Ruzie tussen gemeenten over bodemsanering Leusder Krant Het weer in Vormcrisis VNG moet 'strijdende' partijen scheiden Sloopboxen Uitzondering ft Woensdag 14 juli 1993 Pagina w De vervuiling van het voormalige woonwa gencentrum aan de Mid- delhoefseweg is de aan leiding geworden van een heuse 'rel' tussen de verantwoordelijke ge meenten. De vraag is namelijk wie de schoon maak van de vervuilde grond moet gaan beta len. Het gaat om een be drag van bijna vijf mil joen gulden (prijspeil 1989). De betreffende gemeenten, waaronder Leusden, kwamen er in onderling overleg niet uit. De verdeling van de kosten speelt daarbij een belangrijke rol. Ook het feit dat een groot aantal gemeenten pas in een later stadium aan het Woonwagenschap Regio Amersfoort zijn gaan deelnemen is een oorzaak van de onenig heid. Leusden vindt dat eerst geprobeerd moet worden vast te stellen voor welk deel van de problemen de gemeente verantwoordelijk kan worden gesteld. De Ver eniging van Nederland se Gemeenten is ge vraagd te bemiddelen, maar de gemeenteraad vindt wel dat Leusden gehoord moet worden. Een terugblik op de nu ontstane situatie. Op het terrein aan de Mid- delhoefseweg wordt in 1963 een regionaal woon wagencentrum gebouwd met 76 standplaatsen met 'eenvoudige voorzienin gengebouwtjes'. Ook wordt er een paardestal gebouwd, een clubgebouw voor maatschappelijke en sociaal-culturele activi teiten, een centraal dou chegebouw, een kantoor voor de beheerders, een tweetal sloopboxen en te vens een betonnen werk- brug voor autoreparaties. Verder is er een sportveld voor eigen sportieve acti viteiten en zijn de stand plaatsen verhard met klin kers. Het ministerie van Maatschappelijk Werk fi nancierde door jaarlijkse bijdragen de bouw en ex ploitatie; het betaalde het personeel en gaf jaarlijks een bijdrage voor sociaal- culturele activiteiten. Het beherende personeel was in dienst van de gemeente Amersfoort, terwijl de welzijnswerkers voor een particuliere welzijnsin- stelling voor woonwagen- werk werkten. LEUSDEN - 'Leusden moet gehoord worden in het conflict over het saneren van een voor malig woonwagencentrum in Amersfoort'. De gemeenteraad ging onder die voorwaarde ak koord met een arbitragevoor- stel, dat aan de Vereniging van Nedelandsc Gemeenten (VNG) zal worden voorgelegd. Inzet van het probleem is de noodza kelijke bodemsanering van het voormalig woonwagencen trum aan de Middelhoefscweg. Het bestuur van het Woonwa genschap Regio Amersfoort is er in overleg met de verant woordelijke gemeenten niet uitgekomen. Andere gemeen teraden moeten zich nog uit spreken over de bemiddeling van de VNG. De Heidemij onderzocht in 1989 het terrein. Daarin wordt gemeld dat er op het terrein verontreiniging is aangetrof fen. Een jaar eerder schrijft de gemeente Amersfoort nog aan de gemeente Soest dat er 'van bodemverontreiniging nau welijks of geen sprake is'. In die brief worden twee onder zoeken aangehaald (in '83 en '86) 'Conclusie van beide on derzoeken is dat er geen sprake was van verontreiniging van het grondwater. Op een zeer beperkt aantal plekken werd slechts een geringe hoeveel heid olie in de bovenlaag ge constateerd' Amersfoort had dus tot be gin 1988 geen enkel benul van de ernst en de omvang van de vervuiling. (De andere ge meenten uiteraard ook niet, omdat Amersfoort de eigenaar van de grond is.) Terwijl in twee eerdere onderzoeken al wel melding wordt gemaakt van een lichte verhoging van zware metalen (met name lood), van olie en polycyclische aromaten. De Grontmij advi seert in haar rapport in 1983 de bodem om de twee jaar te con troleren, omdat 'sloopactivi- teiten potentieel bodemver- ontreinigend zijn'. In '85 en '87 worden er echter geen onderzoeken gedaan, om dat de verhuizingen naar klei ne centra toen in volle gang