„Een 'heterdaadje' op één uur" Leusder Krant Vangkooien, illegale lozing en vuilopslag beter te zien vanuit de lucht Foto's Overtredingen Rommeltje Woensdag 7 juli 1993 lin Pagina 7 omdat 'onze' Boelkov nog niet terug is van de vorige missie Op het terras van de Dienst Luchtvaart wordt me afgeraden koolzuur houdende limonade te drinken, want bij eventuele luchtziekte kon me dat wel eens opbreken Na drie kwartier maken we kennis met de piloot, Ton Camijn. Met zijn ruime ervaring in het vliegen voor allerlei politieta ken, vormt hij deze middag de derde persoon van het milieuteam „Opsporing vanuit een heli moet je echt even leren", vertelt Camijn „Tijdens de eerste vlucht komen er heel veel indrukken op je af, doordat alles er vanaf tweehonderd meter hoogte anders uitziet. Je moet leren letten op kleuren, vormen, rook pluimen, enzovoort Bovendien moet je je voortdurend orienteren waar je zit en wan neer je iets constateert, moet je ook nog aan de hand van de atlas de precieze lokatie be palen. We zijn normaal gesproken met drie man in de helicopter en dan geven we alledrie onze ogen goed de kost." Overigens blijkt een half uur later, in de helicopter, dat de ogen niet alleen gericht zijn op wat er beneden gebeurt. Ton Camijn kijkt voortdurend om zich heen De kleine helicopter is niet uitgerust met radar, dus moet de piloot voortdurend opletten dat zich geen andere vliegtuigen op de route bevin den. In dit verband houdt 'Pappa Victor' (het vluchtnummer is PV-113, vertaalt in lucht vaartalfabet) ook voortdurend contact met de verkeersleiding van Schiphol en vliegveld Soesterberg. Camijn: ,,0p deze hoogte hoef je natuurlijk geen rekening te houden met het gewone vliegverkeer, maar reclame-vliegtui gen en stuntvliegers kom je wel tegen en in de buurt van Soesterberg heb je ook regelmatig met F-15's te maken. Daarmee wordt geen enkel risico genomen." Na zo'n twintig mi nuten vliegen op twaalf uur recht vooruit, de koers in de lucht wordt aangegeven met de tijden van de klok) richting zuidoost, bereikt de heli het district Eemland-Zuid. waar be gonnen kan worden met het fotograferen van de lokaties. Hans Elgeti meldt de piloot „Van normale surveillance (algemene con trole) zal vanmiddag wel niet zoveel komen, want we hebben acht verzoeken voor een foto..." Elgeti richt zich tot mij: „Voor iedere mi- lieuvlueht kunnen verschillende instanties, waaronder provincies, gemeenten en colle ga-politieregio's, een verzoek indienen De helicopter maakt dan een foto van een door die instanties opgegeven lokatie. Meestal ko men er voor een vlucht twee a drie verzoeken voor een foto binnen. Doordat een andere milieuvlucht, van district Eemland-Noord. is afgelast, hebben Aad en ik vandaag een lijst met acht verzoeken. De vlucht mag in totaal niet langer dan anderhalf uur duren, daarna moet de Boelkov terug zijn op Schiphol, dus we hopen dat we al de opdrachten afkrijgen Aan de helicopter zal dat overigens niet lig gen, want met een gangetje van circa hon derdtachtig kilometer per uur wordt koers gezet richting Amerongen, de verst gelegen lokatie, waar de eerste opdracht is Het verzoek een foto te maken voor de krant, stuit helaas op de regel dat vanuit de lucht niet gefotografeerd mag worden, in verband met de Wet op de Privacy. Wel krijg ik door de politie een luchtfoto aangeleverd Intussen is de lokatie Amerongen gefotogra feerd en wordt slingerend van plaats tot plaats de terugweg richting Schiphol inge zet. In de Grote Provincie Atlas, die Elgeti op schoot heeft, zijn vooraf op diverse plaatsen papiertjes geplakt, zodat de navigatie in de lucht geen grote problemen oplevert Ergens boven een plaats in het centrum van district Eemland-Zuid: „Eerste weg. tweede weg... dwarsweg. Ja, dat bedrijf schuin voor ons, op ongeveer tien uur, moet het zijn, Aad. Schiet je even een plaatje van die opslag? De grond heeft daar een geelach tige kleur, zet dat er ook maar even op." Na de opdracht wordt koers gezet richting Leus- derhei. LEUSDEN/REGIO - „Schuin voor ons, op ongeveer één uur, zie ik dikke zwarte rook. Zullen we eens even gaan kijken?" In minder dan twee minuten cirkelt de politie-heli boven de lokatie, ergens tussen Woudenberg