aspecten, adviezen aan de ge meente en betrokken organi saties. „In het afgelopen jaar is meer samenhang tussen de ver schillende organisaties ont staan door het regelmatige overleg. Dit geldt zowel voor de besturen als de werkers Dubbel werk kan worden voorkomen. Onbekendheid met elkaar kan wordewn weg genomen. We stimuleren el kaar. Wanneer we iets tegen komen, zowel knelpunten als ideeën, komt het 'hoe kunnen we dat doen' op tafel", zegt Marije Jonker. Ze is aan spreekpunt niet alleen voor or ganisaties onderling, ma^r ook voor de ouderen Nu al komen er vragen van ouderen die haar weten te vin den. (Haar bureau staat nog niet genoemd in de nieuwe Wegwijs voor Senioren, uitge geven door de WOL) Deze taak zal in de nabije toekomst toe nemen. Wanneer de gemeente het advies van de Seniorenraad opvolgt, krijgt de WOL het in formatieloket voor ouderen. Daar kan iedereen binnen stappen. Marije Jonker, moge lijk bijgestaan door vrijwilli gers kan voor de antwoorden zorgen op het gebied van acti viteiten, huisvesting, finan ciële rechten en plichten, zorg voorzieningen en de daaraan verbonden voorwaarden. In de omschrijving van de doelstellingen van de WOL staat met nadruk: „Steeds op nieuw bekijkt de WOL, welke functies het belangrijkst zijn. Bij deze keuze speelt uiteraard een grote rol: wat vinden de ouderen zelf goed, hoe denken de ouderen over de uitwerking van deze functies. De WOL is darbij bezig in de lijn van het flankerend ouderenbeleid. Dit beleid wil de ouderen steun ge ven, zodat zij zich zo lang mo gelijk zelfstandig kunnen handhaven in de samenle ving De veelomvattende taak maakt de WOL voor de oudere Leusdenaar soms wat 'schim mig'. Een duidelijke presenta tie met een indeling naar func ties zoals huisvesting, zorg- overleg, activiteiten coördina tie en informatieverstrekking lijkt geen overbodig luxe. De Wolboom Sinds november 1984 beschikt de WOL over een eigen ge bouw: de Wolboom. Het is het ontmoetingscentrum voor ou deren in Leusden-centrum Daarnaast vond de ouderen- werker onderdak in een lokaal van de voormalige kleuter school de Wip Wap. Deze scheiding zal bij de oplevering van het nieuwe gebouw voorbij zijn. Op dit moment werkt men hard om het nieuwe onderko men voor de WOL-activiteiten te realiseren. Met loket, buffet, twee multifunctionele ruimtes, een invalidetoilet en een kan toorruimte. De variatie in activiteiten groeit. Naast koersballen (een soort indoor jeu de boules) en kaartavonden, organiseerde de WOL afgelopen seizoen een aantal bijeenkomsten met de Sociale Vernieuwing als on derwerp. Een kop koffie voor iedere bezoeker blijft stan daard, maar het gesprek bij de koffie verandert van inhoud. Het aantal bijeenkomsten over thema's die voor senioren be langrijk en interessant zijn, stijgt. Nog steeds schenken de gastdames de koffie en het drankje, steeds Vaker geven ze ook informatie. Bij die gele genheid laten zij het inschen ken en serveren van de koffie over aan de vitale senioren die liever zelf hun kopjes vullen. Broemcursus Zoals ze auto kunnen rijden. Het besef dat met het stijgen der jaren de reactiesnelheid af neemt, de nieuwste verkeersre gels onbegrepen blijven, ter wijl de verkeersdrukte en snel heid toenemen, deed de be langstelling voor een 'opfris cursus' ontstaan. Marije Jon ker organiseert voor dit najaar, in samenwerking met Pon, de 'broemcursus'. Naast een ogentest omvat deze theorie, praktijk en voorlichting. Een ander voorbeeld van de veranderende activiteiten is de voorbereiding van de gemeen tedag op 25 september. In dit jaar van de ouderen is gekozen voor een manifestatie van soli dariteit tussen ouderen en jon geren. Daarvoor vormt men een jeugdgemeenteraad. Deze krijgt vijf projecten aangedra- LEUSDEN - Buiten deur' is er steeds meei doen in Leusden. Naast vele mogelijkheden sportief bezig te zijn en prachtige omgeving zo in als om Leusden waar goed wandelen is, zijn er sociëteiten. Die zijn: -Het ontmoetingscentr voor Ouderen 'de Wi boom', Hamersveldse\ 21. iedere werkdag 9.30 tot 11.30 uur en 13.30 tot 16.30. Zaten van 9.30 tot 11.30. Inli tingen 946680. -Ontmoetingscentrum 55+ 'De Zuidzij', Prin Irenelaan 1 Leusd Zuid. Iedere maandag en d derdag van 13.30 tot 16 Informatie 940532. -Seniorensociëteit Le den-centrum, uitgaai van de Unie van Vrijvvi gers. Elke dinsdagmid van 14.,00 tot 16.30 uui 'de Wolboom'. -Seniorensociëteit B ning Park, uitgaande de Unie van vrijwillige Iedere dinsdagmiddag 14.00 tot 16.30 in de kar ne van Roda'46. -Bejaardensociëteit A< terveld, uitgaande van Zonnebloem. Iedere d< derdagmiddag van 13 tot 16.30 in Ons Gebou -Ouderenwerk Hervor de/Gereformeerde meentediakonaten. Inf matic via telefoon 9424 943016,940043. -Rk. Kerk Sint Jozef, dere dinsdagmiddag 14.30 tot 17.00 uur ou< rensoos in het paroch centrum 'de Kom', mersveldseweg 51. -Gezamelijk concertl zoek is de regelen H.Bitter, telefoon 95011 -Probus, ontmoeting formatie club voor gep< sioneerde mannen. Tv maal in de maand, in 't I U Beyaard. Informatit spreekbeurten staan traal. De leden dragen zlg< nieuwe leden voor. A$ai melding niet mogelijk, -de Kit, bijeenkomjelr ruimte voor de bewon van de Gertrudishof. -De ouderenbonden; Nederlandse Bond v<Jn Pensioenbelangen (948463), de Protesta all Christelijke Ouderenbo kl; (PCOB) telefoon 944440 de Algemene Nederlam Bond voor Oudei a (ANB0) 940160 met reg Igi matige vergadering ar waarbij het overheidst er< leid centraal staat. t adc Een opsomming van verschillende activitei is te lezen in de Nieu Wegwijs voor Senior gratis verkrijgbaar op gemeentehuis. gen die senioren zullen b delen Na afweging vai belang en de mogelijk! van ieder project kiez( voor de uitwerking vai daarvan. Marije Jonker „De vil niorenwerk is kortom derd. Vroeger werkte e& derenwerker voor oudere in samenwerking met de organisatie steeds val handen van de ouderen Het aantal activiteiten Nog steeds denken menst er niet veel in Leusden tc is Zij zouden op zoek m gaan en kunnen bedenke wij moeite voor hun ideö vergelijking tot de ons o gende gemeente is er n voor meer. Maar we begi op gang te komen." r4- 1l' k*\ 1 "TÉ ^EW \>lCX^lVJ£S.VCX^2S\&\. 2.L De indeling van de nieuwe ruimte van de WOL in De Springplank.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6