!aRa 'fSSSftE „Er liggen hier echt gebitten op de grond" HhÈ ÉMii ï''if 0È91 Zes miljoen gulden voor opknapbeurt Hamershof .Leusder Krant. 1 acelift entree Valleisportpark sssissertjes n-driehoek Monument m JkliliLMHI leningen :o-inbraken Inbraak in schoenenzaak L E U S D E N Claverenbladstraat schitterde in 'Let's have a Party' le Ir 'oensdag 14 juli 1993 Pagina 3 •nit echter een obstakel voor ihoudingen. Interessant is vraag of ook de politiek op hoogte is van namen en fei- 'olgens de tipgever hebben heren P.J G A Ego en H. ilder, respectievelijk voor ter en secretaris van de chtingen voor Vrijheid en ihgheid OSL, al zes jaar ge en contact gezocht met on- anderen VVD-Tweede Ka- rlid H.F. Dijkstal over be ide namen'' van RaRa-ter- isten. De identiteit van en- e kopstukken van cle terro- ïsche organisatie zou ook irgespeeld zijn naar de nmalige minister van justi- Korthals-Altes. Eind vori- iveek heeft de anonieme tip- rer contact gezocht met jkstal. Tegenover deze krant estigde Dijkstal desge- agd dat hij inderdaad con- t heeft gehad met de anonie- tipgever. )ijkstal wil echter geen nmentaar geven op de vraag namen van RaRa-kopstuk- bekend zijn in justitiële ^gen. k ie redaktie van deze krant heeft ook OSL-voorzitter P Ego om commentaar gevraagd Deze weerspreekt met klem dat binnen OSL-kringen de namen van de RaRa-terroris- ten bekend zouden zijn ,,Wij hebben indertijd inderdaad gesproken met verschillende politici, onder wie Dijkstal. Tijdens dat gesprek hebben we onze bevreemding uitgespro ken over het feit dat elke keer als de politie indertijd een in val deed bij mogelijke RaRa- verdachten, de meerderheid van de vogels al gevlogen bleek te zijn. Ja, dat zou inderdaad duiden op een lek bij justitie, dat klopt. Wij hebben echter nooit beweerd dat de identiteit van de terroristen bekend zou zijn. Was dat maar waar. De anonieme tipgever zegt echter zelf „namen dan wel voldoende aanwijzingen" aan de politie te hebben doorgege ven over drie kopstukken van de RaRa. Deze zouden gezocht moeten worden in linkse krin gen (wat overigens ook een pu bliek geheim is, red.). Aanslag De jongste aanslag van de RaRa, eind juni, werd gepleegd op het ministerie van sociale zaken in Den Haag. Een bom ontplofte op de vierde verdie ping van het ministerie en richtte daar de nodige schade aan Naar aanleiding van de aanslag loofde het openbaar ministerie een beloning van 200.000,- uit voor de tip die kan leiden tot de aanhouding van de daders. Lcusden 'oningbouw Pon-driehoek de baan las ik in de Leus- Krant. Wat mij nu verbaas- as de eerste reactie van houder Joost de Jongh. zijn oordeel ging het over lopige plannen en het oor- of besluit van GS zou wel heel anders zijn, dan wat q. de gemeenteraad in het terhoofd had (heeft), elukkig zijn wij niet ver rvan gemeentelijke en lan- jke verkiezingen verwij- 50, JSDEN - Onbekenden heb- uit een geparkeerde auto de Gagelhof een koffertje gereedschap weggenomen __Jinbrekers kwamen de auto len door een ruitje in te De inbraak moet in de van dinsdag op woens- ijn gepleegd. De eigenaar de auto, een 47-jarige ïn- ler van Leusden, deed aan- }fj] e van het voorval. Jr it een op de Mulderskolk irkeerde auto verdween in nacht van dinsdag op nsdag de radio/cassette- irder. De dieven sloegen ruit in om de auto binnen te len Het getroffen voertuig gendom van een 31-jarige sdense. derd en is er dan de mogelijk heid om op democratische wij ze de stem uit te brengen. De partij waar onze wethouder dan voor staat zou landelijk beslist heel wat kunnen ver beteren maar of deze gedachte ook in de plaatselijke politiek zijn vruchten zou afwerpen, betwijfel ik. Ondergraving van besluiten van GS., nekt dat niet naar een soort insubordi natie, staat de VVD niet voor meer dicipline? Het eigen ini tiatief is tot daar aan toe, maar ondergraving van besluiten, is dat moderne democratie? J.B. Burger, Anna van Saksenlaan 2, Leusden-Zuid LEUSDEN - Onbekenden heb ben vannacht ingebroken in een