agenda Cultuur 'Made in America': opvallend duo in minder opvallende komedie O. Leusder Krant Het weer in eigen regio Welkome verrassing Boterbloem De Lieve Vrouw Film Expositie Woensdag 7 juli 1993 hem gebied uit hun leven te blijven. Een verzoek waar hij maar al te graag aan wil vol doen. Maar dochter Zora denkt daar toch anders over Ze wilt een vader, of hij nu blank of zwart is. En hoe harder haar moeder tegen Hall te keer gaat des te meer wil Zora hem als vader Cheers Voordat 'Made in America' in de bioscopen uitkwam, kwam hoofdrolspeler Ted Danson al uitvoerig in de publiciteit En dat betrof niet alleen zijn rol in deze film. Nee, eigenlijk was het iets minder fraai. Want tij dens het filmen raakten Whoopi Goldberg en Danson zo onder de indruk van elkaar dat ze besloten ook in het da gelijkse leven als verliefd paar door te gaan. En daarmee liet Danson zijn vrouw voor wat ze was. Maar niet alleen door dit schandaal stond Danson volop in de (Amerikaanse) schijn werpers. Minstens net zo belangrijk was het feit hij na 11 succes volle jaren besloot om met de hit-comedy 'Cheers' te stop pen. Hiermee was het doek ge vallen voor deze ook m Neder land uiterst populaire serie. Verleden week konden wij in Nederland met een anderhalf uur durende special afscheid nemen van deze wereldbe- faamde kroeg En dat is misschien het pro bleem van deze film. Na 11 jaar "Cheers' is het niet verwonder lijk dat je Danson associeert met de bekende kroegbaas Sam Malone. Maar helaas is 'Made in America' van een ge heel ander kaliber. De humor is wat minder subtiel. Daarvoor is het verhaal ook te zwak De kern van het verhaal, een on verwachts blanke vader van een zwarte dochter, is al snel bekeken. Waar de film het van moet hebben is het vuurwerk tussen 'bad mama Goldberg' en nietsvermoedende vader Danson. Deze situatie, met de daarbij behorende scherpe dialogen, zorgt zeker voor de nodige grappen en grollen. Maar in de tweede helft van de film is het al snel gedaan met de humor. Deze maakt dan plaats voor een wat romantischer sfeer. Maar schijnbaar was het ro mantische vuurwerk buiten de studio spektakulairder dan in de film want echt boeiend wordt het niet. Desondanks is 'Made in America' best een on derhoudende film geworden Dat wel. Maar zeker niet zo leuk als 'Cheers'. Voor mij had deze serie nog jaren door mo gen gaan n IM Do. 8 juli t/m wo. 14 juli GRAND THÉATRE SNOUCKAERTLAAN 4 033-618900/614632 CLIFFHANGER Dag 13.45-18.45-21.15 uur Zo. 13.30-16.00-18.45-21.15 uur INDECENT PROPOSAL 13.45-18.45-21.30 uur Zo. 13.30-16 00-18.45-21.30 uur THE ASSASSIN Dag 13.45-18.45-21.30 uur Zo 13.30-16.00-18.45-21.30 uur OEROEG Dag. 13.45-18.45-21.30 uur Zo. 13.45-16.15-18.45-21.30 uur FALLING DOWN Dag. 18 45-21.15 uur MADE IN AMERICA Dag. 13.45-18.45-21.15 uur Zo. 13.45-16.15-18.45-21.15 uur LOADED WEAPON 1 Dag. 13.45-18.45-21.15 uur Zo. 13.45-16.00-18.45-21.15 uur BAMBI Dag. 14.00 uur Zo. 14.00-16.00 uur Les Vacances du cinema Donderdag 8 juli 20.30 uur: De Grap Vrijdag 9 juli 20.30 uur: L'Homme de Cen- dres Zaterdag 10 juli 20.30 uur: Opera do Malandro T VAN TARZAN Broer en zus, Graat en Har- mien, winnen de hoofdprijs in een TV-quiz: Een reis door de jungle. Een oud mannetje zegt dat er een Toverbloem is en een geheim van de Toverbloem. Zo begint een avontuurlijke tocht door de wildernis met alles erop en eraan: Pisangbomen, olifanten, lianen, rivieren en een touwbrug. Maar ook een kannibaal met zijn vleesvork, een leeuw met een borstel en een vleesetende bloem die uit haar mond stinkt. Het is er al lemaal, maar bovenal zijn daar Graat en Harmien, die als broer en zus soms ruzie heb ben, maar vaak ook geweldig veel plezier. Een familievoor stelling geschikt voor iedereen vanaf 4 jaar. Mieky Steenber gen, Harmien, volgde haar op leiding tot Docent Drama in Antwerpen en heeft als actrice ruime theater-ervaring. Daar naast heeft zij als regisseuse al ettelijke producties op haar naam staan. Robert Poncin, Graat, is aktief in de wereld van het cabaret, straattheater en poëzie-performances. Hij heeft een aantal eigen theater producties gemaakt en heeft daarmee een ruime ervaring als acteur opgedaan. Steenbergen en Poncin werken op dit moment ruim 7 jaar met veel succes samen. Openlucht Theater Amers foort. Zondag 11 juli 1993. