etscrossers maken van 'zielig hoopje grond' een crossbaan fvalstromen, fietskarren en containers Foto-expositie over straattheaterfestival Leusder Krant Buurtbewoners willen drempel op Beemden avy Ruigers teleurgesteld in gemeente 5/al station door Verduin geopend Unieke prestatie 'a^isdag 30 juni 1993 Pagina 9 LEUSDEN - De fietscrossbaan aan de Noorderinslag is niet meer te gebruiken. De reden hiervan is het opheffen van de voormalige fietscrossclub en verwaarlozing van de baan. De kinderen uit het Ruige Veld betreuren dit, voerden actie en kregen van de gemeente een ander tcrrcintje toegewezen, waar zij nu, voorlopig tijdelijk, mogen crossen. Het terrein is gelegen aan het begin van de Maten bij Blokland en is ei genlijk bestemd voor eventuele woonwagens. De kinderen, in de leeftijds groep van 7 tot 13 jaar, hebben grootse plannen Inmiddels hebben ze de fietscrossclub 'Heavy Ruigers' opgericht Op dit moment telt de club 13 le den. Het streven is 50 leden bijeen te krijgen, omdat de ge meente dan misschien over gaat tot het opknappen van de oude crossbaan aan de Noor derinslag. Desondanks zijn de crossers druk doende met een leden- wervings-campagne. Kinderen die lid willen worden van de 'Heavy Ruigers', kun nen een kijkje nemen bij de in •DEN - De opening van valstation aan de Rand- orige week vrijdag zou ilisch genoemd kunnen n voor de moeizame weg ndernissen die genomen worden vanaf het nio- waarop de beslissing le bouw ervan genomen n de uiteindelijke vol- g. De onthulling van de van het nieuwe station p verre van vlekkeloos, mder Com Verduin t na die moeizaam verlo- leningshandeling de lan- eg in herinnering, die u 1982 gegaan was, voor- Jet afvaldepót eindelijk le gemeentewerf aan de rsveldseweg verhuisd orden naar de Randweg. 982 werd het terrein rond op de Hamers- e ïweg 105 ingericht als ge- astwerf. Een tijdelijke egel leek dat toen. Het nmingsplan gaf geen voor een dergelijke lening, maar met een tij- ,e ontheffing kon deze lijke barrière genomen deien* zoeken van een geschik- k bleek echter moeilijker roriar-ht en in de periode 87 ging het er steeds lijken dat werf en af- hun definitieve plek Hamersveldseweg ge- hadden. van de Schooi en' de steeds stren- van de Hinder- noodzaak van van het afval- dringender. Verduin zichzelf en collega-wet- Joost de Jongh op de voor de voortvarendheid naar een oplossing Buurtbewoners maken zich zorgen over de verkeersveiligheid op de Beemden, nadat zich in korte tijd enkele incidenten voordeden, (foto Hans Verhorst) inzendingen. Zij kreeg als prijs haar afvalstoffenheffing van 312,— terug Verduin vond de naam goed gekozen, omdat het herinnert aan de geschiedenis van het gebied waar het station gevestigd is. De familie Spieg- hel was in de zestiende en ze ventiende eeuw eigenaar van het terrein, dat toen al gebruikt werd voor datgene wat nu de voorloper van de compostering van tuinvuil genoemd zou kun nen worden. Het Comité Milieuzorg Leusden en de werkgroep Mi lieu van de Leusdense Raad van Kerken kregen de kans de wethouder te confronteren met een probleem Veel Leusdena- ren hebben volgens beide groe peringen geen auto en de af stand naar het station is voor hen vaak te groot. Daarom de den zij de suggestie in Leusden te beginnen met een fietskar- renplan Wie vuil naar het sta tion meot brengen, kan bij de gemeente zo'n kar in bruikleen krijgen en zijn spullen weg brengen. Verduin wilde niet zomaar op de suggestie ingaan en haal de daarom het voorbeeld van de gemeente Houten aan Daar is het centrum vrijwel ontoe gankelijk voor auto's en heb ben veel mensen daarom zelf een fietskar aangeschaft om boodschappen te doen. Een voorbeeld om op te volgen, vond zij. Milieuboer Fokko Tilma bood de wethouder zijn eigen container aan Daar zouden mensen alvast de spullen in kunnen deponeren, die ge schikt zijn voor hergbruik. Op die manier kon al een voor zichtig begin gemaakt worden met de Kringloopwinkel. LEUSDEN - Al meer dan veertien maanden ligt het ver zoek- van meneer Kaspersma bij de gemeente. Hij en zijn buurtgenoten wensen een ver keersdrempel op de Beemden, ter hoogte van de Goudplevier. „Veel auto's rijden van de As- schatterweg onze wijk veel te hard binnen. Ze verkijken zich op de bocht bij het speelter rein. De bocht is scherp en is nauwelijks vooraf te zien." De