ncvb Cees Donia (78) kon het niet laten Leusder Krant Agenda m I elezen in.... Ruim vijftig jaar sturen en besturen Mantelzorg en econonnische zelfstandigheid van vrouwen Vakantiemijmeringen van een 'VAC'-vrouw Cursus 'Management' Actie Vrouwen projecten Joegoslavië (Voensdag 30 juni 1993 EUSDEN-ZUID - Ouderen- ociëteit de Zuidzij is het laat- wat tot stand kwam, mede ankzij de medewerking van inmiddels 78-jarige Cees •onia. Vooralsnog, want hoe- Tel ze zegt dat het nu wel mooi geweest, weet zij net als ie- ereen die haar een beetje ent, dat ze niet om een vol- jj' end obstakel zal heen lopen, "ï^fanneer iets gebeuren moet, reet ze de weg, heeft ze de in- -et en de overtuiging. En bo- J enal is ze een lief mens waar dereen zich wel door mee oet laten slepen. Cees Donia de laatste in deze rij inter- ews in de Haarlijn. De vrou- enpagina houdt op te bestaan et haar als waardige afslui- Johanna Maria Donia- rugman werd in 1915 geboren Amsterdam, als enig kind een sportieve rechercheur, oe ontstaat een roepnaam? Ze B eet het niet meer. Sinds haar oege jeugd is ze Cees ge temd. In haar jonge meisjes ren. toen het gezin verhuisde Sw iar Soest, is een poging ge- tan om Jo of Joke te gebrui- Dat klonk wat minder ngensachtig voor een nette etl ngedame. ,,Het gaf veel ver wring. Op een dag versprak ijn moeder zich. 'Cees haal jij thee even op'. Ik hoor het tar nog zeggen en herinner de verbazing bij vrienden vriendinnen. Toen heb ik opgegeven en ben Cees ge ven." Uit haar beschrijving van die gen, duiken beelden op van Joop ter Heul uit de boeken n Cissy van Marxveld. Veel de tennisbaan, met vrienden vriendinnen er op uit, je uit en op toneel bij het spelen n operettes, veel vrolijkheid '•asis van een goede school, milieu en aandacht voor ltuur. „Steeds meer besef ik eveel de vereniging Ons Huis Amsterdam voor mijn vor- ler >vefn )i 24 laa «ras div bracht dan thuis. Ik hield van gezelligheid, van mensen om mij heen. En dat had ik thuis met. Daar was alles netjes, geordend en stil. Ik zocht grote gezinnen, leven en beleven. Enig kind zijn heb ik nooit leuk gevonden, hoewel het wel voordelen had. Mijn ouders waren sportief en gunden mij rustig een vrije dag om met mijn vader te gaan roeien. Ik deed ook veel aan sport Zwom veel, ook wedstrijden en deed aan atletiek." Na de verhuizing naar Soest ontmoette Cees Brugman, Har ry Donia. Zij was intern leer ling kinderverzorgster in het plaatselijke herstellingsoord. Ie stukjes die ik deze twee u voor alle vrouwen in usden heb gelezen, daaruit taald wat misschien vrou- :n aansprak werden neerge- onder de kop: GELEZEN is nu een stuk regelrecht uit jn pen! Emancipatie - nog !t voltooid - nog lang niet. it gaat langzaam, soms met kleine sprong. Maar testal moet er flink 'ge- okt' worden zowel in de *eede Kamer, als op provin- alen gemeentelijk gebied. hebben wij hier in Leus- bereikt? Een Vrouwen tmoetings Centrum ,,'t orond", een alerte Vrou- nraad, die met commissies werkgroepen direct ingaat al die onderwerpen die de ancipatie van vrouwen en ünen bevordert. En een ouwenraad die door de ge ënte gekend wordt in deze verwerpen. Emancipatie kt - ook voormannen. Wat hen een gewone zaak is: uur per week werken, ver teringen bijwonen etc., *t voor een goed deel nog vrouwen worden bevoch ten, zo zij dat willen. Hoeveel vrouwen werken niet in deel tijd omdat anders de 