Linda Overloop (12) de hemel te rijk na reddingsactie voor 'Bartje' Leusder Krant. de schijnwerper „Nog nooit waren ze zo aan vakantie toe" L E U S D E N Politie en brandweer bevrijden gestruikelde pony uit benarde positie ieuws uit de verenigingen Zilveren jubileum keerdek Amnesty Verkeersplan Bureau WOL dicht tijdens vaklantie Oud papieractie Nieuws uit de verenigingen Gewijzigde openingstijden bibliotheek Pagina 5 liweer- en politiemensen stellen Bartje, die in een benarde anvA'ie terecht is gekomen, gerust. Met behulp van brandweers- en worden daarna pogingen ondernomen het dier weer op vait benen te krijgen. is iland iesig nt J5USDEN - De twaalf-ja- itin& ige Linda Overloop ging ^ej|; woensdagmiddag een indje met haar zestienja- ige pony Bartje rijden, let mooie ritje werd een ïachtmerrie toen Bartje iij het oversteken van het (alleikanaal van het diepe yater schrok en sprong. ,inda passeerde net het imalle bruggetje bij het lennispark. Bartje gleed net zijn voorpoten van het iruggetje af en kon zich- ielf niet bevrijden. De op <j lony zat meer dan een uur ast. voor de politie en de irandweer in eendrachtige amenwerking met een lierenarts de viervoeter lit zijn benarde situatie ionden bevrijden. De vol- -ende dag bood de dank- iare Linda met haar vrien- ondc* lin Alice Peters de politie n de brandweer een grote ilantenmand aan. „Ik werd om zes uur ge- icld door de centrale meldkamer van de politie Amersfoort," vertelt lans Overloop, de vader gn word .vijde; enstr erwi|; en bl van Linda op donderdag. Hij is nog duidelijk geë motioneerd. „Je schrikt je natuurlijk rot. Ik ben met een met mijn vrouw Ans naar de plek des onheils gefietst. Wij zeiden nog te gen elkaar. 'Is het hier oorlog?'. Het was zo druk. Wij mochten er door omdat wij familie waren, maar de politie had alles afgezet." Linda zat in een brand weerwagen en vreesde voor het leven van haar lie ve pony. Als Bartje een of meer poten had gebroken was hij afgemaakt. Maar gelukkig zat Bartje zo goed vast dat niet kon schoppen. Later bleek dat de pony ook niets gebroken had. De dierenarts diende het trouwe dier een kalme ringsspuitje toe. De brand weerlieden startten in sa menwerking met de po litieagenten de actie: 'Be vrijd Bartje uit het brug getje'. Onder het dier wer den brandslangen gescho ven. Dat had twee voordelen. Brandslangen snijden minder snel in de huid van het dier dan touwen en de helpers kunnen verder bij het paard vandaan blijven. Dat laatste bleek geen overbodige luxe. Bartje schopte in zijn paniek een keer naar achteren, maar raakte gelukkig niemand. Na een uur en een kwar tier was Bartje bevrijd en bleek dat hij op een paar schaafwonden na onge schonden. Linda stormde overgelukkig op haar pony af. De dokter zei dat het dier een paar weken volko men rust moest hebben. De volgende dag ziet Linda er nog steeds erg ge schrokken uit. Zij zegt dat zij slecht geslapen heeft. „Sinds september vorig jaar is Bartje mijn pony. Ik sta elke morgen om half zes op om hem te verzorgen. Als ik van school kom ga ik direct naar de manege Nieuw Hagenauwe om op Bartje te rijden", vertelt Linda. „Ik heb sinds een paar weken mijn ruiterbewijs. Dat betekent dat ik buiten de manege mag rijden. Ik rijd meestal langs het fiets pad bij het Valleikanaal op en neer. Ik had gehoord dat je aan de andere kant ook zo lekker kunt rijden, dus stak ik het kanaal over. Dat was de eerste keer," herinnert Linda zich. „Tot halverwege ging het prima, maar toen schrok Bartje en begon te springen. Hij raakte be kneld tussen de spijlen van de brug en kon niet meer overeind komen. Een paar jongens hebben op de ten nisclub hebben de politie en de brandweer gebeld en die hebben hem gelukkig gered." Haar vader voegt daar aan toe: „Wij zijn erg blij met de manier waarop de brandweer en de politie deze toestand hebben aan gepakt. Wij zijn zo goed opgevangen en daar zijn wij erg blij mee. Daarom willen