leusder Krant. Stallone in rol die publiek van hem verlangt E IMagenda n Bil™ 'Er wordt bewust verwarring gezaaid' Cultuur 'Cliffhanger': te ongeloofwaardig Etcetera-La Strada aan Amersfoort gebonden De Lieve Vrouw Woensdag 30 juni 1993 Pagina fn AMERSFOORT - Spierbun dels, actie en heel veel geweld. Zie hier de ingrediënten van Stallone's nieuwste kassucces. Na een aantal zwaar tegenval lende komedies is hij weer te rug aan de basis van zijn suc ces: de actiefilm. Voor het pu bliek is de naam Stallone im mers synoniem voor superge- weldcnaars als Rocky en Ram- bo. Als gevangene van zijn ei gen succes kon hij dus niets anders dan weer een actiefilm maken. Maar dit keer zou hij een wat intelligentere rol met' meer tekst en diepgang spelen Daar is dus weinig van te merken. Geheel volgens de trend van de laatste jaren zit ook deze ac tiefilm overvol met vecht- en schietscènes die nog duurder en verbluffender zijn dan voor gaande actiefilms Van enige diepgang is geen sprake. De actie is er meteen al aan het begin van de film. Daarin zien we hoe reddingswerker en bergbeklimmer Gabe (Stallo ne) zijn leven in de waagschaal stelt om een gestrande bergbe- klimster in veiligheid te bren gen Helaas loopt deze mis schien wel spannendste scène uit de film verkeerd af: de vrouw valt dood in de peilloze diepten van de Rocky Moun tains. Door dit tragische ongeval wordt Gabe accuut overvallen door hoogtevrees en faalangst. Daarom neemt hij afscheid van zijn carrière en verlaat hij de bergen. Maar Jessie (Janine Turner), de vrouw van wie hij houdt, kan hij niet vergeten Stallone in 'Cliffhanger'. Negen maanden na het inci dent komt hij terug om haar mee te nemen naar de stad. Jes sie weigert, teleurgsteld als ze is dat Gabe zijn vroegere werk heeft afgezworen Maar als er een melding komt dat er klim mers in nood zijn gaat hij er toch op af. Hiermee wordt m één klap, het in de voorgaande scènes zorgvuldig opgebouwde ver haal aan de kant geschoven en gelaten voor wat het is. De gesuggereerde angst om op nieuw de bergen in te gaan en te falen komt hierdoor nauw- lijks uit de verf. Integendeel. Als een berggeit beklimt Gabe de steilste bergwanden om de 'ongelukkigen' zo snel moge lijk hulp te kunnen bieden Hoezo hoogtevrees? Hoezo faalangst? De gestrande bergtoeristen blijken echter toch niet hele maal de hulp nodig te hebben die Gabe had willen bieden Het gezelschap blijkt namelijk te bestaan uit een groep gena deloze, zeg maar gestoorde, criminelen die met een vlieg tuig zijn neergestort nadat een spectaculaire overval op een geldtransport is mislukt. De buit van de overval, drie kof fers met 100 miljoen dollars, is in de Rocky Mountains te rechtgekomen. Gabe wordt ge dwongen om samen met Hal, een andere bergbeklimmer en ex-vriend, de met zenders uit geruste koffers op te sporen Al in het begin van de zoek tocht weet Gabe te ontsnap pen. Met de grootste krachtin spanning en halsbrekende toe ren neemt hij het op tegen de gangsters, die naast Hal ook zijn vriendin Jessie in gijzeling hebben genomen. Zinloos Het is duidelijk niet Stallone die in deze film alle aandacht opeist. Nee, die wordt opgeëist door de indrukwekkende Ita liaanse Dolemieten, de berg streek waar de film is gescho ten. Ook de filmmakers hadden door dat deze visueel meer te bieden hebbep dan het met anabolen afgevulde lichaam van Stallone. Want keer op keer wordt er in- en uitge zoomd op deze fraaie bergtop pen en -dalen. En zeker op het grote witte filmdoek is dat toch een aardig gezicht. Ook heel aardig is het spel van de John Lithgow. In films als 'Richochet' en 'Raising Cain' baarde hij al veel opzien