Aangekondigde bezuinigingen doen pijn in cultureel Leusden .Leusder Krant. VRieuwe directeur t-Joseph L E U S D E N ideo weg bromfiets estolen jekhorsterweg Opgevoerde tns; romfietsen Dngetje ïishandeld ernielingen Muziekschool en bibliotheken leveren fors in, Lisiduna voelt zich in de steek gelaten Nieuws uit de verenigingen Achterveldse bejaardensoos Pakketten voor Polen Autospiegels vernield Auto's opengebroken Soestenaar bestolen foensdag 14 juli 1993 Pagina 5 jn tijdelijke aanstelling niet ngezet worden in een vaste. ,rt de functie van de naar Li- ani dunahof vertrokken Gijs Hil- hkr )rst vervulde De Bruyn zag ond nng imd na; roe; ino' doz ;it ijze s ze v tnp h Voo gars Ef :HTERVELD - De heer B igielse is met ingang van 15 ni benoemd tot (ïnterim)di- cteur van het woon- en zorg- ntrum Sint-Joseph in Ach- rveld. Magielse is de opvol- r van De Bruyn, die sinds IJSDEN - Bi] een inbraak in n woning aan de Agnieten- te is het afgelopen weekein- een video-recorder wegge- men. De dieven kwamen de Diung binnen via de achter- de. Daarbij werd de nodige iade aan het pand toege- acht. De hele woning werd n een nauwkeurig onder in cht onderworpen. Een 34-ja- Y Leusdenaar ontdekte de ai braak en deed aangifte De woners van het huis waren i tijde van de inbraak op kantie. Bij een inbraak in een bedrijf de Olmenlaan hebben on- kenden in de nacht van don- jdag op vrijdag een geld- ;tje met 300,- en een aantal yV-bonnen gestolen. Het stje is later elders op het be- ïjvenpark. zo goed als leeg, ijjT -uggevonden. lv prftUSDEN - Een 17-jarige usdense eigenaar van een omfiets deed dit weekeinde da ngifte van het feit dat zijn eet rvoermiddel is gestolen. De ïf knipte het hangslot, waar de brommer afgesloten brtfts, door en nam het in de ïaa; cht van donderdag op vrij- anu g mee. De bromfiets stond 1 h staid in de tuin voor de wo- itn ig van de gedupeerde Leus- nat' naar stiv Dd d v USDEN - Bij een controle de Lockhorsterweg heeft de !me litie donderdag 31 bestuur- fit .s va motorvoertuigen ver- acl: land. De Lockhorsterweg is ds enige tijd afgesloten voor ir. °®notoriseerd verkeer. De be- ikken bestuurders zeiden f v n niets te weten. Binnenkort )e i I het niet meer bij vermanin- i blijven. Dan worden er be st11 unngen uitgedeeld aan 'l ertreders van het inrijver- fii d et isiti l m ï.A et 1: k« Ier lUSDEN - Op de Arnhemse- g heeft de politie vrijdag een imfietser aangehouden, die an' hard reed. De man bleek zijn Dmfiets te hebben opge- :rd. Tevens reed hij zonder lm hetgeen hem in totaal op 30,- boete kwam te staan. In winkelcentrum De Ha rshof heeft de politie vrij- twee bromfietsers uit ïierpenzeel aangehouden, te snel reden. De brommer eek te zijn opgevoerd. Bo- idien reden de bestuurders nder helm De daders zijn keurd. USDEN - Op de dierenwei- bij basisschool De Vallei is nderdag een 8-jarige jon- Ije. die eendjes voerde, mis- ndeld door twee 11-jarige apen. Het slachtoffer incas- rde een aantal klappen voor zich uit de voeten wist te iken De vader van het jon- tje wist één van de daders te iceren en heeft inmiddels een ed gesprek met diens ouders ^oerd De andere dader is op kantie. Die kan bij thuis- rost op een bezoekje van de der rekenen •USDEN - Het recreatie- laP heeft dit weekeinde aan- k gedaan van een aantal Wielingen in Den Treek. Zo lfd een toiletgebouwtje door bekenden onder handen ge- ken Ook een slagboom fd vernield. De totale