'zorg'taak niet kan worden vervuld? En daarom toch niet het 'grote' werk krijgen? In dit laatste stuk van de offi ciële 'HAARLIJN' blijf ik ha meren op het kunnen maken van zelfstandige keuzen. Tegenstanders zeggen al triomfantelijk: jullie zijn toch al geëmancipeerd? Jawel, we willen wel maar wie doet de zorgtaken zolang er niemand anders thuis kan komen? Daarom ben ik blij met de vakken 'zorg' en 'techniek' zo wel voor jongens als meisjes in het basisjaar. Het be staande rollenpatroon kan hiermee voorzichtig worden verlegd naar een gelijkwaar dige situatie, naar een geza menlijk zorgen, naar geza menlijk klussen. Mijn politiek georganiseerde mede-vrou wen roep ik op om te zorgen dat de gemeenteraad na de verkiezingen in 1994 zal kun nen bestaan uit 35% vrouwen, zou dat lukken? Dit was het dan, vrouwen van Leusden. Blijf alert, wik en weeg en blijf letten op alle mo gelijkheden die deze tijd ons biedt. Liesbeth Takken-Achterkamp Hij gedreven vakbondsmede- ming heeft betekent. Dat was. of is want het bestaat geloof ik nog altijd, een soort vormings centrum. Je kon daar van jongs af aan iedere dag terecht On der leiding van juffrouw van Asperen hadden we leesuur- tjes, les in plantjes kweken, la zen we elkaar gedichten voor, speelden we toneelstukken als de Midzomernacht droom. Mijn ouders zeiden wel eens dat ik daar meer tijd door- werker Ze deelden hun sporti viteit en voortvarendheid. Voor de rest lijkt de man die haar leven een andere inhoud gaf dan op dat moment te ver wachten leek, haar tegenpool Introvert, ernstig en welbe wust van de ontwikkelingen in de politiek en de dreigingen uit Duitsland. „Ik hoop dat je wel een beetje van politiek wil hou den", vroeg hij haar beschei den op een bankje. „Dat kan ik niet beloven" antwoordde ze. De huwelijksreis m 1938 is nog steeds opmerkelijk. Met de fiets vanuit het nieuwe huis in Hoograven (onder Utrecht) naar Schiphol. Daar met de op gevouwen fietsen in een piepklein vliegtuigje naar Te xel voor de wittebroodsweken Harry Donia kwam uit een po litiek geonenteerd nest. Hij was nauw betrokken bij de Re ligieus Socialistische Gemeen schap waarvan Harriëtte Ro land Holst een van de grote na men is „Ik had hier nooit mee te maken gehad maar kreeg de belangstelling door mijn man. We lazen Oorlog en Vrede voor aan elkaar, hij vertelde mij zijn zorgen over Duitsland. Ik zag de angst en besefte dat het niet goed kon gaan "De tweede we reldoorlog werd intens beleeft. „Mijn houding tegenover fas cisme en onderdrukking is daar gevormd Het was niet zo zeer een keuze voor de SDAP of PVDA, veel meer een keuze om iets te doen, wat gedaan moest worden De aandacht voor minderheden, verdrukten en de minderbedeelden is daarna nooit gesleten." In de oorlog nam ze deel aan gespreksgroepen waarin men zich voorstelde hoe het na de oorlog zou moeten „Ik voelde me daarbij als een vis in het water. Door de man die ik had werd ik hierbij betrokken maar ik heb het gedaan met volle overtuiging. De oorlog heeft voor mij veel inge kleurd." Het bleef niet bij pra ten Ze kwam in de eerste ge meenteraad van Hoograven, toen gemeente Juthphaas. Nie mand had bezwaar tegen deze DE HMM moeder van een vierjarige zoon en iedereen was blij met de komst van de dochter, een jaar later. Ze bleef raadslid, ook toen Juthphaas bij de stad Utrecht kwam en ze overstapte naar de Utrechtse