leusder Krant Miljoenenschade bij brand Bavoort „Half juli gaan we weer open" Raad van State beperkt bewoning buitengebied Onderzoek naar doortrekken Middenweg Ruzie om woonwagenkamp L E U S D E N Na brand improviseert restaurant Bavoort Inrijverbod nog steeds onbekend (oensdag 7 juli 1993 Pagina 3 LEUSDEN - De brand, die af gelopen zaterdag in restaurant Bavoort aan de Treekerweg woedde, heeft volgens eerste schattingen minstens voor een miljoen schade aan het gebouw aangericht. De economische schade is veel groter. Dat meldt de brandweer op een perscon ferentie. Technisch onderzoek heeft de oorzaak van de brand niet duidelijk kunnen maken. Wel is de brand vermoedelijk ontstaan in de buurt van de c.v.-ruimte op de bovenverdie ping. De brandweer heeft de snel om zich heen grijpende brand met 30 man personeel, 9 lage- druk- en 2 hogedrukstralen be streden. Verder werd de assis tentie ingeroepen van een hoogwerker en een adembe- schermingswagen met extra zuurstofflessen en -maskers. In totaal werden 65 flessen lucht gebruikt om de brandweer mensen tegen de rook te be schermen De rookontwikke ling was enorm. Twee panden in de onmid dellijke omgeving van het brandende restaurant zijn tij delijk ontruimd geweest om de bewoners tegen de rook te be schermen. De publieke belang stelling voor de brand was groot, maar de situatie ter plaatse maakte het de brand weer en politie niet moeilijk om het terrein hermetisch af te grendelen. Eén brandweerman is tij dens hel uitoefenen van zijn werk van een ladder gevallen. De man werd voor controle naar het ziekenhuis afgevoerd, maar bleek afgezien van ont vellingen niet ernstig gewond. De man heeft dezelfde avond zijn werk nog hervat. Tijdens de brand waren naar schatting 100 mensen in het pand aanwezig Die hebben allemaal het pand tijdig kun nen verlaten. Om kwart over acht werd het sein 'brand meester' gegeven, maar de na- blussingswerkzaamheden hebben nog tot twee uur 's nachts geduurd. EUSDEN - Een dak verloren laar niet verslagen, is de om- thrijving van de gemoedstoe- land van directeur Huub Din- Emans. Twee dagen na de rand in restaurant Bavoort, jkt de schade enorm. In de ruilerige regen, zowel binnen Is buiten dankzij het bluswa- ir, ziet het uit 1871 daterende tbouw er vies en somber uit. uub Dingemans lijkt over de rete schrik heen. Voortva- md is hij met personeel, nenden en buren begonnen in de schoonmaak. ,,Half juli Jan wc weer open", beweert i) overtuigend. Zaterdagavond 3 juli om 17 ar 53 kwam de melding van rand bij de brandweer bin- Directeur Huub Dinge- ans was op dat moment even De brandweer was gebeld fider grote ongerustheid. (ergens waren vlammen te «n maar in de keuken hingen tok en stank. Niemand wist aar de oorzaak lag. Zeven mi- uten later arriveerde de randweer. Net voor Dinge rs die tot zijn schrik de au- s met brandende zwaailich- flvoor de deur van zijn zaak nd. Hij werd gerustgesteld, anvankelijk liet het zich niet nstig aanzien. De brand hard werd ontdekt bij of in de ^kleedruimten van de mede- erkster. Of de oorzaak bin nen of buiten gezocht moet worden was op maandag nog niet bekend De eigenaar spreekt berichten tegen als dat de brand zou zijn ontstaan in de afzuigkap danwel in de ventilatoren De gasten zijn ook niet gevlucht. ..Veruit de meeste van de 74 gasten zaten buiten. De meesten hoorden bij een van de twee gourmetpar tijtjes van dat ogenblik. Zodra £USDEN - Slechts weinig aadsleden geloven dat het °ortrekken van de Midden- reg. ten behoeve van het bus- 'rkeer, over het Valleikanaal haalbare kaart is. Het al- «rnatief was voorgesteld om e zogenaamde 'buslus' in de «schatterweg overbodig te wken. Bewoners van de Ka- aalweg waren tegen het plan in het geweer gekomen. Een meerderheid van de raad zag er echter geen proble men in om naar een dergelijk alternatieve route onderzoek te vernchten. Alleen het PvdA-raadslid Gert de Weerdt vond om pncipiële redenen een onderzoek naar een nieuwe oversteek van het Valleikanaal niet nodig De Weerdt is bang dat een dergelijke voorziening als een soort bruggehoofd zal gaan werken, dat toekomstige wonmgbouw in het oosten van Leusden zal vergemakkelij ken. „Daar is de PvdA absoluut tegenstander van", adus De Weerdt. Eén en ander werd duidelijk tijdens de behandeling van de