wij deze hulpverle ners graag een grote mand met planten aanbieden. Wij willen onze dankbaar heid graag,tonen." Linda en haar vriendin bicden daarna de mand aan aan de plaatsvervan gende brandweerchef Kees van Dijk en rayonhoofd Rob Koersen van de poli tic. Beide heren zijn dui delijk gevleid door deze onverwachte bloemenhul de. vo >DEN - Vandaag (30 juni) 1 het onderdek van de kort parkeeraccommodatie e: mershof-Zuid in gebruik Nijker «en. Dinsdag 6 juli volgt enstelling van het boven- let onderdek biedt plaats 30, het bovendek aan 118 ge pr fwachting van een nog op 50 (uen notitie over het ge- lelijk parkeerbeleid kan zonder tijdsbeperking en geparkeerd. In de rest De Hamershof blijft de j. Vee .-7180 3 fvjisp .e zóne van kracht (be- occ parkeren met een par- Vidf N*)- gestra 1 het gereedkomen van de 0349 e parkeervoorzieningen t gemeentehuis en in Ha- iof-Zuid is er weer vol- 9 je p rkeerruimte be- 2 ps baar. Daarmee vervalt de jaak 't Erf als tijdelijk Arki erterrein te gebruiken oensdag 7 juli zullen de jes worden geplaatst, nee 't Erf wordt afgeslo- lat 21 LON 5313 Nijke* 31 jut ACHTERVELD - Juffrouw Anja Gijtenbeek is dit jaar 25 jaar verbonden aan het rooms-katholiek onderwijs in Achterveld. Oud-leerlingen en andere belangstellenden wor den uitgenodigd voor een in- fornmele receptie op donder dag 1 juli om de juf te felicite ren. De receptie is van 16.30 tot 17.30 uur in de Sint Joseph- school aan de Walter van Amersfoortstraat 68 in Achter veld Inlichtingen: 03425 - 2251 of 1757. LEUSDEN - Amnesty Inter national organiseert een actie om de aandacht te vragen voor de omvang en ernst van de schending van de mensen rechten in het Afrikaanse Tsjaad. In het land worden mensen na een jarenlange bur geroorlog nog steeds onder drukt, ook door de nieuwe pre sident Déby. Inlichtingen bij Sybe Keegsta, telefoon- 946281 of Ruth de Wijs, telefoon: 945008 De Fietsbond ENFB reageert op een artikel in De Leusder Krant van 9 juni over een reac tie van de Kamer van Koop handel Eemland op het Regio naal Vervoers- en Verkeers plan. De Kamer heeft het bu reau Kolpron dat plan laten toetsen aan de hand van een aantal economische criteria. Het bureau komt tot de conclu sie dat in het Verkeersplan te veel aandacht wordt geschone- ken aan de fiets en het open baar vervoer. De ENFB vindt deze aandacht echter ge rechtvaardigd. Meningen De Fietsersbond Enfb, afde ling Leusden, heeft onlangs in een korte reactie op het Ont werp Regionaal Verkeers- en Vervoersplan (RVVP) Eemland zich in grote lijnen kunnen vin den met de aanbevelingen, waarin gesignaleerd wordt, dat ontbrekende schakels voor de fiets worden opgeheven Volgens een artikel in de Leus- der Krant van 9 juni jl. was het bedrijfsleven in Amersfoort echter minder gunstig gestemd over het plan, althans over het concept-plan met betrekking tot de gemeente. Amersfoort, nl het Verkeers- en Vervoers plan Amersfoort 2000 (VVP). Daarom besloot een zestal be drijven, waaronder de Kamer van Koophandel, het WP op de economische gevolgen te laten toetsen door het onder zoeksbureau Kolpron Consul tants te Rotterdam Zonder in detail op de geuitte kritiek van dit bureau met betrekking tot het WP in te gaan, willen wij de volgende kanttekeningen plaatsen. In tegenstelling tot de constate ring van Kolpron dat er in het VVP „teveel aandacht aan de fiets en het openbaar vervoer werd geschonken", constate ren wij dat juist gezien het groot aantal weggebruikers in onze regio die zich zonder auto moeten zien te verplaatsen (met name scholieren, moeders met jonge kinderen en allen die met altijd beschikking hebben over een auto) alle aandacht voor de fiets en openbaar ver voer volledig gerechtvaardigd is. De Enfb wil: voorrang voor vormen van vervoer die veilig zijn, weinig energie verbruiken en het milieu sparen, waarbij meer mogelijkheden voor fiet sers (en ook voetgangers en openbaar vervoer). Naar de