raad. „Ie dereen vond dat ik het gewoon moest blijven doen Mijn man maakte het me mogelijk. Die werkte 's avonds thuis. Kwam hij binnen met zijn tas vol pa pieren. Ik doe dit wel, ga nou maar, zei hij vaak. Als het leuk vind, moet je het doen." Ze deed het tot 1970. Ze was wethouder in Utrecht, wijdde als ambtenaar van de burgelij- ke stand vele huwelijken in, nam deel aan de discussies over grachtendemping, Hoog Ca- tharijne en het muziekcen trum Was nauw betrokken bij de invoering van scholenge meenschapen, sexuele voor lichting op scholen en alle vor men van onderwijs en cultuur. Deze twee aandachtsvelden, cultuur en onderwijs, hadden duidelijk haar liefde. Maar ze zat plichtsgetrouw ook in de commissie verkeer. Daarnaast werd ze bestuurder van veel organisaties zoals de biblio theek en de oude Fundatie van Vrijvrouwe van Renswoude. „Ik deed het met hart en ziel Ik kon furieus worden als de waarheid geweld aan werd ge daan. Met deuren smijten en thuis huilen. Oh god, mevrouw Donia is kwaad, hoorde ik wel eens een bode zeggen. Niet al tijd hoor maar het kon er warm aan toe gaan. Zoals ik dat plei dooi hield voor sexuele voor lichting op scholen. Met knik kende knieën Maar ik heb het er door gekregen. Het was da gen en avonden vergaderen en allemaal vrijwilligerswerk. De ellende van vrouwen is dat hun gedachten toch altijd bij hun kinderen blijven. Ze blijven zich schuldig voelen. Zit je in een vergadering op je klok te kijken en zie je dat ze uit school komen. Even snel bellen, hoe ging het. Ze zijn opgegroeid. Pappa was er, mamma kon weg. De vacanties waren voor Over het onderwerp 'Mantel zorg en Economische zelfstan digheid van vrouwen' wil de Vrouwenraad in november een avond laten verzorgen door mevrouw Elisabeth Wij senbeek. Zij is verbonden aan de Associatie voor herverde ling van betaalde en onbe taalde arbeid, die zich ook be zig houdt met de knelpunten binnen de mantelzorg. Mantelzorg is de verzorging die iemand aan een hulpbe hoevende geeft zonder dat daarvoor betaald wordt. Het is de zorg die aan familiele den, buren, vrienden en part ners gegeven wordt, wanneer zij ziek of gehandicapt zijn. Vaak gaat het om oudere men sen. Deze zorg zal de komende jaren steeds groter worden als we de plannen van de over heid mogen geloven De Vrouwenraad vindt het daarom van belang aandacht aan de mantelzorg te beste den, omdat die zorg vooral op de schouders van de vrouwen ons gezin (Zoon Bert Donia, directeur Consumentenbond, zei onlangs volgens een inter view dat hij zijn sociale be trokkenheid van huis uit had meegekregen, bij de discussies aan de keukentafel) In 1970 stapte ze om princi piële redenen op Ze wilde geen standpunten verkopen waar ze het niet mee eens was Ze was ronduit tegen de polarisatie. In 1972 verhuisden ze naar Leusden met het voornemen 'niets meer te doen'. „Toen kwam de vrouw van de Burge meester vragen of ik helpen wilde met wat uiteindelijk de Vrouwenraad geworden is. En daar ging ik weer. De Senio renraad kwam en de Zuidzij ontstond. Het was heerlijk Allemaal clubs bij elkaar, al lerlei soorten vrouwen Oh, ik heb heftig meegedaan, nooit alleen, altijd met anderen. Ik deed het niet voor mezelf. Daarom was ik zo boos dat ik na heel veel strijd in Leusden, voor een vrouwelijke ambte naar voor de burgelijke stand, gevraagd werd die functie te vervullen. Heb je iets bereikt