schoenenzaak op 't Erf in De Hamershof. De inbrekers kwamen binnen door een eta lageruit van 2,5 bij 2,5 in te gooien. Het kantoortje van de winkel werd doorzocht, maar op het eerste gezicht wordt er niets vermidt. Wel werd de toonbank van de winkel omge gooid. waardoor een flinke ra vage ontstond. LEUSDEN - Helen woont in de Claverenbladstraat en gaf haar straat op voor het programma 'Let's have a Party' dat gepre senteerd wordt door de gewe zen goochelaar Hans Kazèn. In het programma moeten de straatbewoners bewijzen dat zij goed kunnen samenwerken en dat zij in een gezellige buurt wonen. Met de spelletjes kun nen zij een straatfeest winnen. Het is niet een programma, waarin je een Leusdense straat zou verwachten, maar de Cla verenbladstraat werd toch uit gekozen. Dé grote dag was 27 juni, toen werden de Leusde- naren opgenomen in Studio 22 van John de Mol Produkties. Zij namen het op tegen de be woners van de Sillebeckstraat uit Valkenburg aan de Geul. Aanstaande zaterdag 17 juli zijn de belevenissen van Ad, Helen, Tineke en Martin en hun buurtbewoners te zien bij RTL 4. Dan is ook te zien hoe veel er verdiend is voor het straatfeest. Op de bar van de hal van het gebouw van John de Mol-pro- dukties staat een jongen met een microfoon te schreeuwen. Hij draagt een een leren strop das op zijn groene hemd en heeft een bril op. Hij blijkt Matthias te heten. Matthias is menner van professie en druk bezig er de stemming in te brengen. „Laat eens horen dat jullie er zijn," roept hij. Het publiek antwoordt. „Er liggen hier echt gebitten op de vloer", merkt Matthias gevat op, want Mat thias is een grapjas. Hij vertelt dat er niet gerookt mag worden op de tribune. „Ook mag er met gesigaard en met gepijpt wor den," voegt hij er aan toe, want Matthias is een grapjas. De menner voegt er nog aan toe dat er tijdens de opnames niet gegeten en niet geademd mag worden Ik vertel aan een hostess dat ik een verhaal over het feest kom maken. Ik word naar het heilige der heiligen gebracht, het restaurant van John de Mol. Marijke, de produktie- ieidster, zal gauw komen en me naar mijn plaats brengen, In het restaurant zit de crew van 'Let's have a party' ijs te eten en naar 'America's funniest home video's' te kijken. Zij vallen werkelijk van hun stoe len van het lachen. De grote baas De tijd vliegt als je naar Bob Saget kijkt en eindelijk ver schijnt Marijke. Zij heeft slecht nieuws. „Jij kunt niet op de tribune zitten Wij zetten journalisten nooit op de tribu ne. Maar wij hebben een mooi plekje voor je waar je ook alles kan zien." Marijke loopt de zenuwach- Hans Kazan, de sympathieke presentator van 'Let's have a party' tige presentator van 'Let's have a party' bijna onderste boven. Zij parkeert me in een blauwe stoel onder tribune. Voor de stoel staat een grote tv. De zetel hoort bij een zithoekje waar ook een tafel staat. Even later wordt er een schaal snoep neergezet. Matthias is nog aan het don derjagen met het publiek als de grote baas de studio inloopt. De Mol kijkt verbaasd naar de figuur die op zijn mooie blau we stoel zit en aantekeningen maakt. Hij gaat naast me zitten en Hij begint op een vel te krabbelen. Op de set loopt iedereen een stapje harder. Een cameraman waagt zich naar de tafel en vraagt of hij een mini-marsje mag pakken De grote baas staat dat genadig "toe en schenkt zijn werknemer de sympathiekste glimlach, die Hij tevoorschijn kan toveren De Mol kijkt nog eens peinzend naar zijn buurman en wordt tot hogere bezigheden geroepen. Hij verdwijnt. Matthias is de spelletje met het publiek en De Mol komt weer op de tv kijken hoe dat eruit ziet. En daar is Marijke ook weer. „Jij wilt vast graag op de tribune zitten", zegt zij. Ik antwoord dat zij zich vooral met druk om mij moet maken. Ik zit prima. Marijke herhaalt haar mededeling en voegt er aan toe dat er plotseling een lege plek op de tribune te zien is. Vulling Ik voel er niet veel voor om als vulling gebruikt te worden. Maar het blijkt