Ons werk is het verschil ussen een gerichte kogel een schot hagel' .Leusder Krant. Koningskaars zomervisie utplacementbureau Van Ede Partners koHICKiSVWVR; Evenals de meeste twee jarige planten vormt de ko ningskaars het eerste jaar een rozet van bladeren en in het tweedejaar de bloei- wijze. pe schijnbaar een voudige aarvormige bloei- wijze van de koningskaars is in werkelijkheid vrij in gewikkeld. Zij is opge bouwd uit dicht tegen el kaar staande bijschermen in de oksels van de, naar boven toe, steeds kleiner wordende steunbladeren Afhankelijk van de plaats in de bijschermen, komen de bloemen op verschillen de tijden uit en vindt de bloei in verschillende gol ven, over de gehele aar plaats en wordt de bloei tijd aanzienlijk verlengd Vanaf begin juni zien we de bloemen totdat de nachtvorst een einde aan de bloei maakt. De zaad- produktie is daardoor enorm en kan in de meeste gevallen tot rond de 700.000 zaden bedragen. De toortsen, waartoe de koningskaars behoort, zijn over het algemeen forse planten die tot twee meter hoog worden Ze houden veel van zon en warmte en we vinden ze dan ook.op zonnige, droge plaatsen, heel vaak in groepjes. In ons land komen meerdere soorten toortsen voor, en kele zeldzaam Ze lijken op elkaar, zijn alle hoog op gaand met gele bloemen en viltig blad. Ze hebben de eigenschap gemakkelijk bastaarderen, zodat de soortbeschrijvingen in de flora's niet altijd kloppen met wat we waarnemen. De naam verbascum, zo als de plant door de weten schappers wordt genoemd, is een verbastering van barbasco, wat zoveel bete kent als 'een baard krijgen' Dat slaat op de wollige ha ren waarmee de bladeren, de stengel en zelfs de meel draden zijn bezet De naam koningskaars is niet nieuw. Reeds bij de Romeinen heette deze plant Candelia regia, wat letterlijk hetzelfde bete kent Het slaat op het ge bruik van de bloemsten gels, gedoopt in pek, hars of vet, als fakkel of toorts. Tot m de 16de eeuw werd op deze manier gebruik van de plant gemaakt De soortnaam thapsus is het Griekse woord voor be graven. Als de plant op een graf groeide was dat een teken dat de gestorvene nog in het vagevuur ver keerde Het maken van een bedevaart was dan aan te bevelen. Galenus, die in het begin van de jaartelling leefde, vermeldde dat uit de bloe men gele verfstof gewon nen kan worden, speciaal om het haar geel te verven, De wortel, mits op 28 juli uitgegraven en op de plaats van het hart gedra gen, gaf beveiliging tegen beroerten. De bladeren, ge bruikt als toiletpapier, be schermden tegen aam beien G. van Leeuwen ai foensdag 21 juli 1993 >pmi Pagina 7 iUSDEN - Leusdenaar mr. Aalders wil 'mensen op natuurlijke stroom bren- Aalders is algemeen di- wed cteur van de Zeister vesti- ds.R ig van het 'outplacementbu- dikc au'van Ede Partners. Hij is 'In :en p waai ct, ge ht van ?k e: rtige mg' daar van de partners. De spe- ile aanpak waarbij de talcn- an de mens uitgangspunt en het opvullen van een caturcs geen doel is, maken tot een enthousiast man. ie van werk wil of moet ver deren is geen kneus", is zijn riling. ,.Het is onze uitdaging bij cliënten te achterhalen ze werkelijk willen doen, iar hun interesse ligt, wat talenten zijn. Zodra we dit iten ligt de oplossing in het hverk." Een gesprek over de iu\ve manier van berocps- uze. veertig jaar geworden is, 'schi at zl°h vaak een aantal vra- stellen Zoals 'Wat mis ik en wat ga ik missen' en 'Is de bloei nu van mijn leven, de groei en voor het verval, ar de tijd die mij nog is gege- heb ik nog een doel of ben er al', parafraseert Aalders een een cabarettekst Hij jgt dagejijks met deze vra- te maken Ze worden ge pield door mensen die in wat noemt 'een loopbaan-crisis' S1.