waren. Daarmee waren ook de slopers verdwenen, aldus het schap. Begin jaren zeventig wordt er vanuit het schap al op aan gedrongen een centrale sloop- voorziening elders in te rich ten. Bodemverontreiniging was toen de reden nog niet, maar het leefmilieu en het ima go van het centrum leed schade door de sloopwerkzaamheden. Het is toen bij woorden geble ven. De gemeenschap zit nu opgescheept met een aanzie- nelijke vervuiling. Woonwagenkamp Het Woonwagenschap Regio Amersfoort was een gemeen- Wie gaat de schoonmaak van het voormalige woonwagencentrum aan de Middelhoefseweg betalen? De verantwoordelijk gemeenten hebben de VNG om bemiddeling gevraagd (foto: Hans Verhorst) Leusden heeft vijf jaar lang niet meegedaan met de regeling van het Woon wagenschap Regio Amersfoort. Zij wilde wel een vijftal woningen in de regeling op laten nemen, maar geen standplaatsen. Leusden voldeed met dit tw Za dei de alternatief niet aan de jj* Woonwagenwet. Tijdens taf de beslissende onderhan- ve] delingen tussen de deelne- kai mende gemeenten haakte z0, de gemeente Leusden in 1976 af. In oktober 1981 j ging zij alsnog akkoord ?p( met de aanbieding van 'fe standplaatsen. Tot op de dpg van vandaag moet de m eerste woonwagen zijn 5ja standplaats in de gemeente jja. Leusden nog krijgen. - op lOi De zomer van 1993 is een tik keltje in de lappenmand be land Het lijkt wel alsof het meeste kruit al is verschoten in de voorzomer, toen het met de warme sferen niet op kon. 'Vooral april was een regel rechte topper. De bovenlucht was de laatste dagen snipver kouden en dat was merkbaar aan de produktie van buien, ook met onweer. Boosdoener van de onstabiliteit was een depressie, die in het afgelopen weekeinde uitdiepend van Schotland op reis ging naar de westkust van Noorwegen. De depressie dobberde maandag nog altijd rond. in de Noorse wateren en liet later op de dag de wind wat aantrekken, zodat het voor het gevoel frisjes was. Gisteren draaide de stroming naar west tot zuidwest en dat werd veroorzaakt door een sto ring, die via de Britse Eilanden naderbij kwam. De kans op nattigheid werd vandaag wat groter, toen de fronten naar berekening dicht in de buurt lagen. Hiermee wordt aangetoond dat de hui dige zomer in een vormcrisis verkeert, want de hogedrukge- bieden laten het bij ons hele maal afweten Er zijn wel twee bolwerken op de weerkaart te vinden, maar die opereren op grote afstand. Een krachtig ho- gedrukgebied heeft zich ge nesteld in het hoge noorden van Europa, waardoor het met name in Finland een flink stuk warmer is geworden, een ander systeem bedient het zuiden van Europa met zomerweer. Zo lang geen van beide druksyste- men besluit tot ingrijpen in onze weerzaken blijft het wis selvallige patroon gehand haafd. In de tweede weekhelft 'wordt het wel zachter, maar het blijft storingsgevoelig. Een groot deel van west- en midden Europa is nu in koele sferen gedompeld. Ook in Frankrijk wijst het kwik lage waarden aan voor de tijd van het jaar De komende week is van groot belang voor de verdere weers ontwikkelingen in de zomer van dit jaar. Ten eerste nadert de nieuwe maan en wel op maandag, ten tweede komen we in de periode van de Honds dagen. Tel daarbij op dat ook Sint Margriet op het program ma staat en onze voorouders zouden gespannen de gang van schappelijke regeling van de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Doorn. Eemnes, Hoevelaken, Leusden, Soest en Woudenberg. Het schap is in middels opgeheven en vanaf 1 januari 1990 wikkelt het de fi nanciële zaken af die betrek king hadden op investeringen van standplaatsen. Alleen voor de problematiek rond de sane ring van het terrein aan de Middelhoefseweg is nog geen goede oplossing gevonden. De sanering vam de grond is nu een zuivere financiële kwestie geworden In