Jaarten de Jong wint Ronde van Achterveld Sprinters winnen eerste etappe INTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN ACHTERVELD 36e TOUR de JUNIOR HTERVELD - De Ronde Bokkers waren die het werk trok de hemel langzaam maar voor een levendige wedstrijd omdat er teveel valpartijen tueerd were Achterveld is een wed- ijd voor B-amatcurs en vcte- ien en is de opwarmer voor Tour de Junior, die vanmid- van start gaat. Maarten de o uit Wilnis toonde zich de °g rkste van het meer dan hon- '25!%d man sterke peleton. De idsprint van de negen man rke kopgroep werd gewon door Robert Hoffmann uit melo, Johnny Broers uit lartensdijk werd derde. De iminentenkoers was een 08.3looi voor de ploeg van Tour- der Johan Ossendrijver. Sa ri met enkele collega-gele lidragers uit het rijke vcrle- van de Tour de Junior reed hij de concurrentie naar i, al gebiedt de eerlijkheid zeggen dat het vooral zijn L .081 eggenoten Teus Valken- rg. Jan Cozijnsen en Hein opknapten. De Ronde van Achterveld trok veel publiek naar het korte en bochtige parcours. Veel toeschouwers komen al jaren achter elkaar op dit wie lerspektakel af. Op muurtjes en stoelen gezeten haalden zij herinneringen op aan andere jaren, toen noodweer de koers teisterde en de regen het rijden onmogelijk maakte. De EHBO-ers langs de route keken tijdens de prominenten- koers met een gerust hart naar de stralende hemel Het zag er niet naaruit dat er regen zou vallen. En als de straten nat worden, worden ze ook glad en krijgen de hulpverleners het druk. Zij hoopten dat het droog zou blijven. Tijdens de amateurwedstrijd zeker dicht. Even leefde de hoop nog dat het droog zou blijven. Langs het parcours was een karoke-tent neergezet, waar het publiek zijn lieve lingsliedjes kon zingen Het spektakel werd vooraf gegaan door een zangeres, die toonde hoe het moest Zij stortte zich vol overgave in een uitvoering van de CCR 'Have you ever seen the rain, falling down on a summer's day'. De donkere hemel liet deze provocatie niet op zich zitten en binnen een paar mi nuten spoelde de regen naar beneden. Maar gelukkig ge beurden er geen ongelukken en ging de levendige koers ge woon verder. De renners hadden er zin in en zorgden vanaf het begin Nederlands kampioen Frank Rijkhofin volle galop tijdens de Ronde van Achterveld Rijkhof was van de uitblinkers in de kopgroep maar moest in Maarten de Jong zijn meerdere erkennen, (foto: ns Verhorst) levendige wedstrijd met veel demmarrages. Er wer den verschillende vluchtgroe- pen gevormd, maar niemand kon ver weglopen Het peleton reed hard en pakte iedereen te rug. Het grote wachten was op het moment dat de definitieve slag geslagen werd Opvallend was dat Maarten de Jong, Ton van Duijvenbode, John Tromp en Dirk Sassen bij meerdere aanvallen betrokken waren, voordat zij in de beslis sende kopgroep plaatsnamen. Halverwege de koers werd een kopgroep van elf man ge vormd. De microfonist Ton Ra demaker nep direct dat dit de beslissing in de wedstrijd was, omdat er allemaal echte klep pers in de kopgroep zaten. En Rademaker had gelijk, want het peleton heeft de vluchters nooit meer teruggezien. In de kopgroep zaten Johnny Broers. Ton van Dijvenbode, Hans van Eijk, Ton van Es, Ro bert Hoffmann, Maarten de Jong, Marcel Klomp, Dennis van dor Sanden, Dirk Sassen, John Tromp, Cees Wildschut en de Nederlands Kampioen Frank RijkhoffDennis van der Sanden kon het niet bolwerken en moest lossen. De kopgroep liep snel uit na een voorsprong van dertig se conden. Het peleton begon toen een georganiseerde jacht en knabbelde tien seconde van de achterstand af Maar vijf entwintig ronde voor het einde was het duidelijk dat de kop groep niet meer teruggepakt zou worden Langs de kant stonden veel supporters van de wielrenners. Onder andere de vrouw en dochter van oud Tour de Junior winnaar Jan Vlastuin uit Scherpenzeel. Zijn vrouw ver telde dat de overwinning in Achterveld voor de Schcrpen- zeler het begin van een goede carrièrre als amateur geweest was. Zij hield net als haar dochter van wielrenner, maar zij stond haar dochter niet toe ook op de pedalen te klimmen. omdat er teveel valpartijen plaatsvinden. Mevrouw Vlastuin komt oor spronkelijk uit Leusden en herinnert zich dat in in het midden van de jaren zestig, toen