^ ten. Geen negatief begrip re(^gens hem, want het woord eker#sls komt van het Griekse ino en dat betekent, 'kie- De nndh ïnitl Cam; in bi lèhs at d' oekt i bnt )m deze mensen te helpen izen werkt zijn bureau met indrukwekkend aantal 'chologen en consulenten een klinisch psychologen het gedrag van de mens te 'klaren, maar arbeids-en- janisatie-psychologen die rken aan een profielschets de cliënt." )e begeleiding is 'perend hoe loopbaanbegeleiding enwoordig kan zijn Een gelijke behandeling is nog t voor iedereen die op zoek •n ro laar ander werk, weggelegd erkt t prijskaartje is zodanig dat ,e oud >rt ve rr. pagj over het algemeen alleen HBO-ers en universitair opge leidde (ex-)managers van deze diensten gebruik kunnen ma ken. De kosten bedragen 17,5 procent van het jaarsalaris dat de cliënt in zijn oude functie verdiende, met een minimum van 16.000,-- en 3.750,— administratiekosten. Verandering Bij een outplacementbureau terecht komen, is voor veel mensen een schok. Het betekent meestal dat de organisatie waar men soms al twintig jaar voor werkte, in een 'slecht nieuws' gesprek heeft meegedeeld dat men hem of haar op die plek niet wil hand haven. Redenen hiervoor kun nen bij de betreffende persoon of het bedrijf liggen. De man of vrouw kan vastgelopen zijn in zijn functioneren, omdat te lang hetzelfde beroep werd ge daan „Iemand die twintig jaar met dezelfde chef heeft ge werkt, kan na zijn veertigste een mening krijgen die zijn chef niet graag van een jaren lange ondergeschikte wil ho ren." ,,De tweede man is net als de eerste gegroeid in zijn werk en kan zijn mond na zijn veertig ste op basis van zijn ervaringen en leeftijd niet meer houden. De persoonlijke .verhoudingen raken vertroebeld De tweede man wordt vervangen en merkt vervolgens dat zijn opvolger opdracht krijgt, om de door hem geventileerde ideeen uit te werken." Daarmee is de 'afge dankte' man geen 'kneus' Hij kan wel door zijn omgeving ge kneusd zijn. Hij zit volgens Aalders niet langer op een plek waar zijn talenten en interesses tot hun recht konden komen. Hetzelf de geldt voor werknemers die als het gevolg van fusies, tech nologische of maatschappelij ke ontwikkelingen, snelle ken- nisveroudering, internationa lisering of accentverschuivin gen, te horen knjgen dat ze beter naar een andere functie uit kunnen kijken. Dikwijls betaalt de werkgever het werk van het outplacementsbureau. Als blijk voor de waardering van de werknemer die wel ge dwongen moet vertrekken maar waarvan de kwaliteiten erkend worden. „Bovendien is het bedrijven er veel aan gelegen, eep werk nemer tevreden te zien ver trekken. Wanneer de man of vrouw achteraf blij is dat, mede door het outplacements bureau, zijn loopbaan een ge lukkige wending heeft geno men, denkt men in dankbaar heid aan de vroegere werkge ver terug. Bij de managers waar we hier over spreken, kan dat voor mogelijke contacten in de toekomst, geen kwaad", zegt Aalders. Slechts een klein percentage van zijn cliënten komt zonder direkte aanleiding naar zijn bureau. ,,Dat zijn de mensen die beslist niet willen dat hun werkgever weet dat ae iets an ders willen De mensen die bang zijn vast te lopen in hun functie en voor die tijd over stag willen." Dit zijn de 'kre diet' klanten die gaan betalen zodra ze gevonden hebben waarvoor ze kwamen. Tram 'Outplacement' is een inmid dels ingeburgerd maar onsym pathiek klinkende term vol gens Aalders. „We gebruiken liever de aanduiding manage ment consultants voor indivi duele planning bij verandering van werkkring, maar dat is zo'n mond vol" erkent hij. Die benaming geeft volgens hem beter weer dat het vinden van een nieuwe baan, niet de eerste prioriteit is. ,,De mensen die direkt vragen naar een nieuwe baan, zeg ik altijd 'je bent toch geen tram die een baan nodig heeft' Wij willen eerst en voor al achterhalen waar iemand werkelijk plezier in heeft Veel van de cliënten weten dit zelf niet. Ze zijn geworden wat ze zijn, door samenloop van omstandigheden, milieu en verwachtingen. Ze studeerden wat iedereen in de familie stu deerden of wat gezien zijn voor de hand liggende toekomst (in het familiebedrijf) handig was. Toen zij hun eerste beroeps keuze maakten wisten ze niet wat ze nu weten. Nieuwe studierichtingen met nieuwe beroepsmogelijk heden kwamen daarbij. „Wij willen achterhalen wat iemand werklijk met zijn leven wil, waar zijn liefhebberijen lig gen, zijn interesses, zijn talen ten. We kijken meer naar zijn belangstelling dan naar zijn kennis We gaan er vanuit dat zodra iemand weet wat hij werkelijk wil doen, de kennis snel genoeg is bij te spijkeren." De vele arbeids-en- organi satie-psychologen die als con sulenten een cliënt begeleiden, hebben niet de bedoeling, de cliënten een bepaalde