tijden van bezuinigingen wil elke ge meente, als het kan, zo min mo gelijk betalen. In 1989 werden de kosten van de schoonmaak op bijna 4 miljoen gulden ge raamd. Als we de kosten van een huidige sanering op vijf miljoen gulden stellen, dan zou Leusden ruim een half miljoen gulden moeten betalen; net als Baarn. De berekening is vol gens een door het Woonwagen schap gehanteerde verdeel sleutel. Amersfoort zou bijna de helft moeten gaan betalen. Het bedrag voor de gemeente Soest zou uitkomen op 850.000 gul den. Bunschoten/Spakenburg komt uit op een bedrag van 375.000 gulden en Doorn en Woudenberg zouden ruim twee ton moeten bijdragen. Ten slotte zouden Eemnes en Hoe velaken rond de 150.000 gul den moeten bijpassen. Dat Amersfoort, als grootste gemeente en eigenaar van de grond, ook het meest moet be talen lijkt allezins redelijk Andere gemeenten beroepen zich op het feit dat zij niet van af het begin hebben deelgeno men bij het gebruik van het terrein. Het probleem is dat niet goed is na te gaan onder wiens verantwoording de ver vuiling is ontstaan. Leusden vindt dan ook dat eerst gepro beerd moet worden vast te stellen voor welk deel van de problemen de gemeente ver antwoordelijk kan worden ge steld. Woonwagenkamp Voor de start van het woon wagencentrum moeten we te rug naar 1948. In februari van dat jaar nam de gemeeteraad van Amersfoort het besluit het terrein aan de Middelhoefse weg in te willen richten als woonwagencentrum. Toen- dertijd werd het 'centrum' nog gewoon omschreven als 'woon wagenkamp', maar het woord 'kamp' heeft in de loop der ja ren een nagatieve bijklank ge kregen. Ook in het begin van de jaren zestig sprak men nog zonder gêne over het woonwa genkamp. Volgens het secretariaat van het Woonwagenschap moet het huidige terrein tussen 1948 en 1951 zijn ingericht, omdat in dat laatste jaar -in officiële stukken sprake was van 'het voormalige woonwagenkamp aan de Nijverheidsweg'. In 1959 gaan de gemeenten Amersfoort, Doorn en Soest samenwerken. Zij besluiten het centrum in 1963 opnieuw in te richten (zie kader). Zij hopen zo te kunnen voldoen aan de subsidie-voorwaarden voor een regionaal woonwa gencentrum. Vanaf datzelfde jaar nemen ook de andere gemeenten (Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland. Leusden en Wou denberg) deel aan de nieuwe regeling, waarin de instand houding van een regionaal centrum wordt geregeld. De Gedeputeerde Staten van Utrecht keuren de raadsbe sluiten goed. Hoevelaken wordt in die stukken wel steeds genoemd, maar een afschrift van het raadsbesluit ontbreekt m het archief van het Woonwa genschap. Formeel bestond de regeling door raadsbesluiten en goedkeuring van GS eigen lijk alleen tussen Amersfoort, Doorn en Soest. Koninklijke goedkeuring bleef voor het Woonwagen schap Regio Amersfoort echter uit, omdat er in de regio meer Woonwagens waren dan stand plaatsen. Volgens secretaris Peters van het Woonwagen schap was er die tijd al sprake van zo'n 90 tot 100 wagens. Terwijl het centrum slechts plaats had voor 7 6 wagens ive( gin jaren zeventig kwam ^e, noodzaak van een goedgekf 13 de gemeenschappelijk regel steeds vaker naar voren no Ander beleid *i de In Den Haag was het nu terie van Maatschappe Werk, verantwoordelijk het woonwagenbeleid, ine dels opgegaan in het mimst* van CRM (Cultuur, Recrati; Maatschappelijk werk). D-: }j< mee was het ook tijd voor ander beleid. Naast het centrum in Amersfoort plaatsen) moesten er ook 80 plaatsen over de andere meenten worden verspr Pas in december 1978 word regeling koninklijk go« keurd en wordt het Woon genschap Regio Amersfe een rechtspersoon. Het schap heeft tot 1989 functioneerd. Het oude re nale centrum was toen deff tief opgeheven. Het beleid de overheid was en is seerd op kleine 'kampjes' oc integratie mogelijk te mak< Het bestuur heeft teverg* gezocht naar een oplos; voor de sanering van het trum. Het heeft de VNG nu vraagd te bepalen 'in wi mate het Woonwagensd verantwoordelijk is voorde neringskosten'. Het advies de VNG zal als bindend moe worden beschouwd. Het ste woord is hierover nog gesproken iij ra lar iet Sj< Hei !e oo t"i :o ie' ;v r* nl )oi 19.1 ftp i.: 'lo 8.