door zijn rol als meedogenloze killer. Ook nu speelt hij een sadist die geen enkel leven spaart. Op zijn zoektocht naar de geldkoffers valt er ongeveer om de 10 minuten wel een dode Om dit tempo te handha ven duiken er gewoon twee niet in het verhaal meespelende ka rakters op, die meteen op bloe- Do. 1 juli t/m wo. 7 juli GRAND THEATRE SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 SNEAK PREVIEW Do. 1 juli 21.30 uur INDECENT PROPOSAL Za 3 juli 18.45 uur CLIFFHANGER Dag 13 45-18.45-21.30 uur Vr 14.00-18.45-21.30 uur Zo. 13.30-16.00-18.45-21.30 uur FALLING DOWN Dag. 18.45-21 15 uur Za. 21.15 uur ALIVE Dag. 13.30-18.45 uur Zo. 13 30-16.00-18.45 uur NOWHERE TO RUN Dag. 21.30 uur THE ASSASSIN Do. 13 45-18 45 uur dige wijze worden afgevoerd Aan het verhaal voegt het wei nig toe maar het gaat om de actie en sentimenten, dus voila. En dat is het nou met 'Cliff hanger'. Het is geen slechte film maar door die overdaad aan actie en zinloos geweld wordt er te veel afbreuk aan het verhaal gedaan Van enige geloofwaardigheid is dan ook geen sprake. Vechtpartijen met luid krakende botten, met uit voerig in slow motion gefilmde bloed brakende slachtoffers bepalen voor een belangrijk deel het beeld van de film. Maar als die slachtoffers later vrolijk weer ongeschonden weg rennen komt dit beeld toch wat ongeloofwaardig over. Ook de talrijke valpartijen van tientallen meters hebben schijnbaar geen effect op de hoofdrolspelers Hierdoor Dag. 13 45-18.45-21.15 uur Zo. 13.30-16.00-18.45-21.15 uur OEROEG Dag. 13 45-18.45-21.30 uur Zo 13.45-16.15-18.45-21.30 uur MADE IN AMERICA Dag. 13.45-18.45-21.15 uur Zo. 13.45-16.15-18 45-21.15 uur LOADED WEAPON 1 Dag. 13.45-18.45-21.15 uur Zo. 13.45-16.00-18.45-21.15 uur BAMBI Dag 14.00 uur Zo. 14 00-16.00 uur Een leuk cadeau. geef een bioscoopbon Verkrijgbaar van 10,-, 15,- en 25,-. wordt er een stripachtig beeld opgeroepen van een onover winnelijke supermens. En daarmee is Stallone dus weer bij af en valt hij terug op een soortgelijke creatie als die van Rambo Terwijl hij juist daar zo graag van af wilde. Maar he laas: zijn recente pogingen hiertoe (komedies als 'Oscar' en 'Stop or zijn geflopt. Het publiek wil gewoon niet an ders. Stallone moet zich daar om noodgedwongen beperken tot actiefilms. En aangezien hij het nu niet echt van zijn ac teertalent moet hebben, com penseert hij dit gemis door miljoenen veslindende stunts en special effects. Die zijn dan ook adembenemend. En daar mee ontstijgt deze film de mid delmatigheid. AMERSFOORT - Voor het eerst dit jaar werken Etcete- ra-La Strada, Theaterterras en Tractortoernee samen binnen het Amersfoorts Straatfesti val. Dat van 7 tot en met 11 juli wordt gehouden. Samenwer king of niet, de drie blijven vol strekt van elkaar onafhanke lijke theaterorganisaties. Die ook nog eigen 'klussen' te doen hebben. Maar die elkaar ge vonden hebben in het binnen- stadse buiten (-en binnen) theaterwerk. Als het festival loopt zoals de organisatoren zich voorstellen zal het publiek niet eens mer ken dat drie verschillende or ganisaties bij het festival zijn betrokken. Wat het publiek wèl merkt is dat de voorstellin gen op verschillende lokaties plaats vinden Het is geen festival, dat je willekeurig in Dordrecht of Breda kunt neerzetten. Het is grotendeels gebonden aan Amersfoort. Ook al omdat het zich voor een deel in tenten af speelt op de prachtige lokatie van Park Randenbroek. Programmering De programmering is bijzon der te noemen. Meestal begin nen straatfestivals met jongleurs en vuurvreters. Die zul je hier niet zien. Het gaat hier meest om theater. Om sommige voorstellingen die zelfs