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs 3,25. De Grap Milian Kundera schreef het scenario voor dit juweeltje van de Tsjechische nouvelle vague dat in de dagen van de Praagse Lente werd uitgebracht. In mei 1949 zendt de Praagse student Ludvik Jahn een ansichtkaart naar zijn vriend die een partij cursus volgt, met op de achter kant een absurde grap over Stalin. Dit kost hem zijn car rière en levert hem verschillen de jaren dwangarbeid op. Ja ren later, als Jahn vrijgekomen is, zint hij op wraak op zijn vroegere vriend. Regisseur Ju- ris vertelt het verhaal in prachtige zwart-wit beelden, gebruik maken van een vertel structuur waarin heden en Zondag 11 juli 20.30 uur. Malma Tot en met 8 augustus Carla Kogelman en Rie Hoffman met foto's van j Strada' verleden elkaar op ingeniei wijze afwisselen. Filmtheater De Lieve vroui Donderdag 8 juli, 20.30 uui L' Homme De Cendres Nouri Bouzid wilde met d film de mechanismen blootl gen die een centrale rol spe in de patriarchale samenlev van Tunesië. Het 'machisme nog steeds een van de bela: rijkste kenmerken van die menleving en niet ieder* weet daar evengoed raad n. Waartoe dat zoal leidt to* Budzid aan de hand van i leven van Hachèmi en Far! twee jongemannen die op I punt staan volwassen te wi den. Hun gemeenschappelij strijd is die tegen die volw senwording. Elk voeren zij t strijd op en eigen man: Naast hun strijd met het hed voeren beide jongemannen c nog een strijd met het verledi Zij zijn namelijk ooit door c zelfde man verkracht. Om z. verder te kunnen ontwikkel moeten ze met dit verleden rekenen. Dat loopt niet vi elk van hen even goed af. D( een gedetailleerd uitgewerk en tegelijkertijd subtn mise-en-scéne, in samens: met een camera die vaak nel opgesloten zit als de protaf nisten, wordt L'Homme i Cendres een film die zowel klemmend als ontroerend is,i daardoor zeer meeslepend Filmtheater De Lieve Vrom Vrijdag 9 juli, 20.30 uur. Opera Do Malandra De Braziliaanse uitdrukki 'malandro' is een verzam* naam voor figuren uit de c derwereld: zakkenrollers souteneurs, maar ook mens die dealen of van kleine die stallen leven. Het verha speelt zich af in 1941, in onderwereld van Rio de Jane ro. Otto, een nachtclubeig naar van Duitse afkomst, z: zich gechanteerd door Ma expert in allerhande niet frisse zaakjes. Qua stijl is Op ra Do Malandro opgezet als e< Hollywood musical, maar ini kern van de zaak is dit een Br ziliaanse film, gebaseerd i Braziliaanse situaties en g dragen door zeer Braziliaar muziek. Filmtheater De Lieve Vrouv Zaterdag 10 juli 20.30 uur. AMERSFOORT - Wat is er in deze snelle jaren negentig nog van het ouderschap overgeble ven? Kinderen worden op be stelling geleverd zonder dat er enige romantiek in het spel is. In 'Made in America' illustre ren Whoopi Goldberg en Ted Danson dit op hun eigen onna volgbare wijze. In deze ro mantisch getinte komedie stellen zij het familieleven in een geheel nieuw licht. Gold berg speelt als Sarah Mathews een zelfverzekerde, onafhan kelijke zwarte vrouw die het eigenlijk allemaal tegelijk wil: een eigen zaak, haar eigen on afhankelijkheid en bovenal een eigen familie. Wat betreft het zakelijke gedeelte mag ze niet klagen. Sarah