en komt het op je eigen bordje. Als ik ergens voor pleit, hoef ik het niet zelf te worden. Daar voor doe ik het niet. Ik doe het omdat ik niet aan de kant staand, wil aannemen dat het niet zal gaan Omdat ik me af vraag waarom men daar niets aan doet of wanneer iets vol- gens mij onredelijk is. Ik voel me verantwoordelijk. Wanneer ik eenmaal iets op de rails heb. moet het goed blijven gaan, zolang het nodig is. Niet alleen wat ik deed voor een ander leuk is. Mensen die niets doen, weten niet half wat ze missen. Ze beseffen niet wat je zelf hebt aan al die dingen. Het is zo heerlijk om met mensen bij el kaar te zijn, je krijgt er zoveel voor terug. Acht het is toch te gek dat ik moet gaan zitten vertellen over mijn rol Ik deed niets alleen. Ik deed het ge woon." Marianne dc Valck terecht komt. Maar vrouwen willen en moeten ook steeds meer betaald werk gaan doen, waardoor zij economisch zelf standig kunnen zijn Gevolg is dat vrouwen te zwaar belast worden, vooral als vrouwen ouder worden. Het aantal vrouwen dat geen betaalde baan heeft en zich tot nu toe inzet voor deze mantelzorg zal snel afnemen. Vooral oudere vrouwen die niet meer bui tenshuis werken, zullen straks die zorg moeten geven, erwijl ook zij graag wat rustiger aan gaan doen. Problemen te over dus. Zijn er oplossingen? Daar gaan we het op die avond met elkaar over hebben. Mevr. Wijsenbeek zal een in leiding houden en er zal in groepjes gepraat worden over het onderwerp. De Vrouwen raad gaat ervan uit dat veel vrouwen hierin geïnteres seerd zullen zijn en daar graag een avond vrij voor willen houden. De precieze datum wordt na de vakantie bekend gemaakt. Pagina 7 Nieuws voor en door vrouwen onder auspiciën van de Vrou wenraad Inlcvcradrcs kopij: Marjolijn van Gelder, Ravenhorst 23, Leusden. Telefoon: 945735 Zomer; dat is voor de meeste vrouwenorganisaties een rus tige tijd. Zo niet voor de VAC, want hun werk gaat gewoon door, zolang de gemeente bouwplannen heeft. En zelfs als een VAC-lid op vakantie gaat, neemt ze haar VAC-inte- resse mee. De correspondente van de VAC voor deze krant ging dit jaar naar Italië en kon het niet laten vergelijkingen te treffen met Nederland en Leusden. Fietsend door Toscane genoot ik van het afwisselende land schap, maar waar in Neder land het rijksbeleid er op ge richt is groene streken ook in derdaad groen te houden, dat wil zeggen vrij van allerlei be bouwing, zag je in het Ita liaanse landschap overal ver spreid huizen en bedrijven. Als je dat zo meemaakt, is ons beleid het buitengebied vrij te houden van allerlei ontwikke lingen nog zo gek niet. En dan de dorpen en steden. Een stad als Siena kent een au tovrije binnenstad, wat een verademing is voor de wan delaar. En voor de automobi list zijn de parkeermogelijk- heden vlakbij het centrum prima. Bovendien is het centrum van iedere stad of dorp goed ver dicht gebouwd, met huizen met minstens vier of vijf ver diepingen, zodat de afstanden, waarin je veel kunt zien, niet te groot zijn. Zo compact bou wen is een van de wensen van uit de emancipatie De straatjes vallen op, omdat ze zo smal zijn. Dat heeft alles te maken met het weren van de te warme Italiaanse zon. In Nederland liggen onze wensen anders: juist door een woning gunstig op de zuidzijde te si tueren (kleine ramen aan de noordzij en maximale lichtin val aan de zuidzijde), kunnen de