specifiek voor Amersfoort zijn gemaakt Woensdag 7 juli Woensdag 7 juli vindt de ope ning plaats. Met een officieel tintje. Om 16 uur een receptie voor genodigden. In Park Ran denbroek Begeleid door een orkest van acht man, het Euro pean Danzón Orchestra Het festival wordt geopend door Wethouder Ritskc van der Veen. Om 20 uur de Smartlap- penavond Daar is geen band voor ingehuurd. Er is wèl een vaste pianist aanwezig die mensen, daar waar dat nodig is, muzikaal kan begeleiden. De inschrijving is open voor iedereen die een oude smartlap wil zingen of een nieuwe weet te bedenken Donderdag 8 juli Park Randenbroek. Donderdag 8 juli wordt om 11 uur gestart in Park Randen broek met een kinderwork shop, Tableau de la Troupe Onder leiding van de artiesten van Circus Capnoli. Als vroe ger een circus in de stad kwam gaven de artiesten vooraf een kleine show van wat het pu bliek kon verwachten. Zo iets wordt met de kinderen voorbe reid Om 's middags te verto nen in de binnenstad. Om 20 uur treedt in de tent van Park Randenbroek de be kende zanger Joop Visser op Dit fenomeen behoeft geen verdere toelichting. In Park Randenbroek om 22 uur één van de beste Nederlandse rock roll gitaristen. Arthur Ebe- ling Met een band en een koortje. Rhythm and blues. Langestraat Om 16 uur trekt de parade door de bmnenstad van kinderen, die diezelfde dag artiest zijn geworden. Om 19 30 uur Opera a la Strada. Aria's en liederen vanaf een balkon in de Lange straat. Ook nu een parade. Om 20.30 uur trekt door de Lange straat het Italiaans theaterge zelschap Atmo. Met dramatiek en tromgeroffel. Voor het eerst in Nederland. Wonderlijke fi guren op stelten. Kamperbinnenpoort Om 20, 21 en 22 uur treedt Pa tricia Suer op bij de Kamper- binnenpoort. Met de speciale festivalproduktie 'Het woeste baren'. Op het water van de gracht Patricia Suer heeft ver schillende water-lokaties uit gekozen, en treedt drie avon den met haar programma op. Ze kombineert daarmee op ei genzinnige wijze Amersfoortse legendes. Lieve Vrouwekerkhof Om 20.30 uur op het Lieve Vrouwekerkhof De Shuffle Demons uit Canada met as- falt-jazz. Om 22.30 uur Tam- Tam met The Creators. Objek- tenthcater met een venijnige pastiche op het spektakel- theater. Klokslag 23 uur II Gran Teatro Amaro met akoestische muziek uit de hele wereld. Om 24 uur in De Kel der dc eerste continentale voorstelling van Inside Out. Drie avonden lang de horror voorstelling 'The House that Henry built'. Vrijdag 9 juli Park Randenbroek Om 11 uur gaat in Park Ran denbroek een straattheater- workshop voor volwassenen van start met Mark Kingsford De workshop beslaat ander halve dag. Vrijdag van 11 tot 16. zaterdag 10 juli van 11 tot 13 uur. De workshop mondt uit in een aantal presentaties in de binnenstad Om 20 uur Loes Luca en Pierre van Duyl met 'Alias José en Cor', een hilarische show. Om 22 uur optreden van het orkest Hasta Domingo, een swingende menngueband van twaalf man en één vrouw. Binnenstad Om 12 uur een parade van Hor- se Bamboo, een Engels gezel schap dat gewend is 's morgens eenzame Engelse dorpjes te 'overvallen' en 's avonds een voorstelling te geven in the townhall Het is een soort En gelse Dogtroep, die in Amers foort zijn Europese zomertoer- nee begint. Om 21.30 uur staat hun voorstelling 'A strange unexpected Event' in Theater De Lieve Vrouw. Om 12.30 uur Het Nationaal Trottoir Gezelschap met 'El Canto'' twee akteurs in een ge motoriseerd karretje zoeken de plaats waar ze moeten spelen. Om 13.30 uur op de Varkens- markt hun voorstelling 'Hier dan maar?' Twee binnenvoorstellingen be ginnen om 14.30 uur. Camilla Koevoets geeft in De Koppel