heeft een bloeiende Afro-Amerikaanse boekenhandel in Oakland, Ca lifornia, die geheel overeen stemt met haar eigen trotse Afro-afkomst. Helaas overlijdt haar man op jonge leeftijd. Hij laat haar geen kinderen na. Sarah be merkt echter dat ze toch be hoefte heeft aan een gezin. Maar dat gezin wil ze wel op haar eigen manier opbouwen. En wat doet een moderne vrouw dan7 Ze gaat naar de sperma bank en vraagt naar het beste wat ze in huis heb ben. een zwart, intelligent en niet te groot kind. Aan haar wensen wordt voldaan. Dit re sulteert in een mooie dochter- Zora (Nia Long). De jaren gaan voorbij en Zora groeit op tot een knappe, intelligente vrouw. Ze weet niet beter of haar vader is al vroeg overleden. Maar heel toevallig komt ze erachter hoe de vork werkelijk in de steel zit. Als haar moeder tenslotte toegeeft dat er sprake is van kunstmatige inseminatie, gaat Zora op zoek naar haar echte vader Samen met haar vriendje Tea Cake (Will Smith-Prince of Bel Air-) breekt ze in op het computer netwerk van de spermabank Hier hoopt ze haar echte vader te vinden: een zwarte, intelli gente nette man Maar de computer komt met een volslagen ander verhaal. Want volgens de gegevens is haar vader de gesjeesde auto handelaar Hall Jackson (Ted Danson). Deze Hall is een goedaardige, hardwerkende levensgenieter. Maar bovenal: hij is blank. Iets waar Zora nooit op heeft gerekend. En het enige waar Hall nooit op gere kend heeft is een jonge zwarte vrouw die beweert dat hij haar vader is. En een moeder die Het weer zit vol addertjes onder het gras, dat werd maandag weer eens over duidelijk aan de mensheid vertoond De warmte van zondag werd volgens bere kening uit ons land verdre ven, maafeen koufront dat dit proces op gang moest brengen, werd in de vroege ochtend onverwachts flink actiever. Dat leverde be hoorlijke regenhoeveelhe- den op, die uiteraard zeer welkom waren. Zo noteer de Leusden 18 mm, Ach terveld 21 mm. De neer- slagproduktie werd ver sterkt doordat het front ging golven, waardoor het ook enorm vertraagde. Door het langer aanwezig blijven van warmere lucht kon de koelere niet vooruit en werden de zachte lucht- massa's opgetild. In dat soort gevallen gaan de fronten golven en daar waar de slingers het sterkst zijn, valt de meeste neerslag. Dat was in een strook van Noord-Holland (Marken 25 mm) via de IJs- selmeerpolders tot in Drenthe en onze omgeving. Voorlopig is het even uit met de zomerse pret. Op de weerkaart zien we een krachtig hogedrukgebied met centrum boven de Azoren en als tegenhanger fungeert een depressie bo ven IJsland/Scandinavië. Daartussen is de volgende dagen een noordwestelijke stroming operationeel en daarmee wordt koele lucht naar onze streken gebla zen De opbouw van de at mosfeer is licht onstabiel, zodat er een enkele bui kan vallen Toch zal het weer beeld over het algemeen best bruikbaar zijn voor allerlei activiteiten buiten de deur, want de zon is re gelmatig van de partij. Gisteren was het weer beeld al een stuk verbeterd in verhouding tot maan dag In de tweede week- helft wordt het mogelijk iets zachter, maar de ten dens blijft wel licht wissel vallig Het hogedrukge bied ligt te veraf om de weerzaken definitief in handen te krijgen. Storin gen trekken in een weste lijke bovenstroming om het hogedrukgebied heen naar de Noordzee en kun nen het weerbeeld bij ons af en toe verstoren met een enkele bui Het echte zo merweer bevindt zich nu in het zuidoosten van Euro pa, waar temperaturen heersen van 30 35 graden. Gisteren stak er in het Rhonedal een mistral op Dit fenomeen behelst een sterke noordenwind, opge wekt door hogedruk op de Oceaan en een depressie in de Golf van Genua. Door dat de lucht in het dal wordt geperst, kan er een stormachtige wind de