gevolgen zijn niet uitge bleven Enkele weken geleden is een fietser, door een automo bilist die de bocht afsneed, ge schept. Onlangs werd een kleuter aangereden Kind en chauffeur kwamen met de schrik vrij. Fietsje en auto lie pen schade op. De volgende keer kan het erger zijn Kaspersma begrijpt niet waarom de aanleg van zo'n drempel zolang moet duren. „Steeds opnieuw informeer ik bij de gemeente naar de vorde ringen in de behandeling van ons verzoek om een verkeers drempel We horen niets De situatie is en blijft gevaarlijk. De betreffende bocht in de Beemden ligt midden in de wijk en is slecht te overzien. Een poging van de omwonen den om het overzicht te ver groten, door het sterk snoeien van de gemeentebegroeiing, had een avenrechts effect. De automobilisten scheuren volgens Kaspersma sindsdien nog harder. „Het is net een echt circuit, zoals de auto's hier de bochten nemen" volgens hem De aan vraag voor een verkeersdrem- pel is bij de gemeente in behan- deling De gemeentevoorlichter ver klaart dat het verzoek gedaan door Kaspersma, vorig jaar is afgewezen en dat deze hiervoer bericht is. Het gemeentelijke beleid voorziet niet in ver keersdrempels in woonwijken, hooguit in de toegangswegen. De overlast van het verkeers gedrag ontstaat door bewoners en bestemmingsverkeer Enkele weken geleden is op nieuw een verzoek ingediend voor een verkeersdrempel in de Beemden. De gemeente is nu de verkeerssituatie en het ver keersgedrag ter plaatse aan het onderzoeken. In verband met het speelterreintje in de bocht, sluit de voorlichter niet uit dat tot verkeersvertragende maat regelen besloten kan worden. Voor half augustus is in ver band met het zomerreces van de raad, geen beslissing te ver wachten. Marianne de Valck LEUSDEN - De Leusdense postduivenliefhebber Peter Boender leverde afgelopen za terdag op de wedvlucht Or leans (540 km) een 'unieke prestatie', door in dit concours van 16 000 duiven de tiende plaats te winnen (Nationaal concours Midden Nederland). Overige plaatsen van zijn ge klasseerde duiven waren 3, 4, 5,6,9, 12.16. 18. 20,29 en 30. eavy Ruigers op het terrein waar de crossbaan moet komen. De knapen zijn een tikje gesteld in de gemeente als het gaat om de hoeveelheid grond die ze kregen om hobbels van te i. (foto: Hans Verhorst aanbouw zijnde crossbaan, waar Dennis Timmer en Chris Tessels samen met de andere leden ruig aan het werk zijn, om de baan zo snel mogelijk crossklaar te krijgen. Om lid te worden van de club hoeft geen contributie te wor den betaald Ieder clublid ontvangt een 'heavy' bewijs van lidmaat schap, dit is een pasje dat om de nek gehangen dient te wor den. Enige tijd geleden brachten Enk Tessels en Dennis Timmer een bezoekje aan wethouder Vroon. Hij beloofde „met aarde die de gemeente nog in voor raad had" wat hobbels te ma ken, zodat de tijdelijke cross baan nog voor de zomer vakantie klaar zou zijn. De pittige knullen van de crossclub zijn enigszins teleur gesteld, omdat er een zielig hoopje aarde op het veld is ge kieperd en de zomer vakantie al over een paar dagen begint. Mark Greefhorst, één van de jongste leden zegt hierover: „ze zijn soms heel aardig hoor bij de gemeente, maar ze doen niet altijd wat ze beloven." Gelukkig zijn de jongens ge heel selfsupporting en druk in de weer met het maken van hobbels, toch gaan ze binnen kort weer even op bezoek bij wethouder Bram Vroon, om te vragen of er misschien nog wat meer aarde in de voorraadkast zit. Als de hobbels hobbelig ge noeg zijn, is het plan om met behulp van een handgrasmaai er het gras rondom de hobbels te maaien. Vervolgens willen ze van plan ken en hout 4 spnngschansen maken, waar vanaf ze dan met fiets en al kunnen opstijgen om met een harde klap te kunnen landen Op het veld komt een 'ge vaarlijke' tarzanbocht te lig gen waarin oude auto- en bus banden wórden gelegd. De cross-piloten vergaren het bouwmateriaal zelf, zij fietsen garages af, praten met aanne mers en struinen bij afvalber gen. Ook zijn ze van plan het nieuw verworven terrein af te bakenen met prikkeldraad, zo dat niet iedereen ongevraagd op de kostbare aarde kan krioelen. Bij de oplevering van de crossbaan gaat de vlag uit, er komt een 'officiële Heavy Rui gers' opening met spandoeken. Wedstrijden willen de jongens ook gaan organiseren. Iedereen die