scha- beloopt naar schatting >■000,-. Lisiduna is teleurgesteld over het uitblijven van een gemeentelijke bijdrage voor het kledingfonds foto archief Leusder Krant) De muziekschool is een belangrijk slachtoffer van de bezuinigingen op het welzijnswerk in Leusden (foto Archief Leusder Krant) LEUSDEN - Voor de kinder opvang en de ouderen wil de gemeente meer geld gaan uit geven, maar vooral de biblio theek en de muziekschool zul len het met aanzienlijk minder moeten gaan doen. Dat blijkt uit het onlangs verschenen wclzijnsprogramma van de ge meente. In dat plan staan de ideeën van het college met be trekking tot de subsidiëring van welzijnsorganisaties. Voor de meeste organisaties bete kent dit dat ze hun structurele subsidie houden. Ze krijgen hetzelfde als de vorige en ko mende jaren. Met name de muziekschool, muziekkorps Lisiduna. de oranjevereniging en de biblio theek zijn slachtoffer gewor den van de noodzakelijke be zuinigingen Die organisaties zullen het de komende jaren moeilijker krijgen. Bovendien bevat het welzijnsprogramma de voornemens om incidentele en voor het eerst aangevraagde subsidies te geven dan wel af te wijzen. Ook daaruit kunnen de bibliotheek, het muziekkorps en de muziekschool weinig hoop putten. De Vnjwilligcrs- vacaturebank krijgt wel geld, maar vooralsnog is met echt duidelijk waarvoor dat be doeld is. Muziekschool Het zwaarste getroffen door de bezuinigingen lijkt de mu ziekschool Niet alleen krijgt de school geen 27.000,- extra om de lange wachtlijst weg te werken, zoals men gevraagd had, ze moeten op termijn ook nog eens 50.000,- gulden in leveren. De muziekschool is volgens wethouder Vroon de duurste voorziening van Leus den. Iedere Leusdenaar betaalt 19,- mee aan de lessen van de 900 leerlingen. Volgens Vroon wordt er in veel van de omlig gende gemeenten minder geld uitgegeven aan het muziekon derwijs. .,En die situatie ver andert nauwelijks na de aan gekondigde bezuinigingsron de", aldus Vroon in een toe lichting op het welzijnspro gramma Vroon liet tezelfder tijd doorschemeren dat het in de verdere toekomst waar schijnlijk met bij de aangekon digde halve ton zal blijven. De school zal nog meer moeten gaan inleveren Volgens penningmeester H Malmberg is dit eigen schuld, dikke bult van de gemeente Malmberg. ,.Een aantal jaren geleden, met name voor de nieuwbouw, heeft het college duidelijk gekozen voor een ei gen school in de gemeente. Het is triest dat.men terugkrabbelt, nu de nieuwe school er staat en goed loopt." De weigering van de ge vraagde subsidie en de korting op het hudige budget kwam niet helemaal als een verras sing maar is wel een bittere pil om te slikken. Malmberg. „Na de vorige bezuingingen is de rek eruit. Onze kosten bestaan voornamelijk uit personeels kosten. 50.000,- minder bete kent ongetwijfeld een giganti sche daling van het aantal les uren Zeker 17 tot 20 per week Waardoor zo'n 70 leerlingen gedupeerd zullen zijn. Zelfs wanneer iedere docent een stukje inlevert betekent dit een aanslag op de werkgele genheid Hoe we dit zullen in vullen weten we nog niet. We hebben de lesgelden al ver hoogd van 440,- naar 520,- voor de eerste twee jaar. Overi gens had dit geen gevolgen voor de aanmeldingen De wachtlijst groeit nog steeds We voeren een onvriendelijk beleid voor wie lang les heeft. In ongeveer acht jaar kan men technisch en muzikaal een be hoorlijke graad behaald heb ben. Daarna komt