praktijk vertaald is ons streven in dit RVVP naar veiligheid, bereikbaarheid en comfort. Op regionaal niveau moeten deze doelstellingen tot uiting ko men in veilige rechtstreekse routes van huis naar de plaats van bestemming op wegen die goed onderhouden zijn; stal- lingsmogelijkheden bij eind bestemmingen en aanslui- tingspunten ten opzichte van het openbaar vervoer moeten adequaat zijn. Concreet betekent dit, dat op punten waar gemotoriseerd verkeer en langzaam verkeer bij elkaar komen er maatrege len moeten worden genomen om conflictsituaties te vermij den bijv. door het langzame verkeer als het meest kwets baar verkeerssoort voorrang te geven. Het RVVP noemt de fiets een relatief onveilig ver voermiddel. Vanuit het oog punt van de automobilist die te hard rijdt, waardoor hij/zij niet op tijd voor een fiets kan stoppen, is dit juist. Daarom pleitten wij voor maatregelen die de fietser als ongelijke in de strijd om vooruit te komen, moeten beschermen Verbindingen moeten ook rechtstreeks zijn Fietsers zijn weggebruikers van wie het al jaar en dag wordt geacht snel heid en comfort in te leveren In tegenstelling tot de fietser geniet de automobilist bij voorbaat de bescherming van zijn/haar voertuig. Vandaar dat wij in onze aanbevelingen niet alleen voor veilige nieuwe verbindingen hebben gepleit, maar ook voor verbindingen die rechtstreeks en comforta bel zijn. In het hoofdstuk over „het parkeren bij winkelgebieden", hebben wij meer aandacht bij het stallen van fietsen ge vraagd. en zien daarom de aan beveling voor het aanleggen van beveiligde fietsenstallin gen uitgebreid met de zin „bij winkels dienen voldoende goe de fietsenrekken te staan" Tenslotte wilden wij met betrekking tot de kostenindi- catie van het totale maatrege lenpakket opmerken, dat er m het fietsverkeer veel minder wordt geïnvesteerd dan in het autoverkeer. Dit hangt samen met de aard van de investering en de keuzes die worden ge maakt. Met het oog op het be sparen van het milieu en ener gieverbruik, moet de automo biliteit worden teruggedron gen Dus naar onze mening zou men moeten trachten de hoe veelheid geld en creativiteit die beschikbaar wordt gesteld voor bijv. de in het RVVP ge suggereerde capaciteitsuit breiding van de A28, Al, A30 en de Al2 te beperken. R. de Wijs ENFB-Leusden LEUSDEN - Het bureau van de vereniging Welzijn Ouderen Leusden (WOL) is wegens vakantie gesloten tot 12 juli. Daarna zal het kantoor -we gens een op handen zijnde ver huizing en nieuwbouw- tijde lijk gevestigd zijn in Lisiduna- hofDaar zal ook de functiona ris van de WOL bereikbaar zijn. ACHTERVELD - Vanwege de oud papieractie van de Achter- veldse muziekvereniging 'Door Wilskracht Sterk' staan er ko mende zaterdag, 3 juli, weer twee containers op het Groot- Achteveldplein. Mensen die hun oud papier op willen rui men, kunnen dit in de genoem de containers komen depone ren. Inwoners van Stoutenburg kunnen hun oude papier bren gen bij W. Wouters. Hessenweg 95 te Stoutenburg Contact persoon bij deze oud papierac tie is Evert Tolboom, 03425- 1833 LEUSDEN - In verband met de vakanties zullen de Leusdense bibliotheken de komende we ken een aangepast openings- rooster hanteren. Zo zal de Boekenmolen in Leusden-Zuid tussen 5 juli en 14 augustus op dinsdagavond en donderdag middag gesloten zijn. Biblio theek Nieuw Langenbeek is in de periode tussen 5 juli en 7 augustus gesloten op donder dag en zaterdag Wegens een interne verhuizing zal de hoofdvestiging in Leusden- Centrum van 23 augustus tot en met 11 september helemaal gesloten zijn. In de vakantieperiode gelden aange paste regels voor het lenen en terugbrengen van boeken. Meer informatie daarover is bij de bibliotheken verkrijgbaar kache ertege Hars LEUSDEN-Rick en Pim van der Harst zijn een ac tie gestart om Joegoslavi sche vluchtingen een beetje vakantie te bieden. Via hun dochter Esmée kwamen ze in contact met het tijdelijk opvang- alle