energiekosten gedrukt worden. Bij de ontwikke lingen van 't Vliet zal daar ex tra aandacht aan gegeven wor den. Fietsen doet een Italiaan niet, wat ook niet zo verwonderlijk is met al die steile hellingen; daar moest zelfs deze fietsfa- naat steunend haar fiets du wend, tegenop lopen. Wat een geluk dat Nederland zo vlak is. Fietspaden zijn er dus ook niet, maar auto of vrachtwa gen blijft wel keurig achter je rijden als de weg niet vrij is. Alleen: ze zijn je alweer verge ten als ze nog naast je rijden. En daarom zal een VAC-lid zich blijven sterk maken voor goede fietsverbindingen. De deelnotitie fietspaden van het verkeersplan Leusden zal door de VAC zeker beoordeeld worden. De zwembaden in Italië waren nog gesloten: men vindt het in juni veel te koud om buiten te zwemmen, en de bacteriologi sche controle moest ook nog plaats vinden. Geef ons dan toch maar ons zwemparadijs "de Octopus" En zo houdt voor een rechtgeaard VAC-lid het VAC-werk nooit op. Wil van de Kar-Sanders Zoals in de Leusder Krant van 7 april reeds is aangekondigd zal de Vrouwenraad in het na jaar een cursus 'management' organiseren. Deze zal worden gehouden op 7, 14, 28 oktober en 4 november 1993. De cursus begint om 19.00 uur en duurt tot 21.30 uur. Plaats, het Vooronder (achterzijde ge meentehuis). Kosten van deel name zijn 20,-. Het doel van de cursus is het maken van be leid en dit op langere termijn uitvoeren. De cursus kan op de Leusdense/Achterveldse situatie worden toegespitst. Opzet: doelstellingen formuleren beleidslijnen/beleidsplan komende periode vertaling van beleidsplan naar activiteiten taakverdeling binnen de organisatie vrijwilligersbeleid Doelgroep: bestuursleden van vrijwilli gers- en welzijnsorganisaties. Een minimum van 12 cursis ten is vereist. Graag wil de Vrouwenraad wijzen op het belang van deze cursus. Orga nisaties zijn immers gebaat bij terzake kundige bestuursle den Opgeven kan telefonisch bij Hetty Krijnen, telefoon 033- 943066. Graag aanmelden vóór 15 september 1993. LEUSDEN - De winkelcol lecte 'geef ƒ1,- van uw kar retje' die in de week van 17 t/m 22 mei jl. in de winkelcen tra plaatsvond t.b.v. vrou- wenprojekten in v.m. Joego slavië is zeer succesvol verlo pen. De collecte heeft ruim 3200,- opgebracht Aan de collecte werken zo'n 30 vrou wen mee. De totale opbrengst van de ak- tie is daarmee op ruim 4300,- gekomen. De aktie loopt echter nog steeds door, de werkgroep is momenteel bezig met het inzamelen van geld bij de Leusdense bedrij ven. Ook kan er nog steeds geld ge stort worden op het gironum mer, t.w. nr. 907163858 van de SNS-bank, gironr. bank 310031, t.n.v. aktiegroep t.n.v. E. Gortgens. Wilt u nader geïnformeerd worden over het verloop van de aktie dan kunt u kontakt opnemen met Betty Dirks, tel. 946494 datum: 1 september, 20 00 uur onderwerp: derde feministi sche golf, lezing door Cisca Dres- selhuys plaats: 't Vooronder contact: Tineke Hekhuis, 941799 datum: 4 september onderwerp: Culturade datum: 25 september onderwerp: gemeentedag jeugd-ouderen plaats: Leusden datum: 25 september onderwerp: wandelen met Amnesty Interna tional contact: Siebe Keegstra, 946281 datum: 7, 14, 28 oktober en 4 november, 19.00 uur onderwerp: cursus manage ment plaats: 't Vooronder contact: Vrouwenraad. Hetty Krijnen, 943066 aanmelden vóór 15 september

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7