en Leusden. Politieman Hans Elgeti van het politiedistrict Eemland-Zuid, constateert een 'heterdaad': „Zo te zien is het een stapel geteerd hout, die ze aan het verbranden zijn. We roepen een wagen op die erheen kan..." Na contact met het politiebureau in Amersfoort, vervolgt het driekoppige milieuteam in de helicopter van de Dienst Luchtvaart van het Korps Landelijke Politiediensten (DLKLP) zijn controlevlucht. Het is de tweede vlucht die het bureau Milieucoördinatie van de politie Eemland-Zuid dit jaar boven haar district maakt. In januari vloog de politie ook al boven het district om milieudelicten op te sporen en onder andere rapport op te maken van klandestien mest uitrijden, wat in de winter verboden is. Nu, op dinsdag 29 juni, volgt een tweede vlucht, waarbij vooral gelet wordt op illegale vuilstort en andere milieudelicten. Een verslag... In eerste instantie staat de milieuvlucht, die start op luchthaven Schiphol, gepland om 13.00 uur. De vlucht wordt echter dezelfde morgen nog verplaatst naar 15.00 uur. Deze plotselinge wijzigingen in schema's zijn bij milieuvluchten met de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie eerder regel dan uitzon dering, omdat de vier helicopters waarover men beschikt ook vaak la minute moeten worden ingezet voor gebeurtenissen met een hogere prioriteit. Een verkeersongeluk, een opsporing of andere dringende politietaken kunnen soms niet wachten, terwijl een mi lieuvlucht niet aan tijd gebonden is. Het komt zelfs voor dat een helicopter die in de lucht is Voor eèn milieuvlucht, zijn missie moet afbreken en onmiddellijk naar een an dere lokatie moet vliegen om ingezet te wor den bij bijvoorbeeld een achtervolging Om 13.15 uur meld ik mij op het bureau Milieucoördinatie, dat is gehuisvest in het gebouw van de parkeerpolitie in het nieuwe gedeelte van het Amersfoortse stadhuis. Met opperwachtmeester Hans Elgeti en hoofd agent Aad Blok, die samen de afdeling Mi- lieucoordinatie vormen, rijd ik mee naar de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie, ten zuiden van het complex Schiphol De spe ciale afdeling voor opsporing van milieude licten is van start gegaan na de reorganisatie van het district Eemland-Zuid. De milieu taak, die voorheen door ieder bureau apart werd uitgevoerd, is hiermee gecentraliseerd. Wel hebben alle bureaus binnen de regio Eemalnd-Zuid nog een taakaccenthouder voor milieu, die het werk van Hans Elgeti en Aad Blok ondersteunt. „We zijn allebei be gonnen als gewone politiefunctionaris", legt Hans Elgeti uit, terwijl hij de zilvergrijze Ford Orion over de Al richting Amsterdam stuurt. Sommige passerende automoblisten houden plotseling snelheid in als ze het poli- tie-uniform in onze personenauto ontdek ken. „In de loop van de jaren groei je dan eigenlijk vanzelf in een bepaalde specialisa tie. Zo was ik voor mijn komst in Amersfoort twee jaar in Leusden gestationeerd, waar ik ook al twintig procent van mijn tijd besteed de aan milieuzaken. Nu zijn we full-time bezig met de opsporing van milieudelicten, maar als dat nodig is kunnen we nog steeds worden ingezet voor andere politietaken." Het behoeft geen betoog dat het politie werk op milieugebied de afgelopen jaren flink is toegenomen. Met de maatschappelij ke en politieke bewustwording van het mi lieu, groeide ook de wetgeving op dit gebied. En waar wetten zijn, daar zijn overtredingen. Elgeti: „De taak van toezicht en regelgeving (vergunningen, e.d.) ligt bij de gemeente en de de overheid, terwijl de taak van inspectie van de milieuhygiëne en het opsporen van overtredingen, is ondergebracht bij de poli tie. Overigens is het doel van beide instanties natuurlijk eender: We zijn er op uit om men sen en bedrijven bewuster en zorgvuldiger te laten omgaan met het milieu. Je ziet dat be wustzijn om je heen groeien: veel bedrijven zijn direct bereid tot medewerking wanneer we ze attenderen op nieuwe regelgeving. Nieuwe regels, zoals de plaatsing van een lekbak voor afgewerkte olie, zijn vaak al uitgevoerd voordat we als milieu-ambtenaar die nieuwe regel komen melden. Men heeft het dan al in de krant gelezen en is ermee aan het werk gegaan. Helaas blijven er ook altijd mensen die pertinent