er 10% bo venop het lesgeld." Malmberg. ,,Het is onont koombaar dat muzieklessen een stuk elitairder worden. Het culturele leven in Leusden krijgt opnieuw een flinke duw Cultuur en muziek raken echt onderbedeeld. Zeker in ver houding tot bijvoorbeeld de aandacht voor sportfacilitei ten. We zullen zeker alles aan grijpen om te proberen te voor komen dat de gemeente dit voornemen zal gaan uitvoe ren", aldus Malmberg Bibliotheek Budgetsubsidiênng is een sleutelwoord bij de gemeente De ervaring heeft geleerd dat subsidiëring van een exploita tietekort onverwacht hoog kan uitpakken Het nieuwe uit gangspunt is om iedere organi satie een bepaald budget te ge ven waar ze ze zelf maar van moeten zien hoe ze ermee uit komen Hierdoor hoopt de ge meente een doelmatiger ge bruik van de beschikbare mid- voor de aanschaf van meer boeken, CD's en audio visuele media Net als vorig jaar. toen ze 50.000,- wilden en kregen. Dit keer gaat de vlieger niet op. De Bibliotheken moeten het voor 1994 de twee daaropvol gende jaren doen met 5000,- voor nieuwe aanschaf. Boven dien laat de wethouder duide lijk merken, de bibliotheek een erge dure voorziening te yin den. Belangrijk en goed voor de inwoners, maar het moet in de nabije toekomst "voor minder kunnen Hij denkt bezuiniging te kunnen bereiken door leen geld, zoals vroeger, per boek te berekenen. Een onmogelijke zaak., vol gens de woordvoerder van het federatiebestuur, T. H.Boek hout „Volledig achterhaald Daar zien we absoluut geen heil in. Gezien het grote aantal bezoekers in met name Leus- den-centrum zou dat een ver schrikkelijke heisa geven bij het afrekenen Hoe het wel moet, weet het bestuur nog niet. Regelmatige kleine ver- Hoe de bibliotheek de ge miste inkomsten zal opvangen is voor Boekhout met zo moei lijk ,,Je kunt niet meer geld uitgeven dan je krijgt." Achterveld De bibliotheek in Achterveld krijgt ook geen geld voor de aanschaf van nieuwe boeken De gemeente vindt dat Achter veld valt onder de federatie van Leusdense bibliotheken. In de heroverwegingen van de drie bibliotheken binnen deze gemeente, in 1991, is gekozen voor een centrale functie van de bibliotheek in Leusden- Centrum. Achterveld zou Achterveld niet zijn. wanneer men het daar helemaal mee eens zouden zijn Leusden- Zuid is dan misschien wel een filiaal van Leusden-Centrum. Achterveld heeft een eigen stichting, met een eigen be stuur en een eigen beleid. Be stuurslid G G van Ruitenbeek uit Achterveld had de afwij zing wel verwacht maar is het er helemaal niet mee eens. „We willen met onder het bestuur van Leusden vallen We willen geen bemoeienis met onze aan schaf Wij beslissen zelf of we misschien zes Ciske's de Rat aanschaffen en wensen die ver volgens ook niet naar Leusden Centrum te zien verdwijnen", aldus Ruitenbeek. In Achter veld weten ze wel hoe Leusden hier over denkt. Desalnietemm was de aanvraag gerechtvaar digd volgens Ruitenbeek. „Door de brand moest Leusden alle jeugdboeken opnieuw aanschaffen Hierdoor werd de 8% afschrijving niet gebruikt. Wij vonden dat we op een ge deelte daan an recht hadden, zeker nu we in ons nieuwe on derkomen veel meer ruimte hebben .Vroeger hadden we geen plaats voor met name de dure populair wetenschappe lijke boeken. Om deze achter stand in te lopen hadden we er 270 willen aanschaffen. Dat kan nu niet De brand in de Leusdense hoofdvestiging gaat ten koste van Achterveld We zullen zeker