m nes. de vê laags het sc" Leen 4- 513^ centrum, de Wulperhorst, in Zeist. Daar verblijven fi Joegoslavische vluchtelin gen. Deze mensen zijn blij met de in Nederland ge bodenveiligheid Hier kunnen ze hun verdriet venverken om wat z achter moesten laten. Naast familieleden en vrienden, hun huis met alle luxe waaraan zij net waren. Kick van der Harst ver telt: ,,Hun huidige bezit "loeten ze mee kunnen BEEK b.v., Li Voor men Actie voor vakanties voor 'Nederlandse' Joegoslaven iat 4a 351 b? i? ATI bwlfgewï-nd K rams zijnen. gemae dragen. Hun huis is een H.v, Wt lomer die ze delen met een ander gezin. Ze kam Jeren een beetje. Ze kun 'en nergens zelf voor zor- jen. De koffie krijgen ze v iangereikt." Pim van der Harst valt 'ijn vrouw bijPrimitief tomperen kan leuk zijn 'oor vakantie, een paar veken. Heerlijk is het laarna om terug te ko "en in je eigen huis, met t eigen ween alle andere Hgentijdse gemakken en •rantwrt <ET. kU arn. B'<2 Hoeve 2, Ho' 366' voor luxe die ons leven zo makkelijk en aangenaam maken." Veel van de Joegoslavi sche vluchtelingen leef den tot vorig jaar in om standigheden die met de onze te vergelijken zijn. Allemaal verlangen ze nu naar privacy, even losko men van het drukke op vangcentrum waarin ie dereen verdriet heeft, weer eens voor zich zelf zorgen en gewone dingen kunnen doen als plantjes water geven. Daarom deed het maat schappelijk werk van de Wulperhorst enige tijd geleden een oproep Ze vroegen de mensen die op vakantie gingen, hun huis beschikbaar te stellen aan Joegoslavische vluchtelin gen. Het echtpaar van der Harst kreeg de vraag via Esmée. Zij werkt in het opvangcentrum. Moeder heette iedereen direct welkom. Vader was voor zichtiger. „Na meer informatie en een kennismaking met de Joegoslavische familie ben ik minstens zo en thousiast. Het zijn gemo tiveerde aardige mensen met drie jonge kinderen", zegt hij. De Joegoslavische vrouw vond de tuin zo heerlijk met alle bloemen. Het zoontje was verrukt van de spelcomputer. Net zo één als hij vroeger zelf had. De man wilde dol graag 'iets kunnen doen'. Even uit het opvangcen trum, lekker in bad kun nen, zelf eten klaar ma ken, de kinderen die ook vakantie hebben, laten fietsen. Ze gingen vroeger ook op vakantie, maar nooit was ze zo welkom als deze. Zo verging het meermensen. In korte tijd kreeg het opvangcen trum meer dan voldoende huizen aangeboden. Pim van der Harst ver telt: ..Deze mensen zijn gelukkig met de vrijheid in een huis Ze hebben geen grootse ideeën. Zelf weer eens koffie kunnen zetten is als een feest. Veel meer kunnen ze ook niet. Iedere vluchteling ontvangt 20 gulden per week zakgeld. Daar komt zeven gulden per dag bij, tijdens de vakantie. Daar voor kun nen ze zelf hun eten kopen Wij hopen nu wat geld in te kunnen za melen dat ze inde ikan- Rick en Pim van der Harst zijn een actie gestart om Joegoslavische vluchtin gen een beetje vakantie te bieden, (foto. Hans Ver horst) tie iets meer kunnen doen. Om een kopje koffie te kunnen drinken tijdens het winkelen in Amers foort, een ijsje voor on derweg tijdens een fiets tocht. Niet alleen voor 'onze' Joegoslaven, voor alle mensen die de gele genheid krijgen om in het huis van Nederlanders, die op vakantie zijn, te verblijven Daarvoor maakte hij pamfletten die bij buren in de brievenbussen ver dwenen. In Zeist werd een giro nummer beschikbaar ge steld Wie geld wil geven voor de Joegoslaven op vacantiekaryzijn bijdrage storten op gironummer 664736 t.n.v. J. Zuidema, Zeist. Onder vermelding van 'Vakantieweek voor vluchtelingen' Marianne de Valck Bartje staat weer op vier benen, omstanders halen opgelucht adem. Een dolgelukkige Linda sluit de slechts licht gewonde Bartje in haar armen. Linda en haar vriendin bieden uit pure dankbaarheid voor de hulpvaardigheid van brandweer en politie een grote bos bloemen aan. (foto's: Hans Verhorst

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5