niet meewerken en van hun bedrijfsvoering een zooitje blijven ma ken. Illegale afvalopslag, gebruik van asbest, verbranding van vuil en andere overtredin gen van de (nieuwe) Wet Algemene Bepalin gen Milieuhygiëne (voormalige Hinderwet) vinden nog dagelijks plaats. Daarom zijn dit soort vluchten nodig." De hitte van de zomerdag zindert boven de vliegvelden van Nederlands grootste lucht vaartcentrum Schiphol. Het schitterende weer voorspelt goed zicht tijdens de vlucht, die overigens nog even op zich laat wachten Aad Blok (links) en Hans Elgeti (rechts) maken m de helicopter hun camera en formulieren in orde. Het merendeel van de opdrachten gaat om het illegaal storten van afval en opslag van bijvoorbeeld autowrakken Natuurlijk gaat de aandacht van de milieu-coördinatoren ook uit naar andere delicten, zoals gekapte bomen (zonder kapvergunning), overtreding van de Jachtwet met vogelvangkooien of klemmen, of controle op de voor het publiek afgesloten natuurgebieden. De meeste foto's worden echter gemaakt van illegale opsta pelingen van afval. Elgeti licht toe: „Dat is nou eenmaal verboden, omdat het opstapelen van houtafval, puin en ander vuil negen van de tien keer resulteert in een vuurtje..." Plotseling merkt Ton Camijn een mooie illustratie op van Elgeti's verhaal: „Hans, ik zie schuin voor ons. op ongeveer één uur een dikke wolk zwarte rook, kunnen we daar heen?" Het blijkt sowieso te gaan om de vol gende lokatie die op het programma stond. Het betreffende bedrijf was al enkele keren buiten zijn boekje gegaan waar het voor zichtigheid met het milieu betreft... Omdat het hier een 'heterdaad' betreft, wordt direct een politie auto op de grond opgeroepen om een kijkje te gaan nemen bij het vuur. De dikke zwarte rook laat zien dat het waar schijnlijk niet alleen om 'onschuldig' afval gaat. Als het incident is afgehandeld, vervolgt El geti: „Wat we in de auto al zeiden, de meeste bedrijven houden prima rekening met het milieu en nemen het nauw met de regels. Het zijn de uitzonderingen die dit werk noodza kelijk maken. In veel gevallen gaat het dan ook om bedrijven die het met verschillende regels niet zo nauw nemen. Vanuit de lucht is dan vaak te zien dat die bedrijven ook echt een rommeltje zijn. Alles staat schots en scheef, er ligt een autowrak achter een Schuur weg te roesten, of andere dingen zijn .niet in orde. Bij controle op de grond is dat vanaf de weg vaak niet goed te zien, maar als je naar aanleiding van zo'n luchtfoto dan op de grond een kijkje gaat nemen, blijken vaak ook andere zaken niet in orde, zoals de ver werking van afgewerkte olie of restjes be strijdingsmiddelen." Tijdens de opdrachten heeft de heli inmid dels vaart geminderd tot circa honderddertig kilometer per uur, zodat snel en wendbaar gewerkt kan worden In ruim drie kwartier zijn verschillende lokaties in de regio be zocht, zodat via Eemland-Noord de terug tocht naar Schiphol kan worden begonnen. Aad Blok „In Eemland-Noord moeten we voor collega's even een natuurgebied foto graferen. Daar is recreatie verboden en men wil weten of het publiek zich daar inderdaad aan houdt." Om kwart voor vijf landt de Boelkov-heli- copter weer op de landingsplaats op Schip hol Het fotorolletje dat Blok heeft volge schoten, blijft achter bij de Dienst Lucht vaart, die de foto's over tien dagen zal bezor gen aan bureau Milieucoördinatie in Amers foort. Ten kantore van de Dienst Luchtvaart op Schiphol worden de surveillance-formu lieren ingevuld. Aan de hand van die formu lieren, in combinatie met de foto's, kunnen Hans Elgeti en Aad Blok binnenkort aan het werk om overtreders van de milieu-wetten, met de nodige diplomatie te bewegen tot an der gedrag. Blij dat ik weer met beide benen op de grond sta, rijd ik een uur later weer naar huis en kijk verstoord op als ik een enorme, zwar te rookzuil zie bij een agrarisch bedrijf langs de Rijksweg. Zo'n milieuvlucht geeft een an dere kijk op dat soort dingen... Ivar van der Sterre Het bureau Milieucoördinatie is gevestigd m het stadhuis te Amersfoort. De DLKLP beschikt over vier Boelkov-helicopters, waarmee onder andere de milieuvluchten gedaan worden.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7