al gauw dat Manjke's wens voor mij een bevel is. Zij zegt dat ik nu al mijn spullen moet laten liggen en haar moet volgen. „Als je moeilijkheden maakt, gebeu ren er ongelukken." Ik word door haar helemaal naar boven gebracht En wij baren veel opzien bij de toe schouwers. „En jij doet gezel lig mee met de spelletjes", be veelt zij. Dat maakt de uitzen ding veel spannender Ik ben bang dat ik niet veel geld voor de Leusdenaren verdiend heb, al deed ik mijn uiterste best. De spelletjes waren waarschijn lijk wat te hoog voor mij gegre pen. Het publiek moet het klap pen oefenen. Matthias onder scheidt een gelegenheids-, een biefstuk met aardappelen- en een geilapplaus. Kazèn is ook uit de coulissen gekomen. Hans heeft zijn zelfvertrouwen te ruggevonden en maakt een 'v ;v ee 1SDEN - De gemeente Leusden heeft onlangs het voormalige composteerterrein aan de Vallei- opgeruimd en opgeknapt. Met behulp van de compost is het terrein opgehoogd en afgedekt met grond. Het enigszins geaccidenteerde terrein is ingezaaid met gras en zal komend najaar met en struiken verder worden aangekleed. Eveneens dit najaar zal de toegangsweg naar het ei$portpark worden verbreed en verbeterd. Met de herinrichting van het terrein heeft de tente een belofte aan de hockeyclub ingelost MHCL stoorde zich al jaren aan de armoedige evan het park. „Nu de club op landelijk niveau actief wordt en gerenommeerde clubs op bezoek tygen, kan dat in een gepaste omgeving", aldus wethouder De Jongh in een toelichting op de "richting van het terrein. Met de herinrichting, die de gemeente in eigen beheer heeft verzorgd, bedrag van naar schatting f 80.000.- gemoeid geweest, (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Het oude' deel van winkelcentrum De Ha- niershof zal voor een bedrag van 6 miljoen gulden worden opgeknapt. De gemeente en de verenigingen van eigenaren en winkeliers hebben hierover dinsdagavond overeenstem ming bereikt. Door de opknap beurt zullen het nieuwe deel, waaraan op dit moment ge werkt wordt en het oude deel van het winkelcentrum op el kaar afgestemd zijn. Met de be slissing van de betrokken par tijen de zogenaamde revitali sering van het oude deel uit te voeren komt een einde aan een langdurig proces, waarbij partijen moeizaam met elkaar tot overeenstemming konden komen. De gemeenteraad had eerder als voorwaarde voor de ge meentelijke bijdrage van 1,3 miljoen gulden gesteld dat de revitalisering gelijktijdig met de oplevering van de uitbrei ding (H2) van het winkelcen trum uitgevoerd moet zijn Theoretisch zal H2 volgens Dc Jongh vier maanden eerder klaar zijn dan de revitalise ring. Het verschil wordt ver oorzaakt, doordat het overleg tussen de betrokken partijen veel tijd in beslag heeft geno men. „Een begrijpelijke zaak," zegt wethouder Joost de Jongh hierover, „want er was nogal wat geld mee gemoeid. Er zal echter volgens hem alles op al les worden gezet om beide projecten gelijktijdig af te ron den Behalve de bijdrage van 1,3 miljoen van de gemeente zal de Vereniging van Eigenaren 2,5 miljoen gulden aan het project bijdragen Verder zullen indi viduele betrokkenen, zoals winkeliers, voor 2 miljoen gul den moeten bijpassen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de aankoop van doorgangen, die gebruikt kunnen worden voor de uitbreiding van de winkel of de verbouwing van de pui. In het bedrag zit ook een deel voor het onderhoud van het winkelcentrum. Met name aan de verbetering van de brand veiligheid zal de nodige zorg moeten worden besteed. De brandweer uitte enkele weken forse kritiek op de wijze, waar op het winkelcentrum is inge richt, nadat vier winkels flinke brandschade opliepen. Oor zaak was een vastgelopen droogtrommel in een kappers salon Het beginnende brandje kon overslaan naar de beien- paar danspasjes. Het program ma begint en de Claverenblad straat schiet goed uit de start blokken. In de pauze komt Matthias weer te voorschijn. Hij meldt dat de opnames bijna weer door kunnen