richting in te sturen. Wij willen niet denken voor deze mensen maar juist benadrukken dat ze de zelf de auteur van hun eigen leven zijn." Daarbij worden ballonnen doorgeprikt en val len vaststaande begrippen Macht, geld, veiligheid en ze kerheid blijken niet het recht op geluk te geven. Iets doen waarbij men misschien minder macht heeft, geld ontvangt, veiligheid vindt en zekerheid krijgt, levert wellicht meer ge luk, energie en uitstraling op Werkwijze Van Ede en partners is een van de oudste bureaus in Neder land. De grondlegger is Paul van Eden Bij de Honig fabrie ken werd hij begin jaren ze ventig met ontslagen gecon fronteerd van zijn vaak jaren lang trouwe werknemers Om iets voor deze mensen te kun nen doen, stak hij in de Ver enigde staten zijn licht op. Daar is het fenonmeen al wat langer bekend Het belang van de werkne mer stond voorop Hij wilde 'zijn' mensen goed en passend onderdak brengen en trok daarvoor al snel een psycho loog aan. Deze laatste is nog steeds aan het bureau verbon den. Ruim twintig jaar later is de werkwijze doorgedrongen tot de bovenlaag van het Ne derlandse management en krijgt de werkwijze langzaam maar zeker uitstraling naar de daaronder werkende bevol kingsgroepen. Arbeidsbureaus verwijzen mensen door Bedrijven laten, bijvoorbeeld na een fusie, hun werknemers van hoog tot laag door een outplacementbureau begeleiden. In het laatste geval kan dit betekenen dat werkne mers, binnen dit zelfde bedrijf een andere plek krijgen Allemaal komen ze binnen met onzekerheid Vaak zijn ze emotioneel omdat ze hun baan kwijtraken, verwachtingen te niet zagen gaan of hun zelf vertrouwen een schok heeft ge kregen Allemaal krijgen ze te horen dat kneusjes in de optiek van dit bureau niet bestaan ,,De eerste fase is het aller belangrijkste' volgens Aalders. Daarin wordt gewerkt aan de zelfanalyse. Met behulp van vragen en opdrachten moet duidelnk worden wat iemand kan en wil. „Daarmee ontstaat het profiel van een uniek mens Dit in kaart brengen is dikwijls een emotioneel gebeuren Het betekent dikwijls het afreke nen met een onbewust verle den. Jarenlang heeft men naar de verwachtingen van anderen geleefd, met name de ouders. Of is men juist daar tegen in gegaan Het is voor veel men sen vaak de eerste keer dat ze zo nauwkeurig naar zichzelf kijken en dat iemand zoveel belangstelling toont voor wat iemand werkelijk beweegt of interesseert Daarna volgt de fase van de onderkenning. Hieruit volgt de sector waarin men zich thuis voelt en ook vaak de regio waarin men wil werken. „We zien graag een keuze toege spitst. Wanneer iemand eerst vaag is over de beoogde werk plek en als puntje bij paaltje komt toch niet wil verhuizen, vinden we dat verloren moeite. We werken liever doelgericht. Het verschil tussen een ge richte kogel en een schot ha gel." Raakschieten blijkt makke lijker met de uitgekristalli seerde wensen van vijftigers Mr. Aalders: „Werk is pas goed werk wanneer het op het lijf geschreven is." (foto: Hans Verhorst) dan veertigers. Vijftigers we ten beter wat ze niet willen De meeste cliënten zijn tussen de veertig en begin vijftig De oudsten 61 tot 63 jaar 'Beslist niet onmogelijk Leeftijd is niet bepalend. Deze mensen hebben een uitstekende moti vatie en uitstraling Daarbij telt niet zo zeer. het solliciteren, meer het bekijken of er een functie past bij de mogelijkheden van de man. Niet de baan staat voorop maar de man Daarbij hoort het her kennen van een bedrijfscul tuur en het onderkennen of men zich daarin thuisvoelt. Een voorbeeld. „Een man heeft een gesprek bij een bedrijf dat een accountant nodig heeft. De receptioniste laat hem onnodig wachten, de potentiële werk gever biedt hem een jaarcon tract met gunstige voorwaar den maar heeft geen persoon lijke interesse „Op ons aanraden, infor meerde onze cliënt bij de Ka mer van Koophandel. Ac countants bleken het bij dit be drijf maar kort uit te houden. De zaken gingen goed maar de sfeer was onpersoonlijk Daar op besloot onze man de baan niet te nemen. Het gaat immers bij het accepteren van'een goe de functie niet alleen om ratio nele argumenten. Werk- is pas ^goed werk wanneer het op het lijf geschreven is." Echt bemiddelen doet het outplacementbureau