een fietsje met een stevig profielbanden heeft mag mee doen. Een mountainbike is ook goed, versnellingen zijn niet noodzakelijk. Bij de wedstrij den gaat het er om in korte tijd zeer hard te rijden. Er kan met hoge snelheid door de bochten worden gevlogen Vanaf de spnngschansen kan extreem' hoog gesprongen- en gedraaid worden Als deze arbeidsinten sieve plannen daadwerkelijk zijn uitgevoerd en het ledental de 50 heeft bereikt, zeggen Chris en Dennis, die overigens zeer efficiënt overkomen, nu helemaal niet meer terug te willen naar de oude baan aan de Noorderinslag, zij vinden dat de baan aan de Noorderin slag dan maar vrij gehouden moet worden voor eventuele woonwagens. Dit nieuwe terrein in het Ruige Veld is dichter bij huis. De kin deren hoeven geen gevaarlijke wegen te befietsen om bij hun crossbaan te komen Momenteel hebben de jongens goede hoop, dat deze plek in het Ruige Veld een definitieve wordt. De auto van BF1 rijdt het doek (foto- Hans Verhorst) voor het probleem werd ge zocht. De beide wethouders maakten in 1987 beiden deel uit van het college, dat de ploeg van burgemeester Rademaker opvolgden, die gedwongen moest aftreden. Toch duurde het bijna 6 jaar. voordat het zeer moderne sta tion geopend kon worden. Een behoorlijke vooruitgang voor Leusden konden de 150 geno digden bij de opening zelf con stateren Maar liefst 18 ver schillende materialen kunnen op een vlotte en efficiënte ma nier gescheiden worden. Leus den werkt al enige tijd met een stortpas, waardoor alleen Leusdenaren van de nieuwe fa ciliteiten gebruik kunnen ma ken Volgens Verduin maken de huidige ontwikkelingen op het eg, waardoor de naam van het nit gebied van afvalverwerking een dergelijke aanpak nodig „De afvalstoffenheffing zal in de toekomst alleen maar hoger worden," vreesde zij. „Een ef ficiënte aanpak van de verwer king van het afval is daarom noodzakelijk," liet Verduin weten. Er zijn volgens haar de komende tijd drie zaken waar over het gemeentebestuur een beslissing zal moeten nemen. „Het gaat om de invoering van een mini-container voor de in zameling van het groente tuin- en fruitafval Daarmee hangt ook de beslissing samen of wij nog gebruik zullen ma ken van de diensten van de mi lieuboer en of wij de tuinvuil- stortplaatsen zullen handha ven." „Ook moeten wij beslissen of uwe afvalstation onthult wordt. wij een zogenaamd gediffe rentieerd afvalstoffentarief in Leusden zullen invoeren. Dat houdt in dat mensen die min der huisvuil produceren daar ook minder betalen. Wij moe ten er dan wel voor zorgen dat misbruik zoveel mogelijk wordt tegen gegaan en dat er zo weinig mogelijk zwerviiil in de straten en de bermen terecht komt." Verduin gaf ook aan dat zij zich de komende tijd zal moe ten buigen over de wens van de Kringloopstichting om in Leusden een kringloopwinkel te beginnen, voor het herge bruik van weggegooide spul len, zoals meubels en kleding De naam van het nieuwe af valstation is 't Spieghel. De naam is bedacht door mevrouw Vedder en werd gekozen uit 25 'ter Schrikkel met 't Levend schilderij' (foto: Carla Kogel- AMERSFOORT - Als in Amersfoort binnenkort het Et- cetera-La Strada Festival weer losbarst hangt in het theater café van De Lieve Vrouw een foto-expositie met beelden van dit wervelend straatfestijn. Het zijn kleurige festival-fo to's van Carla Kogelman en Riekje Hofman. De expositie begint 28 juni, en is te zien tot 8 augustus. Riekje Hofman en Carla Kogelman zijn al jaren lang medewerkers van La Strada. Gedurende die jaren hebben beiden veel foto's ge maakt van dit bruisende zo merfestival. Tijdens het festi val ondersteunen de beide fo tografen elkaar. Ze kunnen per slot niet overal tegelijk zijn. Meestal pikken ze er ook indi vidueel net iets anders uit. Riekje en Carla fotograferen vanuit twee verschillende op drachten. Riekje maakt foto's met het doel de verschillende acts vóóraf op andere festivals te bekijken, en daarvan foto grafisch verslag te doen. Met het doel de fotografische im pressies te laten zien aan de andere medewerkers. Waar door deze kunnen beoordelen welke voorstellingen La Stra da naar Amersfoort gaat halen. Van die beoordeling (en van het financiële plaatje!) hangt het af of een groep wordt uitge nodigd. De foto's hebben te vens de funktie dat, als een groep kómt, er meteen publi