poort de kleutervoorstelling 'Een grote dikke kip'. In Thea ter De Lieve Vrouw geeft Gnaffel voor oudere kinderen 'Vliezen of vleugels' over een condor die walgt van alle ske letten op zijn eiland. Om 21 uur zingt op het Lieve Vrouwekerkhof de bariton Guido Naesens liederen van Kamagurka. Om 21, 22 en 23 uur staat Patricia Suer op de Langegracht. Om 22 uur op het Lieve Vrouwekerkhof Heavy Free Style Fonk onder het motto 'Get your ass on the move'. Om 22.30 uur op het Lieve Vrouwekerkhof Tam- Tam met de venijnige pastiche 'The Creators' Om 23.30 uur op het Lieve Vrouwekerkhof Atmo met 'Stone Tra Raggi di Luce' een tovenaar grijpt de macht. Een held uit het volk staat tegen hem op. Om 24 uur in De Kelder een optreden van Inside Out met de horrorvoor stelling 'The House that Henry built'. Zaterdag 10 juli Park Randenbroek Van 11 tot 13 uur Workshop volwassenen Straattheater. Vanaf 14 uur laten de deelne mers een aantal dingen gebeu ren in de Langestraat. Om 20, 21 en 22 uur is er Rodeo met Joop van den Zoons gran dioze doordraaishow. Acht internationale artiesten doen een show op een draaipoot. Lieve Vrouwekerkhof Om 11 uur speelt Patricia Suer voor jonge kinderen de premiè re van 'IJzeren Hein'. Over een uitgerangeerd lokomotiefje met een aantal karretjes achter zich, dat een nieuwe taak krijgt Het is een verhaal van Godfried Bomans, dat wordt uitgebeeld met gelaste objek- ten. Het gezelschap Vis in de Regen neemt het plein om 12 en 13 30 over met zijn voorstelling 'Mormels' over twee wezens met één oog dat uitschuifbaar is. Ze ontdekken de wereld en daardoor elkaar. Om 13.30, 15, 16.30 uur is Theater van de Verloren Tijd te zien met 'Gangsters', een act speciaal ontwikkeld voor het Amers foorts festival Ze gaan iets overvallen. Wat? Om 14.30 uur speelt Inside Out 'The James Bondshow' of How to save the world. Er ko men veel boeven in voor In een tentje zijn om 14 30, 15.30, 16 30, 22 uur animatiefilms te zien. Met Crazy Cat. 's Avonds 'M' van Fritz Lang. 'Eine Stadt sucht emen Mórderer'. In Theater De Lieve Vrouw om 14.30 uur de familievoorstel ling van Horse Bamboo A strange and unexpected event Om 15, 17 en 19 uur Het Le vend Schilderij van Schrikkel. The Shuffle Demons spelen om 18 30 en 20.30 uur asfalt-jazz. Om 21.30 uur Kneehigh Theatre met 'Windfall', een continentale première naar een verhaal van Gabriel Marquez. In een dorpje stort op een dag een oude man met vleugels neer Om 23 uur swingende forro uit Brazilië met Fuzué. Om 24 uur in De Kelder Inside Out met de horrorvoorstelling 'The House that Henry built'. Na afloop horror-disco. Waarvoor gepaste kleding verplicht is. Binnenstad Om 14 uur in de Langestraat de Special Expositie Tot en met 8 augustus Carla Kogelman en Riekje Hoffman met foto's van 'La Strada' Theater Schooltheater Woensdag 30 juni 20.30 uur: Stedelijk Gymna sium Oldenbarnevelt met 'D visioenen van Simone Ma chard' Film Woensdag 30 juni 20 30 uur. Orlando Orlando 'Verdwijn niet, verwelk niet, word niet oud Dat waren de enige voorwaarden van Konin gin Elizabeth I aan Orlando, wie zij tot gunstelinge aan het hof verkoos. Orlando leeft 400 jaar en veran- dert na twee eeuwen van een man in een vrouw, vanzelfsprekend en pijnloos In Orlando probeert Potter het mannelijke en vrou welijke, verleden en heden, te verzoenen, onder één noemer te brengen Ze betrekt schijn bare tegenstellingen op elkaar op zoek naar eenheid in diver siteit. Deze eenheid in ver scheidenheid is ook terug t^ vinden in de vormgeving. o|j! een barokke wijze worden d verschillende periodes doo kleur, kostuums, haardrach ten, muziek en acteurs gesym boliseerd waar