„De streekschool is geen school meer maar een instituut" .Leusder Krant. T É*-" Het weer in ei i5r Twintig jaar SBBO Meningen -•TT .ÜP7PMV L t- Verwoerd wordt Readshof Directeur met VUT Noordzee- stempel Haag- en akkerwinde Woensdag 30-juni 1993 Pag in LEUSDEN - Naar de SBBO gaan geen scholieren. Op de streekschool voor beroepsbe geleidend onderwijs, zitten uitsluitend werknemers. Naast hun werk volgen ze een aantal dagen of avonden insie week een theoretische opleiding. Sinds de SBBO twintig jaar geleden in Amersfoort ont stond is de school voor aan vullend onderwijs van vooral LTS leerlingen, uitgegroeid tot een specialist in vak- en be drijfsopleidingen in alle mo gelijke richtingen. Bijna 3700 leerlingen volgen binnen de ze ventien vakgebieden één of meerdere van de 200 cursissen. Op bepaalde tijden zit de bus vol jongeren die allemaal in- of uitstappen bij de SBBO school. Wie om twaalf uur een bood schap wil doen bij één van de supermarkten in de Hamers hof. loopt grote kans om twin tig jongens voor iedere kassa in de rij aan te treffen Ze willen allemaal hun blikje frisdrank afrekenen. Parkeren in de buurt van de SBBO school is niet altijd even makkelijk. Douwe van Baggem. ad junct-directeur, grinnikt om het geschetste beeld. ,,Onze leerlingen hebben allemaal een baan. Dat betekent dat ze wat te besteden hebben Het zijn niet allemaal meer jongeren van een jaar of zestien, zeven tien. Onze achttienjarigen ko men niet op een brommertje Ze rijden in een lease-auto of bedrijfswagen van de baas.'' De SBBO bedient een groot gebied. Van Baggem. Ze ko men soms zelfs uit Duitsland of Belgié, vaker vanaf de Veluwe, 't Gooi en de hele provincie Utrecht Slechts 2% komt uit Leusden Het openbaar ver voer naar onze school zorgt al voor een extra bus op deze route, maar echt goed bereik baar is de school voor 3 800 leerlingen niet. Het Pon-lijntje opnieuw in gebruik nemen zou ons welkom zijn. Straks met de ingebruikneming van de par keerdekken in De Hamershof moet het ruimteprobleem ook zijn opgelost. Als het dan maar geen betaald parkeren wordt Zelfs de blauwe schijf is voor onze lesduur rampzalig." Hans Visser, PR-functiona- ns van de school (en con tractmanager Combo c.v.) ,,Onze mensen bestellen tussen de middag bij de dichtsbijzijn- de Chinees een speciaal voor hen samengesteld snelmenu dat ze in de beschikbare veer tig minuten kunnen wegwer ken. Ons publiek is veranderd. We hebben hier mensen met alle mogelijke soorten van vooropleiding. Van LBO tot universitair, alles tussen de 16 en zeg 55 jaar." In 20 jaar tijd is de SBBO gegroeid van 1 100 leerlingen naar 3.680 in 1993. Ze komen met allemaal tegelijk en niet allemaal iedere dag. De school is veertien uur per dag open. Directeur ing. C.J van Veen- „Het is soms moeilijk om er een bezem tussen te krijgen." De school is niet langer schools. De hele organisatie zit niet langer aan eindtermen vast die door de overheid zijn geformuleerd en reageert fle xibel op de ontwikkelingen in het bedrijfleven Door de sa menwerking met het bedrijfs leven biedt men passende op leidingen maar ontwikkelt men ook nieuwe. Het uitgangs punt van twintig jaar geleden bestaat nog steeds In de uit werking is veel veranderd Meer dan twintig jaar geleden zochten bazen voor bijvoor beeld een LTS-ers die net van school kwamen, enige bij- of nascholing. De algemene vooropleiding was goed maar in het bedrijf werden specifieke eisen ge steld. Bijvoorbeeld en in toene mende mate, door technische vernieuwingen, computerge stuurde machmes, lastechnie