daarbij niet. Hoewel headhunters het bedrijf soms weten te vinden en er een kleine vacaturebank aanwezig is, bestaat het 'eind werk' hooguit 'uit het slaan van bruggen naar bekenden in de sectoren'. Iedereen heeft zo zijn contacten en netwerken, via de hockeyclub, informele congresontmoetingen en za kenreisgenoten. Vier vijfde van de mensen die na een 'slecht nieuws gesprek' met hun werkgever bij dit out placementsbureau terecht komt, kan men over het alge meen helpen De uitvallers zijn de mensen die of verslaafd zijn aan alcohol of drugs, of niet gemotiveerd zijn (De baas kan wel willen dat ik weg ga, maar hij kan me wat65 procent van de geslaagden gaat, vólgens Aalders, in een nieuwe functie meer verdienen, 14 procent evenveel, 21 procent minder en 25 procent wordt zelfstandig Arbeidsvreugde is daarbij met in geld uit te drukken De tijd dat je uitsluitend een baan zocht om je brood te verdienen, is voorbij. Tegenwoordig dringt het besef door dat ie mand die lol heeft in zijn werk, niet alleen een geluksvogel is maar ook iemand die een ver standige keuze, met respect voor zichzelf, heeft gedaan Persoonlijk weet ik mij nog goed te herinneren dat de zo mers in de eerste helft van de jaren zestig zeker geen schoon heidsprijs verdienden. Tijdens vakanties op een boerderij was het herhaaldelijk moeilijk om het hooi droog binnen te krij gen. Naast nat waren de ge noemde jaren ook tamelijk koel. Wat dat aangaat zijn we de laatste jaren best wel ver wend en is het eigenlijk logisch dat er een keer een normale of koele zomer tussendoor glipt. Een warme Enso-fase strooit in de regel met extremen die zich mondiaal manifesteren. De weersbepalende druksyste- men worden gedurende lange re tijd op andere plaatsen gein- stalleerd en dat leidt tot sterke afwijkingen van het normale patroon Zo beleven de Ver enigde Staten op dit moment hitte langs de oostkust, terwijl het noordwesten in de kou steekt. Tussen die beide groot machten in, zijn spoelbuien in het mid-westen aan de orde van de dag Ook delen van oostelijk China verkeren aan de verkeerde poot van de meander, ook wel de straal stroom genoemd. Morgen kan het weer even opknappen, maar in grote lijnen blijft het sukkelen met de zomer. fan' enen verf 1 kc: jn is erg* n de i of huid bent inde loet kun)! jCnil fanuit Berlijn lanceerde Roder eind vorige een bijstelling van de eer- zomerprognose, die voor gunstige perspectieven Na een kwetsbare juni, het tij halverwege juli po- moeten keren. Ongeveer «is de Hondsdagen zou in te delen van westelijk Eu- ta een periode met warm en •og weer moeten aanbreken die zou moeten duren tot feveer medio augustus Dat min of meer ingegeven 'r de 'Siebenschlafer-Regel' Franz Bauer (Nr82). Die gericht op de opbouw van itóruk boven het midden Europa, waardoor de zo op volle toeren kon gaan aien Er zijn echter proble- gerezen. De hogedrukop- 'W blijft uit en boven het tóen van Europa heeft zich lagedrukgebied genesteld. 'maast is er op de Oceaan Is april een duidelijke SO-warmfase actief (El- °-Southern Oscillation), normaal niet tot een koude 'er behoeft te leiden. Maar Is 1880 is het slechts twee- >1 voorgekomen dat een la- gedruk boven het noorden van Europa begin juli gepaard ging met de Enso-warmfase. dat was inde jaren 1888 en 1965 In beide jaren draaide het uit op een regelrechte sof wat juli betreft Ook de vulkaanuitbarsting varfde Pinatubo is debet aan de wellicht koel uitvallende zo mer, aldus Roder. Twee jaar na een dergelijke uitbarsting heeft het vaker in Europa ge leid tot tegenvallende zomers. En... hij, verwacht dat de koele inslag tot en met september gaat voortduren Zodra in de zomer depressies de Noordzee bezoeken, is het vakantie-on vriendelijk weer. Vooral als de systemen een koudeput kun nen installeren, kan er van dag tot dag geen droog-weer garantie worden afgegeven. Als ze persistent zijn en hun tenten opslaan boven de wa terplas. kan de zomer heel snel afglijden naar een koele kwa lificatie In 1965 kwam de ge middelde etmaaltemperatuur in de Bilt uit op slechts 14 8 graden en dat is 2 graden bene den normaal. Die hooimaand was met 143 mm bepaald niet krenterig met neerslag.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7