gaan. „Er moet alleen nog een zendertje bij een kandidate ingebracht wor den", grapt hij. Het is hem op gevallen dat de Leusdenaren met veel plezier op het falen van de Limburgers reageren. Hij beveelt ons niet zo onspor tief te zijn. Zo wordt het pro gramma niet gezellig. Ook het tweede en derde spel verlopen voorspoedig, al zijn er wat problemen met de appa ratuur. Daarna komt er een grote pauze, omdat er mensen in buitenissige pakken gehesen moeten worden. Matthias heeft zijn jolige toontje teruggevon den en vraagt of wij hem nog iets willen vragen. Het cynis me wordt wakker in een Leus- denaar: „Kun jij nou eindelijk nou je smoel eens houden7" klinkt het en de Leusdenaren lachen. De Limburgers kijken geschokt. Deze opmerking was hét hoogtepunt van de avond en zal de televisiekijkers on getwijfeld onthouden worden Het laatste spel loopt een tikkie uit de hand. De Leusde naren kunnen het woord niet vinden De Valkenburgers hebben een makkie. Helen, de verbouwereerde teamleidster, krijgt een cheque in haar han den geduwd. Het lijkt er veel op dat John de Mol Produkties een beetje genoeg heeft van al die kritische Leusdenaren. Een toeschouwer bromt somber dat het straatfeest uit drie biertjes de man zal be staan De cheque moet bij een supermarkt, die niet m Leus den gevestigd is in borrel nootjes en pils omgezet wor den. Het zit de Claverenblad straat niet mee. Het finalespel wordt ge speeld met de Valkenburgers en de regie probeert de Leus dense tribune aan het lachen te krijgen, maar dat levert weinig stralende gezichten op. Daarna moeten toeschouwers moeten van de tribune hollen om met Hans Kazèn te dansen. De Valkenburgse kandida ten zijn enthousiast Zij ver tellen dat zij een geweldige leuke dag gehad hebben en dat zij zo goed ontvangen zijn. In de hal staan de Leusdenaren wat narrig bij elkaar. Overal hoor je de opmerking „Heb je dat laatste spel gezien. Er werd hartstikke vals gespeeld. Die Valkenburgers hadden het veel gemakkelijker." En de klagers hebben gelijk. De Limburgers hadden het gemakkelijker, maar die klapten hun handen dan ook stuk Gerhard te Winkel dende panden door de con structie van het winkelcen trum. Wethouder De Jongh zegt daarom dat de brandweer na drukkelijk betrokken zal wor den bij de plannen van de op knapbeurt. Het gaat daarbij onder meer ook om de toegan kelijkheid voor de brandweer van het winkelcentrum. Verder zal het stratenplan worden aangepast, zullen de liften worden verplaatst en zal het winkelcentrum zo worden aangepast dat het aansluit op het nieuwe deel Eigenaar DSM van het pand, waarin Al- bert Heijn is gevestigd, heeft toegezegd ook mee te doen met de revitalisering. Als uitbreiding en opknap beurt zijn uitgevoerd zal vol gens De Jongh het totale com plex, inclusief woningen en infrastructuur een waarde hebben van 100 miljoen gul den. De Jongh twijfelt er niet aan dat het een rendabel com plex zal zijn, ondanks de huidi ge economische recessie. „Ge zien de belangstelling voor de woningen - zelfs de duurdere zijn verkocht - én voor de kan toren en winkels, hoeven we daarvoor niet te vrezen," zegt hij optimistisch. Sisssers is eeo rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt n afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. ,'...Het lijkt erop dat na enige turbulente weken de rust is weergekeerd in Leusden. Geen ontploffingen of afgebrande winkels en ook het dieven-en overvallers- gilde houdt zich koest. De vakantie is begonnen, hoe wel de zomer niet erg zijn best doet...* '...De komende weken dus weer aandacht voor de kiene dingen. Een lezer uit Leusden-Zuid belde bij voorbeeld vorige week naar de krant, omdat hij zich al enige tijd ergert aan de uitbundige begroeiing op en tussen de tegels van de straten in zijn woonomge ving... '...