ken, internationale technische eisen Steeds meer scholen gin gen daarvoor cursussen geven Ieder naar eigen idee. De mi nister bundelde deze initiatie ven in het leerlingenwezen. Daardoor ontstonden in heel Nederland ongeveer 30 SBBO scholen. Amersfoort was één van de laatste, maar mede daardoor één van de meest ei gentijdse en progressiefste De school biedt geen basis opleiding De leerling heeft al gekozen. Menig middelbare leerling die zijn eerste baan vond in september komt wel binnen met het idee dat zijn baas of zijn leeftijd tot een ge richte opleiding verplichtte. Hans Visser: ,,Binnén een half jaar weten ze dat ze hier niet voor hun baas zitten maar voor zichzelf. Ze groeien uit van leerling naar werknemer Mensen met een beroeps houding, verantwoordelijk heidsgevoel voor het beroep dat ze uitoefenen. Doordat ze snel de mogelijkheden binnen de opleiding voor zich krijgen, kunnen ze hun eigen ambities invullen. Over het algemeen sluiten ze na twee jaar de pri maire opleiding af, nog eens twee jaar voor de voortgezette opleiding, daarna een jaar ka der en nog een jaar voor het ondernemersschap. Iedere pe riode sluit men af met een lan delijk erkend examen." ,,Elke werknemer èn werk gever weet wat dit betekent voor de functie en de salarië ring Slagen kan alleen voor zowel de theorie als de prak tijk. Wie het op zijn werk niet redt, behaalt geen diploma via deze school Via takenboeken en bezoeken controleren be- drijfsbegeleidmg en functione ren. Zonder werk geen SBBO Doordat de functieomschrij vingen zijn omschreven in de CAO's zijn de behaalde diplo ma's, landelijk, vaak zelfs Eu ropees erkend. In 1985 verhuisde men naar Leusden naar een gebouw dat toen al te klein was Van 3 000 m2 naar 8.000 m2 ruimte bleek te nauw berekend. De depen dance in Amersfoort op bedrij venterrein de Isselt groeide uit. Begon de SBBO school in 1973 met tien vooral technische vakken, naast administratief en detailhandel, tegenwoordig zijn de studiemogelijkheden te talrijk om op te noemen. Na de primaire opleidingen in de metaal is een keuze te maken uit acht categorieën, bijvoor beeld. Machinale beroepen zo als draaier en frezer, bank- werkberoepen zoals machine- bank- of plaatwerker, con- structieverwerkende of fijn- mechanische beroepen, ge reedschapsmaker, montage, assemblage, installateur, scheepsbouw, vliegtuigbouw enzovoort. Minstens evenveel mogelijkhe den kent men na de primaire opleidingen in de brood en banket, beveiliging, bouw- en houttechniek, detail en groot handel, informatica, kappen, lassen, personen- en goederen vervoer, procestechnieken, schilderen, schoonheidsver zorging, optiek en de verzor gende en dienstverlenende be roepen. Leusden is daarbij lan delijk uniek met haar opleidin gen tandtechniek en audicièn (gehoorapperatuur). Deze opleidingen zijn ontstaan vanuit de nieuwe poot van de SBBO school, de 'SBBO-com- bo'. Hans Visser is daarvoor de contractmanager Samen met directeur Van Veen en adjunct Van Baggem legt hij uit hoe de opleiding ontstaan en uit kunnen groeien tot landelijk erkend onderwijs. ,,Dc eerste opleidingen ont stonden vooral vanuit de vak centrales Daar zagen werkge vers en werknemers de be hoefte aan bepaalde kennis en vaardigheden. Via het ministe rie ontstonden landelijke op leidingen. Ze concludeerden bijvoorbeeld dat de opleiding bejaardenverzorgsters niet meer aansloot met de praktijk waarmee ervaren bejaarden verzorgster mee te maken heb ben Steeds meer mensen wor den oud en ouder met alle bij komende nieuwe kenmerken De geriatrie (ouderenzorg) vraagt