- Frits Schoenms m 0.1 Klissen kennen we in ver schillende soorten, maar die in onze omgeving voor komen zijn meestal de gro te - en de kleine klis Alle soorten lijken echter zo veel op elkaar dat we het vaststellen van de soort maar aan botanici over zullen laten. Aangezien de verschil lende soorten op dezelfde standplaatsen voorkomen en er vaak bastaarden ont staan, is het zelfs voor hen geen gemakkelijke taak. Klissen zijn forse plan ten van 1 tot V/2 meter hoog, waarvan de onderste bladeren zeer groot wor den Die bladeren zijn bij na even lang als breed, naar boven toe aan de plant worden ze kleiner. De bladeren zijn groen aan de bovenzijde, aan de on derzijde grijs en behaard. De blauwachtig-rood ge kleurde bloemen vormen een tuilachtige bloeiwijze en de bloeitijd valt van juli tot september. We treffen de klissen in het algemeen aan in weg bermen, op braakliggende grond en in lichte bossen. De vruchten van de klis werkende stoffen en werd gebruikt tegen vele ziekten en kwalen, onder meer chronische huidziekten, rheuma, jicht en syfilis Maar het meest bekend is het gebruik van de wortel tegen schilferende hoofd huid en als haargroeimid del. Dat dit al een oud middel is weten we omdat Plinius, die in het begin van onze jaartelling leefde, de wor tel voor dit doel vermeld de, Vroeger werd de wortel op brandewijn getrokken als haargroeimiddel en nog altijd kunnen we bij heren kappers preparaten aan treffen die gemaakt zijn van kliswortel. Ook in de homeopathie wordt van de kliswortel gebruik ge maakt tegen acné, eczeem, schilferende hoofdhuid en om de haargroei te bevor deren. G. van Leeuwen zaken gadeslaan Kennen we niet het gezegde: 'Regent het op Sint Margriet (20 juli), zes weken boerenverdriet'? Nu is de invloed van de maan op het weer al jarenlang onderwerp van discussie. .Wetenschappers houden nog altijd vol dat de maan nauwe lijks een rol speelt in de weer- machinene. Het KNMI is on langs begonnen met een onder zoek naar het verband tussen de maanstanden en het optre den van stormen Hoe het ook mag zijn, bewijzen over een eventuele rol van de maan op het weer kunnen nog niet wor den gegeven. De eerste tien da gen van de maand juli verlie pen in Leusden nog net iets aan de warmte kant De gemiddel de etmaaltemperatuur bedroeg 17 2 graden, tegen ruim 16 gra den normaal. Van de tien da gen waren er 6 met een tempe ratuur van 20 graden of meer. Op 3 dagen steeg het kwik tot 25 graden of hoger en dan spre ken we van zomerse dagen Er viel in Achterveld 23 mm re gen, het leeuwendeel kwam voor rekening van maandag 5 juli, toen er in een etmaal 21 mm in de regenmeter beland de worden verspreid doordat ze, met behulp van talrijke aan de punt haakvormig gekromde omwindsel blaadjes, aan de vacht van dieren en aan de kleding van mensen <vast blijven haken. Het tegenwoordig veel toegepast klitterband is afgekeken van deze ei genschap. Aangenomen wordt dat de naam klis zijn oor sprong vindt in het Ger maanse 'kli', wat kleven be duidt. De wetenschappe lijke naam arctium is af geleid van het Griekse arc- tos, het weord voor beer. Men zag in de bloem- hoofdjes de ruige kop van een beer Klissen hebben een dik ke. vlezige, vertakte wortel die tot 60 cm lang is. Het is deze wortel die al eeuwen lang gebruikt is in de ge neeskunde Hij bevat on der andere etherische olie, looistof en antibiotisch

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6