Virginia Wool Sj dat destijds deed door veran dering van schrijfstijl. De fil wordt echter gedragen doo fantastisch spel van Tild Swinton, die net als de film zei).: een prijs heeft gewonnen O] het filmfestival van Venetië. Filmtheater De Lieve Vrouw- Woensdag 30 juni Aanvang: 20.30 uur Expositie Carla Kogelman en Riekje Hoffman met foto's van 'La Strada' Als m Amersfoort het Etcetera La Strada-festival weer los barst, hangt in het Theatercafé De Lieve Vrouw een bijzondere expositie- kleurige, zomerse festivalfoto's van Carla Kogel man en Riekje Hoffman Zowel Kogelman als Hoffman zijn al jaren medewerkers van dit rei zend festival Hun foto's zijn ontstaan als werkfoto's, maar geven intussen een kleurrijke impressie van bijzonder bui tentheater in een zomerse sfeer. Carla Kogelman maakte een keuze uit de honderden foto's die zij gedurende enkele jaren tijdens diverse La Stra- da-festivals maakte. Het zijn sterke, opvallende beelden, veelal in grote formaten. Impo sante theaterscènes, maar ook sfeertekeningen. Kogelman fotografeert niet alleen mede 9" werkers, maar ook toeschou 1 wers. Van Riekje Hoffman ziji- compacte selecties te zien ui de fotoseries die zij - voor eigei t informatie en ten behoeve van/ de publiciteit - maakte op am dere buitenfestivals. Haa 1 foto-series vormen een soorl verslag van een voorstelling I met aandacht voor visuele as pecten, beweging en dramati sche ontwikkeling. De ten toonstelling is geen 'catalogus1 van het zeer gevarieerde feno A meen buitentheater; eerder eei persoonlijke reactie op dat fe nomeen van twee betrokkeir fotografen Een kleurrijk 1 aanvulling op de zomerse festi valsfeer die in juli in Amers foort zal heersen. BuitentheaP* ter in het theater. Teater De Lieve Vrouw Tot en met 8 augustus 'TWEEVOUD' Roel van Dongen (key boards-zang) en Jos Tesser (gitaar-zang) werkte samen als groepsleider op een internaat voor moeilijk opvoedbare kin deren Behalve hun opleiding (HBO-welzijnswerk) hadden zij nog een overeenkomst MU ZIEK! Zowel Jos als Roel hadden ieder ruime podiumervaring opgedaan in diverse popgroe pen en orkesten en zo besloten zij samen te gaan musiceren. Vanuit hun ervaring in het werken met kinderen en groe pen kwam de vraag om een kinderprogramma samen te stellen. De klowneske en pan tomimische kwaliteiten wer den ontdekt. De combinatie van muziek en akteren bleek een unieke formule en in 1984 werd duo g. ef 'Tweevoud' een feit. In 198 stapte Roel volledig over naa|e het artiestenvak als pantomi'e me-spel. Jos zette de stap naa het artiestenbestaan wat late In het theaterprogramm neemt muziek een zeer belang rijke plaats in. Daarnaast is e veel ruimte voor andere asf pecten van het theater zoal: toneel, pantomime, cabare clownsacts en nog veel me«.e dolle pret. Duo Tweevoud brengt ee vrolijk, ontspannend en geva rieerd programma voor iedeien een die daar voor in is Openlucht Theater Amen 15 foort. °1 Zondag 4 juli 1993. Aanvanj 'tl 14.00 uur. Toegangsprijs ƒ3,25. bc Les vacances Evenals vorig jaar neemt Filmtheater De Lieve Vrouw deel aan het landelijk filmfes tival ,,Les vacances du ciné ma", waardoor er ondanks een beperkte programmering meer titels te zien zijn dan normaal. Dat heeft natuurlijk alles te maken met de opzet van het festival, dat iedere dag een an dere film in petto heeft. De Lie ve Vrouw vertoont in de perio de van 1 juli t/m 25 augustus, 8 weken lang dus, iedere donder dag, vrijdag, zaterdag en zon dag om 20.30 uur een film die om verschillende redenen de moeite waard is. soms is het een nieuwe film die nog niet in Amersfoort te zien is geweest, of een film die absoluut om de zoveel