bezwaar maken De raad beslist in november en tot dan rekenen we op redelijk heid' aldus Ruitenbeek delen te bereiken. Bovendien betekent het minder overleg en minder aanvragen per instel ling Want het budget is be doeld voor de hele bedrijfsvoe ring Die richting wil het colle ge in Leusden ook op. De gemeente denkt de bud getsubsidiëring in 1995 te kun nen invoeren. De bibliotheek en de muziek school krijgen als een der eer sten in Leusden op een gevoeli ge manier te maken met deze nieuwe aanpak De bibliotheek vroeg de ge meente dit jaar om 45 000,- hogingen zijn. onontkoombaar met name voor de boeterege lingen en de CD's verhuur Het afwijzen van de subsidie voor nieuwe aanschaf kan het bestuur wel begrijpen „Leuk is anders en we gaan daar nog zeker over praten met de wet houder Dit jaar hebben wc wel geld gekregen voor de uitbrei ding, dus we zijn redelijk op peil, maar we willen dit ook zo houden. Niet te ontkennen valt dat de bibliotheek dit jaar veel gekost heeft, door de brand Bij het voornemen tot afwijzing kan dit een rol hebben ge speeld Oranjevereniging Welzijnswerk kost geld en levert weinig op. De gemeente vult over het algemeen het ex ploitatietekort aan Subsidies dekken de tekorten. Dit bete kent dat het niet de bedoeling is dat de clubs dankzij de sub sidies geld over houden. Ge beurt dit toch, zoals jarenlang bij de Oranjevereniging, dan is de wethouder opeens minder gul Arie Zwart van de Oranje vereniging heeft dit gemerkt Van de jaarlijkse subsidie van 8.375,- gulden, blijft na de heroverweging 4.375,- over Het valt wel mee", is Zwart's commentaar op de halvering van de subsidie „We zagen het wel aankomen De subsidie is bedoeld voor de kinderattentie bij Koninginnedag en de vie ring van 4 en 5 mei. Deze laat ste bestaat uit een feestelijke morgen voor bejaarden, een kinderspelmiddag, vroeger een zeskamp, tegenwoordig pol- stokspringen Door het mooie weer de afgelopen jaren, heb ben we daar geld aan over ge houden." Zwart: „We hebben daardoor wat in kas en kunnen de klap pen opvangen Maar we heb ben wel het gevoel dat de ge meente ons terugpakt op zui nigheid. De inzet van onze vrij willigers die altijd belangeloze meewerken en proberen alles zo voordelig mogelijk te doen, wordt op deze manier gestraft Maar we redden het wel We worden steeds beter in het vin den van de goede wegen om veel voor wemig geld te kun nen En als dit niet meer lukt, kunnen we altijd een nieuwe subsidie-aanvraag doen." Lisiduna De klappen in het welzijns programma van de gemeente, vallen vooral in de cultuur- hoek Dankzij een goede structurele subsidie kan de leusdense muziekvereniging Lisiduna een goede opleiding geven aan de aankomende mu ziekkorpsleden Maar voor noodzakelijke extra's is geen geld De uniformen zijn 15 jaar oud en menig muzikant groeit uit zijn jasje Kolbakken, zoals de omschijving voor de hoofd deksels luidt, zijn er niet meer voor iedereen Voor nieuwe geeft de gemeente geen geld, net zo min als men voor de aan schaf nieuwe concert-pauken wenst bij te dragen. A. Veenen- daal van Lisiduna: „Jasjes en broeken kun je nog innemen of uitleggen, maar wie een te grote of te kleine kop heeft, krijgt geen passende kolbak meer We treden steeds vaker op zonder hoofddeksels Vee- nendaal is teleurgesteld over de houding van de gemeente. „Dit is al het tweede jaar dat men ons verzoek om nieuwe uniformen afwijst. Met het in zamelen van veel