kop opsteken. Erg warm was het eerder deze week in het noorden van Tunesie. Op een enkele plaats steeg het kwik tot boven de 45 gra den. Juni is in Leusden iets te warm verlopen. De ge middelde etmaaltempera- tuur bedroeg 16 graden en normaal is ongeveer 15.2. Vooral de eerste tien dagen waren warm, daarna kwam er een beetje de klad in het zomerweer. Er wer den in Leusden 12 warme dagen bijgeschreven, tegen 13 normaal. Van die 12 wa ren er 5 met een tempera tuur van 25 graden of ho ger en op 1 dag steeg het kwik tot 30 graden en dat was op de 10e. De eerste zomermaand was in Leus den iets natter dan nor maal, 74 mm tegen 68. In Achterveld was het met 64 mm iets droger. Tot de top 50 van de meest voorkomende plan- tesoorten in Nederland, horen onder andere de bo terbloemen. In die ranglijst nemen die bovendien vast niet de onderste posities in. Dat de boterbloemen zo al gemeen voorkomen, hangt samen met de grote ver scheidenheid aan stand plaatsen waar de planten genoegen mee nemen. Ze groeien op alle denkbare grondsoorten en zelfs in het water, zoals de blaar trekkende boterbloem en de grote boterbloem. Eén van de meest voorkomende is echter wel de kruipende boterbloem. De kruipende boter bloem verdraagt veel scha duw en veel droogte, maar bloeit voornamelijk op zonnige, vochtige plaat sen. Door hun mooie geelglanzende bloemen verlevendigen de boter bloemen menige vegetatie. Aan een rozet van langge- steelde wortelbladeren ontspringen opstijgende bloeistengels en de boven grondse, bebladerde uitlo pers. De bloemen worden weinig bezocht door insek- ten en de bestuiving vindt meestal via regendruppels plaats. In de land- en tuinbouw ziet men deze plant als een ernstige plaag en ook de tuinhefhebber zal hem met schrik in zijn gazon ont dekken. Zijn uitlopers strekken zich in alle rich tingen uit en vormen om de paar centimeter en nieuw plantje. Op deze manier kan één enkele plant in korte tijd een groot stuk grond bedekken. Blijven er bij het wieden delen van een plant achter, dan be gint de woekering van dit hardnekkige onkruid op nieuw. Vooral in vochtige graslanden, waar de plant zich bijzonder thuisvoelt, kan deze de vorm van een ramp aannemen. Alle soorten van boter bloemen worden door het vee, wegens de scherpe smaak en de min of meer giftige eigenschappen ge meden. Het sap bevat de giftige stof anemonol, dat bij het drogen van de plant overgaat in anemonine en dan zijn giftigheid heeft verloren. Daardoor doet de plant in het hooi geen kwaad meer Bij daarvoor gevoelige mensen kan het sap op de huid rode plekken veroor zaken, die later zelfs kun nen overgaan in blaasjes. Op dit punt is de blaartrek kende boterbloem één van de meest beruchte, zoals de naam al doet vermoeden. Vroeger maakten bede laars van deze eigenschap een dankbaar gebruik en behandelden polsen en soms ook het gezicht met de plant om er meelijwek kend uit te zien. In droge weilanden is het de scherpe boterbloem die daar de dienst uitmaakt. Deze soort smaakt zo mo gelijk nog scherper dan zijn soortgenoten, vandaar de Nederlandse soort- Aangezien in de land bouw tegenwoordig weinig hooi meer wordt gewon nen, maar het gras hoofd zakelijk wordt gekuild, waardoor de boterbloem zijn giftigheid niet verliest, wordt de plant te vuur en te zwaard met moderne middelen bestreden. Hier door is de boterbloem uit de wellanden vrijwel ver dwenen en teruggedron gen naar de ruigten en wegbermen. De wetenschappelijke geslachtsnaam Ranuncu lus is het verkleinwoord van het Latijnse rana, wat kikker betekent, omdat veel soorten van dit ge slacht te vinden zijn op vochtige plaatsen, waar ook de kikkers voorkomen. G. van Leeuwen •N A u uV-ttiiG. Oo f tVu oc n

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6