deelnotitie Openbaar ver voersplan Leusden' in de ge meenteraad, donderdagavond. Eerder deze maand wees de raadscommissie het plan van de hand om via de Walstro een bus te laten rijden door de wijk De Wetering. In het defmtieve raadsvoorstel, dat overigens werd aangenomen, is die ge dachte dan ook losgelaten LEUSDEN - Het inrijverbod va de Lockhorsterweg wordt nog steeds massaal genegeerd. Dat constateerde de politie maandag bij steekproeven. Er werden zeker dertig overtre dingen geconstateerd Sinds vorige week mag de Lockhor sterweg niet meer door auto- en motorverkeer worden ge bruikt. De overtreders werden gewaarschuwd. Volgende week zullen ook bekeuringen worden uitgedeeld. de brandweer aangaf moeite te hebben met het onder controle krijgen van de brand, zijn we heel rustig de zaak gaan ont ruimen Veel gasten bleven lange tijd staan wachten in de verwachting na enig opont- houdt verder te kunnen eten", aldus de directeur Van paniek is geen sprake geweest. De brand trok veel belang stelling. Voor menig bewoner uit Leusden Zuid bood de brand op deze warme zater dagavond een verzet. Meldin gen over de lokale en landelijke radio om zeven en negen uur deed de stroom kijken aan groeien tot een file op de Arn hemse weg. Het vuur sloeg via de rieten- kap boven de keuken, over naar het dak van het hoofdge bouw. Om negen uur was men de brand meester Om half drie 's nachts kon de eigenaar, de restanten van wat die middag nog een sfeervol, goed inge richt restaurant "was, afsluiten. De opslagruimte, waar de rieten tuinmeubelen 's winters staan, is totaal uitgebrand. De grootste schade werd aange richt in de kantoorruimte. Alle administratie van de afgelopen jaren, de computer met de kas registers en het meubilair zijn in vlammen opgegaan In de keuken regent het op dinsdag middag even hard als daar buiten Het restaurant is dins dag met een dikke stinkende roetlaag bedekt Alleen de tuinkamer, leeg maar schoon, laat iets zien van de oude luis ter. De directe schade wordt ge raamd op 1 miljoen gulden Over de indirecte, economische schade, durft Dingemans nog geen uitspraken te doen. Huub Dingemans is sinds 1 januari van dit jaar directeur, samen met compagnon Jules Klerks Dingemans kwam als vijftienjarige jongen werken bij zijn voorganger en is sinds dien gebleven De schrik is groot, nu uit het prachtige pand de zwartgeblakerde bal ken steken Twee dagen na de brand ontwikkelen zich de eer ste plannen. „We hebben gelijk gezegd dat we niet bij de pak ken gaan neerzitten We gaan er tegen aan. Direkt de volgen de morgen vroeg zijn we gaan opruimen wat we mochten en konden. Nu zijn we aan het re gelen hoe we improviserend zo snel mogelijk weer open kun nen gaan Gelukkig is het in verband met de vakantieperio de niet zo druk. Maar met de gasten die we deze week moe ten teleurstellen wordt contact opgenomen om iets anders te regelen Half juli hopen we te kunnen starten in de gespaard gebleven gedeelten van het restaurant, de tuinkamer en de hut. Op het grote terras achter de zaak komt een grote tent voor zolang de herbouw duurt We willen alles terugbrengen in de oude stijl, met daarbij de verbeteringen die tegenwoor dig mogelijk zijn." Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. Vorige week schreven wij in deze rubriek al over de drukke tijden voor de Leusdense politie en brand- weer. Explosies en branden in de politeschool en win kelcentrum De Hamershof hielden de mannen flink bezig. Na de brand in restaurant Bavoort afgeloepn weekeinde ga je baast denken dat Leusden aan het begin staat van een wel erg hete zomer...* We moeten natuurlijk niet vergeten, dat deze cala miteiten de betrokkenen niet alleen grote materiële schade opleveren, maar ook zorgt voor emotionele ellende. Een zaak in vlammen zien opgaan, waar met bloed, zweet en tranen gewerkt is, is een drama op zich...* *...Niet iedereen realiseerde zich afgelopen zaterdag hoe groot de schade is, die de brand aanrichtte aan het restaurant aan het begin van de Treekerweg... ...Tussen de rokende puinhopen baande een echt paar zich een weg op zoek naar de managers van Bavoort. Het stel had voor de volgende a vond een tafel gereserveerd. Dat kwam hen kennelijk niet zo goed uit. Het echtpaar ivas dus naar het restaurant getogen om de reservering te annuleren... *...De getroffen winkeliers van de brand in De Ha mershof, ruim een week geleden, zijn inmiddels druk bezig de puinhopen op te ruimen, zodat de klanten weer zo snel mogelijk geholpen kunnen worden... '...Salon Pierre, waar de brand begonnen is door een haperende droogtrommel, beeft bijvoorbeeld gezorgd vooreen noodwinkel, waar de klanten deze week weer terecht kunnen...