oud papier hebben we zelf 25 000,- bij een gehaald. We hebben nog 50.000,- nodig om onze hon derd leden in het nieuw te ste ken 80% daarvan moet op straat kunnen We zijn ge dwongen steeds meer concer ten te geven in kleine bezet ting Op die manier kunnen we niet echt optreden als ambas sadeurs van Leusden. De be volking draagt ons een warm hart toe. Ze hebben best iets voor ons over, maar we komen er niet meer door met al die landelijke collectes. Vroeger liepen we één keer door Leus den en dan kwam het wel goed. De bevolking steunde ons wan neer het nodig was Tegen woordig krijgen we geen toe stemming meer om spontaan te collecteren. De gemeente Leusden houdt wel van haar muziekkorps maar begrijpt ge woon niet hoe hard dit nodig is Hoop heeft Veenendaal wel. „We zijn nu bezig met optre dens in de wijken We hebben er zes gehad, er volgen er nog vier Daarmee vragen we men sen donateur te worden. Bo vendien komt er dit jaar een lotenactie. Als alle loten ver kocht raken, hebben we die 50.000,- bij elkaar." De con- certpauken zijn goed voor een triester verhaal. De aanvraag om nieuwe te mogen kopen voor 17.500,- is afgewezen. „De pauken die we hebben daar moeten we heel voorzich tig mee slaan, anders vallen ze uit elkaar Bij concoursen kun nen we daarmee niet meer aan komen Af en toe huren we pauken om toch ergens bij te kunnen zijn. Ons spaargeld gaat dan aan huur op Veel er ger is dat leden bij een ander korps gaan spelen omdat wij tweede klas materiaal hebben. En dat voor muzikanten die dankzij onze goede opleiding, ere-divisie spelen!" Vacaturebank De Vrijwilligersvacature- bank, een initiatief van de Vrouwenraad, krijgt, als het aan het college ligt, 8 000,-. Waarvoor dat geld precies be doeld is, is bij het bestuur van de Vrouwenraad niet helemaal duidelijk. Vast staat dat de Vrijwilligersvacaturebank in hetzelfde lokaal zal komen als de emancipatie-consulente. Deze laatste treedt op 1 sep tember in dienst. Haar kantoor komt in het lokaal van de voor malige Wip Wap kleuter school, waar eerder de oude- renwerker tijdelijk onderdak vond Volgens Evelien Blom is dit lokaal groot genoeg om er ook de vrijwilligersvacature bank in onder te brengen. Maar, zo vraagt de Vrouwen raad zich af, betekent dit nu dat de emancipatieconsulent, die voor twintig uur per week een aanstelling knjgt, ook de vnjwilligersvacature bank on der haar hoede dient te nemen9 Want 8 000,- is genoeg voor de inrichting maar te weinig om een betaalde kracht aan te trekken. Het advies van het door de vrouwenraad inge huurde adviesbureau is sowie so door de gemeente niet ge volgd. Evelien Blom rekent snel uit dat van het eerder ver kregen geld, dankzij de 'prijs vraag' in het kader van de So ciale Vernieuwing, nog genoeg over is voor een computer. „Eén computer in zo'n ruimte moet genoeg zijn. Daar moet alles in kunnen voor de eman cipatiezaken en de vrijwilli- gersbank", schetst ze uit de losse pols. „Maar de bijbeho rende werkzaamheden kunnen geen aanslag zijn op de func tie-omschrijving van de eman cipatiewerker. Bij de vrijwilli- gersbank komen immers be sturen van allerlei organisaties uit de hoek van de sport, oude ren, mannen en jongeren Mis schien kan een 'banenpooler' worden aangetrokken die ge subsidieerd aan het werk kan. Een oudere werkloze die als aanvulling op zijn uitkering wel van de jaarlijkse 8.000,- betaald kan worden. Inrichten doe je tenslotte maar