Jan de Tour won, het par cours door Leusden liep ..Het hele dorp liep dan uit. Er wer den een paar ronde gemaakt over de Asschatterwegen de Hamersveldseweg De renners reden toen nog op hun gewone fietsen en hadden nog niet dat ultra-moderne materiaal Dat was veel spannenderJan Vlastuin eindigt uiteindelijk op een dertiende plek en daar zijn zijn supporters best tevre den mee. Het peleton geloofde het ver der wel en zag zijn achterstand snel oplopen naar meer dan één minuut. Zes ronde voor het einde werd bekendgemaakt dat het peleton uit de koers ge nomen zou worden. Dat was nodig, omdat de kopgroep het peleton bijna ingehaald had De vluchters deden even kal mer aan om de wedstrijdlei ding de kans te geven het pele ton te laten finishen. In de verwarring, die heel even ontstond, demmareerde Maarten de Jong. Alle ogen waren gericht op Robert Hoff mann, die over de sterkste sprint beschikte Maar Hoff mann was niet van plan De Jong helemaal alleen op te ha len De Jong won dus zijn eer ste wedstrijd van het seizoen John Tromp won het tussen- spnnt-klassement. De voorwedstrijd van de Ronde van Achterveld was een ploegenachtervolging voor prominenten. De pleg van ex- gele trui dragers in de Tour de Junior, die bestond uit Johan Ossendrijver, Hein Bokkers, Jan Cozijnsen en Teus Valken burg was ongenaakbaar Tweede werd Kallenbroek en derde 'De Berken'. De prominetenkoers had een speels karakter, dat geaccen tueerd werd door deelnemers, die met klompen rondreden Het leek erop dat sommige teams aan de stamtafel geslo ten hadden dat zij deel zouden nemen In het café leek het een goed idee. maar op zondagmid dag op het stratencircuit in Achterveld bleek er een nadeel te zijn. Er werd behoorlijk hardgereden Ook voor Johan Ossendrijver lag het tempo te hoog, na twee rondjes moest hij zijn ploegge noten laten gaan Rademaker zei dat er sprake van mate- riaalpech was. En later vroeg hij aan de Tour-leider wat nu precies de aard van het onge mak was. Ossendrijver zei ,.Het shirtje zat wat te strak Ik kon niet genoeg adem krijgen." En hij lachte vrolijk. De amateurs beginnen aan hun zeventig kilometer door Achter veld. De B-amateurkoers was zeer spannend en erg levendig Maarten de Jong uit Wilnis was de terecht overwinnaar (foto: Hans Verhorst) De huldiging van de prominentenkoers zit er op. De oud gele trui dragers hebben gewonnen Kallenbroek is tweede gewordenhet team van cafetaria De Berken'derde. Ronde-Miss Jolanda van Vulpen heeft haar taak volbracht, (fotoHans Verhorst) Pagina 9 Woensdag 14 juli 1993 HTERVELD - In de eerste k van de Tour de France akten de sprinters de dienst Cipollini, Nelissen en Ab- isjaparov. Op de eerste dag de Tour de Junior, dit jaar r de 36e maal, hadden de gdige sprinters het even- s voor het vertellen: Mi- el Heaven, Raymond Ba- dse en Wim Bos. Op de ede dag kwam het interna- ïale tintje van Tour de Ju- r tot uitdrukking bij de gsten: de 12 en 13-jarigen. iger van de gele trui Mi- lel Heaven verloor de trui de Duitser Dirk Marke, die iprint van het peloton won. isdagavond was het tijd ir de wegwedstrijden, die te kijken nogal saai zijn. De iners komen te weinig in ld. let jaarlijks terugkerend ilerspektakel voor jeugd rdt dit jaar al weer voor de endertigste keer verreden organisatie van de Tour de Junior kreeg daar dit jaar de Piet Imbos-trofee voor. De prijs is de hoogste wieleron- derscheiding van het district Midden-Nederland. Imbos was jarenlang een bekend speaker bij wielerwedstrijden. De Tour de Junior kreeg de trofee voor de jaarlijks terugkerende uit stekende organisatie. Ook dit jaar ziet alles er weer perfect uit. De renners worden goed opgevangen in de gastge- zinnnen, die elk jaar weer staan te dringen om renners te mogen opnemen Het parcours is goed afgezet en op gevaarlij ke punten staan de bekende mensen van de organisatie in de bekende rode overalls De EHBO is aanwezig Het pu bliek wordt beziggehouden door de 'speakers'. Nieuw is dit jaar een heuse jurywagen met televisie (voor de Tour de France) en geluids apparatuur. Nieuw zijn de te nue s voor de wielrenners, die volgens Tourdirecteur Johan Ossendrijver mooier zijn en beschouwers klommen zelfs op de daken om het spektakel te men volgen. Deze jongen kan hel prima uithouden