nieuwe deskundigheid, net als dementieen hulpbehoe vendheid. Eenzelfde verhaal geldt voor de tandtechniek Steeds ingieuzere gebitspro theses, kronen en beugels vra gen om mensen die nieuwe technieken kunnen toepassen. Net als nodig voor computers en telematica. Daarvoor ont staan landelijk erkende oplei dingen omdat deze mensen overal nodig zijn." ,,Maar in toenemende mate onderkent men dat de behoef ten regionaal en per bedrijf kunnen verschillen Sinds 1991 hebben we daarvoor een con- tractpoot Combo c v Hiermee bieden we regionale bedrijven op maat gesneden curssussen. Onlangs bijvoorbeeld bij DHV Daar werkt bijna iedereen op een PC. Men beheerste de tekstverwerkingsprogramma maar mistte typesnelheid. In vier avonden werd deze bijge bracht Ander voorbeeld de stadswachten van Amersfoort, opgezet in samenwerking met de politieschool in Vaasen. Zulke initiatieven kunnen uit groeien tot een landelijk er kende opleiding In Breda zijn ze begonnen conciërges op te leiden in gebouwenbeheer. Naast onderhoud oof veel so ciale vaardigheden. Gezien de behoefte is het niet onwaar schijnlijk dat wij hier ook m deze regio mee beginnen en dat de minister daar op een gege ven momen een landelijke op leiding van zal maken. Óf zoals het met onze bouw en milieu opleiding ging, dat het con tractonderwijs op een gegeven moment onderdeel werd bin nen de bouw opleidingen." Deze manier van werken bete kent dat men niet vast zit aan eindtermen. Een leerkracht wordt voor de duur van deze cursus aangenomen. Voorwaarde om voorop te kun nen blijven lopen met het aan bieden van nieuwe technieken is het kunnen beschikken over zowel gevraagde kennis als ap paratuur Visser. Menig be drijf is jaloers op hetgeen wij in huis hebben. We hebben bij voorbeeld alle hoogrende- ments CV-ketels die er in de handel zijn. om op te oefenen." 20 jaar SBBO De school, ex cuus dit instituut in Leusden, bruist. Het managementteam lijkt reikhalzend uit te kijken niet iedere opbubbelende ont wikkeling in het bedrijfsleven en daarvoor liefst zelf het bel letje te blazen. Om de voelho rens diep in het bedrijfsleven te kunnen steken is openheid no dig. Van Baggem: „Werkgevers moeten niet zeuren over het ge brek aan opleiding of vaardig heid van hun mensen. Ze moe ten omschrijven wat ze missen en daarover met ons praten." Marianne de Valck oneven le Kollen ol PJ,lcn ongelezen De heer Kelder uit Achterveld is zeer ontevreden over het feit dat Achtervelders volgens hem door de gemeente als 'tweede rangs burgers' worden behan deld. Zijn verontwaardiging betreft het openbaar vervoer in Achterveld, dat zijns inziens zwaar te wensen overlaat... Achterveld is verbonden met Leusden, Amersfoort en Bar- neveld via buslijn 115. Deze verbinding is van essentieel belang voor mensen die geen auto bezitten of die de voor keur geven aan openbaar ver voer en voor werk of andere redenen vanuit Achterveld naar elders moeten reizen of omgekeerd. Uit de kranten verneem ik dat deze busver binding ter discussie staat. De hele discussie over het lokale openbaar vervoer vervult mij met grote woede. In Leusden zelf wordt onts ting via busverbindingen v nagenoeg iedere wijk ess tieel geacht en deze wordt realiseerd met prioriteit wat het ook kosten rru Voor het dorp Achterveld i zijn ruim 2500 inwoners m het maar goedkoop en won halfslachtige oplossingen belsystemen en regio-ta gesuggereerd. Dit is onaa tabel. De leefgemeenscl Achterbeld heeft recht goede en regelmatige bus\ bindingen met Leusri Amersfoort en Barnevt Ook als dat de gemeente nodige