tijd weer terug moet ko men, of het betreft een recente film waarvan we vinden dat hij een beetje - ten onrechte - aan de aandacht is ontsnapt. Een bijzondere dag wordt woens dag 28 juli; niet alleen een dag waarop normaliter geen voor stelling is, maar vooral een dag waarop landelijk diverse films in voor-première gaan - een heuse Sneak Preview dus, met speciale toegangsprijzen. Voor een ieder die deze zomer of een gedeelte daarvan in Amers foort is, een aantrekkelijk pro gramma met 33 verschillende lij film, waarbij heel wat in te hs ;rl len en zeker te genieten is. Hf >n gehele pakket wordt in dei e Select beschreven, en van: er half juni is op verschillenc v plaatsen waaronder Theati m< De Lieve Vrouw de special festivalkrant gratis verkrijj baar. Swan Song. In Swan Soil wordt, eveneens als in King I the children, de Culturele R| volutie aan de kaak gestelj Het verhaal is gesitueerd j Guangzhou en speelt vanaf h midden van de jaren zestig t m de jaren zeventig. De oudeil componist Ou Laoshu leeft j jaren een miserabel bestaar Zijn vrouw heeft hem verlatel omwille van zijn opiumverslf ving om later een beroemd zaï geres te worden Zelf is Ou I oshu tijdens de politieke zuiv ringen van 1957 in ongenai gevallen bij de machthebbei Swan Song wordt door de cr tici als één van de beste Vijff Generatie films gezien. Chii filmkenner Tony Rayns pref reerde deze film vanwege ha: subtiele drama boven een b faamde film als Het Rode Ko renveld Film/Theater De Lieve Vrou donderdag 1 juni aanvang: 20.30 uur. Oblako-Raj. Frisse komedie die op satirische wijze het uit eenvallen van de voormalige Sovjetunie op de hak neemt De jonge arbeider Kolja woont in een troosteloze, anonieme buitenwijk van Moskou. Op een zondagmiddag laat hij zich ontvallen dat hij van zms is te emigreren naar Siberië, dit om indruk te maken op een vriend. Zijn opmerking wordt door ie dereen echter serieus genoir.f f en voordat hij het goed en w m de gaten heeft, loopt de he buurt te hoop om op groot wijze afscheid van hem te R men. Kolja laat alles over zk j heen komen en maakt hiern* zijn definitieve vertrek ons wendbaar Filmtheater De Lieve Vrouw vrijdag 2 juli aanvang: 20.30 uur presentatie van de in de work shop voor volwassenen in park Randenbroek ontwikkelde straat-acts. Nog nooit in Amersfoort geweest: Vincent Wouters uit België die met zijn slimme varkentje door de bin nenstad zwerft, en delen uit zijn oude voorstelling Boutchic en uit zijn nog niet gereed zijn de nieuwe voorstelling Carmen brengt Om 14 uur. Tegen die tijd rommelt het in de stad. Van 15 tot 18.30 uur blijkt dat er nog een heel apar te wereld ónder de binnenstad van Amersfoort zit. Het Expe ditieteam, dat in de grachten opereert, zal laten zien welke hun vangsten zijn. Dit alles in samenwerkmg met de befaam de Franse Compagnie Kumu- lus die onder leiding van regis seur Barthélémy Bompard zijn voorstelling 'Les Squames' heeft omgebogen naar 'De Eemlingen'. Om 21, 22 en 23 uur vertoont Patricia Suer haar wonderbare act 'Het woeste baren' bij Mon nikendam. Zondag 11 juli Park Randenbroek Een muzikale brunch met Bianca Castafiore. Bianca is een bekend personage uit Kuifje. Ze zingt aria's uit Kuifje en Carmen. Aanvang 11 uur. Om 14.30 spelen Ferdinand Groos en Joep Lans een nieuw stuk voor twee vleugels. We derom een première. Om 20.30 uur speelt het Tsje chische gezelschap Jablkon op een rariteitenkabinet aan in strumenten. Vier musici uit Praag Lieve Vrouwekerkhof Op het Lieve Vrouwekerkhof om 15 uur Ifang Bondi met West-Afrikaanse muziek (foto- Annemarie de Graaf).

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8