met 1 Pilsje (foto: Hans Verhorst) sneller drogen. Eveneens nieuw de gele vlaggen die langs het parcours te vinden zijn. Nieuw zullen hoogstwaar schijnlijk ook de winnaars zijn Het zijn uiteindelijk de jonge wielrenners die de westrijd moeten gaan maken. Op maan dagmorgen worden de deelne mers aan de internationale Tour de Junior verwelkomd in het rennerskwartier en diezelf de middag worden de ploegen voorgesteld voor de kerk in Achterveld. Zo zijn de grote namen ook begonnen. Hennie Kuiper. Enk Dekker (winnaar in 1985), Johan den Braber, Remco Startman (winnaar in 1982) en Niels van de Steen. Tourjournaal Maandagavond. Op de tele visie is het Tourjournaal aan de gang, waarin Miguel Indurain zonder schuim om zijn mond de tijdrit wint en de rest van het peloton ontreddert achter laat De wielrenners van twaalf en dertien jaar hebben daar geen weet van. Hun enige doel is het parcours van 1150 meter dertien keer rond te fiet sen Voor de meesten is het doel aanklampen en meerijden. Een kleine veertig renners vertrokken om 18.45 uur. Al gauw fladderden de eerste ren- netjes eraf Een valpartijtje maakte een eind aan de illusie van een jonge renner Zijn va der meldde dat hij meer aan dacht had voor zijn fiets dan voor zijn schaafwonden Na vijfien kilometer koers is Mi chael Heaven („Het was een zware race") uit Wales de snel ste in de spurt. Hij klopte met een fietslengte de Duitser Dirk Marke en Marcel Meijn uit Bergen. De plaatselijke favo riet Laura Versteeg eindigt in het peloton. Bij de veertien jarigen is Ne derlands kampioen Stefan Vis steeds van voren te vinden. De tussenspnnts voor de groene trui wint hij met gemak. Hij klaagt over het gebrek aan werklust van collega's, die over willen pakken als hij achter een vluchter aangaat. ,.Daar redden ze het later ook niet mee." Ook hier lukt het nie mand weg te komen. In de eindspurt is Vis uitgeblust en wint Raymond Barendse met 'twee vingers iri zijn neus' de 23 kilometer. Tweede wordt Ful- co van Gulik uit Heerhugo- waard. Kees Kipping uit Mon ster zag zijn strijdlust be kroond met een derde plaats Bij de 'groten', de nieuwelin gen, wordt heel hard gereden. Alleen de sterken kunnen in het peloton blijven. In dat pe loton heerste Wim Bos, die on derweg de sprints voor de groe ne trui won en ook nog naar de eindzege spurtte. Pogingen van Hans Voorn en Daniel Derksen alleen weg te komen mislukte De Alkmaarder versloeg 40 kilometer in de sprint Jorn Mo raal en Stefan Slager uit Rhe- noy. Dinsdag Dinsdagavond. Het parcours gaat over 3760 meter: de Jan van Arkelweg, de Hessenweg en de Klettersteeg Het leuke daarvan is dat de renners dan ook een stukje door de provin cie Gelderland mogen rijden en dat de gemeente Barneveld ook nog een stukje in het parcours ligt. De jongsten moesten vier rondjes rijden, de 14-jan- gen vijf en nieuwelingen acht rondjes. Het nadeel daarvan is dat je als toeschouwer weinig te zien krijgt. Je ziet de rennertjes een aantal keren langs zoeven en dat is het Achter op het par cours, ver weg van het publiek, deden de jongens en meisjes het dan ook rustig aan. Bij de 14-jarigen was Stefan Vis op alle fronten de sterkste; hij versterkte zijn positie zowel in het algemeen als het pun tenklassement Na de zege 's morgens in de bergtijdrit won hij ook vrijwel alle tussen- sprints voor de groene trui. Ook de eindzege werd een vrij eenvoudige overwinning van de Nederlands kampioen. Hij versloeg in de sprint Kees Kip ping en Vincent van der Kooij Vis is nu in het bezit van de gele trui, de groene trui en de bolletjestrui. De alleseter liet na afloop de prijsuitreiking bijna aan zich voorbijgaan, omdat hij even een slokje moest drinken. Dat werd door- de jury niet zo gewaardeerd en volgens de speaker zou hij het misschien nu al hoog in de bol hebben Een beetje eigenwijs kan geen kwaad. Ontsnappingen Wat bij de jongsten niet luk te, gebeurde bij de nieuwelin gen wel. ontsnappingen De eerste die het probeerde was Stefan Slager, terwijl later Remco Lok uit Barendrecht zo'n twintig seconden voor sprong pakte. Ook hij werd weer door het peloton bijge haald. Het was duidelijk dat er in groepsverband uitgerukt diende te worden. De Hooglan der Julien Smink begreep dat toen hij er met de Hilversum mer Hans Voorn