geld kost. Burgemeester, wethouders de gemeenteraad van Leus< hebben hier hun verantwc delijkheid te nemen. H. Keh v. Oldenbarneveltstr 3791 AL Achten KONEN kT'T* tjt -T.T* Verwoerd op de Biezenkamp werd vorige week Readshop. speciaalzaak, die onder meer rookwaren, tijdschriften, w< kaarten en kantoorartikelen verkoopt, kreeg er een flink ruimte bij, nadat het pand van het naastgelegen Cooking u opgekocht. Na een verbouwing van enkele weken kon het pub vrijdag terecht in de Readshop, die vergeleken met de oude een aanmerkelijk groter assortiment heeft. Met name de afde kantoorartikelen en wenskaarten is uitgebreid. Binnenkort is ook mogelijk bij de Readshop schoolboeken te bestellen LEUSDEN - Na een werkzame periode van 40 jaar bij B e< Hugin Sweda, waarvan de laatste zes jaar als direkteur, h o de heer Alb. Bal besloten per 1 juli 1993 gebruik te maken )e de mogelijkheid van vervroegde uittreding. De heer Bal zal vanaf genoemde datum de Riva Hugin Sw Dealer-organisatie in zowel Duitsland als Tsjechië verder bouwen en zal hij tevens een nieuw dealemetwerk in de ove n Oostbloklanden opzetten. Tot zijn opvolger, voor wat Riva Hugin Sweda Holland betr is benoemd de heer W. J. van der Beek, welke reeds 24 i werkzaam is in de automatiseringsbranche waarvan de laai 12 jaar in de detailhandelsautomatisering. Tot 1 mei jl. was gedurende meer dan 9 jaar verantwoordelijk voor de div Retail binnen Siemens Nixdorf Informatiesystemen B.V Tevens is hij bestuurslid van VIFKA Informatica. J De Noordzee drukt heel vaak een zeer belangrijke stempel op het weerbeeld in ons land. Op school werd ons al geleerd dat Ne derland een gematigd zeeklimaat kende met vrij koele zomers en tamelijk zachte winters. Zodra de wind in de noordwest of noordhoek bivakkeert, krijgen we in de zomer maanden de negatieve ef fecten direct voorgescho teld. Een hogedrukgebied, dat was voorbestemd om maandag al boven Duits land te arriveren, stag neerde in de Britse wate ren Hierdoor kwam er bo ven ons land een noord westelijke stroming op gang, waarmee op uitge breide schaal bewolking van de Noordzee werd aangevoerd De waterplas is relatief nog vrij fris en als het traject over zee lang genoeg is kan er een hoop vocht worden opgepakt. Er ontstaat een enorme partij wolkenvelden en die sme ren boven land behoorlijk uitDe zon kwar® er bij ons dan ook op de maandag weinig aan te pas Dit pa troon staat in schril con trast met het weerbeeld in bijvoorbeeld Engeland Daar zorgde het hogedruk gebied voor vrij zonnig weer en de temperatuur steeg landinwaarts tot ruim boven de 20 graden Maandagavond werd de bewolking steeds dunner en in de loop van de nacht werd het overal helder. Gisteren werd de situatie op de weerkaart een stuk gunstiger voor ons Het ho gedrukgebied ging gelei delijk aan de wandel en kwam op het midden van de Noordzee te liggen met uitloper tot over Duits land Daardoor draaide de stroming bij ons wat bij naar het noordoosten, waardoor de luchtaanvoer een veel kortere baan volg de over water. Er was dui delijk minder bewolking dan op de maandag en met een zonnetje in de rug zal de temperatuur in stijgen de lijn zijn gegaan. Van daag zagen we een kleine storing via Frankrijk naar het noorden koersen en die storing vormt de begren zing van zeer warme lucht aanwezig ten zuiden van de Loire Die warme lucht bereikt ons niet, maar het kwik zou morgen nog best dichtbij de 23 graden kun nen komen In de tweede weekhelft wordt de in vloed van het hogedrukge bied wat minder, rjpaar de rol wordt overgenomen door een