* *...De vorige keer schreven wij over de schade die fotozaak Verhoef leed door de brand. De ontwikkel centrale werd ernstig beschadigd en er gingen kostba re camera's verloren...* *...Het blijkt nu dat ook Gall&Gall behoorlijk getrof fen is. Enkele dagen na de brand moest bedrijfsleider Harry van Scha ik met zijn personeel liters en liters wijn weggooien. De Keuringdienst van Waren vond bet kostelijke vocht namelijk niet meer geschikt voor consumptie... *...Dat moet de ware wijnliefhebber pijn doen. Het personeel stond voor de moeilijke klus het karwei te klaren. Dat schijnt niet zonder gevolgen te zijn geble ven. De alcoholdampen die bij de vernietiging van de partij wijn vrij kwamen, schijnen bij sommige perso neelsleden voor beneveling te hebben gezorgd...* LEUSDEN - „Leusden moet gehoord worden in het conflict over het saneren van een voor malig woonwagencentrum in Amersfoort." Onder die voor waarde ging de gemeenteraad donderdag akkoord met een arbitragcvoorstel, dat aan de vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) zal worden voorgelegd. Het probleem gaat over de kosten van het saneren van het ernstig vervuilde terrein aan de Middelhoefseweg, waar ja renlang auto-sloperijen ge vestigd waren Sinds 1963 was het terrein in gebruik als regio naal woonwagencentrum, waarvoor ook Leusden verant woordelijkheid droeg. Amers foort, eigenaar van de grond, eist dat de grond nu schoon wordt opgeleverd en dat alle gemeenten die destijds in het woonwagenschap waren ver- enigigd, bijdragen aan de kos ten van de saneringsoperatie. Die kosten werden eind jaren '80 geraamd op ongeveer ƒ5.000.000,-. Het probleem is dat niet goed is na te gaan onder wiens ver antwoordelijkheid de vervui ling is ontstaan. Het terrein was ook voor 1963 al als woon wagencentrum in gebruik. Leusden vindt dat eerst gepro beerd moet worden vast te stellen voor welk deel van de problemen de gemeente ver antwoordelijk kan worden ge steld. Omdat de betrokken partij en er in onderling overleg niet uitkwamen, is nu voorgesteld de VNG als onpartijdig scheidsrechter te hulp te roe pen. Het advies van de VNG over de zaak zou als bindend moeten worden beschouwd. De gemeenteraad eiste echter van wethouder Corri Verduin dat de visie van Leusden duidelijk onder de aandacht van de VNG zou moeten worden gebracht. Die zou in de schriftelijke op dracht naar de VNG onvol doende naar voren zijn ge bracht De VNG is niet ver plicht de strijdende partijen te horen. Op voorstel van de wet houder wil Leusden nu voor komen dat dat ook daadwer kelijk zal gebeuren DEN HAAG - Het standpunt van de gemeente Leujsden. om bewoning van het buitenge bied in Leusden niet verder uit te breiden, is door de Raad van State ondersteund. D gemeen te wil niet alleen nieuwe wo ningen weren, ook bijgebou wen bij bestaande huizen mo gen niet worden verhuurd Een bewoonster van de Lockhorsterweg is dit voorjaar door de gemeente aangeschre ven en verzocht haar garage af te breken, een huurder uit de berging te zetten en een woon wagen te verwijderen Voor de Raad van State protesteerde de bewoonster begin juni tegen deze maatregelen van de ge meente De vrouw verhuurde de berging om iemand in de buurt te hebben, zij vindt dit veiliger. De gemeente wil ech ter, geen extra bewoners in het zogenoemde „buitengebied van Leusden" en staat daarom ook de verhuur van bijgebou wen niet toe. De garage is inmiddels afge broken, maar in de berging wilde de bewoonster van de Lockhorsterweg nog steeds ie mand laten wonen De uit spraak is van de Raad van State, die telefonisch aan de betrokkenen is meegedeeld, maakt dit echter onmogelijk De woonwagen mag de vrouw wel laten staan, mits deze niet wordt bewoond De schriftelij ke motivatie bij de uitspraak van de Raad van State krijgen de betrokkenen binnenkort thuisgestuurd.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3