„Overal groeit onkruid tussen de tegels en op som mige plekken staan de planten meer dan 1 meter hoog,klaagt hij. Ook de wandelpaadjes groeien vol en hier en daar ontstaan halve grasvelden heeft hij geconstateerd... '...Volgens hem zou de gemeente, daar eens wat aan moeten doen. Doorgaans hebben veel bedrijven en instellingen, dus ook de gemeente, in deze tijd van het jaar in verband met de vakanties te kampen met on derbezetting... '...Dat zou misschien de oorzaak van de wildgroei in Leusden-Zflid kunnen zijn. Daarbij komt dat de ge meente sinds enige jaren voor een andere vorm van onkruidbestrijding heeft gekozen. Chemicaliën zijn nu eenmaal schadelijk voor het milieu en worden dus niet meer gebruikt in Leusden... '...Het alternatief is het borstelen van de trottoir en de goten met een speciale machine, zodat het onkruid weggeveegd wordt. Voor een dergelijke intensieve behandeling is echter niet voldoende geld beschik baar. De gemeente moet bezuinigen, dus is er een veegprogramma opgesteld. Elke wijk komt aan de beurt, maar soms kan dat enige tijd duren...' '...Een suggestie van ons. Met een schoffel en een keukenmesje kan heel wat onkruid en daarmee ook de ergenis verwijderd worden. Dus als mensen hun eigen stoepje schoonkrabben en wieden kan Leusden-Zuid binnen enkele dagen weer 'schoon' zijn...' '...Het blijft wennen, de Lockborsterweg afgesloten voor het gemotoriseerde verkeer. Op sommige uren van de dag lijkt het wel of er niets is veranderd. Ondanks de controles van de politie rijden automobi listen over de weg alsof er niets aan de band is. Deze week is het afgelopen met de waarschuwingen en zullen er bekeuringen worden uitgedeeld...' '...Dat zal waarschijnlijk tot de nodige protesten lei den. De situatie op de Heiligenbergerweg is niet echt duidelijk zal daarbij een veel gehoord argument zijn. Wij kunnen automobilisten die zich op die onduide lijkheid beroepen, niet helemaal ongelijk geven...' '...Bij de verkeerslichten op de Heiligenbergerweg is bet nog steeds mogelijk links- of rechtsaf voor te sorteren. En als je eenmaal richting hebt gekozen is er geen terugweg meer mogelijk. Er zit dan niets anders op de hele Lockborsterweg af te rijden...' '...De verkeersdeskundigen van de gemeente zullen daarom wat meer inventiviteit aan de dag moeten leggen om de auto's te weren dan alleen het simpel plaatsen van enkele borden. Wij zijn benieuwd hoe dat opgelost zal worden...' Een voorbeeld van het werk van de kunstenares Renée van Leusden. Iets soortgelijks moet in Leusden het verzetswerk van de zogenaamde TD-groep herdenken. vervolg van pagina 1 monument, zoals dat ons nu voor ogen staat. Het verzets werk wat we ermee willen eren rechtvaardigt een dergelijk kunstwerk ook, vinden wij." De kunstenaar die het beeld moet gaan maken is inmiddels aangezocht. Het gaat om de Brabantse beeldhouwer Renée van Leusden Van Leusden heeft in binnen- en buitenland een grote reputatie opgebouwd en is gespecialiseerd in 'figu ratief brons'. Van Amerom over de keuze van de kunste naar „Allereerst vonden we dat we voor een monument van nationaal belang ook een kun stenaar moesten zoeken die past bij dat niveau De keus is uiteindelijk op Van Leusden gevallen omdat het leggen van emoties in beelden haar grote kracht is. Dat vinden wij hier heel erg op z'n plaats." Renée van Leusden werd onlangs, als enige Nederlandse kunstena- resse samen met 44 ander kun stenaars uit de hele wereld, uitgenodigd te exposeren in het Grand Palais te Parijs Eer der was haar werk te zien in Duitsland en Amerika (New York) Over de plaats van het mo nument is nog niets met zeker heid bekend Van Amerom: „Het ligt, gezien de achter grond van het beeld, voor de hand op één of andere manier de link te leggen met het ge meentehuis. Maar of dat nu het oude gemeentehuis moet zijn, waar alles gebeurde, of het nieuwe, dat weten we nog niet. Althans, we zijn er nog niet uit. We hebben zelf uiteraard wel wat ideetjes, maar daar laat ik me nog niet over uit." Bij het uitwerken van een plan over de definitieve plaats zullen Brou wer en Theeboom in ieder ge val worden betrokken

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3