tussen uit kneep. Zij kregen gezelschap van Frank Zwaneveld en Ray mond Cornelissen. Door goede samenwerking bouwden zij een voorprong op. die op de streep 16 seconden bedroeg. Zwaneveld uit Flui tenberg (bij Hoogeveen in Drente) won de sprint voor Voorn, Smink en Cornelissen uit Mijdrecht. De Fluitenberger was op het laat ste moment ingevallen voor Je roen van der Gouw uit Hoogeveen. Smink mocht later de gele trui in ontvangst nemen Frank van Rooijen, drager van de gele trui na de bergtijdrit» kwam er niet aan te pas. De groene trui bleef om de schouders van Wim Bos. De jongsten deden dinsdag aan stuivertje wisselen. De winnaar van maandag Michael Heaven kwam er in de eind spurt niet aan te pas. De num mer twee van maandag, de Duitser Dirk Marke, was dit keer de snelste. Door de vijf seconden bonificatie nam hij de gele trui over van de jongen uit Wales Die heeft nu een achterstand van één tel heeft op Marke. De oosterbuur bleef in de spurt Marcel Meijn en Karin Bekking voor De groene trui bleef in handen van Erwin Pa ter uit Woudenberg. De Ach- terveldse Laura Versteeg blijft het goed doen in de Tour. In de bergtijdrit werd zij twaalfde met een achterstand van 16 se conden en in het algemeen klassement is zij het eerste meisje. Zij staat op een gedeel de dertiende plaats met 22 se conden achterstand op Marke. Op weg naar huis analyseren drie renners de wedstrijd. ,,Ik kreeg last van mijn rug. En als ik ergens last van krijg ben ik er af." „Meestal heb ik wel er gens last van, maar vandaag ging het heel goed ACHTERVELD - De ploeg van de Leusder Krant die aan deze 36ste Achterveldse Tour de Junior mee doet bestaat uit een gemeleerd gezelschap De eerste man van de ploeg is Henk Scheper, rijdend onder nr. 43. Een man van de Peddelaars uit Hoogeveen. Henk vindt het reuze gezellig in Achterveld en is inmiddels in het wielerpeloton al aardig zijn woordje mee te spreken. Ook in Achterveld wil hij laten zien dat hij er echt een houtje van kan De gele trui staat bij hem in hoog aanzien en ook de bolletjestrui en de groene trui zijn door hem fel begeerde attributen. In de ploegentijdrit wil Henk proberen de naam van De Leusder Krant hoog te houden. Hij heeft de eigenschap van Miguel Indurain, dus een mannetje die voor elke meter wil strijden Henk is een mazzelaartje omdat hij op het laatste moment in de ploeg is gekomen voor de afwezige Tjech Jan Friede. Nummer 44 is Christ laan Haasdijk uit Badhoevedorp rijdt ook al weer heel ivat jaartjes mee en is ook al meerdere keren in zijn omgeving en bij zijn club succesvol geweest. In het team van de Leusder krant zit het voor wat hem betreft met de geintjes wel snor Syan Schaap is een man uit de regio Hij komt uit en rijdt bij de Amersfoortse wielervereniging de Pedaalridders. Syan, uitgesproken als SIAN, kent als geen ander de omgeving van Achterveld en heeft al diverse keren op het parcours van klimtijdrit bij Aart Jansen kunnen trainen. Syan rijdt onder nummer 45. Bij de veertienjarigen is de renner van 'Westland Wil Vooruit' onder nummer 46 Raymond Barendse uit Hondselersdijk. Raymond is een renner die het van lange ontsnappingen moet hebben. Zijn kansen komen op de grote ronde als het peloton de Klettersteeg rond gaat Bovendien kan hij enorm snel aankomen Ook Raymond is gek op geel, maar wil ook groen graag in zijn koffer mee naar het Westland nemen. Maandagavond was Raymond de snelste in de sprint en kreeg het geel om zijn schouders. Nummer 47 is de Deen Thomas Buskov. Ook hij kan in gewone doen een aardig stukje rijden en met zijn uitverkiezing bij de selectie van de Denen die Achterveld aandoen zeker een man waar rekening mee moet worden gehouden Frank Leine rijdt deze week onder nummer 48 in het team van de Leusder Krant. Frank rijd in de catagorie van de dertienjarigen en heeft al in menig wedstrijd laten zien dat hij in zijn leeftijdsklasse kan meetoeren. Frank is rap in de aankomsten en droomt van de gele trui. De ambitie bij de renners is er wel, echter goed rijden alleen is niet altijd voldoende om in je klassement boven in te eindigen. Soms is domme materiaalpech of even niet goed opletten al genoeg om je terug te werpen in het klassement (foto. Hans Verhorst)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9