sterk hogedruk- bastion op de Oceaan, ter hoogte van de'Azoren. Dat zou kunnen leiden tot een terugkeer van de wind in de noordwesthoek met ge leidelijk een iets lagere temperatuur. Gelet op de wispultungheid van de computeruitkomsten de laatste tijd, zullen we maar rustig afwachten welke kant het uiteindelijk op gaat. De kans op regen is deze week vrij klein te noe men en daarmee zal juni in onze regio vrij normaal in de klimaatboeken ver dwijnen. In Achterveld is tot en met dinsdag 64 mm in de regenmeter beland, tegen ongeveer 68 nor maal Warm tot zeer warm was het de afgelopen da gen in de landen rond de Middellandse Zee. Langs de oostkust van Spanje en op Sardinië steeg het kwik tot 33 k 34 graden. Tame lijk koel is het in het oosten van Europa en op de Bal kan. Er werden flinke buien verwacht in het mid den en zuiden van Frank rijk, evenals in de Alpen landen In onze jeugd noemden we de prachtige witte bloe men van de haagwinde naar een toen algemeen ge bruikt sanitair voorwerp. Maar dat was meer een verzamelnaam voor alle kelkvormige bloemen. Ook de akkerwinde, grootbloe- mige muur, akkchoorn- bloem, akker- en wei- deklokje vielen onder de benaming 'pispotjes'. De haagwinde stelt prijs op een voedselrijke, niet te droge grond. Ook niet te schaduwrijk. Riet- en ko renvelden en tegenwoor dig de maisakkers, zijn dus ideale groeiplaatsen. Onder het grondopper vlak breidt de haagwinde zich uit met een uiterst taaie, naar alle richtingen uitlopende wortelstok. Hieruit komen dunne, maar in verhouding oer sterke stengels boven de grond. Deze groeien met een relatief ontzagwek kende snelheid en met een linksdraaiende beweging. Wanneer ze daarbij een stengel van een andere plant raken, gebruiken ze de stevigheid van die sten gel om hun weg naar om hoog te vinden. Een stengellengte van drie meter is heel gewoon. Aan deze ranken groeien pijlvormige, gesteelde bla deren. Vanuit de bladok- scls verschijnen eveneens gesteelde, tot zeven centi meter lange, kelkvormige bloemen die voornamelijk door bijen, hommels en zweefvliegen worden be zocht. De bloemen openen zich 's morgens tussen ze ven en acht uur en sluiten zich na de middag. Zonder kruisbestuiving schijnen zich geen of weinig vruch ten te vormen. Een plant die veel weg heeft van de haagwinde, zij het iets be- scheidenen, is de akker winde. Ofschoon het oorspron kelijk een plant is van het Middellandse-zeegebied, komt de akkerwinde hier algemeen voor. Van deze soort worden de stengels niet veel langer dan een meter. Ook de bloem is veel kleiner, soms ook wit, maar vaker roze of rood achtig gestreept. De zwak naar vanille geurende bloemen openen zich eveneens 's morgens om 's middags weer te sluiten. Nog zeldzamer dan de haagwinde ver meerdert de akkerwinde zich door zaad, maar wel intensief -door onder grondse uitlopers. Elk stukje wortel dat door een of andere oorzaak ergens terechtkomt, is een nieuwe plant. Het is dan ook een riskante zaak om. verleid door de rijke bloei van de windesoorten, zo'n plant in de tuin te poten. Deze zal misbruik maken van uw gastvrijheid en de hele tuin voor zich opeisen. En probeer hem maar weer eens kwijt te raken. Volgens een bekende Engelse botanicus raakt het geduld van de mens eerder uitgeput dan het uithoudingsvermogen van de winden. In de akker bouw is het een gevreesd onkruid omdat het graan-, vlasstengels en dergelijke vaak te zwaar belast en deze daardoor plat op de grond komen te liggen, waardoor het oogsten wordt bemoeilijkt. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6