citeitsmateriaal voorhanden is. Riekje probeert met haar foto's de essentie van een voor stelling weer te geven. Ook is ze alert op het moment, waarop een voorstelling haar 'aan pakt'. Iets in een voorstelling dóét haar wat Dat kan zijn de emotie van een verschrikking, van het leuke, vreugdevolle, van het geroerd zijn. Het kan ook om een beweging gaan. Bij haar zijn het de details in een voorstelling, waarvan zij vaak een serie maakt. Vooral ook omdat ze een boodschap heeft naar haar achterban over wat er in zo'n hele voorstelling plaats vindt. Dat kan ze uiter aard niet vastleggen met één beeld. Ze maakt zeg maar een verslag van de voorstelling, èn licht daar hier en daar een pak kend beeld uit. Carla's opdracht is tijdens het festival voorstellingen vast te leggen Zij kijkt op verschil lende manieren met verschil lende ogen. Wat is qua beeld interessant voor de pers? Voor de sponsor? Haar interesse gaat in dit opzicht uit naar si tuaties waarin veel publiek aanwezig is. Met haar fotogra fie bedient ze diverse doelgroe pen. Met publiekstrekkers ligt het in de lijn om subsidie-ge vers te benaderen. WVC is ui teraard gevoelig voor woor- stellingen, die een breed pu bliek weten te boeien. Maar ook legt Carla plaatjes vast, die haar persoonlijk boeien om het fraaie moment, het schitterend visuele beeld, de grote verstilling. Boordevol boeiende beelden zit zo'n festi val voor haar. Ze komt altijd met stapels foto's terug. Vooral als de lucht blauw is heeft ze haar dag. ze vélt voor blauwe luchten! Of het gaat om muziek, beel dend theater of performances- voor de subsidiegever moet dat expliciet duidelijk zijn. Een performance staat of valt met het beeld. Datzelfde geldt voor het beeld, dat op de plaat wordt gezet. Belangrijk voor Carla is ook hoe de voorstelling m zijn omgeving staat. Welke is de inbreng van het publiek op zo'n voorstelling? Voor de foto-expositie in Theater De Lieve Vrouw heeft Carla Kogelman zich vooral toegelegd op solo-foto's. Close ups van de artiesten. Formaat 30 x 45 centimeter Carla ge bruikt het gehele negatief. Riekje Hofman's foto's zijn kleiner van formaat. Haar grootste formaat is dat wat ze kan halen op haar print-appa- ratuur. In veel gevallen heeft zij uitsneden uit haar negatie ven gemaakt om de attentie- waarde van een voorstelling nèt iets meer te kunnen bena drukken. Op de expositie gaat het om kleurenfoto's. Genomen op velerlei plekken. Etcetera-La Strada is een reizend festival. Het is heel leuk op de foto's te zien, dat juist buitentheater zo veel ünders wordt, afhankelijk van de plek waar de voorstel ling staat. Of je een voorstel ling ziet in de ruimtelijke om geving van Almere, m een mid deleeuwse stadskern of tegen de achtergrond van een uitge brand pand- het doet zo veel qua dekor aan zo'n voorstel ling! Je hebt exact dezelfde voorstelling, maar het is boeiend om te zien hoe die een heel andere uitstraling krijgt in een andersoortige omgeving. Riekje heeft een mooie foto serie van een groep uit Uzbe kistan. Ze knipt graag op het moment, dat er een beweging gaande is die bepaalde lijnen oplevert. Zo is er een foto met de Uzbekistani in diagonaal belijning. Daarnaast is ze bezig met de emotie onder het pu bliek. De mteraktie tussen de artiest en het pubhek. Hoe rea geren kinderen bij een griezeli ge act? Er gebeurt iets in de voor stelling, en ze duikt er letterlijk in Als er een 'ramp' plaats vindt laat ze die op de gezich ten van spelers en publiek zien. Carla heeft mooie opnamen van 'Het levend schilderij' De man zit in een groot schilderij gevangen. Dat beeld is heel verstild. Maar het is óók een voorstelling De man komt het schilderij uit. Reageert op het publiek. Het publiek reageert op hem. Er is een grote diversiteit aan straatvoorstellingen af te lezen aan de foto's, die Carla en Riekje in De Lieve Vrouw laten zien. Muziek, maskertheater, mimetheater, performances, bewegingstheater, clownerie, kleurige acts, melancholische Pierrot presentaties. Carla fotografeert met een Minolta Spiegelreflexcamera. Riekje gebruikt een Pentax Spiegelreflexcamera. De foto's worden afgedrukt met de Ko dak Printomatic op glanzend Kodakpaier. Anco Mali Theatro di Bergamo Italië (foto Riekje Hoffman). 'R i v h :ot D B z ritf mal

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9