één keer en de voorgestelde subsidie van 8.000,- lijkt structureel." Kortom: „We hebben als Vrou wenraad geen bezwaar tegen twee taakvelden in één lokaal maar we moeten nog wel goed bespreken hoe dat moet Marianne de Valck ACHTERVELD - Mooi weer en een goed humeur was alles wat de Achterveldse leden van de bejaardensoos mee moesten nemen voor het dagje uit, dat zij van een paar Achterveldse horecamensen kregen aange boden. Waar de reis heen ging was een verrassing, maar dat het gezellig was bleek wel uit de reacties van de deelnemers aan het einde van deze dag Afgelopen donderdagmór gen omstreeks 10.00 uur verza melde zich in de grote zaal van café Buitenkist zo'n zeventig leden van de Achterveldse be jaardensoos voor het maken van een reisje met onbekende bestemming Een welkom met koffie en gebak, geserveerd door Jan en Cobie van de Wete ring en Jan en Thea Voorburg. Vorig jaar was de paardentram als vervoermiddel goed beval len, maar nu wist men met een grote touringcar en een tweetal kleinere busjes voor de deur niet wat de bedoeling was van deze dag Na de koffie werd de reis aangevangen richting de Utrechtse Heuvelrug om in Leersum terecht te komen Bij een manege stond voor de lief hebber een borrel of ander drankje klaar en kon men in drie paardentrammen, getrok ken door fraaie paarden een tocht maken door de bossen en rond de Leersumse plassen. Na terugkomst stond er een over heerlijke koffietafel gereed. Na deze maaltijd kon er nog een uurtje van de natuur worden genoten in de paardentram Anderen verkozen de rust rond de manege. ACHTERVELD - Er is weer gelegenheid tot het inleveren van pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Po len. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. Het inleveren van pakketten kan geschieden bij de familie Van Doornik, Walter van Amersfoortstraat 24 in Achter veld op woensdag 14 juli tussen 14.00 uur en 18.00 uur (tele foon: 03425 - 1591). Pakketten kunnen ook wor den ingeleverd bij East Europe Line, De Heuvel 3 in Amers foort, eveneens woensdag 14 juli van 9 00 uur tot 20.00 uur (telefoon: 033 - 564555) Het maximale gewicht van de pakketten is 25 kilo. de kosten zijn ƒ7,50 per pakket plus 2,50 per kilo. LEUSDEN - In Leusden-Zuid. op de Wilhelminalaan en de Chnstinalaan, zijn dit week einde minstens drie spiegels van geparkeerde auto's ge sneuveld. De daders moeten in de nacht van zondag op maan dag hebben toegeslagen LEUSDEN - Onbekenden heb ben in de nacht van donderdag op vrijdag uit een op de Kroon- eend geparkeerde auto de ra dio weggenomen. De dieven sloegen een ruitje in om de auto binnen te komen. De 34-jarige eigenaar van de auto deed aan gifte van de diefstal. Bij een auto-inbraak op de Vrijhoef hebben onbekenden in de nacht van vrijdag op za terdag 50 cassettebandjes en een body-warmer buitge maakt. De dieven sloegen een ruitje in om binnen te komen. Op de Vlistwijk maakten in brekers, die het op een gepar keerde auto gemunt hadden, een motorjack en een t-shirt buit. De dieven moeten in de nacht van donderdag op vrij dag hebben toegeslagen LEUSDEN - Een 26-jarige in woner van Soest is tijdens een bezoek aan een groentewinkel in winkelcentrum de Biezen- kamp beroofd van een porte monnee met 125,-, 5 cd's en een frontje van een autoradio. Het voorval heeft vrijdag, tus sen 14.00 uur en 17.00 uur. plaatsgevonden

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5